Şimdi Ara

Mobil cihazlara caydırıcı vergilendirmeler yolda olabilir (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
189
Cevap
3
Favori
2.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amerikadaki biri gidip ucuza cep telefonu almak isterse gidip 25 dolara nokia 130 telefonu alabiliyor. Ülkemizde ise aynı özellikte bir telefon 250-300 lira. bu en ucuz telefon fiyatı. Amerikadaki adam yine gidip orta halli bir telefonu 200 dolara alabiliyorken aynı telefon bizde 800 lira. Şimdi ülkemizdeki fakir halka sen git pahalı telefon al demek bu başka bir şey değil. Adam gibi iş yapacaklarsa 100 tlnin altındaki markalı telefonlardan 0 vergi alırsın aynı oranda 2000 tllik telefona da 500 tl vergi koyarsın olur biter kimse sesini çıkaramaz. Ama böyle olunca haksızlık oluyor.

• Adam kendine saray yapıp senin ödemen gereken vergileri üçe beşe katlayıp tekrar sana ödetiyor o sarayı. Anla işte, lüks tüketimmiş ithalatmış filan hepsi hikaye.

"Lüks" kelimesine dikkat edin, bakın lüksün tillahı için bir dünya senin benim param harcandı o saraya. Kimin için? Senin için değil kendi için yapıldı o saray. Sen lüks alınca çok kötü onlar lüks içinde yaşarken kimsenin gıkı çıkmasın. İşte böyle bir düzende yaşıyoruz arkadaşlar. 6 ay sonra seçim var herkes kendi hesabını yapsın şimdiden.

Muhtemelen yorumum silinecek ama herkes kendine hızlıca pay çıkarsın bu yorumumdan.

• “Benim sevgili Amerikalı vatandaşlarım;

Amerikan Federal Hükûmeti ekonomiyi yeniden canlandırmak için her bir Amerikan vatandaşına 600 $ tutarında bir parayı dağıtmayı karara bağlamış.

Eğer bu parayı Wal-Mart’da harcarsak, para Çin’e gidecek.
    Eğer bu parayı benzin almak için harcarsak, para Araplara gidecek,
    Eğer bilgisayar alırsak, para Hindistan’a gidecek
    Eğer sebze, meyve alırsak para Meksika’ya, Honduras’a gidecek
    Eğer bir araba almayı düşünürsek bu para Japonya veya Almanya’ya gidecek
    Eğer hediyelik bir şeyler alırsak para Tayvan’a gidecek ve bir kuruşu bile Amerikan ekonomisi için yarar sağlamayacak.

Bu parasal yardımı Amerikan ekonomisi içinde tutmanın tek yolu, parayı bira ve fahişelere harcamaktır. Sadece bu iki sektörde ulusal üretim yapabilmekteyiz. Ben kendi adıma bu yolda faaliyet gösteriyorum…”

• Yerli markalar kalite temin etmekten önce buna sığınırsa sıkıntılı bir durum olur.

Kalite üretip tercih edilebilir olacaksın, servis ağın güçlü olacak. Bunları halletmeden, zorla millete telefon satmaya çalışırsan biz bütün forumlarda seni çürütmesini biliriz.
  • kendi kazandiginiz helal parayla telefon almak luks ama vergilerle saray yaptirirsaniz luks degil ona gore.
  • İyide ekonomimiz süperdi falan n'oldu?

• Son sınıf bir işletme öğrencisi olarak size söyle gösteriyim Tüik verilerden bakın.En çok ithalat yapılan 20 fasıl.Devlet bir kaç sene önce alın verin ekonomiye can verin deyip duruyordu şimdi ne değişti ? Bizim gibi geri kalmış ülkelerde her zaman talep fazlası vardır.Çünkü snop etkisi çok fazla bizim gibi toplumlarda.Aylık 1000 liraya çalışıp 800 TL'ye Adidas mont alan insanlar görüyorum.Ama iyi bir şey tabi insanlar harcayamazsa mutlu olmaz mutlu olmazsa iktidarı sevmezler ve bu da iktidarın sonu olur

Mobil cihazlara caydırıcı vergilendirmeler yolda olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nightmare70 -- 19 Aralık 2014; 14:35:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fixriterzi

“Benim sevgili Amerikalı vatandaşlarım;

Amerikan Federal Hükûmeti ekonomiyi yeniden canlandırmak için her bir Amerikan vatandaşına 600 $ tutarında bir parayı dağıtmayı karara bağlamış.

Eğer bu parayı Wal-Mart’da harcarsak, para Çin’e gidecek.
    Eğer bu parayı benzin almak için harcarsak, para Araplara gidecek,
    Eğer bilgisayar alırsak, para Hindistan’a gidecek
    Eğer sebze, meyve alırsak para Meksika’ya, Honduras’a gidecek
    Eğer bir araba almayı düşünürsek bu para Japonya veya Almanya’ya gidecek
    Eğer hediyelik bir şeyler alırsak para Tayvan’a gidecek ve bir kuruşu bile Amerikan ekonomisi için yarar sağlamayacak.

Bu parasal yardımı Amerikan ekonomisi içinde tutmanın tek yolu, parayı bira ve fahişelere harcamaktır. Sadece bu iki sektörde ulusal üretim yapabilmekteyiz. Ben kendi adıma bu yolda faaliyet gösteriyorum…”

Bunu söyleyen adam zaten stand-up'çıydı.dikkate almamanız lazımdı.Bu devirde kapasiteli üretim yapmak çokda önemli değil.Apple nasıl çinde çok ucuza ürettirip bütün dünyaya %300 karla satıyorsa, microsoft ve google yazılım gibi fiziksel olmayan bir şeyden dünyanın parasını nasıl kazanıyorsa bir ülke için önemli olan şeyler bunlar.Şuan dünya abd'nin ürettiklerine ve üreteceklerine bağımlı.Umarım bu bağımlı olduğumuz şeylere iyi alternatifler üretiriz.
    Sarayı eleştirenler var ama en azından iyi yönünden bakarsak,saray yapımı için harcanan para türkiyede kalıyor.Şirketler işçiler kazanıyor.Ama aldığımız yabancı telefonlardan elde edilen kazancın aslan payını üretici yabancı şirket alıyor.

• KDV nin KDV sini verginin üstüne vergi ödüyoruz
    yakında soluduğumuz havadan bile vergi isteyecekler.

sen altın yumurtlayan tavukları kes (özelleştirme)
    sonra millete devamlı vergi yükle
    bknz cari açık

babacan bile söylüyor inşaatla olmaz üretmemiz lazım diye.

ama sen devamlı az gelirliden çok vergi alırsan olmaz.

dar gelirliye ucuz seçenek getir zaten lüks telefonlardan alıyorsun vergini.
    sen dar gelirliyi düşün 100 tl ye telfon varmı alo diyecek sen onu söyle

simcity de bile vergiyi artırınca millet isyan ediyor bizde..
    iyi uykular türkiyem..

• Vestelin telefonlarını alacağıma nokia 3310 kullanırım daha iyi. Vergi koyarlarsa şu anki galaxy nexus la da devam ederim 5 yıl daha. Anca para biriktiririz vergilerden sonra.

• Yerli mala vergiyi azaltacağız demiyor da, ithal ürüne caydırıcı vergi koyacağız diyor. vay canına :)

• Boşbakan ekonomik krizin olduğunu kendi ağzıyla söyledi.

Saray yaptırmada tedbir almayıp plaketlerde tedbir alıyor :)

Ekonomi iyiye gidiiiii

• quote:

Orijinalden alıntı: pranis

Yerli mala vergiyi azaltacağız demiyor da, ithal ürüne caydırıcı vergi koyacağız diyor. vay canına :)

Onlar zaten teşvik indirimi alıyorlar. Bu yetmez ama evet ekstra bindirimi :) kulağın arkası misali

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ülke kağıt hamurunu bile üretmiyor haberiniz varmı ? pehehehey !!!!!!
  • 2015 in ortalarına doğru fırtına kopacağı iyice kendini belli etti . Bu ne lan verginin suyu çıktı . Yakında diğer ürünlere de gelir bu vergi . Saray lüks değildi ki ihtiyacı vardı yaptırdı adam ama cebimiz deki son kuruşa kadar gözünü dikip sen lüks yaşıyorsun diyor birde .

• Türkiyede üretilecek teknolojik cihazlara vergi indirimi getirilsin.

• Yerli üretimin desteklenmesi güzel elbet, fakat devletin, özel iştiraklerin bu işin içine kalbine girmek gibi bir niyeti olduğunu ben vatandaş olarak göremiyorum. İşlemci üretmeyi deneseler mesela, kendi anakartlarını üretse bu telefon üreticilerimiz, yada bununla ilgili çalışma olduğunu basından duysak!!!
    Qualcom intel, ibm, den çip alırken aynı engellemeden söz edilmiyor değil mi ? Çünkü onlara muhtacız...

• Başka bir ülkeye gidip alırım. Bu şekilde kaçak mallara yonelim artacak.

• Hala kafalari basmiyor ek vergi cozum degil sigarada boyleoldu mazotta,ayrica vestelin yuzunden buvergi gelirse o dandik telefonunu 200lira da olsa almam,gider operatorden kazikyer yinede 24 ayda adam gibi cihaz alirim,onlarinda yaptigi yüz milyonlarca liralik telefon yatirimi icinde patlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: alito

Adam kendine saray yapıp senin ödemen gereken vergileri üçe beşe katlayıp tekrar sana ödetiyor o sarayı. Anla işte, lüks tüketimmiş ithalatmış filan hepsi hikaye.

"Lüks" kelimesine dikkat edin, bakın lüksün tillahı için bir dünya senin benim param harcandı o saraya. Kimin için? Senin için değil kendi için yapıldı o saray. Sen lüks alınca çok kötü onlar lüks içinde yaşarken kimsenin gıkı çıkmasın. İşte böyle bir düzende yaşıyoruz arkadaşlar. 6 ay sonra seçim var herkes kendi hesabını yapsın şimdiden.

Muhtemelen yorumum silinecek ama herkes kendine hızlıca pay çıkarsın bu yorumumdan.

Cok dogru pirlantadan 0 otv alinior ama telefonlara yuklen.babam yuklen.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.