Şimdi Ara

Bilgisayar Donup Kalıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    İşlemci: AMD-FX8320+CM 212 Evo
    Ekran Kartı: Asus Nvidia GTX 760
    Ram: GSKILL Ripjaws 4x2GB 1866 Mhz
    Anakart: Asus M5A97 Le
    HDD: Samsung HD642JJ (640GB) + WD Blue 1TB

Bilgisayar üzerinde herhangi bir iş yaparken, bilgisayar aniden durup kalıyor ve hiçbir iş yapmıyor, mouse imleci oynamıyor, ctrl+alt+del, alt+f4 gibi komutları almıyor. Mecburen fişini çekip kapatmam gerekiyor. Bu donma geçen gün bir oyun oynarken, sonra bsc'den bir video izlerken, sonra bir dosya kopyalarken, sonra da cmd üzerinden chkdsk işlemi yaparken oldu. Donma sonucu bilgisayarın fişini çekip birkaç saniye sonra taktığımda 1 defada çalışıyor bazen. Bazen de bilgisayarın power tuşuna bastığımda bilgisayar elektriği alıp başlıyor ancak monitöre görüntü gelmiyor, bilgisayar anakart resminin göründüğü, bios'a girmek için şu tuşa basınız dediği bölüme bile gelemiyor, öylece bekliyor. Sorunun HDD'den kaynaklandığını düşündüm önce, sistem WD üzerinde kuruluydu, aygıtın internetteki yorumlarında donmaya neden olabildiğini görmüştüm. Bunun üzerine bilgisayara format atarak sistemi yıllardır sorunsuz kullandığım Samsung HDD üzerine kurdum. Bunu yaparken diskler üzerindeki tüm bölümleri silerek yeniden oluşturup formatladım. Ancak sistemi kurduktan sonra yine aynı sorun ortaya çıktı. Sorunun neden kaynaklandığını bulsam ona göre parçayı Vatan Bilgisayar'dan servise göndereceğim ancak hangi parçanın soruna neden olduğunu bulamadım. Bulamadığım için de pc'yi Vatan'ın servis bölümüne göstermeyi düşündüm ancak donmanın ne zaman geleceği belli olmuyor. Bir de oradaki servisin oturup bunla uğraşacağını sanmıyorum. 5 dakika bakıp bunda bir şey yok diyeceklerini düşünüyorum. Çünkü işi aceleyle ve baştan savma yapıyorlar. Bilgisayarı aldığımda orada toplatmıştım, test etsinler sorun çıkarsa servisle uğraşmayayım direk değiştirsinler diye ama adamın yaptığı test sadece bilgisayarı açıp kapatmak oldu, ekran kartı sürücüsü, usb sürücüsü vs yüklü değilken onları denemeden sadece bilgisayarı açıp kapatmak neyin testi oldu anlamadım. Yani oraya versem sorunu bulabileceklerini de pek sanmıyorum. Tecrübeli kişilerin yardımına ihtiyacım var, yardımcı olursanız çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azengin -- 5 Eylül 2014; 11:06:02 >

• Nedense AMD 900 serisi çipset kullanan anakartlarda bir stabilize sorunu var gibi görünüyor. Foruma atılan mesajlardan bu anlaşılıyor. Çoğu kullanıcı BIOS güncellemeleri yaparak bu sorunu aşmaya çalışıyor ama yine okudugum 900 serisi kullanan kişilerin mesajlarına bakılırsa her bios farklı sorunla geliyor :P

Yinede sana tek önerebileceğim anakartına BIOS güncellemesi yapman. Bu sorunu nu düzeltebilirde, başka sorunlarda olabilir. Lütfen tam bir karar verdikten sonra deneyecek isen dene.

Öte yandan işlemci fanında işlemci ile temasında bir sorun olabilir-- kasanın yan kapagını açarak (220v fiş çekili iken) işlemci fanının yerine sımsıkı oturduguna emin olmakdan başlayabilirsin işlemlere.

Ayrıca Mesajında acele ile kasanın toplandığını soyledin. Kasanı acele ile toplayan kişi, işlemci fanı altında BULUNABİLEN -- Naylonumsu koruyucuyu (plastik gibi şeffaf ve ince etiket) çıkartmayı unutmuş olabilir.

Buda fanın işlemciyi iyi sohutamamasına neden olur, işlemci aşırı ısındıkça üstte başına gelen olaylar gelmeye başlar :)

Fanı çıkartıp bir kontrol etsen taban kısmını (işlemciye deyen kısım) çok iyi olur. Ama işlemci fanı çıkartmak zahmetli ve TEHLIKELI bir iştir. Yanlışlıkla anakarta deydirirsen anakart üstündeki yolları çizersin ve anakartın çalışmaz. Bastırırsan zor kullanırsan ya fana ya anakarta zarar verirsin anakartta çatlama olabilir.

Kendinden emin değilsen bu etiket olayına sen bakma !

• quote:

Orijinalden alıntı: NEFRIT

Nedense AMD 900 serisi çipset kullanan anakartlarda bir stabilize sorunu var gibi görünüyor. Foruma atılan mesajlardan bu anlaşılıyor. Çoğu kullanıcı BIOS güncellemeleri yaparak bu sorunu aşmaya çalışıyor ama yine okudugum 900 serisi kullanan kişilerin mesajlarına bakılırsa her bios farklı sorunla geliyor :P

Yinede sana tek önerebileceğim anakartına BIOS güncellemesi yapman. Bu sorunu nu düzeltebilirde, başka sorunlarda olabilir. Lütfen tam bir karar verdikten sonra deneyecek isen dene.

Öte yandan işlemci fanında işlemci ile temasında bir sorun olabilir-- kasanın yan kapagını açarak (220v fiş çekili iken) işlemci fanının yerine sımsıkı oturduguna emin olmakdan başlayabilirsin işlemlere.

Ayrıca Mesajında acele ile kasanın toplandığını soyledin. Kasanı acele ile toplayan kişi, işlemci fanı altında BULUNABİLEN -- Naylonumsu koruyucuyu (plastik gibi şeffaf ve ince etiket) çıkartmayı unutmuş olabilir.

Buda fanın işlemciyi iyi sohutamamasına neden olur, işlemci aşırı ısındıkça üstte başına gelen olaylar gelmeye başlar :)

Fanı çıkartıp bir kontrol etsen taban kısmını (işlemciye deyen kısım) çok iyi olur. Ama işlemci fanı çıkartmak zahmetli ve TEHLIKELI bir iştir. Yanlışlıkla anakarta deydirirsen anakart üstündeki yolları çizersin ve anakartın çalışmaz. Bastırırsan zor kullanırsan ya fana ya anakarta zarar verirsin anakartta çatlama olabilir.

Kendinden emin değilsen bu etiket olayına sen bakma !

Yok montajda sorun yok, o adam yaptıktan sonra ben çok defa çıkarıp taktım soğutucuyu, Hyper 212 Evo'yu ben taktım zaten sonradan. Bu olay olunca zaten daha yeni kontrol edip yeniledim işlemci ve ekran kartı macunlarını. Ama yine dondu. Zaten dün hiç açamadım bilgisayarı, dün Vatan'ın servisine bıraktım 2 güne kadar tespit edecekler arızayı.

• Anakart ya da power ın arızalı gibi
  • Dün akşam gidip aldım bilgisayarı bios güncellemişler, şimdilik bir sorun yok, umarım bir daha sıkıntı yaşatmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • endişeleniyosan virüs varsa ombofix tarat ustam ozaman trojan vs kalmaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.