Şimdi Ara

yedek subaylık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar büyük ihtimal kasımda askere gidicem üniden yenı mezun oldum yedek subayları neye göre seçiyorlar .. sizce yapılırmı y.subaylık???

• şansa göre çıkıyor genel bir standardı yok.

bu arada yedek subaylık hakkında bilgi verirebilecek var mı . ne yapar nerde kalır ne kadar alır, boş zamanı ne kadar . internet var mı yok mu kalacagı yerde :)
  • Benim bildiklerim şunlar. Öncelikle ben de Kasım Celbi için başvurumu yaptım. Nereye düşeceğimiz, uzun mu kısa mı çıkacak bunların hepsini 27 Ekim'de e-Devlet üzerinden öğreneceğiz. Ben tercihimi Kısa Dönem'den yana kullandım fakat mesleğim Makine Mühendisliği ve bu nedenle bazı emekli askerlerden aldığım duyumlara göre Yedek Subay olarak seçilme şansım varmış. ASAL'ın web sitesinde bu dağıtımların kriterleri şu şekilde.

1) TSK'nin o celp dönemi için hangi meslekten ne kadar insana ihtiyaç duyduğu.
    2) Yetenekleri.
    3) Kişinin Tercihi.

Yani görüldüğü üzere siz Yedek Subay tercihi yapsanız bile Kısa Dönem çıkma ihtimali her zaman için var. Aynı şey Kısa isteyip Uzun çıkma ihtimali için de geçerli.

Yedek Subaylık konusunda benim bildiğim kadarıyla, ilk 3 ay acemilik (1 Ay Temel Eğitim + 2 Ay Mesleki Eğitim) döneminden sonra bir sınava giriliyor. Bu sınav genel olarak askeri ve teknik konulardan oluşuyor. Bu sınavda belli bir dereceye giren (Sanırım ilk %10) usta birliğini kendisi seçebiliyor. Geriye kalan 9 ayın 8 ayını Asteğmen, Son 1 ayını ise Teğmen olarak yapıyorsunuz. Sabah 08:00 Akşam 17:00 memur mantığıyla usta birliğinize gidip, 17:00'den sonra ister ev tutun ister lojman ayarlayın orada kalın. Yanlış hatırlamıyorsam hafta sonu da tatil. Maaş konusu ise benim bir tanıdığım Yedek Subay olarak geçtiğimiz zamanlarda geldi. Kendisi Makine Mühendisiydi ve acemilikten sonraki 9 ay boyunca her ay 2500 Tl maaş aldı. Tabi bu dönemde sigorta da yapılıyor diye biliyorum. Diğer bir duyum ise bu miktar Doğu'ya veya Kıbrıs'a düşünce biraz daha artıyormuş. Yani Yedek Subay 12 ay yapıyor fakat acemilikten sonra Kısa Dönemlere göre boş zamanı daha çok. Onun dışında kalacağı yerde internet olup olmadığını bilemem fakat benim bildiğim kadarıyla Yedek Subaylara acemilikten sonra cep telefonu kullanmaları serbest. Benim araştırmalarım bu yönde umarım faydalı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chn_chn -- 15 Ağustos 2014; 22:19:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: chn_chn

Benim bildiklerim şunlar. Öncelikle ben de Kasım Celbi için başvurumu yaptım. Nereye düşeceğimiz, uzun mu kısa mı çıkacak bunların hepsini 27 Ekim'de e-Devlet üzerinden öğreneceğiz. Ben tercihimi Kısa Dönem'den yana kullandım fakat mesleğim Makine Mühendisliği ve bu nedenle bazı emekli askerlerden aldığım duyumlara göre Yedek Subay olarak seçilme şansım varmış. ASAL'ın web sitesinde bu dağıtımların kriterleri şu şekilde.

1) TSK'nin o celp dönemi için hangi meslekten ne kadar insana ihtiyaç duyduğu.
    2) Yetenekleri.
    3) Kişinin Tercihi.

Yani görüldüğü üzere siz Yedek Subay tercihi yapsanız bile Kısa Dönem çıkma ihtimali her zaman için var. Aynı şey Kısa isteyip Uzun çıkma ihtimali için de geçerli.

Yedek Subaylık konusunda benim bildiğim kadarıyla, ilk 3 ay acemilik (1 Ay Temel Eğitim + 2 Ay Mesleki Eğitim) döneminden sonra bir sınava giriliyor. Bu sınav genel olarak askeri ve teknik konulardan oluşuyor. Bu sınavda belli bir dereceye giren (Sanırım ilk %10) usta birliğini kendisi seçebiliyor. Geriye kalan 9 ayın 8 ayını Asteğmen, Son 1 ayını ise Teğmen olarak yapıyorsunuz. Sabah 08:00 Akşam 17:00 memur mantığıyla usta birliğinize gidip, 17:00'den sonra ister ev tutun ister lojman ayarlayın orada kalın. Yanlış hatırlamıyorsam hafta sonu da tatil. Maaş konusu ise benim bir tanıdığım Yedek Subay olarak geçtiğimiz zamanlarda geldi. Kendisi Makine Mühendisiydi ve acemilikten sonraki 9 ay boyunca her ay 2500 Tl maaş aldı. Tabi bu dönemde sigorta da yapılıyor diye biliyorum. Diğer bir duyum ise bu miktar Doğu'ya veya Kıbrıs'a düşünce biraz daha artıyormuş. Yani Yedek Subay 12 ay yapıyor fakat acemilikten sonra Kısa Dönemlere göre boş zamanı daha çok. Onun dışında kalacağı yerde internet olup olmadığını bilemem fakat benim bildiğim kadarıyla Yedek Subaylara acemilikten sonra cep telefonu kullanmaları serbest. Benim araştırmalarım bu yönde umarım faydalı olmuştur.

çok faydalı oldu gerçekten zahmet edip yazmışsın çok teşekkür ederim.

• Dİl sınavı bu iş için biraz daha avantaj sağlıyor.Kpds puanın filan varsa ve teknik bir lisans programı bitirdiysen ekstra avantajlısın.Yukarıda arkadaş bahsetmiş zaten 3 ay acemilik ondan sonra astek olarak devam ediyorsun.En sonda da teğmen olarak bitiriyorsun.Bu internet işi filan tamamen yere bağlı.Bizim astek cep telefonundan giriyordu nete.Aynı şekilde nöbetçi subay değilsen akşam 5 ten sonra serbestsin.Haftasonu nöbetin yoksa yine tatil.Rahat mı dersen yerine göre derim.Acemi birliğimiz tamamen kısa dönemlerden oluşuyordu ve oradaki astekler gayet rahattı.Ancak usta birliğimizdeki komutan hiç rahat değildi ve astek olduğuna çok pişmandı.Kaç kere üzerine yürüdüler,kavga etmeye kalktılar.SÜrekli diken üstündeydi yani.Ha diyeceksiniz nasıl bu kadar cesaret var adamlarda komutanın üzerine yürüyor.Zaten birçoğu mahkemelikti.Sivilde de sicilleri olan adamlar.Yani hiçbir kaygıları yoktu ceza konusunda.O yüzden de her türlü olayları vardı.Başçavuşlara birşey yapmaya cesaret edemiyorlardı.Çünkü onlar işin kurdu olmuş kaç senedir.Gerekirse kendini bile savunabilirler.Ama asteğmen öyle değil.Üniversiteden gelme.Sadece 3 aylık bir eğitimin dışında askeri bir bilgisi tecrübesi yok.Nasıl davranması gerektiğini bilmiyor.Askerlerde bunu çok iyi biliyor ve ona yükleniyor.

• Canis_Majoris_Vy C kullanıcısına yanıt
    Sınav kaldırıldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mltfeyzo

Sınav kaldırıldı.

dogrudur tamamen tombala usulune dönmüş :)

@kesikparmak teşekkürler bilgi için
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.