Şimdi Ara

Analiz : Apple PC pazarında karın yüzde 45'ine hakim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Analiz : Apple PC pazarında karın yüzde 45'ine hakim

Tablet pazarında halen büyük bir hakimiyeti olan Apple, gerek akıllı telefon, gerekse PC pazarında rakiplerinin oldukça gerisinde. Ancak firma sık sık pazarda geride olsa da gelirlere hakim olduğunu dile getiriyor. Yapılan son analizler de bu yönde.

Asymco tarafından yapılan bir analize göre, Apple kar marjını yüksek tutarak PC pazarının yüzde 45'lik kar dilimine hükmediyor. Bu rakam pazarın ilk 5 oyuncusunun karından 1.5 kat daha fazla iken Dell'in karının 3, HP'nin karının ise 5 katı. 

Apple'ın çok verimli bir tedarik zinciri kurmuş olması, ürün gamını kısıtlı tutması ve kar marjlarını sıkılaştırması bunda en büyük etken.

Premium sınıftaki cihazların fiyatlarını değiştirmeyen ve kaliteyi yukarıda tutan Apple, kar marjını da ayarlayabiliyor. PC üreticilerinin yıllardır en büyük problemi tüketiciyi cezbetmek adında fiyatları düşük seviyede tutması ve bu nedenle kar marjını azaltması. Böyle olunca büyük karlar değil, sürümden kazanma yöntemi öne çıkmaya başlıyor. Firmalar milyonlarca PC satışı yapsa da marjın düşüklüğü nedeniyle kar da azalıyor. 

Pazardaki son rakamlar Mac ürünlerinin de düşüş gösterdiği yönünde. Ancak pozisyonunu iyi ayarlayan Apple, içerik ve servis ticareti ile de büyümesini korumayı başarıyor.

• Helal olsun o zaman Apple'a

• Marka böyle bir şey işte aynı donanımı 2 katına aldırıyor insanlara.

• quote:

Orijinalden alıntı: Niklaus1864

Helal olsun o zaman Apple'a

Apple'ın çok kar yapması biz tüketicilere ne gibi bir yarar sağlıyacak ? diğer şirketlerde aynı malzeme kalitesinde ürünler piyasaya sürüyor ve kâr marjını düşük tutuyorlar.Apple ise kâr oranını indirmiyor,diğer şirketler gibi sürümden kazanma gibi bir güzelliği biz tüketicilere sunmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kımyasal -- 20 Nisan 2013; 21:02:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normaldir çünkü %400 Karla satıyorlar

• isin ilginc yani. pc laptoplar 3 senede perte cikmasina ragmen apple olanlar yillarca kullanilabiliyor. buna ragmen cok kar etmesi isini cok iyi yaptiginin gostergesi.
  • nasıl bir giydirmekse artık bu. helal olsun apple a bu kadar kazık atmayı herkes beceremez.

• İnternete girMAC için MAC alındıkça daha çok kar ederler.
    Gerçekten işine yaradığı için kullananlara sözüm yok.

• Oldu olacak en güzeli ingilizce yazın şu başlıklarıda tam olsun.

Kâr - KÂR yazmanın nesi zor geliyor ? Kar ile Kâr aynı şey mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce

Oldu olacak en güzeli ingilizce yazın şu başlıklarıda tam olsun.

Kâr - KÂR yazmanın nesi zor geliyor ? Kar ile Kâr aynı şey mi ?

Aslinda kelimenin anlasilmasi bakimindan ben de kullanilmasindan yanayim ama TDK tarafindan harflerdeki sapkalar kaldirildi diye bilinmesine ragmen su anda boyle bi durumun soz konusu olmadigi da soylenmektedir..Kisaca tdk tarafinda bile muallakta olan bir mevzu..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • %50 si zaten iş için kullanıyordur , %35 inden daha fazlasıda devlet kurumlarında işletim sisteminin güvenli olmasından dolayı kullanılıyordur , yani rakiplerine göre yüksek fiyat sunması bir şeyi değiştirmiyor, en yüksek çözünürlüklü laptop adamlarda, en iyi all-in-one lar adamlarda, en iyi özelleştirmeler adamlarda. Biri der marka sattırıyor , biri değer bf3 bile oynanmaz bunla, ergen ergen yorumlar yazmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: kımyasal

quote:

Orijinalden alıntı: Niklaus1864Helal olsun o zaman Applea
    Aplleın çok kar yapması biz tüketicilere ne gibi bir yarar sağlıyacak ? diğer şirketlerde aynı malzeme kalitesinde ürünler piyasaya sürüyor ve kar marjını düşük tutuyorlar.Aplle ise kar oranını indirmiyor diğer şirketler gibi sürümden kazanma gibi bir güzelliği biz tüketicilere sunmuyor.

O diğer firmalarda kullandığın işletim sistemleri ile Apple'ın işletim sistemi arasında ki kullanım farkı ne olacak ?

• quote:

Orijinalden alıntı: enzomaresca

Marka böyle bir şey işte aynı donanımı 2 katına aldırıyor insanlara.

Kazıklanmak böyle bir şey galiba. Aynı donanıma 2 kat fazla verebiliyor insanlar.

• Apple'ın donanımlarının olduğundan daha kaliteli gösterildiği doğru, yani ortada biraz abartı var fakat apple standart donanımları da yüksek kalite diye satmıyor.
    Yani abartıldığı kadar olmasa da donanımları kaliteli...

Burada ki başarısı bu standart üstünde olan ve pahalı olan bilgisayarlarından çok satabilmesidir. Yoksa örneğin 4000 tl ye laptop alacaksam macbook almam ben.

• Zenginin malı züğürtün çenesini yorar

• bi apple bi türkcell aynı kazıkçılar :D

• laptop kasaları çok kaliteli
    o yüzden macbook alıyorum
    bazıları fiyatından bashetmiş
    kaliteli olduktan sonra fiyatın bir önemi yok
    aylık 6 bin tl gelirim var belediyede elektrik mühendisiyim

• Şimdiye kadar hiç bir Apple ürününü kullanmadım. Apple bu kafada olduğu sürecede ömrümün sonuna kadar kullanmayacağım herhalde.

• Macbook konusunda sezarın hakkı sezara. Kimse diyemez ki memnun değilim. Bu konuda iyiler kabul etmek gerek.

• quote:

Orijinalden alıntı: seconder77

laptop kasaları çok kalitelio yüzden macbook alıyorum bazıları fiyatından bashetmişkaliteli olduktan sonra fiyatın bir önemi yokaylık 6 bin tl gelirim var belediyede elektrik mühendisiyim

Evin de var mı onu söyle.. Yoksa kendine talipli bulman zor :D :D Ayrıca bu iş için yanlış sitedesin haberin olsun :D :D

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.