Şimdi Ara

Galaxy S3 için Android 4.4 Kitkat test ROM'u Xda üzerinden yayınlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Galaxy S3 için Android 4.4 Kitkat test ROM'u Xda üzerinden yayınlandı

Galaxy S3 için Android 4.3 güncellemesi bazı problemler nedeniyle durdurulmuşken, bağımsız geliştiriciler Android 4.4 KitKat test ROM'unu model için hazırladı bile.

Xda üzerinden yayınlanan ROM, KitKat tabanlı OmniROM test yazılımı ve oldukça da fonksiyonel çalışıyor. ROM'u XpLoDWilD, Entropy512 ve Rebellos nick'li Xda geliştiricileri hazırladı.

ROM şu anda video oynatma ve kamera fonksiyonları optimal olarak çalışmıyor. Ayrıca ROM'un test yazılımı olduğunu da hatırlatalım. KitKat tecrübesini Galaxy S3 cihazlarında yaşamak isteyenler kaynak linkinden gerekli adımları takip edebilir.

• Akşam akşam canım çikolata çekti iyi mi :)

• Android 9 u göremez gerçi de hadi gördü diyelim, görsel şöyle mi olacak? Saçma sapan işler.

Galaxy S3 için Android 4.4 Kitkat test ROM'u Xda üzerinden yayınlandı
  • 4.2.2 deki gibi olacak bence. 4.3 olmadı 4.4 vereceğiz diyecekler.
  • amma taktiniz ha logoyahttp://blog.beycon.net/wp-content/uploads/Android-Jelly-Bean-Logo.jpeg
    al jbnin logosuhttp://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2011/05/11x05101719.jpg bu da icsnin. adamlarin her versiyonu bir tatlidan alinti. ne zaman yeni surum ciksa ayni muhabbetler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• xda

• Kitkat deyince aklima cikolata geldi ya bakkalami gitsem ki

• Tek merakım kernel denilen sanal makine üzerinden çalışmayan bir android sürümünün ne oranda performans artışı sağlayacağı.

• Arkadaşlar Galaxy Note 10.1 e kurabiliyormuyuz bunu? Veya ileride kurabilecekmiyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jporta

amma taktiniz ha logoyahttp://blog.beycon.net/wp-content/uploads/Android-Jelly-Bean-Logo.jpeg
    al jbnin logosuhttp://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2011/05/11x05101719.jpg bu da icsnin. adamlarin her versiyonu bir tatlidan alinti. ne zaman yeni surum ciksa ayni muhabbetler.

Aynen millet logoya takmis yav

• quote:

Orijinalden alıntı: muratkaya

Tek merakım kernel denilen sanal makine üzerinden çalışmayan bir android sürümünün ne oranda performans artışı sağlayacağı.

Siz bilgileri baya birbirine karıştırmışsınız. Kernel, tüm yazılımları ve donanımları yöneten, sistemin hareketlerini, kurallarını, limitlerini belirleyen en küçük ana yazılım parçasıdır. Bütün işletim sistemlerinin kerneli vardır.

Sanal makina ise doğrudan basit kodları (doğrudan işlemci seviyesinde basitleştirilmiş kodlardan bahsediyorum, bir işletim sisteminin içindeki hesaplara oranla bir işlemcinin yapabilecekleri ve aldığı komutlar aslında çok sıradan ve az sayıdadır) olmayan karmaşık üst sistemlerin belirli grup işlemcilerde çalışabilmesi için araya giren bir yazılımdır.

Kernel arada durmaz, donanımı da yazılımı da yönetir. İşletim sisteminizin ve donanımınızın davranışlarını, tepkilerini o belirler. Her işletim sisteminde mutlaka vardır. Sanal makina 2 yazılımın arasında durur ve biri donanıma erişmek ve ona işlem yaptırmak için tasarlanmış alt yazılım, öbürü de karmaşık kullanıcı işlemleri için üretilmiş ve evrensel (yani bir işlemci veya gruba özel yazılmamış) olan üst yazılımın arasında çeviri işlemlerini yapar. Ancak Android'in %95'i C++ denilen doğal (yani bir çeviriciye ihtiyaç duymayan) kodlarla yenilendiği için artık sanal makine belli başlı işlemlerde gerekli oluyor.

Yine de madem sanal makine sorusunun cevabını merak ettiniz; hepimiz ediyoruz. Bugün artık bunu cevaplamak mümkün; sanal makine üzerinden çalışmayan bir Android sürümü bugün var. KitKat ile birlikte gelen ART yazılımı, tüm sistemi sanal makineden temizleyip herşeyi doğal kodlu bileşenlere çevirip o şekilde kaydediyor. Cihaz yeniden başladığında sanal makinaya gerek kalmadan %100'üyle çalışıyor. Bu durumdaki performans artışı ise en fazla %10, en az %2. Ortalamasını alırsanız %6 gibi bir artış var. Çünkü sanal makinalar esasen çalıştırdıkları sistemlere kıyasla çok çok küçüktürler ve işlemci üzerlerindeki yükleri azdır. Esas ağırlık sebebi ana sistemin kötü yazılmış olmasıdır.

• yok artık lebron james
  • Güzelim telefonun anasını ağlattınız!
  • Samsung'dan açıklama: 4.2.2 gecikti, 4.3 istenileni vermedi, 4.4ü yayınlamayı düşünüyoruz, 5.0 ı bekleseniz daha iyi olur, yok ya siz en iyisi 4.1.2de kalın çünkü bunların hiçbiri ''en iyi kullanıcı deneyimini vermiyor''........

• quote:

Orijinalden alıntı: DeLiCe_DoLuCa

quote:

Tek merakım kernel denilen sanal makine üzerinden çalışmayan bir android sürümünün ne oranda performans artışı sağlayacağı.

Siz bilgileri baya birbirine karıştırmışsınız. Kernel, tüm yazılımları ve donanımları yöneten, sistemin hareketlerini, kurallarını, limitlerini belirleyen en küçük ana yazılım parçasıdır. Bütün işletim sistemlerinin kerneli vardır.

Sanal makina ise doğrudan basit kodları (doğrudan işlemci seviyesinde basitleştirilmiş kodlardan bahsediyorum, bir işletim sisteminin içindeki hesaplara oranla bir işlemcinin yapabilecekleri ve aldığı komutlar aslında çok sıradan ve az sayıdadır) olmayan karmaşık üst sistemlerin belirli grup işlemcilerde çalışabilmesi için araya giren bir yazılımdır.

Kernel arada durmaz, donanımı da yazılımı da yönetir. İşletim sisteminizin ve donanımınızın davranışlarını, tepkilerini o belirler. Her işletim sisteminde mutlaka vardır. Sanal makina 2 yazılımın arasında durur ve biri donanıma erişmek ve ona işlem yaptırmak için tasarlanmış alt yazılım, öbürü de karmaşık kullanıcı işlemleri için üretilmiş ve evrensel (yani bir işlemci veya gruba özel yazılmamış) olan üst yazılımın arasında çeviri işlemlerini yapar. Ancak Android'in %95'i C++ denilen doğal (yani bir çeviriciye ihtiyaç duymayan) kodlarla yenilendiği için artık sanal makine belli başlı işlemlerde gerekli oluyor.

Yine de madem sanal makine sorusunun cevabını merak ettiniz; hepimiz ediyoruz. Bugün artık bunu cevaplamak mümkün; sanal makine üzerinden çalışmayan bir Android sürümü bugün var. KitKat ile birlikte gelen ART yazılımı, tüm sistemi sanal makineden temizleyip herşeyi doğal kodlu bileşenlere çevirip o şekilde kaydediyor. Cihaz yeniden başladığında sanal makinaya gerek kalmadan %100'üyle çalışıyor. Bu durumdaki performans artışı ise en fazla %10, en az %2. Ortalamasını alırsanız %6 gibi bir artış var. Çünkü sanal makinalar esasen çalıştırdıkları sistemlere kıyasla çok çok küçüktürler ve işlemci üzerlerindeki yükleri azdır. Esas ağırlık sebebi ana sistemin kötü yazılmış olmasıdır.

Güzel anlatmışsın teşekkürler.
    Buradaki herkes mutlaka şu android'in native bir işletim sistemi olmadığı için verimsiz olduğu muhabbetini duymuştur. Hani 4 çekirdek ve 2 gb ramle yaptığını IOS'un 512 ram ve çift çekirdekle yapabilmesi meselesi. Benim okuduğum yazılarda Android 5'le bu durumun düzeleceği beklentisi var.

• quote:

Orijinalden alıntı: DeLiCe_DoLuCa

quote:

Teşekkürler bilgi için.Benim merak ettiğim; android 4.4 sürümüyle sanal makine olmaktan çıkacak mı? Doğru mu anlamışım? Bu art yazılımı cm romlarıyla da gelecek mi?

• Sadece daha hizli calisan bir dalvik o kadar. Ama dalvike takilmaya gerek yok sanildigi kadar yavaslik yaratan birsey degil bana gore tek sorunu program yuklendikten sonra dalvik onbellegi olusturulurkenki takilma durumu genel olarak yavaslik yaratmiyor art ile program acilislari vs daha hizlaniyor dogru ama 2 sini yanyana koymadan fark anlasilmiyor bile karsilastirma videolari var youtube da merak eden inceleyebilir hatta.( tabu art in gelistirme surecinee daha bitmemis birsey oldugunu da unutmamak lazim.)

Rom dan kaynakli birsey olmasi lazim 4.4 cm romlariyla diger telefonlarada gelebiliyor olmasi lazim. Ama markette bircok artla calismayan program var en basiti whatsapp.

• quote:

Orijinalden alıntı: by__onder

Teşekkürler bilgi için.Benim merak ettiğim; android 4.4 sürümüyle sanal makine olmaktan çıkacak mı? Doğru mu anlamışım? Bu art yazılımı cm romlarıyla da gelecek mi?

Maalesef. bahsettiğiniz olay tamamen native olmak ise eğer android için şimdilik mümkün olmayan birşey. ram optimizasyonu sağlandı ama.

• Öncelikle Android zaten sanal makine üzerinde çalışmıyor. Tam anlamıyla sanal makina kavramı bir sistemin kaynaklarının bir kısmını hayali bir başka sistem yaratmak için rezerve edip onun içinde anlık olarak farklı bir dili sürekli tercüme etmek. Yani 4Gb RAMli, 2GHz hızında işlemcili bir bilgisayarınız olsun. Buna Linux işletim sistemi kurun, onun içine de bir sanal makina kurun. Kaynakların 2Gb RAMini ve 1.6GHz'e kadar işlemcisini bu makinaya rezerve edin ve onun içinde Windows çalıştırın. Bu Windows, doğrudan 2Gb RAMli ve 1.6GHz işlemcili bir bilgisayarda çalıştığı gibi çalışmayacaktır. Sistem kaynaklarının bir kısmı da Windows'un içindeki komutları (doğrudan işlemcinin dilini bildikleri halde) alıp, sanal makinanın çeviricilerinde anlık olarak Linux koduna çevirip, linux kodunu işlemciye işletmek için kullanılacaktır. Bunların ikisi de aynı işlemci ile doğrudan etkileşime girebilen yazılımlar oldukları için doğal kodu almak, çevirmek, yeniden işleyip yeniden doğal koda çevirmek çok saçma bir durum. Hatta çevrimdeki önceki ve sonraki kodların %50-60 aynı olma olasılığı bile var.

Android'de ise işler biraz daha farklı. Bunu şöyle anlatayım; siz yürümek istediğinizde "yürümeyi" düşünür ve yürürsünüz. Omuriliğinizdeki kontrol merkezi ise bunu "yürümek" komutuyla işlemez. Onun yerine "sağ bacağı kalçadan 20 derece öne kaldır - dizi hafif kır - ağırlığı soldan sağa aktarmaya başla - %50'yi geçince sağ ayak yere değsin - topuk değince dizi kilitle - kalçadan açık olan açıyı küçültmeye başla - dik olunca dur- (sonra aynı komutları bir de sol bacak için uygula)" şeklinde işler. Omurilik yürümek vs. bilmez, o eklemlerin yerini bilir ve ağırlık dengesinin konumunu ölçer. Bu çevrimi yapan ise omurilik soğanıdır. Yani beyindeki karmaşık işlemlerden üzerine düşeni omurilikte işlemeden önce omuriliğin anlayacağı basit ve sıralı komutlar bütününe dönüştüren parçadır.

Omuriliği ana işlemci (CPU), beyni Android sistemi ve omurilik soğanını da Dalvik olarak düşünürseniz Dalvik'in ne yaptığını anlamış olursunuz. Şimdi burada şöyle bir detay var; eklemler ve hareket etmek bir beynin yaptırabildiklerinin (kaabiliyetlerinin) yanında çok küçük bir detay. Beyin sizi konuşturabilir, sesleri, kokuları algılatabilir, görüntü işleyebilir, hayal görebilir, işlemler yapıp problemler çözebilir ve daha bir sürü şey. Android işletim sistemi de Ice Cream Sandwich'ten beri böyle. Eskisinin aksine artık sanal makina üzerinden çalışmıyor, sadece bazı karmaşık komut bütünleri ve bazı uygulamala parçacıklarının başlatılması için Dalvik'e ihtiyaç duyuyor. Ancak örneğin 3 boyutlu bir oyun oynatırken tamamen OpenGL kütüphaneleri üzerinden çalışıyor yapılan işlemlere bir çözme/çeviri uygulanmıyor. Bu yüzden bir 3 boyutlu görüntü benchmarkından -atıyorum- 1000 puan alan bir iPhone'a bir şekilde Android yüklerseniz birebir aynı OplenGL kütüphanesini (kodlarını görüntüye dönüştürmek için kullandığı kullanım kılavuzları diyelim) kullanıyor olacağı için yine 1000 puan alır. Sadece eğer uygulamanın başlatıcısı Java veya Dalvik destekli yazıldıysa açılışta %6 (ortalama) kadar daha yavaş yüklenir. Ancak hafızada kapladığı yer de bir o kadar küçülmüş olur ("yürü" komutu, bütün "sağ bacağı kalçadan......... " komutlarının yerine geçiyor).. Bugün Android'in neredeyse tamamı doğal komutları içeren ve Windows'ta da kullanılan C++ ile yazılmıştır. Kalan küçük kısmı da özellikle uygulamaların kolay başlatılmasını sağlayan bir bölümde kullanılmak üzere Dalvik'ten yardım alır.

Dalvik çeviricisi uygulamanın açıldığı andan kapandığı ana kadar -gerekli olduğu noktalarda- sürekli çevirisini yapar ancak bu çevirileri asla kaydetmez. Gerçek zamanlıdır ve bir komut ortaya çıktığı zaman Dalvik onu CPU diline çevirip işletir, sonucu bize gösterir. ART ise etkinleştirildiği andan itibaren bir uygulamayı analiz ederek hangi çevirilere ve hangi komutlara ihtiyaç duyacağını hesaplar, her bir karmaşık Dalvik dilindeki komutu silip yerlerine basit CPU kodlarını (doğal kod) yerleştirir. Kısaca bir uygulamanın komutlarında "yürü"yü gördüyse onu silip yerine sağ bacakla bağlayan o uzun komutların her birini yerleştirir. Bu durumda uygulamanın boyutu artar ancak artık uygulamayı çalıştırdığınızda sürekli ve canlı olarak onun komutlarını okuyup, çevirip, işlemciye ileten bir tercümana gerek kalmaz. Gerekli olan komut çevirileri uygulama başlatılmadan çok önce yapılmış ve uygulamaya eklenmiştir.

ART desteği 4.4 sürümü ile birlikte geliyor. Yani 4.4, hangi cihaza gelirse gelsin ART'a sahip olabilecek. Ancak bu şimdilik deneme aşamasında ve Whatsapp başta olmak üzere her uygulama ile uyumlu değil.

Bütün bu laf kalabalığından anlayacağımız şudur; Android'e "sanal makinada çalışıyor ve bu yüzden diğer işletim sistemlerinden yavaş" demek doğru değildir. Aynı zamanda "o cihazda 4 çekirdek, 2 Gb RAM var hala arayüzde takılıyor, rehberi geç açıyor" demek de doğru değildir. Çünkü o cihaza konan 4 çekirdek arayüzü akıcı çalıştırmak için değildir. Sadece arayüz çalışıyorken (yani cihazınızın menülerinde geziniyorken) toplam işlemci potansiyelinizin %10-20'sini bile kullanmıyorsunuzdur. Dahası Android'de arayüzü veya ekrandaki her bir görüntüyü işlemciye ya da ekran kartına çizdirmek opsiyoneldir. Geliştirici seçeneklerinden "GPU görüntülemeyi zorla" ve "donanım katmanlarını devre dışı bırak" seçeneklerini etkinleştirirseniz cihazınızın birden akıcı hale geldiğini görürsünüz.

Burada önemli olan Dalvik üzerinden veya doğal kodla çalışmak değildir. Hangisi işinize geliyorsa onu kullanırsınız. Sırf komutların sayısını ve boyutunu azalttığı için sürekli olarak veri transferi yapan bazı server bilgisayarlarında doğal kodlar yazılmış veri saklama ve dolaşım yazılımları yerine Java Sanal makinası üzerinden yazılmış olanları tercih ediliyor ve %20'ye varan bir avantaj sağlanabiliyor. Burada önemli olan o donanıma en uygun şekilde yazılımı yazmak ve hazırlamak. Hangi sistem üzerinde çalışacağınız veya hangi dilde yazıp hangi dile çevirip çevirmeyeceğiniz ikinci planda. Sağ elle sol kulağını göstermeye programlı bir yazılımı ister doğal kodla yazın ister çeviriciler üzerinden çevirin, sisteme gereğinden fazla yük bindiren ve an itibariyle sistemdeki diğer uygulamları yavaşlatan bir yazılım elde etmiş olursunuz. Sonuçta Dalvik'in boyutu, toplamda yaptığı işlemler; üzerinde çalışan ana işletim sistemi uygulamasının boyutu ve talep ettiği büyük işlemlerle kıyaslanınca devede kulak kadar bile değildir. Sonuçta Dalvik sadece çevirir, gerçek hesaplamaların ve yeni verilerin işlenmesinin hala işlemci tarafından yapılması gereklidir. Örneğin sadece toplama ve çıkarma komutlarını bilen basit bir işlemci alt yazılımınız (işlemcinin tabi olduğu yazılım) var. Siz ise çarpma komutunu bilen bir gelişmiş sanal makina üzerinden kısaca 6x3 işlemini uygulatmak istiyorsunuz. Çeviricinizin tek yaptığı işlemciye 3 adet 6'yı toplamasını söylemek (bunun için yine işlemci gücünün küçük bir kısmı kullanılıyor tabi ki). İşlemci ne yapacağını öğrendikten sonra bir de 3 adet 6'yı toplamak zorunda. Bu yüzden yükün büğüyü (gözünüzde canlandırmak için işlemi 137x 648 olarak düşünün) çevirme işlemi değil, uygulamanın kendisi.

Kısaca; kötü çalışan bir Android telefonunuz mu var? Üreticisini suçlayın. An itibariyle bütün Nexus cihazlarda, mevcut en güncel sürümleriyle kusursuz akıcılık ve performans deneyimini yaşamak mümkün. Zaten Galaxy Nexus 4.3 ile taklalar atıyorken S3'ün 4 çekirdek ile rehbere geç girmesinin sebebi Dalvik olamaz..

• Apple Ios işletim sistemini satsa Android diye birşey kalmayacaktı piyasada ama onlar zor olanı seçti ve gelişime bakarsakta İos 7de dahil Apple 2007den beri aynı. Android 2.3.5e bakın birde 4.3 Ve 4.4e ve şunu hep savundum yazılımda uzman olan Apple değil Google.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.