Şimdi Ara

NVIDIA GK110 Resmi olarak tanıtıldı: 7.1 milyar transistör! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
3
Favori
4.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • zar görüntüsüne bakınca, sanki 5 gpc ve gpc başına 3 smx gibi duruyor. orta bölümde mavi ve eflatun renkli alanda farklı bir yapı var gibi... belki daha çok Tesla platformu ile ilgilidir.
  • Teknolojinin nabzını tuttuğunu söyleyen birçok site (DH dahil) bu haberi yayınlamadı. Nvidia ters köşe yaptı galiba.

Buarada ben Tahiti gpu'sunun çok verimli olmadığını ve 28nm'nin potansiyelini tam anlamıyla kullanmadığını söylediğimde bana savaş açan tarafsız(!) arkadaşları da konuda göremiyorum. Şaşırmıyorum artık.
  • Tesla icin demis bazi arkadaslar ama tesla quadro gibi kartlar her zaman geforcelarda kullanilan gpulardan geliyor 780 de dunyanin en hizli tek gpulu kartini gorucez gibi maxwellde ne olur suan aklim almiyor zira keplerdan 3 kat guclu olacakti
  • quote:

Orijinalden alıntı: enrique

zar görüntüsüne bakınca, sanki 5 gpc ve gpc başına 3 smx gibi duruyor. orta bölümde mavi ve eflatun renkli alanda farklı bir yapı var gibi... belki daha çok Tesla platformu ile ilgilidir.

Olabilir. İlk bakışta benim de dikkatimi çekti ancak ortadaki kısım nedir açıklanmamış. Genelde çift sayı şeklinde olduğu için 16 daha mantıklı olsa da bahsettiğiniz şekilde 15 SMX mantıklı geliyor. En az yıl sonuna kadar öğrenemeyeceğiz tam yapıyı.
  • 8800Gt(ps3) ile bf3 rahatca highda oynanabiliyorsa bu kartların gerçek potansiyelini düşünemiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • nvidia ve intel ikiside sırasıyla gpu ve cpu da üstün firmalar.. teknoloji liderleri.. işin içinde nvidia varsa şaşırmamak lazım
  • biz demiştik GK104 nvidianın en performanslı gpusu değil diye ama inanmayanlar olmuştu, alın size GK110.
  • O değilde, geçen ay internetten uzak kaldığım süre içerisinde OBR'de GK110'un tanıtımı haber yapılmış. Adam 1 Mayıs'ta "iki hafta içerisinde, GTC etkinliğinde büyük Kepler gpu'su tanıtılacak. Ama oyuncular tıpkı benim gibi hayal kırıklığına uğrayacaklar..." demiş.

http://www.obr-hardware.com/2012/05/big-kepler-will-be-introduced-in-two.html

Ha bir de GTX660 TI yalnızca GTX660 olarak tanıtılacak, TI modeli belki sonra tanıtılır belki de hiç gelmez öyle bir kart diye eklemiş.

OBR genelde doğru haberler verdiği için takip ederim. Gerçi şu GTX660 konusunda ufak bir hayal kırıklığı yaşattı ama olsun. Yine de sağlam bir haber kanalı.

Şunu da ekleyeyim, geçen ay OBR, büyük Kepler gpu'lu kartların 2012'nin son 4 ayı içerisinde sunulacağını ancak bunun Aralık veya Kasım olmadığını da dillendirmişti. Bahsi geçen yazı da burda:

http://www.obr-hardware.com/2012/04/what-will-be-big-kepler.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 16 Mayıs 2012; 21:25:54 >

• 4 gpulu kartlar yeni nesil konsollar çıktıktan sonra, yeni nesil grafikler için kullanıcaktır. Şuan tek gpu bile çok yeterli.
  • Kepler ney?
  • Arkadaşlar bu kadar tartışmışsınız ama bunun bir oyun kartı olmadığını anlayamadınız heralde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dJ_bLoW

quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

quad2sli dağda, bayırda 4x4

Hahaha çok çekerli

Aynen abi katılıyorum sana.. Onun için FOREVER AMD :)) Yeter artık hd6990 ve bir önceki nesil hd5970 gibi bir canavar ürette nvidia şok olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: osedon

quote:

Orijinalden alıntı: dJ_bLoW

quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

quad2sli dağda, bayırda 4x4

Hahaha çok çekerli

Aynen abi katılıyorum sana.. Onun için FOREVER AMD :)) Yeter artık hd6990 ve bir önceki nesil hd5970 gibi bir canavar ürette nvidia şok olsun

@El Mukteda
    Kankam ben bişe anlamadım. bu arkadaş ne demek istemiş ve ne alaka..

• Yıl olur 2013 testler yine aynı bu kartıda metro 2033 ile bf3 ile test ederler çünkü oyun yok ama boyuna kart çıkıyor :). Bf3 te 650 fps alıyorum hiç tatmin etmiyor sli yapmayı düşünüyorum sizce? diye konular açılır artık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobb

http://www.nvidia.com/content/PDF/kepler/NVIDIA-Kepler-GK110-Architecture-Whitepaper.pdf

Artan paralellik üzerinde oldukça fazla durulmuş. Tabi bu durum gayet normal.

Zaten 15 SMX hâlâ ilginç geliyor bana. Çizilmiş olan gpu diagramı da zaten garip olmuş 15 SMX ile. Gpu'nun fotosuna uygun diagram geldiğinde göreceğiz birim dizilimini.
  • quote:

http://www.nvidia.com/content/PDF/kepler/NV_DS_Tesla_KCompute_Arch_May_2012_LR.pdf

NVIDIA'nın anasayfasına bakın... Resmen teknoloji yağmuru var. NVIDIA CEO'su canlı yayında da anlatıyor zaten.

GK104'ün en güçlü Kepler olamayacağı zaten en başından belliydi. NVIDIA'yı tanıyanlar bunu zaten anlamışlardı.

GK110 tüm haşmetiyle... 7.1 milyar transistör sayısı ile sanıyorum ki dünyanın yapılmış en büyük seri üretim çipi. Seri üretim olarak daha büyüğü varsa da ben duymadım.

NVIDIA GK110 Resmi olarak tanıtıldı: 7.1 milyar transistör!

Kısaca GeForce GTX 780 Ekim ya da Kasım gibi bence.

olay budur gerçek tek gpulu en iyi kart çıkcak diyordum.. gk104 ile 294mm2 yapıda gtx 680 en iyisiydi bu gtx 560ti boyunda bir gpu aynı güç değerlerinde ama gtx 590ın hemen gerisindeki yüksek performanslı 2kat teraflops gücünde gtx 580e göre gtx 680... yok dedikodu çıkardı aslında 670di daha iyisi gelmez en iyi ve yüksek gpusu 680dir gerisi dedikodudur nvidia hep yapıyor bu yalandır vs diye kendine tatmin edenler vs vs diyenlere gelsin konu ben burdayım arazileri geri çağırın foruma gtx 680konusundan çıkmıyorlardı..

kobb hoşgeldin

• quote:

Orijinalden alıntı: M@U

quote:

http://www.nvidia.com/content/PDF/kepler/NVIDIA-Kepler-GK110-Architecture-Whitepaper.pdf

Artan paralellik üzerinde oldukça fazla durulmuş. Tabi bu durum gayet normal.

Zaten 15 SMX hâlâ ilginç geliyor bana. Çizilmiş olan gpu diagramı da zaten garip olmuş 15 SMX ile. Gpu'nun fotosuna uygun diagram geldiğinde göreceğiz birim dizilimini.

gtx 680de durum buydu dostum @M@U

GeForce GTX 580 has 16 SMs X 4 Texture units = 64
    GeForce GTX 680 has 8 SMs X 16 Texture units = 128

• quote:

Orijinalden alıntı: *Furious*

quote:

http://www.nvidia.com/content/PDF/kepler/NV_DS_Tesla_KCompute_Arch_May_2012_LR.pdf

NVIDIA'nın anasayfasına bakın... Resmen teknoloji yağmuru var. NVIDIA CEO'su canlı yayında da anlatıyor zaten.

GK104'ün en güçlü Kepler olamayacağı zaten en başından belliydi. NVIDIA'yı tanıyanlar bunu zaten anlamışlardı.

GK110 tüm haşmetiyle... 7.1 milyar transistör sayısı ile sanıyorum ki dünyanın yapılmış en büyük seri üretim çipi. Seri üretim olarak daha büyüğü varsa da ben duymadım.

NVIDIA GK110 Resmi olarak tanıtıldı: 7.1 milyar transistör!

Kısaca GeForce GTX 780 Ekim ya da Kasım gibi bence.

Videocardz veritebanı'na GTX 780 diye bi kart eklenmiş ama

http://videocardz.com/nvidia/geforce-700/geforce-gtx-780

Ekleme: Sanırım GTX 780 farklı olacak 22nm. falan.

Bu 685 olacak herhalde
    http://videocardz.com/nvidia/geforce-600/geforce-gtx-685

olmaz kısa zamanda gelmez 22nm gpular çünkü 32nm tasarımı es geçip direk 28nm geçildi ve burda tasarım anlamında nvidiada sorun yok bunlar ileri dönük tasarımları sürekli geliştiriliyor dünyadaki diğer arge ofislerinde
    ama asıl sorun burda TMSC dir bu taiwanlı ana hacimli üretici firma direk nm küçülmelerde sorun yaşıyor 40nmde en büyük sorunlarını yaşadılar fermiyi hatırlayın 55nm de olan geçişde hatta gecikme sebebleri ile nvidiaya çok ciddi zarar verdiği konuları forumda açıldıda

kısa ve özetle gk104 orta sınıf gpulardı ama amdnin son nesil gpuların karşısında çok güçlü oldukları için nvidia taktik değiştirdi 2kartla gelmedi gtx 680ile çıktı sahneye ve tek gpuda liderliği aldı diğer serilerde olduğu gibi bunda (yine TMSC kaynaklı sorundan deniyor) tek kartla gelmesi ama hacimli üretimin artmasından sonra zaten yeni mimeri olan keplerde sorunsuz üretim olucaktı... nasıl gtx 480den sonra gf110 ile gtx 580geldiyse bundada gk104 yerine gerçek tek gpulu en iyi gpusu gk110 gelcektir buda 28nm üretim sürecinde olcak kaynaklar temmuz sonu yada ağustos başı diyor..

• Nvidia'yı gerçekten ayakta alkışlamak lazım.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.