Şimdi Ara

Asus vx239h Gözlerimi Çok Yoruyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yaklaşık 2 hafta önce Samsung p2250 Syncmaster monitörümün bozulması sebebiyle yeni monitör arayışına girdim. FPS Oyunları İçin Monitör Tavsiyeleri konusunu iyice araştırdım, bocekgrafik'in de vx239h'i önerdiğini görerek aldım fakat keşke almasaymışım. Gerçekten renkler canlı, güzel bir görüntü var fakat mat kaplama olmasına rağmen gözlerimi (özellikle oyun oynarken) aşırı derecede yoruyor. Eski monitörümde 4-5 saat oynayıp da hissetmediğim göz ağrısını bu monitörde 1 saat sonunda hissediyorum.

Sebebinden emin değilim ama büyük ihtimalle bu monitörün IPS panel olması. Eski monitörüm LCD'ydi.
    Monitörün ayarlarıyla oynadım biraz (Sharpness, Parlaklık, Contrast vs.) ama değişen bir şey olmadı.
    Eski monitörüm 2ms'ydi, bu 5ms. (Göz ağrısıyla tepkime süresinin bir alakası yok galiba.)
    Eski ekranım 21,5 inç'ti, bu 23 inç.(fark küçük, bu sebepten ağrı yapacağını sanmıyorum.)

2 tane sorum var:

1-IPS panel gözü fazla mı yoruyor? (IPS panelli bir monitöre sahip olupta göz ağrısından şikayetçi olmayan var mı?)
    2-Monitörün ayarlarını nasıl düzenlersem göz ağrımı azaltabilirim?(parlaklık vs.)

Sonuca gelirsem, eğer göz ağrımın sebebi IPS panel ise yeni bir TN panel monitör almak istiyorum. (Büyük ihtimallede TN panel alacağım, tekrar IPS alarak riske girmek istemiyorum.) Bana;

1-Gözü yormayan, en önemli kriterim bu. (Kendi kullanan, gözü yormayan monitöre sahip arkadaşlar lütfen yazsın, bu kriteri ancak kullanıcı yorumlarından öğrenebilirim.)
    2-TN panel
    3-FPS için uygun(Ghosting vs. sorunu olmayan)
    4-21,5 - 23 inç büyüklüğünde

bir monitör önerirseniz çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OkayThen -- 31 Temmuz 2014; 18:17:38 >

• OkayThen kullanıcısına yanıt
    Göz rahatsızlığının panelle alakası yok. Işığı kisman lazım,25'i geçmesin. Kontrastı ise 75-80 arası ideal olması lazım o monitörde.. Benim konuda renk ayarı için bi site linki var. Oraya girip ayar yap.

Konu açmadan önce, aynı monitörü aldığını yazan diğer kişilere danışsaydın keşke.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.