Şimdi Ara

Motorda seri üretim ilk meyvelerini verdi: PD170’ler havalanmak için hazır! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
2
Favori
1.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    pardon yaa yerliymiş, hatta kendisi motormuş :):)

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

Ya evet F-35 lerin bütün parçaları Amerikada yapılıyor.
    F-35 örneğini güncel diye verdim F-16 da farketmez.

Alıntıları Göster
    Amerikanın yaptığı en iyi savaş uçakları f35 değildir. Gizemli şeylerden hoslanacak isen sana bir ipucu vereyim. Bir savaş uçağı var. Sadece kendisi için üretiyor. Ve evet kimseye vermiyor veya satmıyor. Acaba nedir nedir.

F35 ortak üretim bir malıdır. Tıpkı Cern tesisi gibi. Amerika Cern gibi hızlandırıcı teknolojisine çok bel bağlamak istememiş bir de gidip kendi hızlandırıcı tesislerini kendi topraklarında üretip kurmuş ve faaliyete sokmuştur. Hem de yerli ve milli.

Neden yerli ve milli biliyor musun? Çünkü yapabiliyor. Neden kendisinin hızlandırıcı tesisi olmasına rağmen bir de gidip Cern e katılmış biliyor musun? Çünkü Cern ortak üretim ve Ucuza geliyor. Bir de farklı beyinler farklı fikirler demek orası ayrı.

Düşün bir şey oldu Cern dağıldı. Ya da Amerikayı Cernden attılar. Bu Amerikaya çok koyar mı sence

Koymaz dimi :). Çünkü etkilemez. Çünkü kendisi de yapabiliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Umit_22

Amerikanın yaptığı en iyi savaş uçakları f35 değildir. Gizemli şeylerden hoslanacak isen sana bir ipucu vereyim. Bir savaş uçağı var. Sadece kendisi için üretiyor. Ve evet kimseye vermiyor veya satmıyor. Acaba nedir nedir.

F35 ortak üretim bir malıdır. Tıpkı Cern tesisi gibi. Amerika Cern gibi hızlandırıcı teknolojisine çok bel bağlamak istememiş bir de gidip kendi hızlandırıcı tesislerini kendi topraklarında üretip kurmuş ve faaliyete sokmuştur. Hem de yerli ve milli.

Neden yerli ve milli biliyor musun? Çünkü yapabiliyor. Neden kendisinin hızlandırıcı tesisi olmasına rağmen bir de gidip Cern e katılmış biliyor musun? Çünkü Cern ortak üretim ve Ucuza geliyor. Bir de farklı beyinler farklı fikirler demek orası ayrı.

Düşün bir şey oldu Cern dağıldı. Ya da Amerikayı Cernden attılar. Bu Amerikaya çok koyar mı sence

Koymaz dimi :). Çünkü etkilemez. Çünkü kendisi de yapabiliyor.

Alıntıları Göster
    Kardeş örnek verdim.Bütün parçaları Amerikada yapılmıyor biz bile önemli parçalarını yapıyoruz anlatmaya çalıştığım bu ama bazen buranın Donanımhaber olduğunu unutuyorum ,sen de kendince haklısın.

• quote:

Kardeş örnek verdim.Bütün parçaları Amerikada yapılmıyor biz bile önemli parçalarını yapıyoruz anlatmaya çalıştığım bu ama bazen buranın Donanımhaber olduğunu unutuyorum ,sen de kendince haklısın.

Alıntıları Göster
    Bende sana diyorum ki adamlar bütün parçaları kendileri de yapabiliyor. Barış zamanında, senin önemli parça dediğin şeyleri gidip müttefikin ya da başka ülkelerden tedarik edersin. Ucuza geliyor ya da kaliteli diye tercih edersin, sıkıntı yok.

Ama olur ya savaşa girdin. Savaşta kaybettiğin silahların yerine yenisini koyman lazım. Ama o da ne. Bazı aldığın "önemli" parçalar hali hazırda savaştığın ülkenin ya da onun müttefikinin ürettiği şeyler. Napacaksin adamlar vermiyor.

Savunma sanayinde her parçanın yerlisi olacak kardeş. İsterse dünya ortalamasının üzerinde pahalılıkta olsun. Ama olsun. Yapabiliyor olmalısın.

Burası Donanım Haber teknoloji ve bilgi ön plandadır. Dünya da hiç bir şey yüzde yüz yerli değilmiş. Sanki burada mutfak robotu üretmekten bahsediyoruz.

• Motorda seri üretim ilk meyvelerini verdi: PD170’ler havalanmak için hazır!

yerlilikte önemli olan, bir ürün 100 lira ise kaç liralık olan kısmı türkiyede üretildi? mesela windows cd lerini çinde bastırıyor ama programı amerikada üretiyor. cd yi 100 liraya satıyor, cd nin maliyeti 1 lira ise, 99 lirası abd ye gidiyor demektir. Esas önemli olan bu 100 lirada kaç lirası türkiyede kalıyor. kanunen %60 üzeri ise ona yerli malı denir. yanlışım varsa düzeltin.

-yerli marka = Vestel Klima (Marka + Üretim + Sermaye Türkiyede)
    -yerli sermaye = Demirdöküm Klima (Marka + Sermaye Türkiye, Üretim yabancı ülke)
    -yerli üretim = Toyota CHR araba (Üretim Türkiye, Marka ve Sermaye yabancı ülke)
    -yabancı malı = Apple iPhone (Üretim + Marka + Sermaye yabancı ülke) türkiyeye hiçbir faydası yok.
    bu örnekler çoğaltılabilir.

bunların üçüde birbirinden farklıdır. genelde yerli malı denilip kestirilip atılıyor bu tartışmalarda bundan kaynaklanıyor. yerli şirket, yerli üretim, yerli sermaye bunların hepsinin türkiyeye faydası var. şu yerli konusu ile ilgili bir video yada tartışma konusu açılmalı.

• Tamam ya neyse ney. Uğraşamıcam şimdi sana laf anlatmaya yazıyor mesajımda ne dediğim.
    Eurofighter Alman Fransız İngiliz ortak yapımı. Motoru Rolls Royce yapıyor.
    Yarın öbür gün Almanya İngiltere birbirine girse ne olacak?
    Çin motoru zaten Ruslardan alıyor kendi motorları yok ama uçak üretiyorlar.
    Bunlar düşünemiyor da senin mi aklına geliyor?

Şu forumda birine laf anlatabilirsem dişimi kıracağım arkadaş niye uğraşıyorsam blokla gitsin işte.Alışkanlık.
  • quote:

Tamam ya neyse ney. Uğraşamıcam şimdi sana laf anlatmaya yazıyor mesajımda ne dediğim.
    Eurofighter Alman Fransız İngiliz ortak yapımı. Motoru Rolls Royce yapıyor.
    Yarın öbür gün Almanya İngiltere birbirine girse ne olacak?
    Çin motoru zaten Ruslardan alıyor kendi motorları yok ama uçak üretiyorlar.
    Bunlar düşünemiyor da senin mi aklına geliyor?

Şu forumda birine laf anlatabilirsem dişimi kıracağım arkadaş niye uğraşıyorsam blokla gitsin işte.Alışkanlık.
    Bende sana diyorum ki adamlar bütün parçaları kendileri de yapabiliyor. Barış zamanında, senin önemli parça dediğin şeyleri gidip müttefikin ya da başka ülkelerden tedarik edersin. Ucuza geliyor ya da kaliteli diye tercih edersin, sıkıntı yok.

Yani şuradaki söylediğim şeye örnek vermişsin. Bunlar müttefik.

Anladığım kadarıyla sen diyorsun ki, bir gün Çinliler Ruslar a savaş açtığı zaman, kaybettiği uçaklarının yerine yenisini koymak için yine Ruslardan motor satın almak isteyecekler ve Ruslar da bunu kabul edicek. Çok güzel bir şey bu. Etkilendim açıkçası.

• Kardeşim biz Amerika veya İngiltere ile müttefik değilmiyiz?Motoru alacağımız 2 ülke var bu da bu iki ülke.
    Ne kadar saçmasapan konuşuyorsunuz böyle ya?Sırf konuşmuş olmak için sanki.Neyse boşver sensin kardeş ben birşey demedim sana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 17 Ocak 2020; 17:44:10 >
  • sosisvesalam S kullanıcısına yanıt
    Şaka mısın ya demiri dışardan alsan ne yazar

• ozaman sübap memeleri neden ithal edildi ve en kritik parça olan ekzoz bilyası neden israilden alınıyor onları önce açıklasınlar şu yerli mi diye soran arkadaşlara ancak ikna olacaklar

• .

• sen TÜRK musun peki.?

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.