Şimdi Ara

q9550 3.6 ghz + hd 6850 overclock tecrübesi--edit: 3.76 ghz + gtx 660 eklendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
2.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar günümüzde yeni nesil oyunlar ve uygulamalar aynı şekilde en yeni donanım parçalarına gereksinim duyuyorlar ancak bazen teknolojiyi takip etmek için yeterli bütçe elde olmayabiliyor, bunun yanı sıra elinizdeki parçalardan maksimum verimliliği elde etmek bir tutku halini alabiliyor. 5 yıllık bir q9550 ve 3.5 yıllık hd 6850 O.C ile nasıl bir performans yakalanıyor, günümüze yetişilebiliyor mu, işte bunu öğrenmek için bazı overclock denemeleri yaptım. Expert düzeyde değil elbette, sıvı soğutmalı aşırı voltajlı işlere girmedim. Bu arada anakartım ep45c-ds3r.

Quad q9550 stok ayarlarda 2.83 ghz hızında çalışıyor. Bios'tan Bus frekansını 424'e çıkartarak 3.6 ghz hızını yakalayabildim, verdiğim voltaj 1.3 düzeyinde, yük altında core temp'te 1.27 civarı görünüyor. 2.8'den 3.6'ya ulaşmak nispeten kolay ve ufak voltaj yükselterek başarılabiliyor. Ancak iyi bir hava soğutucu şart. Ben Xigmatek Loki sd963 kullanıyorum ve prime95'te 1 saat sonra 75 dereceyi gördüm. Aslında 75 derece sağlıklı bir sıcaklık olmakla birlikte, O.C için Intel'in q9550 işlemcilerine önerdiği max sıcaklık 71.7 derecedir. (+-10 derece oynayabilir, sakıncası yok risk olduğunu düşünmüyorum) Prime 95'in çok ağır bir program olduğunu düşünürsek, oyunlarda ise 5-6 saatlik testlerimde max 60 derece gördüm ki bu son derece iyi bir sıcaklık. Yine Bios'ta 1066 mhz'de çalışan ddr2 ramlerimin hızını 848 mhz'ye düşürerek 1:1 fsb ratio'yu yakalamak mümkün oldu. Tek yapmak gereken ram clock ayarlarında 2.00b'yi seçmek (bu herkeste farklı olabilir, değeri fsb hızının 2 katı olacak şekilde seçin, böylece 1:1 değer yakalanır) ve voltajı 2.00'a ayarlamak oldu.

İşlemci ve ram overclock'larının yanı sıra, ekran kartım olan hd 6850 sapphire'e de biraz agresif bir saat hız aşırtması yaptım ama güzel bir şekilde hiç voltaj ellemeye gerek kalmadan 920 gpu clock ve 1100 memory clock hızlarında stabil 50 derecede çalıştı. Normalde 3.512 olan 3D mark puanı ise 3.965'e çıktı. Bu dikkate değer bir puan, zira hd 5850 ve en güçlü hd 6850 modellerinden biri olan cyclone hd 6850'den çok daha üstün bir puan, hd 6870'in puanının 4.200 civarı olduğunu düşünürsek, voltajsız bu kadar yüksek performans kazancı Sapphire için ciddi artı puan. Eğer voltaj ayarları ile oynanır ise, muhtemelen HD 6870'in gücüne ulaşabilecektir..

Ekran kartında O.C için kullandığım pogram Sapphire'in Trixx yazılımı oldu. Bu yazılım çok etkili bir şekilde saat hızı artışı sağlıyor, ayarlarından windows her açıldığında overclock işleminin devam etmesini sağlayabiliyorsunuz. Ancak dikkatimi çeken durum yazılımdaki biraz sinir bozucu bir hata oldu. Bu hata bir çok kişinin yaşadığı bir sorun. Siz 5 mhz bile saat hızını artırsanız ekranda aniden kırılmalar meydana gelmeye başlıyor. Bunu ortadan kaldırmak için windows açıldığında ekran çözünürlüğüne girip 32 bit olan renk ayarını 16 bite getirip tekrar 32 bite çekin. Yani herhangi bir şey değiştirmiyoruz. Çözümü çok basit olsa da, her bilgisayarı açtığınızda 10-15 sn bununla uğraşmak biraz sıkıcı olabiliyor.

Şimdi gelelim işin en merak edilen kısmına. Bunca işlemi yaptıktan sonra ufak çaplı bir overclock bize nasıl bir performans kazandırıyor acaba?

Test edeceğimiz sistem şöyle;

işlemci: quad q9550 3.6 ghz
    Ram: Hi-Level 4gb ddr2 1066 mhz (O.C ile 848mhz)
    Ekran Kartı: Sapphire HD 6850 1GB
    Power: 650 watt OCZ 80+bronze

Ben 6-7 farklı oyunla ortalama fps'yi fraps yardımıyla ölçmeye çalıştım. Elde ettiğim sonuçlar son derece tatmin ediciydi. Sebebini ortalama fps'leri belirrtikten sonra yazacağım.

(bütün oyunlarda 1600 x 1200 çözünürlük kullanıldı)

1

Crysis 3 medium/fxaa --sistem stok ayarlarda--: 25-35 arası. (açık alanlarda 25 civarına düşüyor)
    Crysis 3 medium/fxaa --O.C yapılmış sistem--: 29-43 arası. (açık alanlarda fazla bir kazanım yok -gerçi yine de daha oynanabilir düzeyde--, ancak kapalı alanlarda çok daha oynanabilir performans)
    Crysis 3 high/smaa 2x --sistem stok ayarlarda--: 17-23 arası (oynanabilir düzeyde değil)
    Crysis 3 high/smaa 2x --O.C yapılmış sistem--: 21-25 arası (4-5 fpslik bir artış var, yine fazla oynanabilir durumda değil)

2
    ( kendi benchmark programına göre, oyun içinde 5-10 fps daha hızlı olduğunu fark ettim, ona göre hesaplarsınız)

Metro: Last Light medium/fxaa --sistem stok ayarlarda-- : 33 fps avg
    Metro: Last Light medium/fxaa --O.C yaplmış sistem-- : 38 fps avg
    Metro: Last Light high/fxaa -- sistem stok ayarlarda-- : 23 fps avg
    Metro Last Light high/fxaa -- O.C yapılmış sistem-- : 27 fps avg

Değerlendirme: Metro: Last Light oyununda sisteme yapılan O.C özellikle medium ayarlarda oyun akıcılığını gözle görülür şekilde etkiliyor. Zira 36 fps akıcı oyun deneyimi olarak sınır kabul edildiğinden, 33'ten 38'e çıkan fps bambaşka bir oyun deneyimi sunuyor. High detay ise, yapılan O.C ile dahi oynanabilir düzeye ulaşmıyor)

3

Splinter Cell: Blacklist high/aa 2x-- sistem stok ayarlarda--: 27-38 fps, avg 32.5fps (özellikle uçakta ve kalabalık ortamlarda fps düşüşü var)
    Splinter Cell: Blacklist high/aa 2x-- O.C yapılmış sistem--: 33-42 fps, avg 37.5 fps (akıcı bir performans sunuyor)

Değerlendirme: Ultra düzey 30 fps altına düştüğünden, en oynanabilir detay high olarak görünüyor. O.C'li hali ile sistem çok daha akıcı bir performans sunuyor. Zira 32 ile 37 arası değişim akıcılık adına çok önemli bir değişimdir. Ancak 48 ile 53 arasındaki değişimi bir çok durumda gözümüz bile algılamaz.

4

Grid 2 ultra/4x aa-- sistem stok ayarlarda-- : 30.1 fps avg (oynanabilir düzeyde ancak yer yer takılmalar hissedilebiliyor)
    Grid 2 ultra/4x aa-- O.C yapılmış sistem-- : 35.6 fps avg (tamamen akıcı, donmalar ortadan kalkmış durumda)
    Grid 2 high/4x aa-- sistem stok ayarlarda--: 46 fps avg (akıcı durumda)
    Grid 2 high/4x aa-- O.C yapılmış sistem-- : 52.2 fps avg (performansta 6 fps artış var)

Değerlendirme: O.C yapıldığında sistem high yerine ultrada oynamaya imkan sağlıyor. 36 fps bariyerine çok yakın olduğundan ultra'daki performansı başarılı buldum. 5.5 puanlık değerli bir fps artışı sayesinde takılmalar hissedilmeyecek düzeye indi.

5

(multiplayer-64 kişilik harita-Operation Firestorm)

Battlefield 3 high/4x aa/ssao --sistem stok ayarlarda-- : 27-45 fps, avg 36 fps. (anlık fps düşüşleri oluyor, bunu vga hafıza darboğazına bağlamak lazım, zira BF3 high detaydan itibaren 1gb 'den fazla hafıza istiyor)
    Battlefield 3 high/4x aa/ssao -- O.C yapılmış sistem-- : 32-50 fps, avg 41 fps (5 fpslik bir artış var ve ani donmalarda da azalma var)

Değerlendirme: Ultra detay hd 6970/ hd 7850 veya gtx 650 ti boost gibi kartlardan daha güçsüz kartlar için hayal görünüyor. Hele bu çözünürlükte. Ancak high detayda O.C ile daha akıcı bir performans sağlandığı kesin.

Sonuç: Burada belirttiğim 5 oyun haricinde sistemimde bulunan f1 2012, Far Cry 3, Tomb Raider, Saints&Row 4 gibi oyunlarda da yine 5-10 fpsler arası artış gözlemledim. Burada artışın daha çok ekran kartı O.C'sine bağlı olduğunu düşünüyorum. Ancak Crysis 3, Far Cry 3 gibi işlemciye yüklenen oyunlarda işlemci O.C'sine bağlı 2-3 fps artış olduğunu düşünüyorum. Elimdeki hd 6850 ile işlemciye yapılan O.C'den fazla bir kar beklemek olmaz, ancak eminim HD 7850/gtx 650ti boost ayarında bir kart olsa özellikle high detaylarda işlemciye bağlı darboğazlar yok olacaktır. Çünkü bu ayardaki ekran kartlarıyla q9550 3.6 ghz'de çalışan işlemci, en çok performans gerektiren oyunlarda high detaya kadar oynanabilir düzey sunuyorlar. Ancak hd 7870/gtx 660 kartlardan itibaren, O.C'li de olsa q9550, ekran kartının ultra ve high ayarlardaki gücünü 5 ila 40 fps arası kısıtlayacaktır. (en azından son Crysis3'ün ultra fpslerine bakınca anlaşılıyor, bir gtx 780 ile quad q9550'yi beraber çalıştırırsak dev bir darboğaz ile karşılaşıyoruz, neredeyse 35-40 fps) Çoğu oyunda bunu gözle görmek mümkün olmaz ama testlerde ortaya çıkar. Ayrıca cpu'ya bağımlı bir kaç oyunda gözle de görülebilen darboğazlar oluşur. Yani çıkarabileceğimiz sonuç; evet hd 7850/gtx 650ti boost ekran kartına sahipseniz ve çözünürlük 720p'den düşük değilse gözle görülür darboğaz yaşamazsınız, 5 yaşındaki işlemci 800 mhzlik O.C ile bu işi kotarır. Ama daha da fazla ileri gitmeyi bekleyemeyiz.

Alttaki linkte de, O.C yapılmış eski nesil quad'ların başarısı rakamlarla ifade ediliyor.

http://www.tomshardware.com/reviews/ivy-bridge-wolfdale-yorkfield-comparison,3487-2.html

Görüyoruz ki, basit bir overclock ile oyunlarda 5-10 fps arası artış sağlamak mümkün, üstelik tamamen güvenli bir şekilde fazla da voltaj vermeden yapılan bir işlem. En önemli kazanç da, genelde oynanabilir olmayan düzeylerden oynanabilir düzeye çıkan rakamlar, örneğin 30'dan 35'e, ya da 35'den 40'a... Eski bir makine için bu yükseliş akıcı olanla olmayan arasındaki farkı yanstıyor. Yoksa yeni bilgisayarlarda gidip i7 2600k'ya 1ghz O.C vurmanın gözle görülür bir performans kazancı yaratması çok zor, ya da hd 7970'e yapılacak bir overclock da aynı şekilde.. (çok yüksek çözünürlük hariç) Tabii, bu işi yaparken en önemli kural ne yaptığımızı bilmek, o yüzden O.C esnasında parçalara gelebilecek zarardan herkes kendisi sorumludur, dikkatli olunması gerekir.

Burada ben kendi sistemimde yaşadıklarımı size anlatmaya çalıştım, benzer güçteki işlemci ve ekran kartları için de muhtemelen aynı performans geri dönüşü yaşanır, ancak O.C yaparken farklı düzeyde voltaj vermek gerekebilir. Bu konuda internette çok sayıda kaynak var.

Herkese bol şans, iyi oyunlar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 2 Kasım 2013; 22:19:27 >

• Paylaşımın için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ironpumper

Paylaşımın için teşekkürler

Ben teşekkür ederim, birileri faydalanırsa ne mutlu :)
  • Güzel değerler DS3-R ile. İnan şu anki kartın yerine EP45-UD3-R veya Asus P5Q Deluxe olsa çok daha yüksek değerler elde edebileceğini düşünüyorum. Çünkü önceki anakartım DS3-L modeliydi. Güzel ve sağlam anakart gerçekten. Fakat 3.0 değerini bir türlü aşamıyordum bu anakartla. Stabilite testlerinden geçemiyordum 3.0dan sonra. Asus P5Q Deluxe modeline geçtikten sonra OC kapasitesinin gerçekten çok yükseldiğini farkettim. Ben Q8300 ile 2.5 @ 3.33 ghz fsb 443 ve cpu voltaj 1.2625te rahat bir şekilde çalıştırıyorum asus ile. İşlemci çarpanı (7,5) düşük olduğundan yüksek hızlar elde edemiyoruz maalesef. Stabilite testlerinden de geçti. Voltajı önce 1.32den verdim. (Yüksek vermemin sebebi Gigabyte anakartta iken anca bu değerlerde OC stabil oluyordu.) Sonra azaltmaya başladım. 1.2625 değerine kadar geldim. Everest performans testi aynı hatta daha iyi çıktı belirli yerlerde. Sıcaklık değerleri de düştü tabii ki. Core değerleri maksimum 68 (68,63,65,66 C) cpu ise 57 C'yi gördü. Soğutucu olarak Cooler Master GeminII ve üzerinde 2 adet Arctic Cooling F12 PWM fan mevcut. Soğutma anakartı da ramleri de baya serin tutuyor. Uğraşırsam daha da ileri gidebileceği kanaatindeyim ama gerek görmedim açıkçası.Bu arada sistem bileşenlerim:

Asus P5Q Deluxe

Intel Q8300 Quad

Team Xtreem Dark 2x2 1066 Mhz (OC halinde de 1066'da kullandım. 1.98V)

Galaxy GTX460 WHDI

High Power A12-S 500 Watt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sariyerli53_34 -- 10 Eylül 2013; 20:09:58 >

• Haklısın hocam, anakartın markası/modeli overclock için büyük önem taşıyor. Q8300 ile iyi bir hız aşırtma yakaladığını düşünüyorum. Voltaj daha da artarsa 3.5'a kadar gelebilir ama risk almaya değer mi sormak lazım. Zira biliyorsun belli bir noktadan sonra voltaj değerleri önerilen rakamların üstüne çıkıyor, her ne kadar sistem stabil olsa da zamanla işlemci ölüyor. İlginçtir ben rami senin gibi aynı hızında kullanamadım, sistem boot atmadı 1066'da denediğimde, illaki 1:1 olması gerekiyor gibi bir izlenim aldım.

Q8300'ün 3.33ghz'de çalışan haliyle, hd7850 ayarında kartları da taşıyabileceğine inanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dovahkiin_16

Haklısın hocam, anakartın markası/modeli overclock için büyük önem taşıyor. Q8300 ile iyi bir hız aşırtma yakaladığını düşünüyorum. Voltaj daha da artarsa 3.5'a kadar gelebilir ama risk almaya değer mi sormak lazım. Zira biliyorsun belli bir noktadan sonra voltaj değerleri önerilen rakamların üstüne çıkıyor, her ne kadar sistem stabil olsa da zamanla işlemci ölüyor. İlginçtir ben rami senin gibi aynı hızında kullanamadım, sistem boot atmadı 1066'da denediğimde, illaki 1:1 olması gerekiyor gibi bir izlenim aldım.

Q8300'ün 3.33ghz'de çalışan haliyle, hd7850 ayarında kartları da taşıyabileceğine inanıyorum.

Aynen öyle. Sizin ramlerin çalışmama sebebi belki ramlerin veya kuzey köprüsünün voltaj istemesi olabilir. Timinglerini düşürerek de deneyebilirsiniz (5-5-5-15 yerine 7-7-7-24 gibi mesela). Ben önceki ds3l modelinde ratio ayarlarken 2.66d gibi değerleri ayarlayarak 1066yı elde ediyordum. 3.0da stabil çalışıyordu. Şu da sizin belirttiğiniz gibi bir gerçek.Artık LGA775de güncel ekran kartlarının maksimum orta seviyedeki ürünlerini tercih etmek gerek ne kadar oc yapıyor olsak da yeni nesil üst seviye ekran kartlarında güçlü oyunlarda darboğaz kaçınılmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sariyerli53_34 -- 10 Eylül 2013; 22:18:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sariyerli53_34
    Aynen öyle. Sizin ramlerin çalışmama sebebi belki ramlerin veya kuzey köprüsünün voltaj istemesi olabilir. Timinglerini düşürerek de deneyebilirsiniz (5-5-5-15 yerine 7-7-7-24 gibi mesela). Ben önceki ds3l modelinde ratio ayarlarken 2.66d gibi değerleri ayarlayarak 1066yı elde ediyordum. 3.0da stabil çalışıyordu. Şu da sizin belirttiğiniz gibi bir gerçek.Artık LGA775de güncel ekran kartlarının maksimum orta seviyedeki ürünlerini tercih etmek gerek ne kadar oc yapıyor olsak da yeni nesil üst seviye ekran kartlarında güçlü oyunlarda darboğaz kaçınılmaz.

Tavsiye için teşekkürler, bunu deneyeceğim. Her ne kadar ram frekansı performans üzerinde çok az etkili olsa da ramin 1000mhz üstü olması moral olarak bana iyi gelecektir

• Paylaşım için teşekkürler :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Guzel calisma.ellerinize saglik.
    Ben ne yaptiysam e0 stepping olan q9550min frekansini bir turlu 3,25in ustube cikartamadim.gecen gun gozumu kararttim birseyler yaptim 3,4te sabitledim.gerci onceden illaki ramlar 1000+ olsun diye ugrasiyordum artik vaz gectim.
    Ayrica bf4 te sistemi hic denediniz mi?
    Birde benim monitor 19"kare tip.bir turlu birakamadim bu tipi.cozunurluk dustukce islemci zorlanir diye birseylerden bahsediliyor.bunu gerceklik payi var mi?

Gigabyte x48-ds5 anakart(daha once e7400u 3,7-3,8 e cok rahat cikartiyordu.q9550de takozlasti anakart)
    Team xtream dark 1066 2gbx2
    Sapphire hd4890 vapor-x

• 2ner 2 kullanıcısına yanıt
    Selamlar, teşekkür ederim... Sorularınıza gelince;

e0 revizyonunun iyi bir soğutucuyla rahatlıkla 4.0'a kadar çıkabilmesi lazım hatta water cooling ile daha bile yukarısını gördüğü rapor ediliyor internette. Stabil bir şekilde elbette. Eğer sizde 3.25'in üstüne çıkmıyorsa muhtemelen az biraz voltaj istiyordur veya bazı ayarları yapamamış olabilirsiniz. Bir kere ram hızından fedakarlık edeceksiniz. Eğer ramlar 1000+ olsun diye kasarsanız olmaz. Bunu da sorun etmeyin 1000 mhz ram ile 800 mhz arasında 1 fps bile oynamaz oyun performansı olarak. Ayrıca ramlerin hızını düşürürken biraz da voltaj vermek gerek 2.0/2.1 v dolayında. FSB ratio da 1:1 olacak. Burada konuyu açtığımda 3.6 ghz denemiştim, şimdilerde 800 mhz ddr2 ramlerle 3.7 ghz stabil çalışıyor. Ramler'de 870 mhz o.c yapılmış durumda. Ramlerim 1066 mhz idi onları değiştirdim miktarı yükseltebilmek için 4gb tek slot almam gerekiyordu çünkü, 4+2 şekline getirdim.(2+2 slot vardı ama 2si arızalıydı, haliyle sadece 2 slotu kullanabiliyorum) Ekran kartımı değiştirdim gtx 660 yaptım. Minimal bir darboğaz var ama sadece bir iki oyunda hissediliyor. Onlar da Crysis 3 ve Battlefield 4 beta. 5-10 fps düşüş var normale göre. Geri kalan oyunlarda gözün algılayabildiği bir düşüş yok. Bunda tabii 3.7 ghz o.c q9550'nin hd7870/gtx 660 gibi kartları kaldıracak güce ulaşmasının payı var. Normal bir q9550 2.8 ghz hızında hd 7790'dan ileri gitmez, 3.2-3.4 ghz ile hd 7850/gtx 650ti boost'u darboğaz olmaksızın taşıyabilir.

Battlefield 4'te sistemimin biraz upgrade edilmiş halini denedim. Şöyle ki; q9550 3.7 ghz, 6gb bigboy ddr2 800@870mhz ram, 2 gb gtx 660 zotac (O.C yaptım biraz, çekirdek hızı:1075, memory hızı: 1585) Oyunun şu an ki hali benim sistemden çok daha ilerideki sistemleri bile boğuyor. Optimizasyon yerlerde.. GTX 680lerle, 770'lerle sorun yaşayanlar var. Ben de pek memnun olmadım performanstan. Patlama anlarında veya yoğun alanlarda çok sık donmalar ve ani fps düşüşleri oluyor. 15-45 fps arası gidip geliyor oyun. Ultra/high ayarlarda. Ortalama muhtemelen 30 civarıdır. Muhtemelen oyunun kendisi çıktığında bu değer 40'a yaklaşır. BF4 beta'yı son update'den sonra denemedim henüz şu aralar farklı bir oyuna takılıyorum çünkü.

Son sorunuza gelirsek; evet çözünürlük düştükçe yük ekran kartından ziyade işlemciye biner. Size tavsiyem en az 21.5 inç led monitör alın, eğer işlemciyi daha ileri o.c edebilirseniz ekran kartı da değiştirebilirsiniz. Gtx 660 seviyesine kadar işlemci kaldırır. Eğer daha ileri o.c olmazsa hd 7850/gtx 650ti boost öneririm. Yine Battlefield 4 gibi sistem isteyen oyunlar için high detayda açabilecek kartlardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 10 Ekim 2013; 13:45:03 >

• ilginiz ve detayli cevabiniz icin cok tesekkur ederim.zaten su an bf4 deneme asamasinda.bakalim tam surum ciktiginda nasil olacak.su an icin ultra-high benim icin pek degismiyor.cunku hep 28(+,-) fps de takili kaldim.neyse tam surumde zaten en dusuk 2cekirdekli islemci istiyor.buna istinaden bizim islemci su anki halinden daha iyi olacaktir.ekran karti olarakda ilerleyen gunlerde 660ti dusunuyorum.7950 dusundum fakat biraz fazla gelecek gibi.
    Acaba rami arttirmak sistemi biraz rahatlatabilir mi?
    Saygilarimla
  • Tekrar selamlar, q9550 icin gerekli ram ayarlamalari ile yuksek frekanslara ciktiktan sonra Bf4'te bizi idare edecektir dediginiz gibi. Ancak gtx 660ti'nin gucunu yine de BF4'te kisitlar 10-15 fps arasi darbogaz olur cunku bu oyun cpu performansi da istiyor. Ama diger oyunlar icin iyi performans alabilirsiniz. Ben olsam q9550 kullanacaksam hd 7870/gtx 660'dan yukari cikmam. Bunlarda bile az bir darbogaz oluyor zaten pek rahatsiz etmese de.. Ram konusunda ozellikle BF4 icin 8 gb ram cok iyidir ancak orta seviye bir ekran kartiyla 6 gb ram kullanmak yeterli.. Fazlasinin bir performans getirisi olacagini sanmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 17 Ekim 2013; 12:44:09 >
  • 3.6 ghz bence az ben Q9400 ile stabil 3.5 ghz yapıyorum stok fanla . Ah senin işlemci bende olacaktı ah 4 ghz yapmassam şerefsizim. benim gtx 660a 4 ghz cillop gibi olurdu
  • Red_Devil33 kullanıcısına yanıt
    Konu yalnızca basit overclock ile ilgilenenler için o yüzden 3.6 ghz'de tuttum işlemciyi bu konu için.

Normalde şu an için 3.7 ghz ile kullanıyorum. Ram'ler valueram olmasa 4.1ghz'e kadar yolu var e0 stepping olduğu için. Ramleri değiştirmek de seçenek değil sadece 2 slot çalışıyor ve ddr2 için 4gb tek slot 1066 mhz bulmak en azından TR'de imkansız. 4gb 800'lerin de tamamı valueram fazla zorlamaya gelmez bunlar. Şu an bile 870 mhz'ye o.c etmiş durumdayım. Olsa olsa 900'e kadar çıkar o da 3.8 ghz işlemci o.c'sine denk. Onu da denemeyi düşünüyorum gerçi bir ara.. Sanırım sınır o olacak bu sistemde.

Yaptığım araştırmalara göre 4.1ghz'de bir q9550, kendisinden neredeyse 5 yıl daha yeni i3 3225'i her alanda geçiyor. 3.7 ghz'de ise editing-compression'da geçiyor, oyunlarda ortalama olarak eşit. Aynı şekilde i7 860 veya i7 920 gibi işlemcileri de geçebiliyor. Tabi bunların stok hızda olduğunu ya da 3.00 ghz'den daha düşük hızda o.c edildiklerini farz edersek. Yani bir q9550'yi yeterince yüksek o.c edebilirseniz, hala en yeni oyunlarda sizi yüksek ayarlarda götürebiliyor, buna Crysis 3 de dahil, bizzat denedim gtx 660 ile. High detay ve fxaa ile max 43-min 26 ortalama 38-39 fps aldım. Minimum fps'deki seviye cpu darboğazının yansıması ancak ortalama fps hiç de fena değil.. Bunun yanında, Battlefield 3, Tomb Raider, Far Cry 3 gibi oyunlarda ise ultra detayda minimum fps'de dahi sıkıntı olmaksızın götürebiliyor. etkileyici bir durum özellikle teknoloji dünyasının hızını düşününce.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 29 Ekim 2013; 23:36:25 >

• Crysiste işler çok farklı ormanda 3.3ghzde23-25fps alırken 3.6,5ghzde daha yukarı çıkmıyor işlemcim 25-27fps veriyor.
    Bence sistemin çok hoş olmuş.güzel bir paylaşım yapmışsın

• quote:

Orijinalden alıntı: Red_Devil33

Crysiste işler çok farklı ormanda 3.3ghzde23-25fps alırken 3.6,5ghzde daha yukarı çıkmıyor işlemcim 25-27fps veriyor.
    Bence sistemin çok hoş olmuş.güzel bir paylaşım yapmışsın

Aynen Crysis 3 için yazdığım o minimum fps'nin neredeyse tamamını 'welcome to the jungle'' bölümünde almıştım. Daha sonraki bölümlerde pek takılma olmadı. O bölgeyi kaldıracak cpu modern bir i5 olmalı en az, durum onu gösteriyor.

Teşekkür ederim, vakit ayırıp incelediğiniz için.
  • Evet arkadaşlar son güncellememi yazıyorum;

An itibariyle sistemi getirebildiğim son nokta: (prime95 + intel burn test stabil)

Q9550 e0, 3.76 ghz
    6gb ddr2 Bigboy ram 884 mhz
    Zotac gtx 660 993 mhz çekirdek, 1500 mhz memory hız (1075mhz çekirdek, 1585 memory hız o.c yapıldı, stabil)

Sistemin stabil çalıştığı son nokta bu, daha fazla artırdığımda prime'da ve intel burn'de hata alıyorum. Muhtemelen yüksek oranda voltaj artırımına gitmem gerekiyor. Aslında north bridge dahil core voltaj değerlerini yükselterek denedim ancak intel tarafından önerilen değerleri geçmek istemediğimden bu hızda kaldım. Sorun ram'den kaynaklı da olabilir zira 800 mhz value ram'in 884'e stabil çıkması bile başarı.

Battlefield 3'de ultra detayda ve 16x AA'da 40+ fps ve Far Cry 3 ile ultrada 29-51 (42 avg) ile iyi bir performans alıyorum. Crysis 3'de Welcome to Jungle bölümünde min.fps 26'ya kadar düşse de, diğer bölümlerde genel fps 40 civarında seyrediyor ve detay high, FXAA ile birlikte doku çözünürlüğü orta. Bunun dışında Rome II Total War'da very high detayda avg 37 fps benchmark'ta ölçtüğüm değer. Sistem daha az zorlayan bir oyun olan Grid 2 için 72 max, 37 min (51 avg) değer ile son derece akıcı bir oyun deneyimi sunuyor. Son olarak Hitman: Absolution da high detayda 38 fps alıyor benchmark testinde. Battlefield 4 testi henüz yapamadım oyunu bir kaç hafta sonra alacağım o zaman eklerim muhtemelen.

Bu arada işelmciye yaptığım O.C sonucuna göre Passmark değerleri şunu söylüyor, Q9550 3.76 ghz, i7 920 2.66 ghz'ye her alanda ortalama olarak denk. Tek çekirdekli uygulamalarda önde. Physics'de ise i7 920 biraz daha önde. Bunun dışında i7 860 ve i7 930 ile yarışabilen bir görüntü çiziyor. Günümüzde ilk nesil i7lerin oyunlarda hala çok performanslı olduğunu düşünürsek 5.5 yaşındaki q9550 ortaya o.c ile güzel bir iş çıkartıyor ve kendisinden üst seviye i7 neslini 3.75 ghz ile yakalıyor. Görseli yazının sonuna ekledim.

3D Mark sonucu ile 5841 puan alabilen test sistemimiz, yalnızca ekran kartından 6880 civarı, işlemci physics gücünden ise 4100 civarında puan alıyor.

Ekran kartında ulaşabildiğim stabil değer bu, herkes farklı değere ulaşabilir ancak Battlefield ve Crysis 3 ile oyundan atma sorunları ile karşılaştığımdan değerleri 1075 çekirdek-1585mhz memory'e kadar indirdim ve şu an tamamen stabil. Zotac, Superclocked Evga versiyonuna yakın bir değer sunuyor ancak memory hızı için daha iyisini yapmasını beklerdim. Diğer Zotac gtx 660 kartlarda daha yüksek değerler görenler vardır eminim.

Ram için ise, Bigboy, Samsung bellekler kullanıyor ve kaliteli bir marka, ancak eski bir ddr2 modeli olduğundan çok kişi bilmeyebilir, yine de valueram olmasına rağmen 800 mhzlik ddr2'ler 884 mhz'ye kadar stabil ollabildi, eğer ram darboğazı olmasa eminim e0 q9550 revizyonu 4.0 ghz'yi bulurdu.

Vakit ayırıp inceleyen herkese teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 9 Kasım 2013; 4:26:24 >

• 3.76 ghz çok çok iyi bence merak ediyorum gtx titan olasaydı nasıl bir perfornmans ortaya koyardı
  • Red_Devil33 kullanıcısına yanıt
    Valueram yerine o.c edilmeye uygun ramler olsa 4.0 bile mümkündü ama bu kadar yapabildim bu şartlarda :)

Titan olsaydı güzel bir darboğaz bizi beklerdi muhtemelen ancak bu yeni oyunlar için geçerli mesela Crysis 3, Battlefield 4, Starcraft 2 : Heart Of The Swarm gibi işlemciye yük bindiren oyunlarda 5-40 fps arası darboğaz beklerdim.

Mevcut hali ile, q9550 işlemci gtx 660 ve hd 7870 ile aşağı yukarı fit durumda ilerisi darboğazı kesin hale getiriyor. (CPU'ya yüklenen oyunlarda)
  • Arkadaşlar, içimde kalan 3.80 ghz (448 fsb)'ye ulaşma ''psikolojik eşiğini'' gerçekleştirdim. Birkaç gündür değerler ile uğraşıyorum, ilk kez intel burn test'de 10 tur, standart ve ağır yük altında stabil sonuç aldım. 3d mark ve passmark testlerinde de cpu gücünde ufak artış söz konusu 3.76 ghz'ye göre. Ram çok uğraştırdı, 800 mhz olması dolayısıyla, 894 mhz'de timingleri ile oynayarak stabil hale getirebildim. Memtest ile de test etmem gerekiyor.

Son olarak;

Prime95 testlerinden sonra, oyunlarda gerekli testleri de yaptıktan sonra burada resimleri paylaşırım. Değiştirdiğim bios değerlerini de stabiliteyi tam sağladığımı görürsem paylaşacağım, ihtiyacı olan da faydalanır.

Edit: Yok olacak gibi değil, prime95 small fft'de çok çabuk hata veriyor, çekirdeklerden biri çalışmayı durduruyor. Dikkatimi çekti, core voltage sanki kilitli gibi, biostan ne kadar artırsam cpu-z'de aynı gösteriyor. Vdroop'dan da şüpheleniyorum açıkçası. LLC ayarı yok anakartta, ne ayar yaptıysam (mch voltaj, reference ve ram voltajı değiştirme dahil) işlemci sevmedi 3.76'dan ilerisini. Artık bu kadarı nasipmiş, ama eğlenceliydi 3.8 ghz'de 4300 physics puanı ve 5300 passmark puanı aldı çip, passmark puanı ile i7 920 ve i7 860'ı geride bıraktı. Anakart o.c seviyesinde 3.76'ya kadar imkan tanıyor diye tahmin ediyorum. İleride başka anakart ve işlemcilerde yeni overclock deneyimlerimi paylaşmak dileğiyle diyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 9 Kasım 2013; 17:37:58 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.