Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (314. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: intikam91 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 5 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
18.625
Cevap
203
Favori
1.867.102
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 312313314315316
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 2.5.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: Nuvanda86

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

Orijinalden alıntı: Nuvanda86

Merhaba üstat,
    Benim aracım 2007 1.5 Vgt dizel getz (90 beygir) 130.000 km de, yağ değişimi yapacağım.
    En son 10w 40 mobil yağ kullanıldı. Hangi marka yağı önerirsiniz ? Ankara'dayım.

5w40 veya 10w40

teşekkürler üstat ayrıca sentetik mi yarı sentetik mi kullanmak lazım önereceğin marka olur mu ?

Her zaman tam sentetik öneririm ama eksiltmiyor ise

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rakipsiz Fırtına

selam arkadaşlar.shel helix h7 10w40 dizel sizce nasıl bir yağdır?castrole göre fiyatı uygun geldi de kullansak nasıl olur?yoksa maceraya gerek yok mu dersiniz?teşekkürler...

Şahsi düşüncem shell aynı sınıf yaşlarda Castrol e göre bir basamak yukarıdadır. Ispatı zor ama deneyerek uzun vadede farkı ve güvenlik konuları nı daha iyi değerlendirebilir siniz.

• vezir kullanıcısına yanıt
    teşekkürler.bundan sonraki yağ değişiminde Shell'i deneyeceğim.
  • Merhaba bişey soracağım tsi motora daha önce 503 01 kodlu yağ aramıştım ama bulamadım sonunda 5 litreler gerçek italmiş galiba gittim edge 5w30 VW504 00 kodlu 5 litrelik yağı aldım aldığım yağın fotosuda bu kendim çektim

Kendim yağı ve yağ filtresini değiştirdim şu an bi sorun yok ama şu c3 işi kafama acayip takıldı dizel kamyon yağı demekmiş??? ama 504 kodu var nasıl iş anlamadım.Birde yağın ön yüzünde dizel partikül filtreli araçlar için yazıyor ama arkasındaki kod benim aradığım 504 00 tam karşılıyor kafam karıştı..

ACEA C3 yazıyor bu c3 yazısının dizel kamyonlar için olduğundan söz ediliyor ben şimdi araca yanlış yağmı koymuş oldum netten baktığım edgelerdede hep C3 yazıyor. vw de dizel motorların yağ kodu 507 00 bu yağ hem 504 00 hemde dizel nasıl oluyor anlamış değilim..

cvp için şimdiden tşkrlr.

Bazılarını adam yerine koyup soru sorduk kabahat bizde... . ne demişler yüz verme deliye gelir mıçar halıya demişler.
    herkese laf yetiştiren şahısa daha önce sorduğum bir soru ağır gelince işin içinden çıkamayıp apıştı saçma salak şeyler yazdı,şimdide kendini bi b.. sanıp cevap vermiyor kimsin ki sen .....aşa kasımpaşa....
    Pabucumun veziri...

[simage
    /simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extrem_015 -- 15 Mayıs 2014; 23:48:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

vezir hocam
    motor yıprandıkça 10 40 a geçilebilir dimi.

Evet yağ eksiktir artınca yağ bir üst kalın olanı seçilebilir

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: samet_ckr027

vezir hocam, yağ değişimi geldi çattı. Daha önce Castrol Magnatec 10W-40(yarı sentetik) kullanıyordum fakat bu sefer aldığım bir kaç güzel duyumla tercihimi Mobil 1 Tam Sentetik 0W-40 tan yana kullanmayı düşünüyorum. Deneyimleriniz, tecrübeleriniz ve fikirleriniz benim için önemli. Şimdiden teşekkürler.
    aracım 2001 brava 1.6 16 (lpg)

İlk aşamada 5w40 deneyin eğer hiçbir sıkıntı olmaz ise 0w40 geçersiniz. Aracın alınması ve kontrollü olarak yağ viscositiesi ayarlanması güvenlik açısından önemli olabilir.

üstad, şu ana kadar hiç 5w40 denemedim yani aslında konuya pek hakim olduğumda söylenemez. Eşten, dosttan, forumlardan aldığım duyumlarla böyle bir fikir oluştu . Zahmet olmazsa biraz daha aç açabilir misiniz. Ayrıca bu marka değişimlerinde extra bir işlem yapılması gerekiyor mu?

• eversi gün 95 model nissan maximaya 5-40 elf moligraflı koyduk..katalog değeride o zaten..daha önceki araçtada kullanmıştık,sesler dahada sessizleşti,çok güzel bir yağ..tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.Canky -- 9 Nisan 2014; 10:53:57 >
  • ACEA C3 dpf'li dizel motora uygunlugu simgeleyen bir spesifikasyondur. Kamyon yağı anlamina gelmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

ACEA C3 dpf'li dizel motora uygunlugu simgeleyen bir spesifikasyondur. Kamyon yağı anlamina gelmiyor.

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Yani siz diyorsunuz ki hem dizel hemde benzinli araçlarda bu yağı kullanılabilir doğru anlamışmıyım ?Bu yağı koyduğum araç çift sarj tsi benzinli motor.

Nette araştırma yaparken aşağıdaki verdiğim yazıyı gördüm sizde bakarsanız C dizel kamyon motorları ibaresi var o yüzden kafama takıldı.

ACEA (Association of European Car Manufacturers) Sınıflandırması

Sınıflandırma bir harfi takip eden bir rakam ile yapılır (A3 gibi). ACEA standardı iki kategoriye ayrılır. Birinci kategori yağın hangi motorda kullanılabileceğini açıklar:
    Benzinli motorlar için A
    Dizel otomobil motorları için B
    Dizel kamyon motorları için C
    Yağın performans seviyesini ise takip eden rakam belirler:
    Yakıt ekonomisi için 1
    Genel amaç için (ortalama seviye) 2
    Yüksek performans için 3
    Örneğin A3 benzinli motorlar için yüksek performanslı bir yağı, A1 benzinli motorlar için ekonomi amaçlı bir yağı tanımlar.

• Yağı alırken VW ibaresi ve 504 00 koduna dikkat ettim birde yağ kalınlığına ikisinin uygun olduğunu görünce alıp değiştirdim,umarım bir sorun olmaz burdan bir sonuca ulaşmassam castrolü arayıp sorayım diyorum.
  • quote:

ACEA C3 dpf'li dizel motora uygunlugu simgeleyen bir spesifikasyondur. Kamyon yağı anlamina gelmiyor.

Birde yağın ön yüzünde dizel partikül filtreli araçlar için yazıyor arkasındaki kod ise benim aradığım vw'nin benzinli tsi motorlar için önerdiği 504 00 dizellerde 507 00 olması gerekiyor.

Bu yağda hem dizel diyor hem verdiği kodda benzinli araç kodu veriyor kendisiyle çelişiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extrem_015 -- 9 Nisan 2014; 18:43:07 >
  • Arkadaşlar farklı motor yağı motor sesini değiştirebilir kabul peki sürtünme sesi gibi bir sese neden olabilir mi? (rölanti hariç sadece giderken geliyor bu ses)
  • quote:

Orijinalden alıntı: extrem_015

quote:

Yani siz diyorsunuz ki hem dizel hemde benzinli araçlarda bu yağı kullanılabilir doğru anlamışmıyım ?Bu yağı koyduğum araç çift sarj tsi benzinli motor.

Nette araştırma yaparken aşağıdaki verdiğim yazıyı gördüm sizde bakarsanız C dizel kamyon motorları ibaresi var o yüzden kafama takıldı.

Sınıflandırma bir harfi takip eden bir rakam ile yapılır (A3 gibi). ACEA standardı iki kategoriye ayrılır. Birinci kategori yağın hangi motorda kullanılabileceğini açıklar:
    Benzinli motorlar için A
    Yakıt ekonomisi için 1
    Yüksek performans için 3
    Örneğin A3 benzinli motorlar için yüksek performanslı bir yağı, A1 benzinli motorlar için ekonomi amaçlı bir yağı tanımlar.

ACEA sınıflandırmasında Ağır vasıta araç motorları C ile başlamaz E ile başlar.

C hafif kül içeriğine sahip motor yağlarını ifade ediyor.ACEA C , ACEA B 'nin devamıdır.

VW 504 onayı beraberinde ACEA C3 onayını getirir.Yani VW 504 ACEA C3 onayınıda kapsıyor.

http://origin-qps.onstreammedia.com/origin/lubrizol/Markets/EngineOilAdditives/100132RPtool2012Deploy/rp/pc/index.html

Vw 503,01 onayı olan yağ shell helix ultra 5w-40

http://www.omf.com.tr/urunpdf/Shell%20Helix%20Ultra%205W-40.pdf

Bu onayı taşıyan Castrol SLX Longlife artık üretilmiyor.Castrol edge fst 5w-30 504 onayı ile 503.01 onayınıda kapsıyor.

http://www.opieoils.co.uk/c-748-vw-50301-oil.aspx

Uygun motor yağını satın almışsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: 07 note

quote:

quote:

Benzinli motorlar için A
    Yakıt ekonomisi için 1
    Yüksek performans için 3

ACEA sınıflandırmasında Ağır vasıta araç motorları C ile başlamaz E ile başlar.

C hafif kül içeriğine sahip motor yağlarını ifade ediyor.ACEA C , ACEA B 'nin devamıdır.

VW 504 onayı beraberinde ACEA C3 onayını getirir.Yani VW 504 ACEA C3 onayınıda kapsıyor.

http://origin-qps.onstreammedia.com/origin/lubrizol/Markets/EngineOilAdditives/100132RPtool2012Deploy/rp/pc/index.html

Vw 503,01 onayı olan yağ shell helix ultra 5w-40

http://www.omf.com.tr/urunpdf/Shell%20Helix%20Ultra%205W-40.pdf

Bu onayı taşıyan Castrol SLX Longlife artık üretilmiyor.Castrol edge fst 5w-30 504 onayı ile 503.01 onayınıda kapsıyor.

http://www.opieoils.co.uk/c-748-vw-50301-oil.aspx

Uygun motor yağını satın almışsınız.

Cevap için teşekkürler,inanmadığımdan değil ama bu yağ performasları ile ilgili güvenilir kaynak paylaşmanız mümkünmüdür ?

Ben buradan okumuştumhttp://engintecrube.blogspot.com.tr/ demek yalan yanlış sallamışlar.

Benim elimdeki yağ hem dizel hem benzinli araçlar için sanırım ama dizellerin kodu vw'de 507 00 bununla ilgili bir ibare yok bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

• Birde 5 litreler türkiyede dolum yapılmıyormuş doğru mu ? Fiyat olarak 5 litreyi 120 liraya aldım nasıl sizce ?
  • quote:

Birde 5 litreler türkiyede dolum yapılmıyormuş doğru mu ? Fiyat olarak 5 litreyi 120 liraya aldım nasıl sizce ?

ACEA C ile başlayan performans ölçeği kamyon yağı değildir, B performans değerinin belli kriterler dahilinde değişen yeni bir performans kriteridir.Kamyon yağı diye iyi sallamışlar.Bu konuda şüphe götürecek bir durum yoktur.

Bunlar ACEA ağır vasıta araç yağları performans ölçeği
    http://origin-qps.onstreammedia.com/origin/lubrizol/Markets/EngineOilAdditives/100132RPtool2012Deploy/rp/hd/index.html

Bunlarda binek araç ve hafif ticari performans ölçeği

Buradaki performans ölçeğinde 504 ve 507 aynı performansta.Ayrıntılı olarak formülünü bilemem, tahminen dizelde 507 onayında daha fazla deterjan oksidasyona dayanıklılık vs dizel gereksinimlerini karşılayan ufak tefek değişiklikler olabilir.

5 litre olarak 120 TL iyi fiyat.Geçenlerde Total Doco petrolde Fransa üretimi 5 lt 504-507 onaylı yağ kampanyada 95 TL idi.Üretim yeri ambalajın alt kısmında biryerde yazar.Aracınız için doğru yağı almışsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: 07 note

quote:

Birde 5 litreler türkiyede dolum yapılmıyormuş doğru mu ? Fiyat olarak 5 litreyi 120 liraya aldım nasıl sizce ?

ACEA C ile başlayan performans ölçeği kamyon yağı değildir, B performans değerinin belli kriterler dahilinde değişen yeni bir performans kriteridir.Kamyon yağı diye iyi sallamışlar.Bu konuda şüphe götürecek bir durum yoktur.

Bunlar ACEA ağır vasıta araç yağları performans ölçeği
    http://origin-qps.onstreammedia.com/origin/lubrizol/Markets/EngineOilAdditives/100132RPtool2012Deploy/rp/hd/index.html

Bunlarda binek araç ve hafif ticari performans ölçeği

Buradaki performans ölçeğinde 504 ve 507 aynı performansta.Ayrıntılı olarak formülünü bilemem, tahminen dizelde 507 onayında daha fazla deterjan oksidasyona dayanıklılık vs dizel gereksinimlerini karşılayan ufak tefek değişiklikler olabilir.

5 litre olarak 120 TL iyi fiyat.Geçenlerde Total Doco petrolde Fransa üretimi 5 lt 504-507 onaylı yağ kampanyada 95 TL idi.Üretim yeri ambalajın alt kısmında biryerde yazar.Aracınız için doğru yağı almışsınız.

Cevaplar için teşekkürler performas seviyeleri vs. ile ilgili açıklamalar castrol'ün kendi sitesinde vardı ama site kapanmış aynı yazılara tekrar ulaşamadım o yüzden normal bir araştırma yaptım yukarıda linkini vermiştim hatta sitenin demekki kafadan sallamışlar yada karıştırmışlar neyse...

Dediğiniz gibi 507'de deterjan dispersan fazla olabilir belki.

Castrol için 5 litreye 120 lira fiyat banada gayet iyi geldi,yanlız bu dediğiniz üretim yerini bulamadım sadece üretim tarihi yazıyor.

Birde yağın kutusu açılmadığı taktirde kullanım ömrü ne kadardır?

Mesela benim aldığım yağ 02.08.2013'de üretilmiş,ben hava almadığı sürece 2-3 yıl boyunca bozulmuyor diye biliyorum ama sizin düşünceniz nedir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extrem_015 -- 10 Nisan 2014; 1:44:30 >

• quote:

quote:

quote:

vezir hocam, yağ değişimi geldi çattı. Daha önce Castrol Magnatec 10W-40(yarı sentetik) kullanıyordum fakat bu sefer aldığım bir kaç güzel duyumla tercihimi Mobil 1 Tam Sentetik 0W-40 tan yana kullanmayı düşünüyorum. Deneyimleriniz, tecrübeleriniz ve fikirleriniz benim için önemli. Şimdiden teşekkürler.

İlk aşamada 5w40 deneyin eğer hiçbir sıkıntı olmaz ise 0w40 geçersiniz. Aracın alınması ve kontrollü olarak yağ viscositiesi ayarlanması güvenlik açısından önemli olabilir.

üstad, şu ana kadar hiç 5w40 denemedim yani aslında konuya pek hakim olduğumda söylenemez. Eşten, dosttan, forumlardan aldığım duyumlarla böyle bir fikir oluştu . Zahmet olmazsa biraz daha aç açabilir misiniz. Ayrıca bu marka değişimlerinde extra bir işlem yapılması gerekiyor mu?

Marka degisimi onemli degil. Ayrı sentetikten tam sentetik 0w40 geçilmesinden once 5w40 ara aşamasının denemesini öneriyorum. Şart degil ama geri dönüş yapılması gerekirse denenmiş olacaktır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Marka degisimi onemli degil. Ayrı sentetikten tam sentetik 0w40 geçilmesinden once 5w40 ara aşamasının denemesini öneriyorum. Şart degil ama geri dönüş yapılması gerekirse denenmiş olacaktır.

sanıyorum ki tedbir amaçlı belli bir derecesi olduğunu varsayıyorum ki eminim öyledir. çok teşekkürler.

• Vezir hocam reno megane 3 gtline 1.6 dizel 130 beygir araç yeni ilk yağ değişimi için ne öneririsiniz ege bölgesinde kullanılan bir araç teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 312313314315316
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.