Şimdi Ara

Merhaba arkadaşlar-Ekran kartı-Bios-Anakart

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.367
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Anakartım ; Gigabyte H67A-UD3H-B3
    Ekrankartı ; VTX3D ATİ HD 5770 1 GB. 128 BİT GDDR5

Bu ekran kartını yeni aldım taktım amaçılmıyor.Daha doğrusu bu ekran kartını açılıştı görmüyor.Ama onboard ekran kartını kullanabilieyorum herhangi bir soruns olmadan.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden tesekkürler.

• F2 veya DEL tuşu ile BIOS'a girerek görüntü birimini "otomatik" olacak şekilde ayarlayın. Sanırım sizin bilgisayarınızda sadece onboard olarak ayarlanmış, dolayısıyla PCI-EX slotuna ekran kartı takılsa bile onboard'dan devam ediyor.

Eğer ilgili menüyü bulamamışsanız BIOS'u default ayarlara geri döndürün. Büyük bir ihtimalle default ayar "otomatik" şekildedir.
  • Biosta nereden ayarlayacağım acaba.Yani hangi bölümde ve başlık altında acaba ?
  • http://img89.imageshack.us/i/g71095copierjm8.jpg/
    Bu resimde "Initate Graphic Adapter" olarak geçmiş.

http://www.pcstats.com/articleimages/200512/ShuttleXPSD11G5_BIOS1.jpg
    Bu resimde de "PEG/Onchip VGA Control" olarak geçmiş. (PEG = PCI Express Grahic)

Buna benzer bir menü olması lazım. "Auto" olarak ayarlarsan PCI-EX slotuna ekran kartı taktığında onu, çıkarttığında ise onboard'ı kullanırsın.

• teşekkür ederim.deneyeceğim.
  • denedim ama öyle bir şey yok biosta buamadım yani.default ayarlarına döndürdüm yine olmadı.
  • Dvi-vga dönüştürücü kullanıyorsan onu kontrol et,monitöre giden kabloları kontrol et.
  • Anakartınızda 2 adet PCI-EX slotu var sanırım. İki slotta da ayrı ayrı denediniz mi? Bir de ekran kartınızda ek güç girişi varsa, güç kablosunun takılı olup olmadığını kontrol edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gece görüşü

Anakartınızda 2 adet PCI-EX slotu var sanırım. İki slotta da ayrı ayrı denediniz mi? Bir de ekran kartınızda ek güç girişi varsa, güç kablosunun takılı olup olmadığını kontrol edin.

evet ikisndede denedim.ek güç kablosunuda taktım.fakat yine çalışmadı.Bu arada eski ekran kartımı denedim oda çalışmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenxcan

quote:

Anakartınızda 2 adet PCI-EX slotu var sanırım. İki slotta da ayrı ayrı denediniz mi? Bir de ekran kartınızda ek güç girişi varsa, güç kablosunun takılı olup olmadığını kontrol edin.

evet ikisndede denedim.ek güç kablosunuda taktım.fakat yine çalışmadı.Bu arada eski ekran kartımı denedim oda çalışmıyor.

o yazdıklarınızdan kullanmıyorum
  • Anakartınızın kullanma kılavuzuna baktım.
    - Bilgisayar yeniden başlarken "DEL" tuşu ile BIOS'a girin.
    - "Advanced BIOS Features" menüsüne girin.
    - "Init Display First"seçeneğinin "PCIEx16" da olduğundan emin olun (PCI olarak da ayarlayabilirsiniz ama PCIEx16 olması daha kesin bir ayar olur.). Değilse değiştirin.
    - "Onboard VGA" bölümünü de "Enable If No Ext PEG" yapın.
    - Kaydedip çıkın.

Sorunun sebebi bence bu BIOS ayarı. 2 kart ve 2 slotun arızalı olma ihtimali baya düşük çünkü.

BIOS'dan kaynaklanmıyorsa belki de ekran kartı tam oturmuyordur PCI slotuna. Taktıktan sonra iyice baskı uygulayın karta slota tam oturması için. Gevşek kalmaması için kasaya vidalayın.

Maalesef aklıma bu soruna sebep olabilecek başka birşey gelmiyor. Umarım yardımım olmuştur.

Kolay gelsin.

• quote:

Anakartınızın kullanma kılavuzuna baktım.
    - Bilgisayar yeniden başlarken "DEL" tuşu ile BIOS'a girin.
    - "Advanced BIOS Features" menüsüne girin.
    - "Init Display First"seçeneğinin "PCIEx16" da olduğundan emin olun (PCI olarak da ayarlayabilirsiniz ama PCIEx16 olması daha kesin bir ayar olur.). Değilse değiştirin.
    - "Onboard VGA" bölümünü de "Enable If No Ext PEG" yapın.
    - Kaydedip çıkın.

Sorunun sebebi bence bu BIOS ayarı. 2 kart ve 2 slotun arızalı olma ihtimali baya düşük çünkü.

BIOS'dan kaynaklanmıyorsa belki de ekran kartı tam oturmuyordur PCI slotuna. Taktıktan sonra iyice baskı uygulayın karta slota tam oturması için. Gevşek kalmaması için kasaya vidalayın.

Maalesef aklıma bu soruna sebep olabilecek başka birşey gelmiyor. Umarım yardımım olmuştur.

Kolay gelsin.

Değrle arkadaşım çok teşekkür ederim.Önerilerinizi uyguladım ve şu anda kullanmaktayım.Tekrar çok teşekkür ederim ilginize.

• Yardımcı olabildiysem ne mutlu.
  • quote:

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Elbetteki oldunuz.Tekrar çok çok teşekkür ederim :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.