Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkındaki Sorularınız

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
14
Favori
20.733
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bireysel Emeklilik Sistemi hakındaki tüm sorularınızı bu topiğe atabilirsiniz...

• quote:

Orijinalden alıntı: asewes

Bireysel Emeklilik Sistemi hakındaki tüm sorularınızı bu topiğe atabilirsiniz...

Yeni sistem ile neler gelicek

Kesintiler azalacakmi

Devletin bu %25 ekstra verecegi prim biraz sacma oldu bence 5 yilldir bes var bende yeni girinde bu %25 aliyor bende ne anladik bu isten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

quote:

Bireysel Emeklilik Sistemi hakındaki tüm sorularınızı bu topiğe atabilirsiniz...

Kesintiler azalacakmi

Devletin bu %25 ekstra verecegi prim biraz sacma oldu bence 5 yilldir bes var bende yeni girinde bu %25 aliyor bende ne anladik bu isten

burdada siz
    dipçik kişisel görüşüme göre bireysel emeklilik sistemi tamamen gereksiz ve dolandırıcılık bile denebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi labidu -- 2 Ocak 2013; 1:50:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: labidu

quote:

quote:

Kesintiler azalacakmi

burdada siz
    dipçik kişisel görüşüme göre bireysel emeklilik sistemi tamamen gereksiz ve dolandırıcılık bile denebilir.

5 yilda 10.000 tl para biriktirdim

Tas atmadim kolum yorulmadi

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kesintiler azalacakmi

burdada siz

aylık fon ödemeniz125 tl sanırım.fondan ayrılma şartlarını biliyormusunuz?ayrıca şuda var sübvanse ediliyorsa piyasadan mevduat toplama ihtiyaçları var.fondan ayrılmak istersenız vergi v.b kesintiler olacak aynı parayı birleşik faiz türünde faize yatırmak ekonomik olarak daha karlı ayrıca istediğiniz an mevduatınızı çekebiliyorsunuz.

• Neden bu konuya? Sen mi yanıtlayacaksın yoksa ortam hazırlanmasına mı vesile olmaya çalışıyorsun?
  • bende şunu merak ediyorum
    10 sene yatırıp emekli olan varmı?

varsa şuan net nekadar maaş alıyor?

aylık şuan 170 tl yatırıyorum 16--18 aydır.

10 yıl dolup 55 yaşında bizi emekli attiklerinde alın size bugünün yatırdıgınız paranın degerinde aylık 170 tl derlerse tamamen kandırıldık demek.

devlet burda asıl hatalı!
    sigorta ücreti 350 tl ise
    bu şekilde istege baglı 10 yıllık sigorta açsa
    kardesim sen her ay 350 sigorta ile ek yatırsan emeklilik yaşın geldiginde en düşük emekli ile aynı maaş ı
    sen 175 yatırırsan emeklilik yaşın geldigi zaman o günkü asgari ücretten %15 eksik alırsın vs vs düzenleme yapılsan herşey ortadan kalkmış olu.r

kaldı 8.5 yılım ama 55 yaşında bugünün degeri ile yatırdıgım aylık kadar verirlerse resmen öpmüşler bizi demek.

emekli olan varmı ne yatırdı aylık ortalama ve ne alıyor şuan bunu çok merak ediyorum.

• quote:

quote:

quote:

Kesintiler azalacakmi

burdada siz

Neye göre hangi dayanağa göre konuşuyorsun kardeşim çok kızıyorum bizim insanımıza tüm dünyada uygulanan uygar medeni olan tüm milletlerde bulunan bazılarında zorunlu olan bir sistemdir Bireysel emeklilik sistemi, ben bu işin eğitimini alıp 4 sene finansal danışmanlığını uzmanlığını yaptım hangi bilgiye göre dolandırıcılık gibi bir iddaada bulunuyorsunuz? uzun dönemli yatırım para biriktirmek isteyenler için çok iyi bir finansal sistemdir eğer karşımda konuşabilecek bilgideyseniz buyurun bana neden dolandırıcılık olduğunu anlatın öyle laf at git yok...

Bayram seyran oldumu ihtiyaç kredisi alıp yada ev,araba için konut kredisi alıp bi ton faizle 10 senede geriye bir kamyon para ödeyen insanım 10sene bes'e her ay 150-200tl ile ödemeye başlasa 10 sene sonra devlet katkısıyla 50-60bin tl olan birikmiş parasıyla alamayacağı düzgün araba olacağı gibi 300-350 tl ile başlasa minumum 80-90bin tl olur ev peşinatını bile çıkartır.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kesintiler azalacakmi

burdada siz

aylık fon ödemeniz125 tl sanırım.fondan ayrılma şartlarını biliyormusunuz?ayrıca şuda var sübvanse ediliyorsa piyasadan mevduat toplama ihtiyaçları var.fondan ayrılmak istersenız vergi v.b kesintiler olacak aynı parayı birleşik faiz türünde faize yatırmak ekonomik olarak daha karlı ayrıca istediğiniz an mevduatınızı çekebiliyorsunuz.

Yeni yasada toplu pardan vergi kesintisi kalktı dostum sadece kazançtan var vergi kesintisi uzun vadeli bir yatırım düşünülüyorsa vadeli hesap sana %25 devlet desteği veriyormu? ayrıca istediğin fon seçenekleri sağlıyormu? bunda kamu fonlarıda alabiliyorsun ki benim en önerdiğim fondur birkaç sene önce %23lere çıkmıştı getrisi, fondan ayrılma şartı dediğiniz senelik 4 kez fon değişiklik hakkınız vardır sistemden ayrılırken sadece bulunduğunuz şirketin ertelenmiş giriş aidatı varsa o kesilir ki olmayan planlar mevcuttur bu planlarda da istediğiniz zaman paranızı çekebilirsiniz ama karşılaştırmamak lazım bes uzun vadeli olması gerekir mevduat ayrı bu ayrı ayrıca devlet en son batan bankalardaki hesapların 50bin tllik kısmına kadar garanti veriyordu beste sınır yoktur mevduattaki hesabınıza haciz veya el konulabilir besteki hesabınız dokunulmazdır

• quote:

Orijinalden alıntı: Nétwork

Neden bu konuya? Sen mi yanıtlayacaksın yoksa ortam hazırlanmasına mı vesile olmaya çalışıyorsun?

Hiç farketmez ben yanıtlarım diğer bilgili arkadaşlarda yazabilir
  • quote:

quote:

Kesintiler azalacakmi

yeni sistem ile ayrılırken kesilen toplu tutardan %25 vergi kaldırıldı hatta eski ayrılanlardan 2007 yılı ve sonrası ayrılanlara yapılan kesinti geri ödeniyor eskiden ödediğinize devlet vergi avantajı sağlıyordu şimdi:
    Devletin yatırdığı katkı payı için hak ediş süreleri bulunuyor. Katılımcı ilk üç yıl içinde sistemden çıkarsa alınamıyor.
    Üçüncü yılın sonunda katılımcı devletin yaptığı katkının %15'ini,
    altıncı yılın sonunda %35'ini,
    onuncu yılın sonunda %60'ını,
    emekliliğe hak kazandığında ise tamamını alabiliyor.

ama siz eski girişli olduğunuzdan 1 sene erken bu hakedişlere sahip olacaksınız
    Diğer sorular ve kaynak için güzel hazırlanmış linkler var bazı şirketlerin:

http://www.garantiemeklilik.com.tr/pages/bireysel_emeklilikte_yeni_donem.aspx?gclid=CJ392oDTyLQCFVG6zAodIAcAeQ

http://www.avivasa.com.tr/web/153-1059-1-1/avivasa_-_tr/bes_yeni_donem/bes/devlet_katkisi_uygulamasi

http://www.ykemeklilik.com/Content/beste-devlet-katkisi.aspx

http://www.allianzemeklilik.com.tr/DB/Documents/BES_SSS.pdf

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kesintiler azalacakmi

burdada siz

Neye göre hangi dayanağa göre konuşuyorsun kardeşim çok kızıyorum bizim insanımıza tüm dünyada uygulanan uygar medeni olan tüm milletlerde bulunan bazılarında zorunlu olan bir sistemdir Bireysel emeklilik sistemi, ben bu işin eğitimini alıp 4 sene finansal danışmanlığını uzmanlığını yaptım hangi bilgiye göre dolandırıcılık gibi bir iddaada bulunuyorsunuz? uzun dönemli yatırım para biriktirmek isteyenler için çok iyi bir finansal sistemdir eğer karşımda konuşabilecek bilgideyseniz buyurun bana neden dolandırıcılık olduğunu anlatın öyle laf at git yok...

Bayram seyran oldumu ihtiyaç kredisi alıp yada ev,araba için konut kredisi alıp bi ton faizle 10 senede geriye bir kamyon para ödeyen insanım 10sene bes'e her ay 150-200tl ile ödemeye başlasa 10 sene sonra devlet katkısıyla 50-60bin tl olan birikmiş parasıyla alamayacağı düzgün araba olacağı gibi 300-350 tl ile başlasa minumum 80-90bin tl olur ev peşinatını bile çıkartır.

bende sizin son cümlenize takıldım

bireysel emeklilik ne demek_?

10 yıl sonra senin bankada 50**60 bin biriktirik al sana 50**60 ne yaparsan yapmı demek_?

bu emeklilik ise bu adam zaten ayda 200 köşeye koysa 200 x 12: 2.400 tl x 10 sene : 24.000 tl faizsiz bankaya atmış olur.

her sene altın alıp köşeye koysa şuan 95 tl olan altın 10 sene sonra 1.000 tl yi gecer.

24.000 x 1.000 tl desen : 240 bin tl
    hani vadandaş bunu yapamıyorsa banka deseki kardeşim sen getir paranı biz senin adına altın alıyoruz ve altın olarak tutuyoruz dese olay yine biter.

şimdi asıl konu şu bu bireysel EMEKLİLİK sistemi ise neden herkes biriken ve çekilecek paradan bahsediyor_?
    sen 10 sene her ay ödeme yap 10--20 senede artık yaşın tutmasını bekle ve bunun sonunda al kardeşim sana 1 araba. HAAAA daha çok istiyorsan 200 degil 300**500-1000 yatırsaydın sanki parayı yoldan topluyoz. 300 --350 yatırdıktan sonra aç bir dükkan yada git ssk yaptır kendini bundan daha iyi.

anlatmak istedigimi anlatabildimmi bilmiyorum saat çok gec

bence kardeşim buna standart konulmalı
    benim için 55 yaşında oldugumda hesabımda 60 yada 300 bin degil ogünün şartları ile en az ogün kü asgari ücretle bir ömür boyu emekli olmak önemli.

şuan sigorta ücreti 350 tl diye biliyorum
    mesela sen sigorta üceretinin yarısını 175 tl yatırsan emekli oldugunda o zamanın asgari ücretinin aynısı
    mesela seneye sigorta ödemesi 400 oldu ise sende 200 yatıracan

ha olduda senin durum biraz daha zor 100 tl yatır asgari ücretten %33 eksik al
    ha olduda sen 350 yatırdın ozamanda asgari ücretten %50 fazla ücret alırsın gibi bir sabitleme yapılmalı.

yoksa sonu ne olacagı belli olmayan bir boşluktan başka bişey degil.
    ben EMEKLİLİK İSTİYORUM PARA DEGİL!

• Anlıyorum fakat sizin bu dediğiniz ülkemiz norveç isveç gibi zengin ve bilinçli olur bireysel emeklilik fonları avrupa ülkelerinin bazılarındaki gibi ülke ekonomisinin birkaç katına ulaşırsa bu dediğiniz standart mümkün olabilir sistemde emeklilik seçeneği bulunacak ama içerideki tutarınıza göre maaş seçeneği sunulacak istediğiniz şirketten teklif alabileceksiniz ama aylık 100tl yatıran ile 500tl yatıran arasında müsadenizle fark olsun

her sene altın alıp köşeye koysa şuan 95 tl olan altın 10 sene sonra 1.000 tl yi gecer demişsiniz ben belki 1000 müşteriyle konuşmuşsam 200 kişi aynı cümleyi kurdu hatta okuyan finansal danışman arkadaşlar varsa gülümsemişlerdir bu 200 kişini hiçbiri bu köşeye altın atma durumunu gerçekleştiremedi birikimler harcama gibi kredi kartından çekilmedikçe yalan olur ayrıca diyelimki koydunuz o ayrı bir yatırım aracıdır buyurun biriktirin altında ama ekonominin "altın" kuralı yatırımların sadece bir sepete koyulmamasıdır beste fonlarınızın yatırımlarını yayabilirsiniz.

Son olarak demek istediğinizi anladım sistemde emeklilik seçeneği var uzun yıllar birikmiş paranızla emeklilik seçenekleri alabileceksiniz zaten bu konuda hazine müsteşarlığının şirketlere standardını koyduğu emeklilik demoları var gidip herhangi bir şirkete bu demolardan atıyorum 100bin tl biriktirdim ölene kadar ne kadar maaş alırım deyin size versinler demoyu ama size bir konuda hak veriyorum emeklilik maaşı kısmı biraz daha geliştirilmeli ama yıllar geçtikçe fonlar güçlendikçe bunuda halledecekler çünkü daha 10 senelik genç bizde sistem

• Bir tüyo: 46 ve üstü yaşdasınız diyelim 10 sene bese para yatırın 56 yaşını aştığınız için devlet katkı payının tamamını almaya hak kazanırsınız
  • Böyle bir konuya ihtiyaç vardı.

• yönetim gideri kesilmeyen giriş aidatı olmayan bildiğiniz önerdiğiniz bes şirketi var mı ?
  • Aralık ayında girmiş olsaydın böyle planlar vardı ancak dünden beri büyük emeklilik şirketlerinin yeni değişen planlarına bakıyorum, çoğu giriş aidatı almaya başlamış en fazla 94 tl alabiliyorlar şu anda, gerisi gene on sene içinde sistemden cikacagin yıla göre erteleniyor. Ben sırf bu sebeple aralık ayında girdim giriş aidatı vermemek için çünkü şirketlerin karlılıkları düştü yeni sistemde giriş aidatindan daha fazla kazanmaya calisacacaklardir.
    Ayrıca ygk olmayan bir plan bulamazsınız ama gene bir araştırın bende merak ediyorum ama çok zor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi profesör pato -- 2 Ocak 2013; 9:19:03 >
  • Öncelikle konuyu açan arkadaşa teşekkürler. Hep birlikte güncel tutalım.

Örneğin ilk mesaja adım adım avantajlar yazılsa fena olmaz.

Ben bu hafta BES' e girmeyi düşünüyorum ve araştırma safhasındayım. duyduğum bilgiler (avantajlar);

1-) örneğin BES' e 400TL ile girdiniz, devlette %25 üstüne ekliyor hesabınıza 500TL yatıyor

2-) ARTI maaş vergi diliminize göre (%15, %25..vs) vergi avantajınız var. yani BES' e 400TL ile girdiyseniz, maaşınız 60TL artıyor (vergi avantajı)

3-) çıkmak istediğinizde önceden toplam paradan %15 kesiliyordu. ama şimdi anaparaya DOKUNULMUYOR. elde ettiğiniz kazançtan yıla göre kesinti var.

4-) Eğer BES ödemesini kredi kartına bağlarsak ekstra bonus mevcut

5-) Açılan hesaba ücretsiz eft-havale-yıllık kart ücreti tanımlanabilir

bunlar doğru mu emin değilim buradan sormuş olayım. varsa siz de duyduğunuz avantajları lütfen paylaşın.

Hangi emeklilik sistemi daha iyi diye bir soru komik mi olur bilmiyorum ama mutlaka bankalar arası bir farklılık vardır. Garantinin müşteri hizmetleri çok iyiymiş diye duydum.

• quote:

Orijinalden alıntı: TWiST_oF_FaCe

Öncelikle konuyu açan arkadaşa teşekkürler. Hep birlikte güncel tutalım.

Örneğin ilk mesaja adım adım avantajlar yazılsa fena olmaz.

Ben bu hafta BES' e girmeyi düşünüyorum ve araştırma safhasındayım. duyduğum bilgiler (avantajlar);

1-) örneğin BES' e 400TL ile girdiniz, devlette %25 üstüne ekliyor hesabınıza 500TL yatıyor

2-) ARTI maaş vergi diliminize göre (%15, %25..vs) vergi avantajınız var. yani BES' e 400TL ile girdiyseniz, maaşınız 60TL artıyor (vergi avantajı)

3-) çıkmak istediğinizde önceden toplam paradan %15 kesiliyordu. ama şimdi anaparaya DOKUNULMUYOR. elde ettiğiniz kazançtan yıla göre kesinti var.

4-) Eğer BES ödemesini kredi kartına bağlarsak ekstra bonus mevcut

5-) Açılan hesaba ücretsiz eft-havale-yıllık kart ücreti tanımlanabilir

bunlar doğru mu emin değilim buradan sormuş olayım. varsa siz de duyduğunuz avantajları lütfen paylaşın.

Hangi emeklilik sistemi daha iyi diye bir soru komik mi olur bilmiyorum ama mutlaka bankalar arası bir farklılık vardır. Garantinin müşteri hizmetleri çok iyiymiş diye duydum.

2. maddede ki avantaj artık yok diye biliyorum.sadece devletin verdiği % 25 var.

• avatarı bugs bunny olan bir sigortacıya hiç güvenmem
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.