Şimdi Ara

Çin çevrimiçi oyun endüstrisi 13.5 milyar dolara dayandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Çin çevrimiçi oyun endüstrisi 13.5 milyar dolara dayandı

Eskiden beri MMO tarzındaki oyunları oynayanlar, altın hasadı veya power leveling gibi hizmetlerin Çinli firmalar tarafından yoğun bir şekilde verildiğini hatırlayacaktır. Bu hizmetlerin dışında Çin'de büyük bir çevrimiçi oyun potansiyeli mevcut.

Tencent, NetEase ve Changyou gibi devlerin faaliyet gösterdiği çevrimiçi oyun sektörü geçen yıl Çin'de 13.5 milyar dolar civarında bir gelire ulaşmış durumda. 2014 yılı sonunda ise bu rakam 16.1 milyar dolar olacak. 

Gelir olarak Tencent 8.2 milyar dolar ile başı çekerken, NetEase 2.1 milyar dolar ve Changyou 980 milyon dolar ile onu takip ediyor. 2012 yılında 40 Çinli firma 177 çevrimiçi oyun geliştirdi ve bunların ihracatından 570 milyon dolar gelir elde etti. 

Çin'de toplam internet kullanıcılarının yüzde 60'ı, mobil internet kullanıcılarının yüzde 33'ü çevrimiçi oyun oynuyor. Günde en az 2 saat oyun oynayan kullanıcıların sayısı ise 200 milyonu geçmiş durumda. En çok oyun oynayan yaş grubu 19-25 arasında. Çinli oyuncuların yüzde 60'ı her ay mutlaka oyun içi alışveriş yapıyor.

Çin'deki çevrimiçi oyun sektörünün daha da fazla büyümesi öngörülüyor. 2017 yılında tahminler 27 milyar dolarlık bir gelir elde edileceği yönünde. Bu da elbette daha fazla Çinli kullanıcının oyunlara kendini kaptıracağı anlamına geliyor.

Kaynak:http://www.gamesinasia.com/china-online-mobile-and-pc-gaming-industry-infographic/

• Ekonomiden sonra online oyun dünyasını da işgal edecekler. Hadi hayırlısıyla!

• Haberdeki resimde ne öyle? online oyun (çevrim içi)-Çin ve resim; ben bir bağlantı kuramadım resimde...

• quote:

Orijinalden alıntı: Miyamoto Musashi

Haberdeki resimde ne öyle? online oyun (çevrim içi)-Çin ve resim; ben bir bağlantı kuramadım resimde...

Resimdeki karakterler, bilgisayar oyunlarının kitlesel bağımlılık yaratabileceğini ilk kanıtlayan efsanevi Space Invaders oyunundan. Ortadaki Çin haritasını da oyunun grafiklerine benzetmişler. Gayet manalı bir resim, ama yeni kuşağa anlamsız gelmesi normal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenghis

quote:

Haberdeki resimde ne öyle? online oyun (çevrim içi)-Çin ve resim; ben bir bağlantı kuramadım resimde...

Resimdeki karakterler, bilgisayar oyunlarının kitlesel bağımlılık yaratabileceğini ilk kanıtlayan efsanevi Space Invaders oyunundan. Ortadaki Çin haritasını da oyunun grafiklerine benzetmişler. Gayet manalı bir resim, ama yeni kuşağa anlamsız gelmesi normal.

Profilime bak da ne kadar yeniyim gör, bizim zamanımızda comodore 64 vardı onuda ben göremedim, herkesin evinde yoktu...
    Bizim o zamanlar daha büyük kaygılarımız vardı, bir işe girmek, okumak en azından devlet memuru olmak. Her gün 2.5 km yürüyerek okula giderdik ee herkes iyi hayat yaşamıyor yinede çok şükür. Sen görmüşsün çok şükür sana ama herkes herkes değildir...

• quote:

quote:

quote:

Profilime bak da ne kadar yeniyim gör, bizim zamanımızda comodore 64 vardı onuda ben göremedim, herkesin evinde yoktu...
    Bizim o zamanlar daha büyük kaygılarımız vardı, bir işe girmek, okumak en azından devlet memuru olmak. Her gün 2.5 km yürüyerek okula giderdik ee herkes iyi hayat yaşamıyor yinede çok şükür. Sen görmüşsün çok şükür sana ama herkes herkes değildir...

Space invaders 70'li yılların oyunudur. Commodore 64 den çok önce arcade makineler için çıkmıştır. Ama madem olayı sidik yarışı gibi algılamaya meraklısın, daha ötesini söyleyeyim. İlk yapılan bilgisayar oyunu Pong'u da konsolda oynamıştım ben. Konsol benim değildi, Almanyadan gelmiş bir yakınımızın çocuğunundu. Ama zaten buradaki konu imkanlar konusu değil, genel kültür konusu. İnterneti ve merakı olan, ya da bir bilen anlatınca kulak verip kompleks yapmayan öğrenir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Space invaders 70'li yılların oyunudur. Commodore 64 den çok önce arcade makineler için çıkmıştır. Ama madem olayı sidik yarışı gibi algılamaya meraklısın, daha ötesini söyleyeyim. İlk yapılan bilgisayar oyunu Pong'u da konsolda oynamıştım ben. Konsol benim değildi, Almanyadan gelmiş bir yakınımızın çocuğunundu. Ama zaten buradaki konu imkanlar konusu değil, genel kültür konusu. İnterneti ve merakı olan, ya da bir bilen anlatınca kulak verip kompleks yapmayan öğrenir.

Tedavi ol bence, olayı nerelere bağlamışsın şoka uğradım resmen. Yeni kuşağa anlamsı geliyor demişsin ona cevaben profilime bak dedim yaş 36...
    Sakin ol şampiyon sana kötü bir şey demedim. Tamam senin idrarın daha uzağa gidyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miyamoto Musashi -- 22 Ocak 2014; 17:13:00 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Tedavi ol bence, olayı nerelere bağlamışsın şoka uğradım resmen.
    Sakin ol şampiyon sana kötü bir şey demedim. Tamam senin idrarın daha uzağa gidyor...

Hiç bir saldırgan tavır taşımayan mesajıma, hiç tanımadığın, yaşını başını bilmediğin bir insana "profilime bak da gör" diye başlayan bir mesajla cevap verip sonra da "tedavi ol" demen çok manidar olmuş. Ben senin aksine pek şok olmadım aslında. Forumda bilgi verme amaçlı bir mesaj yazdığımda genelde kompleks yapıp atarlanan birileri hep çıkar. Seviye ne boyuttaysa o boyutta karşılık veririm, hiç lafımı esirgemem. Şampiyon mampiyon geyiklerine de girme. Forumda alttan alır gibi yapıp yukarıdan konuşanlar karizmatik değil antipatik oluyor. Hakaret etmeden tartışacağın birşey varsa buyur, yoksa son sözümdür bu.

• quote:

Forumda bilgi verme amaçlı bir mesaj yazdığımda genelde kompleks yapıp atarlanan birileri hep çıkar.

Aslında cevabı vermişsin durup dururken sana hiç bir şey yazmamışken yada mesajına bir şey yazmamışken mesajımı alıntılayan sensin "ama yeni kuşağa anlamsız gelmesi normal." şeklinde altına cevap yazan sensin bende profilime bak diye cevap yazdım. Ben senin bilgi verici mesajını kompleks yapıp alıntılamadım sen benim mesajımı alıntılayınca CEVAP YAZDIM sana. Ulan gelip bulaşıyorsun, git önünden ye...

quote:

Forumda bilgi verme amaçlı bir mesaj yazdığımda genelde kompleks yapıp atarlanan birileri hep çıkar.

sorunu kendinde ara bence ve bence gerçekten git bi ilaç başlasınlar sinire iyi gelir, Utanılacak bir şey değil bu...

• quote:

Hiç bir saldırgan tavır taşımayan mesajıma, hiç tanımadığın, yaşını başını bilmediğin bir insana "profilime bak da gör" diye başlayan bir mesajla cevap verip

Arkadaş sen beni alıntıladığın için ve yeni nesil dediğin (kötü bir şey değil) sana profilime bak dedim, durup dururken kendi kendine gelin güvey oldun. Sana bişey atanmı olduda alıntılıyorsun mesajımı, alıntıladın madem, cevabı hoşuna gitsin yada gitmesin kabul edecen. yularda yazdığını benim yazmam lazım hatta yazayım al

Hiç saldırgan tavır taşımayan mesajıma hiç tanımadığın, yaşını başını bilmediğin bir insana "yeni kuşağa anlamsız gelmesi normal" şeklinde bir mesajla cevap verip sonrada
    "Forumda bilgi verme amaçlı bir mesaj yazdığımda genelde kompleks yapıp atarlanan birileri hep çıkar" demen çok manidar olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miyamoto Musashi -- 22 Ocak 2014; 18:06:00 >

• Adamlar zaten bulaştığı mmo'yu mahvedip bırakıyorlar, deli gibi hile sattıkları gibi bir yandan da çinli farmerlar oyun gold piyasasını mahvedip gerçek paraya döndürüyorlar.
    Artık yeni oyunlarda akıllanıldı ki Eu-Us versiyonlarına Çin ip'lerinden girişi yasaklayıp Çin'e özel sürüm yapıyorlar.
  • aynen bulaştıkları bütün oyunları bitiriyorlar, normal oyuncunun emeği çöpe gidiyor
  • quote:

quote:

Aslında cevabı vermişsin durup dururken sana hiç bir şey yazmamışken yada mesajına bir şey yazmamışken mesajımı alıntılayan sensin "ama yeni kuşağa anlamsız gelmesi normal." şeklinde altına cevap yazan sensin bende profilime bak diye cevap yazdım. Ben senin bilgi verici mesajını kompleks yapıp alıntılamadım sen benim mesajımı alıntılayınca CEVAP YAZDIM sana. Ulan gelip bulaşıyorsun, git önünden ye...

quote:

sorunu kendinde ara bence ve bence gerçekten git bi ilaç başlasınlar sinire iyi gelir, Utanılacak bir şey değil bu...

Ulanlı mulanlı konuşma. Önce kendin adam ol, Seviyeli ol ondan sonra saygı bekle. Sürprizmisin piyangomusun lan sen. Bilmediğin birşey öğrendin sayemde teşekkür edeceğine bik bik konuşuyorsun hala.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Hiç bir saldırgan tavır taşımayan mesajıma, hiç tanımadığın, yaşını başını bilmediğin bir insana "profilime bak da gör" diye başlayan bir mesajla cevap verip

Arkadaş sen beni alıntıladığın için ve yeni nesil dediğin (kötü bir şey değil) sana profilime bak dedim, durup dururken kendi kendine gelin güvey oldun. Sana bişey atanmı olduda alıntılıyorsun mesajımı, alıntıladın madem, cevabı hoşuna gitsin yada gitmesin kabul edecen. yularda yazdığını benim yazmam lazım hatta yazayım al

Hiç saldırgan tavır taşımayan mesajıma hiç tanımadığın, yaşını başını bilmediğin bir insana "yeni kuşağa anlamsız gelmesi normal" şeklinde bir mesajla cevap verip sonrada
    "Forumda bilgi verme amaçlı bir mesaj yazdığımda genelde kompleks yapıp atarlanan birileri hep çıkar" demen çok manidar olmuş

quote:

Ulanlı mulanlı konuşma. Önce kendin adam ol, Seviyeli ol ondan sonra saygı bekle. Sürprizmisin piyangomusun lan sen. Bilmediğin birşey öğrendin sayemde teşekkür edeceğine bik bik konuşuyorsun hala.

Ulanlı mulan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miyamoto Musashi -- 22 Ocak 2014; 19:34:58 >

• tenghis T kullanıcısına yanıt
    Hocam şaka gibi tipler var forumda. Boşver uzatma bence.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.