Şimdi Ara

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (358. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
18.533
Cevap
202
Favori
1.864.787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 356357358359360
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ MOTOR YAĞI ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 24.3.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: cianni

Teşekkür ettim vezir hocam,

Eğer eksiltiyorsa ne öneriyorsunuz peki?

Bir de min 40 demişsiniz, yani mobil 1 5W30 full sentetik yağı hiç bir şekilde önermiyor musunuz?

İşin garip yanı mobil in sitesi 0W40 önerse de BMW servisleri ısrarla 5W30 öneriyorlar..

Eski araçlar 5w40 uygun ama 0w40 da olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alisilin07

Vezir Hocam merhaba,
    Aracım 1.4 Tdi Seat İbiza. 158.000 km'de. Aracın geçmişini bilemiyorum fakat önceki yağ 10W40 mış, ben de elimde var diye yine 10W40 koydum. 5.000 km'dir kullanıyorum gözle görülür bi eksiltme yok. 505.01 onaylı bi yağ olması gerekiyormuş ve bu onayın 10W40ı yok. 505.01 onaylı tam sentetik bir yağa geçmek istiyorum, fakat hep 10W40 koyulduğu için tereddüt ediyorum acaba 5W30 ya da 5w40 eksiltme yapar mı diye? Asıl sorum 10w40 a alışmış bi dizel motora 5W40 koyarsak bi zararı olur mu? Hiçbir sorunum yokken iş açar mıyız? Ya da yarı sentetiğe devam mı edeyim?

10w40 alışmış motor 5w40 da problem çıkarmaz .en azından teoride böyle.
    Deneyebilirsiniz .

• quote:

Orijinalden alıntı: charss

Merhaba arkadaşlar.

2004 Seat Cordoba 1.4 motor LPG li aracım yarım litre kadar yağ eksiltmiş. tamamlamak için aşağıda verdiğim yağlar uygun mudur?
    Bu markaları hiç duymadım. Fakat araştırdım gebze üretimli yerli yağlar. Ustalardan yardım bekliyorum.

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/lubco-sentetik-10w40-4lt-1lt-antifriz-cam-suyu-127540185

http://www.n11.com/milpet-gm-oil-10w-40-motor-yagi-4-litre-P24512532

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/lubex-slm-10w-40-4-lt-mercedes-benz-onayli-yag-111722963

Ben de duymadım...

Milpet GM oil, espasları değiştirlmiş bir GM logosu taklidine benziyor. GM yağları genellikle Belçika'da doldurulan, Sehll veya Delphi ile benzer/aynı formülleri olan kaliteli yağlardır. Yalnız GM'in yağları böyle görünmüyor, büyük firmalar belirli logoları kullanırlar sadece. Açıkçası logo probleminden dolayı Milpet pek iyi niyetli görünmedi bana.

Lubex herhalde yeni bir marka. Zaman içinde belki güvenilirliğini ispatlar.

Yalnız şunu ekleyebilirm ki yerli endüstride pek resmi bir kontrol mekanizması yoktur. Bu sebeple bilinen markaları tercih etmekte fayda var. Mesela Esso, Lukoil, Petronas, Petro Canada, Repsol v.b. burada bilinmeseler de bilinirliği yüksek olan eski markalar. Lubex, Wolf, German Oil v.b. bu firmalardan değiller. Pek çok marka var, bir sene var seneye hiç bir yerde görünmezler.

Taarruf etmek için hiç olmazsa Lukoil falan tercih edin. Yaygın, yüksek üretimli bir firma.

• Yağ değişimi 770 tl audi firmasına selamlar pahalı arabaya binilmez bu devirde

• 2012 model Reno sembol 1.2 16v 75 hp benzin lpgli aracimizin yag tablosunda bulundugunuz bolgedeki sicaklik degerlerine gore ki bu sicakliklari da vermis;10 w 40 yari sentetikten 0 w 30 tam sentetige kadar bir yelpazede yag onermis..5 w 40 ise ortada..Istanbul sartlarinda en ideal yag 10w40 aslinda..eger arac yeni nesil turbo yada vtec vvti gibi sistemlere sahipse de 5 40 yada 5 30 ideal bence..0 w 20 yag kullanmak icin -30 derece iklimde yasiyor olmak lazim..yazin ise 20 santigrati gecmemeli sicaklik..

• Vezir hocam tekrar selamlar,

M54 Motor makyajlı E39 serisi araçlar için ne yağı kullanıyor ahali diye araştırırken bir arkadaşın güzel bir yazısını buldum;

http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=453493

bluebee isimli kişi güzel paylaşımlar yapmış ve şöyle bir resime denk geldim ama son noktayı çözemedim;

http://s34.photobucket.com/user/escape2music/media/530i/BMW_oil_type_by_engine_5_2009.png.html

Şimdi bu resime ve altında yazana göre biz Avrupa'daki hatta Türkiye'deki E39 kullanıcıları olarak BMW LL-04 onaylı yağı mı tercih etmeliyiz yoksa BMW LL-01 onaylı yağı mı?

Aynı soru burada da sorulmuş;http://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=541486

• dün aracımla 60km yol yaptım, yaylaya çıktım virajlı yol hızlanmaya 3.vitese geçmeye kesinlikle izin vermiyordu.

yavaş yavaş inerken arada durmak zorunda kaldım arabya yol vermek için rölantide yağ lambası arada yanıyordu gaz verince sönüyordu
    ışıklarda falan böyle oldu geldim eve

yağ çubuğunu çektim temizledim taktım geri ne göreyim kupkuru geri geldi :(

tekrar tekrar yaptım bu işlemi yok kuru
    1 saat bekledim iyice dipbe çöksün diye yok aynı.

yağ çubuğu hatalı ölçmez değil mi ?
    yağ çubuğunun altında da yağ var mıdır ?

bir de mobil1 10-60 yağ aldım diğeri çok ince geldi yaktı attı heralde araba eski 200.000kmden fazla
    fakat bu mobil 10-60 çok farklı fiyat etiketleriyle satılıyor bunun nedeni nedir
    kimi yer 150liraya kimisi 90liraya satıyor
    orta fiyatlıdan 2014 tarihli yazıyor! aldım bir tane.

bir de etiketi değişmiş, extended life formula sport olmuş

var mıdır bilginiz yeni etiket ve fiyatıyla ilgili ?

• quote:

Orijinalden alıntı: cianni

Vezir hocam tekrar selamlar,

M54 Motor makyajlı E39 serisi araçlar için ne yağı kullanıyor ahali diye araştırırken bir arkadaşın güzel bir yazısını buldum;

http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=453493

bluebee isimli kişi güzel paylaşımlar yapmış ve şöyle bir resime denk geldim ama son noktayı çözemedim;

http://s34.photobucket.com/user/escape2music/media/530i/BMW_oil_type_by_engine_5_2009.png.html

Şimdi bu resime ve altında yazana göre biz Avrupa'daki hatta Türkiye'deki E39 kullanıcıları olarak BMW LL-04 onaylı yağı mı tercih etmeliyiz yoksa BMW LL-01 onaylı yağı mı?

Aynı soru burada da sorulmuş;http://www.1addicts.com/forums/showthread.php?t=541486

Ülkelere göre yakıt farklılıkları eskilerde kaldı, belki yorum sahibinin. Bundan haberi yoktur, bilemiyorum.

En önemli konu motor gereksinimi ve mib gerekli yakıt kalitesinin sağlanmış olamasıdır, eğer yakıt kalitesi eşit ise aynı yağ olmalıdır.

Tablodaki detayları değerlendirmek daha doğru olur ,

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: MIKROP DOGAN

dün aracımla 60km yol yaptım, yaylaya çıktım virajlı yol hızlanmaya 3.vitese geçmeye kesinlikle izin vermiyordu.

yavaş yavaş inerken arada durmak zorunda kaldım arabya yol vermek için rölantide yağ lambası arada yanıyordu gaz verince sönüyordu

bir de mobil1 10-60 yağ aldım diğeri çok ince geldi yaktı attı heralde araba eski 200.000kmden fazla
    fakat bu mobil 10-60 çok farklı fiyat etiketleriyle satılıyor bunun nedeni nedir

Özetle aracın yağı bitmiş inşallah zarar görmemiştir , diyelim.

• quote:

dün aracımla 60km yol yaptım, yaylaya çıktım virajlı yol hızlanmaya 3.vitese geçmeye kesinlikle izin vermiyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

önceki yağdan 700ml kadar vardı ekledim, süzülmesini bekledikten sonra hiç motoru çalıştırmadan baktığımda kritik seviye gösteriyordu yağ yani az da olsa yağ kalmış önceden motorda tahminimce 1.5lt kadar yağ var arabada şu an umarım sanayiye kadar götürür.

bir de satıcılar 10-60 extended life yerine formula sport oldu diyorlar fakat mobilin kendi sitesinde hala extended life olarak geçiyor

bilginiz var mı ?

satıcılar arası fiyat farkından dolayı orjinal olup olmadığını nasıl anlayabilirim

teşekkürler.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

quote:

önceki yağdan 700ml kadar vardı ekledim, süzülmesini bekledikten sonra hiç motoru çalıştırmadan baktığımda kritik seviye gösteriyordu yağ yani az da olsa yağ kalmış önceden motorda tahminimce 1.5lt kadar yağ var arabada şu an umarım sanayiye kadar götürür.

bir de satıcılar 10-60 extended life yerine formula sport oldu diyorlar fakat mobilin kendi sitesinde hala extended life olarak geçiyor

bilginiz var mı ?

satıcılar arası fiyat farkından dolayı orjinal olup olmadığını nasıl anlayabilirim

teşekkürler.

Sorununuzu aşamalandıralım,

Araçta min seviyenin altında yağ bulunması büyük risk yatatır. Bu durumda ne kadar süre kullanıldığı önemlidir. Yani hangi yağı koyarsanız koyun eğer motor hasar almışsa bunun sonuçlarını mutlaka görürsünüz , bazı hasarlar uzun süre sonra çıkabilir ,bazen bıktırır aracı bile sattırır.

Eğer araç yağ eksilttiyor ise bunun ne oranda olduğunun tespiti gerekir buna göre viskositede yağ kullanarak durum kurtarılabilir
    bunun tespiti gerekir , kafadan şu iyi gelir demek de kafadan atma cevap olacaktır .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 16 Kasım 2014; 21:58:49 >

• MIKROP DOGAN kullanıcısına yanıt
    Yag cubugunu cektiginizde cubugun uzerindeki 2 centik arasinda kalan bolge yaklasik 1lt yag ihtiva eder..araciniz minimum 1 lt yag eksiltmis..motor silk urunu koyar ve 10 w 40 yada 60 motor yagi ile degisim yaparsaniz belkide yag eksiltmenin bir miktar onune gecersiniz..aracinizda mmekanik bir sorun ciddi bir asinma yoksa tabii..

• quote:

Önemli bir sorun olacagını beklemiyorum , sonuçta yağ lambası görevini yapmış.. yanlışım olabilir , Motorların haznelerinde daima belli miktarda yağ kalır diye aklımda kalmış .. velakin istenmeyen bir durum ile karşılaşmışsınız... yağ lambası denilen şey aslında yağ basınç lambası , ben kartal marka aracımda Sabah yağına bakarken yağ çubugunu yerine sokmadan yola devam etmişim.. epey uzun yol yaptım , sonrasında arabayı parkettigim yerdeki yağları görünce kaputu açıp baktım , Motor bölümü komple yağ olmuştu , 3 litre yağ ekledim.. hiç bir şey olmamıştı.. sizin durumunuzu merak ediyorum.. sonucu paylaşırsanız sevinirim.

• yağı aldım internetten gelmesini bekliyorum salı gelir çarşamba giderim değişime

boşaltırken bakacağım ne kadar yağ akacak fikir olur içersinde ne vardı

filtreyi değişip 10w-60ı koyduracağım bakalım yakıt yerine yağ yakan arabamın hakkından gelebilecek mi
  • MIKROP DOGAN kullanıcısına yanıt
    Motor silk bor katkısını deneyin derim..Pahalı bir ürün değil..Faydasını göreceğinize inanıyorum..
  • Hocam bende 2010 model Civic Premium var otomatik vites. 15 bin km önce lpg taktırmıştım. Hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar. İlk kez özel servise gideceğim. Yetkili servis şimdiye kadar hep 10w40 koydu. Aydın'da yaşıyorum. Sizce 10w40 ile devam edeyim mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenk78

Hocam bende 2010 model Civic Premium var otomatik vites. 15 bin km önce lpg taktırmıştım. Hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar. İlk kez özel servise gideceğim. Yetkili servis şimdiye kadar hep 10w40 koydu. Aydın'da yaşıyorum. Sizce 10w40 ile devam edeyim mi?

Aracınızın km si çok değilse 5w40 ile devam ediniz .

• vezir kullanıcısına yanıt
    Vezir hocam daha önce de bir iki soru sormuş başınızı ağırıtmıştım.shell helix ag 5w30 alacaktım komple türkiyeyi aradım 1 yerde buldum sadece 5 lt sine 170 tl para istedi.pek aranılan yağ olmadığı için getirmiyorlarmış.dexos2 özellikli sadece lukoil 5w30 ve mobil 1 0w40 var uygun fiyatlı.sürekli marka ve viskozite değiştirmek istemiyorum.castrol de kullanmak istemiyorum.lukoil nasıldır?yada mobil 1 5w30 dexos2 siz olur mu. Araç benzinli 9000 km de.ilk bakımdan sonra 1000 km yaptım motor sesi ve yakıt arttı.gm yağ 5w30 kullanıldı.dexos2 özelliği ne demek.

• clio 1.2 16 v C kullanıcısına yanıt
    dexos 2 General motor yağ standartıdır.

Dexos 1 var , dexos 2 var.

bunlardan size gereken dexos 2 sanırım , ekteki linkte hangi marka yağ ve alt katagorileri görülmektedir. Bu yağlardan herhangi birisi işinizi görür.

http://www.centerforqa.com/gm/dexos2-brands
  • 
Sayfa: önceki 356357358359360
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.