Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyor!
41 Cevap11187 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

691 Mesaj
22 Temmuz 2012; 13:11:28 

Aslında bu konu bayanları ilgilendiriyor, kadın forumlarında sormam gerekirdi ama sizlerden de bilenler çıkacaktır umarım.
Bulaşık makinesi son zamanlarda temiz yıkamamaya başladı. Bunun nedeni neler olabilir acaba?
Eğer marka model gibi şeyler göndermem gerekiyorsa onları da yazayım

6953 Mesaj
22 Temmuz 2012; 13:35:58 

kullanılan deterjandan olabilir finish quantum bir önceki seri daha iyi yıkıyordu sanki

Acı su da tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan HAL ehli olandır! (Hz.Mevlana)

691 Mesaj
23 Temmuz 2012; 12:07:30 

bulaşık deterjanlarını bilmiyorum ama sorun makineden gibi gözüküyor. Deterjanları tekrar kontrol edeyim
Daha öncede kirli kirli çıkıyordu bulaşıklar ama o pervaneden imiş. o düzeltildi. Şimdi ise arada azıcık azıcık nokta nokta kirler görüyorum

1393 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:04:44 

makinenizi aylık olarak bir kere boş çalıştırmanız ve gerekli temizlicileri kullanmanızı öneririm

İstanbul ve Türkiye geneli bayilik verilecektir.

Bayi olun avantajlı fiyatlardan yararlanın

691 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:14:06 

bak code7 bunu bilmiyordum. . boş çalıştırmak hiç aklıma gelmedi ve bilmiyordum

1393 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:18:33 

quote:

Orijinalden alıntı: ddk

bak code7 bunu bilmiyordum. . boş çalıştırmak hiç aklıma gelmedi ve bilmiyordum

olabilir..forumun amacıda bilmediklerimiz öğrenmemiz..annem öyle yapıyor ama siz yaparmısınız yapmazmısınız bilemem..makine kendini temizlemiş oluyor..hatta arap sabunu koyup calıştıranlar var..aratırma yapabilirsiniz forumdan bir üyeydi..

691 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:20:44 

evet arap sobununuda görmüştüm bir yerde. ama iyi açıcımıdır bilmam

1393 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:28:01 

genelde hep yağlanma olur..o yuzden güzel bi yağ sökücü koyup makineyi boşta çalırtırmanız

691 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:38:27 

evet arap sabununu televizyonda doktorumda da söylemişler ve sirke
bugün bulaşıkları yıkayacaksa deneyecek, olmadı başka bir çare

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ddk -- 23 Temmuz 2012; 17:49:59 >

1393 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:45:16 

quote:

evet arap sabununu televizyonda doktorumda da söylemişler ve sirke
bugün çamaşırları yıkayacaksa deneyecek, olmadı başka bir çare

bulaşıkmı çamaşırmı ?

691 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:47:29 

DÜZELTTİM. aklım bizim ariston tam10kiloluk çamaşır makinasına gitti

1393 Mesaj
23 Temmuz 2012; 17:48:57 

dediğim yöntemle büyük oranda temizlik farkedilir derece ortaya çıkacaktır

691 Mesaj
25 Temmuz 2012; 8:28:52 

arapsabununu denedi fayda etmedi. galiba deterjan kanalları tıkalı diye bir durum varmış. öyle bir şey sözkonusu olur mu? Ayrıca bir arkadaşı deterjanını değiştir dedi (sağolsun forumdan bir arkadaşta o şekilde tavsiye etti), bir de öyle deneyecek bakalım ne olacak?
Bu arada hazırnet kullanıyorum, o yüzden hergün internet girmiyorum

3602 Mesaj
25 Temmuz 2012; 8:44:49 

Bulaşık makinesi temizleme deterjanı ile 3 ayda bir 70 derede boş çalıştırıyorum ben, çok faydası oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mat35 -- 25 Temmuz 2012; 9:19:46 >

1873 Mesaj
25 Temmuz 2012; 8:57:28 

BİM'de satılan sıvı bulaşık makinesi temizleyiciyi kullanın derim. Diğer marka temizleyicilere göre daha iyi sonuç veriyor. Her Bim'de olmayabiliyor bulursanız 2-3 tane alın 1 yıl idare eder.

691 Mesaj
25 Temmuz 2012; 10:17:30 

deterjanı değiştirdik. şimdilik biraz temiz gibi ama hala bulaşıkların üzerlerinde su birikintileri var, olmaması gerekiyormuş.
Şu bulaşık makinesi temizleme olayı nasıl kullanılıyor biraz anlatırmısınız, onu da yapalım bakalım ne olacak! bur da BIM (ilk defa 1997 de kocamustafapaşa meydanında bir tane bim görmüştüm, o zamanlar ankarada oturuyordum ve hiçbir yerde bayisi yoktu galiba, yani ben rastlamamıştım, daha ilk gördüğümde bu adamlar iş yapar dedim, şimdi neredeyse en çok tercih edilen market olmuş) gider onlardan bi tane alırım
ama
anlatmanız lazım, nasıl kullanılıyor bilmiyorum?

1393 Mesaj
25 Temmuz 2012; 10:21:41 

sularınız fazla kireçli olabilir mi ? kireç söküçü kullanıp deneyin..porçöz diye bi ürün var ama makineye zarırı olurmu bilmiyorum..çaydanlıktaki kireçi zerre kalmayacak derecede yok ediyor..çaydanlık dibi ayna gibi oluyor..

1873 Mesaj
25 Temmuz 2012; 12:14:59 

quote:

deterjanı değiştirdik. şimdilik biraz temiz gibi ama hala bulaşıkların üzerlerinde su birikintileri var, olmaması gerekiyormuş.
Şu bulaşık makinesi temizleme olayı nasıl kullanılıyor biraz anlatırmısınız, onu da yapalım bakalım ne olacak! bur da BIM (ilk defa 1997 de kocamustafapaşa meydanında bir tane bim görmüştüm, o zamanlar ankarada oturuyordum ve hiçbir yerde bayisi yoktu galiba, yani ben rastlamamıştım, daha ilk gördüğümde bu adamlar iş yapar dedim, şimdi neredeyse en çok tercih edilen market olmuş) gider onlardan bi tane alırım
ama
anlatmanız lazım, nasıl kullanılıyor bilmiyorum?

Makinenizin marka ve modeli nedir bilmiyorum ama su birikintileri için parlatıcı yerine elma sirkesi deneyebilirsiniz veya Pril Perfect tablet. Bİm makine temizleyiciyi boş makineye, kapağındaki etiketi çıkartarak çatal kaşık sepetinin içerisine baş aşağı yerleştirip en yüksek ısılı (65 veya 70 makineye göre değişir) programda çalıştırıyorsunuz. Zaten paketin arkasında nasıl kullanacağınız yazıyor.

34 Mesaj
26 Temmuz 2012; 14:35:20 

Bunun birkaç nedeni olabilir

1 makinenin tuzu azalmış olabilir
2 kısa yıkamadan kaynaklı olabilir
3 bulaşıkları makinede fazla bekletiyor olabilirsiniz böylece kirler sertleşiyordur

benim size tavsiyeim tablet deterjan kullanıyorsanız yani sıvı olmayan deterjanı göze yerleştirdiğinizde içersine biraz çamaşır suyu dökün ve biraz bekletin böylece tablet çözülmesi hızlanacaktır toz deterjanlar çamaşır makineleride dahil çözülme süresi nerden baksanız 1 saattir.

691 Mesaj
27 Temmuz 2012; 10:34:30 

annem, forumlarda yazan, neredeyse bütün deterjanları kullanmış.
açıkçası net bir şey de söylemiyor. o kadar bunalımdaki aldığımdan beri memnun değilim diyor. şimdiye kadar şunları biliyorum; sirke kullanmışi arap sabunu kullanmış, tuz kullanmı, her değişik bulşaşık deterjanı denemiş. bir ara üst pervanesi bozulmuştu onuda yaptırmiş.
sadece o bimin temizleyicisini denemedi, o da olmazsa makine bozuk demektir, bilemiyorum

3 Mesaj
27 Temmuz 2012; 18:28:25 

sayın ddk; bahsettiğiniz probleme benzer problem biz de yaşıyoruz. bulaşık makinesi markası bosh, modelini bilmiyorum. 7 yıllık makina. yaklaşık son 6 aydır, sürekli olmamakla birlikte bulaşıklar tam temizlenmiyor. tabaklarda küçük yemek kalıntıları, kaşıklarda yağ, bardaklarda buğu gibi yağlı bir görüntü. 6 ay öncesinde bu tarz sorunlarla hiç karşılaşmamıştık. bulaşıkları ne kadar bekletiyorsak yine aynı süre bekletiyoruz, eskiden nasıl yerleştiriyorsak yine aynı. ilk olarak deterjanı değiştirtim. bim in deterjanını kullanıyorduk, finish aldık olmadı, fairy aldık yine aynı. migrostan temizleme deterjanları alıp boş çalıştırdık yine sonuç alamadık. içindeki filtreyi söküp bakıyorum yağ birikintileri var etrafında. konunuzu ben de takip edeceğim. bir bilen arkadaş yol gösterebilirse çok sevinirim..

691 Mesaj
27 Temmuz 2012; 20:31:57 

else32, söylediklerinin hepsini yaptık, çözüm alamadık. ben deterjan kanallarının tıkalı olabileceği kanısındayım (eğer öyle bir şey varsa) . bunun için kendi özel tamircimiz var o gelip bakıyor. servise felan göndermiyoruz eve gelip tamir ediyor. güvendiğpimiz biri ama gel görki hassas konularda çok iyi (tecrübeli) değil. sadece arıza var ise tespit edip bakıyor, tamir ediyor. bulaşıkların iyi temizlenme me konusunda kendisininde bir fikri yok, olsaydı yaparsı. o yüzden forumdan araştırmaya karar verdim. sağolsunlar arkadaşlar epeyce yardımcı oldular

2727 Mesaj
27 Temmuz 2012; 21:29:44 

deterjan kanalı diye birşey olduğunu sanmıyorum su kanalları var makinede .Deterjanı zaten tablet olarak koyuyoruz o su dönüp duruyor içinde 14 lt su ile işte..İyi bi temizleme yapın makinaya boş çalıştırarak..

691 Mesaj
27 Temmuz 2012; 22:07:42 

şimdi daha iyi anladım ya ShadowOfSpirit. bende bu makine nasıl çalışıyor diye düşünüp duruyordum!

2727 Mesaj
27 Temmuz 2012; 22:27:08 

Zaten demezsiniz adam gelmiş yazmış uğraşmış taktir edeyim diye...Anca laf sokuşturmacalar..Kafana kazımışsın su sistemi tıkalı diye aynı kafayla gidiyorsun...Tıkalı olduğunu biliyorsan buraya birşey öğrenmeye değil git direk servise söyle bakalım bunun deterjan boruları tıkalı diye söyle..Bakalım ne diyecekler sana..

691 Mesaj
27 Temmuz 2012; 23:12:18 

sana da hak veriyorum ShadowOfSpirit, ne diyeyim

11459 Mesaj
28 Temmuz 2012; 2:21:04 

Bulaşık makinesinin markası nedir ?

2610 Mesaj
28 Temmuz 2012; 4:14:59 

makinenizin marka model bilmiyorum ama teknik servis çağırmanızı öneririm üretim hatası olabilir yada koyduğunuz bulaşıklarda deterjan kanalından ziyade belki pompa tıkalı olabilir suyu iyi boşaltamadığından iyi yıkayamıyor olabilir

Sony Xperia İON LT28

[ MSM8260 1.5x2 GHz Cpu |1GB Ram | 4.65" HD BE, 323 PPI |HSDPA, 42 Mbps |12MP(4000x3000 pixels) -1080p | 16GB | HDMI - NFC | Glonass ]

Sönmeyen bir oda düştüm, denizler dökseler hissetmez oldum.Yandım mı? Şebnem Ferah

691 Mesaj
31 Temmuz 2012; 13:31:03 

markası, silik soluk Beko yazıyor
http://blog.arcelikbayi...nin-bakim-ve-temizligi/
diye bir adres buldum, belki işe yarar

691 Mesaj
31 Temmuz 2012; 13:48:52 

fotoğraf çekemedim ama anlatayım, fotolarıda internetten buldum ekledim. geçen gün kolları sıvadım makinenin içine girdim. Anneme sordum bu nasıl çalışıyor diye, kadıncağız da bilmiyor, dün internette yoktu... 'yanlardan su geliyor, yıkıyor' dedi ya baktım öyle birşey yok! o da yanlış biliyormuş... hülasa pervaneyi tuttum elimde kaldı.

pervanenin yapısınıda bilmiyorum, interntte yok sorayım derken, baktık ki (C deki gibi - yukaridaki, en alttaki resim)çekirdek kabukları dolmuş fıskiyelerin içine.. ilk bakışta makinenin su fışkırtma parçası felan zannettik. kaç lira diye sorum pervaneyi (daha önce bir tane kırılmıştı) 25 tl dedi. galiba beko diye ucuzdu.. çektim çıkarttık o kabukları felantemizledik, çımbızla, iğneyle, balıkçı iğnesiyle, çıkarabildiğimiz pisliği çıkardık. iyice temizledik. sonra nasıl oldu bilmiyorum üstündeki işaretlere baka baka geritaktıktan sonra boş vaziyette çalıştırdık. ama su püskürtmesinden hiç memnun degilim, pek tazyikli görmedim, o da makinenin markasından kaynaklanıyor galiba.
bugün de yukarıdaki web adresini buldum (dün internet yoktu) ekledim.
Bulaşıklarıda dolunca yıkayacak. Annemin elleri zaten yara, bir tür sinirsel hastalık.
Ayrıca, Aman derim iyi marka makineniz varsa benim yaptıklarımı yapmayın yada çok dikkatli olun, makineye yazık olmasın. bizimki ucuz makine ve ekonomik mecburiyet yerini cesarete bıraktı. Yoksa bu tür işlerde servise bırakıp , parasıonı vermek en doğrusu, boşu boşuna saatlerini harcayıp uğraşmaya değmiyor.

yukarıdaki fotoyu sitede başka birinden buldum, ne güzel dizayn etmişler
Sonuç iyi de çıksa kötüde çıksa , ekleme yapacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ddk -- 31 Temmuz 2012; 13:53:25 >

1393 Mesaj
31 Temmuz 2012; 13:51:44 

En iyisi ben size bir bulaşık makinesi satim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi code7 -- 31 Temmuz 2012; 13:52:48 >

691 Mesaj
31 Temmuz 2012; 14:48:03 

ilahi Dr.Pm. , sen de her mesajıma alıntı yapıyon, , iyi takip ediyorsun. ama hiç yardımcı olmuyorsun!
makine hakikaten buyuk, litre kilogram olayina dikkat etmedim. fotosunu gönderirim ilk fırsatta

691 Mesaj
5 Ağustos 2012; 19:47:38 

şu bimin temizleyicisini bulamadım. bimdeki arkadaşlar 6 aydabir geldiğini ve hemen tükendiğini söylüyor. Eh artık denk gelirse alacam, diğer marketlerde çok pahalı

252 Mesaj
8 Ağustos 2012; 11:37:57 

Alt zeminde büyük tuz tapası var oraya turşu tuzu dediğimiz iri kaya tuzu doldurun...
Detarjan kısmına sıvı bildiğimiz bulakş detarjanı olan pril yada fairy limonlusundan yarım
koyun... Parlatıcı gözüne üzüm sirkesi koyun ...

Sonucu Yazın...

6 yıldır kullandığım makinam da bu formülü ilk uyguladığım da eşim ile ben bu bulaşığı bizim makina mı yıkadı
diye şaşırmıştık...

CaKaL®

691 Mesaj
8 Ağustos 2012; 16:59:08 

sonunda servisi çağırdık. yani tamircimizi. iyi tamircidir. beyaz eşya tamirci arıyorsanız tavsiye ederim. Mersinde.
suyu ısıtmadığını anladık. geçen gün herşeyi tekrar denedikten sonra (çift su girişli oldugundan) çeşmeleri değiştirmeyi düşündüm. o da ne tesisata baktığımda iki giriş vasınında aynı boruya yani soğuk suya bağlı olduğunu gördüm. hulasa, çeşmeleri kontrol ettikten sonra arçelik beko servisini aradım. telefondaki görevli bulaşık makinelrinin ısıtıcısının olması lazım dedi, iyice afalladım. Acaba ısıtıcı yokmuydu? neden sıcak su vanası soğuk suya bağlı (evde su tesisatı tadilatı olmuştu)....
Neyse, sonra boşaltma borusunu çıkarttım, kovaya dolan suları kontrol ettim (3-5 litre ve 4 sefer) su aktı, hepsi soğuktu.
Tamirci sadece ısıtma problemini halletti gitti, bakalım akşama bulaşıklar nasıl çıkacak? ayrıca cakal1907 nin yöntemini de bu sefer tekrar deneyeceğim.

321 Mesaj
10 Ağustos 2012; 9:53:52 

denemelerden haber var mı? bu arada ısıtma problemi derken rezistans mı arızalanmış bilgi verir misiniz?

691 Mesaj
10 Ağustos 2012; 12:16:22 

yok rezistans deyil. önce suyun ısıtmadığını keşfettik.
sonra Niyazi Amca geldi. iyi ustadır, herşeyi ona yaptırırz. o da geldi ön panoda lehim yaptı gitti. sonra su ısıtmaya başladı. Yani o ön pano benim yapamayacağım bir şeydi. Allah razı olsun Niyazi Amca, bizi büyük bir dertten kurtardın.
Not: Bizim üst kattaki komşuda benzer sorun yaşamış. servis çağırmış, sonra eski makineyi vermiş yeni beko almış. Yani herkes kendisine göre bir çare buluyor. ama ekleyeyim yeni makinesi eskisinden daha kötü, tamir ettirseydi daha iyiydi..
Eğer mersinde iyi bir usta (dürüst) ihtiyacınız olursa yönlendirebilirim.
Ayrıca daha yıkama yapmadık (deneme hariç). daha bimdeki temizleyici de gelmedi. Allah kısmet ederse yarın yıkayacak, obursugunde bende görüşlerimi ileteceğim
Yalnız şunu öğrendim, çok teferruatlıymış bu bulaşık makineleri, almadan önce çok dikkatli seçin, bir kere alın. bizimki gibi gidipte eleden düşme bekar makinesi almayın sakın.. yoksa bulaşıklar benim biraderin yıkadığı gibi çıkıyor hep lekeli..

321 Mesaj
10 Ağustos 2012; 14:00:27 

bizim makinede önceden kapağı açtığında baya bir sıcak buhar çıkardı şimdi ise o kadar sıcak değil bu dikkatimizi çekti. Benzer bir arıza olabilir diye düşünüyorum.

691 Mesaj
12 Ağustos 2012; 23:30:20 

makine şimdilik temiz yıkıyor, dün deneme yaptık. Bulaşıklar temiz ve kuru idi. Lakin bu sefer beyaz beyaz bardaklar çıkıyor onu anlamadım. Tuzdan diyorlar ya dur bakalım o ne çıkacak!

69 Mesaj
28 Ekim 2012; 21:10:50 

Bu tarif ettiğiniz sorunlarla çok uğraşmış ve 3 bulaşık makinesi eskitmiş biri olarak %90 sorununuz ; "tuzkabı" denilen bölümdeki , suyun kirecini azaltan ve yumuşatan "reçine" nin artık özelliğini kaybetmesinden kaynaklanıyor.
"Tuz Kabı" denilen parçanın yenisi takılırsa sorununuz çok büyük ihtimalle çözülecektir.
makinenizdeki sorunu için bu tespitimi sanırım tüm beyaz eşya servisleri onaylayacaktır.
umarım bu şekilde sorununuz çözülür , kolay gelsin.

691 Mesaj
29 Ekim 2012; 9:59:36 

mekine ters çevirsem, alttan tuz kabını görebilir miyim? yoksam makineyi sökmem mi gerekiyor?

321 Mesaj
9 Kasım 2012; 14:30:29 

göremezsin usta yan kapakları sökmen gerekiyor

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.297

DonanımHaber’i Takip Et X
Facebook Gözat
Twitter Gözat