Şimdi Ara

Lumia serisi SAR değerleri ve karşılaştırma (sağlığınız için)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
0
Favori
7.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • SAR (Specific Absorbation Rate) özgül soğurma oranı, kilogram doku başına yutulan elektromanyetik gücü gösterir. Canlılarda SAR değerinin ölçülmesi için (akupuntur iğnelerine benzeyen) küçük, ince antenlerin doku içerisine sokularak elektrik alan değerinin ölçülmesi gerekir. Bunu hiçbir canlıda yapamazsınız. Bu nedenle, günümüzde SAR değeri ya elektriksel özellikleri insana EM olarak benzeyen robotlar kullanarak laboratuarlarda ya da bilgisayarda matematiksel modellerle elde edilmekte.

Yani kısaca cep telefonları bazında SAR bir cihazın yaydığı elektromanyetik güçtür. İşte bu yüzden cep telefonlarının SAR değerleri aslında çok önemlidir. Çünkü cep telefonları hepimizin artık günlük vazgeçilmez bir unsuru olmuş, yanımızdan ayırmadığımız bir uzvumuz olmuştur nerdeyse.
    Yüksek SAR değerine sahip cihazların etkileri ise kısaca şunlar:

KISA VADELİ ZARARLARI (24 saat):

• Görüş alanında daralma.
    • Kalp rahatsızlıkları.
    • Kalp pilinin bozulma riski.
    • Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
    • Yoğun stres ve yorgunluk hissi.
    • Kalıcı işitme bozuklukları.
    • Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
    • Embriyo gelişiminin zarar görmesi.
    • Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma
    • Kadınlarda düşük riskinin artması.
    • İşitmede geçici aksaklıklar oluşması.
    • Kan hücrelerinin bozulması.
    • Bas ağrıları ve sersemleme
    • Bağışıklık sisteminin bozulması.

UZUN VADELİ ZARARLARI (10 yıl):

• Yüksek tansiyon.
    • Genetik yapının bozulması.
    • Sperm sayısının azalması.
    • Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri.
    • Cilt kanseri.
    • Kan beyin bariyerinin zedelenmesi.

Ve asıl önemli olan husus ise şu. Günümüzde satılan çakma diye tabir ettiğimiz bu garip, tv’li, dokunmatik ekranlı, ya da bangır bangır ses veren bu çin malı cihazların hiç birinin SAR değeri resmi olarak bilinmemektedir. Üreticileri bu değerleri açıklamamıştır. Üstelik çift simli olan cihazlarda ise SAR oranı tavan yapmaktadır diyebilirim.

Nokia Lumia 520
    Baş: 1.09 W/kg

Nokia Lumia 620
    Baş:0.84 W/kg

Nokia Lumia 720
    Baş: 0,79 W/kg

Nokia Lumia 820
    Baş: 0.79 W/kg

Nokia Lumia 920
    Baş: 0.70 W/kg

Note 2'nin değeri 0.17 W/kg
    Galaxy s4'ün değeri 0.42 W/kg
    İphone 5'in değeri 0.95 W/kg
    İphone 4s'in değeri 1.30 W/kg
    Htc one x'in değeri 0.68 W/kg
    Htc one'ın değeri 0.86 W/kg

GsmArena'dan alıntıdır.
    US değil EUR değerleri dikkate alınmıştır.

Değerler her ne kadar 1'in üstüne çıkmamış olsa da (520 hariç) yeni nesil akıllı telefonlar için biraz fazla. Özellikle samsung'un yeni nesil akıllı telefonlarıyla karşılaştırıldığında 2 hatta 3 kat fazla olan değerler görmekteyiz. Htc ile neredeyse eşit olan değerler iphone ile karşılaştırıldığında ise oldukça düşüktür.

Önemli uyarı
    Size onu alın onu almayın demiyorum sadece bilginiz olsun istedim.
    Bunları hiçbir yerde tek parça halinde bulamadım. Normalde sadece lumialari yazsam yeterdi ama iyilik olsun diye bikac markanın yeni modellerini ekledim. Hiçbir kötü niyetim yok !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inwwisible -- 27 Temmuz 2013; 1:42:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hangisini almamız lazım şimdi sağlığımız için? Hangisini tavsiye ediyosunuz?
  • Ne alalım sıyle

• Android ile uğraşarak kanser olmaktansa SAR değerinden kanser olmayı tercih ederim.
  • O değil de, listede niye iphone 4s ve 5 var da galaxy s3 yok?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DokuzKuyrukluTilki

Android ile uğraşarak kanser olmaktansa SAR değerinden kanser olmayı tercih ederim.

+99999999999
  • Siz iphone 3gs alın. Sar değeri 1.4 falan en sağlıklı modelimiz o

• Bu ne peki biri açıklayabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bi50likdaha

Bu ne peki biri açıklayabilir mi?

Rehber eklendi

• 920 kullanıyorum o kadarda çok değilmiş

• quote:

Orijinalden alıntı: inwwisible

Siz iphone 3gs alın. Sar değeri 1.4 falan en sağlıklı modelimiz o

O niye yok listede? Emir büyük yerden mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: e-Militarist

quote:

Onu sizin gibi özel soranlara söylüyoruz hatta satarkende el altından veriyolar. Emir taa Apple'dan

• quote:

quote:

quote:

Onu sizin gibi özel soranlara söylüyoruz hatta satarkende el altından veriyolar. Emir taa Apple'dan

Belli oluyor emirin nerden geldiği. Senin iyi niyetinden yine de şüphe etmek istemiyorum ama paylaştığın haberi yapanın satılmış bir kalem olup olmadığına bundan sonra dikkat et bence. Tamamen kara propaganda haberi. Bas bas bağrıyor. 5 Lumiaya 1 galaxy 2 iphone adalet mi sence?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Belli oluyor emirin nerden geldiği. Senin iyi niyetinden yine de şüphe etmek istemiyorum ama paylaştığın haberi yapanın satılmış bir kalem olup olmadığına bundan sonra dikkat et bence. Tamamen kara propaganda haberi. Bas bas bağrıyor. 5 Lumiaya 1 galaxy 2 iphone adalet mi sence?

Zaten ilgenilen kısım lumia'lar
    Diğer modelleri hiç yazmasam bile olurdu.
    Onlardanda en son gelen 2 modeli yazdım. Diğerlerini merak eden araştırsın. lumia kısmından açığım varsa söyle

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Onlardanda en son gelen 2 modeli yazdım. Diğerlerini merak eden araştırsın. lumia kısmından açığım varsa söyle

Açığın yok fazlan var. Böyle karşılaştırma olmaz. Lumia serisinin tamamı galaxy serisinden 1 iphone serisinden 2 telefon. Seri seriyle karşılaştırılır. Galaxy ve iphone serisinin diğer telefonlarını da ekle listeye sana paylaşımın için teşekkür edelim konu kapansın.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Açığın yok fazlan var. Böyle karşılaştırma olmaz. Lumia serisinin tamamı galaxy serisinden 1 iphone serisinden 2 telefon. Seri seriyle karşılaştırılır. Galaxy ve iphone serisinin diğer telefonlarını da ekle listeye sana paylaşımın için teşekkür edelim konu kapansın.

Tamam eklerim

• iphone 5 i satıp note 2 mi alayım??

• quote:

Orijinalden alıntı: DokuzKuyrukluTilki

Android ile uğraşarak kanser olmaktansa SAR değerinden kanser olmayı tercih ederim.

++++
  • Türkiye de cep telefonu ilk çıktığı günden bu yana (20 yılı geçgin bir süredir) kesintisiz ve aktif olarak kullanıyorum ama bu saydıklarınızın hiçbirisini de taşımıyorum !! Buna ne diyeceksiniz peki ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeş merhaba. Yine ben! Eklerim dedin eklemedin daha kardeş? Öğlenden beri bekliyorum. Ağaç oldum. İphone ve galaxy serisinin tüm telefonlarının sar değeri kardeş.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.