Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkındaki Sorularınız (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
166
Cevap
14
Favori
20.742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu sistemde devletin verdiği gibi ölene kadar maaş alıcaksınız diye beklemeyin,mesela 20 bin tl birikti,siz bu 20 bin tl yi parça parça alıcaksınız ondan sonra nanay tek kuruş yok,parasının pul olup,bankaları zengin etmek isteyenler bu sisteme girebilir.
  • Sayın Dilemma'ya özel mesajla bilgilendirdiği için teşekkür ederim.

Maalesef son çıkan mevcut satıştaki 1 milyon konut etkilenmemek kaydıyla daha sonra yaplacak konutlara %18 kdv mevzusu ile benim güvenimi sıfırlandı. Yani ya şu an satılan konutlardan yani mütehatiler şişmiş fiyatlardan sattıkları konutları bitirsinler anlayışı vatandaşın zaten aleyhine. Geçmişte 4-5 sene ödemiş birinin BES miktarının yeni dönemde 1 yıl olarak kabul edildiğini sayın Dilemma bana bildirmiş. Hal böyle olunca 9 sene daha ödemem şart. Bu aslında Kamunun gizli olarak yüksek miktarda hazine bonosu vermesi gibi bir şey , yani bir nevi canlı para akışının devamı gibi düşünüyorum. 9 yıl sonra ise paralar ne durumda olur bilmek hele bizim gibi bir ülkede imkansız. Daha düne kadar köprülerin borcu bitince bedava olacak diyen liderleri de gördük. Yani bizde hayal satılır ve alınır. Bu nedenle çok cazip görünse de mevcut BES sistemindeki en cüzi ödeme miktarını değiştirmeden deva m edecek gibi görünüyorum. Keşke güven sahibi olsaydım ve mutlu bir emekli olarak düşünseydim. Ama bu benim suçum değil. Sorumlu olan 1960 lardan itibaren iktidarda olan tüm hükümet mensupları ve yöneticileridir.
    Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeravalar -- 4 Ocak 2013; 13:40:48 >

• @omaravalar rica ederim bence bu sisteme girmek isteyenler şu klavuzu okusunlar. ben kendimce aile olarak 3 BES planını 1 e düşürdüm. Kötü günler için dursun çocuğumun eğitimi için dursun diyorum. arkadaşların dediği gibi bir miktarda borsada altında değerlendirilebilir. garantisi yok ama yatırım yatırımdır.
    http://www.ingemeklilik.com.tr/Files/sorucevapgenel.pdf
  • quote:

Orijinalden alıntı: LED TOPTAN

quote:

Orijinalden alıntı: dilemma_07

Eşimin 2 ayrı şirketten BES'i vardı. Bunlardan birinden 5. yılımızı aralık ayında tamamladık. 2. sinde ise şubat ayında 5. yılımızı tamamlayacağız. 5. yılla birlikte kesintilerde azalınca eşimle oturduk ne yapalım devam edelim mi ayrılalım mı konuştuk. benimde garanti emeklilikte devam eden BES'im var. şöyle bir karara vardık. 3 ayrı BES yatırmaktansa bu sayıyı bire düşürüp ödeme tutarını arttıralım dedik. ilk önce 5 yılımızı doldurduğumuz ing emekliliğe başvurduk. Bes düşünenlere kaynak olsun
    5.yılda toplam ödediğimiz tutar 7125 TL
    Giriş aidatı 120 TL
    toplam: 7245 tl yatırmışız.
    Şu anki birikim tutarı 6438 TL
    Getiri: 2653 TL
    Birikime yönlendirilmemiş tutar 144 TL
    Toplam: 9091 TL Birikim
    Muhasebeye verdiğimiz makbuzlarla aldığımız vergi iadesi de 1000 tl desek.
    5.Yılda Toplam 10091 TL bir birikim
    2653 Tl getiriden %15 kesinti yapılacağına göre 398 TL çıkaralım
    Toplam: 9693 TL
    Sonuç olarak sıfırdan başlayıp girdiğim sistemden 7245 tl yatırarak 9693 TL ye 5 yılda ulaşmışız.
    bu arada bilinçsiz olarak sisteme girdiğimiz ve yönetim gideri kesintisi %8 olduğu için bankada 570 tl yi arada yok etmiş oluyor.

Ben bu sisteme girerken 10 yıl yatırırım sonra dondururum diye düşünüyordum yeni sistem açıkçası benim gibi eski katılımcıların 5-6-7 yıl yatıranların bu planına engel oldu. Devlet katkısı işi güzel ancak devlet katkısının %60 ını hak etmem için sıfırdan başlayıp 9 yıl yatırmam gerekiyor. Bu nedenle 3 BES yerine tek BES e döndük.

BUNA KİMSE dikkat etmiyor
    neye derseniz

arkadaş 5 yılı aşmış kalmış 5 yıl daha diyelimki 5 sene sonra yaşıda 55 oldu

şimdi içerde 9 bin tl si biriken arkadaşa ne maaş verecekler_?? TEK MERAK IM BU al sana 100--200 tl derlerse alsınlar o parayı............

2: olarak sözümde anlamadıgım bir olay
    bu sistem ne BİREYSEL EMEKLİLİK peki herkes neden 1--2--3--4--5 yıl yatırırdıktan sonra KAÇMAK İSTİYOR nerde ise çogu gitmiş azı kalmış be kardeşim!
    demek ki sisteme gir meniz tamamen hata yada sistem o kadar mantıksız.

birde şunu çözemiyorum bes e aylık 400--500 tl yatırın vs vs sözlerini.
    adamın zaten ssk imkanı olmuş olsa GİRMİYOR BİLE. ssk imkanı yokki bari bes in ucundan tutamda en azından 55 yaşında emekli olurum ama ne verirler ve ne verirlersede ragzı olmaktan başka çagre yok!!

%80 bes düşünen herkes üste yazdıgım mantıkda olan emekliligi hayal. emekli olma ihtimali olmayan. yada 60--65 ssk bagkur tamamlayamam en azından 55 kadar vücudum dinç ken çalışıp kazanır yatırır emekli hakkı kazanırım diyen
    %20 kısmıda zaten ssk lı olup 100--200--300--400 tl gibi rakamların hayatlarında çok önemi olmadıgı yüksek gelirli kısım.

kısaca ben şunu söyleyim. YANDIK TEK KELİME İLE.

20 YAŞINDA İŞE BAŞLASAN 25 sene çalışsan yaş olsa 45 kalsan işsiz 60--65 i sürüne sürüne bekleyeceksin. onun için ha 20 yaşında sigortan olmuş yada 35 yaşında sigortan başlamış bu iki kişi arasında hiç fark yok! tek fark biri genç ken süresini doldurmuş. digeri yaşlı iken zorla çalışmak yada o parayı bulup yatırmak zorunda.

KISACA DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİGİ
    EMEKLİLİK KISMINI BİRYSELİN SONUNA KOYARAK GÖZ BOYUYOR GİBİ!!

YAŞ 35
    16 SENEDİR İŞ YERİ SAHİBİYİM
    gençlik iş yerini babamızın üstüne açtık
    babamızda unutup bizim üstümüze taşımadı!

sonuç hiç bir bagkur sigorta başlangıcım yok
    2011 yılı ile bireysel emeklik için 170 tl ödüyorum
    02.01.2013 yılı itibarili ile bagkur başladı!

sıkıntı 60--65 yaşına kadar iş yeri çalıştıracagımı yada başka bir iste çalışıp emeklilik süremi dolduracagımı sanmıyorum!!
    55 yaşında BES ten emekli olacam ama sanki 55 yaşına kadar her yıl 170 ikinci yıl 180 üçüncü yıl 190 tl vs vs devam şeklinde bankada altın vade ve dövizde kalsa eminimki BES E 10 basar!! olurda çekerim diye SADECE EMEKLİ olabilmek için BES teyim. oda beni pisman ederse walla düşünemiyorum :)!

benim mantık ım yeni bir bes yapmalı sigortan vs vs yoksa zorluk çekiyorsan
    sigorta piriminin yarısını yatır
    seni 10 yıl sonra asgari ücretin %50 düşü ile emekli edelim

sigorta ücretinin tamamını yatır
    seni 10 sene sonra asgari ücretle emekli edelim

sigorta ücretinden biraz fazla yatır
    seni 10 sene sonra asgari ücretten %10--20--30 vs vs üstünde emekli edelim

gibi garantili ve teşvikli bir sistem kurulmalı.

YAW HALA BESTEN EMEKLİ OLANI GÖREMEDİM!!

böyle bir sistem olmadıkça bilinçsiz bir yolda kuyuya bakan delilerden farkımız yok!!

ne kadar güzel dimi devlet böyle bir şey yapsa kesin hepimiz atlarız.
    ama şurası gerçekki emekli kesim devletin sırtında bir yük ve bu yük gittikçe artacak şurası bir gerçekki sistem aslında iflas etmiş ama yeni gelenleri öldürerek eskileri yaşatmaya çalışıyorlar.bu beni adalet sistemime ters 55 yaşında herkesi emekli ederim ve sistemin geliri neyse herkese bölerim 10 milyon emekli ortalama 800 milyon alıyorsa rakamı aynı anda 20 milyona çıkartırım herkes 400 milyon alır.
    bu bes sisteminn anladığım şudur siz 100 lira ödeyerek sisteme girersiniz 15 sene ödersiniz son ödediğiniz prim miktarı sizin maşınız olur (tabi her sene %10 artırmak kaydı ile)diyelim 15 sne sonra 400 lira prime ulaştınız en az 15 yıl 400 lira üzerinden maaş alırsınız mesela başka hiçbir güvencesi yoksa devlet destği ile bu maaş ömürboyuda olabilir en azından öldükten sonra biter, şimdiki gibi karısına kızına geçmez.

• sistem böyle olunca
    resmen kendi kendimize kazık atıyoz demek!
    şuan için çözüm yok bakalım degişen gelişen bişey olacakmı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TWiST_oF_FaCe

Emeklilik konusunda herkes haklı. gönül istiyorki 45 yaşında emekli olalım güzel bir para koysun devlet baba cebime. bende oohh gel keyfim gel

emeklilik yaşı konusunda yapacak birşey yok arkadaşlar. kasmayın kendinizi. 60-65 yaşına kadar BEK-LE-YE-CE-ĞİZ

BES' in esprisi 10yıl kalacaksan bu sistemde %15 getiri garantisi (+ fon katkısını kabul ediyorsanız var)

şimdi gir 10 sene sonra net %15 alacaksın olay bu. vay döviz 10a katlar, altın 20ye katlar, borsa 100e katlar. kesinmi abicim bu getiri? garanti ver gireyim hemen.

ne bekliyorsunuz 100TL yatırayım 10 sene sonra devlet baba emekli etsin 500TL maaş mı yatırsın.. var mı dünyada öyle bir yer.

hani biraz Türkiye şartlarını düşünerek konuşun.

adama işsizlik maaşı verirsin parayı beğenmez. iş bulursun işi beğenmez. abicim ülkenin gücü bu kadar.. herşey pat diye olmuyor.

doğuştan siyasi konuşan bir milletiz, hepimiz görüşümüze göre önyargıyla yaklaşıyoruz bu kesin.

bence BES bir emeklilik sistemi değil tasarruf sistemi. ismi yanlış kabul. ama devletin halkı yolma taktiği de değil.

10 sene sonra devlet sana 500 tl bile veremeyecekse

bu sistemin espirisi ne_?
    SİSTEMDEKİ ESPİRİ ŞU DEMEK GÖNÜLLÜ OLARAK KENDİ PARAMIZI PULL ETMEK DEMEK.

500 tl bile alamayacaksan emekli aylıgı hiç bir anlamı yok.

sen şuan her ay altın bile ve bunu banka mevduatında tutsan her türlü kazanırsın.
    neden dersen geçmiş 10 seneye bak altın döviz vs vs vs fiyatlarına bak. sonra karar ver gelecekte düşrmi çıkarmı diye.

ve 55 yaşını beklede diyen olmaz sona paran hazır yanında olur.

evet arkadaşlar ben ay hesapta sabit 170 tl altın olarak biriktirmeye başlıyorum

• 3 yıldır sistemdeyim.çıkmaya karar verirsem ana paradan kesinti olacak mı?
  • Bes sistemi keşke öyle olsa ama bir emeklilik Sistemi değil ancak uzun süreli tasarruf etmek isteyenler için bir yatırım aracıdır. Malesef milletimiz hiç bir şey araştırmadan sisteme girdiği için çıkmak istediğinde de kesintilere maruz kalınca sütten ağzı yandı.
    Ben bu sisteme herseyini araştıracak girdim. Yeni girmek isteyenlere de iyi araştırma yapmalarını tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • devlet katkısından yaralanmak için her hangi başvuru gerekiyormu yoksa otomatik yaralanacakmıyız.
    b
  • hiç kimse durup durururken %25 ek para vermez. 10 sene içersinde ödediğin paraları faizinden bu paraları öder. sizin yatırım yapmanız için uygulanan yöntemlerden biri. aslında iyi bir yöntem fakat paraya ihtiyacınız oldugunda o parayı alamassınız. bu yatırım vergiden muhaftır. banka faizinden fazla para kazandırır.

dün bir sms aldım.

DEĞERLİ ABONEMİZ,ADINIZA DEVLETE ÖDENEN TELSİZ KULLANIM ÜCRETİ "1 2013" DÖNEMİ TAKSİDİ 1,31 TL HESABINIZDA TAHSİL EDİLMİŞTİR.

bu sms daha önceden haber verselerdi hattımı kapatırdım. bu şekilde benden para tahsili yapmaları dogru değil. paran varmı diye sormuyorlar. bu işi yapsa yapsa maliye bakanı mehmet şimşek yapmıştır. olmuyor ayıp oluyor ama.
  • 2 sene önce garanti bireysel emeklilik sistemine girdim. O dönem çalıştığım şirkete geldiklerinde giriş yapmıştım. Sözleşmede o şirkete özel açılan gruplara yönelik fon var. Bu sistemden çıkmak istediğimizde benden kesinti olur mu olursa ne kadar olur? Sözleşmemde bir ayrıntıyı incelemem gerekiyorsa neyi incelemem gerekiyor? bilgi verirseniz çok sevinirim.

edit: sözleşmede giriş aidatı bilgileri kısmı boş. çıkışta alınacak tutar kısmı boş. (sanırım bu da çalıştığım şirkete yönelik yapılan bir işlemdi ama yine de emin değilim tabii)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erencaner -- 4 Ocak 2013; 17:06:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erencaner

2 sene önce garanti bireysel emeklilik sistemine girdim. O dönem çalıştığım şirkete geldiklerinde giriş yapmıştım. Sözleşmede o şirkete özel açılan gruplara yönelik fon var. Bu sistemden çıkmak istediğimizde benden kesinti olur mu olursa ne kadar olur? Sözleşmemde bir ayrıntıyı incelemem gerekiyorsa neyi incelemem gerekiyor? bilgi verirseniz çok sevinirim.

edit: sözleşmede giriş aidatı bilgileri kısmı boş. çıkışta alınacak tutar kısmı boş. (sanırım bu da çalıştığım şirkete yönelik yapılan bir işlemdi ama yine de emin değilim tabii)

konuyla ilgili Garanti emekliliği arayıp planınız ile alakalı sornuz grup emeklilikse ertelenmiş giriş aidatı olmayabilir başka bir kesinti olmaz birde fon getirileriniz üzerinden devlet vergi alır kazançtan %15 oda vadelidende alıyor zaten toplam fondan değil sadece getiri ne kadar olmuşsa ondan keser

• quote:

quote:

Emeklilik konusunda herkes haklı. gönül istiyorki 45 yaşında emekli olalım güzel bir para koysun devlet baba cebime. bende oohh gel keyfim gel

emeklilik yaşı konusunda yapacak birşey yok arkadaşlar. kasmayın kendinizi. 60-65 yaşına kadar BEK-LE-YE-CE-ĞİZ

BES' in esprisi 10yıl kalacaksan bu sistemde %15 getiri garantisi (+ fon katkısını kabul ediyorsanız var)

şimdi gir 10 sene sonra net %15 alacaksın olay bu. vay döviz 10a katlar, altın 20ye katlar, borsa 100e katlar. kesinmi abicim bu getiri? garanti ver gireyim hemen.

ne bekliyorsunuz 100TL yatırayım 10 sene sonra devlet baba emekli etsin 500TL maaş mı yatırsın.. var mı dünyada öyle bir yer.

adama işsizlik maaşı verirsin parayı beğenmez. iş bulursun işi beğenmez. abicim ülkenin gücü bu kadar.. herşey pat diye olmuyor.

doğuştan siyasi konuşan bir milletiz, hepimiz görüşümüze göre önyargıyla yaklaşıyoruz bu kesin.

bence BES bir emeklilik sistemi değil tasarruf sistemi. ismi yanlış kabul. ama devletin halkı yolma taktiği de değil.

sen şuan her ay altın bile ve bunu banka mevduatında tutsan her türlü kazanırsın.
    neden dersen geçmiş 10 seneye bak altın döviz vs vs vs fiyatlarına bak. sonra karar ver gelecekte düşrmi çıkarmı diye.

evet arkadaşlar ben ay hesapta sabit 170 tl altın olarak biriktirmeye başlıyorum

dostum benim fikrim şu anda döviz altın ve borsanın gerçekten tepe noktalarında dolaştığıdır.

dövizin %15 yükselmesinin imkânı yok

altın zaten zirvede ve her geçen gün kriz bittikçe altın düşecektir.

borsa da 80.000 olmuş rekor kırmış. daha ne kadar rekor kırabilir bilemiyorum. ha güzel bir kağıt bulunur girilir ama çok riskli ve bilgili olmak lazım

BES ise uzun süreli tasarrufa imkânınız var ise 10 sene sonrası için net %15 getiri (+ fon getirisi) sağlıyor.

BES' i emeklilik olarak görüp girmek çok saçma. zaten ssk' lıyız ve mezarda emeklilik diyoruz. bir de bes' e bu gözle girmek hata olur.

ben BES' e girip 10 sene sonra çocukların eğitimi için değerlendireceğim. şimdi 170 lira ile girsem 10 sene sonra 23450TL net para geçecek elime. + fon getirisini saymıyorum bile.

ama "burası türkiye" diye bir laf var. KEY gibi BES' de de milletten parayı toplarlar, başka hükümet gelir üstüne yatar. olur mu olur. ama 2023 hedefi herkesi bir heyecanlandırdı gibi. önümüzdeki 10 sene parlak geçecek gibi???

• Arkadaşlar son kez yazıyorum bireysel emeklilik sistemi sosyal güvenlik sistemi ile alakası olmayan sadece devletin uzun vadede nakit ihtiyacını karşılayan ve bizlerinde devlet teşvikleri ile uzun vadeli birikim yapmasını sağlayacak bir sistemdir en az 10 sene dokunmayacaksanız sisteme girin istediğiniz zaman öder istemeiğiniz zaman durdurursunuz bildiğiniz bir kumbara bu 56 yaşında size emeklilik seçenekleri sunulacak haaa beğenmezseniz alın paranızı teşvikle beraber naparsanız yapın kabul etmeyenler ben ssk gibi isterim diyenler gitsin tarım bağkuru falan yaptırsın bu sadece para biriktirme ve sağlık ayağı olmayan bir finansal sistemdir lütfen x şirketine 4yıl para yatırdım ayrılırsam bişey kesilirmi mesajlarını şirketinizi arayıp sorun çünkü planınızın ayrıntılarını bilemeyiz ertelenmiş giriş aidatı harici bir kesinti olmaz ama bu varmıdır yokmudur şirket bilir son olarak: kısa vadede paraya ihtiyacınız varsa girmeyin en az 5-10sene kalacaksanız girinki devlet katkısı alın ertelenmiş giriş aidatı kesilmesin unutmayın sadece birikim tasarruf sistemi emekli oluncada seçenek sunacaklar 100000 tlniz var size ekonomik şartlarda vadeliden daha fazla getiri sunacağız atıyorum 25 sene her ay 1000tl yada ölene kadar seçeneği seçerseniz 850tl gibi beğenmezseniz alın gidin paranızı honoluluda yiyin ev alın nebileyim durum bu yoruldum vallaha

• 1-Birden çok bankadan bireysel emekli olabilir miyiz?

2-Bireysel emeklilikte emekli sandığı ve ssk da olduğu gibi kişi ölünce maaşı çalışmayan eşe, çocuğa vs. devrediliyor mu?Yoksa ölünce o maaşı bir daha kimse alamıyor mu?

3-En avantajlı olanı hangisi(banka vs. gibi)?

Teşekkürler.
  • olan bizim gibilere oldu sanırım. Şurda kaldı 1 sene falan .. o da geçsin paramı çekerim. zaten asgariyi ödüyordum. Ama bu arada gelecek 9 sene iktidar olacak tüm hükümetleri tutar şeref sözü falan verir (paralar hiç olmayacak diye) o zaman söze inanıp devam edebilirim. Ama malum burası Türkiye , politikacılara güven zaten sıfırın altına inmiş durumda... yeni konut kdv olayını düşününce müteahhitleri nasılda sıcak paraya boğulması için insanların gaza getirildikleri bir ülkedeyiz. Çok parası olan gitsin LOndradan , Paris den ev alsın . Nasılsa orda kira-maliyet oranları artık bizden çok daha iyi durumda. Kısa vadede sanki yurtdışına para çıkarmış gibi kendinizi kötü hissedersiniz ama üzülmeyin kiralar geldikçe aslında ülke için ne kadar büyük bir yatırım yaparak ülkenize döviz kazandırdığınızı gördüğünüz zaman kendinizle gurur duyarsınız.
    Neyse keyden verdik birazda burdan veririz. Ülke nasılsa bizim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeravalar -- 4 Ocak 2013; 19:13:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: wtwt24

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dilemma_07

Eşimin 2 ayrı şirketten BES'i vardı. Bunlardan birinden 5. yılımızı aralık ayında tamamladık. 2. sinde ise şubat ayında 5. yılımızı tamamlayacağız. 5. yılla birlikte kesintilerde azalınca eşimle oturduk ne yapalım devam edelim mi ayrılalım mı konuştuk. benimde garanti emeklilikte devam eden BES'im var. şöyle bir karara vardık. 3 ayrı BES yatırmaktansa bu sayıyı bire düşürüp ödeme tutarını arttıralım dedik. ilk önce 5 yılımızı doldurduğumuz ing emekliliğe başvurduk. Bes düşünenlere kaynak olsun
    5.yılda toplam ödediğimiz tutar 7125 TL
    Giriş aidatı 120 TL
    toplam: 7245 tl yatırmışız.
    Şu anki birikim tutarı 6438 TL
    Getiri: 2653 TL
    Birikime yönlendirilmemiş tutar 144 TL
    Toplam: 9091 TL Birikim
    Muhasebeye verdiğimiz makbuzlarla aldığımız vergi iadesi de 1000 tl desek.
    5.Yılda Toplam 10091 TL bir birikim
    2653 Tl getiriden %15 kesinti yapılacağına göre 398 TL çıkaralım
    Toplam: 9693 TL
    Sonuç olarak sıfırdan başlayıp girdiğim sistemden 7245 tl yatırarak 9693 TL ye 5 yılda ulaşmışız.
    bu arada bilinçsiz olarak sisteme girdiğimiz ve yönetim gideri kesintisi %8 olduğu için bankada 570 tl yi arada yok etmiş oluyor.

Ben bu sisteme girerken 10 yıl yatırırım sonra dondururum diye düşünüyordum yeni sistem açıkçası benim gibi eski katılımcıların 5-6-7 yıl yatıranların bu planına engel oldu. Devlet katkısı işi güzel ancak devlet katkısının %60 ını hak etmem için sıfırdan başlayıp 9 yıl yatırmam gerekiyor. Bu nedenle 3 BES yerine tek BES e döndük.

BUNA KİMSE dikkat etmiyor
    neye derseniz

arkadaş 5 yılı aşmış kalmış 5 yıl daha diyelimki 5 sene sonra yaşıda 55 oldu

şimdi içerde 9 bin tl si biriken arkadaşa ne maaş verecekler_?? TEK MERAK IM BU al sana 100--200 tl derlerse alsınlar o parayı............

2: olarak sözümde anlamadıgım bir olay
    bu sistem ne BİREYSEL EMEKLİLİK peki herkes neden 1--2--3--4--5 yıl yatırırdıktan sonra KAÇMAK İSTİYOR nerde ise çogu gitmiş azı kalmış be kardeşim!
    demek ki sisteme gir meniz tamamen hata yada sistem o kadar mantıksız.

birde şunu çözemiyorum bes e aylık 400--500 tl yatırın vs vs sözlerini.
    adamın zaten ssk imkanı olmuş olsa GİRMİYOR BİLE. ssk imkanı yokki bari bes in ucundan tutamda en azından 55 yaşında emekli olurum ama ne verirler ve ne verirlersede ragzı olmaktan başka çagre yok!!

%80 bes düşünen herkes üste yazdıgım mantıkda olan emekliligi hayal. emekli olma ihtimali olmayan. yada 60--65 ssk bagkur tamamlayamam en azından 55 kadar vücudum dinç ken çalışıp kazanır yatırır emekli hakkı kazanırım diyen
    %20 kısmıda zaten ssk lı olup 100--200--300--400 tl gibi rakamların hayatlarında çok önemi olmadıgı yüksek gelirli kısım.

kısaca ben şunu söyleyim. YANDIK TEK KELİME İLE.

20 YAŞINDA İŞE BAŞLASAN 25 sene çalışsan yaş olsa 45 kalsan işsiz 60--65 i sürüne sürüne bekleyeceksin. onun için ha 20 yaşında sigortan olmuş yada 35 yaşında sigortan başlamış bu iki kişi arasında hiç fark yok! tek fark biri genç ken süresini doldurmuş. digeri yaşlı iken zorla çalışmak yada o parayı bulup yatırmak zorunda.

KISACA DEVLET BİREYSEL EMEKLİLİGİ
    EMEKLİLİK KISMINI BİRYSELİN SONUNA KOYARAK GÖZ BOYUYOR GİBİ!!

YAŞ 35
    16 SENEDİR İŞ YERİ SAHİBİYİM
    gençlik iş yerini babamızın üstüne açtık
    babamızda unutup bizim üstümüze taşımadı!

sonuç hiç bir bagkur sigorta başlangıcım yok
    2011 yılı ile bireysel emeklik için 170 tl ödüyorum
    02.01.2013 yılı itibarili ile bagkur başladı!

sıkıntı 60--65 yaşına kadar iş yeri çalıştıracagımı yada başka bir iste çalışıp emeklilik süremi dolduracagımı sanmıyorum!!
    55 yaşında BES ten emekli olacam ama sanki 55 yaşına kadar her yıl 170 ikinci yıl 180 üçüncü yıl 190 tl vs vs devam şeklinde bankada altın vade ve dövizde kalsa eminimki BES E 10 basar!! olurda çekerim diye SADECE EMEKLİ olabilmek için BES teyim. oda beni pisman ederse walla düşünemiyorum :)!

benim mantık ım yeni bir bes yapmalı sigortan vs vs yoksa zorluk çekiyorsan
    sigorta piriminin yarısını yatır
    seni 10 yıl sonra asgari ücretin %50 düşü ile emekli edelim

sigorta ücretinin tamamını yatır
    seni 10 sene sonra asgari ücretle emekli edelim

sigorta ücretinden biraz fazla yatır
    seni 10 sene sonra asgari ücretten %10--20--30 vs vs üstünde emekli edelim

gibi garantili ve teşvikli bir sistem kurulmalı.

YAW HALA BESTEN EMEKLİ OLANI GÖREMEDİM!!

böyle bir sistem olmadıkça bilinçsiz bir yolda kuyuya bakan delilerden farkımız yok!!

ne kadar güzel dimi devlet böyle bir şey yapsa kesin hepimiz atlarız.
    ama şurası gerçekki emekli kesim devletin sırtında bir yük ve bu yük gittikçe artacak şurası bir gerçekki sistem aslında iflas etmiş ama yeni gelenleri öldürerek eskileri yaşatmaya çalışıyorlar.bu beni adalet sistemime ters 55 yaşında herkesi emekli ederim ve sistemin geliri neyse herkese bölerim 10 milyon emekli ortalama 800 milyon alıyorsa rakamı aynı anda 20 milyona çıkartırım herkes 400 milyon alır.
    bu bes sisteminn anladığım şudur siz 100 lira ödeyerek sisteme girersiniz 15 sene ödersiniz son ödediğiniz prim miktarı sizin maşınız olur (tabi her sene %10 artırmak kaydı ile)diyelim 15 sne sonra 400 lira prime ulaştınız en az 15 yıl 400 lira üzerinden maaş alırsınız mesela başka hiçbir güvencesi yoksa devlet destği ile bu maaş ömürboyuda olabilir en azından öldükten sonra biter, şimdiki gibi karısına kızına geçmez.

Bireysel Emeklilik Sistemi 'nin bir devlette emeklilik kısmının etkinliğinin güçlü olması için fon büyüklüğünün gelişmiş olması lazım dünyadaki Bes sistemlerini araştırırsanız okursanız ABD tek başına 12,3 trilyon dolarlık fon büyüklüğüyle lider konumundaymış. Bu tutar, 30 ülkenin GSYIH’ları toplamının yüzde 87,6’sına karşılık gelmekteymiş (2007 yılı verileri). Avrupada' da Fon büyüklüklerinin ülkelerin GSYİH’sı ile oranları açısından bakıldığında İsviçre, Hollanda, İngiltere ve İzlanda ilk sıralarda yer almaktaymış. Yani göz boyamak değilde fonlar daha sistem genç olduğu için gelişmekte olduğundan emeklilik kısmı giderek gelişecektir ama dediğim gibi Bes sadece tamamlayıcıdır ileride emeklilik maaşınız yetmez yada tazminatınız ev alamaya yetmez ise Bes imdadınıza yetişir lütfen kısa vadede ayrılacak olanlar veya devlet katkısı ve Piyasa şartları belli bunun üstünde getiri sağlamak bir mucize olmasını bekleyenler sisteme girmesin örneğin risksiz emeklilik fonlarından kamu borçlanma fonları %10 civarı getirmiş bu sene 2 sene önce %22 lerde getirdiğide olmuştu, borsa 22binlerdeyken bireysel emeklilik hesabımda 9bin tl param vardı eğer risk alıp imkb fonlarından alsaydım borsa imkb100 endeksi 70bin lere olduğunda param 3 katı olacaktı yani biraz getiri size de bağlı
    bu bir kumbara en az 5-10 sene ödeyeceğiniz bir kumbara devlette katkı payı avantajı sağlıyor olay bu sosyal haklar, müthiş getiriler v.b beklemek doğru değil bildiğiniz kumbara her ay köşeye çeyrek altın maltın atmazsınız arkadaşlar kandırmayın kendinizi kredi kartınızdan her ay kumbaranıza para aksın en az 10 sene ödeyin pişman olmazsınız ama sözleşmeleri iyi okuyun her şirkette ayrı ayrı planlar var varsa grup emeklilikleri araştırın giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi düşük olanları bulun

• quote:

Orijinalden alıntı: the right hand of evil

1-Birden çok bankadan bireysel emekli olabilir miyiz?

2-Bireysel emeklilikte emekli sandığı ve ssk da olduğu gibi kişi ölünce maaşı çalışmayan eşe, çocuğa vs. devrediliyor mu?Yoksa ölünce o maaşı bir daha kimse alamıyor mu?

3-En avantajlı olanı hangisi(banka vs. gibi)?

Teşekkürler.

1- Birden çok bankadan Bes hesabınız olabileceği gibi emeklilik hakkı kazandığınızda sistemdeki toplam portföyünüz üzerinden değerlendirilip ona göre emeklilik maaşı teklifleri verecekler hangi şirketteki maaşı ve teklifi beğenirseniz ondan emekli olacaksınız hiçbirini beğenmezseniz sistemdeki tüm paranızı eksiksiz devlet katkısı ile beraber alıp harcayabilirsiniz, sistemin emeklilik kısmı gelişince devlet emeklilik seçeneğini seçin diye ayrı avantajlar sağlayacaktır dünyada bu şekilde uygulanıyor,

2- Bu harika bir soru Bes'te yaşam boyu emeklilik seçeneğini seçerseniz ölünce maaşınız eşe, çocuğa kalmıyor ama diğer seçeneklerle emeklilik seçenekleride olacak 15 senelik şu kadar maaş ve toplu para alımı gibi vadeliden fazla getirecek getiri çünü bes toplam fonu üzerindeki getiriden kar payı alacak portföyünüz ben olsam yaşam boyu emeklilik seçeneğini seçmemki çocuklarımada birikim kalsın ben mefta olunca

3- En avantajlı olan bes planı yönetim gider kesintisinin en az olduğu(min.%0-max%8 kanuni aralıktır) ve giriş aidatının ertelendiği veya hiç olmayan planlardır (max. brüt asgari ücret), belli bir gruba mensupsanız doktorlara özel, memurlara özel, muhasebecilere özel gibi grup emeklilik planları ya da kampanyalı bireysel planlar araştırırsanız bunlar avantajlıdır,

Bes en az 5-10 mümkünse uzun yıllar birikim yapmak isteyen vatandaşlarımız için uygundur kısa vadeli birikim için uygun değildir sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısıdır ev hanımınıza emeklilik düşünüyorsanız gidin tarım bağkuru falan yaptırın sağlık ayağıda olur bes ilerisi için devlet destekli bir birikimdir şu an için sgk gibi bir emeklilik beklemek yanlış olur ama ileride neler olur bilinemez

• quote:

quote:

quote:

dostum benim fikrim şu anda döviz altın ve borsanın gerçekten tepe noktalarında dolaştığıdır.

dövizin %15 yükselmesinin imkânı yok

altın zaten zirvede ve her geçen gün kriz bittikçe altın düşecektir.

borsa da 80.000 olmuş rekor kırmış. daha ne kadar rekor kırabilir bilemiyorum. ha güzel bir kağıt bulunur girilir ama çok riskli ve bilgili olmak lazım

BES ise uzun süreli tasarrufa imkânınız var ise 10 sene sonrası için net %15 getiri (+ fon getirisi) sağlıyor.

BES' i emeklilik olarak görüp girmek çok saçma. zaten ssk' lıyız ve mezarda emeklilik diyoruz. bir de bes' e bu gözle girmek hata olur.

ben BES' e girip 10 sene sonra çocukların eğitimi için değerlendireceğim. şimdi 170 lira ile girsem 10 sene sonra 23450TL net para geçecek elime. + fon getirisini saymıyorum bile.

ama "burası türkiye" diye bir laf var. KEY gibi BES' de de milletten parayı toplarlar, başka hükümet gelir üstüne yatar. olur mu olur. ama 2023 hedefi herkesi bir heyecanlandırdı gibi. önümüzdeki 10 sene parlak geçecek gibi???

Harika yazmışsınız başka hükümetin paranın üstüne yatabileceğini sanmıyorum bes' in temelleri eski hükümet tarafından atıldı zaten paranın getirisi hariç ana para takas bankta şifreli haciz ve rehin alınamıyor vadeli-vadesiz hesaplarınızdaki gibi ama Abd 'de bireysel emeklilik fonları 2008 yılında yaşanan dalgalanmalardan olumsuz etkilenmiş ve fonlarda 3,3 Trilyon ABD Doları seviyesinde daralma gerçekleşmiştir. Bu küçülmenin en önemli sebebi ise emeklilik fonlarının varlıklarının yaklaşık % 60-65’inin hisse senedi piyasalarına yatırım yapmış olmalarıdır bizde bu oran baya düşük bizde genelde Kamu Borçlanma ağırlıklı hatta 3 sene önce en az %30 unu devlet iç borçlanma kamu fonlarına yatırmak mecburiydi hatta benim uzun vadede en önerdiğim fonlardır takip etmiyorsanız kafanız rahat olur getirisi vadeliden iyidir...

• Merhaba,

Benim merak ettiğim, devletin yatırdığı %25 herhangi bir şekilde değerlendirilecek mi? Yoksa o parayı hak ettiğimizde sadece devletin yatırdığı ana parayı mı alacağız?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.