Şimdi Ara

***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12.568
Cevap
222
Favori
1.544.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
64 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    - tost makinelerini incelemek için marketleri-mağazaları gezdim, makinelerin sadece "yapısal" yönüne odaklandım, çok sayıda ürün gördükten sonra izlenimlerimi ve kanaatlerimi paylaşmaya karar verdim, beğendiklerimi alıp karşılaştırma imkanım olmadığından makinelerin "performans farkı"nı bilemem ...

1- * plaka türüne göre makineler

* alüminyum plakalı makineler (teflon kaplamalı)

- piyasadaki bildik markalı ürünlerin plakaları genelde "alüminyum"dur,
    - makinelerin ürün açıklamalarında plakalar için "döküm" ibaresi kullanılır, onu "demir-döküm" olarak anlamayın, onlar genelde "alüminyum döküm"dür,
    - alüminyum plakaların iyi yönü hızlı ısınmalarıdır,
    - tost makinelerinin çoğunda plakalar siyah renkli "teflon (ptfe)" ile kaplanır, teflon yapışmayı önler,
    - teflonun seramik ve granit desenli/efektli olanları da vardır, yani seramik-granit yazanlar da teflondur,
    - bu kaplamalar uzun süre yüksek ısıya maruz kalırsa zarar görüyor, tost makineleri termostatlı olduğu için aralıklı çalışır yani sürekli yüksek ısıya maruz kalmaz ancak eninde sonunda kaplama solmaya veya çizilmeye başlar, alttan çıplak alüminyum görülmeye başlayınca değiştirmenizi öneririm, uzun yıllar aynı plakaları kullanmakta ısrar etmeyin, plakaların yedeklerini servislerde veya yedek parça sitelerinde bulabilirsiniz,
    - "quantanium" kaplama kullandığını belirten bazı markalar var, ürün açıklamalarında plaka kaplamasının "titanyum"la güçlendirildiği, daha dayanıklı ve sağlıklı olduğu belirtiliyor,
    - solan ve çizilen kaplamanın bir kısmı plakaları yıkarken suyla akıp gitmekte, bir kısmı ise maalesef yediklerimizle birlikte midemize gitmektedir,
    - kaplama maddesi olan ptfe ve plaka metali olan alüminyum ne kadar kaliteli olursa olsun yine de ısındıklarında sağlığa zarar verir, kaplama malzemesi ve üretim teknolojisi kaliteli olursa, en azından sağlığa zararı da o nisbette az olur,
    - ülkemizde kaplama denetimi var mı bilmiyorum ama yine de bildik markaların belli bir kaliteyi tutturduklarını umuyor ve insan sağlığını dikkate alarak hassasiyetle ürettiklerini ümit ediyoruz,

* demir-döküm plakalı makineler

- plaka türleri arasında bilinen "en sağlıklı" seçenek şimdilik "demir-döküm"lerdir,
    - genelde büfelerde, kafelerde ve okul kantinlerinde gördüğümüz bu cihazlar ev için pek dekoratif sayılmazlar ancak hayli sağlam makinelerdir,
    - ev kullanımına uygun az sayıda model bulunuyor,
    - döküm makinelerin plakaları "sabit"tir, değişebilen plakalı model nadiren görülür,
    - döküm makineler "büyük ve ağır"dır (ort. 15 kg., en hafifleri bile 7-8 kg.),
    - genelde "krom-çelik gövdeli"dirler,
    - plakalar ıslak bırakılırsa "geçici" yüzeysel paslanma oluşabilir ancak büyük bir sorun değildir,
    - ilk ısınmaları 1-2 dak. daha uzun sürer ama ısındıktan sonra ısıyı daha uzun muhafaza ederler, yüksek ısılara çıkabildiğinden ekmeği kurutmadan hızlıca tost yapmanızı sağlar,
    - kullandıkça yağ emen plakaların yapışması zamanla azaldığından kaplama çok gerekli değil ancak bazı markalar ilk dönemde ekmeklerin yapışması ihtimaline ve memnuniyetsizliğe karşı plakalara şeffaf bir "emaye” kaplama yapıyor,
    - çelik gövde ve döküm plakalar sayesinde üst kapak ağırdır, diğerleri gibi sürekli elle bastırmanıza da gerek kalmaz,

2- * tost makineleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar

* "ucuz makineler";

- gövdesi çok hafif olduğundan oturaklı ve stabil değildir,
    - tutma kolları ve bağlantıları genelde plastiktir,
    - üst kapakları çok hafiftir, elle bastırmak gerekir,
    - fazla bastırınca üst kapağın arka tarafı kalkar veya gövde öne eğilir,
    - çoğunun plakaları ince malzemeden üretilmiştir, plaka kaplamaları da pek iyi değildir,

* "sabit alüminyum-döküm plakalı makineler";

- sabit plakaların iyi yönü ağır ve kalın metal olmalarıdır, üst kapak daha ağırdır dolayısıyla çıkarılabilir plakalı bazı makinelerden daha ince tost yapar,
    - tost yaptıktan sonra plakalar tam soğumadan hafif sıcakken silmek gerekir, ihmal edilirse temizlik zorlaşabilir,

* "demir-döküm plakalı makineler";

- bunlar çok ağırdır (ortalama 15 kg.),
    - üst kapakları ağırdır, ekmeği iyi bastırır ince tost yapar,
    - yüksek sıcaklıklara çıkabilir, dışı kızarık içi yumuşak tost yapmaya daha uygundur, ekmeği kurutmaz,
    - ısınmaları 1-2 dak. daha uzun sürebilir ama yine de ağır kapaklı olmaları ve yüksek ısılara (300"-320") çıkabilmeleri bakımından ideal makinelerdir, özellikle hafta sonu tostlu kahvaltılar için ısrarla önerilir,
    - plakalarında genelde kaplama kullanılmıyor, bazılarında yapışmaya karşı emaye kaplama olabilir,
    - tost makineleri arasında şimdilik en sağlıklısı diyebiliriz,
    - ev kullanımına uygun döküm plakalı makinelerin fiyatları uygundur,

ancak;
    - emaye kaplamasız olanlarda ilk zamanlar ekmekler plakaya yapışabilir, temizlikleri zamanla zorlaşabilir,
    - plakaların ısınması diğerlerinden biraz daha uzun sürdüğünden anlık-hızlı tost yapmak için uygun olmayabilir,
    - ekmeklerin yapışmasını önlemek için plakaları veya ekmekleri yağlamak gerekebilir (özellikle ilk alındığı dönem),
    - tost işi bittiğinde temizlemek lazım, temizliği aksatılırsa üzerine yapışan artıklar zamanla katman oluşturur ve kanserojene dönüşebilir,
    - ıslak/nemli bırakılırsa plaka yüzeyinde "geçici yüzeysel paslanma" görülebilir (silince geçiyor),

* "ocak üstü" tost tavaları;

- çoğu "ince alüminyum"dan imal edilir, piyasada bol miktarda ucuz ürün var, plakaları çok ince ve hafif olur, bazılarının tenekeden farkı yoktur, bir süre sonra deforme olmaya, kısa zamanda eğilip bükülmeye ve hatta kırılmaya başlar,
    - kaliteli olanlar "kalın alüminyum"dan veya "demir-döküm"den üretiliyor, bazılarının fiyatları elektrikli makinelere yakındır,
    - elektriklilerden farklı nostaljik bir lezzet bulabilirsiniz, tost meraklısıysanız evde yedek olarak bir tane orta seviye bulundurmanızda fayda var, elektrik kesildiğinde işe yarar,
    - özellikle sürekli kullanmak için alacaksanız çok ucuzuna yönelmeyin, iyisinden ağır döküm olan bir ürün tercih edin,
    - temizliği kolaydır,

3- * ilk kullanım;

- tost makinesini aldıktan sonra hemen tost yapmayın,
    - ilk kullanımdan önce plakaları iyice temizleyin (plakalar sabit ise nemli bir bezle yüzeyleri iyice silin, çıkarılabilir plakalı ise yıkayın),
    - ardından ıslak plakaları kurulayın,
    - makinenin üst kapağını açın, eğer 180" açılıyorsa açın ızgara konumunda dursun bu daha iyi olur,
    - makineyi fişe takın ve ısı ayarını en üst kademeye getirin, ısınmaya başlayınca kağıt havluya/peçeteye ayçiçek yağı sürün ve plakaları yağlamaya başlayın,
    - bu süreçte çıtırtı, tıkırtı, duman ve koku olur bu durumlar normaldir, ara ara plakaları yağlamaya devam edin plakalar yağa doysun, koku ve duman kaybolana ve termostat birkaç kez devreye girene kadar yaklaşık 10-15 dak. çalıştırın, sonra fişi çekin,
    - plakaları kağıt havlu ile silin, işlem tamamdır,
    - özellikle ilk hafta tost yaparken ekmeklere hafifçe margarin/tereyağ sürün yoksa yapışabilir,

4- * tost sonrası temizlik;

* çıkarılabilir plakalı makinelerde temizlik;

- plakaları çıkarıp önce su altında kirini akıtın,
    - ardından deterjan sürdüğünüz bulaşık süngerinin yumuşak tarafıyla plakaları temizleyin,
    - son olarak plakaları durulayın ve kurulayın,
    - temizlik sonrası plakaların neminin gitmesi için üst kapağı bir süre açık bırakın,
    - iyice kuruduktan sonra bir kağıt havlu ile plakalara hafifçe ayçiçek yağı sürün,

dikkat; plaka kaplamasına zarar vermemek için çıkarılabilir alüminyum plakaları bulaşık makinesinde yıkamayın veya elde yıkarken bulaşık süngerinin sert (koyu yeşil) kısmını kullanmayın,

* sabit alüminyum-döküm plakalı makinelerde temizlik;

- bu işlemi plakalar soğumadan yapın yada soğumuşsa biraz ısıtın,
    - plaka yüzeyini kaplayacak büyüklükte 2-3 kat kağıt havluyu plakaya serin, üstüne bir çay bardağı sıcak su gezdirin,
    - üst kapağı kapatın, yoğun bir buhar ve ses olacaktır,
    - kir, kırıntı, yağ, vs. yumuşayacak ve bir kısmı kağıt havluya geçecektir,
    - kirler iyice çözüldüğünde bir maşa yardımıyla kağıt havluyu plakalardan alın,
    - ardından bulaşık süngerinin yumuşak kısmına bulaşık deterjanı sürerek silin, kaplamaya zarar vermemek için kesinlikle sert malzeme kullanmayın,
    - önce nemli bir bez ve ardından kağıt havluyla silerek kurulayın,
    - plakalarda nem kalmaması için birkaç dak. üst kapak açık olarak beklesin,
    - iyice kuruduğunda ayçiçek yağı ile plakaları hafifçe yağlayın,

* demir-döküm plakalı makinelerde temizlik;

- önce plakalar üzerindeki yanık peynir-ekmek kalıntılarını tel fırça/metal bulaşık teli ile temizleyin,
    - ardından nemli bulaşık süngerinin sert (koyu yeşil) kısmına bulaşık deterjanı sürerek plakaları silin,
    - deterjan kalmaması için nemli bir bez ile iyice silin,
    - kuru bez veya kağıt havlu ile silip kurulayın,
    - temizlik sonrası plakaların neminin gitmesi için üst kapağı bir süre açık bırakın,
    - iyice kuruduktan sonra plakalara ayçiçek yağı sürün,
    - ayrıca; üstteki "sabit alüminyum-döküm plakalı makinelerde temizlik" işlemindeki ilk kısmı da uygulayabilirsiniz (plakalar sıcakken kağıt havlu ve sıcak su işlemi),

5- * ev için tost makinesi alırken;

1. gövdesinin oturaklı ve sağlam olmasına,
    2. hızlı ve etkili ısınma için yüksek watt olmasına,
    3. tercihen demir-döküm veya kalın alüminyum döküm plakalı olmasına,
    4. plaka kaplamasının kaliteli olmasına,
    5. sabit plakalı makinelerde temizliğinin kolay olması bakımından alt plakanın düz olmasına,
    6. üst kapağın elle bastırmaya gerek kalmayacak kadar ağır olmasına,
    7. bastırma kolunun ve makine gövdesine bağlantı noktalarının sağlam olmasına,

ek olarak; büfe, kantin, kafeterya, vb. işyeri için alacaksanız; üst kapağı yarı konumda tutabilen, bıraktığında kapağın düşmesini engelleyen süspansiyon benzeri yaylı mekanik bir sistemi olmasına önem verin,

6- * son söz;

* piyasada "işte budur" diyebileceğimiz "mükemmel makine" yok,
    * niçin "çelik plakalı makine" üretilmediğini tam olarak bilmiyorum ama "yapışma ve kararma" durumundan dolayı olabileceğini tahmin ediyorum, ayrıca çelik plakayı işlemenin zor ve maliyetli olduğunu da öğrendim,
    * sürekli kullanım için veya yedek olarak evinizde sağlam bir "ocak üstü" bulundurmanızı da öneririm (uzun ömürlüdür, arıza yapmaz),

* özellikle ve ısrarla yazıyorum; beğendiğiniz modeli sipariş vermeden önce mağazalarda görüp inceleyin ve internetten kullanıcı yorumlarını araştırıp okuyun, çünkü makinenin tasarımı güzeldir ancak performansı kötü olabilir ... örneğin; termostatı sık sık devreye giren bir makine sizi kesinlikle memnun etmez, lakin bunu dış görünüşünden anlayamazsınız, bu nedenle kullanıcı yorumları çok çok önemlidir,

* tost makinesi tavsiyesi veririm ancak fazla tost tüketmenizi önermem,
    * saygılarımla ... :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayberty -- 18 Mart 2024; 21:1:47 >

• selam arkadaşlarım,
    forumda anlam veremediğim durumlar gördüm, "biz burada boşuna mı emek veriyoruz" diye düşünmeye başladım ...
    yönetimin tutarsız tavırlarına kızıp sizlere haksızlık etmek istemediğimden mesajları yeniden yükledim ...
    kısa süreliğine de olsa bu durumu yaşattığım için sizlerden ve konuyu takip eden tüm arkadaşlardan özür dilerim kusura bakmayın ...
    konu kaldığı yerden devam ediyor ...
    hepinize selam ve saygılarımla ...

@Akabey
    @adres63
    @MoRTaLSouL
    @labkamil
    @iskocya
    aşağı yukarı 1 yıllık kullanım tecrübelerime göre döcümix tost makinesi tam bir canavar. gerçekten tost yapıyor bastırmnıza gerek kalmıor ızgara izlerinin bastığı yerleri nar gibi kızartıor ve ben alırken aklımdaki soru işareti olan kısım çabuk ısınır mıydı malum işe gecikmememk için burda da sıkıntı yok diğer tsot makineleriyle hemen hemen aynı sürede ısınıyor. alın evladiyelik kullanın diorum. vesselam
    Ev tipi hiçbir makine tostçulardaki makine kadar ağır olmadığından kalın bir ekmeği direk bastıramaz. Hatta büfe tarzı yerlerde tost ekmeğine yapılan tostlarda araya maşa koyarlar ki, ekmek direk kağıt gibi olmasın. Evde eğer ince tost yapılmak isteniyorsa piknik tipi değişik iç şekilleri olan makineler tavsiye edilmez. Öncelikle iç öizgileri düz olan makine alınacak. Cocinox marka tost makinesi ile 3. yılımız. plakalar çıkıyor. Çok kalın plakalar değiller ancak yükseklik kademe ayarı ve ortlama üstünde ısı vermesi nedeni ile sonuçlardan memnunuz. Evde büfe tipi tost için yarım somun ekmeği ikiye açtığımızda sığacak bir alan verebilmesi önemli. Eğer bu büyüklüğe sahip br makinenin varsa tost ekmeği haricindeki bir kalın ekmeği de dilediğiniz gibi ince hale getirebilirsiniz. Önce tost makinesini yarı sıcaklığına getirin. İkiye açtığınız ekmeğin dış yüzeylerine margarin sürün( çok acı ama tereyağ olmaz çünkü tereyağ içindeki süt yandıkça tostun tadı değişir. Tereyağı sürülecekse son aşamada sürülür, ancak diğer tosttan önce makine temizlenmelidir.) SOnra ekmeğin iç bölümünü gerek yok ama biraz yağlayarak sucukları yerleştirin ve ekmek makinenin içinde iki yana açıkken sucuklarıboşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Kapağı üstüne kapatın. Bu aşamada iki şey olacak; 1 sucuklar pişecek, 2 ekemeğin yüksekliğini düşürerek bastırdığınız için daha kolay incelecek(hala yarım ısıdayız). Sucukların kırmızılığı ekmeğe geçtiği görüldüğünde, ekmeği kapatın, yonünü 90 derece değiştirin. dış yüzeyine biraz daha margarin sürün. (eğer kaşar da ilave edecekseniz, bu aşama doğru aşama.) Ekmeğe kaşar varsa bastırmayın, yoksa bastırabilirsiniz. ısıyı sona getirin. 1 dakika geçmeden ekmeği ters çevirip bu yüzeyi de yağlayın, yine bir açı değişikliği yapabilirsiniz isteğe göre. Şimdi buradan sonra makinenin ısısı yeterli ise kızarma ve kıtırlaşma başlayacak. Son kademede bir süre sonra ısı kesici devreye gireceğinden makine soğumaya başlar aslında ve siz ekmeği kızartmadığı için erken alarak istediğiniz kıvamı elde edemeyebilirsiniz. Bu aşamada makinenin ısınma ışığı yanana kadar bekleyin ve tekrar ısınana kadar geçen sürede ekmeğiniz yeetrli şekilde kızaracaktır. Kaşarın eriyip akmaması için dilimleri kalınlaştırabilirsiniz. Eğer hafif kızarmış peynir seviyorsanız zaten eriyen kaşar makine ısınırken katılaşmaya başlar ve makinede kalmadan ekmekle beraber alınabilir.

Ben bu konuyu çok severim, tost makinesi için konuyu farkettiğimde deneyimlerimi de yazmıştım ancak piyasadaki çin kökenli ama markaları değişik makinelerin hemen hepsinin çalışma şekli aynı olduğu için bir de detaylı tost yapılış aktardım. Umarım beğendiğiniz tostlar ortaya çıkar.

Saygılarımla.
    eski tasarımların üst kapak bağlantı noktası sorunludur, ekmeği bastırınca arka kısım kalkar zorlayınca bağlantı yerinden çıkar işkenceye dönüşür ...
    bunlar kullandığım 2 farklı makinenin tecrübesiyle sabit, fakir'i neyse ki iade ettim ama korkmaz'da iş işten geçmişti ... ben bu konuyu nasıl açtım sanıyorsunuz ...
  • Arkadaşlar dökümix ten şiddetle uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Eve kaşar dayanmıyor.
  • Tost makinesinin bile 470 sayfa tartışıldığı, araştırıldığı, incelendiği bir forum burası işte. Hepinizin emeklerine, ellerine sağlık.
  • selam arkadaşlarım,
    forumda anlam veremediğim durumlar gördüm, "biz burada boşuna mı emek veriyoruz" diye düşünmeye başladım ...
    yönetimin tutarsız tavırlarına kızıp sizlere haksızlık etmek istemediğimden mesajları yeniden yükledim ...
    kısa süreliğine de olsa bu durumu yaşattığım için sizlerden ve konuyu takip eden tüm arkadaşlardan özür dilerim kusura bakmayın ...
    konu kaldığı yerden devam ediyor ...
    hepinize selam ve saygılarımla ...

@Akabey
    @adres63
    @MoRTaLSouL
    @labkamil
    @iskocya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayberty -- 28 Nisan 2019; 17:53:24 >

• aşağı yukarı 1 yıllık kullanım tecrübelerime göre döcümix tost makinesi tam bir canavar. gerçekten tost yapıyor bastırmnıza gerek kalmıor ızgara izlerinin bastığı yerleri nar gibi kızartıor ve ben alırken aklımdaki soru işareti olan kısım çabuk ısınır mıydı malum işe gecikmememk için burda da sıkıntı yok diğer tsot makineleriyle hemen hemen aynı sürede ısınıyor. alın evladiyelik kullanın diorum. vesselam
  • MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt

yıllarca tavsiyeler verdik, elimizden geleni yaptık ... tuttuğu kadarıyla başardık ama bazılarını ne yaparsak yapalım memnun ve ikna edemedik ... sağlık olsun ... vefalı dostlara teşekkürlerimi ve saygılarımı gönderiyorum, Allah'a emanet olun ... ***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ... ***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ... ***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ... 

• Ev tipi hiçbir makine tostçulardaki makine kadar ağır olmadığından kalın bir ekmeği direk bastıramaz. Hatta büfe tarzı yerlerde tost ekmeğine yapılan tostlarda araya maşa koyarlar ki, ekmek direk kağıt gibi olmasın. Evde eğer ince tost yapılmak isteniyorsa piknik tipi değişik iç şekilleri olan makineler tavsiye edilmez. Öncelikle iç öizgileri düz olan makine alınacak. Cocinox marka tost makinesi ile 3. yılımız. plakalar çıkıyor. Çok kalın plakalar değiller ancak yükseklik kademe ayarı ve ortlama üstünde ısı vermesi nedeni ile sonuçlardan memnunuz. Evde büfe tipi tost için yarım somun ekmeği ikiye açtığımızda sığacak bir alan verebilmesi önemli. Eğer bu büyüklüğe sahip br makinenin varsa tost ekmeği haricindeki bir kalın ekmeği de dilediğiniz gibi ince hale getirebilirsiniz. Önce tost makinesini yarı sıcaklığına getirin. İkiye açtığınız ekmeğin dış yüzeylerine margarin sürün( çok acı ama tereyağ olmaz çünkü tereyağ içindeki süt yandıkça tostun tadı değişir. Tereyağı sürülecekse son aşamada sürülür, ancak diğer tosttan önce makine temizlenmelidir.) SOnra ekmeğin iç bölümünü gerek yok ama biraz yağlayarak sucukları yerleştirin ve ekmek makinenin içinde iki yana açıkken sucuklarıboşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Kapağı üstüne kapatın. Bu aşamada iki şey olacak; 1 sucuklar pişecek, 2 ekemeğin yüksekliğini düşürerek bastırdığınız için daha kolay incelecek(hala yarım ısıdayız). Sucukların kırmızılığı ekmeğe geçtiği görüldüğünde, ekmeği kapatın, yonünü 90 derece değiştirin. dış yüzeyine biraz daha margarin sürün. (eğer kaşar da ilave edecekseniz, bu aşama doğru aşama.) Ekmeğe kaşar varsa bastırmayın, yoksa bastırabilirsiniz. ısıyı sona getirin. 1 dakika geçmeden ekmeği ters çevirip bu yüzeyi de yağlayın, yine bir açı değişikliği yapabilirsiniz isteğe göre. Şimdi buradan sonra makinenin ısısı yeterli ise kızarma ve kıtırlaşma başlayacak. Son kademede bir süre sonra ısı kesici devreye gireceğinden makine soğumaya başlar aslında ve siz ekmeği kızartmadığı için erken alarak istediğiniz kıvamı elde edemeyebilirsiniz. Bu aşamada makinenin ısınma ışığı yanana kadar bekleyin ve tekrar ısınana kadar geçen sürede ekmeğiniz yeetrli şekilde kızaracaktır. Kaşarın eriyip akmaması için dilimleri kalınlaştırabilirsiniz. Eğer hafif kızarmış peynir seviyorsanız zaten eriyen kaşar makine ısınırken katılaşmaya başlar ve makinede kalmadan ekmekle beraber alınabilir.

Ben bu konuyu çok severim, tost makinesi için konuyu farkettiğimde deneyimlerimi de yazmıştım ancak piyasadaki çin kökenli ama markaları değişik makinelerin hemen hepsinin çalışma şekli aynı olduğu için bir de detaylı tost yapılış aktardım. Umarım beğendiğiniz tostlar ortaya çıkar.

Saygılarımla.

• quote:

Orijinalden alıntı: sportal

Homend 1314 marka tost makinesi var. Buradan tavsiye üzerine almıştım. KESİNLİKLE ALMAYIN.
    HOMEND markasının bu tost makinesi asla almayın! Diğer modellerini bilmem.

Sebep; Plakalar yandı değiştirdiler, Isı ayar düğmesi içerden eridi önce birşey yok diyip geri yolladılar sonra tekrar yollayınca değiştirdiler ve ürünü teslim aldığında ürünün ön bastırma plastik aksam kırılmış tekrar geri yolladım çıkma takmışlar hatta vidaları paslı takamamış ürün sallanıyor yarın tekrar yollayacağım ve hakem heyetine başvuracağım.

6 aylık ürün 20 kere kullanmamışımdır.
    Homendin bu ürününün 1. sayfadaki bilgisini düzenlerseniz faydalı olacağı kanısındayım.
    Burada ki arkadaslara bakip tost makinasi alirsaniz oyle olur. Adam tutturmus dokumix al dokumix al diyor. Paslaniyor diyosun yine de al diyo. Ben tost makinasi alip her tosttan sonra surekli plaka mi temizleyecegim

• TAVSİYE LİSTESİ

A) FİYATI UYGUN MODELLER;

- FAYRİNOKS DÖKÜMİX (sabit döküm plaka, ev tip)

- FERİS FT3011 DÖKÜM 12 DİLİM (sabit döküm plaka, ev tip)

- SİLVER 8 DİLİM (sabit döküm plaka, büfe tip ama evde de kullanılabilir)

- SİMTON 8 DİLİM (sabit döküm plaka, büfe tip ama evde de kullanılabilir)

- REMTA 8 DİLİM (sabit döküm plaka, büfe tip ama evde de kullanılabilir)

- ATABABA 8 DİLİM (sabit döküm plaka, büfe tip ama evde de kullanılabilir)

NOT; döküm makineler için kullanılan 8-12 dilimden kasıt 4-6 adet tost demektir. (alt-üst iki dilim = 1 tost).

- ARNİCA TOSTİT MAXİ

- KİNG K-462

- GOLDMASTER GM-7450

- ARZUM AR-2025

- ARZUM AR-2001 / 2019 / 2020 / 2027 / 2028 / 2038 / 2040 (plakalar çift taraflı, bir tarafları çizgili diğer tarafları düz, düz taraf omlet ve ızgara için kullanılabilir)

- ARZUM AR-2022 (SABİT PLAKA)

- FAKİR MATİLDA (SABİT PLAKA)

- HOMEND 1315 (SABİT PLAKA)

- LAVA DÖKÜM OCAK ÜSTÜ (tost tavası)

- TAŞHAN OCAK ÜSTÜ (tost tavası)

EK; *ESKİ TİP UCUZ TOST MAKİNELERİ[/b] (bu tip makinelerin üst kapak bağlantıları biraz sorunludur, tost yaparken zorluk çıkarabilir);

- KORKMAZ A-310 FORMULA

- ARÇELİK K-2385-TG

- BEKO BKK-2185-TG

- TEFAL TOAST EXPERT

- ARNİCA AYVALIK 3000

- ARNİCA AYVALIK 4000

- ARZUM AR 227

- ARZUM AR 271

- VESTEL SEFA T-2002

- VESTEL SEFA T-2500

- VESTEL TARÇIN T-2600

- ERA SM-24 PRESS GRANİTO

- GOLDMASTER GSM-7415

- KORKMAZ A-316 TOSTELLA

- AKSU T-32

- SİNBO SSM-2530

B) ORTA FİYATLI MODELLER;

- ARZUM AR-2023

- HOMEND 1321 (rezistansla bütünleşik çıkarılabilir plakalar)

- ARNİCA DİAMOND (arnica tostit maxi ile aynı ama daha gösterişli)

- ARÇELİK K-2395 (piyasada pek bulunmuyor)

- KORKMAZ A-328-05

- KORKMAZ A-329 serisi (sadece gövde renkleri farklı)

- KORKMAZ A-324

- TEFAL GOURMET MİNUTE

- TEFAL GOURMET GRİLL COMFORT

- FAKİR VALERY

C) PAHALI MODELLER;

- SAGE BGR840 (rezistansla bütünleşik çıkarılabilir plakalar, üst plaka çizgili alt plaka düz)

- SAGE 800GR (plakalar sabit, üst plaka çizgili alt plaka düz)

- SAGE SGR700 (çift taraflı çıkarılabilir seramik plakalar, bir tarafları çizgili diğer tarafları düz)

- SAGE 250-EX (plakalar sabit, üst plaka çizgili alt plaka düz)

- DELONGHİ CGH-1012D (rezistansla bütünleşik çıkarılabilir plakalar, biri çizgili diğeri düz plaka)

- DELONGHİ CGH-1020D (rezistansla bütünleşik çıkarılabilir plakalar, bir takım düz + bir takım çizgili plaka)

- DELONGHİ CGH-1030D (rezistansla bütünleşik çıkarılabilir plakalar, bir takım düz + bir takım çizgili + bir takım waffle plakası)

- DELONGHİ CGH-910

- DELONGHİ CGH-912

- DELONGHİ CGH-912C (seramik plakalar çift taraflı, bir tarafları düz diğer tarafları çizgili, ancak bazı kutulardan normal tek taraflı plaka çıkıyormuş)

- WMF 415110011 LONO

- TEFAL COMFORT XL-800

- TEFAL SUPERGRİLL XL

D) KÜÇÜK TOST MAKİNELERİ;

- ARZUM AR-297 (sabit plaka)

- HOMEND 1317 (sabit plaka)

- VESTEL V-BRUNCH 1000 KIRMIZI (sabit plaka)

- DELONGHİ SW12A.BK

- DELONGHİ SW12B.BK (üçgen plaka)

- DELONGHİ SW12AC.S (tost + waffle)

- DELONGHİ SW12BC.S (üçgen plaka + waffle)

E) WAFFLE PLAKALI TOST MAKİNELERİ[/b] (kutudan yedek plaka çıkıyor, fiyata dahil);

NORMAL BOY;

- DELONGHİ CGH-1030D

- ARÇELİK K-8382

- ARNİCA TOSTİKA 4000

- CONTİ CG-920

- SCHAFER NOSTALGİE

KÜÇÜK BOY;

- DELONGHİ SW12AC.S

- DELONGHİ SW12BC.S (tost plakası üçgen/sandviç şeklinde)

- HOMEND 1309

- KORKMAZ A-309

• selam arkadaşlarım,

emekli olup emeklemeye başladıktan sonra foruma biraz seyrek girmeye başladım, bu arada evdeki ürünler de arızalanma sırasına girdiler, benim telefon 10 yıllık eski nesil (samsung s5220) olduğundan pek bir işe yaramıyor, internete sadece 12 yıllık pc'den giriyordum, sağolsun o da bana emeklilik şakası yaptı ekran kartı gitti, windows çöktü, neyse ki şimdi yarım yamalak da olsa çalışıyor ...

konuya sizlerin sahip çıktığını görünce gerçekten mutlu oluyorum, iyi ki varsınız ... ***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ... ***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ... ***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ... 

@adres63 @glumerna @mersinaki @serkanguzel_

• Dökümix den önce tost yememişim ben. Gerçekten harika. Max 6 ayarı var. 5. de harika çıtır çıtır kızarmış tost oluyor. Soba üzerinde ekmek kızarmış gibi kokuyor mutfak.. Çok beğendik yani. Öyle temizlemesi de hiç zor değil. Hatta diğer teflonlardan daha kolay. Üzerindeki kırıntıları soğumadan bezle alıyorsun o kadar. Bulaşık teliyle de arasıra sert ovdun mu tamamdır. Çizilme derdi yok teflonlar gibi. Bence tek kusuru aşırı kilo aldırıyor. :) Daha önce çeyrek tostu bitiremezdim. Yarım rahat yiyorum artık doymuyorum. Favori tostum tereyağlı kaşarlı salamlı dometesli tost. Daha önce kenwood hg400 aldım. Çok kötüydü. Ekmeği kurutuyordu. Son seviyede ısınmıyordu plaka yeteri kadar. Neyse kesinlikle tavsiye ederim.
  • Merhaba,

Birisini evde(acil) diğerini işyerinde(birkaç ay içinde) kullanmak üzere iki adet tost makinasına ihtiyacım vardı. Aslında birçok makinayı bizzat inceledikten sonra fiyat/görünen kalite oranı açısından beğendiğim Hotpoint'e karar vermiştim ama sonra bu başlıktan öğrendiğim Dökümix'e bir şans vermeye karar verdim. Eğer beğenirsem evde kullanırım ve ikinci bir tane daha alırım ya da pek beğenmezsem bunu işyerine götürüp eve yine Hotpoint alırım diye düşündüm. Tost makinasını n11 deki bizdeneve adlı satıcıdan aldım. Ürünün iç köpükleri yoktu. Sadece kutunun dibinde köpük parçaları ve kutusunun dışında bir parmak kalınlığında köpükler vardı. Ürün kutudan resimde görüldüğü gibi üst tablası takılmamış vaziyette çıktı.

Zor da olsa tablayı yerine taktım. Temizlik işleminden sonra birkaç gündür kullanıyoruz. Gerçekten fiyatına göre iyi bir ürün. Hele bir de gerçek döküm olarak muadil bir ürün olmadığını düşünürseniz gerçekten iyi.

N11'e yorum yazmadan önce, içime sinmediği için fabrikayı aradım. Dedim böyle böyle geldi bu ürün, bunun köpükleri yok mu? Telefonu açan beyefendi(70) zaten fabrikanın sahibiymiş. Oğulları ile beraber işi götürüyorlarmış. Bana dediği "ben paletle yolluyorum, hiç sorun çıkmıyor, köpük satıcının sorunu, içine gazete kağıdı falan koyuyorum, zaten köpük hem maliyetli hem de burada koyacak yerim yok, şimdi biz daha iyi döküm için uğraşıyoruz, ama ileride köpüğü de yapacağız". Elimden geldiğince "herkese nasip olmaz, gerçekten güzel bir ürün yapmışsınız ama sırf bu ambalaj meselesinden dolayı bu ürünü heba etmeyin" diye anlatmaya çalıştım ama nafile. Biz aileden kalıpçı olduğumuz için, bu türden, bir şey yakalamış ama devamını getirememiş çok atölye sahibi gördüm. Çoğu da çakaldır ama buradaki durum o değil. Vizyon eksikliği diyelim. İnşallah çocukları daha iyi bir vizyona sahiptirler ve bu güzel ürünü ileriye taşırlar.

Ürünle ilgili, eşimden "bariz geç ısınıyor" veya "şu çok kötü" gibi bir yorum almadım. Elbette bir tık geç ısınıyor ve elbette tabla yüzeyini temizlemek teflondan kadar pratik değil. Ama sağlıklı bir tost yemek için bunlar katlanılmayacak oranlarda değil.

Büyük ihtimalle ikinci makinayı da bu marka alacağım.

Not: Eşe dosta hediye olarak almayın veya alıp da direkt onun adresine yollatmayın. Ambalajdan dolayı ikinciel ürün almışsınız gibi bir havası var. Kendinize olur. Kırmızısı güzel.

• dokumix aldım. İlk kullanımdan önce iyice temizledim. her ızgara dişinin üzerinden birkaç kez nemli bezle gezdikten sonra zeytin yağı döküp en son sıcaklıkta on dakika civarı ısıttım. İçerisindeki, varsa atelye yağının ve fazla plastiğin yanmasını bekledim.

sonra bir tur daha zeytinyağı döküp birkaç dakika daha ısıttıktan sonra kağıt havlu ile her tarafını sildim.

dayanamadım. hemen çeyrek ekmek tost yaptım. tost çok hızlı oldu.. üst ızgaraya basış hissiyatı çok iyi. eski tip tost makinelerinde makinenin arkası kalkıyordu. bunda kalkmıyor.. insan tost yaptığını hissediyor resmen.

fakat heyecandan ekmeği yağlamayı unutmuşum.. ekmeğin üst tarafı olduğu gibi üst ızgaraya yapıştı. Alt ızgaraya ise nedense birşey olmadı.

neyse diyip tostumu afiyetle yedim. çok lezzetli olmuştu.. ancak bir dünya temizlik çıktı..

makine soğumaya başlayınca tel fırça ile temizleyip bir tur daha zeytinyağı döktüm ve de makineyi dinlenmeye bıraktım. Bundan sonra arada bir temizlik yaparım muhtemelen. (eğer yapışmazsa)

Makinenin artıları ve eksileri bence şunlar.

Artıları..
    Makine oldukça lezzetli tost yapıyor.. İlk denememde bile oldukça etkilendim. Döküm plakalarda pişen herşey harika oluyor. Izgaraların iştah kabartıcı bir izi var. Bu iz diğer kaplama tost makinelerin bıraktığından farklı. Bunu et pişirirken de merak ediyorum. Et pişirmek için ısısı biraz az olabilir belki ama yine de en yakın zamanda deneyeceğim. En kötü ihtimalle köfte pişiririm.

Eksileri...
    1. Üst ızgara 180 derece açılmıyor. Nedense bunu alırken hiç düşünmemiştim.. Önemli bir detay bu.

2. Alt ızgaranın temizliği kolay fakat üst ızgaranın temizliği ise tam tersine bir hayli zor. Üst ızgara, pivot yerinden hareketli olduğu için bu ızgaranın temizliği kolay değil. Parça sürekli hareketli.

3. Izgaralar sökülebilir değil. Tamam bulaşık makinesinde yıkanmaması için böyle bir önlem almaya gerek duymuşlar ama en azından çıkartmayı zorlaştırıcı birkaç hamle yapsalardı kimse kolay kolay söküp bulaşık makinesine atmaz ve de en azından sökmek isteyene bu fırsat verilmiş olurdu.

4. Izgaralardan bir tanesinin (mümkünse alttakinin) düz olmasını tercih ederdim. Veya en azından değiştirilebilir olmasını. Döküm olduğu için üstünü kendim traşlayarak dümdüz yapabilirim. Ancak bununla uğraşmak istemiyorum.

5. Elektrik kablosu biraz kısa..

6. Üst ızgaranın kilit/güvenlik mekanizması yok. Açık iken havada yaklaşık 90 derece mesafede duruyor ve daha da geriye gitmiyor.. Bu durumda pişirim yaparken yanlışlıkla üst kapak elin üzerine düşebilir.Makine ile ilgili en çok beni bu durum rahatsız etti. Özellikle çocuklu evlerde bu durum bence oldukça tehlikeli.

7. yağdanlık eklenebilirdi. hemen makinenin alt kısmına çekmeceli ufak bir yağdanlık harika olurdu. Ön tarafta bir oluk var. Bunun altına tabak konulabiliyor ancak bu makinenin kendisine ait yağdanlığı olması kadar pratik bir çözüm değil.

Aklıma gelenler bunlar. Sonuç olarak makine harika tost yapıyor.. Fiyatı da oldukça uygun. Yabancı marka olsaydı en az bunun üç dört misli fiyatı olurdu.

Firma sahibi veya yetkilisi (anladığım kadarı ile sahibiydi) ile telefonda ufak bir sohbet yaptım. Anladığım kadarı ile amatör ruhla profosyonel işler yapmaya çalışmaktalar. Takdir ediyorum.. Başarılarının devamını da dilerim. Ancak bunu bir adım ileri götürebilmek için tüketicinin taleplerine biraz daha dikkat etmelerini beklerim..

Fiyat çok önemli ama herşey de fiyat demek değil. bunun on misline gözünün yaşına bakmadan, tereddüt etmeden tost makinesi alanlar var.

Umarım kendilerini geliştirirler. Burayı okuduklarını biliyorum. Tabi fiyatlarınızı çok arttırın ve daha fonksiyonel ürünler çıkartın demiyorum. Ama optimal, ergonomik ve ekonomik koşulların asgari bir araya geldiği çözümler yaratılabilir. Bundan hem biz hem kendileri menfaat sağlarlar.

Herkese hayırlı alışverişler dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jehu -- 19 Şubat 2019; 13:57:50 >

• korayakbiyik kullanıcısına yanıt
    eski tasarımların üst kapak bağlantı noktası sorunludur, ekmeği bastırınca arka kısım kalkar zorlayınca bağlantı yerinden çıkar işkenceye dönüşür ...
    bunlar kullandığım 2 farklı makinenin tecrübesiyle sabit, fakir'i neyse ki iade ettim ama korkmaz'da iş işten geçmişti ... ben bu konuyu nasıl açtım sanıyorsunuz ...
  • Tost makinesi almanin bu kadar çetrefilli olduğunu bilmezdim. Hoş şimdiye kadar kullandığım makinelerde kismen tecrübe etsem de bu sefer yine acemiligimi daha iyi anladim.

Bütçem en fazla 600 lira idi.

Tost makinesinde kriterlerim şunlardi,

1-şık olması

2- tostu bastirdigimda arka kisminin kalkmamasi,

3- plaka ve malzeme kalitesi,

4- servis yaygınlığı,

5- satın aldığım yerin güvenilir olmasi

Buradaki tavsiyeleri de dinleyerek dökümix ve türevlerini inceledim. Ancak plastik kalitesi ve servislik bir durumda muhatap bulma konusunda sıkıntı yaşayacağım icin ilk basta eledim. Şıklık konusunda zaten eşim beğenmemişti.

Daha önce kullandığım Tefal Gourmet Grill serisi tost makinesini 2017 yılında almıştım. Kullandığım süre içerisinde hiç memnun kalmadım. Tostu bastırmaya gelmiyor hemen arkasi kalkıyor, çok hantal ve plakaları cabuk soyuldu. Biz de koydeki evimize kaldirdik. Üst kısmı dehşet ısınıyor isi ayarını bir türlü tutturamiyorduk. Asla tavsiye etmiyorum. Yeni serilerinin de cok farklı olduğunu düşünmüyorum.

Teknoloji marketleri dolasirken Arzum marka ürünlere baktim. 2023 model dışındaki bütün modelleri inceledim. Plastik kaliteleri ve genel duruşları açıkçası hiç hoşuma gitmedi. İşçilik hataları, plakalarin daha kullanılmadan soyulmuş kısımlarının olmasi ve ozellikle bastırdığımda arka tarafının şaha kalkmasi kafadan elememe sebep oldu.

Ancak Arzum metallium modelini ayrı tutuyorum, gerçekten kibar, malzeme kalitesi yeterli, plakaları sağlam bir cihaz. Ancak bastırmaya gelmiyor hemen arkası havaya kalkıyor.o yüzden onu da istemedim.

Sira geldi arnica tostit modeline. Cihaz o vakte kadar baktığım makineler arasında en tok duran ağırlığı ve duruşu ile ilgimi çeken bir cihaz oldu. Ancak ön Panelinin belli bir sure sonra ısınmadan mütevellit çıkması, plaka kenarlarında capaklar, ufak kozmetik hatalar ve özensiz işçilik, en önemlisi bastırınca arkadan kalkmasi (arzum kadar değil tabi) almama sebeplerim oldu. Ancak fiyatına göre bence f/p ürünü olmuş. Amazonda 384 liraya kadar alınabiliniyor.

Hemen akabinde Korkmaz tostkolik ve castron modellerini inceledim. Gayet ağır, tok, şık modeller. Bastırinca arkadan kalkma sorunu kesinlikle yok. Ancak plastik kalitesi, ısı ayar düğmesi 3.sinif kalite desem yeridir. Hiç yakışmamış. Ayrica yorumlarda okuduğum "ısındığında üst Kapak kendi kendine düşüyor" yorumlarının fazla olması ibreyi çevirmeme sebep oldu.

Arnica tostit modeline cok benzeyen King 462 grillmaster ürününü inceledim. Arnica için yaptığım yorumun aynısını burada da yineliyorum. Tostit modeli yerine bence bu ürün alınabilinir. 4 yıl garanti de cabası. Ancak benim kriterlerime uymadi.

Karacanin inox granit modeline denk geldim bir AVM de. Ürun inox, ağır, tok ve Rezistansı seramik bir kapakla gizlenmiş. Direk plakalari ısıtmıyor, daha homojen ısıtma sağlıyor - MUŞ. muş diyorum çünkü kendim tecrübe etmedim. Plastik kalitesi hariç inox kalitesi, menteseleri, duruşu on numara. Kesinlikle arkadan kalkma sorunu yok. Kafamı en cok karıştıran model oldu. Ancak plastik ısı ayar düğmesi, yağ kabı plastik kalitesi cok ama cok kötü. INOX kasası parmak izi tutmuyor ama teşhir ürünü olan üründe çok fazla kilcal cizik vardı. Esimin de inoxu temizleme konusunda isteksiz olmasi elememe yetti.

Ayni magaza da internette satışı olmayan karaca biogranit tost makinesi gözüme çarptı. Kasasi Gayet şık, sağlam, ağır, malzeme kalitesi üst düzey olan bir cihaz. Ancak inox olması ve çıkarılabilir plakalarinin aşırı sallanmasi ve inox olması beni kendisinden soğuttu. Ancak halen aklımda olan bir model. Ha bu arada rezistans bu modelde seramik bir kapakla gizlenmemis, bu da beni epey şaşırttı. Biogranit modeli inox granit modelinde daha üst bir model oysa ki.

Emsan bella gusto tost makinesi de inceledim Karaca mağazasında. Kibar, malzeme kalitesi vasat üstü, plakalari çıkarılabilir olmasına rağmen kesinlikle sallanma ve oynama olayı yok. Bu özelliği ve ust kisminin isinmamasi cok hosuma gitti. Ancaaaak bastırınca arka kisminin kalkması ve acma kapama düğmesinin dandikligi magazadan çıkmama yetti de artti bile.

Cok uzattım farkındayim final kismina geldim.

Fakir taste njoy tost makinesi

Gayet şık, ağır, menteşe ve üst kapagi tutan hareketli kisim mekanizması sağlam, plakalari çıkmayan, kasaya menteşeye sabitlenmiş olmasi, çabuk isinip geç soğuması ve arka tarafının kalkmamasi almama yeterli oldu. Malzeme kalitesi gayet yeterli, özellikle yaptığım tostlari eşit şekilde isitmasi ve ezmesi beni çok mutlu etti. Bilen bilir, Ordu da tost cok sevilir Ordu tost ekmeği ve ordu tost sucuğu adi altinda ürünlerimiz bu iş içindir. O bufede yedigim Ordu tostu lezzetini bu üründe yakaladım. Pişirme kagidi kullanarak yapmama rağmen ısıyı tosta verme, iç malzemesinin pismesi konusunda hiç problem yaşamadım. 2000w lik gücüyle termostatı orta kademeye getirmem ile tost yapacak ısıya gelmesi 1-2 dakika arasında gerçekleşiyor.

Pişirme kağıdı kullanmasaniz bile kendi plakalarinin temizliği cok kolay, bir peçete ile rahat temizlersiniz. Plaka derinliği cok fazla değil bu yüzden temizlenmesi daha kolay. Saga sola yağ akar korkunuz olmasın derinliği gayet yeterli. Arka kısmında yag akacak kismi ve yag kabi mevcut. Ancak kab kucuk ve plastik kalitesi vasat alti bence. Ancak genel plastik kalitesi gayet iyi olmakla birlikte, ozellikle üst kısmın sağlamlığı, metal kısımlarının tokluğu ve kalınlığı, menteşe sağlamlığı bastırınca dengeli basması benim en sevdiğim özelliği

180 derece açılma özelliği yok, zaten benim için gerekli bir özellik değildi. Evde ızgara yapma durumu özellikle açık bir şekilde yapma, evde hanımdan dayak yememe sebep olur. Yok yag sıçradı, yok duman oldu vs hiç cekemem.

Velahasili kelam mesajimin sonuna geldim. Fakir valery modelini de inceledim. Taste njoy modeli ile benzer yorum yapabilirim. Ancak plakalarinin çıkıyor olmasi ve eşimin tabiri ile "cok teferruatli" olması sebebi ile vazgeçtik.

Yukarıda inceledigim modeller ile ilgili sorunuz olursa burada cevaplarım. Çünkü aklima gelmeyen kısımlarda var. Herkese sağlıklı günler dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cotyora667 -- 13 Mart 2021; 18:8:13 >

• Tost makinesi tavsiyesi kullandığını övmekle veya zanla olacak iş değildir. Şimdi bu konuda size gerçekten faydalı olacak naçizane bilgilendirmelerde bulunacağım.

Öncelikle ürün alırken fiyat performans değerlendirmesi göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca çok bilindik popüler bir marka evet tüketiciye güven veriyor ancak en az onun kadar kaliteli ürünler üreten firmalar da var. Kişi bu konuda bütçesini ne kadar zorlayabilir..ve gerçekten harcadığı paranın karşılığını alabilir?

Piyasada pekçok marka ve model var..bence %90ı işe yaramaz..özellikle model konusunda..insan gerçekten tükenen kaynaklar, emek ve sermaye açısından düşünüyor ve üzülüyor ,gerçekten bu işin sonu ne olacak diye.. ( Düşünsenize..bir ürünün ortaya konulmasında sarfedilen çabayı..bir tost makinesini yapmak için başında onlarca mühendis tasarımcı ve dahası bir veya bir kaç patron var..ve hiç biri bu boktan ürünün bir boka yaramadığını göremiyor..hayret yahu! ) ve bence burada tüketici çok bilinçli olmalı. Adeta kötü kalite kötü tasarım kötü fonksiyonellik kötü hizmet sunan firmaları cezalandırmak veya en azından onure etmemek gerekiyor. Neden bu kadar katı olmak gerekiyor? Çünkü para kolay kazanılmıyor ve paramız sırf pazarlama stratejileriyle egoistçe iç ediliyor..

Tost makinesi almak ve keyifle tost yemek mi istiyorsunuz? Öyleyse kesinlikle ama kesinlikle büfe tipi diye adlandırdığımız ürünler tercih edilmelidir. Büfe tipi tost makinelerinde tutma saplarının üst plakayı-tablayı kavrama noktaları orta veya ortaya yakın merkezlerdir ve bu tostu yaparken orantılı baskılama yapmanızı hem daha lezzetli hem daha pratik tost yapmanızı sağlar.. Diğer tip tost makinelerini tutma saplarından sıktığınızda sıkma noktası arka merkezli olduğundan tost ekmeğinin belirli kalınlığından dolayı üst tablanın arka kısmı yukarı doğru kalkacak ve tostunuzu sıkıştırmayacak veya en azından bu dengeli bir sıkıştırma olmayacaktır. Tostun sıkıştırılması işlemini bir bez yardımıyla sıcak makinenin üzerine gerisinden bastırarak gidermeye çalışacaksınız.Bu da yaptığınız işi hem çileli bir hale getirecek hem de verimsiz-lezzetsiz.. ha ayrıca bu tip makinelerde yerleştirdiğiniz ekmekleri sıkıştırmak istediğinizde arka taraf sıktıkça daraldığından ekmekleri öne doğru iter..siz de o sıcak makinenin içine elinizle ekmekleri geri ittirmek zorunda kalırsınız..büfe tipi tost makinelerinde ise kollar üst tablayı ortadan tuttuğu için sıkıştırma işlemini yukarıdan aşağıya düz yani alt tablaya paralel bir şekilde bütün yüzeyiyle dengeli bir şekilde yapacağı için tost ekmeklerinde ileri-geri kayma olmayacak, ayrıca tostun ne kadar kalın veya ince olması gerektiğine uyguladığınız baskı netice verecek..

İyi tost nasıl yapılır derseniz onu ben anlatmayacağım..profesyonel tarifler bile var..açın okuyun o tarifleri..ben iyi makineyi anlatmaya çalıştım hem de marka bile vermeye gerek duymuyorum.

Diğer önemli husus makinenin koluna bastırdığınızda makinenin bütünüyle öne doğru bayılmaması..inanın bu tip makineler sizi çileden çıkartmaya birebir..Bunun olmaması için tost makinesinin ayaklarının öne doğru çıkık veya gövdenin öne doğru yayvan olması..yani ağırlık merkezi önde olacak. Adam yapmış o kadar emek vermiş süslemiş püslemiş koskoca markayı basmış üstüne ama bu hayranlık koluna ufak bir bastırmayla öne doğru yıkıldığını görünce sönüp gidiyor..ben inanın o makineyi o şekilde yapan firmaya patronuna mühendisine çok...........Neyse.

Kalite..Kalite kavramı genel kabul görür çerçevelerde kişiyi tatmin eden bir kavram..Ama en nihayetinde o da göreceli. Herkes bildiğiyle yetiniyor..daha iyisini görmeyen bilmeyen elindekinin en iyisi olduğunu zanneder. Döküm olanlarla teflon kaplamanın mukayesesi işi çözecek tabiki..Döküm derken aleminyum değil demir dökümden bahsediyorum.Demir döküm plakalar hem dayanıklılık hem de sağlık açısından daha elverişli..üstelik ayrı bir lezzet katıyor tostunuza..ama döküm olanlar pahallı..

Teflona gelince bu malzemenin sağlıksız olduğu pek çok kurum ve otorite tarafından kabul edilir oldu. "Kaliteli teflonlar da var tabi ki" diyenlere de zehirin kalitelisi olsa ne olur diyeceğim.

Gerçek demir döküm olan makineler için popüler olmayan markalara yönelebilinir. Kesinlikle almışken iyisini alın..almanlar ne diyor.."ucuz mal alacak kadar zengin değilim" ve de sağlığınızı her şeyin ötesinde düşünün. En iyisi derken en pahallısını demiyorum. Bütçenizi sizi sarsmayacak derecede zorlayabilirsiniz.

Seramik.. bizlere hep sıcak hatta doğal bir malzeme duygusu vermiştir değil mi? Şimdilik yarar ve zararları konusunda tatmin edici bilgiler yok..ama zararları olmadığına dönük açıklamalar daha çok. Bu ileride zararlarının olmayacağı anlamına gelmiyor tabiki. Teflonda ilk çıktığında sağlıklı olduğu yönünde açıklamalarla mutfaklarımıza girmedi mi? Seramik daha doğal bir malzeme olması dolayısıyla bize sempatik geliyor sanırım. Bunu zaman çözecek..bilimin ışığında seramiğin hayatımıza neler kattığını ya da hayatımızdan neleri aldığını zamanla daha net göreceğiz.

Şu linkten de -kafanızı karıştıracak belki ama fikir edinmek açısından yararı olacaktır diye- konuya bir bakın derim. Özellikle yorumlar bölümüne..

http://kobicanindunyasi.blogspot.com/2012/03/seramik-teflon-celik-tencere.html

Diğer bir husus plakaların ayrılabilir yani çıkarılabilir olmaları.. Biliyorsunuz ki sağlık açısından plakaların iyi temizlenmesi gerekiyor. Bunun içinde pratik bir şekilde sökülüp takılabilenleri tercih edilmeli. Hem döküm hem de çıkarılabilir plakalı..Çıkarılabilir olmayan döküm alıyorsanız zahmetine katlanmayı göze alıyorsunuz demektir..ama ne olursa olsun temizlik temizlik temizlik.

Tost yapmanın dışında yok cızbızmış yok kanatmış balıkmış ooo çok güzel oluyormuşş..ya tamam o işin ekstresi olsun da, bu iş için tost makinesi profesyonel bir araç değildir. Ama illa ben onuda yapacağım derseniz sizi ondanda geri bırakmayacaktır bir nebze. Bu damak tadı da kültürle, yaşamışlık ve alışkanlıklarla ilgili bişey. İyi bir çay tiryakisi karadenizliye falancaların çok iyi çay yaptıklarını söylemek gibi bişey bu! Valla ben memleket adı vermedim..Ben şimdi Erzincan dedim mi? Yemezzzz!!! Pardon içmez! İşin şakası memleketimin (güzel ülkemizin) her bir köşesi apayrı güzellikler taşıyor.

Kaliteyi uygun fiyata almak..işte bu bütün mesele! bu da piyasayı araştırmaktan geçiyor..Ve maalesef bilinen klasik mağazalar sanal mağazalardan ekseriyetle pahallı..Adeta klasik satış mağazalarımız sanal mağazaların teşhir ve tanıtım yerleri olmuş durumda..zamanın kaçınılmazı bir durum..galiba bişeyler çok değişti ve daha da değişecek. Neyse görerek almak diyeceğim ben buna..bu çok önemli. Gidin mağaza mağaza gezin..sorun öğrenin gözlemleyin ölçün biçin ve satınalma kararınızı verin..tabiki en uygun nerden alacaksanız.

Aslında itiraf etmek gerekirse tost yapmak öyle göründüğü kadar da ucuz bir şey değil. Makine iyi olacak kullandığın malzeme kaliteli olacak..gidersin bir cafeye 3 liraya nefis bir tost yersin,nefsini hoş edersin..gelirsin eve bir tostu 1 liraya (ve hatta 50 kuruşa) mal edersin ama ipin ucunu kaçıracağın için kendi ocağına incir ağacı dikersin! Ama tost da bi tutku işi..ve kendin yapıyorsun ellerinle..hele bir de püf noktasını yakaladıysan bu işin..hatta farklı denemelerinde varsa..işte keyif yapmak bu! bu işin keyfi burada.. Sonra birbirinize mesaj çekersiniz "tostumu yedim,gel!"

Hayırlı tost yemeler efendim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meyveoz52 -- 18 Nisan 2013; 1:41:20 >

• O nasıl bir alıntıdır yahu?
  • Merhabalar,

Delonghi 900c alalı 10 gün oluyor.Almak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla biraz makineden bahsedeyim.

Makine 2 seramik plaka(Düz plakalar verilmiyor) 2 yağ toplayıcı ve 1 spatula ile geliyor.Makinenin distan görünüşü gayet şık,kolları ve kendisi gayet sağlam görünüyor.Plakaları takıp çıkarması çok kolay.Üst plaka çok sağlam oturuyor tıkırdama vs yapmıyor.Alt plakanın altı biraz yaylı gibi yarım cm aşağı yukarı hareket ediyor.Özellik olabilir :)

Makineyi tost ve kırmızı et yaparken deneme fırsatım oldu.henüz tavuk vs denemedim.Tost konusunda makine kendine düşen görevi yerine getiriyor.
    Gayet güzel tost yapıyor.Yapışma vs kesinlikle yapmıyor.Yumurtalı kavurmalı sucuklu kaşarlı her türlü tostu başarıyla yaptı.

Izgara ksımına gelince 1500 watt bana pek yeterli gelmedi.Antrikot et yapmayı denedim makinenin ısısı yeterlid değildi.benim için yeterli ısı makineye 5cm elimi yaklıştığımda tutamayacak kadar ısınması gerekir.5.kademeye kadar getirmeme rağmen bukadar ısınmadı.Aslında eti pişirdi pişirmedi değil ama yüksek ısı olmadığından mühürleme işlemini yapamadım.Ayrıca uzun sürede pişti.

Tavuk yada başka etlerde daha başarılı olabilir.Denediğimde tekrar kısa bir inceleme paylaşırım.
    Ben N11 193 tl satın aldım.Aslında Tefal gourme grill alacaktım.280 tl falan fiyatı vardı.Onun ızgara kısmı 2000 watt denemedim ama keşke tefal alsaydım
    dedim.Burada tefal hiç tercih edilmediğinden diğer markalar tercih edildiğinden bende delongnhi markasını seçtim.Tost için mükemmel ama ızgara için bir daha düşünün derim..

***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ...***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ...***TOST MAKİNESİ TAVSİYELERİ*** ...

Edit: Resimler çıkmamış tekrar yüklemeyi dendim ama yine olmadı :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksoy84 -- 20 Nisan 2015; 9:23:20 >

• korkmaz a328'den resmini çekebildiğim ilk performans. ekmek, dilimlenmiş tam buğday ekmeğidir. diğer bildiğimiz somun ekmeği kadar çökmüyor ekmekler ama ben biraz bastırdım. makinanın arkası kalkmıyor. bir tanesini kendime çok pişmiş, diğeri hanım ve kızıma normal hazırladım. çok beğendiler
  • merhaba arkadaşlar tost makinesi üzerine uzman bir kişi olduğumu düşünüyorum fayrinoks dökümix dediğiniz ürün hakkinda size geniş bilgi vermek istedim
    yuzeyinde teflon kaplama yoktur kanserojen içermez aliminyumda bir kanserojendir.teflon bir sure sonra aşınır ve aşınan bir kısım teflon gıda yoluyla vucudumuza taşınır ısınınca tepkimeye girer ve tostunuza malesef
    kimyasal kalıntı birakır. teflon aşındımı altındaki alimınyum teflondan masum değildir.
    dökümix in tablaları
    demir dökümdür ( eskiden kullandığımız üzerinde ekmek kestane pişirdiğimiz sobaların uzerindeki dökümden.)
    plakalar incedir 2.5 mm kalınlığında o sebeple hızlı ısınır 3 dakıkada 180 dereceye çıkar
    maximum 320 dereceye kadar çıkabilir.
    fayrinoks sanayi tipi tost üretir yıllardır günde yırmi dört saat çalışabilen tost makineleri üretir rezistans ve termostatlar özellikle kablolar ona göredir
    dökümix fayrinoksun yan ürünüdür aynı kalitedeki kablo rezistan ve termostatları dökümixlerde kullanmaktadır. evde haftaba bir iki kere on dakkalık bi çalışma ile
    yırmi otuz yıl kullanım omrü olacağı kanaatimdeyim. ağırlığı 7.5 kilodur.
    kulbu tek parça u seklınde yekparedir seklinde ve gevseyecek bi pozisyonu yok tur. civalı termost sayesin dökümün ısısını algılar sabit ısıda kalır
    paslanma konusuna deyıneyim
    zaten tost yaparken yağ kullanıyoruz. bu yağı tost makinesinin dökümü emer ve paslanmayı engeller ve yapışmaya da engel olur ıyı günler

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.