Şimdi Ara

Mount & Blade II: Bannerlord'un Türkçe olmama nedeni açıklandı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
4.052
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Nevfel

Şu yorumlara bak arkadaş. Hayatında hiç kod yazmamış adamlar nasıl da atıp tutuyor.

Rdr 2 yapılırmış 10 senede. Lan saf rdr 2 maliyeti 500 milyon dolar üzerinde sen neyin kafasındasın.

Eldeki imkan ve yetişmiş kısıtlı adamla ancak bu kadar oluyor.

Ben destek olmak adına epicden alacağım çünki oradan daha fazla para geliştiriciye gidiyor.

Sizin gibilerde her zaman yaptığınız mızmızlanma ve her haltı bilirimci yorumlara devam etsin.
    taleworlds store'den alırsan mantıken hiçbir pay kesilmeden direk destek verirsin. ordan almanı tavsiye ederim
  • İngilizcede koymasaydınız bari dilsiz oynardık oyunu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Almazsanız almayın. Ben alacağım. Sonuna kadar da destekliyorum. Eminim ki diğer herkes oynarken, bu yersiz eleştiri yapanlar ağızlarının suyu aka aka Youtube’dan oyunun videolarını izleyecek

• gun kullanıcısına yanıt
    Oyunun gecikmesinin sebebi yetişmiş insan sıkıntısı değil, yönetimin beceriksiz ve ataletsiz tavrıdır. İçeriden aldığımız bilgilere göre yönetim oyunu bitirmek istemiyor.(ismini veremeyeceğim ve tanıdığım 1-2 Developer dan öğrendiğim kadarıyla). Hatta şirket içinde çeşitli entrikalar ve kişisel çıkar çatışmaları almış yürümüş. En basitinden bir özellik geliştirilirken , iş tamamlanmasına yakın sürede görevli kişiden alınıp başkasına verilerek en baştan yaptırılıyormuş. Ayrıca dünyanın parasını kazanıp yeterli insan gücü bulamamak kadar sacma bir bahane olamaz. Gerekirse yurt dışından alır gelirsin, parasını verirsin yaptirisin. Ama dediğim gibi sorun insan kaynağı bulmak değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayatim da gördüğüm en şacma mazeret, Malesef kendilerine yazik etmişler. Türk gamerler yillarca bas bas TÜRKÇE diye bagirirken , Sizin yaptiginiz ters köşe olmuş . Birde utanmadan sivamişsiniz.
    Yaziklar olsun , Ülkede git gide artan her evde bir kullanici sayisi , ve sürekli talep olmasina ragmen ceviriyi desteklemeye ragmen sonuc bu olmamaliydi.
    Türk firmasi olarak siz böyle yaparsaniz.. başka şirketler Türkçeyi Kaale alirmi ?
    Bu oyun bitmiştir bende.

CD PROJECT Şirketine Helal olsun... Her kuruşumu sonuna kadar yatirip destekleyecegim..
    Türkçeyi eklemeyi bile lüzüm görmemiş.. Biz kullanicilarin tepkisini umursamamiş oyunu almamak en güzel ceza olacaktir.
  • türkiyede oyunları çalarak oynamayan kaç kişi var ki adamlar Türkçe desteğini vermek için kassın? Buraya gelip hede hödö diyen kaç kişi oyuna para verecek? Boş konuşmayın.
    Korsan yazılım kullanmanın gidip birinin cüzdanındaki parayı çalmaktan HİÇBİR farkı yoktur. Hırsızlık hırsızlıktır.

• Steelo S kullanıcısına yanıt
    felan değil falan* olacak.

• Almiyorum ulan kac yil bekledik bu nasil bir sey 5 yil onceki oyun grafiklerinde turkce bile degil

• Hayatımda duyduğum en saçma mazeret!

Evet oyun yapımı zor ve meşakâtli. Çok fazla çalışmak ve uğraşmak gerekiyor. Ama, bakın: AMA.

Yıllardır geliştirilmesine rağmen, hiç mi dil desteği eklentisi üzerine çalışılmadı bu oyun için? Hiç mi uğraşma ihtiyacı duymadınız? Ne kadar saçma bir mazerettir bu arkadaş!? Bunun mazeret olduğunun en büyük etkisini de şuradan anladım: bir oyun için "Epic Games Online Services" eklentisi, "Steam" oyun içi entegrasyonundan biraz daha zordur. Ben de oyun yapımı ile uğraştığım ve kullandığım için bilerek söylüyor ve yazıyorum. "EGOS" entegrasyonu, "Steam" entegrasyonuna göre biraz daha zor olduğu halde, "EGOS" için bu kadar çok çalışıp, çoklu dil desteğine çalışmaması!? Üstelik, "EGOS" henüz daha tam olarak tüm özelliklerine sahip bile değil.

Diyeceğim bu kadar.

• Adamlar Türkçe çıkarmayacağız dese anlarım da, açıklama da yapmışlar. Bu forumda işkembeden sallayan, kendini çok önemli zanneden, haksız yere eleştirip, eleştirmeyi adeta huy haline getirmiş bir kitle var. Ne kadar yazık ya.

• Görüyorum ki, erken erişim için Türkçe desteği istiyoruz diye bilmeden konuşan çok kişi var!

Normalde erken erişim olmadan geliştirilen bir yazılım veya oyun, sonlandırılma aşamasında beta'ya çıkabilir (isteğe göre) ve release öncesi çoklu dil gibi özellikler sona bırakılır. Backend de yapısal bir değişikliğin artık olmayacağı kesinleştikten sonraki kararlı sürümün üzerine bu tip özellikler uygulanır. NEDEN? Çünkü daha sonra yapısal bir değişiklik oluğunda bunları tekrar düzeltmek zorunda kalmayalım diye.
    Mesela web projelerinde çoklu dil destekleri ve mobil arayüz düzeltmeleri de sona bırakılır aynı şekilde..

Beta süreci bittiğinde, yada Bannerlord durumunda Erken Erişim bittiğinde, Release Candidate dediğimiz RC sürümleri çıkarırlar. Bunlar kararlı sürümdür ve yapısal değişikliğin gelmeyeceğinin kararı artık kesindir. Bu andan sonra tüm çoklu dil dosyaları eklenir. Bu arada bu RC sürümler public olarak paylaşılacak diye kaide yok, ister paylaşırlar, ister bekler, daha sonra doğrudan final sürümü paylaşırlar.
    Bu kadar basit.

Bu süreci böyle yapmayan aslında işi bilmiyor, profesyonel çalışmıyor demektir. Türkiye de bu anlayış ile sağlıklı işleyen elle sayılı firma var zaten.
    Ayrıca global oyunun development'taki ilk sürümünü Türkçe yapacak halleri yok. Ekipte sadece Türkler çalışmıyor. Kaldı ki, firmanın müşteri portföyünün, gelir grubunun büyük bölümü yurtdışı.

Global bir ürün üretirken ilk sürümünü Türkçe üretmek kadar saçma bir durum olamaz.
    Bir şeyin doğrusunu öğrenmeye de açık olun, anlamdan cevap vermeyin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KodBükücü -- 23 Şubat 2020; 23:24:29 >

• KodBükücü kullanıcısına yanıt
    Demek ki nedeni buymuş. Teşekkürler bu açıklamanız İçin.

• Çıkmadan eskidi zaten oyun. Ben para filan vermem.

• Devletten aldıkları para 100 bin koskep kredisi onuda geri aldılar komık olma

• rdr2 nin geliştirme bütçesinin 500 milyon dolar olduğunu düşünürsek ve kısıtlı olmayan yazılımcı,mühendis sayılarıyla ülkemizde sadece elektrik giderlerini karşılayacak kadar devlet desteği almış olup sınırlı kalifiyeli elemanla çalışan yerli yapımı karşılaştırmak ancak enayilerin işidir tayfun k

• Bizim vergimizle devlet desteği alıp bizim dilimiz de oyun çıkartmamak....Oyunu dört gözle bekliyordum bedava olsada oynamam artık.

• İşin iç yapısını bilmiyorum ama çok zor bir iş yapıyorlar. Eğer herhangi bir art niyet yoksa bu tepkiler yanlış. Üreticilerin yaşadıkları en büyük sorunlar bunlar. O kadar emek veriyorsun, makul bir yol izlemeye çalışıyorsun, durumu da izah ediyorsun ama bir anda emeklerin çöp olabiliyor ya da karalanabiliyorsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: KodBükücü

Görüyorum ki, erken erişim için Türkçe desteği istiyoruz diye bilmeden konuşan çok kişi var!

Normalde erken erişim olmadan geliştirilen bir yazılım veya oyun, sonlandırılma aşamasında beta'ya çıkabilir (isteğe göre) ve release öncesi çoklu dil gibi özellikler sona bırakılır. Backend de yapısal bir değişikliğin artık olmayacağı kesinleştikten sonraki kararlı sürümün üzerine bu tip özellikler uygulanır. NEDEN? Çünkü daha sonra yapısal bir değişiklik oluğunda bunları tekrar düzeltmek zorunda kalmayalım diye.
    Mesela web projelerinde çoklu dil destekleri ve mobil arayüz düzeltmeleri de sona bırakılır aynı şekilde..

Beta süreci bittiğinde, yada Bannerlord durumunda Erken Erişim bittiğinde, Release Candidate dediğimiz RC sürümleri çıkarırlar. Bunlar kararlı sürümdür ve yapısal değişikliğin gelmeyeceğinin kararı artık kesindir. Bu andan sonra tüm çoklu dil dosyaları eklenir. Bu arada bu RC sürümler public olarak paylaşılacak diye kaide yok, ister paylaşırlar, ister bekler, daha sonra doğrudan final sürümü paylaşırlar.
    Bu kadar basit.

Bu süreci böyle yapmayan aslında işi bilmiyor, profesyonel çalışmıyor demektir. Türkiye de bu anlayış ile sağlıklı işleyen elle sayılı firma var zaten.
    Ayrıca global oyunun development'taki ilk sürümünü Türkçe yapacak halleri yok. Ekipte sadece Türkler çalışmıyor. Kaldı ki, firmanın müşteri portföyünün, gelir grubunun büyük bölümü yurtdışı.

Global bir ürün üretirken ilk sürümünü Türkçe üretmek kadar saçma bir durum olamaz.
    Bir şeyin doğrusunu öğrenmeye de açık olun, anlamdan cevap vermeyin...
    Aciklama icin teşekkür ederiz , Lakin bu Türkçe dili pas gecmesinin üstünü kapatamaz. ?
    Hangi ülkenin oyun firmasi , İngilizcenin yaninda kendi dili olmadan paylaşim yapmiş ? Üstüne üstlük senelerdir bagira bagira Türk gamer,youtuberler ve fan'lari bu oyunun Türkçe ile yayina sürüleceginden kesin emindi ?
    Ülkemizde Türkçeye bakiş acisi önyargiliyken bu gibi Türk yapimi olan oyunun ana dili diger diller bilgisinde yayinlanmasi ne kadar etik ? En azindan duyuru yaparken yillar önceden bunu deklare edebilirlerdi..
    Malesef ülkemizdeki oyuncular buna kayitsiz kalmicak..Elbet tepki göstereceklerdir.. Bunun Lami cimi yok. Adamlar alenen pas gecmişler.İngilizce'nin yaninda Türkçe Olmaliydi. Oyuncusuna bu devirde ilk Türkçeyi sunmaliydi , Hic degilse deger verdigini göstermeliydi. Ne diyelim belkide böylesi daha sagliklidir.

• İyi de oyun erken erişim ile çıkıyor. Yani bitmiş olarak çıkmadı, erken erişim beta sürecini herkese açmak.

Tam sürüm çıktığında Türkçe de olacak elbette.

Bunu şöyle düşün, kooperatife giriyorsun. Erkenden alıyorsun, yapılırken de yorumlarını iletiyorsun ve ona gore yapiyorlar.

Dilleri eklemek işin astarı. Son yapılacak işi baştan yaparlarsa ielrde tekrar boz-yap yapacaklar.. hayır neden?
    Ayrıca Türkçe çeviriler ve ses dosyalarıni yapmak diger yapısal ve tasarimsal işlerin yanında cidden çok daha kolay bir iş.

Türkçe oynamak isteyen 6-7 ay daha bekler tam sürüm çıkınca alır. Sureyi bilmiyorum ama bitmiş halinin çıkması bence en fazla 1 yıl sürer.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.