Şimdi Ara

BİSİKLETİNİZİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
4
Favori
1.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • HERKESE MERHABA ! 6 aydır bisikletli olarak yollarda bulunduğum bu spor artık benim için hobi değil ayrı bir yaşam tarzı olduğuna inanıyorum ve hedefim insanlara olabildiğince yardımcı olabilmek malesef türkiyede insanlar biskletlere yeterince bütçe ayıramıyorlar ve çok haklılar ülkemizdeki yaşam koşulları yada gerek başka etmenlerden dolayı kesinlikle ve kesinlikle çok çok haklılar bisiklet fiyatları euro bazından fiyat biçilir ve bence iyi bir bisiklet 1000 € dan başlar malesefki bu değer ülkemizde 3-3.5 milyardan başlıyor ...
    peki zarla zorla canımız bisikletleri zarla zorla aldık hepimizin bisikletleri kendimiz için çok çok değerli bu yol arkadaşlarımızı nasıl korumamız gerektiğini sizlere anlatmak istiyorum özellikle kışa girdiğimiz şu dönemlerde kesinlikle gerekli bir konu olduğuna inanıyorum

-kişisel bir istek yada değil eğer yarışçı değilseniz klasik bir dağ/şehir bisikleti kullanıyorsanız bence bu kötü havalarda çamurluk almanızda kesinlikle fayda var

-nemli günlerde zincirimize fazldan nem olucaktır bu bisikleti dışarda bırakanlar için ilk 1 hafta bişi fark etmez ama eğer dışarda 2-3 ay durursa bu kötü havalarda kesinlikle bisikletimizin, zincirin, ve diğer hareketli aksamların paslanmasına ve çalışmasına engel olucaktır bu yüzden imkanlar dahilinde bisikletimizi kapalı bir alanda tutmamızda fayda var

-buraya dikak tavsiyem her bisiklet kullanıcısının 2-3 haftada 1 bunu yapması yönünde ! ince ince anlatıyorum dikkatli dinlemenizde fayda var burasını ilk işlem bisikletçiye gidip her koşula uygun hem kuru hem ıslak zincir yağı temin etmeniz zefalin her koşula uygun olanını ben 25 tl ye almıştım bunu alabilirsinz yok olmaz diyorsanız ince motor yağıda olabilir ama tavsyiyem kesinlikle zincir yağı almanız örnek link =
    http://urun.gittigidiyor.com/spor-outdoor/bisiklet-zincir-yagi-125-ml-dry-lube-zefal-127812507
    1-öncelikle bu işlemi ortalığı batırabilceğimiz bir yerde yapmamız evimizi batırmak istemeyiz
    2- bir benzinliğe gidip bir bu cam sil şişeleri oluyor fıs fıslı onların içine yaklaşık 2-3 tl lik MAZOT alıyoruz
    3- bisikletimizi alıp tazlikli suyla yıkayabilceğimiz bir yere gidiyoruz ( bu ortamın kesinlikle tozlu olmaması gerekiyor)
    4- BURASI ÇOK ÇOK ÖNEMLİ BİR KARTON BİR BEZ BİR KAĞIT PARÇASI HER NE OLURSA OLSUN MAZOT LAMADAN ÖNCE KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE DİSKİMİZİ KORUMALIYIZ BİR KARTON BİR BEZ PARÇASIYLA BİRLİKLE DİSKİMİZİ SARDIK VE MAZOT ALMIYACAĞINDAN EMİN OLDUKTAN SONRA
    5-bir arkadaştan yardımla daha basit bir işlem olabilir bisikleti ters çeviriyoruz ve arkaşınız pedal çevirirken benzinlikten aldığımız fıs fıslı mazotu arkadşaımız pedalı çevirirken zincirimize sıkıyoruz ve mazotu iyicene zincire yediriyoruz
    6- yaklaşık 5 dk bekliyoruz
    7-sonra tazlikli suyla önce bisikleti sonra zincirin üstündeki mazotu iyicene siliyoruz tazlikli suyu 1-2 dk tutmanızda fayda var üstünde kesinlike mazot kalmamalı
    8- bisikletimiz pırıl pırıl oldu zincin bile parladığını görebilirsin
    9-şimdi aldığımız zincir yağına sıra geldi arkadaşınız pedalı yavaş yavaş döndürürken aldığımız zincir yağını yavaşça zincire yediriyoruz çok sıkmanın alemi yok 1-2 tur çevirirken yağı sıkın sonrada yağı sıkmayı bırakın ve 4-5 tur daha pedal çevirinki yağ her yerek işlesin bu işlemi 2-3 haftada 1 yapmakta gerçekten fayda var zincirimizdeki kiri pası yağı herşeyi atıyor bölece dişli aksamlarımızın ömrü uzuyor ve birici kıymetlimiz bisikletimizi daha uzun süre kullanabiliyoruz anlamına geliyor yazın ayda 1 yapsanız yeterli ama kışın gerek ıslak ortam gerek çamurdan dolayı zincirin yağı çabuk gidebiliyor o yüzden mümkünse kışın ayda 2 kere-3 kere bu işlemi yapmanız :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-paramızın yettiğince dişleri gitmiş lastiklerimizin ince tekerlerimizi yaza kullanmak üzere kaldırıp kışlık dişli lastik alıp onları taktırmamızda gerçekten fayda var

- onun dışında linkini verdiğim zincir yağından almanızda fayda var bu diğeri kadar olmasada haftada 1 10 günde 1 şeklinde kullanmanızda fayda var unutmayın isterseniz 10 milyarlık bir bisiklet alın zinciriniz yoksa 1 metre bile ilerleyemezsiniz
    http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/wurth-hhs-2000-bisiklet-zincir-yagi-500ml-wurth-128019969

-FRENLER !
    bisikletimiz v frense bu konuda paraya kıyıp yaklaşık ön-arka yaklaşık 50 liralık 4 kışlık pabuçlardan alıyoruz şimdi çıkıp birisi dicek 1.5 liraya alıyoruz ne farkı var diye HAYIR EFENDİM ÇOK FARKI VAR unutmayın iyi pabuçlu iyi bir v fren seti bazen bir hidrolik frenden bile iyi sonuçlar yaratabilir pabuçlarınız ne kadar iyiyse o kadar iyi durursunuz bu yüzden pabuçlar önemli
    eğer hidrolik fren kullanıyorsak duruma göre tavsiyem zaten iyi durduran bir sistemimiz var ama balataların ömrüne göre tavsiyem yeni balata değişimi yapmanız

ve BİZ

bisiklette giderken benim gibi gözlük kullanan kişiler kesinlikle yegane tavsiyem gözlüklerinizi cebinize çantanıza koymanız çünkü gelicek su damlacıkları görüşünüzü ciddi anlamda düşürüyor eğer ileri derece gözlüklerimz yoksa çıkartmakta faydavar
    bisiklette giderken ince ama sık giyinmeliyiz eskimo gibi giyinirseniz hareketiniz çok kısıtlanır

-BÜTÇENİZ EL VERİYORSA KIŞIN SPD PEDAL GERÇEKTEN ÇOK ÇOK İŞE YARIYOR
    bu pedallar pedal ve ayakkabı birbirine kitlendiği için ciddi anlamda kaymayı 0 a indiriyor ve bu .çok öneml çünkü dişli pedallarımız yoksa buda pedala basarken kayıp ayağımızı bi yere vurabilme ihtimali yaratıyor (emin olun böle bişi istemezsiniz...) spd pedal biraz işin lüksü AMA ALIRSAK ÇOK ÇOK FAYDALI OLUR...
    duruma göre her 1.5-2 ayda bir bisikletçiye gidip viteslerin vidalarının sıkılıp sıkılmadığına kontrol edilmeli
    ve bisikletin zincirini çapraz kullanmamlıyız istediğiniz bütün bakımları yapın ama vitesi çapraz kullanırsanız hiç bir halta yaramaz ve dişli aksamı bozarsınız konuya aklıma geldikçe ekleme yapıcam istediğiniz şeyler varsa lütfen yorumlarda belirtin konuya ekleme yapılcaktır okuyan herkese teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Konungariket Sverige -- 18 Ekim 2014; 0:22:02 >

• Tesekkurler :)
  • her zaman bol pedallamalar tekeriniz düz bassın
  • Teşekkürler çok güzel bilgiler! :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: İTMEN

Teşekkürler çok güzel bilgiler! :)

tekeriniz düz bassın
  • Konungariket Sverige kullanıcısına yanıt
    Yağmurda kullanımda sonra kadroyu, jantları silmemize ya da yıkamamıza gerek var mı? Evde yıkamak zor olur doğrusu :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: PainOfChaos

Yağmurda kullanımda sonra kadroyu, jantları silmemize ya da yıkamamıza gerek var mı? Evde yıkamak zor olur doğrusu :)

bisikletimizi mümkün olduğunca temiz tutmalıyız o bizim dostumuz bizim yol aradaşımız yağmurdada su damlacıkları + çamur izleri kalır yağmurdan sonra 1 saat sonra bisikleti çevir ve altına bak ne dediğimi anlarsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Konungariket Sverige

quote:

Orijinalden alıntı: PainOfChaos

bisikletimizi mümkün olduğunca temiz tutmalıyız o bizim dostumuz bizim yol aradaşımız yağmurdada su damlacıkları + çamur izleri kalır yağmurdan sonra 1 saat sonra bisikleti çevir ve altına bak ne dediğimi anlarsın

Alıntıları Göster
    up

• Güzel yazı olmuş klavyene sağlık. Başlıkta bir hata var, uzun bakımlı değil ''uzun ömürlü'' yazarsan daha iyi olur.
  • Ya hocam şu tazyikli su ve göbeğe su kaçma olayına bir açıklık getirir misin ?
  • Bu zincir yağı yerine makine yağı sürsek olur mu veya wd40
  • quote:

Orijinalden alıntı: whistlebikecı

Bu zincir yağı yerine makine yağı sürsek olur mu veya wd40
    Bisikleti ters çevirip zincire mazot-benzin sıkmak mekanik aksamı temizlerken istemeden de olsa kadroya zarar verebilir.İlla mazot v.s kullanılacaksa ters çevirmeden arka tekeri havaya kaldırıp temizlemek daha iyi olacaktır.Bu sayede mazot kadro üzerinden akıp gitmek yerine doğrudan yere akar.

Mazot yerine fairy bulaşık deterjanı veya yıkama mai'si tercih edilebilir.

Basınçlı suyu göbeğe , masanın contalarına v.s yakından tutmadıkca bir şey olmuyor.Ben bir yıldır böyle yıkıyorum sorun olmadı.Azıcık suda bozulacaksa mtb kullanmanın amacı yoktur.Defalarda İzmirde bardaktan boşalırcasına yağan yağmurda bisiklete bindim bir şey olmadı.Basınçlı su ile yıkama yaparken birazcık dikkatli olunduktan sonra hiç bir şey olmuyor.

Zincir yağlamak için würth'ün sprey gres yağı var.Benim bisiklet için gördüğüm en güzel yağ budur.Hafif silikon bazlı olduğu için akma-sıçrama v.s yapmıyor.WD-40 geçiçi bir çözüm olabilir yağlama için.

Keyifli Pedallar...

• quote:

Orijinalden alıntı: onr4249

Bisikleti ters çevirip zincire mazot-benzin sıkmak mekanik aksamı temizlerken istemeden de olsa kadroya zarar verebilir.İlla mazot v.s kullanılacaksa ters çevirmeden arka tekeri havaya kaldırıp temizlemek daha iyi olacaktır.Bu sayede mazot kadro üzerinden akıp gitmek yerine doğrudan yere akar.

Mazot yerine fairy bulaşık deterjanı veya yıkama mai'si tercih edilebilir.

Basınçlı suyu göbeğe , masanın contalarına v.s yakından tutmadıkca bir şey olmuyor.Ben bir yıldır böyle yıkıyorum sorun olmadı.Azıcık suda bozulacaksa mtb kullanmanın amacı yoktur.Defalarda İzmirde bardaktan boşalırcasına yağan yağmurda bisiklete bindim bir şey olmadı.Basınçlı su ile yıkama yaparken birazcık dikkatli olunduktan sonra hiç bir şey olmuyor.

Zincir yağlamak için würth'ün sprey gres yağı var.Benim bisiklet için gördüğüm en güzel yağ budur.Hafif silikon bazlı olduğu için akma-sıçrama v.s yapmıyor.WD-40 geçiçi bir çözüm olabilir yağlama için.

Keyifli Pedallar...

Alıntıları Göster
    teşekkurler

• whistlebikecı W kullanıcısına yanıt
    Evet bu bahsettiğim ürün belki benzerleri vardır ancak ben bunu kullanıyorum.

Orta boy bir fırcaya sıkılıp rubleye sürülerek uygulandığında diske sıçrama riski olmuyor.

Bir tane aldığınızda kullanıma bağlı olarak ortalama iki sene( bence daha fazla da gider) yetecektir.
  • Teşekkürler @onr4249
  • whistlebikecı W kullanıcısına yanıt
    Önemli değil keyifli pedallar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onr4249

Önemli değil keyifli pedallar.
    Faydalı bilgiler, teşekkürler.
  • Mesajım bulunsun güzel konu
  • Teşekkürler paylaşım için :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.