Şimdi Ara

Mat soruları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://sketchtoy.com/67040943 cevap 15. çizdim ama 13 buluyorum hep

http://sketchtoy.com/67040955 cevap 3

• Hayrına up kimse takmamış
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mericuls

Hayrına up kimse takmamış

unutmuşum lan bu koonuyu..

soruları da çözemedim
  • İlk sorunun benzeri olimpiyat sorusu nerden buldun la
  • quote:

İlk sorunun benzeri olimpiyat sorusu nerden buldun la

palme 20lideydi
  • quote:

Orijinalden alıntı: SayisalMan

quote:

İlk sorunun benzeri olimpiyat sorusu nerden buldun la

palme 20lideydi

Alıntıları Göster
    y=x/20 dogrusunu -1 ile 1 arasinda degerler almasi icin x e verecegimiz degerler -20 ile 20 olacaktir. Simdi pi yi yaklasik 3.14 alarak 20 ye yakin pi nin katini dusunelim 6pi az olur 7pi cok olur sonraki is sinx in grafigini -7pi ile +7pi araliginda cizmek ve sonra da dogru grafigini cizmek kesisme sayilari denklemin kok sayisini verir

grafigini soyle cizmek gerek orjinden gececek bir de 6pi ile 7pi arasinda bir yerde 1 den buyuk deger alacak

x eksenini 3 kez keser. M şeklinde bir grafiği olur, yatay bir doğru 3 noktada az keser bu eğriyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baran021 -- 17 Haziran 2016; 0:03:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: baran021

y=x/20 dogrusunu -1 ile 1 arasinda degerler almasi icin x e verecegimiz degerler -20 ile 20 olacaktir. Simdi pi yi yaklasik 3.14 alarak 20 ye yakin pi nin katini dusunelim 6pi az olur 7pi cok olur sonraki is sinx in grafigini -7pi ile +7pi araliginda cizmek ve sonra da dogru grafigini cizmek kesisme sayilari denklemin kok sayisini verir

grafigini soyle cizmek gerek orjinden gececek bir de 6pi ile 7pi arasinda bir yerde 1 den buyuk deger alacak

x eksenini 3 kez keser. M şeklinde bir grafiği olur, yatay bir doğru 3 noktada az keser bu eğriyi.

3 cevap hocam
  • İlk soruda fonksiyonları eşitle sonra hepsini eşitliğin bi tarafına at türev al 0 a eşitle
  • Diğer soruda sağdaki denklemden 2 kök gelir -7 ve 5.

Diğer denklemin turevini alınca 3x²+4x+4 olur ve ∆<0 yanı extremum noktası yoktur. Buda demek oluyor ki fx ifadesi x eksenini sadece 1 noktada keser.3 nokta ediyor toplam
  • LesAnders kullanıcısına yanıt
    Hocam soldaki denklem hangi noktada kesiyor x eksenini
  • psycho1905 kullanıcısına yanıt
    Türev al 0 a eşitle
  • Bro deltasi kucuk sifirdan dedi, ekstremum yok istez yani bu grafik x eksenini hic kesmeden duramaz mi ? Suan bi b.k anlamiom
    Hocam onu bilemeyiz , yanı buluruz da tam bir ifade çıkmaz gibime geliyor. Amac onu bulmak degil zaten sadece 1 tane olduğunu turevden ispatlamak
  • LesAnders kullanıcısına yanıt
    Ben su kismi da anlamadim, yani turev alip deltasi sifirdan kucuk olunca ekstremum nokta olmadigini gorduk ya bunun sadece bi tane kokku oldugunu nasil anladik
    Soruya tam bakmamıştım knki o zaman sağdakine bak 5 -7 türev al 0 yap ordanda-1 al sana 3 kök
  • Soldaki hic x eksenini kesiyor mu bana sunu desene bi ? Bi de ekstremumum noktayi nicin x eksenini kesmis gibi kabul ettik ? Abi suan asiri malca soru soruyor olabilirim mağzur gorun
    Farkındayım knki aşırı malca ama ben yine açıkliyim ekstremum demek türevinin kökü demek türevin kökü normal denklemide sağlar demek. Soldaki demekki kesmiyor knki kökü yoksa x eksenini de kesemez
    Kök 2 tane olsaydı birinden diğerine geçerken eğimin 0 olduğu bir nokta olurdu kafanda canlandır.Mesela x²-4 parabolunu dusun 2 kök var birinden diğerine geçerken x=0 da extremum noktası var demi aynı onun gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LesAnders -- 17 Haziran 2016; 0:40:27 >
  • Knk bak benim anlamadihim su soldan kok gelmedi tamam okey. Sagdakinden iki kok geldi. ekstremumu bulduk, ama iki yerden kesti. Lan ekstremumu niye kokten saydik ? Ben mi yanlis anliom kendimimi ifade edemiyorum.

Sinav yaklastikca stres artti bro, ondan algilamam uzun suruo :D
    Hocam tek dereceli olupta x eksenini kesmemesi mümkün değilki kollar birbirine zıt gidiyor biri kesmese diğeri keser
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.