Şimdi Ara

Hyundai Getz 1 depo yakıt rekorları. (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
454
Cevap
6
Favori
196.193
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim bir depo ile gidilen en uzun mesafe "Top Ten" listem şu şekilde
    (5 yıllık sürede değişik tarihlerde)

Alınan motorin(lt)....Yapılan yol (km)

---------------------------------
    01) 45,16---------1002
    02) 45,12----------964
    03) 45,16----------954
    04) 42,20----------941
    05) 45,49----------939
    06) 45,16----------936
    07) 44,12----------909
    08) 43,10----------907
    09) 46,64----------907
    10) 43,47----------901
  • 2008 1.5 CRDI'da 115 TL'lik mazot (37.6 lt) ile yoğun İstanbul şehir içi trafiğinde 545 km. yol gittim. Zaten aracı yeni aldığımdan hem alışma sürecindeydim hemde zaman zaman klima açıktı.

Ancak yine de burda paylaşılan değerlere bakınca ortalamaların çok çok altındayım sanırım. Ayrıca yol bilgisayarım da 7.5 lt/100 km.'nin altına inmiyor bir türlü. Satın aldığım arkadaşta 6-6.5lt/100 km değerler görmüşken aracı aldığım gün full depo yapınca yol bilgisayarı sapıttı maalesef. Arkadaşa sorduğumda ise yakıt alırken anahtarın kontaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.. Kaldı ki dün yol bilgisayarı daha 68 km. gideceğimi gösterirken aracı stop ettirip tekrar çalıştırdığımda yakıt bitti uyarısı veriyordu (- - -)!

45000 km bakımına az kaldı, sanırım serviste baktırmam gerekecek bu duruma..
  • quote:

Orijinalden alıntı: dragonchaser

2008 1.5 CRDI'da 115 TL'lik mazot (37.6 lt) ile yoğun İstanbul şehir içi trafiğinde 545 km. yol gittim. Zaten aracı yeni aldığımdan hem alışma sürecindeydim hemde zaman zaman klima açıktı.

Ancak yine de burda paylaşılan değerlere bakınca ortalamaların çok çok altındayım sanırım. Ayrıca yol bilgisayarım da 7.5 lt/100 km.'nin altına inmiyor bir türlü. Satın aldığım arkadaşta 6-6.5lt/100 km değerler görmüşken aracı aldığım gün full depo yapınca yol bilgisayarı sapıttı maalesef. Arkadaşa sorduğumda ise yakıt alırken anahtarın kontaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.. Kaldı ki dün yol bilgisayarı daha 68 km. gideceğimi gösterirken aracı stop ettirip tekrar çalıştırdığımda yakıt bitti uyarısı veriyordu (- - -)!

45000 km bakımına az kaldı, sanırım serviste baktırmam gerekecek bu duruma..

sizin aracınızın tüketim değerlerinde bir anormallik yok. yol bilgisayarı sonuçta depodaki şamandranın ölçtüğü yakıt miktarı ve anlık tüketim değerleriyle basit bir hesap yapıyor. ortalama tüketim değerleri biraz güvenilebilir ama kalan menzil, ve anlık tüketim değerlerinin kesin bir anlamı yok. yaklaşık hesap sonucudur.

ben 115 TL lik motorinle 650 km yapıyorum. o da yolumun düz ve yoğunluğunun az olmasındandır.

• 1,3 GLS Getz'im ile 200 km yol yaptım tam yarım depo benzin gitti. Benim araba uçmuş
  • türk sanat müziği dinlesen, sakin takılsan 300 km yaparsın :)

quote:

Orijinalden alıntı: orthworth

1,3 GLS Getz'im ile 200 km yol yaptım tam yarım depo benzin gitti. Benim araba uçmuş
  • Evet arabaya alışmam biraz zaman aldı devirlerde yüksek kullandım ama onu halletmeye çalışıyorum bakalım bir depo kaç km götürecek...
  • tren edasıyla, hızlanmalarda ve sabit hızla giderken ani gaz değişiklikleri yapmamak, motorun sendelemediği minimum devirde en üst viteste kullanmak, ışıklarda durmak yerine önceden hızı azaltıp, mümkün olduğunca az dur kalk yapmak çok faydalı olur. ve tabi 90 ı geçmemek :)

quote:

Orijinalden alıntı: orthworth

Evet arabaya alışmam biraz zaman aldı devirlerde yüksek kullandım ama onu halletmeye çalışıyorum bakalım bir depo kaç km götürecek...
  • 2500- 2700 devir aralığında kullanıldığı takdirde oldukça makul bir tüketim değerlerine ulaşmak mümkün...
  • motor devri 2500'e gelince vitesi yükseltiyorum sizce bu durum yakıt tüketimi açısından iyi mi? 90km hızla 5. viteste 2000 devrin biraz altında kalıyor gösterge. bu şekilde kullansam az yakar mı?

ekleme: aracım 2011 gezt 1.5 dizel.eylülde aldım daha 4100 km'de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi woop -- 16 Aralık 2010; 17:53:37 >
  • Dizel için 2000 devirle yola gitmek ideal. 2000-2500 devir aralığında sürmek, yani dediğiniz gibi 2500 devirde vites değişmek, yakıt tüketimi ve motor sağlığı için iyi. motorun sendelemediği, sarsıntı yapmadan yola gidebildiği en düşük devirde kullanmak gerekiyor. buda hyundai dizellerde 1800 devir üzerinde ve olabilen en düşük devirde sürmek demek..
    Zaten dizel araçlar bu aralıkta iyi tork üretiyorlar. fazlasına gerek kalmıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: woop

motor devri 2500'e gelince vitesi yükseltiyorum sizce bu durum yakıt tüketimi açısından iyi mi? 90km hızla 5. viteste 2000 devrin biraz altında kalıyor gösterge. bu şekilde kullansam az yakar mı?

ekleme: aracım 2011 gezt 1.5 dizel.eylülde aldım daha 4100 km'de.

• ortlama 100 km/h ile şehir içinde full depo gazla(34 litreye fulluor) 440 km yapıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: xx-lord

ortlama 100 km/h ile şehir içinde full depo gazla(34 litreye fulluor) 440 km yapıyorum

çok yakıyor, aynı model, aynı motor araç bende var, 550 - 600km arasında değişiyor. Ki çok fazla dur kalk yapıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sene1983

quote:

ortlama 100 km/h ile şehir içinde full depo gazla(34 litreye fulluor) 440 km yapıyorum

çok yakıyor, aynı model, aynı motor araç bende var, 550 - 600km arasında değişiyor. Ki çok fazla dur kalk yapıyorum.

çok mu yakıyor :)))) sen 34 litre gazla 600 km yaptıgına emın mısın ??
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sene1983

quote:

çok mu yakıyor :)))) sen 34 litre gazla 600 km yaptıgına emın mısın ??

Ben 34 lt lpg yazdım mı?
  • nasıl çok yakıyor dıe kıyaslıon onu anlamadım :d benım araba kmde 17 kr yakıor
  • yaaa 90km hızı geçmiyim diyorum yine buluyor ibre 120yi bide zam yapmışlar mazota. shellden her hafata oyuncak araba alıyom bu ne yaaa.
  • zamlardan ötürü sizi oyuncakla kandırıyorlar demekki zam belli olmasın diye:)))))))
    quote:

Orijinalden alıntı: woop

yaaa 90km hızı geçmiyim diyorum yine buluyor ibre 120yi bide zam yapmışlar mazota. shellden her hafata oyuncak araba alıyom bu ne yaaa.
  • selam herkese,
    galiba en son 2006 da buraya uğramışım.
    2005 model 3 silindir dizel aracımı hala kullanıyorum. şu an itibari ile 200000 e dayandı km. Normal bakımlar dışında araca yaptırdığım iki işlem var birisi enjektör değişimi diğeride sağ ön teker körüğü. başkada hiç birşeye para harcamadım. o zaman verdiğim 23500 tl yi gerçekten fazlasıyla hak etti.

şu an yakıt durumu, aracı kullanan kişi sayısı 2 3 geçtiği için, şehir içi 700 750 km lerde geziniyor. şehir dışında ise en son sahilden adana alanya yolu yaptım ordan konya tarafından adanaya geri dönüş yaptım, 850 ci km de yanlış hatırlamıyo isem 40 lt eurodizel aldım. hala gerçekten başarılı bir tüketim sergiliyor araç. herkese bol getzli günler.
  • benim 2005 model 3 silindir getzim 87000 km de henüz. sizin km yi görünce sevindim. bende daha ilk defa geçen hafta yakıt pompasının contalarının değişimi için 120 tl masraf ettim. ilk masraftı. umarım ben de o km leri sorunsuz görebilirim. yakıt tüketimlerimiz aynı sayılır. ben 700 km yi çok nadir geçiyorum ama 700e yakın gidiyor. araçtan hala çok memnunum.

quote:

Orijinalden alıntı: erginbay

selam herkese,
    galiba en son 2006 da buraya uğramışım.
    2005 model 3 silindir dizel aracımı hala kullanıyorum. şu an itibari ile 200000 e dayandı km. Normal bakımlar dışında araca yaptırdığım iki işlem var birisi enjektör değişimi diğeride sağ ön teker körüğü. başkada hiç birşeye para harcamadım. o zaman verdiğim 23500 tl yi gerçekten fazlasıyla hak etti.

şu an yakıt durumu, aracı kullanan kişi sayısı 2 3 geçtiği için, şehir içi 700 750 km lerde geziniyor. şehir dışında ise en son sahilden adana alanya yolu yaptım ordan konya tarafından adanaya geri dönüş yaptım, 850 ci km de yanlış hatırlamıyo isem 40 lt eurodizel aldım. hala gerçekten başarılı bir tüketim sergiliyor araç. herkese bol getzli günler.

• evet ben daha önce buraya yazmıştım sanırım şimdi yeni bir rekorla geliyorum kendim için En azından benzinli 2006 1,4 dohc havayastığı klima modeli getz 45000 deyken yaptım. Bir depo benzin ile 710 km Araç full dolu 5 kişi ve bagaj var ve bir çok yerde durup mola verdim malum çocuk var bu arda rutum İstanbul & Antalya idi Temmuz ayı ...
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.