Şimdi Ara

1440x900 Çözünürlük Monitör Sorunu (Çözümlü)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
3
Favori
31.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Yeni bir bilgisayar topladım. Bu bilgisayarı oldukça eski olan 19" Philips monitörümle kullanmaya karar verdim. Monitörümün sadece VGA çıkışı var. Ben de VGA-VGA kablosunun ucuna VGA-DVI takarak bilgisayarıma bağladım. Fakat şöyle bir problem oldu. Monitörümün maksimum çözünürlük ayarı 1440x900x60hz. Fakat bu çözünürlüğü aşağıdaki ekran alıntısında olduğu gibi göremedim. Hatta monitörümün kaldıramayacağı çözünürlükler de mevcuttu. Ayrıca monitörü tanıttığım halde "Display Device on: VGA" yazıyordu.

Not: Bold olan yazılarda yapacağınız işlemin ekran alıntısını görebilirsiniz.

Ekran Alıntıları: 1 2

Bu sorunu nasıl çözdüğümü paylaşmak istedim. En azından aynı problemi yaşayan/yaşayacak olan arkadaşlarımız kolayca çözebilsinler diye. İnternette şöyle bir ayar buldum. Bunu linkin silinmesi ihtimaline karşı ekran alıntısı olarak koyuyorum. 1440x900 Vga-Timing Bulduğum site bu arada şu adreste:http://tinyvga.com/vga-timing/1440x900@60Hz

Şimdi gelelim çözüme. Benim vereceğim çözüm NVIDIA kartlar içindir. ATI ekran kartım olmadığı için deneyemedim ama belki benzer bir şekildedir.

1. Nvidia Control Paneli açıyoruz.
    2. Soldaki menüden Display/Change Resolution'a giriyoruz. Buradan Customize'ye tıklıyoruz.
    3. Açılan pencerede Create Custom Resolution'a tıklıyoruz.
    4. Resimdeki gibi ayarları girdikten sonra Test diyoruz.
    5. Doğru yapabildiysek eğer Custom sekmesi altında 1440x900 seçeneğini görmüş olamamız gerekiyor.
    6. Bunu seçiyoruz. Eğer doğru şekilde monitörümüze oturmadıysa, varsa monitörümüzdeki Auto tuşuna basarak ekranın monitöre ayarlanmasını bekliyoruz.
    7. Evet 1440x900 çözünürlüğünüz hayırlı olsun. Diğer çözünürlükler için de verdiğim sitedeki vga timing ayarlarıyla işnizi halledebilirsiniz.
    8. Bundan böyle Screen Resolution ayarlarında 1440x900 seçeneği çıkmış olacaktır. Yani her sefer bu işlemleri tekrarlamıyoruz. (Nvidia Control Center'dan silmediğimiz sürece.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Equable -- 17 Ağustos 2012; 18:34:55 >

• Bu konuda yardıma ihtiyacı olanlara çözüm olacaktır

http://forum.donanimhaber.com/m_70706970/mpage_1/f_/key_//tm.htm#70706970
  • hortlatmış olacağım ama işime yaradı. bu konuyu görmesem ekran kartını geri götürecektim.
  • 2 monitör kullanıyordum bir türlü çözünürlüğü tutturamadım genişlet diyince... İşime yaradı. Teşekkürler.
  • Yeni ekran kartı alınca bu sorun başıma geldi.Sabahan beri uğraşıyorum.Meğer değerleri elle girmek gerekiyormuş.Vallahi helal olsun

@Equable

Benim önceden yazmış olduğum öneride de işe yaramadı ya la
  • Allh tuttuğunu altın etsin o kadar yardımcı odun ki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yukardaki birgiler işinizi gormediyse birde buraya bakın

http://forum.donanimhaber.com/m_98114772/f_//tm.htm#98114772
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.