Şimdi Ara

Japan Display, 4.38 inç büyüklüğündeki 503ppi piksel yoğunluğuna sahip Full HD LCD panelini gün yüzüne çıkardı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Japan Display, 4.38 inç büyüklüğündeki 503ppi piksel yoğunluğuna sahip Full HD LCD panelini gün yüzüne çıkardı

Japan Display, akıllı telefon kullanımı için geliştirdiği yeni bir LCD panelini FPDI 2012 fuarında sergiledi. 4.38 inç büyüklüğündeki bu ekran, Full HD (1920 x 1080) çözünürlüğüyle 500ppi değerini aşarak piyasada piksel yoğunluğu en yüksek çözümlerden biri haline geliyor. İnç başına düşen piksel sayısının 503 olduğunu belirten uzak doğulu üretici, 5 inçlik LCD'lerde dahi tartışma konusu olan Full HD standardını 4.3 inç seviyesine uygulayarak gelecekte sıvı kristal ekranların daha yüksek çözünürlüklere kolayca uyum sağlayabileceğini gözler önüne seriyor.

Sony, Toshiba ve Hitachi ortaklığının diğer küçük LCD modellerinde olduğu gibi WhiteMagic teknolojisini benimseyen 4.38 inçlik bu ekran, kırmızı, yeşil ve mavi renkli altpiksellerin yanı sıra beyaz birimleri de bünyesinde barındırıyor. Bu ek altpiksel çeşidi, panelin arka aydınlatmaya olan ihtiyacını azaltıyor, %50 enerji tasarrufu sağlıyor ve çok daha fazla parlaklık yayarak dış ortamda kullanımı kolaylaştırıyor. Düşük sıcaklıklı poli-kristal silikon TFT kullanarak böylesine yüksek bir yoğunluk elde eden JDI, diğer LCD'lere oranla görüntü birimleri arasındaki mesafe çok daha düşük olan bu prototipinin şuan için ne zaman seri üretime geçeceğine karar vermiş değil.

Piksel yoğunluğuyla dikkat çeken bir diğer ürün ise; daha önce SID 2012'de duyurulan WXGA (1280 x 800) çözünürlüklü 2.3 inç büyüklüğündeki LCD panel. Boston'da bu prototipiyle gövde gösterisi yapan Japan Display, 651ppi'lık ekranıyla ultra yüksek çözünürlüklü akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yolunu açıyor. Gerçeklikte film tabanlı fotoğraflarla aynı seviyeye ulaştığı öne sürülen cihaz, baskı kalitesinde harfler görüntüleyebiliyor. Japonya'daki FPDI 2012 etkinliğinde sergilenen ekranın seri üretimine yakında başlanacağı tahmin ediliyor, ancak hangi amaçla kullanılacağı bilinmiyor. 

Büyük bir çoğunluğu Japon hükümetinin elinde tuttuğu bir oluşumun elinde bulunan Japan Display, resmiyet kazandağı dönemde LCD sektörünün yakın gelecekteki lideri olarak nitelendirilmişti. Hakkında ortaya atılan iddiaları gerçekleştirme yolunda çok sayıda geliştirme çalışması yürüten ortaklık, OLED teknolojisinden ultra yüksek çözünürlüklü LCD'lere kadar küçük ve orta büyüklükteki panel endüstrisinde önemli yatırımlarda bulunuyor. İlerleyen dönemlerde ürünlerin başta Sony olmak üzere birçok mobil üretici tarafından tercih edilmesi bekleniyor.

Japan Display, 4.38 inç büyüklüğündeki 503ppi piksel yoğunluğuna sahip Full HD LCD panelini gün yüzüne çıkardı

• Mobilite kayışı kopardı gidiyor diyecek söz bulamıyorum sadece bizim ülkemizden böyle şeyler çıkmıyor ya ne küfür ediyorum varya ....

• artık çoğu yenilik mobil sektörde oluyor.önceden sitede PC donanımlarından geçilmezdi şimdi ise telefon-tablet.arz-talep

• harika harika karika

• İlk başlarda kurulduğunda samsung ve lg ile baş edebilmek ıçin üçü bir araya gelmiş diye düşünüyordum ama şu aralar gerçekten güzel işlere imza atıyorlar umarım böyle devam ederler ben lg nin lcd lerinden ve samsung un oled lerinden daha iyi ekran geliştireceklerini umuyorum

• Bu arada apple artik retina retina deyip başımızın etini yemez umarım

• Maliyeti ne kadar acaba. Seri uretime gecmek icin maliyeti uygun tutmalari gerek.

• hah şöyle ne güzel. bende zaten 4.4 inç ten fazlası aşırı büyük diyordum ki adamlar full hd yi 4.38 e koymuşlar yaklaşan nesilde 5 inçlik full hd telefonların olduğunuda düşünürsek diğer nesilde bence seri üretime geçerler

• Bu tarz yenilikleri normal pc monitorlerinde de yapsalarya artik, 24" de 4k veya 8k cozunurluk guzel olurdu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hah şimdi gerçekten full hd olmuş.Diğer türlü neydi 5.5 inç felan...

Şahsen 5incin altına inmesinin bu kadar kısa sürede olacağını sanmıyordum ama gerçekten bu ekran teknolojisinin ne kadar ilerlediğini gösteriyor.503ppı gerçekten akla zarar bir değer olmuş.

Ha birde retina diye reklam yapan şuanda en düşük ppı değerine ve çözünürlüğüne sahip bir platform vardı.Adı neydi acaba aklıma gelmedi şimdi :D

• JDI cok saglam islere adimini atiyor, bunun kaymagini da Sony yiyecek sanirim.
  • Japan Display son zamanda yaptığına akıl almıyor doğrusu geçen yıla kadar lcd lerde düşük parlaklık amoleflerde yüksek ppi lara çıkarılamıyor bu süreç biraz tıkandı gozukurken Toyota 1950 lerde yalın üretimle nasıl dünya otomotiv sistemini değiştirdi kimsenin hayal edemeyeceği sistemi kurdu Japan Display de gelecek yılın akıl almaz ekranı 5" full hd leri 4.8 4.5 4.38 yapboz. gibi tasarlamaya başladı + 2.3" 651 ppi nedir ya akıl almıyor .google gözlük projesininde birçok projeninde inanılmaz rahatlamasina sebep olucak adımlar saygıyla egiliyorum:)

• Sony yine rakipsiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bi pentile ekranlar var Samsung'un ve bir de rgbw dizilimindeki Japan Display'in ekranları var ki kat kat yüksek yoğunlukta. Güney Koreyi ve insanlarını sevsem de yine Japonlar yapmış... :D Neyse sonuç olarak piksel yoğunluğu inanılmaz her 2 üründe de ve 2. ürün fotoğraf makinalarında falan kullanılır sanırım bu boyutuyla.

• Birlikten kuvvet doğar diye boşuna söylememişler.

• Pili sömürür bu ekran.

• 503ppi akla zarar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulwi

Bu tarz yenilikleri normal pc monitorlerinde de yapsalarya artik, 24" de 4k veya 8k cozunurluk guzel olurdu.

Kesinlikle katiliyorum.HAtta cok gec bile kaldilar hala piyasada adam gibi 120Hz lik FHD 21" led yok.Umarim en kisa zamanda 21" 4K 120Hz lik LED leri piyasaya surerler ayni sekilde OLED turevlerininde yayginlasmasini bekliyoruz.Ozellikle gercek 120Hz hatta 3D icin 240Hz lik oledler piyasaya girmeli artik.
  • İnsan gözü algılamıyor diyorlar bu görselden bile anlaşıyor daha keskin olduğu.

• ekran konusunda apple, samsung çok övülüyordu, japonlar sonunda yapacağınız işi diyerek işe el attılar :D bu iş öyle değil böyle olur demiş adamlar resmen 4.38inç ve 500 ü aşan ppi helal olsun valla ...

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.