- x
Hyundai Getz 1 depo yakıt rekorları.
446 Cevap141032 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 2 3 [5] 7 8      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

19 Mesaj
14 Mart 2011; 15:38:56 

Sevgili arkadaşlar,

Hyundai Getz 2005 model 1.3 GLS Otomatik / Benzinli bir aracımız var. Yeni bakım yaptırdım triger dahil epey bir şey değişti.

Geçen baktık, sizin bahsettiğiniz doldurma yöntemiyle ölçmedik lakin yarım depo yedi 155 KM'de. İstanbul Anadolu yakası işe gidiş geliş için kullanılıyor daha çok. Kabaca 14,5 litre / 100 km'ye denk geliyor bu.

Bu aracın emsal yakma değerlerini bilen var mı acep? Herkes çok demiş ama 14.5 da sanki "pek" çok gibi geldi bana :)

Bir de OD ışığı yanarken mi yanmazken mi kullanıyorsunuz normalde (OD açıkken yani ışığı sönükken okuduğumuz değer yukarıdaki)

Teşekkürler,

2792 Mesaj
14 Mart 2011; 15:51:04 

2006 Model 1.4 DOHC Manuel aracım var.. Bir depo ile Full şehir için trafiğinde 470 - 520 Km arasında gidip geliyorum...

" Otomobil 100 yılı aşkın süredir kullanılan bir ulaşım aracıdır. Hindistan ineği muamelesi yapıp tapmaya gerek yoktur....!!! "

3 Mesaj
28 Mart 2011; 0:23:57 

Valla bendede 1.3 gls lpg li var lpg yi 2020 tlden almak şartı ile 135tl lik lpg ile 908km yol gittim ama kesinlikle 90 km üzerine cıkmadım sizin yazdıgınız rakamlarla arasında çok fark var

30 Mesaj
28 Mart 2011; 0:33:12 

Arkadaşlar bende 2005 model 1.5 dizel getz var. 3. viteste 1800-2000 devir arasında 3,5 - 3,7 litre... 4. viteste 1800-2000 devir de 4,1-4,5... 5. viteste 1800-2000 devir aralığında 5,1-5,5 gösteriyor yol bilgisayarı. bana tuhaf geldi. en az yakıtı 5. viteste göstermesi gerekmez mi? hepsi düz yoldaki değerler... Bilgisi olan varsa yardımınız gerekiyor. acaba araçta bir sorun mu var??

2525 Mesaj
28 Mart 2011; 9:05:51 

hızlandıkça rüzgar direnci artıyor. bir sebebi bu olabilir.

quote:

Orijinalden alıntı: yunixx

Arkadaşlar bende 2005 model 1.5 dizel getz var. 3. viteste 1800-2000 devir arasında 3,5 - 3,7 litre... 4. viteste 1800-2000 devir de 4,1-4,5... 5. viteste 1800-2000 devir aralığında 5,1-5,5 gösteriyor yol bilgisayarı. bana tuhaf geldi. en az yakıtı 5. viteste göstermesi gerekmez mi? hepsi düz yoldaki değerler... Bilgisi olan varsa yardımınız gerekiyor. acaba araçta bir sorun mu var??

11 Mesaj
6 Nisan 2011; 16:12:53 

Merhaba arkadaşlar. 6 ay önce aracımı yeni aldım (hyundai getz dizel 88 hp) Bu ay yakıtı ölçeyim dedim.Geçen sefer depoyu tam doldurmuştum, doldurduktan sonra ışık yandı, dün tekrar doldurdum 37.6 litre mazot aldı (pompa atınca doldurmaya devam ettirmemiştim ölçmek için) toplam 575 km yol yaptım 3/4 ü şehir içinde. Yani 37.6 litre ile 575 km yol 100km de 6.53 lt yapıyor. Aracım 7000 km de bu değerler sizce nasıl? Yalnız ilk 5000 km de hesaplarıma göre 7.5 yakıyordu km arttıça yakıt tüketimi biraz düştü dahada düşermi bilmem ama şimdilik yükselmesin yeter :) Ah birde araç içinde şu takırtılar gıcırtılar olmasa süper araç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrtzngn -- 6 Nisan 2011; 16:18:33 >

2011 Hyundai Getz VGT start

2905 Mesaj
2 Haziran 2011; 14:22:14 

benimde bir zamnlar böyle bir tirpirtörüm vardi ve gercekten ejderha gibim yol aliyodu ama yakit konusunda iyiydi
1.5 dizel düz vites
1 depo mazutla shell GTL gas to likid sanirim

865 km genelde akşam 22 den sonra iş çıkışı geziyodum çok şehir içi trafige takilmiyodum ama o kullanimima göre oldukca iyi yol aliyodu ve benzinciyi unutuyodum ..
resimlerim yok malesef satalida çok oldu araci

şimdi soran olur nedene sattin memnundun vs diye ama zamn onu gerektiryordu ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilyus -- 2 Haziran 2011; 14:23:48 >

micra>Civic>focus>PoloGTI>Getz

256 Mesaj
5 Haziran 2011; 14:33:40 

2004 getz 1340 cc gls aracımla

35lt lpg ile antalaya şehir içi 418 km yol yaptım

tabi genel olarak sakin kullanım

yani 2000-2250 dvir civarı vites yükselterek

işin sırrı mümkün olduğu kadar düşük devirde kullanmak

yalnız arabayı da titretmemek gerek

yoksa motora zarar veririz...

34 Mesaj
6 Haziran 2011; 8:14:01 

2004 Moden 1.3 Gls Getz ile bir Depo ile 425 KM yol yaptım. 35 lt simit tankı var ve 31 lt gaz alıyor.

31 LT gaz ile 425 KM... Allah bereket versin

1167 Mesaj
13 Eylül 2011; 13:01:08 

Arkadaşlar;

Dizel araçların deposu full yapılırken tabancanın atışını ölçü alırsanız tüm hesaplarınızda yanılırsınız. Mazot çok köpüren bir yakıt olduğundan, 1 depo dolana kadar tabanca birkaç kez atabilir.

En doğru ölçüm şekli, mazotun köpüğü sönmüş ve sıvıya dönüşmüş halini deponun ağzında görene kadar doldurup km yapmak ve tekrar aynı şekilde doldurduktan sonra ölçmektir.

Böyle yapılmadığı taktirde eksik dolan depo ile hesap yaparsınız ve siz bile yakıt sarfiyatının nasıl olupta böyle düşük çıkabildiğine şaşıp kalabilirsiniz.

629 Mesaj
5 Ekim 2011; 11:32:12 

2005 1.3 gls
82tl lik gaz ile (36 lt) 496 km gitti

özgürlük dersi için tıklayınız

core 2 duo E6600 (2.40 ghz @ 3.13 ghz) akasa ak-965 / msı gtx285 oc superpıpe / asus P5LD2-SE / 4 gb 667 ram / ben Q 1650 dvd rw / High Power 560W PSU

1167 Mesaj
5 Ekim 2011; 17:32:21 

quote:

Orijinalden alıntı: gökhan70

2005 1.3 gls
82tl lik gaz ile (36 lt) 496 km gitti

cok iyi bir deger. symbol dizelim var o bile 100 liraya 500 km gidebiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dhakanuysal -- 5 Ekim 2011; 17:33:52 >

629 Mesaj
6 Ekim 2011; 8:41:13 

quote:

cok iyi bir deger. symbol dizelim var o bile 100 liraya 500 km gidebiliyor

Sabahları ilk 2 km yi benzinle gidiyor (2x5=10km) sonra lpg ye geçiyor, bunu da dikkate almak lazım. birde yolun 213 km si şehir içi ama ankarada kullandığım için yine uzun mesafeler gidilerek kullanıldı, geriye kalan kısmı şehirler arası

özgürlük dersi için tıklayınız

core 2 duo E6600 (2.40 ghz @ 3.13 ghz) akasa ak-965 / msı gtx285 oc superpıpe / asus P5LD2-SE / 4 gb 667 ram / ben Q 1650 dvd rw / High Power 560W PSU

1167 Mesaj
6 Ekim 2011; 17:35:21 

quote:

Orijinalden alıntı: gökhan70

Sabahları ilk 2 km yi benzinle gidiyor (2x5=10km) sonra lpg ye geçiyor, bunu da dikkate almak lazım. birde yolun 213 km si şehir içi ama ankarada kullandığım için yine uzun mesafeler gidilerek kullanıldı, geriye kalan kısmı şehirler arası

eğer fakir karışıma ayarlı olupta motora zarar vermiyorsa değerleriniz çok iyi.

17 Mesaj
9 Ekim 2011; 22:51:52 

Merhaba forum sakinleri, yaklaşık on gün önce 2006 model dizel getz aldım, kmsi 100.000 de.
Almadan önce de epey araştırmıştım, araçta direksiyon sertliği dışında sorun yok, gayet iyi, bir de rüzgardan etkileniyor, yanından otobüs veya kamyon geçerken sallanıyor hafiften fakat zararı yok gibi.

Yakıtı ilk denememde 41 litre mazot ile 750 km yol yaptım.Bu denemede hız sınırına ve devir saatine hiç dikkat etmedim, yok yokuş çıktım, imkan bulduğum her yolda 140-150-160 km hız yaptım.

İkinci denemede yine 41 litre mazotla 850 km yol yaptım, ama bu sefer çok fazla basmamaya özen gösterdim, ani hızlanmalardan kaçındım.

Üçüncü denememde minimum ne kadar yakar acaba diye düşünerek, yine 41 litre mazotla 110 km hızı hiç aşmamaya dikkat ederek (zaman zaman aşıldı), ani hızlanmalardan kaçınarak (her kalkışta çok sakin ve yavaşça hızlanarak), yolun çok büyük bir bölümünde 5. viteste 1800-2000 devir aralığında 90-100 km hızla giderek 1000 km yol yaptım ve halen yakıt var, ibre E harfinin üzerinde ve henüz tam olarak E harfinin en altına inmedi.Sanırım 50 km daha gider.

Bu kadar yolu 1 hafta içinde yaptım ve sürekli şehirler arası gezdim.Kısacası yakıt konusunda kullanıcısını üzmeyen bir otomobil getz.
Fakat az yaksın diye sürekli 90-100 km hızla gitmek çok sıkıcı

213 Mesaj
19 Ekim 2011; 11:05:12 

arkadaşlar bende de 1.4 dohc 2007 model benzinli getz var. çok bağırttırmadan normal kullanıyorum arabamı ve ortalama şehiriçi 30 kuruş yakıyor. şu zamanda şu benzin fiyatlarına rağmen yakıtı çok normal. şehiriçi 30 kuruşun altında yakan başka bi benzinli araç olduğuna da kesinlikle inanmıyorum.(97 hp) aracımın performansı ve ataklığından da çok memnunum.

2792 Mesaj
19 Ekim 2011; 13:13:57 

quote:

Orijinalden alıntı: secilh

arkadaşlar bende de 1.4 dohc 2007 model benzinli getz var. çok bağırttırmadan normal kullanıyorum arabamı ve ortalama şehiriçi 30 kuruş yakıyor. şu zamanda şu benzin fiyatlarına rağmen yakıtı çok normal. [b]şehiriçi 30 kuruşun altında yakan başka bi benzinli araç olduğuna da kesinlikle inanmıyorum.(97 hp) aracımın performansı ve ataklığından da çok memnunum.

• Mıtsubishi Colt
  • Honda Jazz

Bu iki aracnda gücü ve performansı Getz den aşağı kalmaz, hatta yol tutuş olarak çok çok daha iyidirler... Buna karşılık yakıt tüketimleri de Getz e göre düşüktür..

NOT: Şu yakıt tüketimi verilerinizi dolmuş şöförü jargonu ile Kuruş -Karış hesabı yerine 100 Km de yaktığınız benzini L İ T R E oranına göre belirtirmisiniz... Benzin fiyatlarının bu kadar oynak olduğu bir ülkede Kuruş hikayesi ile tüketim anlatmak komik oluyor...

" Otomobil 100 yılı aşkın süredir kullanılan bir ulaşım aracıdır. Hindistan ineği muamelesi yapıp tapmaya gerek yoktur....!!! "

213 Mesaj
19 Ekim 2011; 15:32:25 

quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

• Mıtsubishi Colt
  • Honda Jazz

Bu iki aracnda gücü ve performansı Getz den aşağı kalmaz, hatta yol tutuş olarak çok çok daha iyidirler... Buna karşılık yakıt tüketimleri de Getz e göre düşüktür..

NOT: Şu yakıt tüketimi verilerinizi dolmuş şöförü jargonu ile Kuruş -Karış hesabı yerine 100 Km de yaktığınız benzini L İ T R E oranına göre belirtirmisiniz... Benzin fiyatlarının bu kadar oynak olduğu bir ülkede Kuruş hikayesi ile tüketim anlatmak komik oluyor...

arkadaşım lafgüzarlığın lüzumu yok. benzin fiyatlarının bu kadar oynak olduğu zamanda kuruş hikayesiyle tüketim anlatmak benim sorunum dimi,ben harcadığım paraya göre hesap yapıyorum kusura bakma. kaptan mağara çağında yaşamıyoruz. veri giriş tarihi- akaryakıt litre fiyatı hesabını bulmak bu kadar zor olmasa gerek. gel gelelim konuyu ve başlığı kaybetme. (jargonmuş-kuruş,karış hesabıymış ne bunlar?)

yorum benim, araç benim, memnun olan benim. peki senin sorunun ne?

2792 Mesaj
19 Ekim 2011; 15:43:15 

quote:

arkadaşım lafgüzarlığın lüzumu yok. benzin fiyatlarının bu kadar oynak olduğu zamanda kuruş hikayesiyle tüketim anlatmak benim sorunum dimi,ben harcadığım paraya göre hesap yapıyorum kusura bakma. kaptan mağara çağında yaşamıyoruz. veri giriş tarihi- akaryakıt litre fiyatı hesabını bulmak bu kadar zor olmasa gerek. gel gelelim konuyu ve başlığı kaybetme. (jargonmuş-kuruş,karış hesabıymış ne bunlar?)

yorum benim, araç benim, memnun olan benim. peki senin sorunun ne?

Burada paylaşım yapıyorsan , belli bir kriteri vardır..
Araba senin olabilir a l tepe tepe kullan...

Millet senin kaç liradan benzin aldığını takip etmiyor di mi ??? Az mantıklı düşün....
Dersin ki mesajında litresi şu kadardan yakıt aldım , şu kadar tutar yaktı o zaman anlaşılır... Ama böyle yazdığın şey tamamen havada kalan cümlelerden ibret...

Valla sorun sende bizde değil.... Paylaşım yapıyorsun ama reel bir şey yok ortada...
Hafiye gibi insanlar senin girdiğin bilgiyi araştıracak... Nerede yaşıyor , bulunduğu yerde benzin fiyatı nedir , 95 mi 97 oktan mı aldı acaba falan felan...

Bu kadar hikaye olacağına yazsana şuraya aracım 7 litre yaktı , 6 litre yaktı diye..

Ayrıca diğer taraftan şehir içinde Getz den çok daha az yakan araçlar var , yani biraz araştırma yaparsanız bizim araçlardan çok daha az yakan araçlar olduğunu görebilirsiniz aynı segmentte...

213 Mesaj
19 Ekim 2011; 16:48:47 

BİXİ MAN reel veri yok ortada demişsin. iş senin aradığın reel veriyse eğer ona hiçbir zaman net ulaşamazsın.

büyükşehir de yaşayan ve yoğunluğun,dur kalk olayının fazla olduğu ayrıca fiyatların da uçtuğu bir yer ile
anadolunun sakin ve yoğunluğu olmayan ve fiyatların da daha ucuz olduğu bi yerde tabiki durum çok çok fark eder. tespiti güzel yapmışsın ama bunları bildiğin halde benden reel rakam istemen seni kendinle çeliştirmiş. yaşadığım yer şurası,yoğunluk az,dur kalk neredeyse yapmıyorum deyip yaktığı litre yi söyleyen arkadaş var mı?

konuyu uzatmamak ve saptırmamak adına reel rakamların olduğu bi forum diliyorum!

2792 Mesaj
19 Ekim 2011; 17:05:30 

quote:

BİXİ MAN reel veri yok ortada demişsin. iş senin aradığın reel veriyse eğer ona hiçbir zaman net ulaşamazsın.

büyükşehir de yaşayan ve yoğunluğun,dur kalk olayının fazla olduğu ayrıca fiyatların da uçtuğu bir yer ile
anadolunun sakin ve yoğunluğu olmayan ve fiyatların da daha ucuz olduğu bi yerde tabiki durum çok çok fark eder. tespiti güzel yapmışsın ama bunları bildiğin halde benden reel rakam istemen seni kendinle çeliştirmiş. yaşadığım yer şurası,yoğunluk az,dur kalk neredeyse yapmıyorum deyip yaktığı litre yi söyleyen arkadaş var mı?

konuyu uzatmamak ve saptırmamak adına reel rakamların olduğu bi forum diliyorum!

Arkadaş ;

Sürüş stili , rakım , aracın bakımlı bakımsız olması v.s bir sürü neden aynı tip araçtaki tüketim değerlerini farklılaştırır bunu demiyorum ben...
Sadece demek istediğim öz ve yalın bir bilgi... Yani otomotiv sektöründe kullanılan herkes tarafından bilinen standart bir değer bilgisi..

100 km de tüketilen yakıtın Lt bazında olan bilgisi...

Buradaki amaç tek bir değer üzerinden kıyaslama yapmak.. Bu kıyaslama kesin bir sonuç çıkarmaz hiç bir zaman , senin dediğin gibi bir sürü etken var yakıt tüketimini fark ettiren , ama hiç değilse insanlar bir sonuça varabilmek için 4 işlem yapmak yerine , verilen değer ile kendi bulduğu/bildiği değeri karşılaştırır..

1167 Mesaj
19 Ekim 2011; 17:19:13 

Daha az yakan varmi diye soran arkadasa cevaben;
Aracim 2011 Verso 1500 kg agirlikta ve 1,6 benzinli 7 kisilik ve 7 kisi ile sehir ici yakiti gaza cok basmazsan 7.5 Lt. (0.32.-TL), eger basarsan 8,3 Lt (0.36.-TL) ye kadar cikiyor.

Uzun yolu yazmiyorum bile. Peki bu hacim ve agirliktaki arac nasil az yakiyor diye merak ediyorsaniz cevabini Toyota'dan isteyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2792 Mesaj
19 Ekim 2011; 17:51:39 

Valla koskocaman Verso için bu değerler gerçekten müthiş...

Bi de LPG felan takılsa demek ki hepten düşecek yakıt tüketim değerleri...

2525 Mesaj
20 Ekim 2011; 9:38:23 

havalar soğudu, tüketim değerleri artacaktır.
3 silindirli 2005 model Getz dizel, yazları ortalama kullanımla, 40 lt yakıtla ortalama 750 km yani 5.3 lt/100km, Kışları 40 lt yakıtla 650 km yani 6.1 lt/100km yol alıyor şehir içinde.

MICRA benzinli yazın 5.2 lt/100km şehir içinde, şehir dışında 3,5 lara kadar düşüyor.

Benim deneyimlerime göre Dizel en az yakan araç, renault clio
Benzinli en az yakan araç MICRA idi.
Benzin tüketiminde japon otomobilleri çok tasarruflu.

1383 Mesaj
20 Ekim 2011; 12:07:57 

http://forum.donanimhaber.com/m_53132135/tm.htm

1 depo ile 1500 küsür km hemde benzinli.

---------------------------------------------------

Geçen ay tv de bir uzman 100 km ile gitmek yerine 80 km hızla gidildiğinde %20 ye yakın yakıt tasarrufu sağlandığını söylüyordu.

Bu söz üzerine geçen ay inat ettim 80-90 km hızı geçmemeye çalıştım.

Netice olarak şehir içinde ortalama 40 litre yakıt ile 500 km civarı giderken (100 km de 8 litre yakıt tüketimi) ,

bu ay 40 litre yakıt ile 550 km yol yaptım.

100 km de ki yakıt tüketimim 7.2 litreye düştü.

80-90 km arası hızla gitmek cidden tasarruf sağlıyor.

Ama diğer yandan bu hızla gidilirmi derseniz , gidilmez insan bunalıyor.

Ben sadece inat ettim denedim ve neticesini gördüm.

Hız merakım yok diyorsanız sizde bir deneyin.

Şehir dışında ise bir kaç kez inat edip 90-100 km hızla kullanmıştım.

40 litre benzin ile 750 km yol yapılabiliyor.

Bu durumda 100 km de 5,3 litre yakıt tüketmiş oluyor.

Ben arabaya suç bulmuyorum tüketim fena değil ama benzin çok pahallı.

0

Artık 3 kişiyiz. Bir ben , bir keyfim ve birde keyfimin kahyası...

1167 Mesaj
21 Ekim 2011; 21:11:07 

Merak ettiğim konu şu;

Diyelim ki; 10 km lik bir yolu 80 km hız ile giderek 6 lt /100 yaktınız. Aynı yolu 100km hızla giderek 7,2 lt yaktınız. Bu durumda 100 ile gidince % 20 fazla yakıyorsunuz ama %20 de zamandan tasarrufunuz oluyor ve motor % 20 daha az çalışmış oluyor. Bu mantığa göre yakıt sarfiyatı=zaman tasarrufu denklemi ile ikisi birbirine denk geliyor.

Peki tasarruf nasıl oluyor, biri bunu bana iyice bir anlatsın lütfen.

2525 Mesaj
24 Ekim 2011; 15:06:35 

Hız ile birlikte süre değişiyor doğru fakat zaten yakıt tüketim değeri 100 km yol gidilince yapılan sarfiyat (6 lt/100km gibi) olarak veriliyor.
eğer motorun 1 saatte yaktığı yakıt olarak verilseydi,sizin dediğiniz gibi düşünülebilirdi.

1167 Mesaj
25 Ekim 2011; 20:32:19 

quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

Hız ile birlikte süre değişiyor doğru fakat zaten yakıt tüketim değeri 100 km yol gidilince yapılan sarfiyat (6 lt/100km gibi) olarak veriliyor.
eğer motorun 1 saatte yaktığı yakıt olarak verilseydi,sizin dediğiniz gibi düşünülebilirdi.

Cevabınız için teşekkürler ancak benim için tam açıklayıcı bir cevap olmadı.

100 km'lik bir yol için;

1-) 100km/saat hızla gidiyorsunuz ve 60 dk'da 6 Lt yakarak 100 km'yi bitirdiniz.
2-) 120km/saat hızla gidiyorsunuz ve 48 dk'da 6.3 Lt yakarak 100 km'yi bitirdiniz.

Bana göre cevabı;
2.şıkta %5 fazla yaktınız ama zamandan da %20 tasarruf ettiniz.Bu durumda motor 20 dakika daha az çalışarak aynı yolu %5 fazla yakıtla almış oluyor. Eğer 1.şıktaki gibi gitseydiniz 6 lt. yakacaktınız. Bu durumda zaman kazanmanıza, yani motor % 20 daha az çalışmasına rağmen %5 fazla yakınca, aracın gerçekte yaktığı fazla yakıt miktarı %25 mi olur?

Bu durumda hangisi daha kazançlı oluyor, böyle bir deneme yapan varmı?

1383 Mesaj
26 Ekim 2011; 7:53:15 

Yazdıklarınıza bende katılıyorum.

Burada 2 sonuç ortaya çıkıyor:

1- Zaman önemli ise hızlı gidilir yakıt tasarrufuna bakılmaz.

2- Tasarruf edilmek isteniyorsa bir yere yetişme derdide yoksa 80-90 km arası gidilir az yakıt tüketmeye çalışılır.

Bunların dışında bahsetmiş olduğunuz yavaş gidince motor daha uzun süre çalışmış oluyor düşüncenize gelince doğrudur haklısınız.

Günümüzde üretilen motorlar rutin bakımları yaptırıldığında 400.000 - 500.000 km sorunsuz çalışıyor.

Ben 10 yılda yaklaşık 100-120 bin km arası yol yapıyorum.

Ama diğer yandan 1 yılda bu km yi yapan insanlarda var.

Yavaş gittim motor daha fazla yıprandı düşüncesi şahsen beni rahatsız etmez.

2525 Mesaj
26 Ekim 2011; 9:34:32 

hatta arada 20 dk çay molası verirse, tüketim değeri daha da yükselir..

1383 Mesaj
26 Ekim 2011; 10:47:08 

quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

hatta arada 20 dk çay molası verirse, tüketim değeri daha da yükselir..

Sayın aktuz

Tüketim neden yükseliyor çay parası yüzündenmi :)

ŞAka bir tarafada 20 dk çay molasında tüketim neden yükselir motoru stop etmiyormusunuz.

2525 Mesaj
26 Ekim 2011; 11:46:20 

quote:

Orijinalden alıntı: dhakanuysal

Cevabınız için teşekkürler ancak benim için tam açıklayıcı bir cevap olmadı.

100 km'lik bir yol için;

1-) 100km/saat hızla gidiyorsunuz ve 60 dk'da 6 Lt yakarak 100 km'yi bitirdiniz.
2-) 120km/saat hızla gidiyorsunuz ve 48 dk'da 6.3 Lt yakarak 100 km'yi bitirdiniz.

Bana göre cevabı;
2.şıkta %5 fazla yaktınız ama zamandan da %20 tasarruf ettiniz.Bu durumda motor 20 dakika daha az çalışarak aynı yolu %5 fazla yakıtla almış oluyor. Eğer 1.şıktaki gibi gitseydiniz 6 lt. yakacaktınız. Bu durumda zaman kazanmanıza, yani motor % 20 daha az çalışmasına rağmen %5 fazla yakınca, aracın gerçekte yaktığı fazla yakıt miktarı %25 mi olur?

Bu durumda hangisi daha kazançlı oluyor, böyle bir deneme yapan varmı?

Yok Sayın Ebu Bekir :),

Sayın DHakanuysal'ın hesabına göre o sonuç çıkıyor.

Dhakanuysala cevaben,
jeneratör motorlarında yakıt tüketimi tam kapasitedeki çalışma sürelerine göre belirtilir. buna göre de birbirleriyle kıyaslanır.
otomobillerin yakıt tüketimi kıyası ise, alınan yol için yakılan yakıta göre yapılır.

Burada tüketiciler, hız- zaman kavramından pek bahsetmezler, üreticiler veya bu işi standardtlaştırması gereken kuruluşlar ise, tüketim değerlerini; Denizden şu kadar yükseklikte, depoda şu miktarda yakıt ile, araçta şu kadar kişi ile, şu kadar eğimli yolda, şu sabit hızda, şu kadar dur kalk yaparak, şu kadar yol aldıktan sonraki tüketim şeklinde ölçüp, katalog verisi haline getirmektedirler.

100km yolu 100 km/h hızla 1 saatte giden araç ile,
100km yolu 200km/h hızla yarım saatte giden aracın tüketimi konuşulurken,geçen zamana değil, bu 100km yolu ne kadar yakıtla aldıklarına bakılır.

zaman başka bir meseledir. tüketim hesabı zamana değil, 100km yolu katetme şartına bağlıdır.

1167 Mesaj
29 Ekim 2011; 1:28:28 

Sn.aktuz,

Elbette bunlar bildiğimiz klasik şeyler.

Ben farklı bir cepheden bakmaya çalışarak bir denklemi oluşturma merakındayım.

100 km yolu 100 le 60 dk.da giden motor bir saat çalıştı ve 6 lt yaktı diyelim. Aynı yolu 200 km ile giderse 30 dk. da 8 lt yaksın Zamandan %50 tasarruf etmesine rağmen yakıtı % 30 fazla yaktı. Bu durumda basit mantıkla 100 ile 200 hız arasında (motorun %50 az çalıştığını düşünerek) %80 fazla sarfiyat var denilemezmi?

2792 Mesaj
30 Ekim 2011; 10:22:04 

Şehir içinde 450 Km yapabiliyorum istanbul trafğinde... Bu son depoyu Opet 95 Oktan aldım , 450 yaptı... Şimdi Full den aldım bakalım o ne kadar yapacak ?
Aracım 2006 1.4 Dohc

32 Mesaj
31 Ekim 2011; 16:23:21 

merhaba arkadaşlar, 2006 getz 1.5 dizel aracımla full depoyla uzun yolda 850 km yapmıştım, bu değer normalmidir onuda bilmiyorum?(bu araçla 1000 km yapabileceğimi söyleyen arkadaşlar var) şimdi havalar soğudu, acemi şoförüm falan ama geçende 50 liralık yakıt aldım şehir içi 140 km de gösterge ışığı yandı, yakıt hesabında ışığımı baz almak gerekir, yada ışıktan sonra kaç km daha götürür, bide 50 liralık yakıtla bizim araçlarda aşağı yukarı ne kadar km yapılır? beni aydınlatırsanız sevinirim, teşekkür ederim...

1383 Mesaj
31 Ekim 2011; 17:09:34 

Lamba yandıktan sonra 40 km rahat gider.

Lamba yanınca benzinci bulana kadar 40 km gittiğimi çok bilirim.

Ama rampa aşşağı rampa yukarı şamandıranın durumuna göre bazen lamba yanıyor düz yolda sönüyor o zamanda riske girmeden 70-80 km gidilebilir.

Yinede siz söylediklerime bakmayın, yolda kalmanızı istemem. :)

Her benzin alışta km yi sıfırlıyorum ve 1 depo ile şehir içinde 500 km yapmaya çalışıyorum.

Lamba yanınca 450-460 km civarı oluyor 40 km içinde mutlaka benzinliğe uğruyorum.

1167 Mesaj
31 Ekim 2011; 22:22:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Ebu Computer

Ama rampa aşşağı rampa yukarı şamandıranın durumuna göre bazen lamba yanıyor düz yolda sönüyor o zamanda riske girmeden 70-80 km gidilebilir.

Her benzin alışta km yi sıfırlıyorum ve 1 depo ile şehir içinde 500 km yapmaya çalışıyorum.

Lamba yanınca 450-460 km civarı oluyor 40 km içinde mutlaka benzinliğe uğruyorum.

2010 Symbol 1.5 dci 65bg ile

* 50TL'lik mazotla ş.içi 250 km,
* 100TL'lik mazotla ş.içi 500 km,

gidiyorum.

Hemde gaza yüklene yüklene.

32 Mesaj
3 Kasım 2011; 8:51:59 

quote:

Orijinalden alıntı: Ebu Computer

cevabınız için tşk, 2006 getz 1.5 dizel aracımla full depoyla uzun yolda 850 km yapmıştım, bu değer normalmidir?(bu araçla 1000 km yapabileceğimi söyleyen arkadaşlar var) 50 liralık yakıt aldım şehir içi 140 km de gösterge ışığı yandı, bir başka arkadaş 200 km de ışığın yandığını söylüyor. acemi şoför olmam bu kadar fark ettirirmi yoksa arabadamı bir şey var, zira yağ-yağ filtresi, hava filtresi, önlere iki adet yeni lastik v.s. yeni değiştirdim, bide 50 liralık yakıtla bizim araçlarda aşağı yukarı ne kadar km yapılır? bu sorularıma da cevap verirseniz sevinirim...

1383 Mesaj
3 Kasım 2011; 9:14:21 

Bendeki benzinli model.

Dizel Getzi olan arkadaşların araçlarını bir kaç kez kullandım.

Dizel motorlar benzinlilerden farklı olarak max torku düşük devirlerde sağlarlar.

Örneğin Getz benzinliler max torku 3200 devir civarı verirken Getz dizeller 1750 devir civarı max torku verirler.

Aracınızı 1800-2200 devir arasında kullanır ve 2500 devir civarında vites değiştirirseniz 1 depo ile uzun yolda 1000 km yapmak mümkün.

Bazı arkadaşlar benzinli aracın verdiği alışkanlıkla dizel aracıda 3000-4000 devir aralığında kullanıyorki bu çok gereksiz bir durum.

Hem arabayı yorar hemde fazla yakıt tüketimine neden olur.

1167 Mesaj
3 Kasım 2011; 15:28:10 

2010 Symbol 1.5 dci 65bg ile basmadan 1 depo (45lt) ile sehirici 1050 km yaptim.Eger basarak kullanirsam 950km yapiyor.

Bu durumda 1.5 olmasina ragmen Hyundai dizele gore azmi cokmu yakmis oluyor, karsilastirabilecek kimse varmi?

24 Mesaj
3 Kasım 2011; 16:07:37 

arkadaşlar merhaba,
yeni bir getz kullanıcısıyım lakin bu arabaların yakıtından hiç memnun değilim 1 depo ile ortalma 340 360 km arası yol yapıyorum buji filtre ne varsa değiştim
bu sefer 50 tl lik benzin ile bi 105 km gidiyor bide 130 bi ortalamsı yok çözemedim yardımcı olun

1383 Mesaj
3 Kasım 2011; 16:36:37 

quote:

Orijinalden alıntı: gfb_burhan

arkadaşlar merhaba,
yeni bir getz kullanıcısıyım lakin bu arabaların yakıtından hiç memnun değilim 1 depo ile ortalma 340 360 km arası yol yapıyorum buji filtre ne varsa değiştim
bu sefer 50 tl lik benzin ile bi 105 km gidiyor bide 130 bi ortalamsı yok çözemedim yardımcı olun

% 100 Otomatik vitestir.

347 Mesaj
19 Kasım 2011; 10:39:18 

Forum hiç aktif olmamasına rağmen bir soru sormak istiyorum.

iki araç arasında kalmış durumdayım. Renault Clio 3 hb benzinli otomatik ve getz benzinli otomatik. yakıt tüketimlerini araştırıyorum diğer özelliklerini değil

Bu yüzden siz deneyimli arkadaşlardan benzinli otomatik 2010 yada 2009 model getz yakıt tüketimini öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler

713 Mesaj
19 Kasım 2011; 22:36:06 

quote:

Orijinalden alıntı: paseyX

Forum hiç aktif olmamasına rağmen bir soru sormak istiyorum.

iki araç arasında kalmış durumdayım. Renault Clio 3 hb benzinli otomatik ve getz benzinli otomatik. yakıt tüketimlerini araştırıyorum diğer özelliklerini değil

Bu yüzden siz deneyimli arkadaşlardan benzinli otomatik 2010 yada 2009 model getz yakıt tüketimini öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler

getzleri içinde en çok yakan otomatik getz'dir.10-11 litreler civarında yakıyorlar şehir içi.

192 Mesaj
9 Şubat 2012; 0:52:52 

kullanma kılavuzuna baktım lastik havaları yaz kış ön arka farketmiyor 30 olacakmış.yalnız aracı ful dolduracaksan vea remork falan çekeceksen 33 vurmalısın diyor bilginiz olsun.

355 Mesaj
13 Şubat 2012; 16:20:00 

2006-Getz 1.5 VGT ile 800km (yakıt ışığı yanana kadar; mesafenin büyük kısmı Ankara- Afyon- Antalya üzeri yolda, 100km ortalama hızı koruyarak) yol yaptım. Ortalama tüketim 4,3 lt idi.
Yaz döneminde 750km yi geçmezdi.

• HP 2570p notebook
  • 2012 Astra H 1.3 easytronic

• 56 Mesaj
    19 Şubat 2012; 11:27:49 

110.000 km de 2008 model 1.5 crdi. Sert kullanmama ragmen Sehir ici bir depo ile 650 km. Uzun yolda 750 km gidiyorum. Yakiti petrol ofisinden almak digerlerine gore depoda 30-40 km daha fazla gitmemi sagliyor... Clio Fiesta gibi sifindaki araclara gore daha fazla yakiyor ama hem alirken daha ucuz olmasi hemde yuksek performansi keyif veriyor. Getzimi 2,5 yildir servisi disinda hiç sorunsuz kullaniyorum. Alirken ayni model ve donanimdaki cliolara fiestalara gore 4-5 bin daha ucuza aldigim getzimle, kapiştigimda fiestalari çatir çatir yemek keyif veriyor :)
    Sonuç olarak, arizalanmayan , daha seri olan, ayni donanimdaki diger sinifinin araçlarindan 100 km de 1 lt fazla yakiyor diye uzulmuyorum, ozel bir tuketimi dusurme cabasina da girmiyorum, aracimi cok yormadan limitlerinde kullaniyorum. Kazasiz keyifli suruşler

Visibilia Ex Invisibilibus
    _Antalya
    _Ssangyong Korando Sports A/T
    _Samsung Note II

547 Mesaj
    25 Şubat 2012; 14:19:50 

Arkadaşlar bende 80.000 de 2004 Model GLS var 50TL benzin ile 120km zor gidiyorum :S yani km de 0.413 TL yakıyor :S hiç normal değil galiba

Suyunu Boşa Harcama... Toprağını Koru... Cevreyi Kirletme... Bu Dünya Hepimizin...

188 Mesaj
    25 Şubat 2012; 23:37:31 

quote:

Orijinalden alıntı: TiSKE

1 - Arabada en cok hangisi yakıtın cok gitmesine sebeptir?
    Düşük devir mi ( 2000 - 3000 ) ?
    Yüksek devir mi ( 3000 - 4000 ?

Yoksa hızın 100 km üzerine çıkması mı?

2 - Arabayı yormaya gerek yok teriminden kastedilen nedir?

bu soruyu ben de sormuş oluyum?

20 Mesaj
    15 Mart 2012; 21:05:55 

50000 km de 2005 model 1.3 motor hyundai getz aldım atiker marka tüp taktırdım yakıt tüketimi ne olacak merak ediyorum şahsen kmde 0.30 beklentim ama yüksek çıkarsa aracı fazla elimde tutmam heralde

KJL

149 Mesaj
    20 Mart 2012; 16:01:23 

arkadaşlar merhaba;

3 hafta önce 2006 model, dizel VGT 1.5 Getz alarak aranıza katıldım. İlk uzun yol tecrübemi sizlerle paylaşayım istedim.

16.03.2012 tarihinde İstanbul Sancaktepe BP'den 40,265 litre motorini litre fiyatı 4,080-TL'den alarak toplam 164,26-TL'ye depoyu doldurdum. İstasyonun dibinden TEM'e bağlanarak Ankara'ya gittim. Orada şehir içinde de aracı kullandım. Daha sonra ertesi gün İstanbul'a döndüm.

Dönüşte Sapanca Gölü yakınında, ParkShop AVM Alpet istasyonundan 36,880-litre motorini 4,080-TL'den alarak toplam 150,47-TL'ye depoyu yine doldurdum.

Sarfiyatım 36,88 Litre, gittiğim yol 867 Km, daha gidebileceğim yol ise 86 Km. idi.
    Bu durumda araç 100 kilometrede 4,25 Litre motorin tüketti. Km başına tüketim tutarım ise 17,35 Kuruş oldu.

Daha önce benzinli ve LPG'li araç kullandığım için bana oldukça ekonomik geldi. Sizce değerler iyi mi?

iPhone 4 FU, iPhone 5 FU, 2004 Civic, ThinkPad, ThinkCentre, Nikon D80, LG 42LM660s, LG G Pad, LG G2, Wouxun UVD-1p, Baofeng UV3R , Digiturk Humax HD,

10 Mesaj
    24 Mart 2012; 1:48:22 

5 gün önce 2007 model 1.4 getz alarak aranıza katıldım. 2 defa 60 TL lik benzin aldım. Sadece geceleri kullanarak, pek fazla trafiğe takılmadan, çevre yollarında sürmeme rağmen, yol bilgisayarı ortalama 12 litre tüketim gösteriyor. yol bilgisayarı ne kadar doğrudur? Sizin yol bilgisayarları ile tüketiminizi karşılaştırırsanız doğruluk payı % kaç?

53 Mesaj
    24 Mart 2012; 10:17:08 

50000 km de 2005 model 1.3 motor hyundai getz aldım atiker marka tüp taktırdım yakıt tüketimi ne olacak merak ediyorum şahsen kmde 0.30 beklentim ama yüksek çıkarsa aracı fazla elimde tutmam heralde

aynı model aracım var 60000 km de ben çoğu zaman benzinle bu değerleri yakalıyorum tüple bu değeri çok rahat yakalarsın bence yakalayamazsan zaten sorun vardır.Tabi 1.3 motorları fazla zorlamaya gelmiyor sakin kullanman lazım aracı zorlamazsan ben tüple 30 kuruşun altında değerler alacağını düşünüyorum.Bi dene bakalım haberdar et bizi :)

15 Mesaj
    1 Nisan 2012; 0:09:18 

herkese merhaba. 1 hafta önce 2008 model benzinli 1.4 dohc ile ben de aranıza katıldım. 1 haftada 100 km'den biraz fazla yol yaptım ve yol bilgisayarında 100 km için 7.6 lt. tüketim gösteriyor. bu 100 km'nin tamamı şehir içinde ve yarısından çoğu da sabah-akşam yoğun mesai trafiğinde yapıldı (lpg yok). iki sorum olacak tüketim hakkında;

1. yol bilgisayarının verileri tamamen güvenilir midir?
    2. 7.6 lt bu kullanım şartları altında iyi midir, yoksa daha düşük bir rakam elde edilebilir mi? ve ideal ortalama nedir?

153 Mesaj
    11 Mayıs 2012; 13:50:52 

Araçınla ilk full depo yakıtımı bitirdim.

40,10 LT, 3.99 TL'den shell istasyonundan mazotla fullemiştim depoyu. 625 km yol yaptım, tahminim 35-40 km daha giderdi araç.
    İlk ışık yandığında 600 km olmuştu, mazotu da ışık yandıktan hemen sonra almıştım.
    Şehiriçi kısa mesafelerde kullandım, ev-iş gidiş geliş 12 km. Yol bilgisayarında gösterge 6,4-6,9/100km arası gidip geldi trafik durumuna göre.

160 TL'ye 600 km yol yaptım diyebilirim, bu hesapla 6,68 lt / 100 km yakıt tüketimi 26,5 kuruş yaktı km'de.

Dün PO'dan 50 TL mazot aldım, positivecardla 3,86 TL'lik tabela litre fiyatı 3,706 TL oldu.

Litresini 3,706 ile hesaplarsak km'de 24,5 kuruş yakıyor :)

2792 Mesaj
    11 Mayıs 2012; 16:44:20 

Benzin aldıktan sonra yol bilgisayarını sıfırlayın , ortalama %10 luk bir hata payı ile çalışır.
    Sizin ortalamanız çok fazla , çok sert kullanmadığınız sürece bu kadar yakmaz Getz...

6817 Mesaj
    15 Mayıs 2012; 0:07:42 

son depoyu fulledıkten sonra 403 km yol yaptım bu km nın 250 km uzun yol dıer 150 ise şehıriçi yogun trafıkte geçtı
    403 km karşılıgı 23litre mazot aldım
    sizce tuketım nasıl

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Ey Türk! Dostunu da Düşmanını da bil artık..!

153 Mesaj
    6 Haziran 2012; 10:52:02