Şimdi Ara

Masaüstü bilgisayar çat diye kapanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar masaüstü bilgisayarım durduk yere kapanıyor elektrik kesilmiş gibi. Forumda benzer konular var ama ben yine de yazayım dedim sorunu tam olarak :
    Oyun oynayıp oynamaksızın pc boştayken bile çat diye gidiyor zamanı belli değil, psu'nun arkadaki anahtardan off/on yapıp güç kablosunu tekrar takınca açılıyor ancak. Donanımların sıcaklık değerlerine baktım anormal birşey yok; zira sorun güç kaynağındadır diye düşünüyorum ama anakart olabilir mi acaba diye süphelerim de var, başka psu ile deneme şansım olmadığı için sizlere başvurayım dedim. Psu gerçek 500 watt ve mevcut sistem için yeterli. Sizce sorun nerede bi fikirleri alabilir miyim tekrardan ?

• Direkt kendini kapatıyorsa güç kaynağınızın yani PSU problemli olabilir ama siz yine de rutin olarak yapılması gereken bakım işlemini uygulayın.

quote:

Öncelikli olarak kasanın içerisindeki tozları temizlemekle başlayalım. Elektrikli süpürge veya kompressör ile kasanın içerisindeki tozları temizleyelim tabii bunu yaparken kablolara da dikkat edelim

Akabinde işlemciyi ve altında yer alan soğutucu bloğu dikkatli bir şekilde çıkaralım, işlemcinin bulunduğu soket girişini çok dikkatli tozlarından temizleyelim. Çıkarmış olduğunuz işlemci fanını ve soğutucu blok arasına sızan tozları da temizleyelim

İhtiyacı halinde işlemci fanını kontak sprey ile bakım işlemini yapınız. Bunu yapmak içinse işlemcinizin etiket bulunan kısmını sıyırın akabinde altında yer alan plastik alanı falçata ile sıyırın. Karşınıza gelecek fanın mil kısmına 1-2 damla kontak sprey sıkın ve dağılması için fan pervanelerini biraz çevirin.

Tabi buna ilaveten işlemci üzerinde termal macun kurumuş veya azalmış ise; mevcut termal macunu temizleyerek termal macunu yineleyin. Tabi bu termal macunu bir mercimek tanesi kadar sürüp, kartvizit veya benzeri bir şey ile işlemci üzerine eşit dağılacak şekilde yayalım

İşlemi gerçekleştirdikten sonra yeniden soğutucu bloğu ve akabinde işlemci fanını soket girişine tam oturacak şekilde dikkatlice ve hassas bir şekilde takalım

Daha sonra ram(ler)i tek tek çıkarıp slotları temizleyelim bunu da yaptıktan sonra ram(ler)i slot girişlerine yeniden doğru bir şekilde takalım

Bunu takiben ekran kartını AGP veya PCI-Exp olarak tabir edilen giriş kısmından çıkaralım tabi çıkarma işlemini yaparken vidaya ve ekran kartını tutan çentiğe dikkat edelim Çıkardıktan sonra da ekran kartı üzerindeki fanı, ekran kartı girişini tozlardan temizleyelim

İşlemi gerçekleştirdikten sonra ekran kartını yeniden girişe tam oturacak şekilde takalım,kasa ile olan vida bağlantısı yardımıyla da sabitleyelim

Eğer tv kartı, ses kartı, ethernet kartı, vb.. gibi PCI girişe sahip harici donanım bileşenleri de varsa aynı uygulamayı ekran kartındaki gibi gerçekleştirelim

• Toz temizliği yaptım, donanımları çıkar - temizle - tak yaptım, termal macunu yeniledim. Sonuç hâlâ aynı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.