Şimdi Ara

Macro Media Flash 8 Yardım Frame

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba Macro Media Flash 8 de oyun yapıyorum. Size bir sorum olacak acaba frameler arası geçişi rastgele yapabilir miyim?

• yapabilirsin.
    gidilecekFrame= Math.ceil(Math.random()*20);
    gotoAndStop(gidilecekFrame);

basitçe bu kod 1-20 arası framelere(1 ve 20 dahil) rastgele olarak gider. Her frame'e bu kodu yazarsan sürekli farklı frame'lere gidip durur. Tabii bunu her frame'e yazmak yerine enterframe içine sadece ilk frame'e yazmak daha iyi olacaktır.

Ayrıca artık as2'yi bırakıp as3'e geçsen çok iyi olur :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: MapaCarta

yapabilirsin.
    gidilecekFrame= Math.ceil(Math.random()*20);

basitçe bu kod 1-20 arası framelere(1 ve 20 dahil) rastgele olarak gider. Her frame'e bu kodu yazarsan sürekli farklı frame'lere gidip durur. Tabii bunu her frame'e yazmak yerine enterframe içine sadece ilk frame'e yazmak daha iyi olacaktır.

Teşekkür ederim fakat ben 3-7 frame arası rastgele açmasını istiyorum.
    Tamamen amatörce bir soru cevap oyunu yaptım ve ben bu soruların rastgele gelmesini istiyorum.

derken neyi kastettiğini anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KingofAntalya -- 11 Nisan 2015; 23:52:43 >
  • Soruların rastgele gelmesi için frame'ler arası geçiş çok iyi bir yol değil ama yine de yapılabilir tabii ki.
    Şu şekilde yaparsan 3 ile 7 arasında (3 ve 7 dahil) rasgele sayı üretir:

gidilecekFrame= 3+Math.ceil(Math.random()*4);

Macromedia Flash 8 actionscript 2 dilini kullanıyor ki bu dil artık swf oluşturmaktan başka bir işe yaramaz. Yani yaptıklarını sadece web sitelerinde yayınlayabilirsin (exe'ye de çevirebilirsin ayrıca)
    Ciddi anlamda Flash konusunda çalışmayı düşünüyorsan actionscript 3(Adobe CS3 ve üzeri as3 kullanır) kullanman çok daha iyi olacaktır. AS3 ile hem web için hem de mobil için uygulama geliştirilebilir. Mobil için Adobe CS 5.5 ve üzeri gerekiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Tabii en iyisi Flash CC kullanmak. Yok sadece amatör olarak bir şeyler yapıyorsan as2 işini görür tabii ki.
  • quote:

Soruların rastgele gelmesi için frame'ler arası geçiş çok iyi bir yol değil ama yine de yapılabilir tabii ki.
    Şu şekilde yaparsan 3 ile 7 arasında (3 ve 7 dahil) rasgele sayı üretir:

gidilecekFrame= 3+Math.ceil(Math.random()*4);

Macromedia Flash 8 actionscript 2 dilini kullanıyor ki bu dil artık swf oluşturmaktan başka bir işe yaramaz. Yani yaptıklarını sadece web sitelerinde yayınlayabilirsin (exe'ye de çevirebilirsin ayrıca)
    Ciddi anlamda Flash konusunda çalışmayı düşünüyorsan actionscript 3(Adobe CS3 ve üzeri as3 kullanır) kullanman çok daha iyi olacaktır. AS3 ile hem web için hem de mobil için uygulama geliştirilebilir. Mobil için Adobe CS 5.5 ve üzeri gerekiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Tabii en iyisi Flash CC kullanmak. Yok sadece amatör olarak bir şeyler yapıyorsan as2 işini görür tabii ki.

Yardımlarınız için çok tesekkür ederim. Ama ben bu konuda tamamen bilgisizim. kodta bulunan gidilecek frame yerine ne yazmam gerekiyor.

veya rica etsem siz bana örnek bir şekilde yapsanız herhangi birşey de ben ona bakarak yapsam.
    yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.

yok bu sürüm benim için yeterli.

• gidilecekFrame diye adlandırdığım bir değişken. Bu değişkene rastgele 3 ve 7 arasında bir değer atıyoruz. Sonrasında bu sayıya gitmesi için gotoAndStop komutunu kullanıyoruz. as2 kullanmayalı yıllar oldu, değişkeni tanımlarken var yazmayı unutmuşum. gidilecekFrame yerine bir şey yazmanız gerekmiyor, kodu aynen aşağıdaki gibi kopyalayıp yapıştırırsanız çalışması lazım.

var gidilecekFrame= 3+Math.ceil(Math.random()*4);

Ayrıca şu da çalışacaktır muhtemelen:

gotoAndStop(3+Math.ceil(Math.random()*4));

Bende Flash CC var. Flash CC'de Flash 8 için kaydetme diye bir şey yok yani örnek gönderemem maalesef ki.
  • Ancak bir kere sorulmuş sorunun bir daha sorulmamasını istersen Array kullanmak daha iyi bir çözüm olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GhostInTheShell

Ancak bir kere sorulmuş sorunun bir daha sorulmamasını istersen Array kullanmak daha iyi bir çözüm olabilir.

Tam olarak acar misiniz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Soruları dizi(array) içine ekleyip oradan çekmek gibi bir şey yapabilirsin ancak actionscript bilgin sıfır anladığım kadarıyla. Kodlama olmadan frame'ler arası geçiş tarzı şeyler yapabilirsin anca.

Actionscript başlangıç için zor bir dil değildir, işe yarar bir şeyler yapmak istiyorsan az da olsa kodlama öğrenmeni tavsiye ederim.
  • Tekrar Merhaba, Ben bir şey daha sormak istiyorum. Macro Media Flash 8 de bir oyun içinde girdiğim bir linke gitmesini nasıl sağlarım.
    Şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: KingofAntalya

Tekrar Merhaba, Ben bir şey daha sormak istiyorum. Macro Media Flash 8 de bir oyun içinde girdiğim bir linke gitmesini nasıl sağlarım.
    Şimdiden teşekkürler

as2'de getURL komutu ile link ekleniyor.
    Şu şekilde:
    getURL("http://www.gidileceksite.com", "_blank");

Bir butona eklemek istersen butonun içine:
    on (release) {
    }

Timeline'a eklemek istersen
    buton.onRelease=function(){
    }

Tİmeline için yazdığım yanlış olabilir tam emin değilim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: KingofAntalya

Tekrar Merhaba, Ben bir şey daha sormak istiyorum. Macro Media Flash 8 de bir oyun içinde girdiğim bir linke gitmesini nasıl sağlarım.
    Şimdiden teşekkürler

as2'de getURL komutu ile link ekleniyor.
    Şu şekilde:

Bir butona eklemek istersen butonun içine:
    on (release) {
    }

Timeline'a eklemek istersen
    buton.onRelease=function(){
    }

Tİmeline için yazdığım yanlış olabilir tam emin değilim.

Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.