Şimdi Ara

1$'lık mikroskop Foldscope ile Fen bilimleri eğitiminde devrim yaşanabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
774
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 1 />lık mikroskop Foldscope ile Fen bilimleri eğitiminde devrim yaşanabilir

Eğitim döneminin sonraki safhalarında kullanılmaya başlanan mikroskoplar maliyeti nedeniyle özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki okullarda bir hayalden öteye gidemiyor. Foldscope projesi bu dezavantajı ortadan kaldırmak niyetinde.

Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen Foldscope adlı katlanabilir mikroskop 1$ civarındaki maliyeti ile gelişmekte olan ülke okullarına umut olmayı amaçlıyor. 

Origami benzeri bir yapı sunan Foldscope, büyütmek için gerekli olan malzemeleri çok ucuza temin ediyor ve 10 000 birimlik üretimde düşük büyütme yapan mikroskop 58 cent, yüksek büyütme yapan mikroskop 97 cent olarak maliyet çıkarıyor. 

Malzemeleri biraraya getirmek 10 dakika sürerken ortaya 2000x büyütme yapabilen bir mikroskop çıkıyor. Cebe sığabilen boyutlara sahip olan Foldscope, elde kullanıma uygun. Ayrıca oldukça da sağlam.

Foldscope ilk etapta 10 000 adet olarak test grubuna yönelik olarak üretilecek. Sonrasında ise 50 000 adet ikinci parti üretim 130 ülkedeki test gruplarına doğru yola çıkacak.  

Kaynak:http://www.foldscope.com/

• Devrim diye buna denir!

• Çıksın da alalım hemen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Helal olsun
  • 1 dolara ''2000x büyütme''nedir
  • Hemen alıp sperm incelemesi yapardım

• Cep telefonu için lens olarak bile kullanılır :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizim ülkedeki okullara bunları getirmezler. Onlar General Mobil Tabletlerini dağıtmasını bilirler ancak. Hayatım boyunca bu kadar iğrenç bir tablet görmedim arkadaş ya.

• Ne zaman ve nereden aliyoruz

• 10 tlye kadar bir fiyat olursa alırım.Gayet iyi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tip fakultesinde okuyorum haftada ancak 1 saat mikroskop kullaniyoruz bakterileri slaytlardan ogreniyoruz bir cok pratisyen hekim cok kotu sartlar altinda yetisiyor tek basina tip fakultesiyle egitimiyle uzman olmak imkansiz uzman olanlarda meslegi kendi kendine ogreniyor

• en ucuz 2000x mikroskopu 299$ bulmuştum ebayde. iyi ki almamışım gerçi güzelim ülkemize geleceği yok ama...

• http://www.npr.org/blogs/goatsandsoda/2014/09/03/345521442/a-1-microscope-folds-up-from-paper-and-a-lens-of-glue

Burda ne kadar yakınlaştırdığı , dayanıklılığından bahsetmiş . Gerçekten mükemmel. Elin adamları 1 dolara mikroskop yapar biz milyar dolarları dandik tabletlere yatırıp liselilere veririz . Bu çıksa Türkiye'ye gelmesi meb in bunu tanıması kaç yıl sürer bakalım.

Umarım en yakın sürede çıkarda alırız .

• quote:

Orijinalden alıntı: s_mail

en ucuz 2000x mikroskopu 299$ bulmuştum ebayde. iyi ki almamışım gerçi güzelim ülkemize geleceği yok ama...

Gelmezse yabancı perakendecilerden alırız

• OMG

• ilkokul ve ortaokulda hep bir mikroskopum olsun istemiştim bir şeyleri incelemek için ama olmamıştı. eminim benim gibi çok insan vardır

• İmam Hatip Liseleri ilgi duyarsa devlet imkanlarıyla alınır. Yoksa herkes kendi yoluna. Tabi aracılara da ekmek yemeleri için fırsat verilir.

• donanimhaberin olaylari geriden takip etmesine alisigizda bu sefer biraz fazla abartmis. 2 sene oncesinin haberi, projesi
    http://www.ted.com/talks/manu_prakash_a_50_cent_microscope_that_folds_like_origami

not: subtitles kisminda turkce altyazisi mevcut.

• 100x büyütmeyi 5bin liralık mikroskopla yapıyorum büyütmede yanlışlık var

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Ocular kısmındakiyle çarpıp büyütmeyi bulacaksın.
    Altta çevirdiğin lenste 100X yazar ama baktığın monocular veya binocular kısımında büyütme gücü var. Ordaki 10x olunca: Sonuç 10x100 = 1000x büyütme oluyor.

Not: Veteriner Hekimim nerdeyse hergün mikroskop kullanıyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.