Şimdi Ara

PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
1.603
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

PowerColor HD7870 PCS+ EZ ekran kartı için yapmış olduğum bu modlama işlemini sizlerle paylaşıyorum. Amacım fanın çıkarmış olduğu aşırı sesi azaltmak ve bununla beraber sıcaklığı da düşürmek. Lafı fazla uzatmadan daha çok fotoğraflar ve testler ile göstermeye ve fazla detaya girmeden özet açıklamalar ile anlatmaya çalışacağım..

Kullanılan Malzemeler:

2 adet Akasa Viper 12cm fan.
    2 takım Cooltek Bakır VGA RAM Soğutucu.
    Kalitelisinden çift taraflı bant.
    Kalın sayılabilecek ip(Fan yükünü tamamen çift taraflı banta bırakmamak için, destekmele amaçlı).
    2 adet anakart üzerinden sökülen 4 pin fan çıkışı.
    1 adet 4 pin fan girişi.
    Arctic Cooling MX-4.

PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪

Yapım Aşaması:

Bakır RAM soğutucuları yerine göre zımparalandı(sadece derinlik azaltıldı(üstteki 3'lü)) ve milimetrik ayarlanarak yapıştırıldı.
    Fanlar önce çift taraflı bant ile yapıştırıldı ve sonrasında ise ip ile desteklendi.
    Fanları ekran kartına bağlamak için ara kablo yapıldı ve ekran kartı üzerindeki fan yuvasının plastiği çıkarıldı.

• Malzemelerimiz ve yapım aşamamız bu şekilde. Önce modlama işlemiyle ilgili fotoğrafları paylaşıyorum. Sonrasında ise overclock, performans ve sıcaklık testlerini paylaşacağım.

PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪
     PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪

Test Sistemi Bileşenleri:

Kasa: Gigabyte GZ-X7
    Anakart: Gigabyte GA-Z77X-UD5H
    CPU: Intel i5 2500k @5GHz
    GPU: PowerColor PCS+ HD7870 EZ
    RAM: Corsair Vengeance 8GB 1866MHz
    SSD: OCZ Vertex 4 128GB
    HDD: 2x2TB Seagate Barracuda ST2000DM001 - RAID 0 -
    PSU: Seasonic M12II-750 80+ Bronze 750W
    Ses Kartı: Creative Sound Blaster Recon3D PCIe
    Soğutucu: Xigmatek Gaia
    Fan: 5x Akasa Viper 12cm S-Flow(1x Giriş, 1x Egzoz, 1x İşlemci, 2x Ekran kartı)

PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪
     PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪  PowerColor HD7870 PCS+ EZ ▪▪▪ Özel modlama ▪▪▪

Overclock & Performans:

Overclock denemelerimde 1170/1640 frekanslarına stabil bir şekilde ulaştım ve oyunda hiç bir sorun çıkmadı.

Sıcaklık Değerleri:

Boşta

Default Yükte

Overclock Yükte

Sonuç:

Yapmış olduğum bu modun en önemli amacı ses ve sıcaklık değerleriydi. Ve gördüğünüz gibi amacıma da ulaşmış bulunmaktayım. Ayrıca bu modun daha büyük bir kasada daha iyi performans vereceğinden de hiç şüphem yok..

Okuduğunuz ve yorumladığınız için teşekkür ederim. Allah'a emanet olun..

[Konu farklı testlerle güncellecektir. İsteğe göre de test yapabilirim..]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pohuman -- 8 Mayıs 2013; 23:35:20 >

• Güzel konu böyle nice konulara ihtiyaç var.Ayrıyetten keşke eski sıcaklıkları vs. de koysaydınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PLAYEREG -- 7 Mayıs 2013; 23:57:04 >
  • Çok güzel olmuş ne kadar a patladı size hocam bende de 7850 pcs var aşırı sesli
  • @PLAYEREG teşekkür ederim. Ekran kartı yeni gelmişti ve bu arada anakart bozuldu. Yeni anakart siparişi verdim ve o arada modlamayı yaptım.. Bundan dolayı eski sıcaklıkları koyamadım ama az çok inceleme sitelerinde belli zaten..

@potur teşekkür ederim. 2x Akasa Viper 12cm S-Flow 60TL. 2 takım Cooltek Bakır VGA RAM Soğutucu 60TL olması lazım. Yani toplamda 120TL'yi buldu. Kartı 540TL'ye almıştım..

Aslında aklımda bir ekleme daha var ama onuda boş bir zamanda bakır levha ile yapacağım inşallah..
  • OC. lu yükteki kombustor 80C çok fazla olmuş sanki
  • Birçok arkadaşımıza yararlı olabilecek paylaşımınız için teşekkürler. Lakin, sıcaklıklar bir nebze yüksek gibi.
  • @WarSaw Afterburner'in beta sürümü ile overclock yapınca ısı daha fazla artıyor gibi. Akşama bir de tam sürüm ile deneyeceğim..

@R£DSTON£ eyvallah.
  • Hayırlı olsun hocam. Güle güle kullanın. İlerde aklımda var daha geniş bir kasaya geçme. Soğutmalar ilgimi çekiyor o sebeple. Fan..vs Konunuz da ilgi çekici gerçekten.
  • Teşekkür ederim. Kasanın büyüklüğü gerçekten çok önemli. Bu sistem de daha büyük bir kasaya kurulursa en az 5 derece fark eder gibi geliyor bana..

Aslında kasam büyük olsaydı işlemcideki soğutucuyu koyacaktım ama sığması mümkün değil..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pohuman -- 8 Mayıs 2013; 8:42:07 >
  • sesi bilmemde en alltaki resimde gpu sıcaklıgı 80 derece olmus sıcaklık konusunda pek başarılı olmamıs anlasılan
  • Şu heatsink daha büyük olsaymış daha iyi soğutma sağlanırmış, bu şekilde fanların üflediği havanın çoğu boşa gidiyor

• Aynen öyle. Hacim olarak yetersiz bir heatsink. Bu yüzden Xigmatek Gaia koymayı düşündüm bunun yerine ama sığmaz malesef .Yinede eve gidince bi ölçüm yapacağım, ne olur ne olmaz.. Hem işlemciye de daha iyi bir soğutucu alırdım..
  • Ses bayağı azaldı. Sıcaklık testlerini de güncelleyeceğim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: pohuman

Selamun Aleyküm arkadaşlar,

PowerColor HD7870 PCS+ EZ ekran kartı için yapmış olduğum bu modlama işlemini sizlerle paylaşıyorum. Amacım fanın çıkarmış olduğu aşırı sesi azaltmak ve bununla beraber sıcaklığı da düşürmek. Lafı fazla uzatmadan daha çok fotoğraflar ve testler ile göstermeye ve fazla detaya girmeden özet açıklamalar ile anlatmaya çalışacağım..

Kullanılan Malzemeler:

2 adet Akasa Viper 12cm fan.
    2 takım Cooltek Bakır VGA RAM Soğutucu.
    Kalitelisinden çift taraflı bant.
    Kalın sayılabilecek ip(Fan yükünü tamamen çift taraflı banta bırakmamak için, destekmele amaçlı).
    2 adet anakart üzerinden sökülen 4 pin fan çıkışı.
    1 adet 4 pin fan girişi.
    Arctic Cooling MX-4.

Yapım Aşaması:

Bakır RAM soğutucuları yerine göre zımparalandı(sadece derinlik azaltıldı(üstteki 3'lü)) ve milimetrik ayarlanarak yapıştırıldı.
    Fanlar önce çift taraflı bant ile yapıştırıldı ve sonrasında ise ip ile desteklendi.
    Fanları ekran kartına bağlamak için ara kablo yapıldı ve ekran kartı üzerindeki fan yuvasının plastiği çıkarıldı.

• Malzemelerimiz ve yapım aşamamız bu şekilde. Önce modlama işlemiyle ilgili fotoğrafları paylaşıyorum. Sonrasında ise overclock, performans ve sıcaklık testlerini paylaşacağım.

Test Sistemi Bileşenleri:

Kasa: Gigabyte GZ-X7
    Anakart: Gigabyte GA-Z77X-UD5H
    CPU: Intel i5 2500k @5GHz
    GPU: PowerColor PCS+ HD7870 EZ
    RAM: Corsair Vengeance 8GB 1866MHz
    SSD: OCZ Vertex 4 128GB
    HDD: 2x2TB Seagate Barracuda ST2000DM001 - RAID 0 -
    PSU: Seasonic M12II-750 80+ Bronze 750W
    Ses Kartı: Creative Sound Blaster Recon3D PCIe
    Soğutucu: Xigmatek Gaia
    Fan: 5x Akasa Viper 12cm S-Flow(1x Giriş, 1x Egzoz, 1x İşlemci, 2x Ekran kartı)

Overclock & Performans:

Overclock denemelerimde 1170/1640 frekanslarına stabil bir şekilde ulaştım ve oyunda hiç bir sorun çıkmadı.

Sıcaklık Değerleri:

Boşta

Default Yükte

Overclock Yükte

Sonuç:

Yapmış olduğum bu modun en önemli amacı ses ve sıcaklık değerleriydi. Ve gördüğünüz gibi amacıma da ulaşmış bulunmaktayım. Ayrıca bu modun daha büyük bir kasada daha iyi performans vereceğinden de hiç şüphem yok..

Okuduğunuz ve yorumladığınız için teşekkür ederim. Allah'a emanet olun..

[Konu farklı testlerle güncellecektir. İsteğe göre de test yapabilirim..]
    güzel çalışma benimde onceden zotac gts 250 vardı bende aynısını yapmıştım üzerindeki fanı söküp yerine intelin işlemci fanını takmıştım ve eskiye nazaran arada 10 derece bariz fark etmişti

http://m1305.hizliresim.com/19/8/mv7tk.jpg

• Teşekkür ederim. Sizin çalışmada iyiymiş. Maalesef heatsink, özel soğutuculu ekran kartları dışında ne kadar fan takılsa da genelde yetersiz kalıyor...
  • Evet o konuda haklısın tabı o şekilde bir yere kadar götürdü beni şimdi ASUS GTX 650 Tİ var ve memnunum
  • güzel calısma hocam sıcaklığıda düşürürsen daha güzel olur
  • Teşekkür ederim. İlk testlerimde 65 dereceyi geçmiyordu ama Afterburner sürümü 2.3.1 idi. Testleri yenileyeceğim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pohuman -- 8 Mayıs 2013; 9:37:01 >
  • Uğraşmışsın emek harcamışsın ama boşuna bence.
    Al bir tane Gelid ICY VISION Rev 2 ekran kartı soğtucusu tak keyfine bak.
    Gpunun arka tarafına yapıştırdığın ram heatsink tehlikeli olmuş.
    Ram heatsinkte bulunan termal ped iletken olduğu için kısa devre yapma ihtimali yüksek. Kartı yakabilirsin.
  • Hazırı direk alıp takınca pek bi anlamı olmuyor benim için. Kendim modlamak istedim..
    Tehlikeli değil çünkü termal yapışkan elektiriği değil sadece ısıyı iletiyor..
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.