Şimdi Ara

Cemaat - Siyaset (529. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.326
Cevap
52
Favori
242.523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 527528529530531
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: anadolulu1

quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sonkurt

quote:

sonkurt imzana baktım da biraz tuhaf olmuş bana göre tabii
    acaba bu aynı kafaya sahip olarak ki insanın doğduğu yeri aileyi ülkeyi seçme gibi şansı yok yaradan nerede munasip görmüş orada yaratılırsın
    lütfen sadece soruma cevap sizin türklüğünüz den veya başkalarının türk lüğünden de ne utanç nede eleştiri yapıyorum belki türklüğümden sizin kadar veya sizden daha fazla gurur duyarım ama bir başka insanları veya ırkları ötekileştirerek değil ve katılmıyorum da
    şimdi sorum siz şırnak ta kürt bir ailenin 6 cı çocuğu olsa idiniz ki olabilir di türkler hakkın da düşünceniz ne olurdu ve imzanıza ne yazardınız
    cevabınız için teşekkürler

Ben kürt olsaydım, bana kucak açan, ekmeğini paylaşan, elektriğini kaçak kullanmama izin veren, ücretsiz sağlıktan yararlandıran, toprağımı ekmediğim halde dönüm başına para veren, öldürüldükleri halde çocuğum okusun diye öğretmen gönderen, öldürüldüğü halde sağlıklı toplum olsunlar diye doktor gönderen, yakıldığı halde yolları yapılsın diye iş makinesi gönderen bir devlete hainlik etmez her yerde yüceltirdim. Bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyardım. Burada hainlik etmez diye bahsettiklerim Pkk'lı yada pkk sempatizanı olanlar içindir.
    Oysa bakın, ben Türk ırkındanım demem bile sizi nasıl rahatsız ediyor. Siz, ben kürdüm diyorsunuz ama ben bundan rahatsız olmuyorum. Siz konunun başından beri olaya vakıf olmadığınız için oradaki insanlar hakkındaki fikirlerimi bilmiyorsunuz. Bakışınız sığ. Sizin kürt olmanız beni zerre ilgilendirmiyor. Yeterki bu ülkeye vatandaşlık görevlerinizi yapın.

Yine yanıldın sonkurt
    Ben Kürt degilim ama olabilirdim de senin türk yazısı beni rahatsız etmedi onu yazmaktaki amaç rahatsız etti yani türk olmayanlar bu ülkede amanetçi gibi kürt ün biri çıksa o türk kelimelerini yazdığın yerlere kürt kelimelerini koysa aynı düşünceya sahip olurum iki kafanın bir birinden farkı yok tum halk lara saygım var ben turk um ya lazım yad çerkez im tum halklar Kur'an da denildiği gibi eşittirler birbirine üstünlüğü olamaz aksi düşünenler ALLAH a şirk koşmuş olup ahirette hesabını verirler
    senin gibi düşünenler ben türküm diyerek bu ülke benim kimisi de ben kürt üm bunların ne işi var bu kürdistan benim diyerek aynı şeyi yapıyorlar türk ve kürt kafatasıcısı oralar buralar da benim diyerek işte o saydıklarını yapanlar cudinin tepesinde biri ankaranın göbeğinde otobüs yakıyor polise taş atıyor diğeri doğuda öğretmen doktor öldürüyor makinaları yakıyor menfii yapılanların hepsinide lanetliyorum iki kafanında birbirinden farkı yok ayrımcılık yapanlar ALLAH a şirk koşuyorlar mümin müminin kardeşi dir bu öğretmen öldüren kürt için de öyledir burada otobüs yakan içinde ben türk üm diyen için de öyledir biri batıda biri doğuda tek fark değişik bölgeler de değişik ırklar da yaratılmış olmalarıdır tek fark bu
    Ikincisi onlar bu vatana sonradan gelmedi sen onların vatanına sonradan geldin sen gelmeden orada zaten kürdistan diye bir bölge vardı kürt ler de varıdı

Türkler nasıl sonradan geldi? Sanki türkler anadoluya 1071 yılında mı geldi? Kürtlerin buranın yerli halkı olduğunu kim söyledi? Nerede eserleri ? Madem yerlisi tüm yerli halklardan kalma eserler var onlarınkiler nerede? Urartu ermenisi bile orada eser bırakmış kürtlerden tık yok.Bizans ve arap devleti varken kürtler bu bölgede ne yapıyordu? Madem anadolu yerli halkıydı bizansla bir savaşları bile olmadı.
    Türkler iskitler zamanında beri sürekli anadoluya gelmiş istanbulu 2 kere kuşatmışken nasıl oluyor da türkler sonradan geliyor?

Türkiye cumhuriyeti kurulmadan once doğuda kürtler ve Kürdistan vami idi yok mu idi

Türkiye cumhuriyeti ne alaka?
    Osmanlı zamanında kürtler vardı da ayrı mı görülüyordu? Kürdistan denen yer ayrı bir idari bölge bir eyalet falan değildi.Lazistan da vardı aynı kürdistan gibi.İyi ki kanuninin bir lafında geçti.
    Hem anadolu türk tarihi ile türkiye cumhuriyeti ne alaka? Ayrıca osmanlı zamanı doğu kavramıyla şimdiki doğu ne alaka?

Soruma cevap yok
    sen turk um diyorsun Türkiye cumhuriyet inin bir vatan daşiyim diyorsun bende öğleyim turk degilim ama Türkiye vatandaşı yim ama diyelim ki Kürt um sen bana diyorsun ki sen benim ülkemde yasıyorsun diyorsun bende senin ulkende yasamıyorum Türkiye toprakların da yasıyorum ve benim dedelerim icin çanakkalede sehid olacak kadar kutsal sa benim icinde bu topraklar kutsal ve uğrunda sehid olunur bir ülkede hep beraber yasıyoruz ama sen turk isen senden once benim dedelerim vardı o topraklarda o toprakların adıda Kürdistan' idi yani senin kimliğine gore senin turk olarak benim Kürt ırkına degil hiç bir kimliğe karşı üstünlüğün yok bu ülkede tum kimlikler eşittirler sana özel cumhuriyet varsa o benim Cumhuriyeti'm degil 75 milyonun cumhuriyeti Türkiye cumhuriyeti olabilir bence
     Cemaat - Siyaset

Senin sorun cevap verilecek bir soru mu?
    1923'ten önce kürtler varmıy mış? Böyle soru mu olur? Hem diyorsun kürtler türklerden önce vardı bir de diyorsun ki 1923'ten önce kürt yok muydu? En az 1000 sene öncesi türkler varken sen bana 100 sene öncesini sorup soruma cevap alamadım diyorsun.Zaten hangi kürde sorsam 100 sene öncesi yok.Başlıyor cumhuriyet döneminden anlatmaya.80 sene öncekilerden bana ne? Sen 1000 sene önce ne yapıyordun onu anlat.Hangi devletleri kurdun kim senin ataların? Soruyorum tık yok.
    Bir de sağdan soldan toplanan uydurma kürt tarihi yazılarıyla bu iş dönmez.Ben kaynak kullanmadan yazıyorum.Bakıyorum sana bir siteden kopyala yapıştır.
    Yakında farsların kültürünü de çalarsınız.Pers devleti olur kürt devleti.Malum diliniz benziyor.Bu kadar kürt var ne doğru düzgün bir tarih ne doğru dürüst bir devlet hiçbir şey.2 tane kabileye devlet diyen adamlarsınız.Selahhatin eyyübinin bile kardeşlerinin isimleri türk adı.
    Bence daha inandırıcı bir tarih yazmaya çalışın.Eski medeniyetlerden kalan eserleri yürütmekle bu iş olmuyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sonkurt

quote:

sonkurt imzana baktım da biraz tuhaf olmuş bana göre tabii
    acaba bu aynı kafaya sahip olarak ki insanın doğduğu yeri aileyi ülkeyi seçme gibi şansı yok yaradan nerede munasip görmüş orada yaratılırsın
    lütfen sadece soruma cevap sizin türklüğünüz den veya başkalarının türk lüğünden de ne utanç nede eleştiri yapıyorum belki türklüğümden sizin kadar veya sizden daha fazla gurur duyarım ama bir başka insanları veya ırkları ötekileştirerek değil ve katılmıyorum da
    şimdi sorum siz şırnak ta kürt bir ailenin 6 cı çocuğu olsa idiniz ki olabilir di türkler hakkın da düşünceniz ne olurdu ve imzanıza ne yazardınız
    cevabınız için teşekkürler

Ben kürt olsaydım, bana kucak açan, ekmeğini paylaşan, elektriğini kaçak kullanmama izin veren, ücretsiz sağlıktan yararlandıran, toprağımı ekmediğim halde dönüm başına para veren, öldürüldükleri halde çocuğum okusun diye öğretmen gönderen, öldürüldüğü halde sağlıklı toplum olsunlar diye doktor gönderen, yakıldığı halde yolları yapılsın diye iş makinesi gönderen bir devlete hainlik etmez her yerde yüceltirdim. Bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyardım. Burada hainlik etmez diye bahsettiklerim Pkk'lı yada pkk sempatizanı olanlar içindir.
    Oysa bakın, ben Türk ırkındanım demem bile sizi nasıl rahatsız ediyor. Siz, ben kürdüm diyorsunuz ama ben bundan rahatsız olmuyorum. Siz konunun başından beri olaya vakıf olmadığınız için oradaki insanlar hakkındaki fikirlerimi bilmiyorsunuz. Bakışınız sığ. Sizin kürt olmanız beni zerre ilgilendirmiyor. Yeterki bu ülkeye vatandaşlık görevlerinizi yapın.

Yine yanıldın sonkurt
    Ben Kürt degilim ama olabilirdim de senin türk yazısı beni rahatsız etmedi onu yazmaktaki amaç rahatsız etti yani türk olmayanlar bu ülkede amanetçi gibi kürt ün biri çıksa o türk kelimelerini yazdığın yerlere kürt kelimelerini koysa aynı düşünceya sahip olurum iki kafanın bir birinden farkı yok tum halk lara saygım var ben turk um ya lazım yad çerkez im tum halklar Kur'an da denildiği gibi eşittirler birbirine üstünlüğü olamaz aksi düşünenler ALLAH a şirk koşmuş olup ahirette hesabını verirler
    senin gibi düşünenler ben türküm diyerek bu ülke benim kimisi de ben kürt üm bunların ne işi var bu kürdistan benim diyerek aynı şeyi yapıyorlar türk ve kürt kafatasıcısı oralar buralar da benim diyerek işte o saydıklarını yapanlar cudinin tepesinde biri ankaranın göbeğinde otobüs yakıyor polise taş atıyor diğeri doğuda öğretmen doktor öldürüyor makinaları yakıyor menfii yapılanların hepsinide lanetliyorum iki kafanında birbirinden farkı yok ayrımcılık yapanlar ALLAH a şirk koşuyorlar mümin müminin kardeşi dir bu öğretmen öldüren kürt için de öyledir burada otobüs yakan içinde ben türk üm diyen için de öyledir biri batıda biri doğuda tek fark değişik bölgeler de değişik ırklar da yaratılmış olmalarıdır tek fark bu
    Ikincisi onlar bu vatana sonradan gelmedi sen onların vatanına sonradan geldin sen gelmeden orada zaten kürdistan diye bir bölge vardı kürt ler de varıdı

Türkler nasıl sonradan geldi? Sanki türkler anadoluya 1071 yılında mı geldi? Kürtlerin buranın yerli halkı olduğunu kim söyledi? Nerede eserleri ? Madem yerlisi tüm yerli halklardan kalma eserler var onlarınkiler nerede? Urartu ermenisi bile orada eser bırakmış kürtlerden tık yok.Bizans ve arap devleti varken kürtler bu bölgede ne yapıyordu? Madem anadolu yerli halkıydı bizansla bir savaşları bile olmadı.
    Türkler iskitler zamanında beri sürekli anadoluya gelmiş istanbulu 2 kere kuşatmışken nasıl oluyor da türkler sonradan geliyor?

Türkiye cumhuriyeti kurulmadan once doğuda kürtler ve Kürdistan vami idi yok mu idi

Türkiye cumhuriyeti ne alaka?
    Osmanlı zamanında kürtler vardı da ayrı mı görülüyordu? Kürdistan denen yer ayrı bir idari bölge bir eyalet falan değildi.Lazistan da vardı aynı kürdistan gibi.İyi ki kanuninin bir lafında geçti.
    Hem anadolu türk tarihi ile türkiye cumhuriyeti ne alaka? Ayrıca osmanlı zamanı doğu kavramıyla şimdiki doğu ne alaka?

Soruma cevap yok
    sen turk um diyorsun Türkiye cumhuriyet inin bir vatan daşiyim diyorsun bende öğleyim turk degilim ama Türkiye vatandaşı yim ama diyelim ki Kürt um sen bana diyorsun ki sen benim ülkemde yasıyorsun diyorsun bende senin ulkende yasamıyorum Türkiye toprakların da yasıyorum ve benim dedelerim icin çanakkalede sehid olacak kadar kutsal sa benim icinde bu topraklar kutsal ve uğrunda sehid olunur bir ülkede hep beraber yasıyoruz ama sen turk isen senden once benim dedelerim vardı o topraklarda o toprakların adıda Kürdistan' idi yani senin kimliğine gore senin turk olarak benim Kürt ırkına degil hiç bir kimliğe karşı üstünlüğün yok bu ülkede tum kimlikler eşittirler sana özel cumhuriyet varsa o benim Cumhuriyeti'm degil 75 milyonun cumhuriyeti Türkiye cumhuriyeti olabilir bence
     Cemaat - Siyaset

Senin sorun cevap verilecek bir soru mu?
    1923'ten önce kürtler varmıy mış? Böyle soru mu olur? Hem diyorsun kürtler türklerden önce vardı bir de diyorsun ki 1923'ten önce kürt yok muydu? En az 1000 sene öncesi türkler varken sen bana 100 sene öncesini sorup soruma cevap alamadım diyorsun.Zaten hangi kürde sorsam 100 sene öncesi yok.Başlıyor cumhuriyet döneminden anlatmaya.80 sene öncekilerden bana ne? Sen 1000 sene önce ne yapıyordun onu anlat.Hangi devletleri kurdun kim senin ataların? Soruyorum tık yok.
    Bir de sağdan soldan toplanan uydurma kürt tarihi yazılarıyla bu iş dönmez.Ben kaynak kullanmadan yazıyorum.Bakıyorum sana bir siteden kopyala yapıştır.
    Yakında farsların kültürünü de çalarsınız.Pers devleti olur kürt devleti.Malum diliniz benziyor.Bu kadar kürt var ne doğru düzgün bir tarih ne doğru dürüst bir devlet hiçbir şey.2 tane kabileye devlet diyen adamlarsınız.Selahhatin eyyübinin bile kardeşlerinin isimleri türk adı.
    Bence daha inandırıcı bir tarih yazmaya çalışın.Eski medeniyetlerden kalan eserleri yürütmekle bu iş olmuyor.

Eğer okumaya karar verirse burada çok güzel bir yazı var. Hemde önde gelen tarihçilerden biri tarafından yazılmış belgelere dayanarak yazılmış bir yazı..

Osmanlı döneminde Kürdistan, 19. yüzyıldaki kısa bir dönem hariç, idarî değil coğrafî bir bölgenin adıydı ve bütün Güneydoğu Anadolu’yu içine almıyordu.

Kürdistan, Osmanlı döneminde coğrafî bir bölge adıydı. İdarî teşkilatta kullanılması 19. yüzyılın ortalarında olmuştur. Osmanlı döneminde Kürdistan beyleri diye anılan aşiret reislerinin bölgeleri çok geniş bir coğrafya değildir. Kanunî Sultan Süleyman’ın 1526’da Fransa Kralı Fransuva’ya gönderdiği ve içinde Kürdistan ifadesi geçen fermanından bir yıl sonraya ait imparatorluğun idari taksimatını gösteren arşiv kayıtları elimizdedir.

Kürdistan beyleri

Metin Kunt’un “Sancaktan Eyalete” isimli eserinde yayınladığı arşiv belgelerine göre 1527’de “Vilayet-i Kürdistan” denilen ve Kürt aşiret reisleri tarafından yönetilen sancaklar şunlardır:

Cizre, Bitlis Hısnkeyf (Hasankeyf), Siverek, Çemişgezek, İmadiye, Mir Zahid Bey tarafından yönetilen sancak, Hizan, Sason, Palu, Çapakçur (Bingöl), Eğil, Sincar, Atak (Silvan’ın kuzeyi), Çermik, Hazzo, Zirkî. Bu beylerden Cizre, Bitlis Hısnkeyf, Siverek, Çemişgezek, İmadiye beyleri ile Mir Zahid Bey’in Kürdistan beylerinin büyükleri olduğu zikredilir. Vilayet-i Kürdistan diye kastedilen yer de tek bir idari bölgeyi değil Kürt beyleri tarafından yönetilen sancakları ifade etmek için kullanılmıştır.

Osmanlı’nın Kürdistan diye nitelendirdiği coğrafya görüldüğü gibi daha ziyade bir kalesi olan aşiret beylerinin yönetimindeki bölgelerdir. Osmanlı döneminde Diyarbekir, Van, Urfa, Mardin gibi bölgeler merkezden gönderilen valiler tarafından yönetilmiştir.

Kürdistan Eyaleti

18. yüzyılda eyaletlerin merkezle bağlantısı iyice zayıfladı. Ancak 19. yüzyılın başlarında II. Mahmud döneminden itibaren imparatorluk merkezileşmeye başladı. Tanzimat döneminde de bu uygulama devam etti. 1847’de Bedirhan Bey isyanını bastırdıktan sonra Kürt beylerinin karşı çıkmasından dolayı uygulanamayan Tanzimat bölgede uygulanmaya başlandı.

Osmanlı yönetimi, bölgede asayişin sağlanması, vergi ve asker toplanması için yeni bir idarî teşkilatlanmaya gitti. 1847 yılının Aralık ayında Kürdistan Eyaleti kuruldu. Yeni eyalet Diyarbekir Eyaleti ile Muş, Van, Hakkâri sancakları ve Mardin, Cizre, Bohtan kazaları bir araya getirilerek oluşturulmuştu. İlk valisi Esad Paşa olan eyaletin yönetim merkezi ise Ahlat’tı.

Eyalet kurulduktan sonra bölgedeki etkin Kürt beyleri bölgeden uzaklaştırılarak merkezi idare kuvvetlendirilmeye başlandı. 1851 Temmuz’unda ise eyaletin merkezi Diyarbekir’e taşındı. Kürdistan Eyaleti’nin sınırlarının genişliği yüzünden yaşanan idarî meseleleri azaltmak için bazı bölgeler ayrılarak yeni eyaletler kurulmuştur. 1849’da Hakkâri, Van, Cizre ve Mardin bir araya getirilerek Hakkâri Eyaleti kuruldu. 1853’te Kürdistan Eyaleti Diyarbekir, Siirt ve Mardin’i içine alıyordu.

1864’te vilayet nizamnamesi çıkarılarak Osmanlı taşra teşkilatında yeni bir düzenlemeye gidildi. 1867’de Diyarbekir ve Mamüratülaziz eyaletleri Diyarbekir Eyaleti adı altında birleştirildi.

BEDiRHAN BEY iSYANI

19. yüzyılın ortalarında Güneydoğu Anadolu bölgesinde meydana gelen ve Kürdistan Eyaleti’nin kurulmasına da vesile olan Bedirhan Bey İsyanı üzerine iki tane doktora tezi yapılmıştır. Cabir Doğan ve Fatih Gencer’in tezleri ile Tuncay Öğün’ün “Cizreli İzzeddin Şîr Bey ve İsyanı” isimli kitabından Bedirhan Bey İsyanı ve Kürdistan Eyaleti’nin nasıl kurulduğunu öğrenebilirsiniz.

Cizre-Bohtan bölgesinin idarecisi olan Bedirhan Bey, 1839’da Nizip Savaşı’nda Osmanlı ordusunun Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın ordusuna yenilmesinden sonra bölgede devlet hakimiyetinin zayıflamasından istifade ederek, bölgede hakimiyetini kuvvetlendirdi. Bedirhan Bey, Tanzimat’ın getirdiği merkezileştirme ve vergi toplama sistemine karşı çıktı. Nesturiler’e saldırdı. 1846’de Nesturiler’e ikinci defa saldırınca devlet, bölgede hakimiyetini kurmak için harekete geçti.

1847’de Bedirhan Bey İsyanı bastırıldı. Bazı araştırmalarda Bedirhan Bey’in Kürt milliyetçisi ve Kürt Devleti kurmak için hareket ettiği iddia edilir. Ancak Bedirhan Bey ise kendinin Halid bin Velid’in soyundan geldiğini iddia ediyordu. Ayrıca Cizre bölgesini de bir Osmanlı idarî terimi olan mütesellim unvanıyla yönetiyordu.

Bedirhan Bey İsyanı’nın bastırılması “feth-i cedid”, yani yeni fetih olarak görülmüş, dönemin sultanı Sultan Abdülmecid ise bölgenin “fatih-i hakikisi” olarak zikredilmiştir. Bedirhan Bey ve ailesi İstanbul’a getirildikten sonra Girit’e sürüldüler. 15 yıl burada kaldıktan sonra Bedirhan Bey Şam’a nakledildi. Ömrünün son yıllarını burada geçirdi.

Yurtluk-ocaklık sistemi

Osmanlı döneminde bazı bölgelerde imparatorluğun genelinde uygulanan eyalet sisteminden farklı olarak yurtluk-ocaklık adı verilen bir idarî sistem vardı. Bu sancakların diğerlerinden farkı yönetimin irsi olarak bir ailenin elinde olmasıydı. Arap bölgelerinde, Gürcü topraklarında ve Güneydoğu Anadolu’daki bazı sancaklarda idare bu şekildeydi. Bu şekilde yönetimin tercih edilmesinin en önemli sebebi bu bölgelerde bulunan büyük aşiret beylerinin nüfuzlarından faydalanılmak istenmesiydi. Ancak bu sancaklar muhtar bir idare tarzına sahip değillerdi.

Herhangi bir disiplinsizlikte sancakbeyi azledilir, yerine başkası tayin edilirdi. Ahaliye kötü davranan, devlete sadakatten ayrılan, uygunsuz davranışlarda bulunan yöneticiler görevden uzaklaştırılırdı. Eğer devlete sadakatten ayrılmazlar ve kanunlara uyarlarsa, kayd-ı hayat şartıyla, yani ömür boyu o sancağın yöneticiliğini yaparlardı.

Selçuklular ve Kürdistan

Kürdistan’ın Büyük Selçuklu Sultanı Sultan Sencer döneminde idarî bölge olduğu söylenir. Bu bilgiyi veren 14. yüzyılda yaşayan Hamdullah Müstevfî’dir. Ancak Müstevfî, Sultan Sencer’den yaklaşık iki asır sonra yaşamıştır. Sultan Sencer dönemine ait kaynaklarda ise Kürdistan idarî bir bölge olarak geçmez. Adnan Çevik’in araştırmalarında bu konuda teferruatlı bilgi bulunabilir.

Kürdistan ismi

Kürdistan ismi Arapça “Arz-ı Ekrad” olarak ilk defa 10. yüzyılın ortalarında Nusaybinli İbn Havkal”ın “Suretül-Arz” isimli eserinde geçer. İbn Havkal”ın Kürtler’in yaşadığı yer olarak zikrettiği bölge ise İran’ın Cibal bölgesidir. Yani Hemedan’ın doğusu, Urumiye’nin güneyidir. Bugünkü Irak sınırındaki İran Kürdistan’ından Süleymaniye’ye kadar uzanan bir bölgedir. Kürdistan isimlendirmesi idarî bir ad değil coğrafî bir isimlendirmedir.

Erhan Afyoncu

• quote:

Orijinalden alıntı: Bundeskanzler

Cemaat - Siyaset

Al abi bi sinikırs ye

Acaba nesinden dolayi harammis, onu merak ettim. Giybet desem, degil, vatana ihanet desem, zaten onlar konusulanlar. Bir de sormak lazim, acaba iktidara gore dinen oynama yapmak nasil oluyor?
    Artik osmanlinin son donemlerindeki gibi iktidara calisan fetvalari da aldigimiza gore, ulkemizi en antika ulke seciyorum, 100-150 yildir hic bozulmadan kalmisiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mili irade demek buymus: Yalova'da secimler iptal edilmis

http://m.radikal.com.tr/politika/yalova_secimleri_iptal-1187869

• Milli irade Akp kazanana kadar oyların sayılması gerekirse seçimin iptal edilmesi demektir.Ayrıca kazandığı ama spekülasyon olduğu ortada olan bazı yerlerde oyları yeniden saydirmamak demektir

Ne uğraşıyoruz seçimle anlamadım gitti.Sandik sandık diye tatava yap sonra orada da hile hurda ahlaksizlik diz boyu

Yazıklar olsun her şeyi görüp kavrayıp yine bu adamlara destek olanlara yazılar olsun

• Ağrı'da olduğu gibi yalova içinde aynı sonuçların çıkmasına şaşırmadım. 5 günde oyları sayılamayan ankara varken hala akp'nin itiraz ettiği seçimlerin hepsi güzel güzel iptal ediliyor. Ysk bile fanatik akp'li olmuş, kime güvenicez bu memlekette.
  • ............................ ................ ............................
  • Ali Rıza Demircan'ı severim, böyle akla ziyan bir fetva beklemezdim kendisinden. Oğlunun akp li belediye başkanı olmasının etkisi sanırım. İnsanın gönül bağı olunca gözü bişey görmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: C-3PO

Milli irade Akp kazanana kadar oyların sayılması gerekirse seçimin iptal edilmesi demektir.Ayrıca kazandığı ama spekülasyon olduğu ortada olan bazı yerlerde oyları yeniden saydirmamak demektir

Ne uğraşıyoruz seçimle anlamadım gitti.Sandik sandık diye tatava yap sonra orada da hile hurda ahlaksizlik diz boyu

Yazıklar olsun her şeyi görüp kavrayıp yine bu adamlara destek olanlara yazılar olsun

Sana yazıklar olsun.

• quote:

Cemaat - Siyaset

Bunlara anladığı dilden cevap vermek gerekirse esasında bu tapeleri yaymak halka bildirmek caizdir. İhtiyaç halinde gıybet caiz olur.
    Örnek:
    1- Bir haksızlığı, bir yolsuzluğu şikâyet için, ilgili mercilere bildirmek.

2- Etkili ve yetkili birine, kötülüğe mani olması için, (Falanca, gayri meşru iş yapıyor) demek.

3- Bid'at sahibiyle gezen birine, (Onunla gezme, o mezhepsizdir) demek.

4- Şahitlikte, (Falanca şöyle yaptı) demek.

5- İnsanları, açıktan günah işleyenlerden korumak için, mesela (O kumarbazdır) demek.

6- Gıybet edileni bir zarardan önlemek için, bunu önlemeye gücü yeten birine onun yanlış işlerini söylemek. Mesela, sigara veya bira içen çocuğun babasına gidip durumu bildirmek, babası da, onu önleyecek güçte ise, bu şikâyet çocuğun faydasına olacağı için caizdir.

7- Müslümanları, bid’at ehlinin zararlarından korumak için, bunların kitaplarının ve yazılarının bozukluğunu, sözle veya yazıyla bildirmek. [Bunu yapmak, aynı zamanda dinin emridir.]

Dolayısıyla bu tapelerin içerisinde yolsuzluk yapan idarecilerden bahsediliyor, açıkça günah işleyenler var (reza nın kadın ayarlaması, kuranla ayetlerle dalga geçilmesi, milletin bi tarafına koyulması, ihalelerin peşkeş çekilmesi vs) yani halkın zarar görmesi hali, yolsuzluk ve haksızlık var. Ve bu konuyla ilgili delillerin kabul edilmeden üstü kapatılmaya çalışılıyor. Bunun neresi haram oluyor acaba?

Böyle din alimiyim diye ortalarda gezinip fetva verenler bunu bilmiyor mu?

Bakın AKP lilerin itimat edeceği, başbakanın fetva aldığı Hayrettin KARAMAN'ın bu konuyla ilgili 20 Mayıs 2011 tarihli yazısı;

Gıybet ve ifşa ne zaman caiz olur?

"Son zamanlarda bazı siyasilerin güvenilirliğini zedeleyen günah ve ayıplarının görüntülenerek ifşa edilmesinin ahlaki ve hukuki yönleri tartışılıyor, ama hem halka "namuslu, iffetli, düzgün" görünen hem de böyle olmayan siyasilerin ve devlet görevlilerinin durumlarının açıklanması ayıplanırken, ahlaksızlık ve iki yüzlülük mahkum edilmiyor, ayıplanmıyor, âdeta teşvik ediliyor!"

http://www.hayrettinkaraman.net/makale/0736.htm

• quote:

Ağrı'da olduğu gibi yalova içinde aynı sonuçların çıkmasına şaşırmadım. 5 günde oyları sayılamayan ankara varken hala akp'nin itiraz ettiği seçimlerin hepsi güzel güzel iptal ediliyor. Ysk bile fanatik akp'li olmuş, kime güvenicez bu memlekette.

sonkurt'a sor.
  • quote:

Cemaat - Siyaset

kişiye özel din alimleri olunca her işe bir kılıf bulunabiliyor

gerçi arapça bilip birazda hadis öğrenen herkese alim denilen bir ülkede onlarda haklı ,bir dünya insan ingilizce bilir ama bir kuruş faydası olmaz

hayrettin karaman da başka bir alim , neymiş efendim mezhepsiz olunca bidat sahibiymiş

hani hiç din bilmesek inanacağız ya neyse ,dinde olmayan ne varsa her şeyi dolduran kendileri ama hanif olmayı seçenleri bidat sahibi yapmış

yahu ne dinde adam gibiyiz ,ne siyasette ,ne futbolda vs.vs.vs.

bir gün yandaş öbür gün paralel ,bir gün terörist diğer gün gariban vatandaş ,bir gün darbeci diğer gün kumpas kurulmuş zavallı

acaba dünyada böyle kaç ülke vardır insan merak ediyor

fenerbahçeyi şikeci diye suçlayanlar 8-0 lık ankaragücü maçını hiç hatırlamak istemez ,yada kendisinin şampiyonluk ihtimali kalmadığını anlayınca sırf gıcık olduğu için diğer takımın maçına yatanlar vs.

futbol ,at yarışı gibi doğasında şike yapma eğilimi fazlaca bulunan işlerde ,sen yaptın ben yapmadım diyen kendini kandırıyordur ama her işte olduğu gibi onu da kabullenmezler

neresinden tutsan elinde kalan bir ülkede yanlışı değil ,doğruyu bulmak zor oluyor

asıl benim aklımın almadığı konu ise ,adı gibi bildiği halde yanlışı delicesine savunanlar

• Nezamandan beri gunah cikarmak dinimizde mevcut...

KRAL CIPLAK mi degil mi? Ondan bahsedin. Yok ciplak degil ama ben yinede giydiriyim demenin yoludur bence bu... Hangi harami hangi harama tercih ediyoruz ikilemine dusmuye mi basladilar...

Yakinda Musluman metrede cikarirlar bunlar acaba tuplu mu LCD'li mi olur acaba, www den ttt'ye gececekleri gibi.. ama hissederek ama kanaat ederek.

Ha bu arada Yalova Belediyesine niye haciz geldi. Daha once Yalova Belediyesi ile gul gibi gecinen firmalarin ekmegine tereyag surememis mi Vefa Salman Bey, bu arada iptal mi oluyor Yalova Secimleri aaaa niyeki?

Gunah isleme ozgurlugu nedemek birde onu aciklayiverse Diyanet Isleri Baskanimiz bu konuda cok merak uyandiracak cinsten...
  • Bundeskanzler kullanıcısına yanıt
    zaytungda gördüm haberi.artık kesinlikle doğru dedim ve doğru çıktı.zaytung bu konuda ellerine su dökemez .
  • quote:

Cemaat - Siyaset

Böyle söylemde bulunan adam nasıl o koltukta durabilir. hadi o koltukta oturdun diyelim . Bu kadar insan sana bakıyor ne diyecen diye sen hangi hakla kişisel çıkarların için böyle şeyler söyleyebiliyorsun. Ölünce Toprak seni nasıl kabul edecek nasıl can vereceksiniz. inanılır gibi değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

Cemaat - Siyaset

gerçi arapça bilip birazda hadis öğrenen herkese alim denilen bir ülkede onlarda haklı ,bir dünya insan ingilizce bilir ama bir kuruş faydası olmaz

hayrettin karaman da başka bir alim , neymiş efendim mezhepsiz olunca bidat sahibiymiş

hani hiç din bilmesek inanacağız ya neyse ,dinde olmayan ne varsa her şeyi dolduran kendileri ama hanif olmayı seçenleri bidat sahibi yapmış

bir gün yandaş öbür gün paralel ,bir gün terörist diğer gün gariban vatandaş ,bir gün darbeci diğer gün kumpas kurulmuş zavallı

fenerbahçeyi şikeci diye suçlayanlar 8-0 lık ankaragücü maçını hiç hatırlamak istemez ,yada kendisinin şampiyonluk ihtimali kalmadığını anlayınca sırf gıcık olduğu için diğer takımın maçına yatanlar vs.

futbol ,at yarışı gibi doğasında şike yapma eğilimi fazlaca bulunan işlerde ,sen yaptın ben yapmadım diyen kendini kandırıyordur ama her işte olduğu gibi onu da kabullenmezler

neresinden tutsan elinde kalan bir ülkede yanlışı değil ,doğruyu bulmak zor oluyor

asıl benim aklımın almadığı konu ise ,adı gibi bildiği halde yanlışı delicesine savunanlar

Aslında Türkiye tam da kıvamında.Her şeyi yarım yamalak bilen bildiklerinin de yarısını uygulayan ilginç,değişik bir ülkeyiz.Diyanette benimde veya bir çok kişinin burda akrabaları var.Dürüst olanları tenzih ederek her zaman diyorum ki Diyanet Türkiye'nin en tehlikeli kurumudur..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bunlar ibretlik olaylar...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • RTE:"Benimle çocuğumun arasındaki konuşma kayıtlarını verdiler"
    Seviyorum bu adamı.Kendi kendine herşeyi itiraf ediyor ama adamda biliyor ki bana oy verenler yaptım desem bile inanmıyacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Wayne

RTE:"Benimle çocuğumun arasındaki konuşma kayıtlarını verdiler"
    Seviyorum bu adamı.Kendi kendine herşeyi itiraf ediyor ama adamda biliyor ki bana oy verenler yaptım desem bile inanmıyacak.

Öncelerde çok kez söyledik. Bırak ses kaydını 1080p bluray kaydı çıksa bile 'inanmıyormuş' gibi yapacaklar.

Aslında herkes rte'ye oy veren vermeyen herkes biliyor hükümetin yediği naneleri ama bizde demokrasi takım tutar gibi gerçekleştiği için ''herşeye rağmen akp'' mantığı yerleşmiş vaziyette.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

Cemaat - Siyaset

fotodaki adamda, hayrettin karaman da ayetleri inkar eden kişiler,

bu arada senin yazdıklarında yanlış. mezhepler haktır ve doğrudur

• 
Sayfa: önceki 527528529530531
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.