Şimdi Ara

Belarus(Beyaz Rusya)'da universite

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
6
Favori
12.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arkadaslar uzun zamandir acmak istedigim fakat bilgisayarim olmadigi icin(hala yok) acamadigim, sadece universite degil, Belarus veya dil kurslari hakkinda da her seyi sorabileceginiz bir konu baslatiyorum. Forumda sandigim kadariyla baska Belarus'da yasayan veya okuyan birisi yok. Varsa da iletisime gecip konuya katkida bulunabilir.

Kisisel Bilgi:
    Oncelikle kendimden ve burda ne yaptigimdan bahsedeyim. Forumda cok taninan bir uye olmasam da, Rusya'da universite konusunda takilan arkadaslar nicki hatirlayacaktir. Gecen sene Rusya'nin Saratov sehrinde hazirlik sinifi okuyordum. Gerek okuldaki yolsuzluklar gerek ise okulun bazi bolumleri yabancilara acmamasi(acsa bile sadece yabancilardan olusan siniflar olusturulup oralarda ruslara ogretilenin ceyreginin anca ogretilmesi) yuzunden Saratov macerasina son verdim(biraz sorunlu bir son oldu). Sonra gerek internetten arastirmalarim, gerek ise Saratov'daki bazi arkadaslarimin kesfe gidip izlenimlerini aktarmasi uzerine Belarus/Minsk ile tanistim. Hazirlik sinifini tekrar okumak pahasina da olsa buraya geldim ve buna deydi. Dusundum de forumda malesef bu kucuk ulkeyle ilgili imkanlari bilen insan sayisi cok az. Bu yuzden bu konuyu actim.

Belarus Hakkinda:

Yonetim ve bizi ilgilendiren kismi:
    Belarus diktatorluge yakin bir yonetimle yonetilen kucuk bir ulkedir. Bu diktatorluk olayi ne kadar kendi vatandaslarinin bir kismini uzse de, biz yurtdisindan gelecek insanlar icin aksine bir avantaj olusturmakta. Olay su ki, burada kesinlikle birakin irkciligi, kavga gurultu bile gormeniz imkansiza yakin. KGB orgutu burada hala tedavulden kalkmamis ve ismini degistirmemis, gorevine devam etmekte. Sehirler bu siki yonetime bagli olarak, tertemiz ve duzenli.

Cografya ve Iklim:
    Belarus cografi olarak Litvanya, Letonya, Ukrayna ve Rusya arasinda yerlesmis bir ulkedir(bu ulkelere gecis yapmak, seyahat etmek ucuz ve kolaydir). Iklimi Rusya kadar soguk olmasa da(Rusya'da -35 lere iniyor, burada en fazla -22 gordum) aynen Rusya gibi kislar uzun gecer. Belarus'un hicbir denize kiyisi yoktur, fakat ulkede binlerce akarsu ve gol bulunur. Ulke duzluk bir alanda yerlesmis ve %40'lik kismi sadece ormanlar, diger buyuk bir yuzdeligi de tarla, bataklik veya gollerden olusmaktadir. Baskent Minsk ulkenin tam merkezindedir(ve sadece burada hava alani vardir).

Kultur:
    Ulkenin kulturu komsu ulkelerin senteziyle olusmus ara bir kultur gibidir. Rus kulturu burada agir bassa da Avrupa'ya yakinliginin verdigi fark sokaklara cikinca dahi anlasilmaktadir(bu konuda Rusya'ya gore cok cok iyi). Ulkede Rusca ve Belarusca olarak iki dil olmasina ragmen, halk kendi arasinda dahi Rusca konusmaktadir. Belarusca, kulturu yasatmak acisindan sokak isimleri, durak isimleri vesaire yerlerde kullanilmakta ve ilkokullarda ogretilmektedir. Halkin ozellikle Minsk icin konusacak olursak, yabancilara bakis acisi gayet olumludur. Zaten Minsk'te her disari ciktiginizda illaki bir yabanciya rastlarsiniz(%90'i ogrenci). Sosyalizm kulturunun esintileri Rusya'dan daha belirgin devam etmektedir. Ulke Rusya gibi kapitalist duzene hizli ayak uyduramamistir(ekonomisinin darligi ve yonetimin gorusleri onemli nedenlerden).

Universiteler:
    Bu kisimda bizi en cok ilgilendiren kisim olarak direk Minsk'den bahsedecegim. Cunku diger sehirlerde hem universite sayisi az ve buyuk/saglam universiteler degil, hem de yabanci ogrencilerin tercihi degiller. Minsk baskent olmasina ve Belarus'un en yogun nufuslu sehri olmasina ragmen, sehir icinde bulunan universitelerin coklugundan dolayi bir ogrenci sehri sayilmaktadir. Sokaga ciktiginizda gordugunuz iki insandan biri genelde ogrenci olacaktir. Sadece yabancilar degil, ulkenin diger sehirlerinden de sehre okumaya gelen cok sayida ogrenci vardir. Egitim dili Rusca'dir(bunu ozellikle belirtiyorum cunku Ukrayna gibi bir iki dil arasi ikilem kesinlikle yok, Rusca ulkenin bas resmi dili). En bilindik universiteleri(hepsi Minsk'te), BSU(Belarussian State Univ.), BSUIR(BSU Informatics and Radioelectronics), BNTU(Belarussian National Technical Univ.), MSLU(Minsk State Linguistic Univ.) ve BSMU(Belarussian State Medical Univ.)'dir. Bunlarin disinda bir bu kadar daha universite olmasina ragmen genelde yabanci ogrencilerin tercihi bu universitelerdir(en prestijlileri bunlar).

Egitim Ucretleri:
    Buyuk ihtimalle cogunuzun en ilgilenecegi kisim burasi. Egitim ucretleri istisnai olanlari saymazsak yillik $2000-$3000 arasindadir. Hazirlik sinifi icin ise $1600-$2000 arasi universitesine gore degisen fiyat sistemleri vardir. Sunu belirteyim ki, bu fiyatlarin hepsi Rusca egitim icindir. Ingilizce egitim almak isteyenler icin(kesinlikle tavsiye etmem, kalitesi dusuk) fiyatlar bu fiyatlarin iki katindan biraz az(Rusca $3000 ise Ingilizce $5000). Ayrica ilgilenenler icin kisa kurslar da vardir ve cok tercih edilmektedir. Onlarin fiyatlari istenilen zamana ve universitesine gore ayrica hesaplandigi icin buraya belirli bir fiyat veremiyorum. Soran olursa hesaplayip kisiye gore fiyati soyleyebilirim.

Denklik ve Prestij:
    Belarus'daki universitelerin Turkiye'de Tercumanlik ve Rus dili edebiyati(+Turizm ve Uluslar arasi iliskiler de olabilir bunu soracagim en yakin zamanda) haric OSYM denkligi yoktur(sunu belirtmeliyim ki, Rusya ve Ukrayna konularinda denk geldiginiz, denkligi vardir ibaresi de yalnizca bu bolumlerden ibarettir). Prestij bakimindan Avrupa ve SSCB cografyasinda, ozellikle belirttigim universitelerin gecerliligi vardir. Bu denklik olayi malesef bizim ulkemizin kendi olusturdugu bir sorundur. Ozellikle teknik universiteleri dusunenler icin belirteyim, universitelerin uluslar arasi firmalarla partnerligi var. Intel, IBM ve Philips gibi uluslar arasi ve bazi Rus firmalariyla baglantilari saglamdir, staj veya proje gelistirmede sponsorluk gibi hizmetler sunmaktadirlar.

Aylik Masraflar:
    Kisisel yorum olarak Belarus'un en begendigim ozelliklerinden birisi, Rusya ve Ukrayna'ya gore ucuz olmasi. Ulkenin en pahali sehri Minsk'te yasiyor olmaniza ragmen, Rusya'nin kucuk sehirlerinden olan Saratov'dan daha az harclik ile ayi kapatabilirsiniz. Ozellikle ulasim cok ucuz ve kolay. Sehrin dort kosesine gidecek sekilde iki tane capraz kesisen metro hatti sehirde en cok kullanacaginiz ulasim araci olacaktir. Bunun disinda klasik otobus, traleybus, tramvay ve marsrutka dedigimiz minibusleri de kullanabilirsiniz. Tasitlarda odediginiz ucret 35 kurus olmasi zaten gulunc iken ozellikle aksamlari otobuslerde muavin vesaire bulunmadigi zaman bedava kullanmak da mumkun(yasal degil tabi ki). Barinma olarak eger yurtlarda kalirsaniz yurduna gore $20-$30 arasi aylik ucret odersiniz. Evler ise, sehirin biraz disina dogru fakar metroya yakin yerlerde $200-$300(minimum fiyatlar) arasi bulunabilir(tavsiye etmem, eger kursiyer veya master olarak gelmeyecekseniz yurt sizin icin daha dogru secim olacaktir). Yurtlar hakkinda aciklama yapmak isterdim fakat malesef kendi okudugum BSUIR ve arkadaslarimin okudugu BSU yurtlari disinda bilgim yok. Bildigim ise BSUIR'in yurtlari BSU'dan daha konforlu. Her universitenin birkac tane yurdu oluyor. Genelde en konforlusu master ve doktora ogrencilerine tahsis edilirken, digerleri de rastgele tahsis ediliyor(danismanla gelenler veya okulla iletisimi iyi olanlar genelde iyilere geciyor). Iyi kotu tum yurtlarda internet var. Bu arada kotu dedigim yurtlari bataklik gibi algilamayin, iyi kotu derecelendirmesini, banyo ve mutfaklarin ortak olup olmamalarina gore yapiyorum.

Minsk'e hizli bir bakis:

Minsk'ten fotoğraflar ekleyeceğim demiştim, buyrun bizzat arkadaşımla beraber çektiğimiz fotoğraflar;

Şimdilik bu kadar fotoğraf ekleyebildim. Fotoğrafların altına açıklamalar da ekleyebilirim ama en az bir hafta sonra. Bu aralar derslerim yoğun fazla giremiyorum. Girdikçe yeni fotoğraflar ekleyip turistik amaçla veya kısa dönemli kursa gelecekler için de tanıtım gibi bir olay düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubicone -- 28 Nisan 2013; 23:48:14 >

• Helal,bir ülke ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi Takipteyim
  • Tesekkur ederim. Birkac gun sonra bilgisayarim gelecek. O zaman fotograflarla renklendirmeyi dusunuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Direk Diploma ile gidebiliyormuyuz hocam. YGS-LYS Girme gibi bir zorunluluk varmı ? Açıkcası ben Bulgaristan,Ukrayna ve Bosna Hersek'i düşünüyordum burasıda alternatif olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: SPY-CX5

Direk Diploma ile gidebiliyormuyuz hocam. YGS-LYS Girme gibi bir zorunluluk varmı ? Açıkcası ben Bulgaristan,Ukrayna ve Bosna Hersek'i düşünüyordum burasıda alternatif olabilir

Denklige ihtiyacin yoksa direk diplomayla girebiliyorsun. Denklik icin ise okul degil Turkiye istiyor sinavi gecmeni(sadece ygs'den baraji). Sorun yine OSYM'den kaynaklaniyor yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubicone -- 16 Mart 2013; 17:58:02 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EdmondDantes

quote:

Direk Diploma ile gidebiliyormuyuz hocam. YGS-LYS Girme gibi bir zorunluluk varmı ? Açıkcası ben Bulgaristan,Ukrayna ve Bosna Hersek'i düşünüyordum burasıda alternatif olabilir

Denklige ihtiyacin yoksa direk diplomayla girebiliyorsun. Denklik icin ise okul degil Turkiye istiyor sinavi gecmeni(sadece ygs'den baraji). Sorun yine OSYM'den kaynaklaniyor yani.

Denklik yoksa siz ne yapacaksiniz? Orada kalmayimi dusunuyorsun? Konuyu guncellemeni bekliyoruz!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wol4onak

quote:

quote:

Denklik yoksa siz ne yapacaksiniz? Orada kalmayimi dusunuyorsun? Konuyu guncellemeni bekliyoruz!

denklik yoksa orada yaşam kurmayı düşünüyorsunuz heralde? ülkeyi gayet güzel göstermişsiniz hele o 720p video iyiydi eğitim ve yaşam şartlarıda ucuz fakat denklik olmaması biraz kötü tabii geri dönecekler için... konu için teşekkürler

• Başlığı açan arkadaşa teşekkürler. Benim merak ettiğim başta ne kadar para gidiyor mesela evrakların hazırlanması,danışman şirket, uçak bileti ,dil kursu vs. Oraya gittiğim zaman iş bulup para kazanabilir miyim?
  • valla hocam bende mayıs yada haziran ayında rusça kursuna başlamayı düşünüyorum orada ama haracamalar konusunda net bir bilgi elde edemedim kişiye göre değişiyormuş,ayrıca iş bakımından en son gidilebilecek yer diyorlar anladıgım kadaryla en mantıklısı orada dil ögrenmek.
  • Rusyanın YÖK onaylı 2 asırlık üniversidiir. Saratov üniversitesi Ankara üniversitesi ile öğrenci değişim programı yapmaktadır. Tömer ile keza işbirliği içerisindedir.
    Böyle bir üniversite hakkında karalayıcı yazılar yazıyorsunuz , Belarus gibi 3. dünya ülkesini ve oradaki üniversiteleri yere göğe sığdıramamışsınız.
    Buna aklım ermedi doğrusu

bu tür ağır ithamlar ispat gerektirir.
  • 3 konuya açıklık getirmek istiyorum ,

BİRİNCİ KONU SICAKLIK : Rusya çok geniş bir coğrafyadır Sıcaklık durumuna gelince şöyle :
    1.sibirya bölgeleri (çelyabinsk , ufa , omsk gibi şehirler) -40 ları dahi görmektedir.

2.Moskova kış aylarında -20 ve -25 arasıdır Enlem olarakta minske çok yakındır dolayısı ile minsk ile sıcaklığı aynıdır.

3.Güneylere indikçe , Moskovanın 7-10 saat güneyindeki Kursk ,Bryansk ,belgorod şehirleri en soguk şubat ayında -11 görmüştür ( 2012 kışında oradaydım)

4.Saratovda bu moskovanın 13 saat güneyinde yukarıda saydığım şehirlerinde 6 saat güneyinde olduğu için sıcaklığı -5 ile -7 arasındadır.

Rusya -35 minsk -22 yazmışsınız . Bu tamamen yanlış , Yuvarlama ve havada kalan bir cümledir.

İKİNCİ KONU ULAŞIM UCUZLUĞU :

Minsk de toplu taşım araçları ve metronun Saratova Göre çok çoook ucuz olduğunu yazmışsınız . Minskde 35 kuruş ise , Saratovda da arkadaşlar 45 kuruştur. arada çok fark yok .

ÜÇÜNCÜ KONU GÜVENLİK :

Saratov öğrenci kentidir. 1.000.000 civarı nüfusu vardır. Minsk ise Başkent dir . Ben bu konuyu tartışmıyorum bile .
    Yabancılar için acaba Bir öğrenci kentindemi ? yoksa bir başkent mi daha güvenli olur ???

Kendini Türkiyede Kanıtlamış , YÖK onayı almış ve Ankara üniversitesi ile öğrenci değişim programı uygulayan , üstelik bunu başarı ile senelerdir sürdüren bir üniversitedir Saratov , Belarusdaki hiçbir üniversite ile ne eğitimi , nede yurt olanakları karşılaştırılamaz.

Herkeze Saygılar.

• allahın aşkına oraya gidenler hep demiş türk derneği var diye herkes bir ümit 30kişi gidip sadece 5 kişi falan kalmış orada tatar bi hocanız rüşvet olmadan belgelerinizi vermiyormuş yurta kayıt için eşya aldırıyorlarmış ondan sonrada karalamayın diyosunuz neyine karalamayacağız? el altından cemaatin desteği olduğunuda oraya giden çoğu kişi söylüyor...
  • Şimdi de cümlelerinizde MİŞ li geçmiş zaman kullanmaya başladınız .

-30 kişi gitmiş MİŞ
    -5 kişi kalmış , MIŞ
    -Yurt için eşya aldırıyorlar MIŞ ( yurttaki demirbaşlar standarttır extradan Buzdolabı - Tv isterseniz gidin parasını verin alın derler adama. Bunun adı rüşvet değildir !!! )

Herşeyden önce Rusya bir Avrupa ülkesi değildir.
    Dili zordur. alfabesi zordur. öğrenmek zaman -emek ve çalışmayı gerektirir.
    Türkiyeden Lisans eğitimi almaya giden öğrencilerin birçoğu (30 kişiden 20 tanesi ) kendisini gece klüplerine ve rus kızlarına kaptırdığı için , Rusça Hazırlık sınıfı eğitiminde malesef çuvallıyor . Ve başlangıçta 30 olan öğrenci sayısı malesef Hazırlık eğitimi bittiğinde , Lisans eğitimi başladığında 10 a düşüyor.

başarısız olan bu öğrenciler sebep arıyorlar !
    Ne oldu neden başarısız olduk ? neden Rusça öğrenemedik ?

sebep kim ? üniversite. ! sebep kim ? üniversite hocaları, sebep kim Danışman şirket . !

Rüşvet Konusuna gelince . Rüşvet Ukraynada adım başı , Beyaz rusyada adım başı vardır. Rüşvet vererek bütün sınavlardan yüksek not alabilirsiniz.
    Ülkemizde de Zorla para alırlar öğrenciden hala birçok üniversite Diploma verirken öğrenciden Para istemektedir

Siz , Rusyadaki üniversiteleri Kötülüyor ve Belarustaki üniversiteleri öve öve bitiremiyorsunuz . Bunun nedenini acaba , Yardımcı olmak vaadi ile Belarusa gelmek isteyen öğrencilerden kazanç sağlamak olabilirmi ?
    Eğer öyleyse , açık açık yazın Belarus Minsk de eğitim almak isteyen arkadaşlara ücret karşılığı yardımıcı olabilirim şeklinde.

YÖK onaylı Rusyanın en iyi 5. üniversitesini Karalayarak bir yere varamazsınız.
    Komik oluyor Zira. !

• MİŞ'li zamanlar kullanmaya başladınız derken ne demeye çalıştınız? bu size ilk yorum yazışım daha önceden size yazdım da benim mi haberim yok acaba?mişli zamanları kullanıyorum evet çünkü daha oralara gidebilmiş değilim internetten bir sayfada gördüm bu yazıları, allah kısmet ederse bu sene sonu rusyayı düşünüyorum bende... beyaz rusyayı minski öven bir yazımda nerededir nasıl okuyorsunuz acaba? cemaatle ilgili tek bir cevap bile yok tabi tahmin ettiğim gibi,ne yazık ki anlattığımı da tam açmamışım yukarıdaki yazımda, o 30 kişi gidipde 5 kişi kalanlardan kalanları çoğunlukla voronezh moskova artık neresi geldiyse kaçmışlar o kalanlarda aile baskısı yüzünden kalmış... sarotovu ne kadar övenler olsada sövenlerde çok ne yazık ki... siz kâr amacı güttüğünüzden, işiniz icabı öveceksiniz tabi... gidipde gece hayatına kapılıyorlar demişsiniz ne yazık ki o arkadaşlarında baya baya eğitim için gittiğini düşünmüyorum rus kızları için gece hayatı için vs gitmişlerdir büyük ihtimalle... yıl sonunda da 1 yıllık maceraları sona ermiştir tabii...

• quote:

Orijinalden alıntı: bukalemuneducational

Rusyanın YÖK onaylı 2 asırlık üniversidiir. Saratov üniversitesi Ankara üniversitesi ile öğrenci değişim programı yapmaktadır. Tömer ile keza işbirliği içerisindedir.
    Böyle bir üniversite hakkında karalayıcı yazılar yazıyorsunuz , Belarus gibi 3. dünya ülkesini ve oradaki üniversiteleri yere göğe sığdıramamışsınız.
    Buna aklım ermedi doğrusu

bu tür ağır ithamlar ispat gerektirir.

Tüm alıntılarınıza cevap olarak söylüyorum.
    1- Saratov Üniversitesinde bulundum ve kalitesinden haberim var. Ruslar bu kaliteden faydalanıyor fakat yabancı öğrenciler için genelde ya ayrı sınıf açılıyor ya da bazı bölümler yabancı öğrenciyi hiç kabul etmiyor.

2-Sıcaklığı söylemişsiniz. Saratov'da yaşadığımı tekrar belirtiyorum. Havanın -37 olduğu günü de biliyorum. Çizelgelerden haberim var. Çizelgelere göre Minsk kutuba daha yakındır ve daha soğuk gösterilmiştir iklimi ancak burada bu sene en fazla -25 gördüğümüz için ve burada on yıldır en soğuk kış olduğunu duymam üzerine bu şekil bir bilgi vermeyi uygun gördüm.

3-Yazmışmış etmişmiş diyorsunuz. Sizin amacınız kullanıcı adınızdan belli. Siz belli ki oraya öğrenci götüren bir danışman veya danışmanlık şirketi elemanısınız. Siz ekmeğinizin derdindesiniz. Ben ise burada yeni arayışta olan öğrencilere yardımcı olmak için konu açmış bulunmaktayım. Gelen gelmeyen ancak gelirken bana bir yoğurt getirir daha fazla bir faydası olmayacağı için benim kanıtlama gibi bir çabam yok. Fakat siz para peşindesiniz anladığım kadarıyla.

4-Saratov'da o en sıkıntılı dönemde okudum ben de. Şansa o yıla denk geldik. İlgili arkadaşlar sanıyorum facebook'da yeterince yazı bulmuşlardır. Yazıların altında da benim yorumlarımı göreceklerdir.

5-Evet Belarus Rusya gibi bir ülkenin yanında kesinlikle küçük kalıyor. Hatta tanıdığım insanların yarısından fazlası Belarus'u Rusya'nın bir bölgesi sanıyorlar. Burada iş konusunda yazan arkadaşa da cevap olsun diye belirtiyim. Evet iş sektörü ve yaşam standartları düşük bir ülke. Ben öğrenciler için anlattım. Zaten bu Üniversitelerden mezun olup Türkiye'ye dönmek istemeyenler burada değil Rusya'da iş bulur. Ben kendim de Avrupa bölgesinde iş bulmayı hedefliyorum.

6-Burada öğrencilerin avatajı küçük ülkenin başkenti ve en iyi üniversitesinde okuyacak olmalarıdır. Rusya büyük bir devlettir. Rusya'da da Türkiye gibi adı bile yeten Türkiye'nin ODTÜ'sü İTÜ'sü gibi üniversiteleri vardır. Ve devletin ödenek imkanları vesaire genelde aynı Türkiye gibi bu ana üniversitelere yüklenmiş şekildedir. Yani kalan üniversiteleri Türkye örneğine bakarak düşünürsek, elbet iyileri var fakat çok populer değiller. Burada Belarus'un avantajı bir ülkenin tüm kaynaklarını feda ettiği üniversitede okuyabilmeniz. Yani ülke küçücük de olsa, üniversitenin kaynakları çok. Örneğin devlet başkanı Lukaşenko bu üniversitelere düzenli olarak gelir. Öğrencileri dinler öğretmenlerle ve rektörlerle konuşur. Son geldiğinde üniversitenin yazılım bölümünü tebrik etti ve yeni bir proje başlatılacağını, mezun olup yabancı firmalara giden öğrencilere daha iyi teklifler ile kalmalarını teşvik edip, ithal yazılım almayı azaltıp bu öğrencilerle ülke çapında köklü firmalar kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Bunların hepsi bir yana arkadaşlar. Saratov hakkında dediklerimin sonuna kadar arkasındayım. Hatta sanki orayı kötüleyip burayı övüyor gibi olmasın diye çoğu şeyi yazmadım bile. Yazacak arkadaşlar hedeflerini belirtirse daha iyi yardımcı olabilirim. Genelde beni ekleyenlerle konuşmanın sonu Rusya'nın bir üniversitesiyle bağlanıyor. İlla Belarus'a gelin gibi birşey yok ortada. Meslek grupları ve hedefe göre uygun olan yerler değişiyor. Rusya olayıyla da bir yıldır ilgilendiğim için sorana fikir verebilirim kendimce. Ancak konuyu kirletmemek adına Belarus hariç soruları özelden yöneltirseniz sevinirim.

Görmemişim konunun uplandığını hemen damlamış danışmanlar. Bundan sonra buradayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fusion.

quote:

Orijinalden alıntı: Wol4onak

quote:

quote:

denklik yoksa orada yaşam kurmayı düşünüyorsunuz heralde? ülkeyi gayet güzel göstermişsiniz hele o 720p video iyiydi eğitim ve yaşam şartlarıda ucuz fakat denklik olmaması biraz kötü tabii geri dönecekler için... konu için teşekkürler

Denklik meselesi mesleğe göre değişiyor hocam. Şimdi mesela doktor olacaksam devletten denkliğim olmazsa hiçbir işe yaramaz. Fakat ben kendim yazılım müh. okuduğum için bana pek etkisi yok. Bilenler bilir yazılım sektöründe yaptığın projelerle, gösterdiğin referanslarla ve kendini geliştirmenle iş bulursun. Ki zaten Türkiye'de gelin vatanımızı yüceltelim, gurbetteki yeteneklerimizi kullanalım tarzı bir olay olmadıkça dönme planım yok. Burda kalma planım da yok. Çünkü öğrenci için güzel bir yer fakat iş çalışmaya geldiğinde maaşları yerlerde. Sebebi biraz sosyalist ekonomik modelle kapitalizmin arasında kalmaktan oluyor. Yani vatandaşı az maaş alsa da evleri kendinin, çoğunu devlet destekliyor okullara burslu gidiyorlar vesaire yani vatandaşı bir şekilde yolunu bulsa da o maaşla vatandaş olmayanın işi yaş.

Yeri gelmişken bilgi vereyim, sonra ilk mesaja eklerim hepsini. Ülkede iki sektörde para kazanmak mümkün. Biri ağır makine ve metal işleme sanayilerinde, diğeri ise yazılım sektöründe. Sanayiler Belarus'a Sovyetlerden kalma miras misali ve ülkenin ekonomisinin önemli bölümünü oluşturuyor. Bu yüzden sektör iyi fakat yabancıların ne kadar çalışma imkanı olur bilmiyorum. Yazılım sektörü ise devletin bu konudaki teşviğinden dolayı gelişme aşamasında. Teşvik için maaşlar tavan seviyede tutulmaya çalışılıyor. Ayrıca yazılım sektörü evrensel olduğu için burada yurtdışından sipariş alıp uluslararası çalışan firmalar da var. Bunlar da iyi maaş veriyorlar. Bu iki sektör dışında ne yazık ki çok büyük imkanlar yok.

• Dostum ben Senin yazdıklarına sadece gülüyorum . Havada - itibarsız kelimeler , cümleler.

Evet ben Yurtdışı Eğitim Danışmanıyım , Rusyada Eğitim veren 4 devlet üniversitesi ve Ukraynada 1 devlet üniversitesinin Resmi temsilcisiyim.

Ben seninde içinde bulunduğun coğrafyayı işim gereği senden çok çok iyi bilen biriyim .

Senin saçma sapan , gerçek dışı yazını okuyunca konu hakkında bilgi sahibi olduğum için yazdım bunları , Bilen kişi cevap yazar bilmeyen susar.
    Sen yine dönüp dolaşıp aynı şeyleri yazıyorsun bu hikayeleri Bana Anlatma . ! !

Ben desemki Antalya İstanbuldan 10 derece daha soğuk . burada herkez bana güler ! değilmi ? çünkü herkez bilir yanlış olduğunu .
    Sende Saratov Minsk den 10 derece soğuk derken Aynı duruma düşüyorsun. Fakat bu yazıyı okuyan insanlar bunun farkında değiller bilmiyorlar çünkü . ben biliyorum , ve daha birçok şey biliyorum senin bilmediğin .

Senin gidiş amacın Minsk in gönülllü turizm elçiliğini yapmak mı ? yoksa eğitim mi ? yoksaaaa .. alternatif olarak Saratov olmadı , Minsk de olmayacak gibi görünüyor , E bari öğrenci getirmeyi deniyeyim , mantığımı ?

Daha yolun çok başındasın , ve yanlış yolun başındasın . Yinede bu yola girmeye kararlıysan 9 senelik tecrübemle sana sesleniyorum : Kendine öğrenci çekmek için Biryerleri kötülemeye devam edersen , herdaim karşında sana cevap verecek birilerini bulursun . ! !

BOL ŞANS

• quote:

Dostum ben Senin yazdıklarına sadece gülüyorum . Havada - itibarsız kelimeler , cümleler.

Evet ben Yurtdışı Eğitim Danışmanıyım , Rusyada Eğitim veren 4 devlet üniversitesi ve Ukraynada 1 devlet üniversitesinin Resmi temsilcisiyim.

Ben seninde içinde bulunduğun coğrafyayı işim gereği senden çok çok iyi bilen biriyim .

Senin saçma sapan , gerçek dışı yazını okuyunca konu hakkında bilgi sahibi olduğum için yazdım bunları , Bilen kişi cevap yazar bilmeyen susar.
    Sen yine dönüp dolaşıp aynı şeyleri yazıyorsun bu hikayeleri Bana Anlatma . ! !

Ben desemki Antalya İstanbuldan 10 derece daha soğuk . burada herkez bana güler ! değilmi ? çünkü herkez bilir yanlış olduğunu .
    Sende Saratov Minsk den 10 derece soğuk derken Aynı duruma düşüyorsun. Fakat bu yazıyı okuyan insanlar bunun farkında değiller bilmiyorlar çünkü . ben biliyorum , ve daha birçok şey biliyorum senin bilmediğin .

Senin gidiş amacın Minsk in gönülllü turizm elçiliğini yapmak mı ? yoksa eğitim mi ? yoksaaaa .. alternatif olarak Saratov olmadı , Minsk de olmayacak gibi görünüyor , E bari öğrenci getirmeyi deniyeyim , mantığımı ?

Daha yolun çok başındasın , ve yanlış yolun başındasın . Yinede bu yola girmeye kararlıysan 9 senelik tecrübemle sana sesleniyorum : Kendine öğrenci çekmek için Biryerleri kötülemeye devam edersen , herdaim karşında sana cevap verecek birilerini bulursun . ! !

BOL ŞANS

Buraya öğrenci gelmesi inanın benim için hiçbir fark teşkil etmiyor. Bana PM atanlar oluyor çoğunu Rusya üniversitelerine yönlendiriyorum. Hava konusunda bulunduğum zamanda gördüklerimi yazdım. Ayrıca Saratov ile ilgili daha soğuk yazmam eğer buraya öğrenci çekmemi etkileyecekse gerçekten o öğrencilerin vay haline. Ben izlenimlerimi anlattım, üniversite seçimi yaparken havanın soğukluğuna değil eğitimin kalitesine bakılır.

Benim geliş amacım burada okumak. Bu konuyu açma amacım ise internette Türkçe bilgi miktarını artırıp, İngilizce bilmeyen fakat bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen insanlara bir kapı açmaktır. Konuda Saratov'u kötülememin sebebi ise burayı yüceltmek değil, orada yaşananları bizzat gören bir insan olarak gidecekleri uyarmaktır. Biz Saratov'un yeni Türk Center kadrosunun ilk öğrencileri olarak bilgisiz şekilde gittik oraya. Malesef yönetimin binbir türlü tezgahının kurbanları olduk. Arkadaşlarım içinden İngilizce olarak araştırma yapmam sayesinde en az zarara uğrayan ben oldum. Bu yüzden Türkçe olarak da bu konudaki içeriğe katkıda bulundum ki aynı sorunlar yaşanmasın. Sizin saldırgan tavrınızı anlamış değilim fakat şunu tekrar belirteyim belki beni daha iyi anlarsınız. Saratov ile ilgili bilgi sahibi olduğumu görüp PM atanların hiçbirine Belarus ile ilgili bir yönlendirme yapmadım. Çünkü onlar Rusya'nın bir şehri olan Saratov'a gitmek istediklerini söylediler. Buna göre Rusya'da başka bir şehire gitmelerini önerdim. Olayın bu kısmını bilirseniz sanırım bu gereksiz saldırgan tavrınız bir nebze azalacaktır. Zira bir üniversitenize gelip size kazandıracak insanı büyük ihtimalle diğer bir temsilcisi olduğunuz üniversiteye yönlendiriyorum teorik olarak.

Eğer danışman olarak çalışıyorsanız size de bir öneri olarak Saratov'a öğrenci götürmemenizi tavsiye ederim. Eğer işinizi iyi yapan biriyseniz, sırf oradaki sorunlar nedeniyle sizin adınız lekelenecektir. Birçok danışman hakkında bu şekilde kötüleme yapıldı hatta bazıları mahkemeye verildi. Halbuki sorunun temeli yönetim kadrosundan kaynaklanıyor.

Size de bol şans.

• Saldırgan Tavır derken ?

Siz birilirkişi , Uzman edasıyla öyle bir giriş yaptınız ki , sizin ilk mesajınızdaki YANLIŞ lar :
    ''
    ''Minsk Saratova göre çok daha ucuzdur ''
    ''Minsk ile saratov arasında iklim yönünden 10 derece fark vardır saratov 10 derece daha düşüktür '
    ''Saratov üniversitesindeki Yetkililer dolandırıcıdır ''

Şimd bunlar Bİlmeyen biri için sizin yazınızdan çıkartılan sonuçlar , açık açık bunları söylemişsiniz. Bunların hepsinin YALAN olduğunu ikimizde iyi biliyoruz.

ve son olarak ,, DİKKAT cümleniz ise : '' Minsk de okumak isteyen arkadaşlara yardımcı olurum ''

Sizin niyetiniz zaten ortada SALDIRGAN olan ben değilim , SALDIRGAN SENSİN .

Aklı başında Rusya ve komşu ülkelerinde öğrenim görmek isteyen herkez , Saratov u seçer , sen istediğin hikayeyi uydur , senden öncede bunu yapanlar oldu . Fakat nafile ,

SARATOV YÖK onaylı bir üniversitedir. SARATOV un kapısı gerçekten eğitim için giden öğrencilere sonuna kadar açıktır. Farklı amaç için gidenler zaten , hem zamanını hemde parasını boşa harcar , Senin gibide Kendisine sebep arar durur. , Hocalar , üniversite , danışman firma ws ws ws.

• quote:

3 konuya açıklık getirmek istiyorum ,

BİRİNCİ KONU SICAKLIK : Rusya çok geniş bir coğrafyadır Sıcaklık durumuna gelince şöyle :
    1.sibirya bölgeleri (çelyabinsk , ufa , omsk gibi şehirler) -40 ları dahi görmektedir.

2.Moskova kış aylarında -20 ve -25 arasıdır Enlem olarakta minske çok yakındır dolayısı ile minsk ile sıcaklığı aynıdır.

3.Güneylere indikçe , Moskovanın 7-10 saat güneyindeki Kursk ,Bryansk ,belgorod şehirleri en soguk şubat ayında -11 görmüştür ( 2012 kışında oradaydım)

4.Saratovda bu moskovanın 13 saat güneyinde yukarıda saydığım şehirlerinde 6 saat güneyinde olduğu için sıcaklığı -5 ile -7 arasındadır.

Rusya -35 minsk -22 yazmışsınız . Bu tamamen yanlış , Yuvarlama ve havada kalan bir cümledir.

İKİNCİ KONU ULAŞIM UCUZLUĞU :

Minsk de toplu taşım araçları ve metronun Saratova Göre çok çoook ucuz olduğunu yazmışsınız . Minskde 35 kuruş ise , Saratovda da arkadaşlar 45 kuruştur. arada çok fark yok .

ÜÇÜNCÜ KONU GÜVENLİK :

Saratov öğrenci kentidir. 1.000.000 civarı nüfusu vardır. Minsk ise Başkent dir . Ben bu konuyu tartışmıyorum bile .
    Yabancılar için acaba Bir öğrenci kentindemi ? yoksa bir başkent mi daha güvenli olur ???

Kendini Türkiyede Kanıtlamış , YÖK onayı almış ve Ankara üniversitesi ile öğrenci değişim programı uygulayan , üstelik bunu başarı ile senelerdir sürdüren bir üniversitedir Saratov , Belarusdaki hiçbir üniversite ile ne eğitimi , nede yurt olanakları karşılaştırılamaz.

Herkeze Saygılar.

eminmisin belgorodda olduguna -20 leri gorduk

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.