Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (265. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.625
Cevap
203
Favori
1.867.102
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 263264265266267
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 2.5.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: Kanlıkaya

Merhaba arkadaşlar. 2004 model Megane 2 sedan araçımıza lpg taktırmıştık. Araç orjinal 62 bin km' de. Şimdi motor yağı değişim zamanı geldi. Tavsiye edebileceğiniz motor yağı var mı? Veya motor yağı numarası veya türü? Not araç devamlı olarak İzmir' de. Teşekkürler.

izmir şartları +LPG = 5w40 yıpranmamış araç
    izmir şartları +LPG =10w40 yıpranmış araç
  • quote:

Orijinalden alıntı: Caesar76

Arkadaşlar birkaç sorum olacak sizlere ;

Jetta 1.4 TSİ için Castrol Edge 5-30 almak istiyorum, km 19700 şu an, 20.000'de değiştirmeyi düşünüyorum.

1- Bu siteden almak istiyorum, uygun mudur buradan alışveriş yapanınız var mı?

http://www.madeniyag.net/Castrol-Edge-FST-5W-30-Motor-Yagi-4-Lt,PR-9.html

2- Jettası olan var mı ? Motor 4,5 litre alıyor diye duymuştum. Hem linkteki yağı hem de ekstradan 1 litre daha alıp yarısını mı kullanayım yoksa 4 litre yeterli mi?

3-Yağ değişiminden önce bundan alıp kullanayım mı ?

http://shop.wurth.com.tr/motor-ic-temizleme-400ml

4- Özel servise gitmeyi düşünüyorum, gerekli parçaları (yağ filtresi,yakıt filtresi, hava filtresi vb. ) Vw servisinden alıp özel servise öyle mi gideyim yoksa serviste kullanılan parçalara mı güveneyim, nasıl bir yol izleyeyim ?

5-Yedek parça konusunda en iyisi Bosch mudur ?

http://www.oto-parca.net/Volkswagen-Jetta-16-Periyodik-Bakim-Seti,PR-1249.html

Şimdiden Teşekkür ediyorum.

1. site hakkında bilgim yok , en doğrusu yağı elinize alıp görmektir.

2-yağ seviyesi en doğru ölçümü verir. bu nedenle yağı boşaltmadan önce katalogtan ne kadar aldığına bakılmalı ve ya azar azar konulup yağ çubugundan bakılması en sağlıklı ölçme tekniğidir eğer daha önce ne kadar yağ aldığı bilinmiyor ise .

3-aranız yeni böyle maddelere gerek yok belki 100 bin ve sonrası gerekir ise düşünülebilir.

4-kendiniz alın her zaman aracınız için en güvenilir olanı araç sahibi bilir , diğerleri ticari kaygı nedeniyle farklı yorumda bulunabilirler.

5-yedek parça firmalarından biridir bosch en iyisi demek çok zor, ancak genelleme yapılıtrsa ortanın üstü kalitede yan sanyi malzemesi kullanır. en iyi yedek parça kalitesi yarış veya modifiye motor parçalarında kullanılır he pahalı hem de çok dayanıklıdırlar. bu nedenle adları az bilinir , tabii meraklısı veya bu işlere sevdalılar için söylediklerim geçerli değil.

aracınız yeni ve performaslı olduğu için daha üst seviye yağ kullanınız .

mesela casrol edge 0w30 veya mobil 1 0w30 , farkı hissedeceksiniz. Aracınız yeni, doğru yağ ile başlanırsa aracı da ileride satmak durumunda kalmasınız .

• Merhaba arkadaşlar, bende hyundai strarex 2005 var. eskiden 10w40 vardı şimdi usta 15w40 koymuş, yağ değişiminden sonra vuruntulu çalıştığını düşünüyorum(rölantide fark ediliyor). Geçer diye umut ettim ama yaklaşık 1000km yaptım hala aynı. Yağ tavsiyelerinizi alabilirmiyim. Teşekkürler.
    Şuan 62.000e değişim 68.000.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozbi

Merhaba arkadaşlar, bende hyundai strarex 2005 var. eskiden 10w40 vardı şimdi usta 15w40 koymuş, yağ değişiminden sonra vuruntulu çalıştığını düşünüyorum(rölantide fark ediliyor). Geçer diye umut ettim ama yaklaşık 1000km yaptım hala aynı. Yağ tavsiyelerinizi alabilirmiyim. Teşekkürler.
    Şuan 62.000e değişim 68.000.

vuruntuyu hissetmenizin sebebi 10 w ile başlayan yağ yerine 15 w ile başlayan yağ konmuş olmasıdır.

eğer yağ eksiltme sorunu nedeniyle böyle bir uygulamaya gidilmiş ise doğru bir adımdır .Ancak ölçüm ve eksilme miktarı anlaşılmadan direk 10w40 dan 15w40 a geçilirse yağ daha kalın olacağı için benzer durum yaşanacak ve yakıt tüketiminiz de artacaktır .

• quote:

Orijinalden alıntı: vezir

hocam yakıt tüketiminde bir sorun yok hatta bana azaldı gibi geldi. Yağ eksiltme ne için yapılır? Birde yağ önerisi alma şansım varsa memnun olurum. Çok teşekkürler.
  • vezir hocam astra h 1.6 xep 2005 model 150bin kmde aracım için en uygun yağ nedir? aracın pek yağ yakma durumu yok,ankarada. ustam hep gm 10-40 koyuyor,doğrusu gm bana güven vermiyor.
  • Vezir hocam selamlar, öncelikle herkese elinizden geldiğince yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
    Aracım 2011 model Astra H CDTI 22.500 küsür kilometrede. İkinci yağ değişimi 28.500de. Araca ilk bakımında GM 5w-30 tam sentetik dexos 2 yağ konuldu. Fakat nedense bu GM yağları bana hiç güven vermiyor. Fiyatları da kalitelerini doğrular gibi. Bir dahaki bakımda Mobil'in TR piyasasına yeni giriş yapan Dexos 2 standartını karşılayan ESP 0w-40 yağını koyayım diyorum. Aracı kışın Ankara'da yazları ise Kırklareli'de kullanıyorum. Tavsiye eder misiniz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozbi

quote:

hocam yakıt tüketiminde bir sorun yok hatta bana azaldı gibi geldi. Yağ eksiltme ne için yapılır? Birde yağ önerisi alma şansım varsa memnun olurum. Çok teşekkürler.

eğer 10w40 da yağ tüketiyor ise 15w40 seçimi doğru bir adımdır. motor aşınması veya LPG uygulamalarında olabiliyor. Dİzelde ise motor aşınması veya aşırı yüklü araç kullnımı bu tür eksilmelere neden oalbilir. Önemli olan kaç kmde kaç litre eksiltiğinin saptanmasıdır. Çünkü buna göre bir yüksek numaraya çıkılır . Yoksa eksiltme çok sınırlı ise aynı yağa tamamlama yaöntemi ile devam edilmesi gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: superposition

vezir hocam astra h 1.6 xep 2005 model 150bin kmde aracım için en uygun yağ nedir? aracın pek yağ yakma durumu yok,ankarada. ustam hep gm 10-40 koyuyor,doğrusu gm bana güven vermiyor.

eğer eksiltme ypk ise 5w40 da denenebillir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aRm

Vezir hocam selamlar, öncelikle herkese elinizden geldiğince yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
    Aracım 2011 model Astra H CDTI 22.500 küsür kilometrede. İkinci yağ değişimi 28.500de. Araca ilk bakımında GM 5w-30 tam sentetik dexos 2 yağ konuldu. Fakat nedense bu GM yağları bana hiç güven vermiyor. Fiyatları da kalitelerini doğrular gibi. Bir dahaki bakımda Mobil'in TR piyasasına yeni giriş yapan Dexos 2 standartını karşılayan ESP 0w-40 yağını koyayım diyorum. Aracı kışın Ankara'da yazları ise Kırklareli'de kullanıyorum. Tavsiye eder misiniz ?

araç yeni olduğu için firma yağını koymakta fayda var. zaten GM de benzer şekilde büyük üreticilerden yağ alıp bunu vermekte . Güvenilirdir.

Ancak yağ performasn vermiyor veya farklı konular var ie mobil 1 dexos 2 standartı olan yağ da size uyar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aRm

Vezir hocam selamlar, öncelikle herkese elinizden geldiğince yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

araç yeni olduğu için firma yağını koymakta fayda var. zaten GM de benzer şekilde büyük üreticilerden yağ alıp bunu vermekte . Güvenilirdir.

Ancak yağ performasn vermiyor veya farklı konular var ie mobil 1 dexos 2 standartı olan yağ da size uyar.

4 litresi 50 TL olan tam sentetik yağa açıkçası hiç güvenesim gelmiyor, sanırım 0w-40 mobil'i denerim önümüzdeki bakımda. Cevabınz için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aarmaganozturk -- 13 Mart 2013; 11:10:08 >

• Vezir bey merhaba,
    Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkürler

Aracım 2008 dizel corolla ilk 2 bakımda servis 10w-40 yağ koymuştu daha sonra ben kendim 5w-30 mobil1 esp formula alıp koydurmaya başladım bugüne kadar da her 10 binde 5w-30 ile kullanıldı araç 100 bine geldi.
    Bundan sonrası için tavsiyeniz ne olur aynı yağ ile devam mı yoksa değiştirmemi önerirmisiniz. Mümkünse direk marka model tavsiyenizi bekliyorum.
    Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tncyoo

Vezir bey merhaba,
    Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkürler

Aracım 2008 dizel corolla ilk 2 bakımda servis 10w-40 yağ koymuştu daha sonra ben kendim 5w-30 mobil1 esp formula alıp koydurmaya başladım bugüne kadar da her 10 binde 5w-30 ile kullanıldı araç 100 bine geldi.
    Bundan sonrası için tavsiyeniz ne olur aynı yağ ile devam mı yoksa değiştirmemi önerirmisiniz. Mümkünse direk marka model tavsiyenizi bekliyorum.
    Teşekkürler.

mobil 1 0w40 new life
  • bugün aracıma mobil 1 0w40 esp motor yağı koydum bakımda. araç bilmiyorum yağdan mı, geçen seferkine göre 250-300 ml daha az yağ koydurmamdan mı yoksa filtre değişiminden filan mı ne biraz rahatladı gibi oldu. ya da psikolojik olarak bana öyle geldi :s
    uzun vadeli sonuçları paylaşırım. daha önce new life vardı.ondan önce de GM dexos2 5w30.
    Saygılarımla
  • herkese kolay gelsin. cok guzel sorular ve yorumlar-cevaplar var. oldukca aydınlatıcı. tek tek herkese tesekkur ederim.
    ıstanbuldan yazıyorum.
    benim peugeot 307 2005 model (120.000k) aracım vardı. serviste konulan yag sonrasında daha 7000 km olmadan yag eksıltmeye basladı. BP benzinlikte arabamı yıkayan arkadasın benı uyarması uzerıne fark ettım. Cunku oraya gelen herkesı uyarıyor. yagınızı kontrol edın dıye.
    bende peugeot servis gıbı total yag alıp koydum ama eksıltmeye devam ettı.
    bızım Ankaradakı emektar ustamızı telefonla arayıp sordum. arabana ınce yag koymuslar. Mobil 10/40 kullan dedı. gercekten muhtesem bır performans. eksıltme yok. ses yok.
    bılgılernıze.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asya41

herkese kolay gelsin. cok guzel sorular ve yorumlar-cevaplar var. oldukca aydınlatıcı. tek tek herkese tesekkur ederim.
    ıstanbuldan yazıyorum.
    benim peugeot 307 2005 model (120.000k) aracım vardı. serviste konulan yag sonrasında daha 7000 km olmadan yag eksıltmeye basladı. BP benzinlikte arabamı yıkayan arkadasın benı uyarması uzerıne fark ettım. Cunku oraya gelen herkesı uyarıyor. yagınızı kontrol edın dıye.
    bende peugeot servis gıbı total yag alıp koydum ama eksıltmeye devam ettı.
    bızım Ankaradakı emektar ustamızı telefonla arayıp sordum. arabana ınce yag koymuslar. Mobil 10/40 kullan dedı. gercekten muhtesem bır performans. eksıltme yok. ses yok.
    bılgılernıze.

aracınızda 10w40 kullanılfığında yağ eksilmiyor ancak 5w40 da eksiltiyor ise bunun tespiti sizin için önemli olabilir. Çünkü aracınız yeni ancak kmsi biraz fazla yani orta yaşa giriyor denebilir ancak bu kmlerde eksiltme olmaması lazım, aşınma varsa yapacak birşey yok ama 5w40 yağında eksilme olup olmamasının tespiti de önemli olabilir eğer aracınızı satmayı düşünmüyor iseniz.

• vezir hocam selamlar.benim 2006 model mondeo dizel aracım var.geçen ay 145000 bakımını yaptırdım ve motora internet üzerinden aldığım mobil 5 30 esp yağ koydurdum.fakat ustam aracın kmsi fazla diye pek koymaya yanaşmasada ben isteyınce koymak zorunda kaldı. şu an için hiç yağ eksiltme olmadı ama acaba usta haklımıydı.siz hangi yağı önerirsiniz . cevaplarsanız memnun olurum. teşekkürler.
  • 1.5 dci dpf'li renault motoru kullanan nissan juke markalı aracım için acea c4 onaylı rn 0720 kod numaralı yağlardan castrol edge professional 5w30 ve mobil super 3000 r 5w30 yağları ülkemizde neden satılmaz, Bilen varsa lutfen soylesin! üstelik piyasadaki her 3-5 araçtan biri bu motoru kullanirken..
    şu an piyasada sadece elf solaris dpf 5w30 ve Po'nun rn kodlu 5w30 bir ürünü var.
    10000 bakimi icin kendi yağımı kendim alayım dedim, pişman oldum.
    Bu kadar araştırmaya akademik bir ünvan alabilirdim..

• 2010 model clio3 1.5 dci 85 bg 64000 km genellikle uzun yolda kullanıyorum yağ değişimleri kendim yaptıracağım hangi yağı almamı tavsiye edersiniz teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocek067

vezir hocam selamlar.benim 2006 model mondeo dizel aracım var.geçen ay 145000 bakımını yaptırdım ve motora internet üzerinden aldığım mobil 5 30 esp yağ koydurdum.fakat ustam aracın kmsi fazla diye pek koymaya yanaşmasada ben isteyınce koymak zorunda kaldı. şu an için hiç yağ eksiltme olmadı ama acaba usta haklımıydı.siz hangi yağı önerirsiniz . cevaplarsanız memnun olurum. teşekkürler.

eksiltmiyor ise sen haklıymışsın, eksiltseydi usta haklı çıkardı.

işte teori ile pratik sonuçların kesiştiği ince nokta burasıdır.
  • 
Sayfa: önceki 263264265266267
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.