Şimdi Ara

2014 'zamlı' araç fiyatları. (Karşılaştırmalı Fiyatlar Eklendi) (34. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
715
Cevap
17
Favori
49.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Benim kaynağım kitap ama googleda çıkan ilk link şudur;

http://www.tuik.gov.tr/HbPrint.do?id=10845

Benim kitaptakinden bile daha acı.

Ülkede katma değer üreten sektör yok olunca da artık o kadar hizmet çalışanı kime hizmet eder bilemiyorum...

Şu gidişatı görüp çıldırmayacak insana helal olsun...

Ülke eyiye gidiyi 10 yıla kalmaz hepimiz HİZMETçi olcaz...

Ama kime hizmet ederiz meçhul. Artık latinler gibi zengin amerikalılaramı yoksa ingilizlere mi bilemiyorum. Birde bizim ülkede hizmet sektörünün büyük bir kısmı din üzerine istihdamdan oluşuyor. Onların amerikada fln şansı da yok...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Tarim isgucunun azalması illa üretiminde azaldığını gostermez.
    Makinalasma ve yeni uretim teknikleri yeni tohumlar ve gubreler üretimi artirabilir.
    Bu arada hizmet sektörü denince akliniza evdeki hizmetciler gelmesin bankacidan memura ogretmen den mühendise herkes bu sektorde calisiyor.
    Aslinda tezleriniz doğru olsa da ortaya koydugunuz rakamlar sizi desteklemiyor.
    Bu rakamları tarim üretim rakamları ile desteklerseniz daha anlamlı olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dec_chaos D kullanıcısına yanıt
    Yiyecek ithal etmemiz beni doğruluyor. Ve evet hizmet sektörü hizmetçi demek değil ben de biliyorum. Ama katma değer üreten olmaz ise memlekette, bu hizmet sektörünü kim besleyecek? Kim maaşlarını ödeyecek? Tarımda makineleşme ile tarım işçisine ihtiyaç karadeniz dışında kalmadı kabul ama üretim de düştü ayrıca. Hatta karadeniz demişken çay bile ithal ediyoruz, ülkede üretim tüketimi karşılamıyor. Saman ithal ettiğimizi de herkes biliyor. Neyse nasıl olsa 10 yıl sonra doğurdukları "üç" çocuğun karnını doyuramadıklarında anlarlar insanlar.

Not: Bu arada mühendis hizmet sektöründe değildir. Doktor hizmet sektöründedir. :) Yaşını almış kaliteli mühendisler genelde fabrikatör oluyorlar. Tabi büyük bir kısmı niteliksiz...

Bana ülkeyi 10 yıl emanet etseler bütün dertlerimizi çözerdim. Ama ülkede okumuş adama değer verip başa geçirmezler. Bize "gominis ateyiz" der sonra da bizden ekmek isterler...

• quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Yiyecek ithal etmemiz beni doğruluyor. Ve evet hizmet sektörü hizmetçi demek değil ben de biliyorum. Ama katma değer üreten olmaz ise memlekette, bu hizmet sektörünü kim besleyecek? Kim maaşlarını ödeyecek? Tarımda makineleşme ile tarım işçisine ihtiyaç karadeniz dışında kalmadı kabul ama üretim de düştü ayrıca. Hatta karadeniz demişken çay bile ithal ediyoruz, ülkede üretim tüketimi karşılamıyor. Saman ithal ettiğimizi de herkes biliyor. Neyse nasıl olsa 10 yıl sonra doğurdukları "üç" çocuğun karnını doyuramadıklarında anlarlar insanlar.

Not: Bu arada mühendis hizmet sektöründe değildir. Doktor hizmet sektöründedir. :) Yaşını almış kaliteli mühendisler genelde fabrikatör oluyorlar. Tabi büyük bir kısmı niteliksiz...

Bana ülkeyi 10 yıl emanet etseler bütün dertlerimizi çözerdim. Ama ülkede okumuş adama değer verip başa geçirmezler. Bize "gominis ateyiz" der sonra da bizden ekmek isterler...

mühendis akademisyen fln gibi insanlar yönetiyor olsa ülkeyi başka olurdu bence de. ama öyle olmuyor ne yazıkki. hele ki bizimki gibi bi ülkede. bi çevre kurmuş kendine bi zümre. belediye seçimlerinde bakıyorm, afedersiniz hanzo gibi adamlar. neyse.

• quote:

Merhaba arkadaşım,
    Yorumlarınızdan aynı düşünce yapısına sahip olduğumuzu düşünmekteyim.
    Bana 10 yıl ülkeyi teslim etseler bütün dertlerimizi çözerdim,demişsiniz.
    bu on yılda neler yaparak bunu başaracağınızı gerçekten,gönülden dinlemek isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darthcun -- 3 Nisan 2014; 19:31:24 >

• otomobil almak şimdilerde mantıklı değil bence kasım veya aralık ayını beklemek lazım.
  • Forumda bi konuda uzunca yazmıştım ama özet geçersek;

İlk olarak enerjide dışa bağımlılığı çözmek gerekiyor. Bunun en güzel yöntemi rüzgar enerjisi. İlk zamanlar yurt dışından "tasarım" satın alırım. Bunu ihaleyle yerli üreticiye ürettiririm. Böylece hem istihdam sağlanır hem enerjide her dikilen rüzgar paneli dışa bağımlılığı bir damla da olsa azaltır. Rüzgar panelinin tüm parçaları kolaylıkla ülkemizde üretilebilir. İlerleyen zamanlarda bu konuda üniversite destekli ar-ge çalışmaları yaptırır, kendi tasarımlarımızı üretir hale getiririm.

Sonra yine başka bir enerji kaynağı da güneş. Ülkemizde çok kullanışlı olmasa da yıllık güneşlenme süresi uzun olan bölgelerde apartman ve fabrika çatılarına ki -atıl alanlar bunlar- güneş paneli yerleştirenlere devlet desteği veririm. Yine çok miktarda olmasa da damlaya damlaya bu alandan da 10 yıl içerisinde büyük bir kazanç sağlayacağımızı düşünüyorum.

Bunun dışında daha bir çok kullanılabilir enerji kaynağımız var. Çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Mesela karadenizin atıl kesimlerinde dalga enerjisinden elektrik üretimini denerdim. Gerekirse ülkemden japonya ya akademisyen gönderir eğittirirdim, japonyada kullanılıyor bu kaynak ta.

Nükleere pek sıcak bakmıyorum çünkü hem bir savaş durumunda işe yaramaz hale geliyor hem de kurtulması çok zor ve pahalı atık üretiyor. Ama rüzgar enerjisinde mesela otoyolların kenarlarına bile dikebilirsiniz yer kaplamıyor fazla...

Enerji sorununu çözerken aynı anda da a ve b sınıfı elektrikli otomobil üretimi için yine üniversiteler ve özel sektörü teşvik ederim. Pil ve motor üretimi için. İlk zamanlarda bu konularda verim alamazsam yine yurt dışından tasarım satın alır yerli üreticiye ihale eder istihdam sağlarım. Üretim yaparken faydalı arge yapan firmalara ihalelerde öncelik tanır, çalışanı desteklerim.

Vatandaş rağbet göstermese de ticari olarak kullanımı ekonomik olacağından çoğu firma bu araçlara rağbet gösterir. O da olmazsa vergi teşviği felan piyasasını oluştururum.

Ya aslında olmayacak iş değil. Peki neden gelişemiyoruz? Ülkemizde işe işi bilen değil akraba yerleştiriliyor. İhaleler ucuza yapana, çalışana değil yandaşa veriliyor. Nitelikli eğitim yok. Mühendislik bitiren çoğu genç sanayide iş yapamıyor. Mesela bunun için yaz stajı değil de ders yoğunluğunu azaltıp başarılı öğrencileri üçüncü sınıftan itibaren yarım gün sanayide çalıştırıp maaşını ve sigortasını ben devlet olarak öderdim. Böylece hem işe yaramaz ders yükünden öğrenciyi kurtarır hem de mezun olur olmaz çalışabilecek bilgili ve tecrübeli mühendis yetiştirmiş olurdum. Bir de aynı şekilde fen fakültelerinin başarılı öğrencilerini arge firmalarında yada arge yapılan üretim yerlerinde istihdam ederdim.

Bunun yanı sıra ileride gelecek vadeden konularda eğitim görmesi için düzenli olarak y.dışına öğrenci ve akademisyen gönderir 5 yıl sonra ülkede devlet desteğiyle iş kurmalarını sağlar ya da iyi maaşlara istihdam ederdim.

Yine yurt dışındaki firmalara ülkemizde arge faaliyetleri yapmaları için teşvik verir, çalıştırdıkları mühendis vb çalışanların maaşını ben öder böylece eleman yetiştirirdim. Bu firmalar ülkede üretim yapmak isterse uzun dönem için arsa tahsis eder vergi indirimlerinden yararlanmalarını sağlardım.

Ülkede yanlış giden bir sürü sektör var sağlık gibi. Bunlarda yine çok basit alet edevat ithal ediyoruz. İlaç ithal ediyoruz. Benzer uygulamaları bunun gibi her sektöre yayardım.

Neyse hayal kurmak güzel de benim bu yazımı sonuna kadar okuyacak insan sayısı bile bir elin parmaklarını geçmez.

Bu yazımda mantıksızlıklar hatalar olabilir ama genel hattıyla olmayacak şeyler değil. Çünkü tek yönlü bir hareket değil. Neyse yoruldum yazmaktan, siz de muhtemelen okumaktan.

• quote:

Forumda bi konuda uzunca yazmıştım ama özet geçersek;

İlk olarak enerjide dışa bağımlılığı çözmek gerekiyor. Bunun en güzel yöntemi rüzgar enerjisi. İlk zamanlar yurt dışından "tasarım" satın alırım. Bunu ihaleyle yerli üreticiye ürettiririm. Böylece hem istihdam sağlanır hem enerjide her dikilen rüzgar paneli dışa bağımlılığı bir damla da olsa azaltır. Rüzgar panelinin tüm parçaları kolaylıkla ülkemizde üretilebilir. İlerleyen zamanlarda bu konuda üniversite destekli ar-ge çalışmaları yaptırır, kendi tasarımlarımızı üretir hale getiririm.

Sonra yine başka bir enerji kaynağı da güneş. Ülkemizde çok kullanışlı olmasa da yıllık güneşlenme süresi uzun olan bölgelerde apartman ve fabrika çatılarına ki -atıl alanlar bunlar- güneş paneli yerleştirenlere devlet desteği veririm. Yine çok miktarda olmasa da damlaya damlaya bu alandan da 10 yıl içerisinde büyük bir kazanç sağlayacağımızı düşünüyorum.

Bunun dışında daha bir çok kullanılabilir enerji kaynağımız var. Çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Mesela karadenizin atıl kesimlerinde dalga enerjisinden elektrik üretimini denerdim. Gerekirse ülkemden japonya ya akademisyen gönderir eğittirirdim, japonyada kullanılıyor bu kaynak ta.

Nükleere pek sıcak bakmıyorum çünkü hem bir savaş durumunda işe yaramaz hale geliyor hem de kurtulması çok zor ve pahalı atık üretiyor. Ama rüzgar enerjisinde mesela otoyolların kenarlarına bile dikebilirsiniz yer kaplamıyor fazla...

Enerji sorununu çözerken aynı anda da a ve b sınıfı elektrikli otomobil üretimi için yine üniversiteler ve özel sektörü teşvik ederim. Pil ve motor üretimi için. İlk zamanlarda bu konularda verim alamazsam yine yurt dışından tasarım satın alır yerli üreticiye ihale eder istihdam sağlarım. Üretim yaparken faydalı arge yapan firmalara ihalelerde öncelik tanır, çalışanı desteklerim.

Vatandaş rağbet göstermese de ticari olarak kullanımı ekonomik olacağından çoğu firma bu araçlara rağbet gösterir. O da olmazsa vergi teşviği felan piyasasını oluştururum.

Ya aslında olmayacak iş değil. Peki neden gelişemiyoruz? Ülkemizde işe işi bilen değil akraba yerleştiriliyor. İhaleler ucuza yapana, çalışana değil yandaşa veriliyor. Nitelikli eğitim yok. Mühendislik bitiren çoğu genç sanayide iş yapamıyor. Mesela bunun için yaz stajı değil de ders yoğunluğunu azaltıp başarılı öğrencileri üçüncü sınıftan itibaren yarım gün sanayide çalıştırıp maaşını ve sigortasını ben devlet olarak öderdim. Böylece hem işe yaramaz ders yükünden öğrenciyi kurtarır hem de mezun olur olmaz çalışabilecek bilgili ve tecrübeli mühendis yetiştirmiş olurdum. Bir de aynı şekilde fen fakültelerinin başarılı öğrencilerini arge firmalarında yada arge yapılan üretim yerlerinde istihdam ederdim.

Bunun yanı sıra ileride gelecek vadeden konularda eğitim görmesi için düzenli olarak y.dışına öğrenci ve akademisyen gönderir 5 yıl sonra ülkede devlet desteğiyle iş kurmalarını sağlar ya da iyi maaşlara istihdam ederdim.

Yine yurt dışındaki firmalara ülkemizde arge faaliyetleri yapmaları için teşvik verir, çalıştırdıkları mühendis vb çalışanların maaşını ben öder böylece eleman yetiştirirdim. Bu firmalar ülkede üretim yapmak isterse uzun dönem için arsa tahsis eder vergi indirimlerinden yararlanmalarını sağlardım.

Ülkede yanlış giden bir sürü sektör var sağlık gibi. Bunlarda yine çok basit alet edevat ithal ediyoruz. İlaç ithal ediyoruz. Benzer uygulamaları bunun gibi her sektöre yayardım.

Neyse hayal kurmak güzel de benim bu yazımı sonuna kadar okuyacak insan sayısı bile bir elin parmaklarını geçmez.

Bu yazımda mantıksızlıklar hatalar olabilir ama genel hattıyla olmayacak şeyler değil. Çünkü tek yönlü bir hareket değil. Neyse yoruldum yazmaktan, siz de muhtemelen okumaktan.

aaa sen resmen zeki, bağımsız, üreten insanlar istiyorsun olur mu öyle ya

internetten 20 dolara indirilmiş projelere yandaş diye milyonlarca lira teşvik vermek sonra o yatırımın sonucu swift kasalı 5 akülü araca elektirikli araç demek çok daha güzel.

rüzgar enerjisiymiş pehhh doğanın içine edecek arada yandaşlara peşkeş çekilecek onca ihale varken cık cık.

şaka bir yana halende umut var bu ülke için, nasıl oluyorsa halen 10 tane üniversiteden dünya çapında mühendis ve doktor çıkarabiliyoruz, internette film izlemek dışında bir şey yapmıyorken zorla siyasallaştırılan bir gençlik oluştu, bunlar okuyan, üreten zeki insanlar, bu kadar acının sonucu müthiş bir mizah anlayışı var ben en çok ona hayret ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amadeus99 -- 3 Nisan 2014; 21:17:14 >

• amadeus99 A kullanıcısına yanıt
    Ben de yazdım zaten. Ülkede " ben ve çevrem zengin, diğerleri benim kölem olsun" zihniyeti yerine "ülkece kalkınalım, 5 sene geç olsun ama herkes refaha ulaşsın" düşüncesi oturmadan ilerleme kaydedemeyiz.

Yukarıdakiler sadece bir konu hakkındaki plan projeler. Ben otursam 1 yılda çok ufak değişikliklerle çok büyük gelişim vaadedecek projeyle doldururum ortalığı. %30 u işe yarasa ülke düzlüğe çıkar. Ama ben yandaş beslemeyeceğim için beni kimse desteklemez o yüzden hayal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k2fg9 -- 3 Nisan 2014; 21:23:13 >
  • Rüzgar enerjisi mantıklı değil. Devasa tarlalar yapsan bile ülkenin %3 ihtiyacını bile karşılayamazsın. Nükleer reaktörler çağın gereğidir. Gelişmiş ülkelerde onlarcası vardır. Enerji ithal ettiğimiz düşünülürse ki hatta büyük çoğunluğunu ithal ediyoruz. Dediğin gibi öncelikli çözülmesi lazım. Ama gereken şekilde tabii. Doğa manyakları sırf laf olsun diye müdahale etmezse tabii.

Bu ülkenin motor üretmesi hayal. Ayrıca motora gelene kadar sırada çok şey var.

Bence düşündüğün kadar kolay değil. Yani sırf eleştirmek için yazmışsın gibi.
  • Nisan'da yine zammı geçirmişler kur ayağına beyler? Nedir son durum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sayyadkn

Rüzgar enerjisi mantıklı değil. Devasa tarlalar yapsan bile ülkenin %3 ihtiyacını bile karşılayamazsın. Nükleer reaktörler çağın gereğidir. Gelişmiş ülkelerde onlarcası vardır. Enerji ithal ettiğimiz düşünülürse ki hatta büyük çoğunluğunu ithal ediyoruz. Dediğin gibi öncelikli çözülmesi lazım. Ama gereken şekilde tabii. Doğa manyakları sırf laf olsun diye müdahale etmezse tabii.

Ağzı olan konuşuyor, ben Enerji mezunuyum gerçek nükleer reaktörde kısmen de olsa , inceledim çalıştım falan da rüzgar gülü ve reaktör ile ilgili bilgilerine şaştım kaldım.

Sallamayın böyle kardeşim. Esas gelişmiş ülkeler bir bir rüzgar güllerini artırırken, nükleer reaktörlerini kapatıyor. Bilmeden atıp tutanlardan hoşlanmıyorum...

Rüzgar gülü yani wind turbine bugün karaborsa...

• quote:

Orijinalden alıntı: dec_chaos

Tarim isgucunun azalması illa üretiminde azaldığını gostermez.
    Makinalasma ve yeni uretim teknikleri yeni tohumlar ve gubreler üretimi artirabilir.
    Bu arada hizmet sektörü denince akliniza evdeki hizmetciler gelmesin bankacidan memura ogretmen den mühendise herkes bu sektorde calisiyor.
    Aslinda tezleriniz doğru olsa da ortaya koydugunuz rakamlar sizi desteklemiyor.
    Bu rakamları tarim üretim rakamları ile desteklerseniz daha anlamlı olur.

Saman ve angus ithalati yapmamizdan belli oluyor tarim ve hayvanciligimizin seviyesi rakama ne gerek var :-D:-D

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

quote:

Rüzgar enerjisi mantıklı değil. Devasa tarlalar yapsan bile ülkenin %3 ihtiyacını bile karşılayamazsın. Nükleer reaktörler çağın gereğidir. Gelişmiş ülkelerde onlarcası vardır. Enerji ithal ettiğimiz düşünülürse ki hatta büyük çoğunluğunu ithal ediyoruz. Dediğin gibi öncelikli çözülmesi lazım. Ama gereken şekilde tabii. Doğa manyakları sırf laf olsun diye müdahale etmezse tabii.

Ağzı olan konuşuyor, ben Enerji mezunuyum gerçek nükleer reaktörde kısmen de olsa , inceledim çalıştım falan da rüzgar gülü ve reaktör ile ilgili bilgilerine şaştım kaldım.

Sallamayın böyle kardeşim. Esas gelişmiş ülkeler bir bir rüzgar güllerini artırırken, nükleer reaktörlerini kapatıyor. Bilmeden atıp tutanlardan hoşlanmıyorum...

Enerji mezunu olarak böyle konuşuyorsan. Boşuna mezun olmuşsun. Ayrıca enerji mezunu derken makine mühendisi değilsindir inşallah. Rüzgar enerjisi, dalga enerjisi felan bunlar sonraki adımlar. Önce sen para karşılığı doğalgaz alıp bundan elektrik üretmeyi bırakmalısın. Sanki biz Almanya yız da bırakmalıyız herşeyi rüzgar enerjisine geçmeliyiz doğru.

Ülkeler elektriklerinin ne kadarını hangi enerji türünden üretiyor ? Hem bu ülkenin hem de diğer ülkelerin oran olarak çıkartır mısın ? Boş konuşmamış içi dolu konuşmuş olursun.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

quote:

Enerji mezunu olarak böyle konuşuyorsan. Boşuna mezun olmuşsun. Ayrıca enerji mezunu derken makine mühendisi değilsindir inşallah. Rüzgar enerjisi, dalga enerjisi felan bunlar sonraki adımlar. Önce sen para karşılığı doğalgaz alıp bundan elektrik üretmeyi bırakmalısın. Sanki biz Almanya yız da bırakmalıyız herşeyi rüzgar enerjisine geçmeliyiz doğru.

Ülkeler elektriklerinin ne kadarını hangi enerji türünden üretiyor ? Hem bu ülkenin hem de diğer ülkelerin oran olarak çıkartır mısın ? Boş konuşmamış içi dolu konuşmuş olursun.

DEdiklerin benim anti-tezime cevap değil ki...

DÜnya nükleer enerjiden vazgeçiyor, Almanya Fransa nükleer reaktörlerini zaman içerisinde kapatma kararı aldı. Rüzgar gülü kararborsa, ve senin bana verdiğin cevap, doğalgaz ile enerji üretmeyi bırakmalısın olmuş...

Ben mi üretiyorum elektriği?

• eylül ayında ds3 aldım 53 bin tl ye, şimdi bakıyorm 71 bin olmus vay anasını ya neler oluyor :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: RUSSHEL

eylül ayında ds3 aldım 53 bin tl ye, şimdi bakıyorm 71 bin olmus vay anasını ya neler oluyor :(

Konu başlıktan sapmış vatan kurtarma yeri olmuş. Biri de çıkmış ülkeyi şöyle düzeltirim böyle düzeltirim. Bizim mahallenin kahvehanesinde batak atarken biz de kurtarıyoruz böyle eğlenceli oluyor.
  • hasanmerto kullanıcısına yanıt
    Senin ne tezin varmış ki ?

Rakam koy demişim "sen ben mi üretiyorum elektriği" cevabını vermişsin. Boşuna mezun olmuşsun demiştim. Şimdi ilkokuldan tekrar başlaman gerektiğini söylüyorum.

Dünya da sadece üç ülke vardır dimi ? Almanya, Fransa ve Türkiye. ahhaha hayret birşey ya.

Şu her cümle sonuna koyduğun üç nokta var ya. Ne anlama geliyor o ? Her cümlenin altında başka bir anlam mı yatıyor ? Saçma sapan kullanma şunu ya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RUSSHEL

eylül ayında ds3 aldım 53 bin tl ye, şimdi bakıyorm 71 bin olmus vay anasını ya neler oluyor :(

Bayiye gidersen 10bin tl indirim yaparlar, 60bin e alırsın.
  • quote:

Sen enerjiyle ilgili bilgilerini tekrar gözden geçir.. hatta en baştan başla.. Türkiye'nin 2023 yılında enerjisinin %30'nu rüzgardan karşılayacağını bilmen gerekir.. Amerika bu orana çok yaklaşmış durumda şuan, bu seviyeler daha da yükselecek, güneş panellerini hiç saymadım daha, California'da kurulan güneş çiftliği 140.000 haneye yetiyor. IBM'in geliştirdiği dev güneş çanakları henüz deneme aşamasında, normal panele göre kat kat fazla verimli, Sahra çölünün %2'si kaplanırsa tüm dünyaya yetecek elektrik ortaya çıkıyor. Gelişmiş ülkelerde nükleer var dediğin 40 sene öncenin zihniyeti, onlarda yanlış olduğunu çok net anladılar artık.

• 
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.