Şimdi Ara

Özürlü indirimi oranı ve 1-2 soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
10.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhaba , öncelikle bu konuyu forumda araştırmama rağmen tam net bilgi edinemedim.Bilende yazmış bilmiyende yazmış biri %90 diyor biri %40 diyor kafam karıştığı için böyle bir konu açıyorum.

Babam geçen yıl kalın bağırsak ameliyatı geçirdi ve rektum dışarı alındı (yani karın bölgesine) Ve özürlülerin yararlanabiliceği vergi indirimleriyle ilgili duyum aldık ve babam heyete girdi.Bugün heyet raporu sonucu geldi raporu komple aşağıya yazıyorum.

teşhis:benign prostat hiperplazi+tremor+opere rektum CA+kolostomi

üroloji hastalıklar:bph %5
    batını ilgilendiren hastalıklar:kolostomi %10
    onkolojik hastalıklar:rektum CA ilave %20
    nörolojik hastalıklar:tremor %20
    iç hastalıklar:60 yaş üzeri %10

özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı: %58
    ağır özürlü:Hayır
    çalıştırılamayacağı iş alanları:ince beceri isteyen işler

Bu duruma göre 0 araç alımlarında %37 lik ötv vergisini ödemekten muafmıyız.

• Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Allah yardımcınız olsun. Sorduğunuz soruyla ilgili bir forumun adresini yazıyorum. Bu tip konularla ilgili birçok tecrübe edinmiş arkadaşlarımızın yazışmaları war.http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/
  • Çok zor durum,geçmiş olsun...Allah kolaylık versin...

En başta siz özürlü demeyin,bunlar özür değil sadece bir engel...Her an , hepimizin başına gelebilecek durumlar...

Engelleriyle hayata tutunan insanlar,başımızın tacısınız.

Sorunuza gelince

- Sakatlık Derecesi %90’nı Aşanlar

Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede bulunan taşıt araçlarından motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşmayan binek otomobilleri, motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşmayan kamyonet, pikap vb. eşya taşımaya mahsus taşıt araçları ile motosikletlerin sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler tarafından yetkili satıcı veya galeriden ilk defa satın alınmasında ÖTV ödenmeyecektir.

Özel Tüketim Vergisi Kanununda 5228 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik sonucu, malül ve engellilere sağlanan ÖTV istisnasının kapsamı genişletilmiş ve engel derecesi %90’nı aşanların herhangi bir mekanik ilave veya tadilat yapılması şartı olmaksızın yurt içinden veya yurt dışından iktisap ettikleri taşıt araçlarından ÖTV tahsil edilmemesi sağlanmıştır. Engel sebebinin önemi bulunmamaktadır.Görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engellilerde yasadan yararlanabilmektedir.

Sakatlık derecesinin %90 ve üzerinde olduğu, “Özürlülere Verilecek Sağlık Raporları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık kuruluşlarından(tam teşekküllü Devlet Hastanesi) alınacak rapor ile belgelendirilmesi şartıyla, yukarda vasfı ve motor silindir hacmi belirtilmiş olan araçlardan birisinin engelliler tarafından ÖTV ödenmeden satın alınması veya ithal edilmesi imkan dahilindedir.

Bu şekilde yurt içinden taşıt aracı iktisap edecek veya ithal edecek olanların motorlu taşıt kullanma ve ehliyet alma imkanları olmadığı için bunlar adına alınan taşıtlar başkaları tarafından kullanılacaktır. Bu kişilerde, Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Karar ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde tanımlandığı üzere, araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü olacaktır.

B-Sakatlık Derecesi %90’nın Altında Olanlar

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan araçların bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından ilk iktisabı ÖTV’den istisna edilmiştir. Bu istisnadan yararlanan kişilerin istisna uygulanan ilk iktisaplarına ilişkin olarak mükellefler tarafından verilecek ÖTV beyannamesine;

-Alıcının maluliyeti veya sakatlığı ile özel tertibat yaptırılan araçları kullanabileceğine dair Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporu,

- Aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneği,

- Alıcının “H” sınıfı sürücü belgesinin fotokopisi,

eklenecek ve beyannamede ÖTV hesaplanmayacaktır.

kaynak:http://www.alomaliye.com/ekim_05/levent_gencyurek_sakat_tasit.htm

Gerekli her türlü bilgiyi ,http://www.engelliler.biz/forum/content/ den bulabilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jack_daniel's -- 10 Mayıs 2012; 19:53:41 >

• Yolladığınız makaleyi okudum benim şimdi sormak istediğim konu şu babamda tremorda var istem dışı titreme %20 oranında acaba buna bağlı olarak muaf olmak mümkünmü , yada tüm bu ötv işlerini öğrenebiliceğimiz en güvenilir devlet kurumu yada galeriler varmı

yardım ve iyi dilekleriniz için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhun_1907fb -- 10 Mayıs 2012; 22:57:02 >
  • Arkadaşlar bir soruda ben ekleyeyim inşallah cevaplayan biri cıkar.

şimdi ilgili raporlarla ötv ödemeden aracı aldık 5 sene sonra ötv'den tamamen muaf olduktan sonra aracı sattığımızda diger ötv'si ödenerek alınan araclarla aynı fiyata mı?ötv'si ödenmediği için daha ucuza mı satılıyor
  • ÖTV muafiyetli araç 5 yıllık süresi dolduktan sonra. Engelli olmayana satış işlemi :
    1- Trafikten üzerindeki satılamaz şerhi kaldırılacak.
    2- Noter de normal yapılan satış gibi satış yapılacak
    3- Araçı alan engelli olmayan kişi Makina mühendisine Tertibatın çıkarıldığına dair tadilat projesi çizdirecek.
    4- Ek 1 ler sigortacınız tarafından doldurlup TÜV muayenesine gidilecek( aracın muayene zamanı gelmemiş olsa dahi)
    5-Tüv den sonra Trafik tescile gidilip plaka ve ruhsat işlemi yapılacak
    kısaca bu şekilde işlem yapılıyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ernn93

ÖTV muafiyetli araç 5 yıllık süresi dolduktan sonra. Engelli olmayana satış işlemi :
    1- Trafikten üzerindeki satılamaz şerhi kaldırılacak.
    2- Noter de normal yapılan satış gibi satış yapılacak
    3- Araçı alan engelli olmayan kişi Makina mühendisine Tertibatın çıkarıldığına dair tadilat projesi çizdirecek.
    4- Ek 1 ler sigortacınız tarafından doldurlup TÜV muayenesine gidilecek( aracın muayene zamanı gelmemiş olsa dahi)
    5-Tüv den sonra Trafik tescile gidilip plaka ve ruhsat işlemi yapılacak
    kısaca bu şekilde işlem yapılıyor..

öncelikle teşekkür ederim. biz alırsak herhangi bir ekipman yapılmayacak zaten.
    simdi biz örneğin bu muafiyetten yararlanarak 80,000 liralık bir arabayı 50,000 liraya aldık diyelim 5 yıl sonra satarkenki durum ne olacak yani 80,000 liraya alanla aynı fiyata mı satılıyor farklı mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirekinci

simdi biz örneğin bu muafiyetten yararlanarak 80,000 liralık bir arabayı 50,000 liraya aldık diyelim 5 yıl sonra satarkenki durum ne olacak yani 80,000 liraya alanla aynı fiyata mı satılıyor farklı mı?

hayır,

herhangi bir fark yok.

edit: alıntı yanlış olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jack_daniel's -- 11 Mayıs 2012; 18:51:12 >
  • Orijinalden alıntı: jack_daniel's

Orijinalden alıntı: kadirekinci

hayır,

herhangi bir fark yok.

teşekkürler.
  • Orijinalden alıntı: kadirekinci

teşekkürler.

Rica ederim,iyi akşamlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: orhun_1907fb

Yolladığınız makaleyi okudum benim şimdi sormak istediğim konu şu babamda tremorda var istem dışı titreme %20 oranında acaba buna bağlı olarak muaf olmak mümkünmü , yada tüm bu ötv işlerini öğrenebiliceğimiz en güvenilir devlet kurumu yada galeriler varmı

yardım ve iyi dilekleriniz için teşekkürler.

öncelikle çok geçmiş olsun şimdi ötv den muaf şekilde arac alabilmek için özrün ortopedik olması şart ikinci olarak trafikte araç kullanacak kadarda sağlıklı olması gerekiyor
    babanızın rahatsızlığı ortopedik olmaması ve titremesi sebebi ile h sınıfı ehliyet alırkende sorun yaşarsınız bu sebepler ötv den muaf şekilde araç almanıza engel
  • quote:

Orijinalden alıntı: mekselin

öncelikle çok geçmiş olsun şimdi ötv den muaf şekilde arac alabilmek için özrün ortopedik olması şart ikinci olarak trafikte araç kullanacak kadarda sağlıklı olması gerekiyor
    babanızın rahatsızlığı ortopedik olmaması ve titremesi sebebi ile h sınıfı ehliyet alırkende sorun yaşarsınız bu sebepler ötv den muaf şekilde araç almanıza engel

yanlış biliyorsunuz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jack_daniel's -- 11 Mayıs 2012; 22:10:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jack_daniel's

quote:

yanlış biliyorsunuz...

yanlışım varsa düzeltin lütfen

daha yeni ötv den muaf şekilde araç aldım daha maliyeden tam olarak işlemlerim bitmedi bile maliyenin bakış açısınıda bu konudaki kanunları da bildiğimi sanıyorum çünkü çok araştırdım yanlışımı düzeltirseniz sevinirim bu arada bu söylediklerim özür oranı %90 altı için % 90 üzeri için sadece doktor raporu kafi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mekselin -- 12 Mayıs 2012; 11:08:29 >

• quote:

yanlışım varsa düzeltin lütfen

daha yeni ötv den muaf şekilde araç aldım daha maliyeden tam olarak işlemlerim bitmedi bile maliyenin bakış açısınıda bu konudaki kanunları da bildiğimi sanıyorum çünkü çok araştırdım yanlışımı düzeltirseniz sevinirim bu arada bu söylediklerim özür oranı %90 altı için % 90 üzeri için sadece doktor raporu kafi

şimdi düzeldi,

yazdıklarım % 90 altı için geçerli dediğinizde...

Sadece ortopedik engel olmasına gerek yok,%90 engelli oranını aştıktan sonra her şekilde %37 ötv muaffiyetinden yararlanabiliyorsunuz.Önceden ehliyeti olması,ehliyeti bulunması gibi bir durum yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.