Şimdi Ara

Canavarlar mercek altında ; Monster Tyrannosaurus ND521N20S3 ve ND570N20S2 ürün incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
5.885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçtiğimiz sene Tyrannosaurus (ND511N20S1) modelini incelediğimiz Monster diz üstü bilgisayarlar, fiyat ve sahip oldukları donanımsal özelliklerle ilgi çeken ürünler. Fokus bilgisayar, diz üstü bilgisayarların gördüğü ilgiden memnun kalmış olacak ki Monster ailesine donanımsal özellikleri üst seviyelerde olan yeni modeller eklemeye devam etmekte. Ofisimizde inceleme fırsatı bulduğumuz Tyrannosaurus ND521N20S3 ve Tyrannosaurus ND570N20S2 modelleri, üst seviye beklentilerinizi karşılamak üzere üretilmiş yeni modeller arasındalar.

Tyrannosaurus ND521N20S3

Genel görünüş ve kullanım

Ürünün kasası, tuşlar, giriş çıkış portları her şey olması gereken gibi kullanıcıda herhangi bir kötü düşünce yaratmıyacak kalitedeler. ND521N20S3'deki genel görünüş Acer marka diz üstüleri anımsatmakta. Sade fakat her şeyin yerli yerinde olduğu bir tasarım mevcut. Tyrannosaurus ND521N20S3'ün tasarımında tek eleştirebileceğim nokta ürünün logosu ve modeli belirtmek için kullanılan çıkartmaların kalitesizliği oluyor.

Monster serisi diz üstülerin genelinde eleştirdiğim 2 önemli nokta var. Bunlardan ilki biraz önce de belirttiğim gibi ürünlerin kalitesi ile uyuşmayan logo tasarımı ve kalitesi, diğeri ise model isimleri. Tyrannosaurus'u telaffuz edip ezberleseniz bile ND521N20S3 gibi bir model isminin kolay hatırlanabileceğini sanmıyorum. Özellikle ürünlerin üzerinde hangi seri ve model olduklarının belirtilmemeside kullanıcının yaşayabileceği bir diğer zorluk. Fakat Fokus Bilgisayar, bu sorunun farkında olduklarını, yeni gelen seride logoların eskisine nazaran çok daha kaliteli olacaklarını bize aktarmış durumda.

Teknik Özellikler

358 x 272 x 25 mm ölçülerinde ve 3Kg ağırlığında olan model, performansı ve taşınabilirliği bir arada isteyen kullanıcılara hitap etmekte. Tyrannosaurus ND521N20S3, Intel Sonoma 2.0GHz işlemci, 2 GB Dual DDR2 533MHz bellek, 15.4" WXGA aktif TFT ekran (1680x1050), 256 MB nVidia GeForce 6600go 16x PCIe ekran kartı, 128 MB Intel GMA900 tümleşik ekran kartı, 80GB 7200RPM sabit disk, Dual Layer DVD-RW, 4.1 kart okuyucu, Intel PRO/Wireless 2200BG WI-FI kartı, 10/100/1000 Gigabit ethernet, 56k V92 dahili Fax modem ve Azalia HD 7.1 ses kartı gibi oldukça iyi donanımsal özelliklere sahip bir diz üstü bilgisayar.

Çıkış ve bağlantı portları olarak 1 adet IEEE1394, 3 adet USB 2.0, S video TV çıkışı, PCMCIA 2.1 yuvası,  line / mikrofon girişleri, ethernet / modem bağlantı portları (RJ-45, RJ-11), 2. monitör bağlantı çıkışı ve hoparlör / kulaklık ( SPDIF - Dijital Çıkış ) çıkışlarına sahip olan ürün kullanıcıya her türlü bağlanabilirlik seçeneğini sunmakta.

Bu modelde ilgi çekici bir diğer özellik ise tümleşik ve harici olarak 2 farklı ekran kartı içeriyor olması. GeForce 6600go ve 128 MB Intel GMA900 tümleşik ekran kartına sahip olan ürün, basit bir anahtar yardımıyla iki ekran kartı arasında seçim yapılmasına olanak vermekte. Bu, kullanıcıya 3D performansa ihtiyaç duymadığı zamanlarda, 6600go yu kapatıp çalışmaya tümleşik ekran kartıyla devam ederek pilden tasarruf etme olanağı veriyor. Ekran kartları arasında anahtar yardımıyla seçim yaptıktan sonra, seçimin aktif olabilmesi için Windows'un yeniden başlatılması gerekiyor.

Performans ve Pil ömrü

Tyrannosaurus ND521N20S3, oldukça yüksek donanımsal özelliklere sahip bir ürün. İşlemci gücü, ekran kartı, bellek miktarı, sabit disk gibi üründe kullanılan her donanım en yüksek başarımı almanız için üst seviye tutulmuşlar. Genel olarak donanımları en çok oyunlar zorladığından cihazı FutureMark'ın 3DMark serisi ile test etmeyi uygun gördük.

3DMark 2003'den 6272 puan, 3DMark 2005'den 2636 ve 3DMark 2006'dan 1190 puan alan sistem, kullanıcıya ortalama bir oyun performansı sunuyor. Fakat ofis ve diğer işleriniz için gerekenden fazlası ND521N20S3'de mevcut. (Test sonuçlarının üzerine tıklayarak detaya ulaşabilirsiniz.)

Cihazın pil ömrünü ölçebilmek için ücretsiz bir yazılım olan Battery Eater Pro'nun 2.6 sürümünü kullandık. En yüksek yük ve okuma modu olmak üzere 2 farklı test uygulayan program, yük testinde 3D animasyon göstererek ekran kartını, çeşitli matematik işlemleri ile işlemciyi ve bellekleri aynı anda çalıştırmakta. Aynı esnada sabit disk üzerinden de işlem yaparak cihazın çekebileceği en fazla yükü pilden çekmesini sağlamakta. Okuma modunda ise basit bir döküman açarak ne kadar bir süre cihazın bu konumda açık kalabildiğini ölçmekte.

ND521N20S3, en yüksek yük altında, kablosuz ağ kartı açık iken 1 saat 40 dakika boyunca teste direnebildi. Testin aynı anda bütün donanımlara olabilecek en yüksek şekilde yüklendiğini düşünürsek 1 saat 40 dakika iyi sayılabilecek bir süre. Ekran kartı olarak 6600go yu kapatıp yola GMA900 ile devam ederseniz süre 2 saat 20 dakikaya uzamakta. ND521N20S3 kablosuz bağlantının aktif olduğu okuma modunda ise 3 saat boyunca açık kalmayı başardı. Ürünün sunduğu pil süreleri bize oldukça yeterli geldi. Zira bu gün PSP gibi bir oyun konsolu dahi 3 saatten fazla oyun oynama imkanı sunamamaktayken ND521N20S3, yük altındayken 1 saat 40 dakika gibi yeterli bir süre açık kalabilmekte.

Tyrannosaurus ND570N20S2

Genel görünüş ve Kullanım

Tyrannosaurus ND570N20S2, 17" ekrana sahip oldukça büyük bir diz üstü bilgisayar. 408x289x 38.1 mm ölçülerinde ve 4Kg ağırlığındaki ND570N20S2, taşınabilirlikten daha çok masa üstü kullanım üzerine odaklanmış bir ürün. Kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi bakımından herhangi bir eksi yönü bulunmayan diz üstünde, oldukça büyük bir alan olmasına rağmen tam klavye düzeni yerine, diz üstü bilgisayarlarda standart olarak bulunan küçük klavye düzeni kullanılmakta.

Ürünün 1900x1200 piksel çözünürlüğe sahip 17" büyüklüğündeki yatayda uzun ekranı, oldukça net bir görüntü vermekte. Ürünün ekranı ile ilgili tek sıkıntısı, koruma için kullanılan şeffaf yüzeyin kırıcı özelliğinin yetersiz kalması olmuş. Özellikle arkanızda ışık kaynağı olduğu bir yerde ND570N20S2 ile çalışırken, ekranda ki görüntüyü seçmekte zorluk yaşayabilirsiniz.

Teknik Özellikler

Tyrannosaurus ND570N20S2, donanımsal özellikleri üst seviyelerde olan bir ürün. 256MB bellek kapasiteli 6800go grafik kartı içeren diz üstü, 2 adet sabit disk ile birlikte gelmekte. Raid 0 ve 1 seçeneklerinide kullanıcıya sunan ND570N20S2, güvenlik veya yüksek performans seçimini kullanıcıya bırakmış. Bize gelen modelde 2 adet 80GB lık 5400RPM sabit disk bulunmaktaydı fakat Raid 0 veya Raid 1 modları aktif edilmemişti.

Tyrannosaurus ND570N20S2 donanım bileşenleri olarak kullanıcıya, Intel Sonoma 2.0GHz işlemci, 2 GB Dual DDR2 533MHz bellek, 17" büyüklükte 1900x1200 (UWXGA) piksel çözünürlüğe sahip ekran, 256 MB nVidia GeForce 6800go 16x PCIe ekran kartı, 160 GB SATA 5400 RPM sabit disk ve Raid 0 /1 desteği (2x80GB), Dual Layer DVD-RW, 4.1 kart okuyucu, Intel PRO/Wireless 2200B/G WI-FI kartı, 10/100/1000 Gigabit ethernet ve kızıl ötesi bağlantı desteği sunmakta.

Çıkış ve bağlantı portları olarak 1 adet IEEE1394, 4 adet USB 2.0, S video TV çıkışı, PCMCIA 2.1 yuvası,  line / mikrofon girişleri, ethernet / modem bağlantı portları (RJ-45, RJ-11), 2. monitör bağlantı çıkışı ve hoparlör / kulaklık ( SPDIF - Dijital Çıkış ) çıkışlarına sahip olan ürün ayrıca harici ekran çıkışı olarak analog yerine DVI bağlantı noktası kullanmakta. Böylece diz üstü bilgisayarınızı yeni nesil DLP televizyonunuza veya LCD ekranınıza direk bağlayabilirsiniz.

Performans ve Pil ömrü

Tyrannosaurus ND570N20S2, sahip olduğu teknik özelliklerle hem ofis kullanıcılarını hem de oyuncuları tatmin edebilecek düzeyde bir diz üstü bilgisayar. Özellikle sahip olduğu 256MB bellekli 6800go ekran kartı şu ana kadar çıkmış bütün oyunları oldukça iyi grafik seviyelerinde oynamanıza olanak verecek güçte.

3DMark 2003'den 8705 puan, 3DMark 2005'den 3670 ve 3DMark 2006'dan 1736 puan alan sistem, kullanıcıya en yüksek seviyede olmasa da oldukça iyi bir oyun performansı sunmakta. Fakat ND521N20S3'de de geçerli olduğu gibi ürünün performansı ofis ve diğer işleriniz için fazlasıyla yeterli bir seviyede. (Test sonuçlarının üzerine tıklayarak detaya ulaşabilirsiniz.)

Cihazın pil ömrünü ölçebilmek için ND521N20S3'de de yaptığımız gibi Battery Eater Pro yazılımını kullandık. Fakat pil ömrü değerlerini vermeden evvel bir konuyu belirtmek gerek. ND570N20S2'nin sahip olduğu 6800go, cihaza şarj adaptörü bağlı olmadığı zamanlarda oldukça düşük saat frekanslarında çalışmakta. Oyun gibi 3D bir uygulama çalışsa dahi ekran kartı düşük güç konumunu muhafaza etmekte. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için örnek vermek gerekirse, ürün şarja takılıyken 3DMark 2005'den 3670 puan alırken, şarj adaptörü takılı değilken 938 gibi düşük bir puan almakta. Yani ekran kartının farkını anlayabilmeniz için mutlaka şarj adaptörünün takılı olması gerekmekte.

ND570N20S2, ekran kartınında düşük güç modunda çalışmasının yardımıyla 1 saat 50 dakika boyunca yük altında sürekli açık kalabilmekte. 17" ekranın daha fazla enerji ihtiyacı olduğu düşünülürse ürünün açık kalma süresinin makul bir seviyede olduğu söylenebilir. Ürün okuma modunda ise kablosuz bağlantı yetenekleri açık olarak, sürekli açık kalmaya 2 saat 20 dakika dayanabilmekte. Boyutları ve çift sabit disk içeriyor olması düşünüldüğünde sağladığı şarj süreleri oldukça iyi sayılabilir.

Genel değerlendirme ve Son sözler

Monster diz üstü bilgisayarlardan, Tyrannosaurus ND521N20S3 ve Tyrannosaurus ND570N20S2 modellerini artılarıyla ve eksileriyle kısa bir yazıda aktarmaya çalıştık. Bir çoğunuz birbirlerine göre çeşitli avantajları olan bu iki ürün arasında seçim yapmakta zorlanacaktır. Benim böyle bir seçim yapmam gerekse, seçimim taşınabilirliği ve sunduğu performansı ile ND521N20S3 modeli olurdu. Belki bu seçimi yaparken sıkı bir oyun bilgisayarına sahip olmamın da etkisi oluyor ama büyük diz üstüler pek ilgi alanıma girmemekteler. Fakat hem evinizde oyun keyfi yaşatacak hem de ofis işlerinizi hızlı çözebilecek bir cihaza ihtiyacınız varsa seçiminizi ND570N20S2'den yana kullanmalısınız.

Diz üstü bilgisayarlardan ND521N20S3 1.699$+KDV fiyat etiketi taşırken ND570N20S2, 2.499$+ KDV'den satılmakta. 2 diz üstü bilgisayarla birlikte taşıma çantası kullanıcılara ücretsiz olarak verilmekte. Diz üstü bilgisayarların fiyatlarına işletim sisteminin fiyatı dahil değil. İşletim sistemi seçimi modellerle sınırlandırılmayarak kullanıcının tercihine bırakılmış.

Aşağıdaki linklerden ürünlerin ayrıntılı bilgilerinin bulunduğu WEB sayfalarına erişebilirsiniz.

• ND521N20S3 (15.4" ekran, 256MB 6600go ekran kartı)
    • ND570N20S2 (17" ekran, 256MB 6800go ekran kartı)

Sayfanın Linki : www.fokusbilgisayar.com

• birinci model daha alınabilir.17" e gerek yok gibi.Zamanla bunların fiyatlrında düşme olu mu?Haziran veya temmuzda almayı düşünüyorum.
  • Fiyatlarda her zaman bir düşme olur. Donanım dünyası için fiyat düşermi sorusu yanlış aslında Dolar artarmı sorusu daha doğru olacaktır.
  • bu modele yakın mesal 2gb ram değilde 1gb ram olsan 1500 dolara kdv dahil modeller var mı?
  • Aşağıdaki linkten bir çok modele ulaşabilirsiniz

http://www.fokusbilgisayar.com/asp/listgroup.asp?Group_ID=UPM1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 16 Nisan 2006; 10:07:26 >
  • Sayın editör yapmış olduğunuz yorumlar için teşekkür ediyorum ve sizden daha çok notebook incelemeleri yayınlamalarınızı rica ediyoruz. Öncelikle yapmış olduğunuz yorumların ve incelemenin ben tarafsız olmadığını düşünüyorum. Sebebine gelince ürünün sadece etiketlerini kötü olduğundan ve diğer özelliklerinin tatminkar olduğundan ve alınabilir bir laptop olduğundan bahsediyorsunuz. Birde nedense Fokus sitenize reklam vermeye başladığında ürünlerini inceleyip övüyorsunuz bunuda anlamak münküm değil. Benim incelediğiniz laptop hakkındaki görüşlerim aşağıdaki gibidir.

1- Birkere ürünün ses çıkışları hemen ön tarafta bundan dolayı harici bir hoparlör bağladığınızda kablolar elinizin altından geçecektirki bu rahatsızlık veren bir durumdur.

2- Ayrıca bu üründe resimlerde görünmüyor ama Pilin bir kısmı arka taraftan taşarak 15mm'lik bir çıkıntı yaratmaktadır. Bu da rahatsızlık verecek bir durum.

3- Bu ürünün en önemli eksiklerinden biri de işletim sisteminin Free DOS olması! Windows için 90 USD'yi daha gözden çıkarmalısınız!

4- Ürünle birlikte doğru düzgün bir kullanım kılavuzu verilmiyor sadece 1 sayfalık bir yazı veriliyor

5- Kaliteli markalı laptoplarla verilen sistem yönetim yazılımları vs. programların hiçbiri verilmemekte!

6- Ayrıca bu modelde en önemli olayda sadece bu model için garantisinin sadece FOKUS tarafından verilmesi. Bildiğiniz gibi FOKUS'un en fazla savunduğu olay satmış olduğu ürünler için 'MONSTER Dizüstüler için Türkiye'nin 81 ilinde 86 noktada servislerimiz mevcut. Servis organizasyonumuz ARENA / İNSELBERG firmalarının PRO2000 markası için Türkiye genelinde yaygın bir biçimde oluşturduğu başarılı bir servis organizasyonudur. Biz aynı servis organizasyonunu MONSTER markası için yaptığımız bir antlaşma gereği ortak olarak kullanıyoruz." şeklindeki savunmaları bu model için geçerli değildir. Yarın Fokus kapansa bu modeli alanlar mağdur olmayacakmı?

Sayın editör bunlar benim nacizane fikirlerimdir. Sonuçta insanlar size çok güvenmekte ve yazılarınızı dikkatle takip etmektedirler. Sizden daha tarafsız veya daha detaylı bir inceleme beklerdik.

Kalp kırdıysak affola saygılar sevgiler...

Bu arada inşallah doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovmazlar!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ak_onair -- 16 Nisan 2006; 1:57:22 >

• Merhaba,

İşletim sistemi verilmemesi son zamanlarda fiyat avantajı yakalamak isteyen bütün diz üstü modellerinde yapılan bir uygulama, ayrıca yazıda da belirtilmiş durumda.

Ek yazılımlar, diz üstü ile birlikte bir işletim sistemi sunulmadığından konuya dahil edilmediler. Fakat bir gerçek varsa kullandığım diz üstü bilgisayarlarda bir tek Sony ve Toshibanın pil yönetim yazılımlarını kullanmışımdır. Diğerlerinde Windows zaten diz üstü bilgisayar ın beraberinde gelen yazılımlardan çok daha fazlasını yapmakta.

Belirttiğiniz konularda sadece garanti olayında kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Monster marka diz üstülerin bütün modellerinin aynı garantiden faydalanabildiklerini bilmekteyim. Pazartesi günü firma yetkililerine sorarak konu hakkında kesin bir bigi verebilirim.

Ayrıca şunu da belirtmek isterim, biz bir haber sitesi olduğumuzdan çok sık inceleme yapma şansımız olmuyor. Elbet incelemelerde kısıtlı alandan dolayı atlamak zorunda kaldığımız ya da gözümüzden kaçan yerler olacaktır. Bütün üyelerimizin yorumlarına ve fikir paylaşımlarına her zaman açığız. Forumun zaten en büyük avantajı çok sesli oluşudur.

Deneyim ve görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

İyi forumlar.

• senin bi alıp veremediğin mi var monster la??? Bence süper bi lap-top.
    Yaratıklarla ilgili kötü bir anın mı oldu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: farukkarakaya

senin bi alıp veremediğin mi var monster la??? Bence süper bi lap-top.
    Yaratıklarla ilgili kötü bir anın mı oldu?

Benim bir alıp veremediğim yok. Yazdıklarımda yanlış olan bir şey var mı onu söyle. Sonuçta insanlar bu yazılara bakıp satın alıyor.
  • 17" olan evde masada kullanmak için harika....
  • quote:

Orjinalden alıntı: ak_onair

Sayın editör yapmış olduğunuz yorumlar için teşekkür ediyorum ve sizden daha çok notebook incelemeleri yayınlamalarınızı rica ediyoruz. Öncelikle yapmış olduğunuz yorumların ve incelemenin ben tarafsız olmadığını düşünüyorum. Sebebine gelince ürünün sadece etiketlerini kötü olduğundan ve diğer özelliklerinin tatminkar olduğundan ve alınabilir bir laptop olduğundan bahsediyorsunuz. Birde nedense Fokus sitenize reklam vermeye başladığında ürünlerini inceleyip övüyorsunuz bunuda anlamak münküm değil. Benim incelediğiniz laptop hakkındaki görüşlerim aşağıdaki gibidir.

1- Birkere ürünün ses çıkışları hemen ön tarafta bundan dolayı harici bir hoparlör bağladığınızda kablolar elinizin altından geçecektirki bu rahatsızlık veren bir durumdur.

2- Ayrıca bu üründe resimlerde görünmüyor ama Pilin bir kısmı arka taraftan taşarak 15mm'lik bir çıkıntı yaratmaktadır. Bu da rahatsızlık verecek bir durum.

3- Bu ürünün en önemli eksiklerinden biri de işletim sisteminin Free DOS olması! Windows için 90 USD'yi daha gözden çıkarmalısınız!

4- Ürünle birlikte doğru düzgün bir kullanım kılavuzu verilmiyor sadece 1 sayfalık bir yazı veriliyor

5- Kaliteli markalı laptoplarla verilen sistem yönetim yazılımları vs. programların hiçbiri verilmemekte!

6- Ayrıca bu modelde en önemli olayda sadece bu model için garantisinin sadece FOKUS tarafından verilmesi. Bildiğiniz gibi FOKUS'un en fazla savunduğu olay satmış olduğu ürünler için 'MONSTER Dizüstüler için Türkiye'nin 81 ilinde 86 noktada servislerimiz mevcut. Servis organizasyonumuz ARENA / İNSELBERG firmalarının PRO2000 markası için Türkiye genelinde yaygın bir biçimde oluşturduğu başarılı bir servis organizasyonudur. Biz aynı servis organizasyonunu MONSTER markası için yaptığımız bir antlaşma gereği ortak olarak kullanıyoruz." şeklindeki savunmaları bu model için geçerli değildir. Yarın Fokus kapansa bu modeli alanlar mağdur olmayacakmı?

Sayın editör bunlar benim nacizane fikirlerimdir. Sonuçta insanlar size çok güvenmekte ve yazılarınızı dikkatle takip etmektedirler. Sizden daha tarafsız veya daha detaylı bir inceleme beklerdik.

+1

Bu saatten sonra Monster gibi markaları almak ne kadar doğru bilmiyorum.
    Hp gibi iyi firmaların iyi donanımlara sahip notebooklarının fiyatı çok düştü.

Bundan 9 ay kadar önce 64 MB Ekran kartına sahip modelleri için 2400$+KDV vermeniz gerekiyordu.
    Satış grafikleri düşünce Pavilion gibi gayet güzel seriler çıkardırlar.

Artık bu pro2000,monster ...vs gibi ürünleri almanın bir mantığı yok.
    Çünkü kaliteleri arasında dağlar kadar fark var.

http://forum.donanimhaber.com/m_4796587/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huhukomsu -- 16 Nisan 2006; 13:27:39 >

• O 6800go lu modelin eşdeğeri bir model Türkiye de henüz yok bildiğim kadarıyla.Olsa da bu fiyatın altında alamazsınız.Oyun oynayacaklara şiddetle tavsiye ederim.Bilgisayar konusunda marka önemlidir ama şahsen bir Toshiba veya Sony ye o kadar para vermem ben.Tamam kaliteli üretiyor ama kullandıkları eski teknoloji ve çok pahalıya satıyorlar.Toshiba hala utanmadan fx5200 kartlı makineler satıyordu Türkiye de,hemde astronomik fiyatlarla.Adamlar bize üçüncü dünya ülkesi,bunlar ne anlar iyisinden gözüyle bakıyor.Ama ne yazık ki forumda bu markaları babasının şirketiymiş gibi hararetle savunanları görüyorum hala.Monsterlar hala eksiklikleri olan makineler.Mesela 6800go kartlı o makinenin 3d mark skorları bana biraz düşük geldi.Sanırım kullandıkları kartın gpu ve ram frekanslarından kaynaklanıyor.Ya da kullanılan sürücülerden.Ancak yine de dizüstün de oyun keyfi verecek tek alternatif Türkiye piyasasında.Fokus bilgisayarı biz Türk kullanıcıları en iyisine layık gördükleri için tebrik ediyor ve sonuna kadar destekliyorum.Umarım uluslararası bir marka olduğu günleri de görürüz.

• quote:

Orjinalden alıntı: ULYSES

O 6800go lu modelin eşdeğeri bir model Türkiye de henüz yok bildiğim kadarıyla.Olsa da bu fiyatın altında alamazsınız.Oyun oynayacaklara şiddetle tavsiye ederim.Bilgisayar konusunda marka önemlidir ama şahsen bir Toshiba veya Sony ye o kadar para vermem ben.Tamam kaliteli üretiyor ama kullandıkları eski teknoloji ve çok pahalıya satıyorlar.Toshiba hala utanmadan fx5200 kartlı makineler satıyordu Türkiye de,hemde astronomik fiyatlarla.Adamlar bize üçüncü dünya ülkesi,bunlar ne anlar iyisinden gözüyle bakıyor.Ama ne yazık ki forumda bu markaları babasının şirketiymiş gibi hararetle savunanları görüyorum hala.Monsterlar hala eksiklikleri olan makineler.Mesela 6800go kartlı o makinenin 3d mark skorları bana biraz düşük geldi.Sanırım kullandıkları kartın gpu ve ram frekanslarından kaynaklanıyor.Ya da kullanılan sürücülerden.Ancak yine de dizüstün de oyun keyfi verecek tek alternatif Türkiye piyasasında.Fokus bilgisayarı biz Türk kullanıcıları en iyisine layık gördükleri için tebrik ediyor ve sonuna kadar destekliyorum.Umarım uluslararası bir marka olduğu günleri de görürüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ak_onair -- 16 Nisan 2006; 18:27:53 >

• teknik özellikleri gerçekten göz alıcı. ancak garanti olayı insanın kafasını karıştırmıyor değil. bence de her açıdan bakılarak yorum yapılarak almayı düşünen kişilere tam fikir verilmesi çok önemli. bu bağlamda ak_onair'e hak veriyorum.

herkese teşekkürler...
  • quote:

1-Bu kadar kaliteli bi cihazda ek hoparlöre gerek yoktur!!!
    2-Arka taraftaki 15mm lik çıkıntı sana batıyo mu? Yada ekran yerine oraya mı bakıyosun?
    3-100 milyonu gözden çıkar!
    4-Kullanım klavuzuna neden ihtiyacın var? Kapak nerden açılıyo bilmiyomusun? Yada fişe nerden takıyosun?
    5-Paketin içerisinde NERO yazılımı, Power Cinema yazılımı, Power DVD yazılımı ve Driver CD' si gelmektedir ve 3 Ay sınırsız NOD32 Antivirüs Hediye !..
    6-KENDİ LAP-TOP UNUZ KÖTÜYSE BUNUDA KÖTÜLEMEYİN!!!

• quote:

Sayın editör yapmış olduğunuz yorumlar için teşekkür ediyorum ve sizden daha çok notebook incelemeleri yayınlamalarınızı rica ediyoruz. Öncelikle yapmış olduğunuz yorumların ve incelemenin ben tarafsız olmadığını düşünüyorum. Sebebine gelince ürünün sadece etiketlerini kötü olduğundan ve diğer özelliklerinin tatminkar olduğundan ve alınabilir bir laptop olduğundan bahsediyorsunuz. Birde nedense Fokus sitenize reklam vermeye başladığında ürünlerini inceleyip övüyorsunuz bunuda anlamak münküm değil. Benim incelediğiniz laptop hakkındaki görüşlerim aşağıdaki gibidir.

Söylediklerinde haklıymışsın gibi geldi bana.

• işte benim ucuz ve monster'a göre basit laptopumun dizaynı. Dell Latitude D600

Canavarlar mercek altında ; Monster Tyrannosaurus ND521N20S3  ve ND570N20S2 ürün incelemesi

Canavarlar mercek altında ; Monster Tyrannosaurus ND521N20S3  ve ND570N20S2 ürün incelemesi

teknik özellikleri monster'ın yanına yaklaşamaz. centrino 1.7 GHz, 768 MB ram, 32 MB mobility ati radeon 9000, 14" lcd, philips DVD/CD-RW, intel 2200BG wifi, 10/100,56k, vs.vs.vs...

ancak ak_onair'in de dediği şekilde tasarımı monster'dan daha iyi. pil çıkıntısı değil sadece başka hiç bir çıkıntısı yok. ses ve mikrofon girişleri yanda(ek ses takmaya ihtiyacı yok demişler, ama zaman zaman çok gerekebiliyor) vs.

yanında windows xp home edition verildi. kullanım kılavuzları da oldukça ayrıntılı bir şekilde açıklıyor neler yapılması gerektiğini vs. bunlar monster'dan üstün kılıyor. 850$+kdv

laptop dediğin alet şeklen düzgün, kibar tasarımlı olmalı. yazı yazarken kuklaklığın kablosu elime takılırsa isterse powerpc6 olsun adamın siniri bozulur.

kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdar -- 16 Nisan 2006; 23:38:51 >

• Ürünün ses çıkışının önde olması illa lablonun elinize dolanacağı anlamına gelmez. Kulaklık kullanıyorsanız aslında bu bir artı bile sayılabilir. Hatta ek hoparlörlere bağlıyacaksanız kabloyu diz üstünün altından dolaştırırsınız olur biter. Takıldığınız konu çok basit aslında. Bence önde olması kulaklıkla kullanım için oldukça ideal.
  • bu cihazlar ağır,bir notebook 2kg'mı geçmemeli yoksa taşımak işkence oluyor.
  • Sn. ak_onair;

MONSTER Notebook incelemesi ile ilgili mesajınızdaki bazı eleştirilerinize objektif bir bakış açısı ile kesinlikle bizde katılıyoruz. Bu eleştriler bizim açımızdan oldukça önemli. Sizin yorumlarınız bizim pozitif değişim sürecimizi hızlandırıyor ve yol haritamızı oluştururken bize ışık tutuyor. Bu konuda tüm forum üyelerinin olumlu, olumsuz görüşlerini her zaman bekliyoruz.

Mesajınızın içindeki bazı sorulara ve bize cevap hakkı doğuran bazı yorumlarınıza forum üyelerinin kafalarında oluşabilecek soru işaretlerini ortadan kaldırmak amacıyla cevap yazmak ihtiyacı hissettik.

"... yapmış olduğunuz yorumların ve incelemenin ben tarafsız olmadığını düşünüyorum. " bu ifade bizi oldukça rahatsız etti. İncelemenin sadece bizim ilan vermeye başladığımız zamanlarda olması gibi bir durum katiyyen söz konusu olamaz çünkü aylardır ilanımız Donanım Haber sitesinde kesintisiz olarak zaten yayınlanıyor. Bu siteyi tercih etmemizin en kritik nedeni bilinçli bir kullanıcı profilinin olması ve bilişim sektörü ile ilgilenen oldukça yaygın bir kesime hitap edebiliyor olması. Yani reklam vererek haberimizi yaptırdığımız herhangi bir siteden bahsetmiyorum sizin ve sizin gibi bilinçli çok sayıda kullanıcının öncelikli tercihi olması nedeni ile bizimde tercihimiz olan " Donanım Haber " sitesinden bahsediyorum. Ayrıca bahsettiğiniz gibi yanlı haberler yaptırmak gibi bir anlayışımızın olduğu düşünülemez bile. Biz ısrarla tüm dergiler ve donanım siteleri ile sürekli temas halinde olarak ürünlerimizin tarafsız bakış açıları ile incelenmesini talep ediyoruz. Aşağıya aynen kopyaladığım maili yaklaşık 20 sektörel dergi editörüne gönderdim.

" ....Geçen aylarda PCNET, PCTECH ve PCWORLD dergilerinde ürünümüz " En İyi Performans " ödülü aldı. Ayrıca CHIP ve GAMEWORLD dergilerinde ürünlerimiz ile ilgili incelemeler yer aldı. Bunun yanısıra BTHABER, DONANIM HABER, TOM'S HARDWARE donanım siteleri tarafından da ürünlerimiz ile ilgili incelemeler yapıldı, linkleri aşağıdadır. MONSTER Tyrannosaurus ND521N serisi notebooklarımızla ilgili olarak ayrıca CHIP, PCNET, PCWORLD, BYTE, PCTECH, PC EXTRA, MOBILLIFE, HARDWARE PLUS dergilerinde Nisan ve Mayıs sayılarında inceleme - test sonuçları yayınlanacak ve haberler yer alacaktır.

http://www.bthaber.com.tr/haber.phtml?yazi_id=470000289
    http://www.donanimhaber.com/haberler.asp?haberno=3752
    http://www.tomshardware.com.tr/mobile/20060324/index.html

Sizde uygun görürseniz bir modelimizi test merkezinize incelemeye göndermek istiyoruz. Sizin görüşleriniz ve yorumlarınız bizim açımızdan oldukça önemli. Sizin test ve incelemeleriniz ile ürünümüzü en tarafsız bakış açısı ile kullanıcalara sunabilir aynı zamanda kendimizi doğru yönde geliştirebiliriz diye düşünüyoruz.... "

Yanlı bir yaklaşım beklentimiz olsa sizce bu şekilde bir mail atarmıyız ? Ayrıca TOMS HARDWARE sitesinde yapılan yine bir inceleme var ürünümüzle ilgili. Bu inceleme de yayınlanır yayınlanmaz forumda duyuruldu. Biz eleştirilerden korkmuyoruz. Doğru olan neyse onu iletmek bizim öncelikli tercihimiz. Eksikliklerimiz yok mu ? Kesinlikle var. Fakat hemen en iyi, hiç eksiksiz olmamız da mümkün değil maalesef. Hele uğraştığımız konu dizüstü bilgisayarlar ve rekabet ettiğiniz firmalar dünya markaları ise işimizin kolay olmadığını sizde tahmin edersiniz.

Ayrıca " ...ürünün sadece etiketlerinin kötü olduğundan ve diğer özelliklerinin tatminkar olduğundan ve alınabilir bir laptop olduğundan bahsediyorsunuz." bu yorum nedeni ile tarafsız bir inceleme olmadığını düşündüğünüzü söylemişsiniz. Sizin DH forumda geçen günlerde üyelere MONSTER Notebook TOMS HARDWARE incelemesi ile ilgili bir başlık açtığınızı ve incelemelerini tavsiye ettiğinizi okumuştum. Sizin önerdiğiniz incelemenin SONUÇ sayfasının linkini buraya kopyaladım.http://www.tomshardware.com.tr/mobile/20060324/moster_tyro-08.html

Tom' s Hardware Sitesinin Ürün İnceleme Sonucu :
    " Bizce MONSTER Tyrannosaurus ND521N20S6 dizüstü bilgisayarın tek bir eksiği var o da dış yüzeyinde bulunan etiketin olmaması. Şakayı bir kenara bırakırsak bu ürün bizi gerçekten tatmin etti. Hem başarım açısından hem de özellik açısından rakiplerinden geri kalmıyor hatta bazı alanlarda daha fazlasını sunuyor. "

Bu inceleme de bizim ürünümüzü övmek için mi yapılmış sizce !!!

İncelediğiniz MONSTER laptopun hiçbir + özelliği yok muydu peki sizce ? Sizde kişisel yorumlarınızı + / - yönleri ile birlikte bize ve forum üyelerine iletseniz çok daha sağlıklı olmaz mı ?

1. Ürünün ses çıkışları ile ilgili yorumunuza bir oranda bende katılıyorum. Kulaklık kullanan kullanıcılar için bu durum oldukça büyük bir avantajken harici hoparlör kullanmak isteyen kullanıcılar bu durumdan az da olsa rahatsız olabilirler. Notebook üzerinde harici hoparlör kullanımının çok yaygın olmaması ve / veya kullanılsa bile sürekli kullanılmıyor olması buradaki rahatsızlığı minimize ediyor diye düşünüyorum. Ürünümüz yaygın kullanımdaki öncelikler dikkate alınarak tasarlanmış bir üründür ve bütün olarak değerlendirildiğinde bence başarılı bir tasarıma sahiptir.

2. Pil konusuna gelince bu üründe " 255-3S6600-F1P1" kodlu 10.8 V - 6600 mAh 9 CELL bir batarya kullanılması tercih edilmiştir. Bu bataryahttp://www.fedcoelectronics.com/detail.tpl?SKU=BP255XR&_fid=%5B_fid%5D linkinde de görebileceğiniz gibi Fujitsu Siemens' inde bir çok modelinde kullandığı bir bataryadır. Bunun yerine kasa üzerinde dediğiniz gibi çıkıntı yaratmayacak " 255-3S4400-G1P1 " kodlu 6 CELL 10.8 V - 4400 mAh batarya tercih ederek bahsettiğiniz rahatsızlık verecek çıkıntı olmadan ürünü satın almanız mümkündür. Yalnız bu tercih batarya süresini % 35 azalttığından hiçbir müşterimiz tarafından tercih edilmemektedir.

3. İşletim sistemi evet fiyata dahil değil. Yada tercihe göre Linux yüklüyoruz ücretsiz olarak. Biz kullanıcının bir işletim sistemi standartı ile sınırlanmasını doğru bulmuyoruz. Siz bu ürünü alsanız ne kullanırsınız ? Ben XP Professional kullanmayı tercih ediyorum. Biz size XP Home' u istemeseniz bile zorla satsak hoşunuza gidermi ? Yada markalı bilgisayarlar ile işletim sistemini bu şekilde almak sizi rahatsız etmiyor mu ? Bizi rahatsız ediyor açıkcası. Lisanslı işletim sistemi kullanımını destekliyoruz yalnız özgürlükleri sınırlamadan. Türkçe, İngilizce, Linux, XP Home, XP Pro hatta isterseniz MAC OSX bu bizce sizin tercihiniz olmalı ve istediğinizi alabilmelisiniz. Fiyata işletim sisteminin dahil olmadığı tüm incelemlerde ve web sitemizde özellikle belirtiliyor. Bu konudaki tavrımız da başladığımız günden bu yana aynı.

4. Kullanım kılavuzu konusundaki yorumunuzda 15.4" modeller için haklısınız, 17" modellerimizde detaylı bir Türkçe kullanım kılavuzu zaten çıkıyor ürün içinden. 15.4" modellerimizin içinden şu an için çok detaylı bir kitapçık çıkmıyor. Temel kullanım ile ilgili notları içeren bir yazı var şu an ürünün içinde. Yalnız yaklaşık 110 sayfalık detaylı bir kılavuz ürün ile birlikte gelen Driver CD' sinde ve web sitemizde PDF dosyası olarak mevcut. Yeni modellerimizde bu konuda çok daha titiz bir çalışma yapacağız. Emin olabilirsiniz...

5. Kaliteli markalar ile gelen yönetim yazılımlarından kast ettiğiniz tam olarak nedir bilmiyorum ama bizim ürün paket içeriğimiz aşağıdaki gibidir.

>>> 15.4" modellerimiz ile birlikte gelen CD' ler :

* Sürücü, Dökümanlar ve Kullanım Kılavuzu CD' si
    * Cyberlink POWER DVD 6
    * NERO yazılımı
    * İnter Video InstantON ( Notebook' u açmadan DVD izleme Müzik dinleme fonksiyonu yazılımı. )

>>> 17" modellerimiz ile birlikte gelen CD' ler

* Sürücü, Dökümanlar ve Kullanım Kılavuzu CD' si
    * NOD32 3 Ay sınırsız Antivirüs programı
    * Cyberlink POWER DVD 6
    * NERO yazılımı
    * Cyberlink POWER Cinema ( Notebook' u açmadan DVD izleme Müzik dinleme fonksiyonu yazılımı. )

6. Garanti uygulamaları konusundaki çizgimiz hiç bir zaman için değişmedi ve gelecek zamanda da değişmeyecek. Bu konuya kullanıcı deneyimlerinin en iyi açıklamayı getirebileceğini düşünüyorum.http://forum.donanimhaber.com/m_5793092/mpage_7/tm.htm linkinde ve tüm sayfalarda detaylı yorumları bulabilirsiniz. Ayrıca TOMS HARDWARE sitesinin bu konudaki yorumunuhttp://www.tomshardware.com.tr/mobile/20060324/moster_tyro-07.html adresinde bulabilirsiniz. Notebook üretimi konusunda birkaç farklı firma ile antlaşmamız var. Garanti hizmetleri konusunda da yaptığımız antlaşmaya bağlı olarak farklılıklar oluşabiliyor. Burada biz üretim antlaşmasını kiminle yapmış olursak olalım bizim operasyon içinde ciddi bir katma değerimiz var. Bahsettiğim hiçbir antlaşma " 0 Pixel Hatası Garantisi " içermemesine rağmen biz " MÜŞTERİ Odaklı " bir yaklaşımla bu konuda çözüm üretiyoruz. Yada " OYNAYAMADIĞINIZ OYUN yada ÇALIŞTIRAMADIĞINIZ TASARIM PROGRAMI " olursa iade garantisi, 15 gün içinde koşulsuz ürün iade, birebir değişim ve para iade garantisi bu uygulamaların tamamı bizim garanti konusunda ürettiğimiz " MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ " uygulamalarıdır.

Bizim MONSTER markası için model bazında üretim antlaşması yaptığımız firmalar İNSELBERG (ARENA), SNC (PENTA) ve ÇÖZÜM firmalarıdır. Bizimle birlikte aşağıdaki firmalar her bir ürün için uluslarası markaların garanti yükümlülüklerini sorunsuz olarak yerine getirmektedirler. Bizim gelecek zamanda Allah' ın izni ile ortadan kaybolmamız gibi bir durum olmamakla birlikte bilgi paylaşımı anlamında sizlere bu bilgileri de iletmek istedik.

1. Intel Distrübitörleri : ARMADA, HIZLI SİSTEM, DATAGATE ( Ayrıca INTEL Türkiye Ofisi ile kontak halindeyiz... )
    2. SEAGATE HDD Distrübitörleri : PENTA - ARENA - DATAGATE ( Ayrıca SEAGATE Türkiye Ofisi ile kontak halindeyiz... )
    3. SAMSUNG HDD Distrübitörleri : KOYUNCU - ARMADA
    4. KINGSTON Memory Distrübitörleri : ARMADA - INDEKS
    5. BAREBONE / Notebook Distrübitörleri : ÇÖZÜM, SNC ( PENTA ), İNSELBERG ( ARENA )

Çok yakın bir gelecekde etkin bir garanti uygulaması altyapısı oluşturabilmek için çalışıyoruz. Koçsistem, Siemens Business Service, Probil, Servus vb. satış sonrası hizmetler konusunda başarılı çözümler üreten bir organizasyon ile antlaşma yaparak tüm servis organizasyonumuzun bu firma tarafından yürütülmesini hedefliyoruz. Bu konu henüz proje aşamasında olmakla birlikte yakın bir zaman içerisinde altyapısının oluşturularak sonuçlandırılmış olabileceğini sanıyorum.

Değerlendirmeyi ve yorumları sizlere bırakıyorum.

Saygılarımla,

İlhan YILMAZ

quote:

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.