Şimdi Ara

Gitarlar hakkında her türlü luthierlik soruna yardımcı olunur!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
2.960
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elektro, akustik, klasik fark etmez. Her türlü soruna elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, luthierlere para vermeden kendi işinizi kendinizin görmesini sağlayabilirim.

Daha önce klasik ve elektro gitarı çok kurcaladım gerekli bilgiye sahibim.

• dün gitarı amfiye taktım ses gelmiyordu,gitarın jak girişini tornavidayla açtım orda jak girişine bağlı 2 telden sadece biri gitarın içinden gelen kabloya bağlıydı.sanırım diğeri kopmuşki ses gelmiyor.lehim falan gerekiyor sanırsam.
  • blues tonu için 400 tl'ye kadar bir gitar tavsiyeniz var mı sadece kendi çapımda öğrenmek için yani çok profesyonel bir şeye gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: HD7850

blues tonu için 400 tl'ye kadar bir gitar tavsiyeniz var mı sadece kendi çapımda öğrenmek için yani çok profesyonel bir şeye gerek yok

Luthierlik sorundan kastım gitardaki arızalarla ilgiliydi. Ama yinede cevaplamadan göndermeyeyim.

2. el Squier Affinity Telecaster veya sıfır Swing TG1 olabilir. Yada model dışında direk Squier gitarlara bakabilirsiniz. Fender'in yan sanayisi olması lazım squier

@Radiohead
    Dostum, lehim falan hiç uğraşma bence. Eskisi gibi olacağını sanmıyorum, dip sesin kralı çıkar vallahi. Ben yaklaşık 3 aydır falan değiştiremedim jackı, kötü bir tane var onu kullanıyorum. Ne çektiğimi bir bilsen Dip ses çok kötü birşey. 15 liraya bir tane cort'un jackını almıştım çok iyiydi. Bozuldu gene cortun şu modelini aldım

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=734&gid=295

aman diyeyim uzak durun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AJFA -- 4 Kasım 2012; 14:35:35 >

• yok hocam yanlış anladın.jakın gitara gırdığı yerden bahsetmiştim,jak kablosunda sorun yok.resim koyabilirm yeterince açık olmadıysa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Radiohead

yok hocam yanlış anladın.jakın gitara gırdığı yerden bahsetmiştim,jak kablosunda sorun yok.resim koyabilirm yeterince açık olmadıysa.

Kusura bakmayın hocam ben yanlış anlamışım, yinede jack hakkında bilgilendirme mesajı verdik Ben şimdi gitarın o yerini söküp bakacaktım fakat siz isterseniz bir resim koyun olmadı ben açar bakarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nightwish

quote:

Orijinalden alıntı: Radiohead

yok hocam yanlış anladın.jakın gitara gırdığı yerden bahsetmiştim,jak kablosunda sorun yok.resim koyabilirm yeterince açık olmadıysa.

Kusura bakmayın hocam ben yanlış anlamışım, yinede jack hakkında bilgilendirme mesajı verdik Ben şimdi gitarın o yerini söküp bakacaktım fakat siz isterseniz bir resim koyun olmadı ben açar bakarım.

tamam hocam ben resmi atarım 20dk ya

edit:resim altta,sanırım yeni bi jak girişi almalıyım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VROOOM -- 4 Kasım 2012; 15:42:26 >

• Jakın canlı sinyal ucuna ait metal kontağa bağlı kablo sağlam iken, sinyal toprağına ait sağdaki kontaktaki (şase) kablo kopmuş gibi gözüküyor. Hem boştaki kablo hem de kontak plakası üzerinde oksitlenme var ise hafif zımparaladıktan sonra hassasça lehimlemek gerekir. Zaten çıkış sinyalinin gerilimi çok düşük olduğundan, lehim ile fazladan ohmik direnç katmamak adına mümkün olduğunca düzgün dağılımlı lehimlenmeli (İşlem sonrası lehimin pürüzsüz görünmesi gerek, düzgün olmayan dağılım ve pürüzler üstte bahsedildiği gibi gürültü kaynağı yaratır). Boş kablo ucunu burup yassılaştırdıktan sonra sıcak havya yardımıyla plakaya yapışık olacak şekilde tutarken lehim telini üzerinde hafifçe gezdirin.
  • Hocam gitarimin efekt dugmesi oynuyor.bir gun ses gelmiyordu oynadigini farkettim oraya vurdum ses gelmeye basladi.idare ediyorum ama kac aydir oynuyor.icini actim sikistirayim falan dedim.onu da yapamadim.ne yapabilirim acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserdar93

Hocam gitarimin efekt dugmesi oynuyor.bir gun ses gelmiyordu oynadigini farkettim oraya vurdum ses gelmeye basladi.idare ediyorum ama kac aydir oynuyor.icini actim sikistirayim falan dedim.onu da yapamadim.ne yapabilirim acaba?

Efekt düğmesi derken?

@Radiohead
    Yukarıda arkadaş çok iyi açıklamış. Lehimle hallolacak birşey yenisini almaya gerek yok.
  •  Gitarlar hakkında her türlü luthierlik soruna yardımcı olunur!

Bu köprünün aynısından var gitarımda. İnce mi teli çok fazla bend yapınca alttaki köprüden çıkıyor, bırakınca yerine oturuyor. Ek olarak boş iken bile tele vursam buzzing problemi yaratıyor. (3 ile 5 ve 12 ile 15 arasında da buzzing problemi var sadece iince mi'de)
    Gitar 20+9 yıllık, fretlerin değişmesi lazım ama şu boştaki buzzing problemi bundan değil sanırsam. Yardımcı olursan sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ferdinnand

Jakın canlı sinyal ucuna ait metal kontağa bağlı kablo sağlam iken, sinyal toprağına ait sağdaki kontaktaki (şase) kablo kopmuş gibi gözüküyor. Hem boştaki kablo hem de kontak plakası üzerinde oksitlenme var ise hafif zımparaladıktan sonra hassasça lehimlemek gerekir. Zaten çıkış sinyalinin gerilimi çok düşük olduğundan, lehim ile fazladan ohmik direnç katmamak adına mümkün olduğunca düzgün dağılımlı lehimlenmeli (İşlem sonrası lehimin pürüzsüz görünmesi gerek, düzgün olmayan dağılım ve pürüzler üstte bahsedildiği gibi gürültü kaynağı yaratır). Boş kablo ucunu burup yassılaştırdıktan sonra sıcak havya yardımıyla plakaya yapışık olacak şekilde tutarken lehim telini üzerinde hafifçe gezdirin.

daha önce hiç lehim kullanmadım,gitarı iyice şey etmiyim.en iyisi eski gitar hocama götüriyim,teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetsuer

Bu köprünün aynısından var gitarımda. İnce mi teli çok fazla bend yapınca alttaki köprüden çıkıyor, bırakınca yerine oturuyor. Ek olarak boş iken bile tele vursam buzzing problemi yaratıyor. (3 ile 5 ve 12 ile 15 arasında da buzzing problemi var sadece iince mi'de)
    Gitar 20+9 yıllık, fretlerin değişmesi lazım ama şu boştaki buzzing problemi bundan değil sanırsam. Yardımcı olursan sevinirim.

29 yıllık gitar iyiymiş. Köprünün sonundaki vidaları alyan ile sıkmayı dene. (köprüden çıkma sorunu için) Diğer sorun içinse, gitarın kafa kısmındaki yerden gene alyan ile truss rod'u mm hafif bir şekilde döndür. Buda buzz sorunu içindi. Bunların olması lazım. Buzz sorunu bende de oluyor bu şekilde gideriyorum. Truss rodu döndürmek için gerekli alyan 4 veya 5lik alyan olması lazım, bendeki çok eski yazmıyor üzerinde.

• quote:

quote:

Hocam gitarimin efekt dugmesi oynuyor.bir gun ses gelmiyordu oynadigini farkettim oraya vurdum ses gelmeye basladi.idare ediyorum ama kac aydir oynuyor.icini actim sikistirayim falan dedim.onu da yapamadim.ne yapabilirim acaba?

Efekt düğmesi derken?

@Radiohead
    Yukarıda arkadaş çok iyi açıklamış. Lehimle hallolacak birşey yenisini almaya gerek yok.

Efekt degil pardon ton dugmesi.hani su sesin altindaki.cevirip acilan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

29 yıllık gitar iyiymiş. Köprünün sonundaki vidaları alyan ile sıkmayı dene. (köprüden çıkma sorunu için) Diğer sorun içinse, gitarın kafa kısmındaki yerden gene alyan ile truss rod'u mm hafif bir şekilde döndür. Buda buzz sorunu içindi. Bunların olması lazım. Buzz sorunu bende de oluyor bu şekilde gideriyorum. Truss rodu döndürmek için gerekli alyan 4 veya 5lik alyan olması lazım, bendeki çok eski yazmıyor üzerinde.

ordaki 9 fazla kaçmış. Gitar ya 21 ya da 22 yıllık. Emin değilim. Alt taraf sıkıştırmayla olacak gibi değil. Truss rodla da oynamaya korkuyorum. Biraz daha sabredip gitarı İzmir'e göndersem tanıdık gitar hocam aracılığıyla daha iyi olacak sanırsam. Antalya'da yapabilen yok maalesef. Doğru dürüst yapamayanlar bile çok fazla para istiyor. Lanet olsun.

• quote:

quote:

quote:

ordaki 9 fazla kaçmış. Gitar ya 21 ya da 22 yıllık. Emin değilim. Alt taraf sıkıştırmayla olacak gibi değil. Truss rodla da oynamaya korkuyorum. Biraz daha sabredip gitarı İzmir'e göndersem tanıdık gitar hocam aracılığıyla daha iyi olacak sanırsam. Antalya'da yapabilen yok maalesef. Doğru dürüst yapamayanlar bile çok fazla para istiyor. Lanet olsun.

Alt tarafı sıkıştırmayı sen yinede dene. Tel kaçmaları hep o yüzden olur genelde. Ayrıca truss rod ile oynamaktan korkma. Yok işte gitar 2 parçaya bölürmüş en ufak çevirmede bozulurmuş yalan. Ben sana hafif çevir dedim "ne olur ne olmaz" mantığıyla. Ben ne yalan söyleyeyim bir ileri bir geri abanıyordum benim cort ile hiç birşeyde olmadı taş gibi gitar. Korkma yani birşey olmaz.

@sserdar93
    Hocam sallantı çok mu abartı? Benimde volume potansı öyle acayip derece oynuyor ama hiç rahatsız etmiyor. Eğer seninkide rahatsız etmiyorsa elleme bence.

@Radiohead
    Hocam babanız kullanıyorsa verin o yapsın. Çok basit bir işlem, benim babam o tarz elektronik işlerden falan anladığı için hep ona yaptırırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AJFA -- 4 Kasım 2012; 18:26:35 >

• rahatsızlığı şöyle,aylardır ayar değiştirmiyorum.olduğu gibi kullanıyorum ses tekrar kesilmesin diye.bir de onun adı potans düğmesi mi oluyor?
  • quote:

rahatsızlığı şöyle,aylardır ayar değiştirmiyorum.olduğu gibi kullanıyorum ses tekrar kesilmesin diye.bir de onun adı potans düğmesi mi oluyor?

Evet potans diyorlar. Senin bahsettiğin ton potansı. Ayrıca ton potansıyla sesin kesilmesi ne alaka onu anlayamadım hocam. Yani onu açtığın zaman sesin koyulaşması, kapatınca açılması gerek, sesin kesilmesi garip. Sanırım ses potansının devreleri ton potansından geçiyor.
  • quote:

quote:

rahatsızlığı şöyle,aylardır ayar değiştirmiyorum.olduğu gibi kullanıyorum ses tekrar kesilmesin diye.bir de onun adı potans düğmesi mi oluyor?

Evet potans diyorlar. Senin bahsettiğin ton potansı. Ayrıca ton potansıyla sesin kesilmesi ne alaka onu anlayamadım hocam. Yani onu açtığın zaman sesin koyulaşması, kapatınca açılması gerek, sesin kesilmesi garip. Sanırım ses potansının devreleri ton potansından geçiyor.

ya sanırım bir temassızlık var orada hocam.gerçi neden oldu anlamadm gitar darbe falan da almadı.çevirince ses kesiliyodu en son kurcaladığımda.daha doğrusu potansı çevirirken değil de,potansı tutunca yerinde oynuyordu ondan dolayı.neyse bakalım idare edicem de bir ustaya götürsem iyi olur,bir baksın halletsin

• quote:

quote:

quote:

ya sanırım bir temassızlık var orada hocam.gerçi neden oldu anlamadm gitar darbe falan da almadı.çevirince ses kesiliyodu en son kurcaladığımda.daha doğrusu potansı çevirirken değil de,potansı tutunca yerinde oynuyordu ondan dolayı.neyse bakalım idare edicem de bir ustaya götürsem iyi olur,bir baksın halletsin

bugün, potansları çıkarttım volume potansını düzeltmek için bir tane küçük vida var onu söktünüz mü gerisi halloluyor. Geç oldu ama söylemek istedim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.