Şimdi Ara

Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
2
Favori
3.439
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Coolbay Nox kasamı satarak daha büyük yeni nesil bir kasa almayı planlıyordum. Fakat Elimdeki kasayı sattıktan sonra üzerinde 200-300TL vermeden düzgün bir kasa alamayacağım için elimdeki kasanın eksiklerini gidermek ve bir müddet daha kullanmak için bazı modifikasyon işlemleri yapmaya karar verdim. Tabi bu işlemlerin ardından yeni aldığımı sulu soğutma bileşenlerinin de montajını yaptım.

İşe ilk olarak yurdışından aldığım VGA ve CPU bloklarının bakır tabanlarını parlatmakla başladım. Bu işi için

400, 800 ve 1500 numaralı su zımparalarından aldım (400 ve 800 olanın tanesi 1 TL 1500 olanın tanesi 1,5TL)

Daha temiz bir işçilik için tabi ki daha ara numaralar ve daha yüksek numaralar almak ve ciddi sabır göstermek gerekli. Ama ben elimdekilerle bile gözle görülür bir fark görünce çok zorlamadım. Cidden ilk etapta mad ve dandik görünen bakır yüzey sonrasında ayna gibi yansıtma özelliğine kavuştu. (Çok yüksek paralar verilerek alınan bloklardan bir eksiği kalmadı bence.
     Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

• Daha sonraki işlem için resimlerde görüldüğü üzere kasayı soyup soğana çevirmeye başladım. Burada yapılmak istenen şey eski tip disk yuvalarından kurtulup disklerin yanlamasına takıldığı yeni tip kasalara benzer bir çalışma yapmak. Çünkü gerçekten disk takıp çıkarmak için bu yeni tip disk yuvaları hem kolaylık hemde görüntü kirliliğine karşı çok kullanışlı (data ve power kabloları kasanın içine doğru değil kasanın arka tarafına doğru gittiği için daha az kablo kirliliği oluşuyor.)

Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatality-one -- 18 Haziran 2014; 17:28:04 >

• Güzel çalışma valla şimdiden bende merak ve heyecanla devamını bekliyorum.Kolay gelsin şimdiden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdi balkona geçip ameliyata başlıyoruz. Önce öndeki disk vs yuvalarını tutan kasanın iskeletinin percinlerini yankeski ve şarjlı matkap ile çıkarıyoruz. Çıkan sağ ve sol iskelet parçalarını belirlediğim yerden kesiyorum. Aynı zaman kasanın arka yan tarafından yani cpu yuvasının arkasında da ilerde fan veya su blogu takarken kolaylık olsun diye bir yuva açıyorum. Aslında güncel bir çok kaliteli kasada zaten bu tür işlemler için böyle bir boşluk bırakılmış. Hazır kasayı parçalamışken bunuda aradan çıkarmak istedim. Resimlerde görüldüğü üzere bu alandaki işcilik vasatın altında (nasıl olsa görünmeyecek psikolojisi:)

Konu perçin olayından açılmışken ortalama 15-20 TL ye nalburdan işinizi rahat rahat görecek bir perçin makinası alabilirsiniz. Ben 3-5TL ye de ortalama 30 tane perçin aldım.
     Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

• Kestiğimiz parçaların tekrar kasanın iskeletine sabitlenmesi için perçinleme işlemi yapıyoruz. Perçinlerin rengi metalik olduğu için biraz sırıtsa da ufak bir rötüşle ilerde bu sorunu çözmeyi düşünüyorum. Bilgisayar kasasında kullanılan orjinal perçinler siyah başlıklı fakat bunları piyasadaki nalburlarda bulmak imkansız. Resimlerde görüldüğü gibi kasanın içindeki disk kızağını istediğim şekle getirerek zemine sabitledim. (kızağın altına 1 milyoncudan aldığım plastik papuclardan koydum ve vida ile tabana sabitledim. Gerektiğinde yerinde çıkartmak bu şekilde kolay olacak)

Cpu montajı için kestiğim alandaki kırmızı plastikler ses sisteminde kullanılan kablonun dış kısmı. Kesilen yerdeki metal çapaklarını dremel ile zımparalasamda tedbiren bu parçaları koydum.

Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları
     Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatality-one -- 19 Haziran 2014; 8:53:16 >

• Sırada ekran kartı işlemleri var. Ekran kartım 8800GT yani oldukca eski bir kart. Bu yüzden fazla bir yatırım yapmadan olayı çözmek istedi.(ucuz bir universal soğutucu ile işi bitirmeye çalıştım) Bu işlem için default soğutucu söktüm ve aldığım aleminyum ram soğutucuları taktım. vga blogu ile gpu arasına termal macun koymaktansa termal pad kullanmayı tercih ettim. Çünkü gpu nun üzerinde daha öncesinde zaten termal pad kullanılmıştı ve dar bir alan olduğu için vga blogunu yüzeye sıfırlamanın zor olacağını düşündüm. termal pad arada boşluk kalmasına karşı daha etkili bir çözüm. Macun pek sağlıklı gelmedi bu iş için. (thermal pad'i EKWB den aldım) neyse vga blogunu sıkma ayaklarını kumpas ile ölçerek hepsinin eşit şekilde sıkılmasını sağlamaya çalıştım. (mm bazında bunu yapabiliyorsunuz fakat 1/10 hassasiyetinde bu ayakları eşit şekilde sıkmak çok zor. VGA blogunun takılmasından sonra gerekli rakor bağlantılarını da yaptım.
     Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

• Şimdi kasa ışıklandırması için bir miktar led çalışması yapalım. Ledleri tavana ve iç kısımda bir kaç gizli noktaya koydum. (power supply' in altına L şekilde) Tabi birde kasanın altına ön tarafa.

Kırmızılar sabit yanarken, beyaz led kasanın üzerine daha önceki çalışmamda yaptığım küçük bir düğme ile kontrol ediliyor. (bu düğme ilerleyen resimlerde görünüyor beyaz renki. Fakat üstüne şapkasını daha sonra koyacağım. Beyazı aydınlatma için kullanıyorum. Arada su sızıntısı vs varmı detaylı görebilmek için bence gerekli.

Ledlerin metresi 5TL belki daha ucuzada bulunabilirdi ama araştıracak vaktim olmadı.
     Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

• Radyatörlerin konumları ve led bağlantıları.
     Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

• CPU blogunun anakarta bağlantısı, yeni caguar fanlarım ve radyatöre bağlantıları vs işlemler.

Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatality-one -- 19 Haziran 2014; 12:23:35 >

• Kasanın önündeki mavi ledli 14 lük fanı iptal ederekn yerine 12 lik turuncu ışıklı fanı koydum. Fan yuvasıda iptal olduğu için fanı yerine sabitlemek ve titreşimi önlemek için uygun ölçülerde sünger kullandım. DVD RW nin üzerinede kırmızı folyo kapladım. Çünkü DVD RW nin üst hizasına şeffaf su haznesi koyacağım. Su haznesinden baktığımda DVD RW nin üzerindeki marka model vs şeylerin alttan sırıtmasını istemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatality-one -- 6 Temmuz 2014; 9:37:10 >

• guzel gidiyor hocam...

• Evet sulu sistemle ilgili bağlantılar tamam testlere geçebiliriz.
     Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

• Biraz da kablo trafiğine göz atalım. (Bu kablolar üzerinde bir çalışma yapacağım. Şimdilik paspallığa devam)
     Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

• Evet mevcut son durum resimlerdeki gibi. Tabi hala eksikler var. Mesela şeffaf su haznesinin önüne siyah karbon düşünüyorum. Aynı şekilde ön taraftaki 5,25" lik yuvaları tutan vidaların olduğu yere de siyah karbon folyo olabilir. Ayrıca fan kontrollerı daha gelişmiş 5,25" ölçülerinde farklı bir ürünle değiştirebilirim.

Son durum bu şekilde yeni resimler çekersem onları da eklerim.

Not: Resimler aşırı kırmızı çıkmış. Sanırım telefonun kamerasının marifeti. Aslında abartı bir kırmızlık yok.
     Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları Coolbay NOX Kasa için Basit Mod ve Sulu Soğutma Çalışmaları

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeezy

Güzel çalışma valla şimdiden bende merak ve heyecanla devamını bekliyorum.Kolay gelsin şimdiden

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatality-one -- 19 Haziran 2014; 13:27:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ...DeAtH...

guzel gidiyor hocam...

Teşekkürler.
  • Eline saglik dostum sonunda bitirdin guzel calisma

• quote:

Orijinalden alıntı: seffa

Eline saglik dostum sonunda bitirdin guzel calisma

Teşekkürler hocam.
  • sicaklik degerlerini koymamissiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ...DeAtH...

sicaklik degerlerini koymamissiniz.

Hocam şu an için elimde sadece hazne içindeki su sıcaklık değeri var. Bilgisayara monitor bağlayıp açma fırsatım olmadı. Hala su sızdırmazlık testleri yapıyorum.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.