Şimdi Ara

Modifiye Suç Değil Yaşam Tarzıdır - Desteğinizi bekliyor..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
1.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu işlere bir standart kural getirilmeli ve ne modifiyeciler başkasını rahatsız etmeli ne de polisler kafalarına göre ceza yazmamalılar.. Bu nedenle bir imza kampanyası düzenleniyor.. Aşağıdaki linkten bize destek olabilirsiniz..

Desteklerini bekliyoruz..

Saygılarımla..

Türkiye Cumhuriyetin'de yasal olarak satılan, devlet tarafından vergisi alınan "MODİFİYE" ismi altında toplanmış bu aksesuarların, araçlara takıldığında suç sayılmaması gerekmektedir.Devlet bu parçalardan öncelikle gümrük vergisi, daha sonra KDV almaktadır. Yani bu parçaların ithalatı, ihracatı ve üretimi yasaldır.

Kanunda MODİFİYE yasaktır diye bir ibare bulunmamaktadır.

http://www.change.org/tr/kampanyalar/t%C3%BCrk-standardlar%C4%B1-enstit%C3%BCs%C3%BC-tse-modifiye-su%C3%A7-de%C4%9Fil-ya%C5%9Fam-tarz%C4%B1d%C4%B1r-bu-kampanya-ile-t%C3%BCrkiye-de-kanunsuzca-modifiye-nin-yasaklanmas%C4%B1na-kar%C5%9F%C4%B1-%C3%A7%C4%B1kmak-istiyoruz?share_id=PDoDlPhbeQ&utm_campaign=friend_inviter_chat&utm_medium=facebook&utm_source=share_petition&utm_term=permissions_dialog_true

• O egsozlardan az cekmiyoruz hergun.Uykumuzdan kaldiriyor bizi.Kimsenin kimseyi rahaysiz etme hakki yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ruhsata işlettiğin sürece zaten ceza yazamazlar ki? Ruhsata işletiyo musun?
  • @thepunisher38 kesinlikle katılıyorum size kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok... bu nedenle standart sağlanmalı.. polis bazen spor arabaların orijinal egzosuna ceza yazmaya çalışıyor.. dB limiti belirlenmeli ve bu aşıldığında ceza yazılmalıdır..

@meniz ne yazık ki.. "Kanunen araçlarda yapılmış “herhangi” bir değişiklik 1 ay içinde trafik tescil kurumuna bildirilmeli ve bu değişiklikler ruhsata yazdırılmalıdır. Ancak trafik tescil kurumu “Modifiye” adı altındaki hiç bir parçayı ruhsata yazmamaktadır."

modifiyeyi lütfen egzos olarak düşünmeyelim.. güneşten korunma amaçlı camlara yapılan filmlerde modifiyeye giriyor.. polis bu nedenle ceza yazıyor.. filmi söktürüyor.. fakat aynı araç muayeneden geçiyor.. standart ve kural olursa herşey net olur...
  • Yaşam tarzınız insanları rahatsız etme hakkını vermez size.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hava filtresi takıp ,
    sis farlarını açıp,
    egzozu bağırtarak,
    makas atarak ,
    diğerlerini hiçe sayarak
    gezen modifiyecler olduğu müddetçe , yapılması gereken kanunları hafifleştirmek değil daha da ağırlaştırmaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MD.Murat

hava filtresi takıp ,
    sis farlarını açıp,
    egzozu bağırtarak,
    makas atarak ,
    diğerlerini hiçe sayarak
    gezen modifiyecler olduğu müddetçe , yapılması gereken kanunları hafifleştirmek değil daha da ağırlaştırmaktır.

+1 keşke hapis cezası gelse bi kaç hafta adam olsalar
  • desteklemiyorum.

-önce gece saatlerinde hapörlörü kökleyip müzik çalmayı bırakın
    -sonra patlak egsoz ile şehir turlarını bırakın
    -yayaların üzerine araç sürmeyin
    -şehiriçi yarışlarını bırakın

o zaman desteklerim sizi
  • Sizin yaşam tarzınız bizim evimizin, sokağımızın huzuru ve çoluk çocuğun can güvenliğinden önemli değil. Valla her geçen gün iyi ki oy vermişim şu adamlara diyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: byob

desteklemiyorum.

o zaman desteklerim sizi

lütfen şahsıma itham ederek konuşmayın.. emin olabilirsiniz ki bu dediklerinizin hiç birini yapmıyorum.. kesinlikle yolda kurallara uyan ve saygılı olarak araç kullanan biriyim.. yayalara insanlara yol verdiğim için sürekli kornayla selektörle tepki alıyorum.. (sanki hatalı bir davranış yapıyormuşum gibi...) başkalarını tehlikeye atacak şekilde hareketlerde davrananlara tamamen karşıyım.. Sanırım yanlış anlaşıldım modifiye denince..
    hız yapmak aracımı performanslı bir şekilde kullanıp limitlerini zorlamak istersem piste gidiyorum..

Benim burada destek olduğum nokta bu olaylara bir kural kanun standart getirilmeli.. film muayeneden geçip poliste ceza yiyorsa bu sorundur.. bu tarz olaylardan bahsediyorum..

• Arkadaşlar hepiniz çok düz mantıkta düşünüyorsunuz ;

Modifiye sektörü Dünya çapında kabul edilmiş ve çok ciddi paralar kazanılan bir sektör. Kanun'en aslında bütün sınırlar belirlenmiş durumda.

Bizim bu kampanyada ki amacımız zaten sizin yatakta uyurgun gecenin bir saatin te kanunsuz bir egzos sesi ile uyanmamanız.

Bu parçaların ithalatı, ihracatı, satılması, alınması, takılması hepsi yasal kanunen. Ancak düzenleme eksikliğinden dolayı polis araçları men ediyor.

Zaten serbest olan bişiyi yasaklıyorlar.

RUHSAT 'a yazdırmak isteyince modifiye yazmıyoruz diyorlar.

DB sınırını geçmeyen, zararlı gaz üretmeyen 100 lerce firma var dünyada, ancak bunlar yasal şekilde alınsa bile yazdırılmıyor.

Şunu sormak istiyorum :

Modifiye edilmiş araçlar bütün kurallara eksiksiz olarak uyuyormu ?

Hız sınırını, kırmızı ışıkta geçmey, makas atmayı vs. sadece modifiyeli araçlarmı yapıyor ?

Böyle bir durum söz konusu değil. Nasıl ki üstünüze başınıza kıyafet alıyorsunuz, bizde aracımıza bu şekilde parça alıyoruz. Ama bu demek değilki parçamı aldım trafiği alt üst edebilirim.

Ancak bunu yapan sadece "modifiyeci" olarak adlandırılar kişiler değil. Trafikte karşı gelinen bütün kuralların cezası belli. Nasılki alkol seviyesi 0.50 promil, egzoz unda buna göre bir sınırı var.

Ancak Polis buna uymuyor.

Bu şekilde bir düzenleme yapılırsa, kimin kanunsuz modifiye yaptığı kimin zevk için yaptığı ortaya çıkacak , ve birkaç kendinibilmez yüzünden "BÜTÜN" herkes zan altında kalmış olmayacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: bhdrctr

quote:

desteklemiyorum.

o zaman desteklerim sizi

lütfen şahsıma itham ederek konuşmayın.. emin olabilirsiniz ki bu dediklerinizin hiç birini yapmıyorum.. kesinlikle yolda kurallara uyan ve saygılı olarak araç kullanan biriyim.. yayalara insanlara yol verdiğim için sürekli kornayla selektörle tepki alıyorum.. (sanki hatalı bir davranış yapıyormuşum gibi...) başkalarını tehlikeye atacak şekilde hareketlerde davrananlara tamamen karşıyım.. Sanırım yanlış anlaşıldım modifiye denince..
    hız yapmak aracımı performanslı bir şekilde kullanıp limitlerini zorlamak istersem piste gidiyorum..

Benim burada destek olduğum nokta bu olaylara bir kural kanun standart getirilmeli.. film muayeneden geçip poliste ceza yiyorsa bu sorundur.. bu tarz olaylardan bahsediyorum..

yanlış anlamayın hocam. ''siz'' derken tüm modifiyecileri kastettim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bhdrctr

quote:

desteklemiyorum.

o zaman desteklerim sizi

yanlış anlamayın hocam. ''siz'' derken tüm modifiyecileri kastettim.

Kusura bakmayın ama bende modifiyeciyim ... RX8 aracım var... Yaklaşık 12000 lira masraf yaptım yemeğimden içmemken kesip, ve sadece İstanbul Park yada İzmit körfez deki pist günlerinde hız yapıyorum yada stresimi atıyorum ...

Benim aracımdada egsoz var ancak ne DB sınırını geçiyor nede zehirli gaz atıyor dışarıya ... Konu ne kadar para harcadığınla ilgili de değil. Kİşinin karakteri ile ilgili.

Ama görüyorum ki Ülkemizde her ne olursa olsun düz mantık ve genelleme var ...

Merak ediyorum TÜM modifiyecileri tanıyormusunuz ? Neye dayanarak böyle bir genelleme yapma hakkını kendinizde buluyorsunuz ?

Arabaya bir egzoz taktı die kişi "MODİFİYECİ" olmaz arkadaşlar ... Bu kadar küçük bir piyasa değil bu ... Dünyada bir çok yarışlar düzenleniyor, Drift yarışları, pist yarışları, draflar vs. ve bu araçların tamamı modifiye araçlar.

Street Legal ve Non lefal olmak üzere 2 ye ayrılıyor bu parçalar. Bizim talebimiz STREET LEGAL olan parçalarla ilgili. Benim aracıma taktığım spoiler'ımın, jantımın, yada tamponumun kimseye zararı yok.

Yada aracımın egzoz sistemi azıcık ses çıkarttı diye yine zararı yok. Standart bir Ferrari tarzı araçların satışınıda yasaklasınlar o halde ... O araçlar da inletiyorlar etrafı ...

Belirli sınırlar ve kanunlar içinde MODİFİYE yasal olmalıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bothrops

Sizin yaşam tarzınız bizim evimizin, sokağımızın huzuru ve çoluk çocuğun can güvenliğinden önemli değil. Valla her geçen gün iyi ki oy vermişim şu adamlara diyorum.

Oy verdiğiniz insanlar bunu yasal kılıp bu parçalardan vergi alan kişiler bilginiz yok bu konuda herhalde ... Modifiye şu anda yasal zaten. Yasa dışı olarak insanlara ceza yazılmakta.
  • EmreSetre E kullanıcısına yanıt
    açıklamada zaten ilgili durumların düzeltildiği takdirde destekleyeceğimi belirttim, sadece pistlerde hız yapıyorsanız ne mutlu size keşke herkes öyle yapsa

fakat bir de şöyle bir şey var. eski bulunduğum ev ana caddeye bakıyordu ve modifiyecilerin sık geçtiği bir yerdi. tahmin edersiniz ki gece 11de yattıktan 2 saat sonra son ses serdar ortaç müzikleri ile uyanmak hiç de güzel bir şey değil.

özellikle ''bis'' ve ''tofaş'' modifiyeleri çok çektiriyordu bizim mahalleye :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byob -- 9 Temmuz 2014; 16:13:57 >
  • byob kullanıcısına yanıt
    Bu bahsettiğinizden tabiki bende rahatsızım. Ama bunu düzeltmenin yolu yasak yapamassınız demek te değilki ... Buna bir yol verilirse en azından düzgün şekilde yapmak isteyen insanlar zarar görmemiş olacaklar .

Ben şahsen son 2 yazdır sahil yolunu unuttum. 20-30 km hızla kullanırken aracım bağlanıyor. Neymiş efendim aracım yere yakınmış, modifiyeli imiş ... Şimdi burda benim günahım nedir ?

Gazlayan, yarış yapanı alsınlar ceza yazsınlar gerekiyorsa hapse atsınlar sonuna kadar hak veriyorum ... Ama bu cezalar zaten var. Ama tamamen para kazanma hırsı ile suçu olmayan insanlara da zarar vermesinler.

Modifiye gerçekten bir hobidir tüm dünyada böyle...
  • Modifiye suç olmayabilir.

Ama;

Modifiye araçların eksozlarını bağırta bağırta gezmek suçtur...

Ben Konya'da yaşıyorum. Modifiyeli araçların YÜZDE DOKSANI ŞAHİN... Ve kullananların çoğunluğu da SERSERİ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kemal

Modifiye suç olmayabilir.

Ama;

Modifiye araçların eksozlarını bağırta bağırta gezmek suçtur...

Ben Konya'da yaşıyorum. Modifiyeli araçların YÜZDE DOKSANI ŞAHİN... Ve kullananların çoğunluğu da SERSERİ...

Evet suç tabiki ancak belirli bir DB sınırı geçtikten sonra ... Benim bu imza kampanyasında amacım bunu devletin belirlediği SINIRLAR içinde serbest hale getirmek.

Herşeyin bir sınırı var, özgürlük başka insanların özgürlüğünü kısatlamamak şartlarıyla özgürlüktür. Bunun bilincindeyim.

Dediğim gibi amacım serseri kesimi ile kaliteli iş yapmaya çalışan insanları birbirinden ayırmak ve aynı kefeye konulmasını engellemek.

Ancak gazatelerde, insanların büyük bir çoğunluğu herkezi bir tutuyor MODİFİYECİLER die bi terimle ... Pistte yarışsak caddede yarıştılar deniyor ... Hızlı ve Öfkeli filminin senaryosunu gazteye yazıp insanları kötülüyorlar ...

Biz adamlara pist diyoruzi, onlar pist olmasssa caddede yarışırız diye yazıyorlar...

Buna bir dur demek istiyorum .

• Modifiye iyidir hoştur fakat bu işi çok yanlış anlıyor bizim insanımız. Altına beyaz farlı borbet jantlı ses sistemi olan şahini alan altında Ferrari var sanıp sokak arasında 90 km hızla gitmeye çalışıyor. Birkaç gece önce kapımın önünde sahur vakti köpeğe çarptı bir tanesi. Eğer insanlar modifiye yapınca böyle olacaksa komple yasaklansın modifiye. O ölen bir köpek değil pide almaya çıkan bir insan olabilirdi.. Buna kimin hakkı var ?

Ha şunuda söylemeden geçmek istemem. Bende modifiyeli aracları severim, hız yapmayı severim fakat herşeyin yeri var. Çevre yolunda, otobanda istedikleri kadar bassınlar başkalarının hayatını tehlikeye atmadan... Şahsen ben öyle yapıyorum. Önüm boş trafik açıksa hız yapıyorum. Başkasının ne canına nede malına zarar vermeye hakkı yok kimsenin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RobustoGrande -- 9 Temmuz 2014; 16:37:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RobustoGrande

Modifiye iyidir hoştur fakat bu işi çok yanlış anlıyor bizim insanımız. Altına beyaz farlı borbet jantlı ses sistemi olan şahini alan altında Ferrari var sanıp sokak arasında 90 km hızla gitmeye çalışıyor. Birkaç gece önce kapımın önünde sahur vakti köpeğe çarptı bir tanesi. Eğer insanlar modifiye yapınca böyle olacaksa komple yasaklansın modifiye. O ölen bir köpek değil pide almaya çıkan bir insan olabilirdi.. Buna kimin hakkı var ?

Modifiye yapmayan insanlarda aynı haltı yiyorlar ne yazıkki... Ve bu parçaları yasaklamak, araç bağlamak insanları vazgeçirmektense daha beter hale getiriyor. Hergün birçok konuda buna şahit oluyoruz.

Modifiye = Hızlı gitmek, kurallara uymamak, yarış yapmak değil arkadaşlar ...

Caddede abuk subuk gazlayan yanlayan afedersiniz hıyarlara biz sizden daha çok kızıyoruz adımızı kötüye çıkartıyorlar diye ...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.