Şimdi Ara

0-28V 6-8A Power Supply (LM317, 2N3055) Arkadaşlar Bu devreyi önerirmisiniz ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
310
Cevap
1
Favori
25.379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • selam arkadaşlar emektar kademeli 1,5 volttan 24 volta kadar ayarlı güç kaynağımın voltaj seçici anahtarı bozuldu bir türlü ayar tutmuyor yenisini de bulamıyorum
    diyorumki bu 0-28 volt 6-8 amper LM 317 Ve 2N 3055 ile yapılmış bu devreyi yapsam benim işimi görürmü ??

biliyorum şimdi bana o elektor dergisindeki meşhur 723 ve 741 li devreyi önereceksiniz ama ben o devreyi inanın hem delikli plakete hemde bakır plakete bastım yine çalıştıramadım o yüzden bu devreyi yeniden düşünmek bile istemiyorum

bu devrenin malzemelerin çoğu elimde var birazda bu yüzden tercih ediyorum

yarın başlıyorum bu sorun çıkmazsa eğer size buradan bildiririm

işte yapmak istediğim devrenin linki bi inceleyin bakayım forumun değerli üstadları nasılmış bu devre size zahmet

http://electronics-diy.com/power-supply-lm317-2n3055-0-28v-6-8a.php

• Verimi çok berbat. Düşük voltajlarda transistörler aşırı derecede ısınır. Neden daha basit ve daha kararlı anahtarlamalı devrelere bakmıyorsun? LM2576 ve mosfet destekli devresi ile yüksek çıkış akımlı voltaj ayarlı devreler yapılabiliyor, sana tek sıkıntı entegreyi almak ve bobini bulmak kalıyor. Ya da MC34063 ile ufak bir converter bile iş yaparken, bu ya da 723'lü bir devreyle uğraşıyorsun ki?

Tek yapman gereken FB (feedback) bacağındaki direnç grubunun oranını değiştirmek.

• İnan bana, bu minik entegre ile bir çok medikal cihazda karşılaştım. İki projemde kullandım ve oldukça da hoşuma gitti. Nasipse benzerinin step up versiyonunu da test edeceğim. Yukarıdaki yorumumda dediğim gibi, tek sıkıntısı entegrenin az birazcık tuzu var ( 6-7 tl civarı sanırım) bir de bobini yüksek amperli bulmak kalıyor. schottky diyot zaten bilgisayar güç kaynaklarında var, sök kullan birini. İnan bana şu zamana kadar kullandığım o 2n3055 2sd1047 gibi transistörlere acıdım, dönüp ben neler çekmişim dedim kendime.
  • quote:

Orijinalden alıntı: IItwentysixII

Verimi çok berbat. Düşük voltajlarda transistörler aşırı derecede ısınır. Neden daha basit ve daha kararlı anahtarlamalı devrelere bakmıyorsun? LM2576 ve mosfet destekli devresi ile yüksek çıkış akımlı voltaj ayarlı devreler yapılabiliyor, sana tek sıkıntı entegreyi almak ve bobini bulmak kalıyor. Ya da MC34063 ile ufak bir converter bile iş yaparken, bu ya da 723'lü bir devreyle uğraşıyorsun ki?

/>

Tek yapman gereken FB (feedback) bacağındaki direnç grubunun oranını değiştirmek.

kardeş bu lm 2576 lı devrenin kısa devre koruması varmı ve ben bunun neresine power transistör bağlayıp 10 A kadar güç alabilirim biraz daha detaylı anlatabilirmisin sana zahmet valla adam akıllı bir güç kaynağı yapamadım gitti kendimden utanıyorum resmen ya bide elektronikçi diye geçiniyorum

varsa elinde paylaş hemen yapayım kardeş trafo dert değil gerekirse 250 watt anfi için kenara ayırdığım 2 x 40 volt AC 300 watt trafoyuda kullanırım yeterki adam akıllı bir devre yapayım ok

• Aşağıdaki devre çıkış akımı ayarlı olan versiyonu diye düşünüyorum. Entegrenin 5 numaralı bacağı açma kapama için kullanılıyor. Lojik 1 durumunda entegre çıkışı kesiyor, sıfır iken çalışmasını sürdürüyor. 5. girişe akım koruma ya da sınırlandırma devreni ekleyerek bu işi çözersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

selam arkadaşlar emektar kademeli 1,5 volttan 24 volta kadar ayarlı güç kaynağımın voltaj seçici anahtarı bozuldu bir türlü ayar tutmuyor yenisini de bulamıyorum
    diyorumki bu 0-28 volt 6-8 amper LM 317 Ve 2N 3055 ile yapılmış bu devreyi yapsam benim işimi görürmü ??

biliyorum şimdi bana o elektor dergisindeki meşhur 723 ve 741 li devreyi önereceksiniz ama ben o devreyi inanın hem delikli plakete hemde bakır plakete bastım yine çalıştıramadım o yüzden bu devreyi yeniden düşünmek bile istemiyorum

bu devrenin malzemelerin çoğu elimde var birazda bu yüzden tercih ediyorum

yarın başlıyorum bu sorun çıkmazsa eğer size buradan bildiririm

işte yapmak istediğim devrenin linki bi inceleyin bakayım forumun değerli üstadları nasılmış bu devre size zahmet

http://electronics-diy.com/power-supply-lm317-2n3055-0-28v-6-8a.php

Elektorun devresini yaptım gayet güzel çalıştı. zaten içerisinde çok fazla elemanda yok. karıştırmak biraz zor. hatta regüle için gereken simetrik 12v 'u pc powerinden sağladım.
    yukardaki belirtilen lm2576 entegresi güzel ancak onunda akım sınırlaması yok ve max 3a veriyor. daha fazla akımlar içn mosfet eklenmiş devreler var ama bu defada kısa devre koruması ortadan kalkıyor.
    Ayrıca 320volt ta lm2576 atmega8 ile yapılmış dijital bir güç kaynağı var eğer sana 3a yetiyorsa bunu yapabilirsin. Ancak bu devre ile akü şarj edilemiyor çünkü akım sınırlaması , akımı keserek yapılıyor yani sen ekrandan 2,5a ya ayarlıyorsun 2,5a çekilmeye başladımı devre akımı kesiyor tekrar reset yapman gerekli.
    Ama yinede ebayde bir kaç devre gördüm lm2576'nın akım ayarı yapabilen kartını yapmışlar. Siparişinide verdim ama 1 ayı geçecek hala gelmedi. Sanırım gelmeyecek.

• http://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5408.0

Konuda lyt dosyası var.
    Piyasada 50tlye satılıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba Ömer bey, Ali Yasin beye smps hk katılıyorum. Seri regule de ufak bir kayıp örneği vereyim sizde seri regule li yapma hk tekrar düşünün.
    Diyelimki 250w gücünde trafomuz var ve çıkış 24volt.-10A. .. Regule sonu 4 volt-8amper istenilen bir konumda devamlı kayip=24-4=20×8=160watt evet 160watt kayıp. Karar sizin tabi ama bence smps.

• arkadaşlar ilgilendiğiniz için tşk ederim bu arada bende 3-4 tane LM 2575 var keşke LM 2576 da olsaydı ama yok

malisert32 abi senin elinde kullandığın SMPS çalışan bir güç kaynağı devresi varmı ? varsa burdan paylaşabilirmisin ?

Bu arada porche911turbo kardeşimin paylaştığı devrenin resimini bende nette buldum ama şemasını bulamadım kardeşim bulup link atmış sağolsun var olsun

Bu devrede TIP 2955 kullanılmışkısa devre korumasuı vs herşey mevcut güzel devreye benziyor fakat şu akım ayarının taş dirençle ve manuel olarak yapılması bana biraz basit geldi ne yalan söyliyim

yaw benim asıl amacım şöyle adam akıllı çalışan güçlü bir güç kaynağı devresi yapmak max 10 Ampere kadar akım verebilsin benim için kafi öyle 30 voltlara da ihiyaç duymuyorum 25 volta kadar olsa da olur ok. ,

Araştırmaya devam

• Verim önemli tabi ama hayrına biri 0-30volt 0-10amper smps yapsa denese sorunsuz halini paylaşsa çok iyi olacak, ama malum zaman alacak bir iş, kafadan yapılanlarla ya voltaj çözüyor ya akım ayarlamıyor, ya mosfet patlatıyor vs, 310 voltla uğraşmakta cabası, hal böyle olunca genelde lineer devrelere kayma oluyor, keşke olsa da şeması baskısı ayrıntıları olsa da yapabilsek ama emek isteyen ciddi bir iş. Piyasada en az 500tl civarı kolay olsa zaten daha ucuz olur.

• Ömer bey en kısa yoldan en ucuz yollu, en sağlam olan tekniği aslinda 2-3 değişik başlıkta bahsettim.
    Arkadaşlar; sizler için bu saydiklarim önemli değilmi? Yenisi bile 40-50 tl, ,,2.eli 5-10 tl. Olan PSU'lar en uygunu. 12v çıkışa Step-up devresi yapacaksınız hepsi bu. PSU zaten en kararlı kısa devre koruması içeriyor. Kısa devre koruma sayesinde onlarca defa eleman yanmaktan kurtuldu. Inanin şu anda bu bahsettigim güç kaynağını kullanıyorum. Sizi bilmem ama ben gereksiz harcama yapacak kadar zengin değilim. Bu tavsiye ettiğim teknikde en maliyetli eleman 3-4 tl.lik mosfet. Haa birde panel tipi dijital gösterge ki en fazla 18-20 tl.

• Nasıl bi devre hocam paylaşırsanız memnun oluruz, bide akım sınırı içeriyormu

• Şimdi sizlere soruyorum; 10amper max. Kapasiteli, ,,3,3-35 volt arası, ,, kısa devre korumalı, ,, dijital akım - volt göstergeli bir güç kaynağını kaç TL'ye alırsınız?
    Ben bu saydığım özellikli kaynağı en fazla 45 TL'ye mal ederim. Hadi sizde 60 TL'ye mal edin. Çokmu pahalı, ,200 watt saç trafoyu acemilik yıllarımda (2-3 yıl önce) 60 TL'ye almıştım. Yazık bu verdiğim paraya. Daha ne diyeyim bilmiyorum?

• O kadar çok çeşitli devre yapılır ki...En kolayı 3843lu olan ama ben 3525 diyorum. SG,,, LM fark etmez,,, 3525 orta direğin baş tacı, ,, acemileri usta eden entegre.

• Ben şahsen denenmemiş devre yapmaya karşı mesafeliyim. Emekler boşa gidebiliyor

• malisert abi şu step up devresini paylaşabilirsen çok memnun olurum şu an hakiki 300 watt verebilecek ağır mı ağır bir PSU var bahsettiğin devreyi bu PSU da kullanırsam 10 numara beş yıldız bir devre olacağa benziyor

Yeterki adam akıllı çalışsın kısa devre koruması iyi olsun ve 10 amper olmasa da 6-7 ampere kadar akım çekilebilsin hocam

Bekliyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: porsche911turbo

Ben şahsen denenmemiş devre yapmaya karşı mesafeliyim. Emekler boşa gidebiliyor

Binlerce defa denenmiş olsa da en azından frekans ve doluluk oranı ölçen multimetreniz yoksa hiç devre yapmayın. Çünkü küçük bir yanlista zarar görürsünüz. Öncelikle bir Osi. yoksa bahsettigim m.metre olmalı.

• Tamam Ömer bey akşam eve gidince cizimini yapar paylasirim inş

• quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

quote:

Orijinalden alıntı: porsche911turbo

Ben şahsen denenmemiş devre yapmaya karşı mesafeliyim. Emekler boşa gidebiliyor

Binlerce defa denenmiş olsa da en azından frekans ve doluluk oranı ölçen multimetreniz yoksa hiç devre yapmayın. Çünkü küçük bir yanlista zarar görürsünüz. Öncelikle bir Osi. yoksa bahsettigim m.metre olmalı.

Aynen almam yakındır

• quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Tamam Ömer bey akşam eve gidince cizimini yapar paylasirim inş

Abi çok tşk ederim sabırsızlıkla bekliyorum :)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.