Şimdi Ara

MSI R9 280 ekran kartı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
443
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konuyu tam olarak buraya mı açmam gerekiyor bilmiyorum, mazur görün. İki ay önce toplamış olduğum sistemde sorun yaşamaya başladım. Oyun oynarken siyah çizgiler, ışık kırılmaları, renklendirme sorunları gibi aksaklıklar oluyor. Sorunun nereden kaynaklandığını tam olarak bilmesemde ekran kartından olduğunu tahmin ediyorum. Sadece 1-2 oyunda değil neredeyse oynadığım bütün oyunlarda bu sorunu yaşıyorum. Hatta "terraria" gibi bir oyunu oynarken iki defa ekran bembeyaz (Alt tarafa örnek olarak bir fotoğraf koydum) olduktan sonra bilgisayar dondu, mecburen reset atmak zorunda kaldım. Sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını ve ne yapmam gerektiğini söyleyebilecek biri varsa müteşekkir olurum. (Ekran kartı sürücülerim güncel).

Sistem Bilgileri:
    İntel i7 4790k 4,0 Ghz işlemci
    MSİ z97 oyuncu serisi ana kart.
    MSİ r9 280 ekran kartı
    16gb (2x8gb) 2800 Mhz ram

Denediğim ve aynı sorunları gördüğüm oyunlar:
    Shadow of Mordor
    Watch Dogs
    Far Cry 4
    Assassins Creed Unity
    Tomb Raider
    Call of Duty Advanced Warfare - Black Ops 2
    Dragon Age İnqusition
    Dying Light
    Skyrim
    Grand Theft Auto 5

Beyaz ekran sorunu:
     MSI R9 280 ekran kartı.

Dying Light oyunundan küçük bir kesit, sorun sadece gökyüzünde değil her yerde oluyor, bir anda ekranda hiçbir şey görünmeyebiliyor bazen. (Yukarıda yazdığım bütün oyunlarda bu hatayı gördüm). Link:https://youtu.be/Y4iMfLKzhTI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi penguenmaster -- 30 Temmuz 2015; 14:48:05 >

• resimdeki hata kartın belleklerinden kaynaklanmaktadır.bir ihtimal kartın belleklerine overclock yapmış olabilir misiniz?eğer öyleyse hızı düşürün.eğer yapmadıysanız yine hızı düşürün.sorun çözülüyorsa kartı bellek problemi sebebiyle garantiye gönderebilirsiniz.
  • Teşekkür ederim cevabınız için, overclock yaptığımı sanmıyorum zira nasıl yapacağım konusunda bir fikrim yok, bilmediğim ayarları kurcalamama gibi bir huyum var. Yine de dediğinizi yapıp hızı düşürmeye çalışacağım (Google'dan nasıl yapıldığını öğrendikten sonra tabi). Bir diğer sorum oyunlar sırasında yaşadığım gölge sorunları neden oluyor olabilir? (Verdiğim youtube linkinde ki videoda olan sorun)
  • Büyük ihtimal sorun vram'den kaynaklanıyor. Sıcaklık ya da düşük voltaj vb durumdan dolayı kartın bellekleri sapıtıyor.
  • Sorun Vram'de ise eğer nasıl çözebilirim, servise göndermem gerekiyor mu? Daha önce ısınma problemi vardı 2 adet coolermaster sickleflow marka fan taktım kasanın üzerine, şuan 47-49 derece gösteriyor kasanın içini, bu normal midir?
  • kasanın içini nasıl bir sensör ile ölçüyorsunuz 49 derece kasa içi çok fazla oda kaç derece ki kasa 49 derece?ram hızını düşürmek basit masaüstü boşlukta sağ tıklayıp catalyst seçip gireceksiniz solda performans bölümü altında overdrive var.onu seçip kabul ediyorum diyeceksiniz.amd overdrive'ye tekrar girdiğiniz zaman alt tarafta ram hızını düşürebilirsiniz misal 1450 ise 1350 1300 yapın hepsi bu.
  • yada sadece furmark ile teste sok yine aynısı olursa bilki kesinlikle ekran kartı sorunu var. emin olunca garantiye gönder
  • quote:

Orijinalden alıntı: Edward Teach

kasanın içini nasıl bir sensör ile ölçüyorsunuz 49 derece kasa içi çok fazla oda kaç derece ki kasa 49 derece?ram hızını düşürmek basit masaüstü boşlukta sağ tıklayıp catalyst seçip gireceksiniz solda performans bölümü altında overdrive var.onu seçip kabul ediyorum diyeceksiniz.amd overdrive'ye tekrar girdiğiniz zaman alt tarafta ram hızını düşürebilirsiniz misal 1450 ise 1350 1300 yapın hepsi bu.
     MSI R9 280 ekran kartı.

Dediğiniz gibi overdrive sekmesine baktım, sonuçlar yukarıda ki gibi. Hepsi fabrika ayarı herhangi bir değişiklik ya da oynama yapmadımi. Bios ayarlarına girdiğimde sıcaklığı gösteren iki kısım var birisi işlemci diğeri de kasa içi sıcaklık sanırım, tam olarak oradan bakıyorum sıcaklığa. Ekran kartı sıcaklığını da boşta iken 51-52 derece gösteriyor. (İzmir'de yaşıyorum ve sıcaklar inanılmaz arttı son günlerde)

MSI R9 280 ekran kartı.

Ayrıca dediğiniz gibi FurMark stres testine soktum ekran kartımı herhangi bir sıkıntı görmedim fakat, 83 dereceye kadar çıktı altı buçuk dakika içerisinde uzun bir süre orada sabitlenince durdurdum testi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi penguenmaster -- 31 Temmuz 2015; 1:45:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: penguenmaster

MSI R9 280 ekran kartı.

Dediğiniz gibi overdrive sekmesine baktım, sonuçlar yukarıda ki gibi. Hepsi fabrika ayarı herhangi bir değişiklik ya da oynama yapmadımi. Bios ayarlarına girdiğimde sıcaklığı gösteren iki kısım var birisi işlemci diğeri de kasa içi sıcaklık sanırım, tam olarak oradan bakıyorum sıcaklığa. Ekran kartı sıcaklığını da boşta iken 51-52 derece gösteriyor. (İzmir'de yaşıyorum ve sıcaklar inanılmaz arttı son günlerde)

MSI R9 280 ekran kartı.

Ayrıca dediğiniz gibi FurMark stres testine soktum ekran kartımı herhangi bir sıkıntı görmedim fakat, 83 dereceye kadar çıktı altı buçuk dakika içerisinde uzun bir süre orada sabitlenince durdurdum testi.

Bu resimde ki değerler masaüstündeki değerleri ise bir kere şunu söylememiz lazım. Bir ekran kartı masaüstünde iken asla " High Performance " modunda çalışmaz. Yani saat hızları çalışabileceği en alt sınırda çalışır, oyuna girdiğinizde saat hızlarınız çıkabileceği maksimum seviyeye çıkar ve sıcaklıklar yükselmeye başlar buna müteakip.

Dediğim gibi eğer bu değerler masaüstünde iken aldığınız değerler ise siz tavsiyem ekran kartınızın markası ne ise gidip güncel bir BIOS indirmeniz ve onu kullanmanızdır. Bu konuda üretici ile temasa geçebilirsiniz, bir çok firma yardımcı oluyor böyle konularda.

Yani bir ekran kartı boşta 52 derece mümkün değil olmamalı ve o saat hızları da bence normal değil.

Benim eski R9 280X'im de benzer durumda idi, PowerColor'a bir email attım adamlar bana stabil bir BIOS dosyası gönderdiler her şey normale döndü yükledikten sonra. Dediğim gibi siz üretici firma ile bir görüşün bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: penguenmaster

Sorun Vram'de ise eğer nasıl çözebilirim, servise göndermem gerekiyor mu? Daha önce ısınma problemi vardı 2 adet coolermaster sickleflow marka fan taktım kasanın üzerine, şuan 47-49 derece gösteriyor kasanın içini, bu normal midir?

hocam kasmayın size servis yolu görünmüş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.