Şimdi Ara

Matematik Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği Karşılaştırması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
7.820
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Forumda çoğu kişinin yazılım konusunda Bilgisayar Mühendisliği ile Matematik Mühendisliği arasında kaldığını görüyorum.
    Bu ikilemde kalanlar için YTÜ Matematik Müh. ile YTÜ Bilgisayar Müh. ders programlarını buraya yazıyorum. İsteyenler detaylı bir şekilde incelesinler. Matematik Mühendisliği'nin herkesin abarttığı derecede kötü olmadığını anlayabilirsiniz.

Not: Bilgisayar müh. elbette matematik mühendisliğinden daha iyi. Fakat YTÜ Matematik Müh. - İÜ Bilgisayar Müh. ve İTÜ Matematik Müh. - YTÜ Bilgisayar Müh. gibi üniversite ikileminde kalanlar için bu karşılaştırma gerekli, üniversite konusundan bir farklılık yaratmak açısından...

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 1. YARIYIL

İstatistik Ve Olasılık Hesapları
    Bilgisayar Bilimlerine Giriş 1
    Mesleki Hukuk Ve Etik Meslek Dersi
    Fizik 1
    Matematik 1
    Lineer Cebir
    İleri İngilizce I

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ 1. YARIYIL

Fizik 1
    İleri İngilizce I
    Analiz 1
    Programlama Dilleri 1
    Matematik Mühendisligine Giriş
    Lineer Cebir
    Ayrık Matematik

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 2. YARIYIL

Bilgisayar Bilimlerine Giriş 2
    Sayısal Analiz
    Devre Teorisi
    Mühendisler İçin Yarıiletken Fiziği 1
    Matematik 2
    İleri İngilizce II
    Seçmeli 1 - 1 (Seçmeli derslerde bilgisayar üzerine bir ders yok)

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ 2. YARIYIL

Fizik 2
    İleri İngilizce II
    Analiz 2
    Programlama Dilleri 2
    Soyut Matematik
    Finans Matematiğine Giriş
    Matematik Lojik

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 3. YARIYIL

Assembly Dili
    Ayrık Matematik
    Programlama Dilleri
    Mühendislik Matematiği
    Lojik Devreler
    Nesneye Dayalı Kavramlar
    Türkçe 1
    Seçmeli 2 - 1 (Seçmeli derslerde bilgisayar üzerine bir ders yok)

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ 3. YARIYIL

İngilizce Okuma Ve Konuşma
    İleri Analiz 1
    Algoritmalar Ve Veri Yapıları
    Nümerik Analiz 1
    Diferansiyel Denklemler
    Türkçe 1
    Sosyal Seçmeli 1 - 1 (Seçmeli derslerde bilgisayar üzerine bir ders yok)

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 4. YARIYIL

Hesaplama Kuramı
    Veri Yapıları Ve Algoritmalar
    Nesneye Dayalı Programlama
    Bilgisayar Donanımı
    Elektronik Devreler
    Sistem Analizi Ve Tasarımı
    Türkçe 2

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ 4. YARIYIL

Bilgisayar Donanımı Ve Temel Uygulamaları Stajı
    İleri Analiz 2
    Olasılık Ve İstatistik
    Veri Yönetimi Ve Dosya Yapıları 1
    Analitik Geometri
    Türkçe 2
    Seçmeli 1 - 1 (Seçmeli derslerde bilgisayar üzerine bir ders yok)

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 5. YARIYIL

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 1
    İşletim Sistemleri
    Algoritma Analizi
    Mikroişlemci Sistemleri
    Veritabanı Yönetimi
    Mesleki Seçimlik 1 - 1 (Seçilebilir Dersler: İstatistiksel Veri Analizi, Sayısal İşaret İşleme, Bilgisayar Grafiğine Giriş, Yöneylem Araştırması, Dosya Düzenleme, Uzman Sistemlere Giriş, Veritabanı Sistemlerinin Gerçekleştirilmesi, Biyoenformatiğe Giriş, Bilişim Sistemleri Güvenliği)
    Mesleki Seçimlik 1 - 2 (Seçilebilir Dersler: İstatistiksel Veri Analizi, Sayısal İşaret İşleme, Bilgisayar Grafiğine Giriş, Yöneylem Araştırması, Dosya Düzenleme, Uzman Sistemlere Giriş, Veritabanı Sistemlerinin Gerçekleştirilmesi, Biyoenformatiğe Giriş, Bilişim Sistemleri Güvenliği)

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ 5. YARIYIL

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 1
    Lineer Programlama Teorisi
    Mekanik 1
    Seçmeli 2 - 1 (Veri Yönetimi Ve Dosya Yapıları 2)
    Seçmeli 3 - 1 (İşletim Sistemleri, Bilgisayar Tasarımı)
    Seçmeli 4 - 1 (Bilgisayar Destekli Matematiksel Hesaplamalar)

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 6. YARIYIL

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 2
    Bilgisayar Projesi
    Genel Staj
    Yazılım Mühendisliği
    Mesleki Seçimlik 1 - 3 (Seçilebilir Dersler: İstatistiksel Veri Analizi, Sayısal İşaret İşleme, Bilgisayar Grafiğine Giriş, Yöneylem Araştırması, Dosya Düzenleme, Uzman Sistemlere Giriş, Veritabanı Sistemlerinin Gerçekleştirilmesi, Biyoenformatiğe Giriş, Bilişim Sistemleri Güvenliği)
    Mesleki Seçimlik 1 - 4 (Seçilebilir Dersler: İstatistiksel Veri Analizi, Sayısal İşaret İşleme, Bilgisayar Grafiğine Giriş, Yöneylem Araştırması, Dosya Düzenleme, Uzman Sistemlere Giriş, Veritabanı Sistemlerinin Gerçekleştirilmesi, Biyoenformatiğe Giriş, Bilişim Sistemleri Güvenliği)
    Seçmeli 3 - 1 (Seçmeli derslerde bilgisayar üzerine bir ders yok)
    Seçmeli 4 - 1 (Seçmeli derslerde bilgisayar üzerine bir ders yok)

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ 6. YARIYIL

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 2
    İş Hayatı İçin İngilizce
    Sorun Çözüm Teknikleri Stajı
    Kısmi Diferansiyel Denklemler
    Kompleks Analiz 1
    Cebir
    Seçmeli 5 - 1 (Yazılım Mühendisliği)
    Seçmeli 6 - 1 (Asp. Net İle İnternet Programlama)

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 7. YARIYIL

Veri İletişimi
    Biçimsel Diller ve Soyut Makineler
    Mesleki Seçimlik 2 - 1 (Seçilebilir Dersler: Yapay Zeka, Yapay Sinir Ağlarına Giriş, Görüntü İşleme, Doğal Dil İşlemeye Giriş, Ayrık Olay Simulasyonu, Bilgisayar Mimarisi, Sistem Analizi ve Modelleme, Gömülü Sistemler, Yönetim Bilgi Sistemleri, Dağıtık Sistemler, Yazılım Kalite ve Test Süreci, Veri Madenciliğine Giriş)
    Mesleki Seçimlik 2 - 2 Üstteki seçilebilir derslerle aynı
    Mesleki Seçimlik 2 - 3 Üstteki seçilebilir derslerle aynı
    Seçmeli 5 - 1
    Seçmeli 6 - 1

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ 7. YARIYIL

Yöneylem Araştırması
    Matematik Mühendisliğinde Tasarım Uygulamaları
    Seçmeli 7 - 1 (Nesneye Yönelik Programlama, Sistem Analizi Ve Dizayn)
    Seçmeli 8 - 1 (Mühendislik Problemlerinin Matematiksel Modellenmesi, Oyunlar Teorisine Giriş, C# İle Programlama)
    Seçmeli 9 - 1 (Veri Madenciliğine Giriş, Yapay Görü)

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 8. YARIYIL

Bitirme Çalışması
    Mesleki Staj
    Mesleki Seçimlik 2 - 4 (Seçilebilir Dersler: Yapay Zeka, Yapay Sinir Ağlarına Giriş, Görüntü İşleme, Doğal Dil İşlemeye Giriş, Ayrık Olay Simulasyonu, Bilgisayar Mimarisi, Sistem Analizi ve Modelleme, Gömülü Sistemler, Yönetim Bilgi Sistemleri, Dağıtık Sistemler, Yazılım Kalite ve Test Süreci, Veri Madenciliğine Giriş)
    Mesleki Seçimlik 2 - 5 Üstteki seçilebilir derslerle aynı
    Mesleki Seçimlik 2 - 6 Üstteki seçilebilir derslerle aynı
    Seçmeli 7 - 1

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ 8. YARIYIL

Bitirme Çalışması
    Optimizasyon Teknikleri
    Seçmeli 10 - 1 (Görsel Programlama, Görüntü İşleme, Şifrelemeye Giriş)
    Seçmeli 11 - 1 (Web Programlama, Bilişim Etiği)
    Seçmeli 12 - 1 (Yapay Zeka, Bilgisayar Tabanlı Öğrenen Sistemler, Veri Haberleşmesi Ve Network, Bilgisayar Grafikleri Ve Çoklu Ortam, Ms Sql Veritabanı)

Görüldüğü üzere yazılım üzerine olan çoğu ders ortak. Donanım konusunda olmasa da herkesin abarttığı derecede yazılım konusunda uçurumlar falan yok. Şu gerçek ki iki bölümde de kendi başına ek bir çaba göstermeyen başarılı olamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ygs2013 -- 15 Temmuz 2014; 6:33:19 >

• Sadece son cümleyi okudum ve pek bir fikrim yok ama benzerlik taşıması ihtimaline dayanarak şunu söyleyeyim lisede sayısala verilen mat dersi ve sınavıyla sözele verilen mat dersi ve sınavı aynı değil ama isimleri aynı.
  • paragrafınızı duzeltip bir daha yazar mısınız dediğiniz anlaşılmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: şey sadece üye?

paragrafınızı duzeltip bir daha yazar mısınız dediğiniz anlaşılmıyor

anlaşılmayan yer neresi kavrayamadım tam olarak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2014ygslysşampiyonu

Sadece son cümleyi okudum ve pek bir fikrim yok ama benzerlik taşıması ihtimaline dayanarak şunu söyleyeyim lisede sayısala verilen mat dersi ve sınavıyla sözele verilen mat dersi ve sınavı aynı değil ama isimleri aynı.

Dediğine katılmıyorum ama şu bakımdan hak verebilirim:
    Bölümdeki yazılım dersleri sınıf ortamına ve bölümdeki kişilerin hevesine göre daha iyi veya daha kötü işlenebilir. Bilgisayar mühendisliğini herkes yazılım için okur fakat matematik mühendisliğini herkes yazılım için okumaz. Bilgisayar mühendisliğindeki insanlar ne istediğini daha iyi bilen kişiler elbette. Ama hatırlıyorum da bi derste hoca yazılım için bu bölümü yazanlar el kaldırsın dediğinde herkes el kaldırmıştı. Sonradan kafam basmıyor diyerek başka alana yönelenler de oluyor elbette.

Fakat derslerin isimleri aynı, içerikleri ne kadar farklı olabilir ki. Sözeldeki adamın matematikle alakası olmaz şimdi sen diyebilir misin ki koskoca Matematik Mühendisliğindeki insanların yazılımla alakası olmaz diye. Yaptığın mantıklı bir benzetme değil bana göre. Zaten hevesli olan dersi dinleyip bir şeyler kapar, kendini sürekli geliştirir buna engel olan bir durum yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ygs2013 -- 15 Temmuz 2014; 6:34:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ygs2013

quote:

Orijinalden alıntı: 2014ygslysşampiyonu

Sadece son cümleyi okudum ve pek bir fikrim yok ama benzerlik taşıması ihtimaline dayanarak şunu söyleyeyim lisede sayısala verilen mat dersi ve sınavıyla sözele verilen mat dersi ve sınavı aynı değil ama isimleri aynı.

Dediğine katılmıyorum ama şu bakımdan hak verebilirim:
    Bölümdeki yazılım dersleri sınıf ortamına ve bölümdeki kişilerin hevesine göre daha iyi veya daha kötü işlenebilir. Bilgisayar mühendisliğini herkes yazılım için okur fakat matematik mühendisliğini herkes yazılım için okumaz. Bilgisayar mühendisliğindeki insanlar ne istediğini daha iyi bilen kişiler elbette. Ama hatırlıyorum da bi derste hoca yazılım için bu bölümü yazanlar el kaldırsın dediğinde herkes el kaldırmıştı. Sonradan kafam basmıyor diyerek başka alana yönelenler de oluyor elbette.

Fakat derslerin isimleri aynı, içerikleri ne kadar farklı olabilir ki. Sözeldeki adamın matematikle alakası olmaz şimdi sen diyebilir misin ki koskoca Matematik Mühendisliğindeki insanların yazılımla alakası olmaz diye. Yaptığın mantıklı bir benzetme değil bana göre. Zaten hevesli olan dersi dinleyip bir şeyler kapar, kendini sürekli geliştirir buna engel olan bir durum yok.

Konuyla ilgili araştırma yapmadım ve fikrimin olmadığını bildirdim sadece farklı bir bakış açısı sunmak adına söyledim ihtimal olarak düşünülebilir diye.

Zaten sizde işlenişleri farklı olabilir diyerek bir nevi hak vermişsiniz.

Sonuçta bunu daha iyi bir şekilde öğrenebilirse insanlar ona göre tercihlerini yaparlar.

• ygs2013 kullanıcısına yanıt
    Büyük hizmet geçen yıl bunlar yoktu mesela.
    bi teşekkürde bende

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lacose -- 15 Temmuz 2014; 18:25:22 >
  • ya ben istiyorum ytü mat muh neden önümü kapatıyosun bak yazıcaklar simdi burayı da zaten kontenjanlar azalmis:D
  • sağolasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ygs2013 -- 15 Temmuz 2014; 21:22:10 >
  • merveealpay kullanıcısına yanıt
    ya sen gireceksin zaten boşuna telaş yapma
  • Yazılımcı olacaksanız matematik mühendisliği seçmek fazladan gereksiz derslerle uğraşmak demek ne gerek var buna.
  • kloroflorokarbon K kullanıcısına yanıt
    Daha iyi bir üniversiteyi düşünenler için farkedebiliyor. YTÜ mezunu mühendis olmak var İÜ mezunu mühendis olmak var ikisi de yazılım işini yapabiliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ygs2013 -- 15 Temmuz 2014; 22:26:43 >
  • Forumda çoğu kişinin Matematik müh ile Bilgisayar müh arasında kaldığını mı görüyorsun? Ben hiç görmedim şahsen. Matematik mühendisliği, Bilgisayar müh. isteyip de tutturamayanların gittiği bölüm. Ben şahsen aynı üniversite içinde ise kesinlikle Bilgisayar tavsiye ederim.
  • Eversince kullanıcısına yanıt
    Matematik Müh. tutturan adam zaten Bilgisayar Müh. tutturabiliyor demektir ki. Sanki 100 binde alıyor 30-40 bin yapan adam niye bilgisayar mühendisliğine giremesin?

Yazdıklarımı okumayıp yorum yapıyorsun. Elbette bilgisayar mühendisliği daha iyi aynı üniversite içinde. Sadece yazılım işi yapacağı kesinleşip üniversite konusunda düşünen insanlara, iki bölümde de benzer bir yazılım eğitimi verildiğini anlatmaya çalışıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ygs2013 -- 15 Temmuz 2014; 22:34:07 >
  • quote:

Matematik Müh. tutturan adam zaten Bilgisayar Müh. tutturabiliyor demektir ki. Sanki 100 binde alıyor 30-40 bin yapan adam niye bilgisayar mühendisliğine giremesin?

Yazdıklarımı okumayıp yorum yapıyorsun. Elbette bilgisayar mühendisliği daha iyi aynı üniversite içinde. Sadece yazılım işi yapacağı kesinleşip üniversite konusunda düşünen insanlara, iki bölümde de benzer bir yazılım eğitimi verildiğini anlatmaya çalışıyorum

hmm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eversince

Forumda çoğu kişinin Matematik müh ile Bilgisayar müh arasında kaldığını mı görüyorsun? Ben hiç görmedim şahsen. Matematik mühendisliği, Bilgisayar müh. isteyip de tutturamayanların gittiği bölüm. Ben şahsen aynı üniversite içinde ise kesinlikle Bilgisayar tavsiye ederim.

konunun özeti
  • Bence YTÜ Bilgisayar Mühendisliğiyle, İÜ Bilgisayar Mühendisliğinin çok da bir farkı yok.

O yüzden doğrudan bilgisayar mühendisliği okumak daha mantıklı.
  • cegaunist C kullanıcısına yanıt
    Nasıl farkı yok ya bir çok açıdan farkı var.
    YTÜ Bilg Müh. 20 binlerden alırken İÜ 35 binlerden alıyor
    Teknik bir üniversiteden mezun olmak, daha iyi eğitim, imkanlar vs. vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ygs2013 -- 16 Temmuz 2014; 11:07:54 >
  • quote:

Nasıl farkı yok ya bir çok açıdan farkı var.
    YTÜ Bilg Müh. 20 binlerden alırken İÜ 35 binlerden alıyor
    Teknik bir üniversiteden mezun olmak, daha iyi eğitim, imkanlar vs. vs.

Yahu hocam ha 20 binden almış ha 35 binden almış, 3 tane matematik sorusu ediyor aradaki fark. Ki YTÜ'nün eğitimi daha iyidir. İÜ'nün mühendisliğiyle ilgili sıkıntılar çok çünkü.

Ama neticede bu adamlar çıktıkları zaman aynı yerlerde çalışıyorlar. Yan yana aynı paraya. E ne farkı oldu şimdi? Haliyle yazılım yapmak isteyen biri doğrudan bilgisayar mühendisliği okuyabilir.
  • seneye ki hedefim bu bölüm
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.