Şimdi Ara

MAC ADRESI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
8.430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar.ben is yerimin musterilere aç1k kablosuz baglant1s1n1 kullan1yordum.Ama birkaç gündür aga bagland1g1mda ya hemen baglant1 kopuyor yada "s1n1rl1 baglant1 veya baglant1 yok" diye bir hata veriyor.Forumlarda her cihaz1n bir mac adresi oldugunu okumustum.Geçenlerde bilgiislemciyle ufak bir tart1smam1z olmustu.Acaba o birsey yapm1s olabilirmi?Yan1 belirli bilgisyarlar1n halka ac1k aga baglanmas1 engellenebilir mi?
    Bu konularda fazla bilgim yok.Yard1mc1 olursan1z sevinirim.

• mac adresi her cihazın tanıtım numarasıdır desek yeridir. bu adresle dilediğiniz bilgisayara yetki verebilir yada yetkileri kaldırabilirsiniz.
    yani sorunun cevabı evet. modem üzerinden red edilen mac adreslerini kontrol edersen sorun oysa çözebilirsin.
  • ilgilendigin için tesekur ederim.
    "modem üzerinden red edilen mac adreslerini kontrol
    edersen sorun oysa çözebilirsin"
    Bunu nas1l yapacag1m hakk1nda b1raz bilgi verebilirmisin.
  • Modemlerde mac filter bölümü oluyor. Senin mac adresini oraya yazıp internete bağlanmanı engelleyebilirler. Mac adresini öğrenmek için çalıştıra cmd yaz. Açılan yerde ipconfig /all yaz. Orada fiziksel adres yazan yer senin mac adresini gösterir. Modeme girip bu adresinin engellenip engellenmediğine bak. Ayrıca senin sorunun başka birşey de olabilir. Sınırlı bağlantı hatasını forumda baya alan var çünkü.
  • quote:

Orjinalden alıntı: E b A n G e L i A

ilgilendigin için tesekur ederim.
    "modem üzerinden red edilen mac adreslerini kontrol
    edersen sorun oysa çözebilirsin"
    Bunu nas1l yapacag1m hakk1nda b1raz bilgi verebilirmisin.

Mac filtrelemesi desteği bulunan her adsl modemde, modem ayarlarının orada mac filtrelemesiyle ilgili bir bölüm bulunur.

Mesela AirTies rt-210 (kullandığım modem) 'de "kablosuz" başlığının altında "erişim kontrolü" diye bir yer var. Oraya kablosuz ağına girmesini veya girmemesini istediğin mac adreslerini yazarak bu olayı kolayca halledebilirsin
  • Mac adresi filtreleme ve ssid saklamak fasa fisodur kanımca. Doğru yazılım ve doğru donanımla (hiç denemedim ama sanırım eldeki wifi donanımının çoğu buna uyar) bilen birisi için şifreleme dışındaki önlemleri aşmak gayet kolaydır. Bilen birisinin anlatımıyla bilmeyen birisi için de gayet kolaydır. (Sanılanın aksine öyle üst düzey bir bilgi de gerektirmez)

Şifreleme kullanın. (Tercihen wpa/wpa2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netdev -- 13 Şubat 2007; 22:36:42 >
  • niye fasa fiso mac adresi aşılabilir mi?ben mac adresi filtrelemenin en güvenli yollardan biri olduğunu duymuştum..o makinadan başkası erişemez her makinanın da eş benzersiz mac adresi vardır diye biliyorum..bu durumda çok zorlarsan belki aşılır da öyle zırt diye aşılcak bi olay mı?bilgin varsa paylaşır mısın?
  • Kablonet bağlantımda aynı ikazı görmeye başladım, nete bağlanamıyorum. Eternet ile bağlanırken, usb ile bağlanmayı denemiştim. MAC adresi ile ilgili bir karmaşıklığa yol açmış olabilir miyim acaba? Düzeltmenin bir yolu var mıdır?
  • Sadece Mac adresi sınırlamak ve SSID gizlemek gibi engeller yeterli olmayacaktır, bunu belirtmek istedim. Bu konuda fikri olan arkadaşlardan ricam da etik olarak forumun gerektirdiği kurallara uyup, konuyu deşmemeleri. En iyisi sağlamca şifreleme (hatta destekliyorsa wpa) kullanmaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netdev -- 13 Şubat 2007; 23:44:48 >
  • teşekkürler bilgiler için
  • mac ve ip adresinin dısında bilgisayarın internet erişimini banlayacagım yöntem varmıdır?Bilgisi olan arkadaslar yardım ederseler sevinirim
  • Yorum yapan herkese tesekurler.Ama anlamad1g1m birsey var.
    quote:

mac adresi her cihazın tanıtım numarasıdır desek yeridir. bu adresle dilediğiniz bilgisayara yetki verebilir yada yetkileri kaldırabilirsiniz.
    yani sorunun cevabı evet. modem üzerinden red edilen mac adreslerini kontrol edersen sorun oysa çözebilirsin.

quote:

Modemlerde mac filter bölümü oluyor. Senin mac adresini oraya yazıp internete bağlanmanı engelleyebilirler. Mac adresini öğrenmek için çalıştıra cmd yaz. Açılan yerde ipconfig /all yaz. Orada fiziksel adres yazan yer senin mac adresini gösterir. Modeme girip bu adresinin engellenip engellenmediğine bak. Ayrıca senin sorunun başka birşey de olabilir. Sınırlı bağlantı hatasını forumda baya alan var çünkü.

Modeme girmek nas1l oluyor.Basta belirttigim gibi bu halka ac1k b1r kablosuz ag.Bu ag1n ozelliklerini degistiremem herhalde.

• İki türlü filtre olabilir ya sadece belli adreslere izin vermiştir ya da sadece belli adreslere izin vermemiştir. O yüzden önce MAC adresinizi değiştirin ve bağlanmayı deneyin. Eğer olmuyorsa bağlanabilen birinin MAC adresini alıp o bağlı değilken bilgisayarınızınkini onunkiyle değiştirip deneyin. Bu değiştirme işlerinin nasıl olduğunu yazmıyorum her yerde yazıyor zaten. Ama büyük ihtimalle wi-fi kartının donanım özelliklerindedir.
  • Kardeşim madem halka açık bir ağ öyle bilgi işlemci ile tartıştın diye bilgi işlemci kafasına göre iş yapmamalı. Yetkili kim ise söylersin seve seve açar eğer engelliyorsa seni.
  • quote:

İki türlü filtre olabilir ya sadece belli adreslere izin vermiştir ya da sadece belli adreslere izin vermemiştir. O yüzden önce MAC adresinizi değiştirin ve bağlanmayı deneyin. Eğer olmuyorsa bağlanabilen birinin MAC adresini alıp o bağlı değilken bilgisayarınızınkini onunkiyle değiştirip deneyin. Bu değiştirme işlerinin nasıl olduğunu yazmıyorum her yerde yazıyor zaten. Ama büyük ihtimalle wi-fi kartının donanım özelliklerindedir.

Macmakeup program1yla mac adresini degist1rd1m.komut sat1r1ndan bak1nca mac adresi eskisi gibi görünüyor ama xp'de donan1m özelliklerinde mac adresi degismis gorunuyor.Fakat bu da ise yaramad1.San1r1m baska bir problem var.

Herkese tesekür ederim.

Adam1nda yok yere günah1n1 ald1m.

• arkadasim bu soruyu daha once ben de takilmistim.. yani sizin izin verdiginiz mac adresi biriside kendine atayarak kullanabilir mi !!! mesele iki bilgisayardada ayni mac adres olursa baglanti olurmu sorusu.. bunu iki bilgisayarla denemek lazim veya deneyecek yardimsever bir arkadas.. bir turlu ayni anda iki notbook yan yana gelemedik yoksa deneyecegim...

quote:

Orjinalden alıntı: ZEUS__

niye fasa fiso mac adresi aşılabilir mi?ben mac adresi filtrelemenin en güvenli yollardan biri olduğunu duymuştum..o makinadan başkası erişemez her makinanın da eş benzersiz mac adresi vardır diye biliyorum..bu durumda çok zorlarsan belki aşılır da öyle zırt diye aşılcak bi olay mı?bilgin varsa paylaşır mısın?

• mac adresini değiştirmenin ne gibi faydaları var?
  • quote:

Orjinalden alıntı: G774

arkadasim bu soruyu daha once ben de takilmistim.. yani sizin izin verdiginiz mac adresi biriside kendine atayarak kullanabilir mi !!! mesele iki bilgisayardada ayni mac adres olursa baglanti olurmu sorusu.. bunu iki bilgisayarla denemek lazim veya deneyecek yardimsever bir arkadas.. bir turlu ayni anda iki notbook yan yana gelemedik yoksa deneyecegim...

olur, hatta aynı ip yi alırsın... çakışma uyarısı da vermeyebilir ama bence mutlaka bi problem yaşanır bağlantılarda...

• arkadaşlar bende bağlantımda şifre yerine mac adresi filtreleme yöntemini kullanıorum ama şuan vista yüklü bi bilgin mac adresini bi türlü bulamıorum..
    mac adresini nasıl öğrenebilirim lütfen bana acilen yardım ederseniz sewinirimm...şimdiden yardım eden herkese teşekkürler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: xxx44

arkadaşlar bende bağlantımda şifre yerine mac adresi filtreleme yöntemini kullanıorum ama şuan vista yüklü bi bilgin mac adresini bi türlü bulamıorum..
    mac adresini nasıl öğrenebilirim lütfen bana acilen yardım ederseniz sewinirimm...şimdiden yardım eden herkese teşekkürler...

bende vistada bulamadım mac adresını bilen yokmu acaba
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.