Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (361. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18.548
Cevap
202
Favori
1.864.995
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
14. Sırada  bugün en iyi #10
Sayfa: önceki 359360361362363
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 26.4.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

Orijinalden alıntı: 16_MJT_05

quote:

Orijinalden alıntı: 16_MJT_05

Bütün herkese selamlar.

Sayın Vezir hocam size bir şey sormak istiyorum.

Benim aracım Benzinli 2004 Model Kia Picanto 1.1 Cc 12 V 65 Hp, aracım şu an 136 Bin Km de. Yağ eksiltmesi filan yok.

Normal de Elf in 10-40 yağını kullanıyorum. Şu an tam hatırlayamadım ama Yarı Sentetik di galiba, sizce uygunmudur ? Eğer uygun değilse hangi yağı tavsiye edersiniz ?

Düzeltme : Yaşadığım şehir Bursa merkez.

Sayın Vezir hocam ve Erdem09 hocam ?

10w40 yeterli ama illa ki bir denemek istiyorum derseniz 5w40 daha uygundur.km çok değil belki ama model eski euro 4 veya euro 3 motor olmalı

http://www.automobile-catalog.com/car/2004/1353755/kia_picanto_1_1_ex.html

Vezir hocam yukarıdaki linkte aracımın teknik özellikleri mevcut.

Euro 3 - Euro 4 diye yazıyor.

Sorularım şunlar;

1 - Tam sentetik motor yağını tavsiye edermisiniz aracıma, eğer tavsiye ederseniz hangi yağ markasını tavsiye edersiniz ? ( Örnek Olarak : 5 - 40, 5 - 30, 10 - 40 ve benzeri gibi. )

2 - Bazı yerlerde okumuştum 5 - 30 Motor yağı konulduğunda araç azda olsa az yakmaya başlıyormuş bu doğrumudur ?

3 - Elf in 10 - 40 Motor yağını kullanıyorum şu an da, 10 - 40 Motor yağı sizce aracıma uygunmudur ? Bir de 10 - 40 Motor yağı bildiğim kadarıyla Yarı Sentetik Motor Yağı doğrumu ?

Edit Düzeltme : Bu arada yılda 20 Bin Km yapıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 16_MJT_05 -- 26 Kasım 2014; 0:31:38 >

• 16_MJT_05 1 kullanıcısına yanıt
    1- tam sentetşk tavsiye ederim ama araç uzun süre yarı sentetikle kullanılmış ise artı etkisi çok olmayabilir

2-duruma göre değişebilir çok relatif bir cevap olacaktır

3-aracınıza 10w40 uygundur yarı sentetiktir ama 5w40 da kullnılabilir denemeden teorik yorum biraz havada kalabilir .

Yılda yapılan km oldukça yüksek sayılır bu nedenle yarı sentetik konulursa sık değiştirilmeli veya tam sentetik konularak daha uzun süre araçta kalabilir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • vezir hocam, octavia fsi motor 105000 km, şehir içi ve kısa mesafelerde kullanılan aracım için, kılavuz VW 503 00 veya VW 504 00 kodlu yağları kullanmam gerektiğini yazıyor. İstanbul gibi bir iklime sahip bir şehirde hangi yağı kullanmamı önerirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tatasoft

vezir hocam, octavia fsi motor 105000 km, şehir içi ve kısa mesafelerde kullanılan aracım için, kılavuz VW 503 00 veya VW 504 00 kodlu yağları kullanmam gerektiğini yazıyor. İstanbul gibi bir iklime sahip bir şehirde hangi yağı kullanmamı önerirsiniz.

0w30 veya 5w30 yağı vw 503.00 gereksinimidir ,tavsiyem 5w30 kullnımıdır

• Aşağıdaki akış şemasından VW motorları için nasıl bir yağ seçilmektedir konusu ,incelenince daha net anlaşılacaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 27 Kasım 2014; 15:53:05 >
  • @vezir hocam merhaba. Karbüratörlü motora sahip 97 model skoda felicia kullanıcısıyım. Şimdiye kadar mobil ve castrol olmak üzere 20w50 yağ kullandım. Castrolde yağ değişimi zamanına kadar 0.3-0.4 lt civarı bir eksilme yaşadım, mobilde ise hiç eksilme olmadı. Bizim araçlara tavsiye edilen yağ sanayide hep 20w50 olduğunu belki biliyorsunuzdur. Yalnız bu yağ kış ayında motoru çok zorluyor. Bu sebeple bu değişimde Mobil 15w40 yağ koydurdum hatta değişimcinin tavsiyesiydi ve aracım çok rahatladı. Yalnız yaz ayı için bu yağ ne derece yeterli gelir onu bilemiyorum. Bu arada Ankara'da yaşıyorum.

Yağın yeterliliği haricinde bir sorum daha olacak. Petronas isimli bir üreticiyi buldum. Selenia'nın üreticisi sanırım. Tam bizim araçların aradığı aralıkta bir yağ üretmiş kendileri 15w50 yani.. Yalnız bu yağ sentetik. Bizim araçlar için sentetik yağ sizce uygun mudur? Eksiltme/yanma olması muhtemel midir? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kursad84 -- 27 Kasım 2014; 20:44:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: blauzahn

@vezir hocam merhaba. Karbüratörlü motora sahip 97 model skoda felicia kullanıcısıyım. Şimdiye kadar mobil ve castrol olmak üzere 20w50 yağ kullandım. Castrolde yağ değişimi zamanına kadar 0.3-0.4 lt civarı bir eksilme yaşadım, mobilde ise hiç eksilme olmadı. Bizim araçlara tavsiye edilen yağ sanayide hep 20w50 olduğunu belki biliyorsunuzdur. Yalnız bu yağ kış ayında motoru çok zorluyor. Bu sebeple bu değişimde Mobil 15w40 yağ koydurdum hatta değişimcinin tavsiyesiydi ve aracım çok rahatladı. Yalnız yaz ayı için bu yağ ne derece yeterli gelir onu bilemiyorum. Bu arada Ankara'da yaşıyorum.

Yağın yeterliliği haricinde bir sorum daha olacak. Petronas isimli bir üreticiyi buldum. Selenia'nın üreticisi sanırım. Tam bizim araçların aradığı aralıkta bir yağ üretmiş kendileri 15w50 yani.. Yalnız bu yağ sentetik. Bizim araçlar için sentetik yağ sizce uygun mudur? Eksiltme/yanma olması muhtemel midir? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Cevap 2 aşamalı

Muhtemelen aracınız lpgli , eğer bu şekilde kullanılıyorsa eksiltme nedeni lpg kullanımıdır. Eski araçlarda 20w50 en ucuz seçimdir ve eksiltme miktarınız normal ama kışın 15w50 ideal bir çözüm olur ama ekonomik bir çözüm olmayabilir

ancak 15w40 hem ekonomik hem de kış problemlerini çözecektir , ancak araç lpgli ise yazın dur kalk trafikte eksiltme yapabilir ve eksiltme miktarı 20w50 göre daha yüksek olma olasılığı vardır.

Gelelim ikinci tahmine

Sanmıyorum ki bu dönemde eski aracı karbğratörlü olup da sadece benzinle çalışan araç kalsın ,ama aracınıx bu duruma uyuyor ise 15w40 doğru bir seçimdir ve yazın eksilte miktarı çok farketmeyecektir,eksiltse bile katlı ile yazın yağ kalınlaştırılarak eklitme kesilebilir .

Bir ayrıntı daha var genelde seçim yapanlar buna dikkat etmemektedirler,

Tam sentetik veya sentetik yağların değişim aralığı uzundur ve siz daha yüksek para vereceğiniz yağı değiştirmek istemeyeceksiniz,bu nedenle aynı köde eksiltme azalsa bile değişim aralığı periodunda daha fazla yağ eksilttiği sonucunu görerek hatalı bir seçim yapacağınızı ileride görebilirsiniz,eeğr olur da böyle bir durum olursa 20w50 nin daha sık değiştiği için tüketimin az göründüğünü aklınızda tutunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Deadllyy

İlk yağ değişiminde dizel aracıma açık diye tabir edilen 20w50lik koydurursam eğer ne farkeder?

Araç markası , kmsi , motor hacmi modeli hiçbir şey belli değilken cevap vermek doğru olmayacaktır diye düşünüyorum

• quote:

quote:

İlk yağ değişiminde dizel aracıma açık diye tabir edilen 20w50lik koydurursam eğer ne farkeder?

Araç markası , kmsi , motor hacmi modeli hiçbir şey belli değilken cevap vermek doğru olmayacaktır diye düşünüyorum

Haklısın hocam. Yeni kasa sandero 2013 model 1.5dci 4.000kmde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vezir kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim. Aracımın LPG'li olduğunu yazmayı unutmuşum. Tahmininiz gibi bu devirde karbüratörlü olupta benzinle kullanan bulmak mümkün değil gibi bir şey. Aracımda yağ eksiltmesi hiç yok. Sanırım 0,35 gibi bir değer Castrol ile ilgiliydi çünkü Mobil yağ koydurduğumda hiç eksiltme yaşamadım. Kaldı ki Mobili tamamen bir yaz geçirecek şekilde kullanmıştım. Castrolü 2013 ağustos itibariyle kullanmıştım.

Petronas 15w50 yağ için yanlış bilgi vermişim. Bu yağ yarı sentetik bir yağ ve fiyat olarak mineral yağ ile arasında çok büyük bir fark yok. Benim düşüncem kış girişi 15w40 kullanıp yaz girişi 20w50'ye geçmektense yaklaşık 1 yıl boyunca (7-8 bin km civarı) 15w50 yağı hiç sıkıntısız kullanmak. Bu aşamada yarı sentetik bir yağ sanırım benim aracım için uygun gibi görünüyor.

Sizin düşünceniz ne olur? Ayrıca marka için ne dersiniz? 15w50 yağı başka üreticilerde bulmak mümkün değil bu arada..

• quote:

Orijinalden alıntı: blauzahn

Cevabınız için teşekkür ederim. Aracımın LPG'li olduğunu yazmayı unutmuşum. Tahmininiz gibi bu devirde karbüratörlü olupta benzinle kullanan bulmak mümkün değil gibi bir şey. Aracımda yağ eksiltmesi hiç yok. Sanırım 0,35 gibi bir değer Castrol ile ilgiliydi çünkü Mobil yağ koydurduğumda hiç eksiltme yaşamadım. Kaldı ki Mobili tamamen bir yaz geçirecek şekilde kullanmıştım. Castrolü 2013 ağustos itibariyle kullanmıştım.

Petronas 15w50 yağ için yanlış bilgi vermişim. Bu yağ yarı sentetik bir yağ ve fiyat olarak mineral yağ ile arasında çok büyük bir fark yok. Benim düşüncem kış girişi 15w40 kullanıp yaz girişi 20w50'ye geçmektense yaklaşık 1 yıl boyunca (7-8 bin km civarı) 15w50 yağı hiç sıkıntısız kullanmak. Bu aşamada yarı sentetik bir yağ sanırım benim aracım için uygun gibi görünüyor.

Sizin düşünceniz ne olur? Ayrıca marka için ne dersiniz? 15w50 yağı başka üreticilerde bulmak mümkün değil bu arada..

15w50 kullanabilirsiniz 6-7 binde değiştiriniz .fazla gidebilir ama eski araçta daha sık yağ değiştirmek gerekir .

• quote:

quote:

Hayır bu yağ yeni araç için uygun değildir katalogta yazan tam sentetik yağlardan birini seçin araca yazık olur diyebilşrim kısaca

• quote:

quote:

quote:

Hayır bu yağ yeni araç için uygun değildir katalogta yazan tam sentetik yağlardan birini seçin araca yazık olur diyebilşrim kısaca

Bu yağı koyup 6-7 ay sonra değiştirirsek eğer bi sıkıntı yaratır mı?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bu yağı koyup 6-7 ay sonra değiştirirsek eğer bi sıkıntı yaratır mı?

neden bu yağı koymak istiyorsunuz onu anlatabilirseniz yorum yapabilirim. Yolda kalmadınızsa bu yağı sıfır araca koymanız uygun değildir

• bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Bulunduğum bölgede yaptığım araştırmada almak istediğim yağ ile ilgili iki farklı fiyat elde ettim (mobil 1 esp 5w-30).
    02/2014 üretim tarihli olana bayii 100 tl isterken, diğer bir bayiide 25/08/2014 üretim tarihli olan için 135 tl istendi. Gönlüm yeni olanı almaktan yana ama üretim tarihine takılmanın bir mantığı olup olmayacağına dair bir bilgi de almak istedim açıkçası. 3 ay önce üretilmiş bir yağ için fazladan 35 tl vermek mantıklı mı? yoksa 9 ay önce üretilmiş bir yağı alıp sıkıntısız da kullanılabilir mi?
    Teşekkürler şimdiden.
  • extraordinariuss kullanıcısına yanıt
    Bence hiç bir fark yoktur ucuz olanı al 35 liran cebinde kalsın.. Zaten yağ değişimi tarih olacak inşallah.. Türkiye de üretilmiş bir filtre var, bu filtre kullanıldığında motor yağı kullanılmamış yağ özellikleri ile neredeyse aynı oluyor.bazı Analizler bende var..sadece yağ değişimi gelince kirlenen kartuşun değiştirilmesi gerekiyor dolayısıyla filtre +yağ parası yerine sadece kartuş masrafı oluyor. kartuş 3te 1 fiyatına.
    ancak filtre ağır vasıta ve iş makineleri için
    .hafif ticari ve binek için de haricen takılabilen var ancak onu bi sormam lazım. Benzer şekilde dizel araçlar için yakıt filtresi de var. Faydaları anlat anlat bitmez..telefon dan zor oluyor. İlgilenen arkadaşlar olursa bilgisayar basinda yazarım.

• Tam sentetik yağların raf ömrü 5 senedir, fazla para vermeye hiç gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: extraordinariuss

bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Bulunduğum bölgede yaptığım araştırmada almak istediğim yağ ile ilgili iki farklı fiyat elde ettim (mobil 1 esp 5w-30).
    02/2014 üretim tarihli olana bayii 100 tl isterken, diğer bir bayiide 25/08/2014 üretim tarihli olan için 135 tl istendi. Gönlüm yeni olanı almaktan yana ama üretim tarihine takılmanın bir mantığı olup olmayacağına dair bir bilgi de almak istedim açıkçası. 3 ay önce üretilmiş bir yağ için fazladan 35 tl vermek mantıklı mı? yoksa 9 ay önce üretilmiş bir yağı alıp sıkıntısız da kullanılabilir mi?
    Teşekkürler şimdiden.

Eğer internet üzerinden alış veriş yapıyorsanız n11de 89 liraya kargo bedava alabilirsiniz. Bir inceleyin derim.

• Köprülü37 K kullanıcısına yanıt
    Hocam mümkünse linkini iletebilme şansınız var mı? Çok teşekkür ederim şimdiden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: extraordinariuss

Hocam mümkünse linkini iletebilme şansınız var mı? Çok teşekkür ederim şimdiden.

http://m.n11.com/mobil-1-esp-formula-5w-30-4-lt-motor-yag-P26236735

• 
Sayfa: önceki 359360361362363
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.