Şimdi Ara

DOĞALGAZ FATURASINI YÜZDE 50 AZALTACAK BULUŞ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
6.956
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://webtv.hurriyet.com.tr/2/59808/0/1/dogalgaz-faturasini-yuzde-50-azaltacak-bulus.aspx

quote:

Çanakkale'de yaşayan makine mühendisi Muhterem Sayılgan, kombilerde doğalgaz tüketimini azaltmak, bakım maliyetini düşürmek ve karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla geliştirdiği kombi bacasına patent aldı.Sayılgan,'"Yaptığımız çalışma tüm doğalgaz kullanıcılarını ilgilendiren bir olay. Halkımıza büyük yararı dokunacak bir buluştan bahsediyorum. Buna 6 yılımı verdim. Mükemmel sonuçlar aldık, ay sonu faturalarını yüzde 50 düşürmeyi sağladık. Bacamıza gelen herhangi bir hava sirkülasyonunda ya da baca girişindeki hava hareketlerinde bacanın giriş ve çıkış hava kanallarında hava karışması olduğunda, kombiye giren taze oksijen yanmaya tam verim sağlamadığı için cihaz yüksek yanma sağlıyor. Ancak bu kez evimizde ısınma olmuyor. Yani olay eksik yanmadan meydana geliyor.Bizim bacamızda giriş ve çıkış hava bölümleri farklı yerlerde olduğundan kombiye giren taze oksijen miktarı her zaman yeterli oluyor. Bu sayede ay sonu faturalarında şok yaşanmıyor" dedi.

Pratikte faydası olacak mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 25 Ocak 2014; 9:40:10 >

• % 50 oran biraz abartılı gibi geldi bana.% 15- 20 bile olsa iyi..
  • yalanlara bir yenisi daha eklendi .. %50 tasarruf yapmak imkansız. şu halde normal bir hermetik kombinin verimi %93 tür. geriye tasarruf yapabileceğiniz %7 kalıyor.

%7 tassruf yapsanız verim %100 ulaşır ve bu sınırı aşması tüm enerji ve fizik kanunlarına aykırıdır.

http://forum.donanimhaber.com/m_82257026/tm.htm

linkte çeşitli yalanlardan örnekler göreceksiniz.. bir yenisinin bu şekilde lanse edileceği ilginç..
  • http://webtv.hurriyet.com.tr/2/59808/0/1/dogalgaz-faturasini-yuzde-50-azaltacak-bulus.aspx

Çalışan link bu. Yüzde elli asparagas. Ama yüzde kaç faydası olabilir? 1 veya iki puan tasarruf olsa işe yaramaz mı? Ya da hiç mi tasarruf olmaz?
  • bu baca eklentisi randımanı %3 arttırsın, ben de kombimi taksim meydanında benzin döküp yakarım.
  • cevizkabugu kullanıcısına yanıt
    Adamın yaptığına düşman gibi bir uslubunuz var. Denemediğiniz bir konu. Kullanmadan yorum yapıyorsunuz. Tabii yapacaksınız da mantıklı izah yapabilirseniz sevinirim.

Bu tür icat veya düşünülmüş bir konunun deney ve gözlem ile doğrulanması gerekir. Yüzde elli abartı tabii. Yeni düşünülen eskisinden yararlı mı? Bu önemli.

Kombiyi ilk aldığımda neden hava çıkış ve girişinin aynı boruda olduğunu düşündüm. Denemişlerdir muhakkak dedim. Aklıma ayrı yerlerden olması gerektiği geldi.

Zamanında benim aklıma gelen şimdi bir makine mühendisi tarafından düşünülmüş.

Şimdi iki boru halinde yapmanın kombiye ek maliyet getireceği için bu şekilde yapıldığını düşünüyorum. Bu üzerinde düşünülmesi gereken ciddi bir konu. Bilgiç bilgiç İstemezük nidaları yerine mantığa dayalı cevap verirseniz sevinirim.

Bir temiz hava yani oksijen çeken bir borunun hemen önünde oksijensiz hava veren bir başka boru var. Bu oksijensiz yanmış gazlar, karbondioksit basınç farkından aşırı bir hızla yükselmeli ki temiz hava borusunun önünde birikmemeli. Rüzgar azsa birikebilir mi?

Karbondioksidin çok hızla yükseleceğini sanmam. Öyle olsa Karbondioksit kullanan bitkiler onu bulamazlardı..

Kısaca tasarruf oranı ölçülmeye değer de olsa iyi bir yöntem

• hiç bir anlamı olmayan gereksiz bir buluş
    isteyen taksın cihazın içine hemen su dolsun bizde para kazanırız buna pantent veren kuruluşu prostesto etmek lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kombiustası -- 26 Ocak 2014; 22:57:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cevizkabugu

bu baca eklentisi randımanı %3 arttırsın, ben de kombimi taksim meydanında benzin döküp yakarım.

• kombiustası kullanıcısına yanıt
    İçine su dolmasına sebep olacak gibi görünmüyor. Çıkış ve giriş farklı. Eski tipte olsa giriş ve çıkış farklı. Başka özelliği yok.
  • adamın icat ettim dediği sistem çoğu cihazda 15 senedir mevcut zaten
  • kombiustası kullanıcısına yanıt
    Resimdeki zaten şimdiki sistem. Adamın yaptığı karbondioksit gazının verildiği yeri, oksijen alınan yerden uzaklaştırmak. Ben tamame farklı borular kullanılsa diyordum. Eski sistemi değiştirmiş biraz. Takılan aparatın alt kısmından oksijen alınırken 30 cm üste karbondioksit veriliyor.

Adam kafayı çalıştırrmış. Tasarruf oranı tartışılırsa da doğrusunu yapmış.
  • ar_tryk A kullanıcısına yanıt
    Benim anladığım şekli yazdım.
  • yaw bide bunu buluş diye yorumlamamak gerekir. nesi buluş bunun yaw..

bi parça boru alıp ortadaki küçük boruyu biraz uzatın aynı şey olur. tasarruf filan hikaye..

sadece tasarruf vaadi var. yalan yanii.

ama %50 tassrruf gibi bir yazı yazınca bu da haber olunca, çoğu kişi faturalarının yarı yarıya düşeceğini zannediyor ve yanılıyor.

tekrar yazıyorum. kullandığınız herhangi bir hermatik kombi %93 randıman verir. bu ne demektir.? kazanacağınız bir %7 var demektir. yoğuşmalı kombiyi icat ettiniz hadi %96 yı yakaladınız bunu anlarım ama;

basit bir baca uzantısı ile %50 tasarruf iddia etmek sadece dolandırıcılıktır..
  • "daha önce 280 lira fatura ödeyen bir kullanıcıya yeni baca takıldıktan sonra 150 lira fatura gelmiştir."

Bu ölçüm diğer sitelerde yeralmakta. Her ayın sıcaklığı farlıdır. Kullanıcıların kombi ayarını kurcalamadıklarını noter nasıl tesbit edecek.

Ama sonuçta boruya ek yapıp uzatılsa da adamın yaptığı kullanılsa da (aslında aynı şey) eskisine göre yararlı olabilir.

Çıkış ve giriş boruları 10 cm den yakınsa bunu ilk yapan denemeler yapmıştır. Bunun verileri yok elimizde. Yani denemeler yaparken bazı hatalar olabilir.

Durgun bir havada veya değişik nem, ısı ortamlarında farklı sonuçlar alınabilir. Dış sıcaklık çok soğukken bacadan çıkan karbondioksit sıcak olduğundan hemen yükselecektir. Bu durumda konbi belki 70 dercede yanıyor olabilecektir. Dışarısı ılımanken kombi de düşük sıcaklıkta az yanacağında rügarında etkisiyle oksijen girişinden karbondioksit girebilecektir. Hepsi girse kombi yanmaz. Girebilecek karbondioksit miktarı kadar miktarda az oksijen girecektir.

Sonuçta deney sonuçları olmadan konuşmak doğre değil.

Bir de yüzde 6-7 tasarruf sözleri bırakılsa iyi olur. Ortada tasarruftan ziyade gereğince yanmayan gazı yakabilme düşüncesi var.

Rüzgar zaman zaman yukarıdaneserse ve önden arkaya karbondioksiti götürürse doğalgazın yüzde 93 ünü normalde yakmanız gerekirken yüzde 60 ını yakarsınız bazı anlarda. Bazen yüzde 80 yakarsınız. % 93 ü tam yaktığınızda daha fazla tasaruf beklemeye gerek yok bu açıdan. Adam % 93 yakamıyorsun diyor. Bu boru uzatma ile % 93 e ulaşmana tasarruf diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 27 Ocak 2014; 1:18:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

"daha önce 280 lira fatura ödeyen bir kullanıcıya yeni baca takıldıktan sonra 150 lira fatura gelmiştir."

iyi ya işte yalan olduğu ortada. miş le mış la olmuyor bu iş. kombiyi yapan mühendis verim %93 diyor. baca borusunu yapan adam %50 tasarruf diyor. o zaman baca borusunu yapan adama inanıyorsanız gider hemen bu baca borusunu satın alırsınız. ben almayacağım inanmıyorum. bilimsellikten uzak çünkü. ben aklımla sorguluyorum böyle bişey olurmu diye. benim aklım olmaz diyor. bilimsel veriler ortada bilimde olmaz diyor..

quote:

Ama sonuçta boruya ek yapıp uzatılsa da adamın yaptığı kullanılsa da (aslında aynı şey) eskisine göre yararlı olabilir.

aynı şey evet kendinizde yazıyorsunuz. gören de yüzyılın icadı zannecek. istediğiniz kadar boruyu uzatın hiç bir şey değişmeyecek..

quote:

Ortada tasarruftan ziyade gereğince yanmayan gazı yakabilme düşüncesi var.

normal bacada kullansanız merak etmeyin yanmayan tek zerre gaz kalmıyor. haber tamamen yanıltıcı.

bir kurnazın %50 tasarruf vaadi ile sizin cebinize göz dikmesi haberidir bu.
    böyle kurnazlar daha öncede çıktı mesela elektrik tasarruf cihazları yok efendim kıytırık bir mıknatısla benzinden mazottan %30 tasarruf iddiaları ve %80 tasarruflu elektrikli soba VECTA v.s. hiç biri bilimsel değildi hepsi hayal sattı kendisine inandırdığı insanlara. sonuç hep hüsran oldu.. ve hüsran olacaktır..

enerjiyi yoktan var etme iddiaları bunlar. enerjiyi maalesef yoktan var etmek mümkün değildir. akıllı olalım sorgulayalım. aklınızı kullanın..

• quote:

Orijinalden alıntı: cevizkabugu

quote:

"daha önce 280 lira fatura ödeyen bir kullanıcıya yeni baca takıldıktan sonra 150 lira fatura gelmiştir."

iyi ya işte yalan olduğu ortada. miş le mış la olmuyor bu iş. kombiyi yapan mühendis verim %93 diyor. baca borusunu yapan adam %50 tasarruf diyor. o zaman baca borusunu yapan adama inanıyorsanız gider hemen bu baca borusunu satın alırsınız. ben almayacağım inanmıyorum. bilimsellikten uzak çünkü. ben aklımla sorguluyorum böyle bişey olurmu diye. benim aklım olmaz diyor. bilimsel veriler ortada bilimde olmaz diyor..

quote:

aynı şey evet kendinizde yazıyorsunuz. gören de yüzyılın icadı zannecek. istediğiniz kadar boruyu uzatın hiç bir şey değişmeyecek..

quote:

Ortada tasarruftan ziyade gereğince yanmayan gazı yakabilme düşüncesi var.

normal bacada kullansanız merak etmeyin yanmayan tek zerre gaz kalmıyor. haber tamamen yanıltıcı.

bir kurnazın %50 tasarruf vaadi ile sizin cebinize göz dikmesi haberidir bu.
    böyle kurnazlar daha öncede çıktı mesela elektrik tasarruf cihazları yok efendim kıytırık bir mıknatısla benzinden mazottan %30 tasarruf iddiaları ve %80 tasarruflu elektrikli soba VECTA v.s. hiç biri bilimsel değildi hepsi hayal sattı kendisine inandırdığı insanlara. sonuç hep hüsran oldu.. ve hüsran olacaktır..

enerjiyi yoktan var etme iddiaları bunlar. enerjiyi maalesef yoktan var etmek mümkün değildir. akıllı olalım sorgulayalım. aklınızı kullanın..

Alıntıları Göster
    İşte ben de bilimsel veriler var mı diye konu açtım. Pratikte uygulamada işe yarar mı dedim. %50 afaki tekrarlamaya gerek yok. Veriler varsa neler. Ben inanmıyorum dedi mi tamam ama veriler nerede. Adamın verileri çok komik. En azında birer günlük aynı hava sıcaklığında ölçülmeli.

İşte sorguladığımız bu. Yanmayan gaz var mı? Ben bacanın önünden geçerken yanmamış gaz kokusu çok geldi. Az da olsa faydalı gibi görünüyor.
    Ama sorguladığım veriler denemeler var mı? Varsa nerede?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 27 Ocak 2014; 12:55:28 >

• benim olmayacak tasarruf vaadlerine karnım tok olduğu için bu baca takkesine para verip denemeye niyetim yok. çok istiyorsanız siz alın deneyip yanıldığınızı foruma yazın biz de okuyalım..
    Bence de hikaye, o baca %50 tasarruf yaptırıyorsa, ikiz baca bağlantısı %90 yaptırır bu durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 27 Ocak 2014; 14:03:54 >

• Zebza kullanıcısına yanıt
    % 50 hikaye tamam. Ama şu an kullanılan mı daha iyi o adamın sistemi mi.

Ya da şu an kullanılan mı daha iyi yoksa ikiz baca bağlantısı mı?

Üç ihtimal içinde en kötüsü şu an ki sistem. Diğer ikisi daha iyi görünüyor.

% davasını bir kenara koyarsak üçünden hangisi iyi sizce.
    İkiz baca sebebini tam olarak bilmiyorum ama muhtemelen yanık gazın atıldığı ortam taze hava için yetersiz olduğu zaman kullanılmaktadır. Bence klasik sistem yeterlidir. Bu arada alt linkteki firma %50 tasarruf yaptırıyor denilen sisteme yakın baca ek parçaları var ama o yönde herhangi bir iddiası yok.

http://www.maktesbaca.com/ek-parcalar.html

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.