Şimdi Ara

Roman Room ve Zihin Sarayı taktikleri(Hafıza)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
90
Favori
20.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sherlock ve The Mentalist izleyenler "Mind Palace"-Zihin Sarayının ne olduğunu bilirler.
    ya
    Bu taktik hafıza şampiynoları tarafından kullanılıyor BlackJack'te bile kullananlar var.
    Loci Tekniği olarakta bilinir bunlar.

Öneriler:
    Sarayınızı ne kadar iyi bilirseniz o kadar iyi hatırlarsınız.

Bir şeyi hatırlamak içina absürd şeyleri kullanırsanız daha iyi çünkü komikliği veya saçmalığıyla daha kolay hatırlayabilirsiniz.

Bazı şeyler yerine semboller kullanmanız daha mantıklıdır Gemi yerine donanma sembolü gibi.

İlk olarak @intelligentboy1 'dan alıntılıyorum:
    quote:

Örnek olarak evimizi şu sırayla gezdiğimizi düşünelim:

Apartman Kapısı
    Koridor ve merdivenler
    Evin kapısı

Giriş ve ayakkabılık

Oturma odası

Salon

Banyo

Mutfak

Yatak odası

Çalışma odası

Böylece “Hafıza Sarayı” tekniğinin altyapısını oluşturduk. Şimdi artık elimizde, bilgileri yerleştirebileceğimiz bir hayali mekân ve önceden hazırlanmış bir yol haritası var.

Bu aşamadan sonra, hafıza sarayımıza bilgileri nasıl yerleştireceğimizi görelim. Bunun için örnek bir kelime listesi hazırladık:

1- Yunus

2- Hazine

3- Yanardağ

4- Okul

5- Şarkı

6- Otobüs

7- Çikolata

8- Papatya

9- Salıncak

10-Piknik

Apartman kapısında bir yunus balığının hazır ol duruşunda bizi karşıladığını düşünüyoruz.

Apartmanın merdivenlerinin altında hazine olduğunu öğrenen mahalle sakinleri tüm koridoru kazmışlar ve toprakları etrafa atmışlar. Bu yüzden evin kapısına ulaşmakta zorluk çekiyoruz.

Evin kapısının önünde dev bir yanardağ gürültüyle patlıyor, etrafa lavlar saçılıyor. Kapının üzeri lavlardan dolayı eriyor, kararıyor, zarar görüyor. Çok ısındığı için eliniz yanarak kapıyı açıyorsunuz.

Kapıdan içeri girdiğiniz anda bir sınıf dolusu öğrenciyle karşılaşıyorsunuz. Evinizin girişi artık okul olarak kullanılmaya başlanmış. Öğrenciler sıralarına oturmuş ders dinliyorlar.

Öğrencilerden bir iki tanesinin başını okşuyoruz ve oturma odasına geçiyoruz. Odaya girdiğimiz anda kulağa hoş gelen bir şarkı çalmaya başlıyor. Sanki bizim girmemizi beklemiş gibi, bir anda kaynağını bilemediğimiz bir yerden gelen şarkıyı dinlemek için bir süre oturma odasında oturuyoruz.

Şarkı bitince salona geçiyoruz. Salonun ortasından otobüsler geçiyor! Otobüs durağı olarak evinizin salonu seçilmiş!

Salondan banyoya geçiyoruz. Banyoda ellerimizi yıkamak için musluğu açtığımızda, su yerine çikolata aktığını görüyoruz.

Çikolatadan biraz yedikten sonra mutfağa geçiyoruz. Mutfakta bizi mis gibi papatya kokuları karşılıyor. Tezgâhın üzerinde yerlerde, her yerde sarı papatyalar olduğunu görüyoruz.

Papatyalardan birkaç tanesini elimize alıp koklayarak yatak odasına geçiyoruz. Yatak odasında kocaman bir salıncağın üzerindeki yatağımıza atlıyoruz. Hem sallanıyoruz hem de uyuyoruz.

Uyurken çalışma odasından gelen seslerle uyanıyoruz. Bir aile, çalışma masanızda piknik yapmaya gelmiş! Üstelik yaktıkları mangalın dumanı tüm evi kaplamış durumda.

Kelimeleri, evimizin odalarına yerleştirdik. Şimdi yeniden apartman kapısının önüne gidin ve sırayla hangi kelimeleri nerelere koyduğunuzu hatırlamaya çalışın.

Not: Bu çalışmayı, kendi evinizde yol haritası belirleyerek farklı kelimelerle uygulamayı deneyin.

Loci tekniği, bir evin odalarına uygulanabileceği gibi, sürekli kullanılan bir yolda da uygulanabilir ancak önemli olan mekânı çok iyi bilmektir. Güzergâhı gözünüzün önüne rahatlıkla geldikten sonra, kelimeleri bağlamak hiç de zor olmayacaktır.

Link:http://www.wikihow.com/Build-a-Memory-Palace

Basit bir çeviri yapacağım ama uyarı kaynak linke bakmanız daha yardımcı olur:
    http://www.wikihow.com/Build-a-Memory-Palace

1- Sarayınızın krokisini ve kendisini oluşturun
    abili
    Ne kadar tanıdığınız bir saray inşaa ederseniz hafızanızda daha kolay hatırlarsınız. Bu sizin odanız olabilir veya daha büyük bir yer isterseniz burası tanıdığınız veya kendi taasaraladığınız kütüphane olabilir,Cami olabilir,Katedral olabilir,Bar olabilir,değişik şeyler olabilir

2- Bir yol belirleyin!

Eğer bir şeyleri sırasıyla hatırlamak zorundaysanız bu adım gereklidir. Eğer sırasız hatırlamanız gerekirse bu adıma ihtiyaç yoktur. Ve sarayınızda tek boynuzlu pembiş bir atla mı yoksa Motorcu motoruyla mı gezicekseniz diye karar vermenşz mantıklı olur.
    (Bu kısmı pek iyi çeviremedim)

3-Yolunuz veya Sarayınızdaki spesifik depolama yerlerini belirleyin

Çok uzun çevrimeye üşendim burayı şöyle özet geçeyim :Koyacağınız yerleri özeenle seçin bu yerler örneğin:
    Yol belirlemişseniz komşunuzun evinde onun ilgilendiği şeyleri,Carl Sagan Müzesinde ise Karadelikle ilgili bilgilerinizi saklamanız daha mantıklı ve hatırlanabilinir olacaktır.
    Ve en önemli adıma geldik:
    4- Sarayınızı Hafızanıza kaydedin

Bunu istediğiniz gibi yapabilirsiniz sitede bunu çizerek yapmanız zdaha etkili olacağını söylemiş ki DH'de beim gibi çizme özürlü arkadaşlar bulunduğundan bunu yayapmak zor olabilir Ben şöyle derim bol bol tekrar edin bu yüzden çok haşır neşir olduğunuz bir yer sarayınız olsun. Diğer türlü çok zor olacaktır bu yöntem.
    Yani herkes(Sherlock son bölümü izlemeyenler için çok küçük bir spoiler var minide spoiler butonu bulamadım ) Charles Augustus Magnusses kadar büyük bir yeri veya bibilgileri depolamanız çok praktik ve zeka gerektiren bir şey olacaktır.

Bu sarayı tüm ayrıntılarıyla hatırlamanız lazım, Renginin tonundan,halının şekline, çiçeğin türü ve renginden televizyonun boyutu ve şekline kadar.
    Hatta botanik veya kimyayla ilgilenenler kokulara dikkat etmelidir bence. Hatta bilimle ilgilenenler gittikleri bir labı sarayları yapabilir.

5-Hatırlayacağınız şeyleri yerlerine yerleştirin.

Eğer sarayı depoladıysanız buralara gereksiz bilgileri koymayın Sherlock Holmes'un dediği gibi:
    Benim bir çatım var ve kötü mobilyalarla değil gerekli ve güzel mobilyalarla döşüyorum.

Bir odaya çok bilgi ve farklı bilgiler koymayın.

6-Sembol kullanın:

Örneğin "Kokuşmuş peynir ve şarap en çok nerede ünlüdür ve bu ülkenin başkenti neresidir" sorusuna cevap olarak Sadece küçük bir eyfel kulesi maketi kokoyabilirsiniz.

Örnek olarak Forum.Donanimhaber.com konu dışı bölümü yerine DH Konu Dışı demek gibi

Veya 4-3-2-1 diye şifreniz varsa sinema önceleri olan o antik başlangıç şeysini koyabilirsiniz.
    7-Yaratıcı olun.

1-2-4 hatırlanmayabilir ama 1 numarasına benzeyen bir mızrak sokulu 2 şekline benzeyen bir kazın o sinema antik şeysinde 4 varken izlemesi kadar absürt başka bir şey olmayacağından bunu hatırlamak kolay olabilir

8- Diğer hafıza tekniklerinide kullanın.

Örneğin Sırasıyla 9 gezegeni(Artık 8 ama olsun) hatırlamak için yollar: My Very easy method:Just set up nine planets(Baş harflere bak:Merkür, Venüs,Earth(Dünya aslında diğerleride ingilizce ama ingilizce bilmeyenler vardır belki),Mars,Jupiter,SatürnUranus,Neptün,Pluto)
    Fıstıkçı şahap gibi örneğin
    Başka bir 9 gezegen örneği bu kez almancadan: Mein Vater Erzahlt Mır Jeden sonntag unsere neun planeten(Babam vna her pazar 9 gezegenimizi anlatın, baş harfleri birleştir)

Bunları ekşiden aldım bu yöntemleri en çok güldüğüm yöntem :

SSCB başkanları için:
    Lustful(LEnin)
    Sex(Stalin)
    Kitten(Khruscov
    Blows(Brezhnev
    apart (Andrapov)
    communist(cernenko)
    government(gorbachov)

9-Sarayı araştırın
    Depoladığınız bilgilere bakın ve kontrol edin.Ne kadar gezerseniz saraynızı o kadar kolay hatırlarsınız.

10-Kullanın.

Örneğin 16 Mart'ı hatırlamak için Askerlerin yatak odasında marş çekerken 16 mumlarını hatırlamanız iyidir.,

11-Yeni saraylar inşaa edin.

Eğer denemek isterseniz bir örnekte var:
    http://www.wikihow.com/Sample/Memory-Palace

Deneyenler yorum atsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu yöntemi uzun zamandır kullanıyordum hatırlattığın iyi oldu
    Kendi "mind palace"ımın merkezi nehir kenarında ev ve ben ejderhaların kedilerle oynadığı küçük çaplı bir kasaba kurdum
  • otlasın mesaj okurum
  • kafam yandı
  • Uzun zamandır kullandığım bir yöntem. Sayesinde sınavlarda 10 dakka önceden ezberlerdim baya bir şeyler Baya baya işe yarıyor gerçekten...
  • hayal kurma ile igli birşeyse ben varım (okumadı, okuyacak)
  • Up KArı arıyorum agalarım yazsam şimdiden 2 sayfa olmuştu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Professional Geek -- 30 Ocak 2014; 15:24:34 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • güzel yontemmiş okudum denedım uykum geldi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Professional Geek

Up KArı arıyorum agalarım yazsam şimdiden 2 sayfa olmuştu

sonrada derlerki dh ölmüş.
    neyse hocam sherlockta o bölüm çok iyiydi bence.. abblodore du sanırsam o mekanın adı.. o sahne gerçekten çok iyiydi
    hani body building yerine mind building daha iyi
  • Beynim vücudumdan ayrıldı

• Ne işe yarıyor dostum özet geçermisin yeni uyandımda
  • bunlar hep sherlock holmes
  • quote:

Orijinalden alıntı: BllCkr

Beynim vücudumdan ayrıldı

Beyinsiz mi oldun yani.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: BllCkr

Beynim vücudumdan ayrıldı

Beyinsiz mi oldun yani.

Yok Vücudsuz oldu.
  • mesajım dursun suan okumaya usendım :D

• Ben de kullanıyorum genelde de düzenli değil, her şey karışık. Sanırım bir ara 1-2 saat kadar gözleri kapatıp sağlam bir inşaata sokmam gerekli

Bu arada inanmayanlar olabilir, eğer bir şeyleri bilgilerle düzgün bağdaştırırsanız ve sarayınızı sürekli kullandığınız sürece kesinlikle unutmazsınız
  • Hocam zor mu inşaa etmek

Betonlar filan zor mu

Ciddi olarak nereyi saray olarak aldınız odanızı mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okumadım direk ezberledim

• quote:

Hocam zor mu inşaa etmek

Betonlar filan zor mu

Ciddi olarak nereyi saray olarak aldınız odanızı mı?

Ben su kenarı ve doğayı sevdiğimden deniz kenarı inşa edicem bu sefer

Geçenkinde belirli bir yer yapamıyordum, yani bilgiları bağdaştırıyorum koyuyorum ama ortada düzenleyecek bir yapı yoktu. Birini sağa birini sola, ortalık çingene mahallesine dönmüştü. Hele sınav dönemleri lisedeyken falan, yazar eserleri mahalle evleri gibi yan yana diziyordum. O güzeldi ama bak komşulardı falan, direk birbirleriyle bağlantısı aklıma geliyordu yapıyordum

• sherlockta görünce dedim bende bi ara yaparım ama unutmuştum hatırlattın eyvallah

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.