- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
İnsanın hayatta bir amacı olmasa ne olur?
52 Cevap6967 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

5463 Mesaj
6 Temmuz 2006; 0:18:58 

Hep söylenir durur: "İnsanın hayatta bir amacı olmalı..." peki neye göre? Bu mutlak doğru bir şey mi?

Acaba önce "İnsanın hayatta bir amacı olmalı" dayatmacası yapılıyor da daha sonra dayatılacak olan "amaç" lara zemin mi hazırlanıyor?

Peki insanın hayatta amacı olmasa ne olur? Dağ evindeki bir münzevi olsa ne olur? Ya da sokaktaki bir berduş olsa ne olur?

Bana göre dayatılan bir amaç peşinde koşup başka insanlara ve canlılara zarar vererek yaşamaktansa, amaçsız bir insan olarak yaşamak daha iyidir bence...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaotika -- 6 Temmuz 2006; 0:19:42 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1999 Mesaj
6 Temmuz 2006; 0:35:34 

depresyon nedenlerinden biri sorumluluk duygusuna sahip olmamakmış. yok ben mental bakımdan çok sağlamım denirse, hayatta bir amacın olmamasının bi zararı olmaz.

1242 Mesaj
6 Temmuz 2006; 0:35:36 

"amaşsız yaşamak" olamaz diye düşünüyorum, bence amacı olmayan bi hayat, amaç olarak amaçsızlığı öngörmekte, yani amaçsız yaşamak anlamını taşımamaktadır. acizane görüşüm...

462 Mesaj
6 Temmuz 2006; 1:14:44 

Sistem doğduğumuzdan itibaren mutlu insan nasıl olunur , dünyada refah'a nasıl ulaşırız, zeki sevilen bir insan nasıl olunur'un portresini ve bunun için neler yapılmasını öyle bir aşılamışki dağ evindeki bir münzevi olmak için önce beyindeki bu kalıpları yıkabilme gücüne sahip olmak gerekir.

Bu şekilde yaşamayı rededen standartların dışına çıkmayı istiyen anarşist ruhlu insanlar içinde örnekler hemen önlere konulur piskolojik olarak çökmüş hayatı zindana çevrilmiş insanlar her gün tv'lerde gösterilirki insanların beynine "benim hiç durmamam lazım gece gündüz amaçlarımın peşimden koşmam gerekir" düşüncesi empoze edilir. Neden çünkü durulursa oda çökücek oda mafolucak düşüncesi hakimdir onda..
İnsanları çökerten amaçsız yaşamak değil , bitmek bilmeyen hırstır ruhunu tatmin edememesidir..

İnsan zaten doğası gereği amaçsız yaşayamaz hayatını devam ettirebilmesi için mutlaka bir şeyin ucundan tutması gerekir ama bunun abartılması durumunda mutsuzluk kaçınılmazdır..

Ayrıca depresyon ve çağımızın hastalığı denilen panik atak hastaları'nın çoğunluğu köylerde yaşayan boşverci zihniyetten değil yani sorumluluk duygusunun az olduğu insanlardan değil , kendini yarış atı moduna sokmuş şehirli insanlardan oluşur.

a

1969 Mesaj
6 Temmuz 2006; 10:22:00 

bnm gibi olur

Analog: Cosina Hi-Lite HDL SLR , Yashica Electro 35 GSN Digital: Canon Eos 60D
MF: Chinon 55mm f1.7 AF: Tamron 17-50mm f2.8 - Canon 50mm f1.8 - Canon 55-250mm IS Mark 2 - Canon EF 70-200 F4 USM L
Hala sokaklarda mızıka çalıyoruz.

94/1 - Tekrar görüşürüz elbet "turuncu" forum.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Temmuz 2006; 10:29:52 

Mutluluk,mutlu olmakta bana göre,yaptığımız her şeyde,her adımda mutlu olmayı isteriz,çalışırken mutlu olmayı,aile kurarken mutlu olmayı,çocuklarımızı büyütürken mutlu olmayı,arkadaşlarımızla sevdiklerimizle mutlu olmayı,her şeyden arındırılmış,içsel özgürlüğümüzü elde etmiş olduğumuzun verdiği vede kendine güvenin tam olduğu mutlu bir dünyada umutla yaşıyabileceğin mutlu bir yaşam.Hayatta mutlu bireyler olmak için yapmadığımız çaba yok,en basit davranışlarımızda bile mutluluğu ararız.Ama mutluluk nerede?Sanırım mutluluğu arıyan insanın amacı da orada galiba.Antik yunan da kinikler vardı,kinik okulunu kurmuşlardı,mutluluk köpeklikte diye.Bunlardan en ünlüsü sinoplu Diogenes dir,bütün dünya zevklerine sırt çevirmiş,kendini doğaya bırakmış vede bir fıçıda yaşamaya başlamıştır,fıçısıyla bir oraya bir buraya,doğada fıçının içerisinde yaşayarak mutlu olmayı istemiş bir insan.Belkide doğada,bir dağ evinde,belkide herşeyin iç içe geçtiği,artık bağımlısı olduğumuz bu çeşmekeş şehirler içerisinde bizleri mutluluğa götürecek amaçta.

6587 Mesaj
6 Temmuz 2006; 11:30:24 

quote:

Orjinalden alıntı: kaotika
Bana göre dayatılan bir amaç peşinde koşup başka insanlara ve canlılara zarar vererek yaşamaktansa, amaçsız bir insan olarak yaşamak daha iyidir bence...

neden insan bir amaç peşinde koşarken başkalarına zarar versin ?

ya da her amaç peşinde koşan birilerine zarar mı vermek zorunda ?

ömrünü insanlığın faydalarına adayanlar, tek bir gözü yaşlı, fakir, yetim bırakmamak amacı ile yola çıkanlardan kime zarar gelir ...

bence amaçsız yaşamak diye birşey olamaz ...

ancak irdelenmesi gereken amaçların insanların faydasına nasıl kanalize edilebileceği olmalı ...

Zamanını dolu işlere harcamazsan, boş işler zamanını harcar. (deep)

2340 Mesaj
6 Temmuz 2006; 11:34:46 

okadar çok hedefim ve amacım varki anlatamam o yüzden hayatı ve yasamayı çok seviyorum hayattan zevk almıyorum diyenlerede hiç bi anlama veremiyorum o kadar derdim sıkıntım olmasına ragmen yinede nese doluyum yinede hayattan zevk almasını bilirim.

1632 Mesaj
6 Temmuz 2006; 12:08:05 

Bir karınca kaldırımlarda geziyor. Bu arada kaldırımda insanlar yürüyorlar. Onlarca ayak var kaldırımda. Karınca o kaldırımdan karşıya her gün geçiyor hayatını kaybetmeyi göze alarak. Peki neden? Çünkü karınca sırtında taşıdığı ekmek kırıntısını her gün fırıncıdan alıp karşı marketin alt tarafındaki yuvasına taşıyor. Bu karınca davranışında bir amaç var mıdır? Aç kalmamak için, kısacası yaşamak için, her gün risk alıyor. Amaç: Yaşamak!

Diğer havyanlarda da gözlemleyebiliriz bunu. Bir kartalın pusu kurması, bir kurdun plan yapması, bir tilkinin komplo hazırlaması...Bunların tümü hayatta kalma amacı taşıyor. İnsanlar da benzeri ögelerle yüklü olabilirler mi? Yaşamak için bir amaca sahip oldukları söylenebilir mi? Yoksa insan aklı ve zekası nedeniyle sadece üremek ve yaşamak için mi yaşamaktadır? Yoksa insan daha farklı bir amaçla yaşayamayacak kadar ilkel bir dürtü dizgesine mi sahiptir?

Ayrıca amacın ne olduğu da tartışılabilir. Güneş belli bir rotada dönüp duruyor. Bu arada bir çiçek güneşten faydalanıyor. Güneş'in var olma amacı çiçeği beslemek mi? Suyun var olma amacı tüm canlılara hayat vermek mi? Bir meteorun amacı canı sıkıldığında bzaı yerlere şiddetle çarpıp o yeri yok etmek mi? Hayat oldukça karmaşık ve girift bir yapıdadır bana kalırsa. Çoklu amaçlar var. Her bir amaç birden fazla işlevi yerine getiriyor. Kısacası eğer amaç denen kavramı insanlar kendi kafalarından ürettilerse o zaman şu hayvanlar alemine ne demeli? O zaman şu kozmolojideki koşuşturmaya ne demeli? Tartışılır.

3626 Mesaj
6 Temmuz 2006; 12:15:00 

@Kao; Bir sistem oturmuş artık, sistemin dışına çıkmak ve amaçsız yaşamak çok zor. Dediğin gibi amacı olupta insanlara zarar vermektense amaçsız yaşamayı bende tercih ederim ama maalesef amaçsız olmuyor sistem böle

1999 Mesaj
6 Temmuz 2006; 13:07:59 

günlük işler rutine bağlanırsa, amaçsız yaşanabilir. yani tıpkı vucudumuzda kanın günde bilmem kaç kilometre yol alması gibi, günlük işleri de böyle bi rutinde yaparsak. bu sistem içinde bile amaçsız yaşayabiliriz.

6587 Mesaj
6 Temmuz 2006; 13:26:59 

quote:

Orjinalden alıntı: Lacrima

günlük işler rutine bağlanırsa, amaçsız yaşanabilir. yani tıpkı vucudumuzda kanın günde bilmem kaç kilometre yol alması gibi, günlük işleri de böyle bi rutinde yaparsak. bu sistem içinde bile amaçsız yaşayabiliriz.

bir denesen de neticesini bizimle paylaşsan nasıl olur ?

1999 Mesaj
6 Temmuz 2006; 13:31:01 

ben deneyemem ki, çünkü günlük işlerim rutin değil.

öğretmen, işçi, postacı, gümrük memuru vs. gibi her gün rutin işler yapan biri cevaplayabilir.

6587 Mesaj
6 Temmuz 2006; 13:36:00 

tatile çıktığın bir zamanda deneyebilirsin ...

mesela ben haftasonlarını boş geçirdiğim zaman felaket bunalırım. akşama kadar uyuma, tv seyretme internete takılma gibi adiyattan işler yaptığımda kendimi affetmem.

benim amaçsız gün geçirmem, hiçbir hedefimin olmaması, sadece günü gün etme gibi bir hayat tarzı yaşamam benim için bir işkence olur sanırım.

sence de öyle olmaz mı ?

amaçsız, hedefsiz, plansız, başarısız bir yaşamda mutluluk olur mu ?

Uzaklaştırılmış
6 Temmuz 2006; 13:47:43 

Aslında bazen baktığınızda ve düşündüğünüzde,hayatı bir noktada rutine bağladığınızı düşünmüyormusunuz,bir önceki günden farklı olarak,ertesi günü farklı yaşadışınızı düşünderen şey ne acaba.Düşünüyorum da,çalışıyoruz işte,her gün sabah işe gidiyoruz,yapmamız gereken görevleri aynı standartlarda yerine getiriyoruz,işten çıkıyoruz,eve gidiyoruz,bir ailemiz varsa onlarla beraber yemek yiyoruz,yalnızsak ya dışarıda yada evde yemek yiyoruz gene,bir iki saat tkılıyoruz,ya televizyon karşısında,yada kendimizi meşgul eden bir uğraşla vakit geçiriyoruz,sonra uyumak için yatıyoruz,sabaha tekrar kalkıyoruz,tekrar işe gidiyoruz vs vs. bu böyle devam ediyor,bu durumun içerisinde bir iki ayrıntı farklı olabilir,arkadaşlarınla bulaşabilir,beraber zaman geçirebilir,ilgini çeken başka bir uğraşı olabilir onunla ilgilenirsin falan.Ben her gün birbirirn aynısı olan bu tür durumları yaşıyorum,yani bir sonraki gün bir önceki günün yansıması veya tekrarı gibi geliyor,bir nevi rutin bir haldeyim diyebilirim bunlara göre.Belli şartlanmışlıklar var,bunları yerine getirmek zorundayım.Ama şuna da biliyorum ki bir gün sonrası bir gün öncesnin aynısı değil,aynı olamaz zaten,aynı zamanı yaşamıyorsun,bir gün sonrasında bir belirsizlik var daima,acaba bu belirsizlik mi her günü rutin olmaktan çıkarıyor?O zaman amaç bu belirsizliği ortadan kaldırmak mı caba?

Uzaklaştırılmış
6 Temmuz 2006; 14:11:31 

quote:

öğretmen, işçi, postacı, gümrük memuru vs. gibi her gün rutin işler yapan biri cevaplayabilir.

Ben içmimar,sıralayabileceğimiz bir çok durağan işe göre daha hareketli bir iş yaşantım var,her gün yeni projeler,yeni uygulamalar,toplantılar,farklı şeyler ortaya koyuyor olsamda bu bile bana göre bir çeşit şartlanmışlık,zorunluluk gibi geliyor.Öğretmen belkide hergün aldığı müfredatı günlük olarak öğrencilerine öğretiyor,bende çok farklı değilim ki,belli bir müfredat var,onları insanlara uyguluyorum,ama ev,ama dükkan,ama mağaza,ama vs.
Rutinlikten çıkaran bence İŞ değil,neyle uğraştığın değil,amaç,rutinlikten çıkaran amaçın kendisi,burda iş bir çeşit araç,belkide buna en iyi örnek sanatçılardır,bir ressam oturur hergün evinde atölyesinde resim yapar,ama bu onun için bir rutin davranış değildir,onunla mutlu olur,onun için resim yapmak bir araçtır,kendini ifade etmektir,gene bir müzisyen için,yaptığı besteler kendisinin çocuğu gibidir,bir heykeltraş için gene aynı,ama ben yaptığım işte kendimi ifade edemiyorum,veya bir öğretmen,bizlerin ifadesinin yansıması sanatçıların kinden çok farklı gibi,bir öğretmen bir çocuğu doğru yetiştirdiği için onunla mutlu olur,bu bir araç,bir doktor bir hastayı iyileştirdiğinde mutlu olur,bir araç,bir postacı için bile,insanlara iyi haberler verdiğini düşünmesi mutluluk tur,gene bir çeşit araç.Amaç gerçekten yaptıkları şeyde,davranışlarında,uğraştıkları işte,kendilerini mutlu hissetmelerimidir,bir şeyin değişimine ortak oldukları için mutlu olduklarımıdır,bu değişimle kendilerini gerçekten ifade ettiklerimidir?

1181 Mesaj
6 Temmuz 2006; 14:22:58 

belki de diğer canlılardan af buyurun hayvanlardan farkımız bu olsa gerek. allah akıl vermiş, düşünme kabiliyeti vermiş insan doğadaki incelikleri imbik imbik incelemeli ve bu yolda bir amaç doğrultusunda ilerlemeli.kendi görüşüme göre kendimizi tanımamız için. tabii herkes böyle düşünmeyebilir. boş bir insan olup amaçsız yaşamtansa toprak olmayı tercih ederim

http://mguney.com/
http://mguney.com/merhaba-dunya/
http://mguney.com/iki-ulke%E2%80%99-ye-bayram-mujdesi/

515 Mesaj
6 Temmuz 2006; 22:30:39 

quote:

Orjinalden alıntı: ocein

belki de diğer canlılardan af buyurun hayvanlardan farkımız bu olsa gerek. allah akıl vermiş, düşünme kabiliyeti vermiş insan doğadaki incelikleri imbik imbik incelemeli ve bu yolda bir amaç doğrultusunda ilerlemeli.kendi görüşüme göre kendimizi tanımamız için. tabii herkes böyle düşünmeyebilir. boş bir insan olup amaçsız yaşamaktansa toprak olmayı tercih ederim

amaç sadece yaşadıgını hisederek yaşamak olmalı.bir biri ardına belirlenen doyumsuz isteklere birkere kapıldımı yaşadıgını unutuyor insan, makineleşiyor hedef için yapması gereken neyse bilinçsizce uyguluyor.
elde etigi şeyi nakadar zor elde edmişse okadar sahipleniyor paylaşmayı unutup bencileşiyor.önceden bir mahallede bir televizyon varsa o malledeki herkesin televizyonu var demekti .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kargaşa -- 6 Temmuz 2006; 22:38:10 >

"Umutlarının yarısını bana vericeksin!"
Umutlarımın bir kısmının ırzına dünya geçti.
Arta kalan kısmını evlatlıktan reddettim.

umutlarının yarısını bana vericeksin!
bende cenete gitsinler diye
acımasızca şehit düşürüp
üstünede birde keyif sigarası yakacagım

2043 Mesaj
6 Temmuz 2006; 22:42:28 

Aklım var o halde amacım da var.

Aklım var bundan dolayı bir şeyler istiyorum.
Aklım var bundan dolayı bir şeylerden korunmak istiyorum.
Aklım var bundan dolayı eldekinden daha iyisini elde etmeye çalışyorum.
Aklım var bundan dolayı başkalarının bana karşı tutumlarının belli şekillerde olmasını istiyorum.
Aklım var.......

Eğer aklım olmasaydı yukardakilerin çoğunu istemeyecektim. Bunları elde etmek benim için bir amaç olmayacaktı.

Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. Biri bir rahatsızlık çekse diğerleri de o acıyı hisseder. Hz. Peygamber (SAV)

641 Mesaj
6 Temmuz 2006; 23:09:43 

İnsan sorumluluk sahibi bir mahluktur ve bu sorumlulukları yerine getirmekle mükelleftir. Sorumlulukların isimlerinde anlaşamayabiliriz ama tüm insanlar için ortak sorumluluklar vardır. (Ozon tabakasını delmemek gibi) Bu sorumlulukları yerine getirmek en basit bir amaç olabilir.

3323 Mesaj
6 Temmuz 2006; 23:21:55 

quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Hep söylenir durur: "İnsanın hayatta bir amacı olmalı..." peki neye göre? Bu mutlak doğru bir şey mi?

Acaba önce "İnsanın hayatta bir amacı olmalı" dayatmacası yapılıyor da daha sonra dayatılacak olan "amaç" lara zemin mi hazırlanıyor?

Peki insanın hayatta amacı olmasa ne olur? Dağ evindeki bir münzevi olsa ne olur? Ya da sokaktaki bir berduş olsa ne olur?

amaçsız bir insan olur mu hiç?
düşünsene hergün aynı şeyleri yapıyosun.
sabah kalk,işyerine git,öğle yemeğini ye,işten çık,akşam yemeği falan filan.
bu durum hep böyle.
fakat insan kendini bir amacın içinde hissettiği zaman farklılıklar yaşayabiliyor.
insanın dünyadaki amacı Allah(c.c) ye kulluktur.
Amaşsız bir hayat yaşanmaz bir dünya demektir.

İnsanlar bir gün sonra unutulacak şeylerin hafifliği ile meşguller...

5489 Mesaj
7 Temmuz 2006; 0:18:33 

Amactan kasıt yasanan hayatın toplamdaki amacı mı yoksa belirli periyotlarda aldıgımız hedefler mi?

Eger amac olarak hayatın toplamdaki amacını soruyorsanız bal gibi amacsız yasanır. Kendim yaptıgımdan biliyorum...

Olumden sonrası icin hazırlanmak, kulluk etmek vs vs bana bir anlam ifade etmedigi icin ve hayata gelmek benim iradem dısında oldugu icin hayat sadece benimle anlam kazanıyor.

Yani hayatı ben var etmis oluyorum, tum yasam benim icimde. Bu durumda herseye ben anlam yukluyorum ve yukledigim anlamların toplamda birsey ifade etmesi gerekmiyor. Kendi irademle, hissettiklerim dogrultusunda yasıyorum iste...

27" Asus MX279H | Corsair 550D | Asus TUF B85 | i5-4460 Quad | 2x8GB | Asus GTX 770 | 240gb Plextor M5S | Seasonic X650 Gold
Philips 42" PFL 3507 Led TV - Playstation 4
Samsung Note 3 | Sennheiser IE8 | Merida S-Presso 100 | Scott Scale 50

6587 Mesaj
7 Temmuz 2006; 8:12:46 

quote:

Orjinalden alıntı: Soultrap

Yani hayatı ben var etmis oluyorum, tum yasam benim icimde. Bu durumda herseye ben anlam yukluyorum ve yukledigim anlamların toplamda birsey ifade etmesi gerekmiyor. Kendi irademle, hissettiklerim dogrultusunda yasıyorum iste...

sadece ölüm sonrasını düşünme ...

günlük hayatta da insanların evlenme, çocuk sahibi olma, zenginleşme, kariyer yapma vs gibi amaçları vardır ...

bu amaçlardan muaf insan zannedersem yoktur ve olamaz da ...

amaçsız insan = dertsiz insan

ve

dünyada da dertsiz insan yoktur

126 Mesaj
7 Temmuz 2006; 10:23:14 

Her insanın bir amacı olmalı bence. Ya yapabildiğinle yarışmalı yada sürekli hedefleri genişlemeli.
Amaçsız insan bana göre tehlikelidir yarınını düşünmeyen çevresine saygı duymayan kendine saygı duymayan amaçsız insandır.
Sokakta 5 ytl için adam doğrayan adamın ne hedefi olur ki yarın iki tane doğrarım olamaz heralde
işte amacı olmayan insandan korkarım yarınını düşünmeyenden.....

En uzak mesafe iki kafa arsıdır.Birbirini anlamayan iki kafa

5489 Mesaj
7 Temmuz 2006; 11:03:03 

quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

sadece ölüm sonrasını düşünme ...

günlük hayatta da insanların evlenme, çocuk sahibi olma, zenginleşme, kariyer yapma vs gibi amaçları vardır ...

bu amaçlardan muaf insan zannedersem yoktur ve olamaz da ...

amaçsız insan = dertsiz insan

ve

dünyada da dertsiz insan yoktur

Yazımı tam okursan soyledigin seyler benim icin kendi koydugum hedeflere giriyor..

27" Asus MX279H | Corsair 550D | Asus TUF B85 | i5-4460 Quad | 2x8GB | Asus GTX 770 | 240gb Plextor M5S | Seasonic X650 Gold
Philips 42" PFL 3507 Led TV - Playstation 4
Samsung Note 3 | Sennheiser IE8 | Merida S-Presso 100 | Scott Scale 50

6587 Mesaj
7 Temmuz 2006; 11:58:32 

quote:

Orjinalden alıntı: Soultrap

Yazımı tam okursan soyledigin seyler benim icin kendi koydugum hedeflere giriyor..

hedef = amaç

dolayısı ile senin de koyduğun hedeflerin olduğuna göre senin de amacın var. ama kao zannedersem senin koyduğun hedefleri de yok sayarak amaçsız yaşamdan bahsediyor ...

25 Mesaj
7 Temmuz 2006; 12:11:04 

açıkçası amaç diye nitelendirdiğimiz şeylerin yaşamak için yaptıklarımız olduğunu düşünmüyorum..insanın yaşamak için bir işe ihtiyacı vardır..bir eve ihtiyacı vardır..yiyecek yemeğe içecek suya ihtiyacı vardır-ki bunlarda ancak parayla olur.ve para kazanmak bir amaç değil bir zaruriyettir.aynı aslanın yaşayabilmek için geyiği avlaması gibi...insanlarda hayvanlarda doğduklarında ilgiye ve sevgiye ihtiyaç duyarlar.ama insanları hayvanlardan ayıran düşünme ve paylaşma yetisiyse bence amacımız sevgiyi yaymak olmalı..yada ne bileyim insalara bişeyler katabilmek,varlığımızı daha anlamlı kılabilmek olmalı..çünkü ne kazandığımız para nede lüks evimiz bizi kalıcı kılmayacak.hepimiz öleceğiz birgün ve olan şey sadece 6 milyar insandan birinin eksilmesi ve döngü gereği yeni bitanesinin doğması olacak..bizi kalıcı kılan çevremizdekilere verdiklerimiz olacak.ve sanırım amaçta bu..

Delinse yer ,çökse gök ,yansa kül olsa dört yan, Yüce dilege dogru yine yürürüz yayan. Yildirimdan, tipiden ,kasirgadan ,yilmayan, Ölümlerle eylenen tunç yürekli Türkleriz..

____gRuP AnKaRa____

Uzaklaştırılmış
7 Temmuz 2006; 13:26:28 

Peki şizofren bir insan,şizofren bir insanın hayata bağlanışı,yaşamı algılayışı bizden ne derece farklıdır acaba diye düşündüm, duygu olsun,düşünce olsun,davranışlarda bir takım eksiklikler mevcut,kendilerine ait içsel bir dünyada yaşıyorlar ama acaba gerçekten bizler gibi bir amacı varmı veya amaçsızlığı?.Belki bir şizofren için bizim amaçlarımız hiç bir şey ifade etmiyor olabilir.Ne dersiniz şizofren bir insanın amacı,gayesi varmıdır?.Belki burdan amaç veya amaçsızlığa gidebilirmiyiz?

25 Mesaj
7 Temmuz 2006; 13:57:31 

bu konularda biraz araştırma yapmıştım..nevrozlar ve bundan kaynaklı bazı rahatsızlıklar görülen insanlarda yaşamak için gerekli olanlar ikinci planda kalıyor çünkü herşeyden önce büyük kitleler adına bir amaç koyuyorlar kendilerine ve gerisini çokta önemsemiyorlar :)) yani onlar için amaç ulvi değerler taşımalı ve insanlık yararına olmalı :)büyük kitlelere hitap etmek ve onların saygı ve sevgisini kazanmak istiyorlar..bu birazda kendilerine karşı hissettikleri duyguların yetersizliğinden kaynaklı.başkaları tarafından onaylanmak istiyorlar ve ne kadar çok olursa o kadar iyi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qalme_morwen -- 7 Temmuz 2006; 21:32:38 >

Delinse yer ,çökse gök ,yansa kül olsa dört yan, Yüce dilege dogru yine yürürüz yayan. Yildirimdan, tipiden ,kasirgadan ,yilmayan, Ölümlerle eylenen tunç yürekli Türkleriz..

____gRuP AnKaRa____

25 Mesaj
7 Temmuz 2006; 13:59:34 

eklemek gerekliliği hissettim bütün şirofreni vb rahatsızlıkları bulunan insanlarda aynı şey geçerli değil.hastalığın ileriki safhalarında yada karekteristik özelliklere göre durum değişiyor..bazıları çok bencil olabiliyor...

____gRuP AnKaRa____

6587 Mesaj
7 Temmuz 2006; 14:14:59 

quote:

Orjinalden alıntı: qalme_morwen

eklemek gerekliliği hissettim bütün şirofreni vb rahatsızlıkları bulunan insanlarda aynı şey geçerli değil.hastalığın ileriki safhalarında yada karekteristik özelliklere göre durum değişiyor..bazıları çok bencil olabiliyor...

forumda tanışmak köşesinde kendini tanıtırsan memnun oluruz ...

http://forum.donanimhaber.com/m_5892583/tm.htm

25 Mesaj
7 Temmuz 2006; 20:29:39 

upss..afedersiniz..kaptırdım kendimi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qalme_morwen -- 7 Temmuz 2006; 20:31:58 >

____gRuP AnKaRa____

2032 Mesaj
8 Temmuz 2006; 22:13:05 

not:amaç kavramını düş, ütopya, insanlık adına bi amaç vs. anlamındakullanıldığını varsayıyorum ki böyle kullanılmış sanırım.

quote:

Orjinalden alıntı: qalme_morwen

bu konularda biraz araştırma yapmıştım..nevrozlar ve bundan kaynaklı bazı rahatsızlıklar görülen insanlarda yaşamak için gerekli olanlar ikinci planda kalıyor çünkü herşeyden önce büyük kitleler adına bir amaç koyuyorlar kendilerine ve gerisini çokta önemsemiyorlar :)) yani onlar için amaç ulvi değerler taşımalı ve insanlık yararına olmalı :)büyük kitlelere hitap etmek ve onların saygı ve sevgisini kazanmak istiyorlar..bu birazda kendilerine karşı hissettikleri duyguların yetersizliğinden kaynaklı.başkaları tarafından onaylanmak istiyorlar ve ne kadar çok olursa o kadar iyi :)

bunu hangi araştırma söylüyor merak ettim. büyük amaçlar peşinde koşan insanlar bi avuç hasta diyorlar yani.
abd de komünistlerin beyinlerinin incelendiğini duymuştum bir ara ve ön bölümden bi parça alınınca artık komünist olmuyorlarmış diye bi söylenti bile vardı.
yalnız mesele bu kadar teknik değil.
ve amaç tutuku demektir. tutku yaşam enerjisi, yaşama sevgisidir aslında. günümüzde çoğu insan amaçsız ve boşlukta ilk sarıldıkları şey hiççilik, nietzsche cilik , postmodernizm vb. akımlar. çünkü bir yazarın ifadesiyle anlam haritaları yok. öz bitmiş. içerik zevk vermiyorlar. çünkü hiçkimseye ve hiçbirşeye inanmıyorlar ve güvenmiyorlar. tabi ki kendilerine de. bence daha sorunlu ve nevrozlu kısım bu.

amaç sahibi insanların sorunlarına gelince bunu ben de bi çoklarında gördüm. yalnız burada sorun sanılanın aksine yine bu insanların tutkulu kişilklerinden yaşam sevgilerinden ileri geliyor.

bu insanların sorunlarıysa tasavvur ettikleri dünyayla yaşadıkları dünya arasındaki açı farkı. düşlenilen yaşamda kendilerini buluyorlar, gerçek yaşamdaysa düşleri var edemiyorlar. yani yaşamın içinde kendi varlıklarının "yok olması" acı veriyor.

gerçi iki tür de benziyor. belki ilk bölümdeki amaçsız insanlar topluluğu da baştan yenilgiyi kabul eden tutkululardan oluşuyor. bu da mümkün.

yalnız bence 08.07.2006 tarihi itibariyle amaçsız yaşamak insanın kendine küfrüdür kanımca. ve insanın kendine ihanetidir.
aslında çoğu insanın iyi kötü amac sahibi olduğunu da düşünüyorum
örneğin, U2 afrika için yaptıkları , hatta angelina jolie brad pitt gibilerinin, murdoch ın milyarlarca doları bağışlamasının (ikiyüzlü ve samimiyetsiz bi davranış olsa da) , manganın bir kadın çizeceksin diye devam eden mısralarında bişeyler vardır.
burada sorun hangilerinin inandırıcı ve köklü çözümler olduğu, acıları hangisinin dindireceğidir. insanı ruhen büyüten ve küçülten de bunun ölçüsüdür bana göre.

3950 Mesaj
9 Temmuz 2006; 4:53:45 

Amaç yemektir, yemek için para gerekir, para için neler gerekirse insanın ahlakına göre amaçlar şekillenir.
Şirofreni bir arkadaşım var amacı filan yok gibi gözüküyor, deyimi yerindeyse dağda yaşayan berduş gibi, fakat kişilik problemi oldukça ilerlemiş bir durumda daha fazla anlatırsam özel hayatına girer.
Amaç yemek değil başka birşey olsun, mesela birinin gözüne girmek?
Gerisi yine ahlak durumuna göre şekillenen amaçlarla dolu olacaktır. Amaçsız insan olacağını sanmıyorum.
Olsa olsa amaçsız kaldıklarını kendince düşünen sosyal problemli vatandaş vardır. Sizin deyiminizle "berduş".

film/altyazı | Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir, Onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir. Johann Wolfgang von Goethe

336 Mesaj
12 Temmuz 2006; 14:40:57 

amaç değil de insanın kendini bir şeye adaması gibi hoş bir şey yok..

amaçsızlığın da belli bir amacı olduğu kanaatindeyim..
olmazsa olmazlardan..

3626 Mesaj
12 Temmuz 2006; 14:45:36 

Amaç=Yaşamak=Para=Çalışmak şartlar bunlar, ister istemez bu amaç içinde buluyoruz kendimizi

2455 Mesaj
14 Temmuz 2006; 1:14:26 

eğer gercekten bir amacimiz olsa idi bu dunyada hicbir huzursuzluk cikmazdi.İnsanlar tek bir seye odaklanirdi.NE savas cikardi ne de hirsizlik olurdu.Amacini bilen insan kendini anlamis demektir

692 Mesaj
14 Temmuz 2006; 1:44:13 

Amaçsızda yaşanabilir.
Cüz-i iradenin böyle bir tercihi de olabilir.
Fakat bende bitkisel hayatı çağrıştırıyor.

Vicdanını dinle!

138 Mesaj
15 Temmuz 2006; 12:23:00 

Yaşam amaçlardan ve amaçlara götüren yollardan oluşmaktadır. Karnını doyurmak için yiyecek birşeyler bulmak ve yemek, İyi bir yaşam sürebilmek ve ailesini geçindirebilmek için para kazanmaya çalışmak, iyi bir iş ve bilgi sahibi olabilmek için öğrenim görmek, aile kurabilmek için biriyle hayatını birleştirmek, benim için ve inananlar için geçerli olan Allahu Tealaya inanmak ve onun emir ve yasaklarına uymak vb. birçok amaçları olabilir insanların.
Bir insanın amacı mutlaka vardır. Belki bazı amaçlarından vaz geçebilir ama tüm amaçlarından vaz geçemez.

3399 Mesaj
16 Temmuz 2006; 0:46:15 

amaçsız yaşamak iyi bir şey olmasa gerek. inzivaya çekilmiş bir münzevi neler hisseder bu hayat tarzı içerisinde? amaçsız yaşamak için münzevi olmaya da gerek yok şehirde insanların içinde de amaçsız yaşayabilirsiniz. eğer size yetecek sabit bir geliriniz varsa boş boş gezer gün tüketirsiniz. yada kısa amaçlarınız olur bir olta alayım balığa gideyim yada bir sinemaya gideyim gibi. bunun haricinde herhangi bir amaç gütmeden bir şeylerin peşine takılıp onları kotarmaya çalışmadan geçen bir hayat pek tasvip edilecek bir hayat olmasa gerek.

Guest
16 Temmuz 2006; 1:39:06 

Belki çok kısa olacak ama insanın hayatta bir amacı olmasa insan olmaktan çıkar. . .

Burada şunu dile getirebilir miyiz?
Amaçsızlık da aslında bir amaç mıdır?

3399 Mesaj
16 Temmuz 2006; 1:51:48 

quote:

Orjinalden alıntı: mimayınkaf

Belki çok kısa olacak ama insanın hayatta bir amacı olmasa insan olmaktan çıkar. . .

Burada şunu dile getirebilir miyiz?
Amaçsızlık da aslında bir amaç mıdır?

bir yaşam tarzını benimsemenin amaç olarak nitelenemeyeceğini zannediyorum. amaçsızlık belki bir kaçış olabilir yada sorumluluğu sevmemek, sıkıntıya gelememek gibi düşünülebilir ama amaçsızlığın neresi bir amaç olabilir?

eğer bir kişi "emekli olduğumda ne var ne yok satıp marmaristen bir arsa-bir ev alıp akşama kadar yan gelip yatıcam, hiç bir şeye kafayı yorup hiç bir şeyle uğraşmıcam" diyorsa orada amaçsız bir yaşam sürdürme hazırlıkları da bir amaçtır ama bu amacını gerçekleştirdikten sonrası gene boş bir yaşam tarzı, amaçsızlık.

Guest
16 Temmuz 2006; 1:59:13 

quote:

Orjinalden alıntı: C4
bir yaşam tarzını benimsemenin amaç olarak nitelenemeyeceğini zannediyorum. amaçsızlık belki bir kaçış olabilir yada sorumluluğu sevmemek, sıkıntıya gelememek gibi düşünülebilir ama amaçsızlığın neresi bir amaç olabilir?

eğer bir kişi "emekli olduğumda ne var ne yok satıp marmaristen bir arsa-bir ev alıp akşama kadar yan gelip yatıcam, hiç bir şeye kafayı yorup hiç bir şeyle uğraşmıcam" diyorsa orada amaçsız bir yaşam sürdürme hazırlıkları da bir amaçtır ama bu amacını gerçekleştirdikten sonrası gene boş bir yaşam tarzı, amaçsızlık.

Hiçbir şeye inanmıyorum diyen insan aslında hiçbir şeye inanmadığına inanıyordur bence. . .
Yoksa tasavvur edilemeyen bir boşluk olur.

Bunun gibi aslında.

Dediğiniz gibi belki de bir kaçış olabilir ya da sorumluluğu sevmemek, sıkıntıya gelememek gibi düşünülebilir bunlar birer amaç sayılamaz mı?

İkinci örnekte değinmişsiniz ama insanoğlunun nefsi ön plâna çıkıyor bu konuda. Muhakkaktır ki yeni bir ideal yeni bir hülya düşünülecek canlandırılacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimayınkaf -- 16 Temmuz 2006; 2:07:22 >

3399 Mesaj
16 Temmuz 2006; 2:08:16 

quote:

Orjinalden alıntı: mimayınkaf

Hiçbir şeye inanmıyorum diyen insan aslında hiçbir şeye inanmadığına inanıyordur bence. . .Yoksa tasavvur edilemeyen bir boşluk olur.

Bunun gibi aslında.

Dediğiniz gibi belki de bir kaçış olabilir ya da sorumluluğu sevmemek, sıkıntıya gelememek gibi düşünülebilir bunlar birer amaç sayılamaz mı?

İkinci örnekte değinmişsiniz ama insanoğlunun nefsi ön plâna çıkıyor bu konuda. Muhakkaktır ki yeni bir ideal yeni bir hülya düşünülecek canlandırılacaktır.

sorumluluk almadan, hiç bir şeye kafa yormadan yaşanacak bir hayatı özlemlemek bir amaç olabilir. ama benim dediğim, bu amacın gerçekleştiği andan sonrası. o zaman ne olacak? amacına ulaşmış bir insan için o amaç artık bir amaç olmaktan çıkar.

eğer bu sefer de o hayat tarzını elinden kaçırmamaya gayret gösteriyorsa bu da bir amaçtır. ama o arsa ve o ev kendisininse, ve her ay kesintisiz bir geliri varsa ve bu hayat tarzının bozulmayacağına eminse, gene amaçsız bir hayatın içerisindedir.

hiç bir şeye inanmamak bir inançtır ama hiç bir amacı olmamak bir amaç değildir. zira amaç peşinden gidilecek, ulaşabilmek için bir emek sarfedilmesi gereken bir şeydir, amaçsızlığı seçtiğinizde her şeyi silip atmış olursunuz. eğer her şeyi silip atmak bir amaçsa ve silip atabilmişseniz, silip attıktan sonrası ne olacak?

Guest
16 Temmuz 2006; 2:14:41 

quote:

Orjinalden alıntı: C4
sorumluluk almadan, hiç bir şeye kafa yormadan yaşanacak bir hayatı özlemlemek bir amaç olabilir. ama benim dediğim, bu amacın gerçekleştiği andan sonrası. o zaman ne olacak? amacına ulaşmış bir insan için o amaç artık bir amaç olmaktan çıkar.

eğer bu sefer de o hayat tarzını elinden kaçırmamaya gayret gösteriyorsa bu da bir amaçtır. ama o arsa ve o ev kendisininse, ve her ay kesintisiz bir geliri varsa ve bu hayat tarzının bozulmayacağına eminse, gene amaçsız bir hayatın içerisindedir.

hiç bir şeye inanmamak bir inançtır ama hiç bir amacı olmamak bir amaç değildir. zira amaç peşinden gidilecek, ulaşabilmek için bir emek sarfedilmesi gereken bir şeydir, amaçsızlığı seçtiğinizde her şeyi silip atmış olursunuz. eğer her şeyi silip atmak bir amaçsa ve silip atabilmişseniz, silip attıktan sonrası ne olacak?

Ben de bunun imkânsız olabileceğinden söz ediyorum.
İnsanı insan yapan derisi ya da kanı değildir. Dağların taşların bile kabul edemediği sorumluluk duygusunu ve de nefsi kabul etmesidir.

Amaçsızlığı düşünemiyorum. Ne kadar amaçsız olan bir insan olsa da yaşamını devam ettirmek için uyumak zorundadır. Bu da bir amaçtır. Bunun önüne geçebilmesi imkân dışıdır.

2298 Mesaj
16 Temmuz 2006; 2:15:29 

Bulunduğu an'ı yaşamak en önemli.
Fakat sonra, bir sonraki an'ı düşünüyorsun @kaotika!
Sonraki an'ı düşünmek, aslında hedeftir....

Nuh Baba

-------------------
Zaman hep aynıdır, Geçen Biziz...

34 Mesaj
19 Temmuz 2006; 15:43:43 

zaten amaçsız olan hayatını anlamlı bulmuyor ya... yaşamayı,yaşatmayı...

142 Mesaj
19 Temmuz 2006; 19:45:21 

quote:

Orjinalden alıntı: eDDiè

@Kao; Bir sistem oturmuş artık, sistemin dışına çıkmak ve amaçsız yaşamak çok zor. Dediğin gibi amacı olupta insanlara zarar vermektense amaçsız yaşamayı bende tercih ederim ama maalesef amaçsız olmuyor sistem böle

Arkadaşlar birde şöyle düşünelim;

Doğa kendisine karşı olan herşeyi korkunç bir şekilde yok ediyor. Önce belki biraz başarılı olmuş gibi görünüyor ama bir süre sonra korkunç şeyler ortaya çıkıyor tamiri imkansız yada çok zor durumlar....
Amaç bence insanın doğasında var bu yuzden istesede bunu silemez.Yok edemez. Ama aikido da hep bahsedilirya rakibi onun gücünden faydalanarak yenmek diyee. Birileri bizim bir amaç sahibi olma yatkınlığımızdan yararlanarak bizim zihnimize bir virus gibi girip bizi aşırılıklara taşkınlıklara itiyor.

Bence amacı olmak güzel. Ama o amaca niye sahip olduğunu da bilmek gerekli.

İKİ GÜNÜ BİRBİRİNE EŞİT OLAN ZİYANDADIR

3594 Mesaj
27 Temmuz 2006; 1:38:33 

teşekkürler bu soru için gerçekten biraz felsefi olmş...Bence inançsız insan olmaz....O yüzden de dinazordan önce yok olurdu...sonuçta ne tanrıya ne de aile birliğine inanıyo...Birbirine saldırır dururdu ....insan oğlu şimdide inanç sahibi ama çoğu hayvandan farksız....

Çankaya University Translation and Interpreting Studies Awarded with Scholarship

25 Mesaj
30 Temmuz 2006; 23:41:13 

quote:

Orjinalden alıntı: dasdasq

not:amaç kavramını düş, ütopya, insanlık adına bi amaç vs. anlamındakullanıldığını varsayıyorum ki böyle kullanılmış sanırım.

bunu hangi araştırma söylüyor merak ettim. büyük amaçlar peşinde koşan insanlar bi avuç hasta diyorlar yani.
abd de komünistlerin beyinlerinin incelendiğini duymuştum bir ara ve ön bölümden bi parça alınınca artık komünist olmuyorlarmış diye bi söylenti bile vardı.
yalnız mesele bu kadar teknik değil.
ve amaç tutuku demektir. tutku yaşam enerjisi, yaşama sevgisidir aslında. günümüzde çoğu insan amaçsız ve boşlukta ilk sarıldıkları şey hiççilik, nietzsche cilik , postmodernizm vb. akımlar. çünkü bir yazarın ifadesiyle anlam haritaları yok. öz bitmiş. içerik zevk vermiyorlar. çünkü hiçkimseye ve hiçbirşeye inanmıyorlar ve güvenmiyorlar. tabi ki kendilerine de. bence daha sorunlu ve nevrozlu kısım bu.

amaç sahibi insanların sorunlarına gelince bunu ben de bi çoklarında gördüm. yalnız burada sorun sanılanın aksine yine bu insanların tutkulu kişilklerinden yaşam sevgilerinden ileri geliyor.

bu insanların sorunlarıysa tasavvur ettikleri dünyayla yaşadıkları dünya arasındaki açı farkı. düşlenilen yaşamda kendilerini buluyorlar, gerçek yaşamdaysa düşleri var edemiyorlar. yani yaşamın içinde kendi varlıklarının "yok olması" acı veriyor.

gerçi iki tür de benziyor. belki ilk bölümdeki amaçsız insanlar topluluğu da baştan yenilgiyi kabul eden tutkululardan oluşuyor. bu da mümkün.

yalnız bence 08.07.2006 tarihi itibariyle amaçsız yaşamak insanın kendine küfrüdür kanımca. ve insanın kendine ihanetidir.
aslında çoğu insanın iyi kötü amac sahibi olduğunu da düşünüyorum
örneğin, U2 afrika için yaptıkları , hatta angelina jolie brad pitt gibilerinin, murdoch ın milyarlarca doları bağışlamasının (ikiyüzlü ve samimiyetsiz bi davranış olsa da) , manganın bir kadın çizeceksin diye devam eden mısralarında bişeyler vardır.
burada sorun hangilerinin inandırıcı ve köklü çözümler olduğu, acıları hangisinin dindireceğidir. insanı ruhen büyüten ve küçülten de bunun ölçüsüdür bana göre.

öncelikle tekrar değinmek istediğim bi nokta var..bana kalırsa amaç diye bahsettiğiniz para kazanmak çalışmak vs zaruri ihtiyaçtır..hayatınızı devam ettirebilmek için yapmanız gerekendir..örneğin hayvanların avlanması gibi..amaç insanın üstünlüğünün bir kanıtıdır bence..siz zaten para kazanamazsanız aç kalırsınız ve nihayetinde ölürsünüz amaç belirleyecek bir yaşamınız olmaz.
dasdasq nun sözlerine gelince..orada konu sorunları olan insanlara geldi ve nevrozlar hakkında bir karakter özelliğini açıkladım.tabiki amaçlarını büyük tutan insanların hepsi rahatsız yada hasta diye bir kaide yok.aslına bakarsan ben biraz çılgın olan herkesin aslında daha zeki olduğunu düşünüyorum..ve daha sağlıklı..çünkü bana göre evde oturup rutin şeyler yapan insanlar pek akıl karı değil.yani insansın sonuçta senin para kazanmak aileni yada kendini geçindirmek yemek yemek,teknolojik yada spor faaliyetlerini takip etmekten başka yapman gereken şeylerde varolmalı.heleki ülkemizde gelin kaynana gibi gereksiz yarışmalar ve sabah programlarının reyting rekorları kırması akıl almaz geliyo bana..bu kadar yönlendirilmeye açık olan insanların sağlıklı bireyler olduğunu kabu edemem..
ikinci noktaya geleyim..karen horney'in çağımızın nevrotik kişiliği kitabı nevrozları daha yalın bir dille ele almıştır..tavsiye ederim..en azından söylemek istediğimi daha iyi açıklıyor

____gRuP AnKaRa____

2032 Mesaj
30 Temmuz 2006; 23:55:34 

@qalme morwen , amaçtan farklı şeyler anlamışız sanırım. yazdım zaten kendi anladığımı.
benim itirazım, postmodern ya da içi boş psikiyatrik iddialaraydı. bu rahatsız eden birşey. tarihe bakın dönün. daha belirgin iz bırakan karakterler kimler. "nevrotik" kişiler mi. yoo. bu kişilerin belirgin özelliği bu değil. örneğin malcolm x, spartaküs ,che nevrotik mi bence değil.

tam da bahsettiğin gibi hayatı pembe dizi , yemek tarifi vs. sanan "otoritelerin " bu görüşleri çok gerçekçi değil bilinçli bi çarpıtma. geri kalan kısımlarda sana katılıyorum.

190 Mesaj
1 Ağustos 2006; 6:19:00 

amaçsız insan daha iyi olur mu arkadaşım.
senin ki de farklı bi bakış açısı tabi ama.bi amacın olmadan bi yere varılamayacağını düşünenlerdenim.
sorumluluk duygusu çok önemli.
ama etrafıma baktıgımda yaşıtlarımda zerre kadar kalmadıgını görüyorum.
ve bu beni çok üzüyor.takılmak bile içimden gelmiyor sorumsuz insanlarla.
senin de başına dert açıyolar
TECRÜBE KONUŞUYOR

1179 Mesaj
6 Temmuz 2014; 4:23:32 

Ben ve benim gibi bir çok arkadaş var. Belki işe yarar uplayalim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.
En Beğenilmeyen Yorumlar
Yoruma Git bnm gibi olur BARIŞA ÖZLEM - 6 Temmuz 2006; 10:22:00 -1
neden insan bir amaç peşinde koşarken başkalarına zarar versin ?

ya da her amaç peşinde koşan birilerine zarar mı vermek zorunda ?

ömrünü insanlığın faydalarına adayanlar, tek bir gözü yaş... Yoruma Git
Yorumun Devamı Deep Impact - 6 Temmuz 2006; 11:30:24 -1
Kao; Bir sistem oturmuş artık, sistemin dışına çıkmak ve amaçsız yaşamak çok zor. Dediğin gibi amacı olupta insanlara zarar vermektense amaçsız yaşamayı bende tercih ederim ama maalesef amaçsız olmuy... Yoruma Git Yorumun Devamı eDDiè - 6 Temmuz 2006; 12:15:00 -1
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » İnsanın hayatta bir amacı olmasa ne olur?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.639