Şimdi Ara

SAF ANDROID SAÇMALIĞI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
1
Favori
13.796
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet, uzun zaman önce saf android diye bir tabir çıktı ve yazılımdan zerre anlamayan tipler bu saf android'in normal sisteme göre çok farklı olduğunu zannetmekte.

Saf Android demek, cep telefonunda, temel android arayüzü kullanılması ve herhangi bir ekstra uygulama yüklenmemiş bir şekilde gelmesi demektir. Yani 20-30mb ram harcayan bir arayüz ve yine 20-30mb bellek harcayan 3-5 uygulama dışında saf android ile diğer modifiye androidlerin bir farkı yok. Üstelik saf android diye örneğin nexus alıp, stock arayüzü beğenmeyip, tema yüklediğinizde yine aynı mantığa gelecektir.

Sistem yapısı gereği, 1-2 yıl içerisinde her android şişer ve kasmaya başlar. Ram miktarının yüksek olması, telefona geçen süre boyunca çok fazla uygulama yüklenmemiş olması (silseniz de fayda etmez) ve yüksek hızlı çekirdekler bu şişme sürecini yavaşlatır ama asla durduramaz. Saf da olsa "kirli" de olsa her android bir gün kasacak.

Bu nedenle stock android kullanan nexus 5, moto g gibi telefonların diğerlerinden üstün olduğunu zannetmeyin.

Aynı işlemci, hız ve rame sahip nexus 5 ve lg g2, benchmark testlerinde her zaman başbaşa gider, hatta testlerin çoğunluğunda lg g2 daha üstte çıkar.

Evet, Touchwiz arayüzü nedeniyle, Samsung telefonlar genellikle daha çok kasar, ancak bu kasma sadece arayüzde gerçekleşir, uygulama çalıştırma veya internete etki etmez. Sony ve HTC arayüzleri ise stock android'e yakın olacak bir şekilde hızlı ve temizdir.

Bitirirken bir not:

1.2ghz 1gb ram Moto G adı verilen geçen yıl çıkmış çöp telefonu sırf stock android kullanıyor diye 1.6ghz 2gb ram Asus Zenfone'dan üstün görenler olabiliyor. Onlara gülüp geçiyoruz. Yine aynı paraya alınabilen, Nexus 5 ve Lg G2 arasından sırf stock android olduğu için nexus 5 almanın saçma olduğunu anlamışsınızdır umarım (not LG G2'yi de önermiyorum, sadece örnek verdim).

• amaç ne bi androidi kötulemişsin bi moto g yi bi nexus 5 e laf atmışsın burda amacın androidi kotulemek mi moto g yi kotulemek mi nexus 5 i kotulemek mi amacını anlamadım ayrıca dedıklerıne pek katılmıyorum eskide kaldı androidin o kasma olaylari android 4.4.2 den sonra kasma yapıcagını zannetmiyorum eski android surumleriyle karıştırmayin kaldıkı android 5.0 çıktı ama ios stabilitesi hala üstün ve üstün olucak buda bi gerçek saf androidde normal samsung arayuzlerıne göre daha stabil ama arada uçurum yok biraz abartılıyor
  • Adam icerlemis beyler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: revision

Evet, uzun zaman önce saf android diye bir tabir çıktı ve yazılımdan zerre anlamayan tipler bu saf android'in normal sisteme göre çok farklı olduğunu zannetmekte.

Saf Android demek, cep telefonunda, temel android arayüzü kullanılması ve herhangi bir ekstra uygulama yüklenmemiş bir şekilde gelmesi demektir. Yani 20-30mb ram harcayan bir arayüz ve yine 20-30mb bellek harcayan 3-5 uygulama dışında saf android ile diğer modifiye androidlerin bir farkı yok. Üstelik saf android diye örneğin nexus alıp, stock arayüzü beğenmeyip, tema yüklediğinizde yine aynı mantığa gelecektir.

Sistem yapısı gereği, 1-2 yıl içerisinde her android şişer ve kasmaya başlar. Ram miktarının yüksek olması, telefona geçen süre boyunca çok fazla uygulama yüklenmemiş olması (silseniz de fayda etmez) ve yüksek hızlı çekirdekler bu şişme sürecini yavaşlatır ama asla durduramaz. Saf da olsa "kirli" de olsa her android bir gün kasacak.

Bu nedenle stock android kullanan nexus 5, moto g gibi telefonların diğerlerinden üstün olduğunu zannetmeyin.

Aynı işlemci, hız ve rame sahip nexus 5 ve lg g2, benchmark testlerinde her zaman başbaşa gider, hatta testlerin çoğunluğunda lg g2 daha üstte çıkar.

Evet, Touchwiz arayüzü nedeniyle, Samsung telefonlar genellikle daha çok kasar, ancak bu kasma sadece arayüzde gerçekleşir, uygulama çalıştırma veya internete etki etmez. Sony ve HTC arayüzleri ise stock android'e yakın olacak bir şekilde hızlı ve temizdir.

Bitirirken bir not:

1.2ghz 1gb ram Moto G adı verilen geçen yıl çıkmış çöp telefonu sırf stock android kullanıyor diye 1.6ghz 2gb ram Asus Zenfone'dan üstün görenler olabiliyor. Onlara gülüp geçiyoruz. Yine aynı paraya alınabilen, Nexus 5 ve Lg G2 arasından sırf stock android olduğu için nexus 5 almanın saçma olduğunu anlamışsınızdır umarım (not LG G2'yi de önermiyorum, sadece örnek verdim).

Duygulara tercüman.

• Saf android azda olsa avantaj olduguna fakat bunun abartıldığına ayrica sikici görünümünden dolayi tema kuranlar icin o azda olan avantajinda kalmadigina katiiyorum,g2 nexus ornekleri dogru benimde elimde ornekler varki nexus5 in bazen bai testlerde geride kaldigina binaen.

Tam ortalarda sasirdim g2 icin yazdiklarina en sonda dedim hee tamam bizim revision bu yine imzayi en sonda atmis

Ama genel manada ve 1000de bir olacak sekilde arkadasa katiliyorum,cok cok zit kutuplarda olsakda,adam doğruyu yazinca katiliyorum ve genelde saf android cihazlarin ne akla hizmetse bataryalarida extra bir cikiz kacior genelde.

Daha bugun gordum 4~5 ay once benim onerimle nexus4 alan ve oldukca memnun olan bi arkadasim powerbank almis.

Bu saf android belki android 4.4ten once daha bir avantajdi ama suanki mevcut 4.4 kullanan iyi bir cihazla eski albenisinin oldugunu dusunmuyorum.

• Saf android avantaj değil ama Sony LG HTC karsisinda avantaj değil çünkü onlarinda arayuzleri gayet düzgün stabil calisiyor ama touchwiz karsisinda büyük avantaj touchwiz android telefonlarda kullanilan en kotu arayuzdur

• baranist kullanıcısına yanıt
    Amaç kötülemek değil, gerçekleri söylemek.

Birkaç gün önce adamın teki Moto G mi yoksa Zenfone 5 mi diye konu açtı ve moto g'yi önerenler oldu. Aynı fiyatta 1.6ghz 2gb ram 2014 telefonu zenfone 5 yerine, sırf stock android olduğu için 1.2ghz 1gb ramli moto g'nin daha iyi tercih olduğunu söyleyenler var. Bu nedenle açtım konuyu.
  • Her telefonun birbirine karşı artı ve eksi yönleri vardır sorunsuz telefon yoktur moto g'nin güncelleme garantisi var ancak zenfone modelinin geleceği belirsiz zenfone hakkında açılan bir sürü sorun dolu konu var bunun en başında da batarya sorunu geliyor cihazda kullanılan intel işlemci çok güç tüketiyor ve bazı uygulamalarla uyumsuz bu telefonu kötümü yapıyor hayır biraz taraflı yaklaşıyorsunuz kanımca.
  • bu kadar sorun bulacaksanız ios kullanın
  • Bence taraflı yaklaşan sensin.

1- Zenfone serisinin geleceği belirsiz falan değil. Lolipop güncellemesi alacağı ilk açıklanan telefonlardan. Asus yazılım konusunda oldukça iyi. Yani bilmeden önyargıyla yaklaştın.

2- Moto G 2013 telefonu, Zenfone 2014. 18 olarak düşünürsek, Moto g daha kısa bir süre sonra güncelleme almayı kesecek.

3- 1.6ghz 2gb ram zenfone 5 varken, 1.2ghz 1gb ram moto g'yi önermek taraflılığın daniskasıdır.
  • revision kullanıcısına yanıt
    1. Asus bu kulvarda yeni yeni kendini geliştiriyor uzun süredir pazarda olsada bu durum böyle intel kaynak kodunu vermezse lolipop sonrası meçhul bakınız (mtk chipsetler) zira son çıkan haberlerde intelin mobil yatırımlarda kısıtlamaya gideceği ve kendi chipsetini kullanması için üreticilere verdiği teşvik yardımlarını kesmesi bunu doğrular nitelikte bu kadar emin konuşmayın intel bu platformda daha emekleme döneminde ve çoğu uygulama tarafından desteklenmiyor qualcomm'a yetişmesi için daha önünde uzun bir yol var.

2. Moto g nexus projesi kapsamında telefonu şahsen bende beğenmiyorum ancak nexus ailesi kadar en uzun güncelleme alacak telefonlar arasında asusun geleceği meçhul

3. Siz herşeyi saat hızına bağlıyorsunuz bir öğrenemedi gitti şu forumdakiler herşeyin saat hızı olmadığını önemli olan mimari tasarım ve yonga setinin verimliliğidir intel yonga seti yüksek güç tüketimi ve uygulamalar konusunda optimize özürlü olduğundan qualcomm'la pek mücadeleci olamıyor malesef üzerinde ki işlemci snap 400 ve 600 arasında bir performans gösteren bir işlemci hemen hemen S400 ayarında diyebilirim amacım zenfone'u kötülemek değil sizin taraflı yaklaştığınızı belirtmek zira zenfone ailesinden bir üyeyi ilerleyen zamanlarda kullanma niyetim var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Razor Crest -- 23 Kasım 2014; 22:06:52 >

• 1- Intele olan güvenim qualcomm'dan daha fazla. snapdragon işlemciler de aslında vasat seviyedeler. 2.5ghz lere çıkan hıza rağman hala 1.4lük apple stabilitesini sağlayamıyorlar. bu yüzden zenfone'un snapdragonla gelmemesi bir eksi değil. ayrıca son kullanıcıya da hiç bir etkisi yok. uygulamaların büyük çoğunluğu desteklendiği gibi, güncelleme konusundada asus sıkıntı yaşatmayacağını belirtti. sadece belirtmedi, gerçekleştiriyor da. dediğim gibi asus zenfone serisi, lolipopu alacağı duyurulan ilk telefonlardan ve samsung, sony gibi markalardan önce alacaklar.

2- kullandığım telefon htc one, planladığım da note yani zenfone fanboyu değilim ancak şunu söyleyebilirim ki nexus tarzı telefonlar kesinlikle çöp. nexus 5'i ele alalım. malzeme kalitesi kötü, ekranda ışık sızdırma var, batarya rezalet ve türkiye'de lg g2 ile aynı fiyatta. moto g dersek, hiç bir özelliği olmayan alt seviye bir telefon, ancak 800 tl'ye satılıyor. saf android adı altında kullanıcının kazıklanmasına göz yumamam.

üstelik moto g'nin ve nexus 4'ün kesinlikle lolipop sonrası güncellemeyi alma ihtimali yok. zenfone serisi ise 2014 telefonu olduğu için seneye 6.0 veya 5.1'i alacaktır.

3- saat hızına gerek yok. antutu'ya göre zenfone 5-6, moto g'den ileride. bu yeter.

İntel malesef bu kulvarda çok yeni burası masaüstü bilgisayar piyasası değil ve intel yonga seti kullanan akıllı cihaz sayısı bir elin parmaklarını geçmez pazarın büyük bir kısmı qualcomm'a ait ve işlemcileride gayet performanslı apple'ın işlemcisiyle snapdragon işlemcileri karşılaştırmak doğru değil zira android hala apple gibi sistemi verimli kullanamıyor bu yüzden aynı işletim sistemini kullanan yonga setlerini karşılaştırmak daha mantıklı beğenmediğiniz qualcomm işlemciler için bir sürü uyumlu rom apk vs. var intel işlemcilere uygun romları paylaşın bilgilensin herkes madem övüyorsunuz zenfone telefonlarla bir çok sorun yaşayan kullanıcılar mevcut tekrar söylüyorum sorunsuz telefon yoktur 700 lira bandında olan zenfone aileside pekte sorunsuz değil malesef madem kullanıcıların kazıklanmasına göz yummuyorsunuz bunlardan da bahsedin madem gelelim nexus tarafına nexus 4 alıcağı kadar güncellemeyi zaten aldı zira zenfone 5'ten önce çıkmasına rağmen hala güncel bir telefon zenfone için hala ilerisini göremiyorum nexus serisinin kalitesi üreticiden üreticiye fark gösteriyor zira nexus 4 ve 5'i LG üretti genelde plastik alaşımlı telefonlar ürettiği için normal karşılamak gerek ayrıca nexus ailesi ülkemizde vergiler nedeniyle pek ucuz olmasa da f/p güzel telefonlardı ve binlerce satıldı.Moto g'de kullanılan işlemci snap400'ün kırpılmış versiyon 4 çekirdek işlemcisi normal bir çift çekirdek S4 işlemci intelin işlemcisini çok rahat geçebiliyor üstelik snapdragon intelin işlemcisinden daha eski olmasına rağmen 22nm üretim tekniği ile üretilmiş intel işlemcisi daha yeni olmasına karşılık eski üretim tekniği ile üretilmiş buda intelin ne kadar ilerlemiş olduğunu gösteriyor qualcomm karşısında daha çok yol kat etmesi gerek daha fazla polemiğe girmeye gerek yok insanları madem bilgilendirmek istiyorsanız cihazların artılarını ve eksilerini anlatın.

buda test

http://cpuboss.com/cpus/Qualcomm-Snapdragon-S4-Plus-%28MSM8960%29-vs-Intel-Atom-Z2580

• quote:

Orijinalden alıntı: tr-enigma

Saf android avantaj değil ama Sony LG HTC karsisinda avantaj değil çünkü onlarinda arayuzleri gayet düzgün stabil calisiyor ama touchwiz karsisinda büyük avantaj touchwiz android telefonlarda kullanilan en kotu arayuzdur

Toucwizh rezalet,ama anlayana

• ben şimdi z3comp alsam 1 yıl sonra kasmaya başlasa format atsam işe yaramaz mı ?
  • mavzerturk M kullanıcısına yanıt
    Z3C 1 yıl sonra kasmaya başlamaz, ama daha sonra kasmaya başladığı zaman format da belli miktar hızlanmaya yol açsa da, sıfır haline döndüremez.
    hard format falan yok mu.
  • Tamam haklisin bazı konularda da moto g çıktığında bu fiyata satılan bu donanım son sürüm android kullanan telefon yoktu çöp telefonda demek saçmalık donanim konusunda düşük seviye olabilir ama stok arayüz şu artışı var 1gb rame sahip olduğu halde 9 aydır kullaniyorum kasma donma yasamadim bana her yönüyle yeten bir telefon oldu verdigim parayı hakettiği kaldı ki bu telefonu forumda ilk alanlardan birisiyim 1000tl altı telefonlarda hep bi ozellik hep bi özellik kötüdür kaldı ki forumda bi urunu kullanan kullanıcı tavsiye eder fikirini söyler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skywalker06 -- 27 Kasım 2014; 10:38:08 >
  • eee bunun bir çözümü yokmu tamamen formatlamak arkadaşın sordugu gibi hard format ?
  • Sen telefon kullanma, dumana devam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.