Şimdi Ara

Intel'in Haswell işlemci ailesi bazı anakart üreticilerini zora sokabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
4.362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Intel'in Haswell işlemci ailesi bazı anakart üreticilerini zora sokabilir

Intel yeni nesil Haswell mimarisini kullanan 4. nesil Core işlemci ailesini Mart-Nisan döneminde kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Ivy Bridge jenerasyonu ile benzer şekilde 22nm fabrikasyon süreciyle üretilen işlemci ailesi, farklı olarak yeni mimarinin karakteristik özelliklerini yansıtan daha fazla entegre özellik sunuyor. Bellek kontrolcüsü, PCIe kontrolcüsü ve grafik biriminden sonra Haswell jenerasyonunda Intel, güç faz kontrolcüsünü de işlemci üzerine alıyor. Her yeni mimaride, SoC olarak bildiğimiz yongada sistem formuna daha fazla yaklaşan Intel'in bu hamlesi, anakart üreticilerini zorlayabilir.

Özellikle hız aşırtma başarımına etki eden güç faz kontrolcüsünün işlemci üzerine alınacak olması, anakart üreticilerinin rekabette farklılaşma adına gittikleri özgün tasarım yöntemine sekte vurabilir zira pek çok üretici, güç kontrolüne büyük önem veriyor hatta bunun için kendi geliştirdikleri bir takım yongaları kullanıyorlar. Gelen bilgilere göre ASRock, Asus, Gigabyte ve MSI gibi bu alanda yüksek hacim yapan iddiallı üreticiler olmasa bile 2. ve 3. el üretim yapan diğer anakart üreticileri bu durumdan etkilenebilir hatta gelecek için pazardan çekilmeleri dahi söz konusu olabilir. Intel'in bu hamlesi anakart tasarımlarında farklılaşmayı iyice zorlaştırırken, diğer taraftan masaüstü sistemlerdeki gerileme ve satışların mobil cihazlara karşı düşüş göstermesi de bir başka zorlayıcı faktör olarak dikkat çekiyor.

Anakart tarafında farklılaşma yaratacak özelliklerin sınırlanması, üreticileri yenilikler sunma noktasında daha fazla ar-ge yatırımına zorlayacak gibi görünüyor. Diğer taraftan konfigürasyon bazındaki sınırlamalar, tasarıma daha fazla ağırlık verilmesinin önünü de açabilir. Ancak görünen o ki hem Intel hem de AMD'nin her jenerasyonda daha fazla entegre özellik sunması ve hız aşırtmayı yeni üretim teknikleri sayesinde daha kolay yapılabilir bir uygulama haline getirmesi, anakart üreticilerinin fark yaratma çabalarını daha da zorlayacak gibi görünüyor. Hem Intel hem de AMD'nin bir süre daha entegre grafik birimine sahip olmayan işlemciler sunmaları ancak orta-uzun vadede tüm ürün gamında daha gelişmiş özelliklere yer vermeleri bekleniyor. Intel tarafında 14nm ile birlikte tam anlamıyla ilk gerçekn x86 SoC tasarımlarının endüstrinin beğenisine sunulacağı ifade ediliyor. 

• Anakart üreticilerini zora sokarlar mı bilemem ama intel'in zırt pırt soket değiştirme geleneği devam ederse bizim cüzdanımızı zora sokacakları kesin. (Bkz. 1156+1366 ölü platformları)
    Bence artık işlemcileri ekran kartı gpu'ları gibi anakart üzerine bütünleşik üretsinler olay bitsin, nasıl olsa ileride yeni işlemci alıp anakartımızla kullanma imkanımız yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vain -- 28 Eylül 2012; 16:07:18 >
  • amd gene en iyisi kim ne derse desin ne bu ya zırt pırt soket değiştir elinde 3-4 anakart olup hiçbir işine yaramayan kişiler tanıyorum sıfr intelin bu politikası yüzünden

• Valla üreticileri bilmemde ben intele soktum bir daha almamak üzere külyen zarar

• Core Quad en sağlam işlemciydi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ama yerine daha iyileri geldi :)

• 20 30 yıla anakartlara gerek kalmıyıcak adamlar ne varsa işlemcinin içine soktu.Asıl merak ettiğim konu bu olayın overclock performansına nasıl yansıyıcağı.
  • @Umutcan

Hocam 1156 tamamda 1366 ölü bir soket değildi.

• Intel in 1156 sı ile AMD nin FM1 i benzer nitelikte ... iki Platformda da tek nesil işlemci kullanılabildi ...

eskiden bu kadar soket değişmiyordu ama bu sefer soket aynı tutulup chipset değiştiriyorlardı ...

hatırlayanlar vardır 775 il çıktında düzen şu şekildeydi ...

ilk nesil 775

i915 orta seviye i925 pro seviye ( Tek çekirdek destekli chipsetler ...

i945 orta seviye i955 pro seviye ( Pentium D için çıkmış para harcatma odaklı )

i965 orta seviye i975 pro seviye ( ilk core 2 duolar için çıktı 65 nm destekli)

P35/P45 orta X38/X48 pro ve gamer ( 45 nm Core 2 duolar için )

kısası intel çok fazla sorgulandı soketi aynı tutup chipset değiştirdiği için şimdi ise soket ve chipseti max 2 sene kullanıp sonra çöp yapıyor...

AMD nin soketlerine bakarsanız AM3+ destekli bir anakart ile bir çok işlemciyi kullanmak mümkün onuda geçtim AM3+ öldü densede birçok kez 2014 te Steamroller ile yeniden dirilme dönemi olabilileceği konuşuluyor destek kesilmeyecek deniyor ...

AMD nin diğer bir olayı FM1 den ders almış olacak ki FM2 nin kullanım ömrü 3 sene olarak düşünülüyormuş bu demek oluyor ki 3 ayrı nesil APU demeke Trinity ilk nesil olduğuna göre min 2015 e kadar en az FM2 götürür ...

• Anakart da işlemciye entegre üretilsin Intel belki rahatlar.

• Dahili grafik birimi zaten bir işe yaramıyorduki. Kim oyun oynuyor harici bir ekran kartı almadan.
    Fazla olumsuz olmayın belki anakart maliyetleri ve fiyatları düşer
  • CPU içine alınan VRM yi nedense herkez yannış annıyor, sanki 3faz anakart ile 6 faz anakart artık aynı kapıya çıkacak varsayımında bulunuyorlar, bence ilginç ve yannış bakış açısıyla haber yapılmasına yol açıyor. Sade burda değil başka yerlerde de.

Bide diğer türlü düşünün, anakart üreticisinin Intel'den daha az malzeme alması gerekecek. Özellikle chipset de CPU içine entegre olduktan sonra. Intel en dandik chipsetler için bile 10-15$ para istiyor, bunu Intel'den almayacak olmaları anakart üreticilerinin avantajına değil mi peki?(bütünleşik chipsetin sade ultramobil cihazlarda olacağını biliyorum ben, bu tür haberlerin gereksizliği için yazdım sadece)

• Ne kadar gereksiz adamlar var forumda ya. Gelmiş haberin altında firma holiganlığı yapıyorlar.

• bence erdi bunu fazla olumsuz bir gelişme gibi sunmuş... anakart üreticilerinden çok erdi etkilenmiş bu olaydan..

• quote:

Orijinalden alıntı: mertov

Anakart da işlemciye entegre üretilsin Intel belki rahatlar.

Isi daha ileri gotureyim, orta vade gelecekde hepsini tek slikon yada karbon parca monolith olarak uretmek mumkun olabilir. Bataryasina ekranina kadar. Karbon nano tupun icine elektron hapsederek sarj tutulabiliyor. Ekranda kullanilabilcek mikro ledler yariiletkenden yapilabilir zira led yari iletken diotdan baska bir sey degil. O zaman gercekden soc sytem on chip olur iste.

• quote:

Orijinalden alıntı: Livermorium

@Umutcan

Dostum ölü derken şu anki durumlarından bahsetmiştim ben. Yani hemen üstüne veliahtı soket 2011 geldikten sonra 1366 rog vb. anakart alanlar artık yeni seri bir işlemci alıp takamaz yani.
    İşin yoksa 1000 tl daha ver 2011 anakart al durum bunun gibi birşey yani. Mesela zamanında lga 775 bunlara nispeten uzun sürmüştü, dual core, core 2 duo, core 2 quad birçok işlemciyle kullanabildik anakartımızı.
    Son dönemde her nesile bir soket çıkmaya başladı gibime geliyor. Şu an 1155 kullanıyorum, umarım bu soket bir süre gider en azından.

Benim düşüncem ise madem artık anakartı bir nesil kullanıp atacağız, grafik kartlarındaki gpu yapısı gibi işlemciyle bütünleşik olarak satılsın ayrı ayrı satın almaya, 2. el satmaya uğraşmayalım kullanıcıya kolaylık olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vain -- 28 Eylül 2012; 19:12:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

Orijinalden alıntı: Livermorium

@Umutcan

Dostum ölü derken şu anki durumlarından bahsetmiştim ben. Yani hemen üstüne veliahtı soket 2011 geldikten sonra 1366 rog vb. anakart alanlar artık yeni seri bir işlemci alıp takamaz yani.
    İşin yoksa 1000 tl daha ver 2011 anakart al durum bunun gibi birşey yani. Mesela zamanında lga 775 bunlara nispeten uzun sürmüştü, dual core, core 2 duo, core 2 quad birçok işlemciyle kullanabildik anakartımızı.
    Son dönemde her nesile bir soket çıkmaya başladı gibime geliyor. Şu an 1155 kullanıyorum, umarım bu soket bir süre gider en azından.

Benim düşüncem ise madem artık anakartı bir nesil kullanıp atacağız, grafik kartlarındaki gpu yapısı gibi işlemciyle bütünleşik olarak satılsın ayrı ayrı satın almaya, 2. el satmaya uğraşmayalım kullanıcıya kolaylık olsun.

1155 bir süre gider mi hiç yahu ...

2013 bahar döneminde 4. nesil haswell işlemcilerle soket 1150 pin e geçiş yapıyor kısacası soket 1155 yapısı 2 nesil işlemci aldı sandy ve ivy sonrası yok 1150 pin ile Haswell gelecek oda muhtemelen 2 seri işlemci alır o nunda sonu gelir intel in bu aç ve paragöz tavrı aslında bir çok kullanıcının kafasını kurcalıyor yatırım yapıp platform alan acaba bu sistemi 3 sene sonra upgrade ederken zorlanacakmıyım diye mutlaka düşünüyordur...

• quote:

Orijinalden alıntı: aceleciburak

1155 bir süre gider mi hiç yahu ...

2013 bahar döneminde 4. nesil haswell işlemcilerle soket 1150 pin e geçiş yapıyor kısacası soket 1155 yapısı 2 nesil işlemci aldı sandy ve ivy sonrası yok 1150 pin ile Haswell gelecek oda muhtemelen 2 seri işlemci alır o nunda sonu gelir intel in bu aç ve paragöz tavrı aslında bir çok kullanıcının kafasını kurcalıyor yatırım yapıp platform alan acaba bu sistemi 3 sene sonra upgrade ederken zorlanacakmıyım diye mutlaka düşünüyordur...

Benim de tahminim o yöndeydi zaten dostum, bridge nesline 1155'i verdi şimdi yeni anakart aldırmanın planlarını yapıyorlardır.
    Anakart fiyatları düşürülsün o zaman, 1 veya maks. sonrasındaki nesilde işe yaramaz olacak bir extreme anakartın 1000+ liradan satılmaması gerekir.
    Mesela amd'nin crossfire gibi extreme anakartları bile 600-700 lira civarıdır. Ya da artık extreme veya rog sevdasını bırakıp 400-500 tl'lik anakartlarla takılacağız.
    Artık hani iyi bir anakart alıyım upgrade yapıp 2-3 sene kullanırım düşüncesi yalan oldu gibi.

• İntel Soket konusunda AMD kadar duyarlı değil . Her nesil işlemcide soket değiştiriyor . Sistm yenilerken anakartıda yenilemek zorunda kalıyoruz .
  • quote:

Orijinalden alıntı: acan97

İntel Soket konusunda AMD kadar duyarlı değil . Her nesil işlemcide soket değiştiriyor . Sistm yenilerken anakartıda yenilemek zorunda kalıyoruz .

insanlar daha fazlası için ramlerini bile yenilemeye hazır yeterki daha iyisi sunulsun... şimdi sen ddr4 ramlerin çıkışına da karşı çıkarsın.... senin mantığınla gitseydi intel şimdi p3leri kullandığımız anakartlar için işlemci geliştirmeye çalışıyor olurlardı .. otur bir düşün sonra yaz....
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.