Şimdi Ara

Amerika'da Lise hayati! Video (67. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.540
Cevap
327
Favori
56.793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
186 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @kendipizzasiniyapanadam Mesela Türkiye'den üniversite mezunu olarak gittin Amerika'ya yerleştin. Şu anda yaptığın pizzacılık işinde full time çalışıyorsun. Ailen yok. Tek başına kazandığın parayla geçinebilir misin?
  • Bu youtube kanalındaki arkadaş da Amerika'dan merak eden videolarını izleyebilir.

https://www.youtube.com/channel/UC2lmd1ollr0NPaB1n8bHAtQ
  • Dostum süpermarkette içki fiyatlarını da göstereydin
  • Hocam şimdi sana abd ile ilgili bazı sorularım olacak izninle

Ben eskiden beri hep ABD'ye gitmek isterdim. İçimde hep bir abd görme sevdasi vardı. Vardı diyorsam hala var yani. Ama işte maddi durumlardan ötürü bir türlü kısmet olmamıştı.

Ben istanbul üniversitesi işletme fakültesinde okuyorum. Devletten kredi parası alıyorum her ay. Bugün kafama böyle bir şey geldi. Ben bu parayı harcamak yerine biriktiriyim yaza kadar. Sonra ABD'ye gidecek para çıkar diye düşündüm. Şimdi sorularım ABD'ye gitme prosedürleriyle ilgili ve gittikten sonraki işlerle ilgili. Sadede geliyorum

1) Öncelikle sen bunu tavsiye eder misin. 3 aylık abd tatili Sana her türlü yararlı olur mu dersin. Yoksa kredi parana yazık etme kendine harca mi dersin.

2}ABD'ye vize pasaport uçak bileti toplam ne kadar tutar? Bir de vize ve pasaport işlemlerini anlatır mısın? Vize almak zor mudur? Herkese vermezler diyorlar. Vize parası verip de alamama durumu olur mu?

3) İngilizce seviyem intermediate seviyesinde. Orada iletişim kurmakta sıkıntı çeker miyim bu seviye ile? Konuşma pratiğim de pek yok.

4) Oraya gidince bir işe girmek istiyorum. Boş boş gezmicem kendi ayaklarım üzerinde durmak istiyorum. Şöyle düşündüm. En azından 1000 dolarlık bir işe girsem. 3 ayda 3000 dolar kazanırım. Kredi paramı da çıkarmış olurum bu şekilde. Türkiye'ye gelmeden bir kısmını harcadığımı düşünürsem TRde yaklaşık 6000 tl olur elimde diye düşündüm. Turist bir öğrencinin orada iş bulma şansı nedir? Ne tür işlerde çalışabilir?

5) Bir de konaklama durumu var tabi ki. Homeless lar ile arkadaş olmak istemem. 3 ay boyunca nerde kalabilirim? 3 aylığına turistlere ev kiralarlar mı? Bu bana yaklaşık kaça patlar

6) Son olarak hangi eyaleti önerirsin. Benim kafamda New York var klasik olarak. Filmlerden vs kafama yerleşmiş. Ama diğer eyaletlere de tavım. Fp olarak yaşam ucuz ve kaliteli gezecek görecek güzel yerleri olan eyalett hangisidir?

Biraz uzun oldu ama cevaplarsan çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bildiğim kadarıyla Turist vizesiyle çalışamazsın. Sen şey yap üniversitede okurken work and travel'a başvur. İyi güvenilir bir şirket bul. Bende seneye düşünüyorum Allah nasip ederse. Hatta M.K Özdemir'e de yakın olursa çalışacağım yer görüşmeyide düşünüyorum :D Sana Work and travel şirket önermemi istersen ben bugün work and travel!a başvuracak olsam elt'yi tercih ederim. Çünkü çoğu şirketten daha bilindik. Toplam herşey dahil 3500-4000 lira maksimum ödemen gerekir sanırım. Bu arada yani fiyatlar. Ben Work And Travel yapayım Amerika nasıl çalışma koşulları falan nasıl bir göreyim sonra green kartta çıkarsa yada work and travel yaparken tanıştığım insanlar bir kolaylık yaparsa daha sonra Amerika'da yaşamayı düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hardman01

Bildiğim kadarıyla Turist vizesiyle çalışamazsın. Sen şey yap üniversitede okurken work and travel'a başvur. İyi güvenilir bir şirket bul. Bende seneye düşünüyorum Allah nasip ederse. Hatta M.K Özdemir'e de yakın olursa çalışacağım yer görüşmeyide düşünüyorum :D Sana Work and travel şirket önermemi istersen ben bugün work and travel!a başvuracak olsam elt'yi tercih ederim. Çünkü çoğu şirketten daha bilindik. Toplam herşey dahil 3500-4000 lira maksimum ödemen gerekir sanırım. Bu arada yani fiyatlar. Ben Work And Travel yapayım Amerika nasıl çalışma koşulları falan nasıl bir göreyim sonra green kartta çıkarsa yada work and travel yaparken tanıştığım insanlar bir kolaylık yaparsa daha sonra Amerika'da yaşamayı düşünüyorum.

Work and travel duymuştum hocam ama çok sıkıntılı olduğunu söylüyorlar o yüzden biraz gözüm korktu.

Mk Özdemir nedir?

Elt firmasına eksi sözlükten baktım yorumlar pek iç açıcı değil hocam. Uzak dur derim.

• quote:

@kendipizzasiniyapanadam Mesela Türkiye'den üniversite mezunu olarak gittin Amerika'ya yerleştin. Şu anda yaptığın pizzacılık işinde full time çalışıyorsun. Ailen yok. Tek başına kazandığın parayla geçinebilir misin?

+1

• quote:

Orijinalden alıntı: Afr0oo

quote:

@kendipizzasiniyapanadam Mesela Türkiye'den üniversite mezunu olarak gittin Amerika'ya yerleştin. Şu anda yaptığın pizzacılık işinde full time çalışıyorsun. Ailen yok. Tek başına kazandığın parayla geçinebilir misin?

+1

geçinir zamanında bende gittim kasiyerdim aylıgım 3000 dolardı
  • Mustafa Kemal Özdemir bu konuyu açan kişi. Ya zaten work and travel için şirkete ihtiyacın yok aslında. Work and travel için kendi işini bulup -bir site vardı oradan bulabiliyordun- çalışabilirsin. İşvereninle skypetan görüşebilirsin. Uyguna uçak bileti bulursun gidersin. Yanındada ihtiyacın olacak kadar harçlık olacak tabi. Aslında şirketler pek yardımcı olmuyor. Ben işimi kendim bulurum bir sıkıntım olursada Türk konsolosluğunu ararım onlar yardımcı olurlar. Şirketlere para ödemek saçmalık.
  • quote:

kesinlikle gecinirsin ve isinde usta olduktan sonra her ay en az bin dolar kadar kenari para koyarsin. Bu da en az seviye. zaten buraya gelen turkler bekarken calisip para biriktirip sonradan kendi dukkanlarini acan insanlar. Hala o sans var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HatersGonnaHate

Hocam şimdi sana abd ile ilgili bazı sorularım olacak izninle

Ben eskiden beri hep ABD'ye gitmek isterdim. İçimde hep bir abd görme sevdasi vardı. Vardı diyorsam hala var yani. Ama işte maddi durumlardan ötürü bir türlü kısmet olmamıştı.

Ben istanbul üniversitesi işletme fakültesinde okuyorum. Devletten kredi parası alıyorum her ay. Bugün kafama böyle bir şey geldi. Ben bu parayı harcamak yerine biriktiriyim yaza kadar. Sonra ABD'ye gidecek para çıkar diye düşündüm. Şimdi sorularım ABD'ye gitme prosedürleriyle ilgili ve gittikten sonraki işlerle ilgili. Sadede geliyorum

1) Öncelikle sen bunu tavsiye eder misin. 3 aylık abd tatili Sana her türlü yararlı olur mu dersin. Yoksa kredi parana yazık etme kendine harca mi dersin.

2}ABD'ye vize pasaport uçak bileti toplam ne kadar tutar? Bir de vize ve pasaport işlemlerini anlatır mısın? Vize almak zor mudur? Herkese vermezler diyorlar. Vize parası verip de alamama durumu olur mu?

3) İngilizce seviyem intermediate seviyesinde. Orada iletişim kurmakta sıkıntı çeker miyim bu seviye ile? Konuşma pratiğim de pek yok.

4) Oraya gidince bir işe girmek istiyorum. Boş boş gezmicem kendi ayaklarım üzerinde durmak istiyorum. Şöyle düşündüm. En azından 1000 dolarlık bir işe girsem. 3 ayda 3000 dolar kazanırım. Kredi paramı da çıkarmış olurum bu şekilde. Türkiye'ye gelmeden bir kısmını harcadığımı düşünürsem TRde yaklaşık 6000 tl olur elimde diye düşündüm. Turist bir öğrencinin orada iş bulma şansı nedir? Ne tür işlerde çalışabilir?

5) Bir de konaklama durumu var tabi ki. Homeless lar ile arkadaş olmak istemem. 3 ay boyunca nerde kalabilirim? 3 aylığına turistlere ev kiralarlar mı? Bu bana yaklaşık kaça patlar

6) Son olarak hangi eyaleti önerirsin. Benim kafamda New York var klasik olarak. Filmlerden vs kafama yerleşmiş. Ama diğer eyaletlere de tavım. Fp olarak yaşam ucuz ve kaliteli gezecek görecek güzel yerleri olan eyalett hangisidir?

sorularina kendi bildigim kadariyla ve kendi goruslerimle cevap vericem ki bazi konularda sana kesin bisey diyemeyecegim cunku bunu ilgili kurumlara sorman arastirman gerekir sim gelelim cevaplara:

1) Dostum tabiki olur niye olmasin hayatinda en iyi doneminde genclik doneminde boyle 3 ayda olsa belkide unutamayacagin bir sey yasayacaksin bunu tavsiye ederim ileride keske gitseydim dememek icin cunku gdipte istedigini bulamasan bile en fazla biriktirdigin para gidecek, para her zaman kazanilir ama bu firsatlar her zaman gelmez ayagina

2) Simdi vize ve pasaport ne kadar surer kesin bisey diyemem ama yasindan dolayi vize olayi zor olabilir cunku sen burdan oraya gidip calisip oraya yerlesme kapasitesi olan birisini. Turist vizesinde karsidaki Amerikali gorevliyi ikna etmen lazim geri donecegine. Ucak bileti ve vize pasaport islemleri tahminimce 3 bin civari tutar ama kesin demiyorm daha az da olabilir

3) Konusma pratigin yoksa biraz eksiklik cekersin ama 1-2 haftaya atlatirsin bunu cunku ingilizce biliyosun zaten.

4) Araban olmayacagi icin evine yakin bi yerde is bulman lazim bu da anca restaurant tipi bisey olabilir garsonluk olabilir gerci tr ehliyetin varsa araba kiralayabilirsin belki ama bu da ekstra masraf olur. Work and Travel la gelirsen onlar sana is ve kalcak yer buluyor diye biliyorum bunu da dusun

5) Konaklama olarak yani dedigim gibi WaT ile gelirsen onlar sana ayarliyor kendim bulayim dersen artk seni yanina 3 ay alabilecek birini bulcaksin ya da 3 ayligina kendin ev kiralicaksin ki bunu da bulmak zor olur diye dusunuyorum. Birinin yaninda 3 ay kalirsan masraflarinda daha az olur

6) New York tabiki gezmek icin en guzel eyaletlerden biridir ama pahalidir yani ozellikle New York City pahali ama sonucta 3 ayligina gelceksin uzun bi zaman degil idare edersin diye dusunuyorum. Ben burda kalici oldugum icin ozellikle egitim ve diger belli basli konularda Massachusetts daha uygun olduug icin biz burdayiz. Bi de cok kalabalik ya New York ve cok uzak dogulu var :)

7) 7.soru yokmus ben aska geldim baya baya hazirlamistim cevaplamaya :)))

Umarim yardimci olmustur dostum

• quote:

Orijinalden alıntı: kendipizzasiniyapanadam

quote:

kesinlikle gecinirsin ve isinde usta olduktan sonra her ay en az bin dolar kadar kenari para koyarsin. Bu da en az seviye. zaten buraya gelen turkler bekarken calisip para biriktirip sonradan kendi dukkanlarini acan insanlar. Hala o sans var.

Boşuna amerikaya fırsatlar ülkesi dememişler ozaman

• quote:

Orijinalden alıntı: kendipizzasiniyapanadam

quote:

Orijinalden alıntı: HatersGonnaHate

Hocam şimdi sana abd ile ilgili bazı sorularım olacak izninle

sorularina kendi bildigim kadariyla ve kendi goruslerimle cevap vericem ki bazi konularda sana kesin bisey diyemeyecegim cunku bunu ilgili kurumlara sorman arastirman gerekir sim gelelim cevaplara:

1) Dostum tabiki olur niye olmasin hayatinda en iyi doneminde genclik doneminde boyle 3 ayda olsa belkide unutamayacagin bir sey yasayacaksin bunu tavsiye ederim ileride keske gitseydim dememek icin cunku gdipte istedigini bulamasan bile en fazla biriktirdigin para gidecek, para her zaman kazanilir ama bu firsatlar her zaman gelmez ayagina

2) Simdi vize ve pasaport ne kadar surer kesin bisey diyemem ama yasindan dolayi vize olayi zor olabilir cunku sen burdan oraya gidip calisip oraya yerlesme kapasitesi olan birisini. Turist vizesinde karsidaki Amerikali gorevliyi ikna etmen lazim geri donecegine. Ucak bileti ve vize pasaport islemleri tahminimce 3 bin civari tutar ama kesin demiyorm daha az da olabilir

3) Konusma pratigin yoksa biraz eksiklik cekersin ama 1-2 haftaya atlatirsin bunu cunku ingilizce biliyosun zaten.

4) Araban olmayacagi icin evine yakin bi yerde is bulman lazim bu da anca restaurant tipi bisey olabilir garsonluk olabilir gerci tr ehliyetin varsa araba kiralayabilirsin belki ama bu da ekstra masraf olur. Work and Travel la gelirsen onlar sana is ve kalcak yer buluyor diye biliyorum bunu da dusun

5) Konaklama olarak yani dedigim gibi WaT ile gelirsen onlar sana ayarliyor kendim bulayim dersen artk seni yanina 3 ay alabilecek birini bulcaksin ya da 3 ayligina kendin ev kiralicaksin ki bunu da bulmak zor olur diye dusunuyorum. Birinin yaninda 3 ay kalirsan masraflarinda daha az olur

6) New York tabiki gezmek icin en guzel eyaletlerden biridir ama pahalidir yani ozellikle New York City pahali ama sonucta 3 ayligina gelceksin uzun bi zaman degil idare edersin diye dusunuyorum. Ben burda kalici oldugum icin ozellikle egitim ve diger belli basli konularda Massachusetts daha uygun olduug icin biz burdayiz. Bi de cok kalabalik ya New York ve cok uzak dogulu var :)

7) 7.soru yokmus ben aska geldim baya baya hazirlamistim cevaplamaya :)))

Umarim yardimci olmustur dostum

Eyvallah hocam sağolasın uzun uzun cevaplamışsin. Gideceğim zaman tekrar bakarım bu yazıya rehber niteliğinde olur.

Son maddede güldüm adamsın

• Videolara devam etmeye calisiyorum. Hic bisey yapmadan aldim kizin numarasini :)

• 3 yildir ordasin. ilk kez mi oradan bi kizin numarasını aldin:)

• kendipizzasiniyapanadam kullanıcısına yanıt
  • @kendipizzasiniyapanadam Bize ingilizcemizi geliştirebileceğimiz bir fikir verir misin? Malum okulda öğrendiğimiz ingilizceyle yol alamayız.
  • Takip
  • quote:

Orijinalden alıntı: LonelyAlchemist

3 yildir ordasin. ilk kez mi oradan bi kizin numarasını aldin:)

Sakaci seni :)

• kardeşim allah aşkına konuyu kapat moral falan bırakmadın bizde
  • 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.