OTOMATİK VİTES ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ
1288 Cevap156819 Görüntüleme83 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

56 Mesaj
14 Ocak 2012; 23:57:40 

Otomatik şanzımanlı araçlar kullanıyoruz daha önce çok duyarlı bir insanı bize sadece yardım etmek istiyen birini küstürdük hiç olmazsa bu formdan bir şekilde yardımlaşıyorduk böyle paylaşıma ihtiyacımız var bende bu eksikliği giderme düşüncesiyle konuyu açmak istedim Ankara'dan Kamil ustayıda yanımıza alarak en ucuz ve kaliteli bir şekilde problemlerimizi çözmeyi hedefliyor saygılarımı sunuyorum!!!

2013 suziki sx4 s-cross

3062 Mesaj
15 Ocak 2012; 11:53:36 

merhaba sayın blackbird,

ben küsmekten çok aslında kızdım.. 20 seneden fazladır emek verdiğim bir konuda bana bir kişinin kitapta yazanlar doğru senin yazdıkların yanlış demesi sabrımı taşırdı.. ben bu arkadaş anlatamadım.. kitaplar her zaman doğruyu yazmaz diye..

arkadaşın doğru olduğunu iddia ettiği kısım aynen şöyle..

normalde otomatik şanzıman yağını değişmesi gerekmez.. ama yağın renginde bozulma varsa yanık kokusu varsa vites geçişlerinde bocalama varsa değişim gereklidir. ingilizcesinden alıntıdır bu.. ama türkçeye çevirirken normalde otomatik şanzıman yağı değişmez kısmı alınmış ve geri kalanı yazılmamıştır. bu da hali ile arkadaşın bana sen yanlış biliyorsun kitapta yazanlar doğru sen yanlış biliyorsun demesine sebep oldu.. ama ben kendisine anlatmaya çalıştıkça kendisi beni dinlemedi.. ve ben de başkalarını yanıltmasına engel olmak ve bugüne kadar yazılanları korumak adına konuyu kilitlettim.bunu herkes bilsin..

56 Mesaj
15 Ocak 2012; 16:09:49 

quote:

Orijinalden alıntı: meteg

merhaba sayın blackbird,

ben küsmekten çok aslında kızdım.. 20 seneden fazladır emek verdiğim bir konuda bana bir kişinin kitapta yazanlar doğru senin yazdıkların yanlış demesi sabrımı taşırdı.. ben bu arkadaş anlatamadım.. kitaplar her zaman doğruyu yazmaz diye..

arkadaşın doğru olduğunu iddia ettiği kısım aynen şöyle..

normalde otomatik şanzıman yağını değişmesi gerekmez.. ama yağın renginde bozulma varsa yanık kokusu varsa vites geçişlerinde bocalama varsa değişim gereklidir. ingilizcesinden alıntıdır bu.. ama türkçeye çevirirken normalde otomatik şanzıman yağı değişmez kısmı alınmış ve geri kalanı yazılmamıştır. bu da hali ile arkadaşın bana sen yanlış biliyorsun kitapta yazanlar doğru sen yanlış biliyorsun demesine sebep oldu.. ama ben kendisine anlatmaya çalıştıkça kendisi beni dinlemedi.. ve ben de başkalarını yanıltmasına engel olmak ve bugüne kadar yazılanları korumak adına konuyu kilitlettim.bunu herkes bilsin..

sayın meteg bey meyve veren ağaç taşlanır diye atasözü vardır şimdi siz burada bir çıkar gözetmeksizin bilgilerinizi sunuyorsunuz isteyen alır istemeyen almaz verdiğiniz bilgiler yararlı olmasa insanlar sizi kaale alıp sorularını yöneltmez demekki kaliteli paylaşımlar yapıyorsunuzki şimdiye kadar çok güzel bilgiler sergilendi insanlar hiç olmazsa bizi öpmeye çalışan ustacıklara karşı daha bilgili bir şekilde gidiyorlardı çünkü otomatik şanzıman yapan ustalar kendilerini ayrı olağan üstü görüyorlar bir kişi çıkmış yağ değişmez diyor varsın o arabasının yağını değiştirmesin sonucunada katlansın gerçi satarsa kurban sattığı kişi olur ama bunu mütevazilik yaparak açıklamaya çalıştınız o kişiye ama anlamadı anlasaydı konunun önceki sayfalarını okur nekadar yanlış yaptığını anlayabilirdi siz bu kişiyi cezalandırmadınız aslında size ve cevaplarınıza saygı duyan sizi önemsiyen insanları cezalandırdınız inanın donanım habere girince sizin konunuzu okumadan çıkan otomatik kullanıcıları nadirdir belkide yoktur hatta Kamil ustayada sizin sayfanızı ben tavsiye ettim ben girmesini sağladım Kamil ustaya arabamı götürmeden önce sizin konunuzun hepsini okuyarak bilinçli bir şekilde gittim ve olağan üstü faydasını gördüm ve diğer arkadaşlarda benimle aynı kanıdadır sanırım aslında konu başlığını yanlış açtım meteg beyi geri nasıl buraya döndürebiliriz diye bir başlık atmalıydım inanınki çok arkadaş yorum yaparak benimle aynı fikirde olurlardı sizden isteğim değerli katkılarınızdan ve bilgilerinizden bizi yoksun bırakmamanızdır bizi bilinçsiz ve ceplerimizin düşmanı ustacıklardan fikirleriniz ve bilgileriniz sayesinde korumanızdır sizi yine burda görmek umuduyla saygılar!!!

2013 suziki sx4 s-cross

3062 Mesaj
15 Ocak 2012; 17:55:34 

teşekkür ederim sayın blackbird.. konuyu belki tekrar açtırabilirim.. biraz ortalık durulsun..

273 Mesaj
16 Ocak 2012; 18:30:05 

arkadaşlar merhaba,
donanım haber otomotik şanzumanla ilgili tüm bilgilerimi sizlerle paylaşabilmek için burdayım. yak. 35 yıldır edindiğim bilgileri sizin faydanıza ve ekonominize katkı sağlıyabilmek için tecrübemin yettiği kadarı ile kullanmaya gayret edeceğimden şüpheniz olmasın.
otomotik şanzuman konusunu tekrar başlattığı için Blackbırd'e sonsuz teşekkürler,ayrıca Meteg ustayıda tekrar aramızda görmek bizi sevindirir.
bu forumda amaç yardımcı olmak, eğer herkes bunun farkındalığına varır o şekilde davranırsa eminim sorun olmaz.
hepimiz tecrübemizi belli çalışmamıza ve merakla arştırmamıza borçluyuz, karşılıklı saygı ve sevgilerle...........

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
16 Ocak 2012; 20:02:42 

selamlar arkadaşlar sizlere bazı bilgilerimı paylaşmak istiyorum.Otomatik Şanzıman Tamiri
Bazı çok temel bir otomatik şanzıman onarım adımları öğrenerek, aracınızın aktarımı oldukça iyi koruyabilirsiniz. Bu makalede genel bir otomatik şanzıman manuel teşhis oluşBugün üretilen araba, otomatik vites kullanımı çok yaygın hale gelmiştir .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çözüm kamil usta -- 7 Şubat 2012; 17:20:09 >

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
16 Ocak 2012; 20:05:17 

Otomatik Şanzıman Sorunlarını Giderme
Otomatik yayınlar karmaşık mekanizmalar vardır ve bu nedenle tek başına tamir edilemez. Bu makalede, otomatik şanzıman ile karşılaşılan bazı temel sorunları, sorun giderme teknikleri ile alacak Otomatik şanzıman sorun giderme, ancak, artık bir sorun olmamalıdır.

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
16 Ocak 2012; 20:07:58 

Otomatik şanzıman, manuel meslektaşı üzerinden veri iletimi en çok tercih edilen şeklidir. Bunun nedeni, bir otomatik şanzıman ile donatılmış bir araç değil çok çaba gereklidir . Otomatik şanzımanlar normal bir otomatik şanzıman, arızalı olabilir, bazen çok sorun neden değil? Bir gerçek rahatsız bir otomatik şanzıman sistemi karmaşık tasarım ve çalışma anlayışının ötesinde bir ev mekanik ve aynı zamanda garaj vites gereklidir, çünkü bu sorunları gidermek için düzenli olarak araç kiti mevcut değildir. Otomatik şanzıman, herhangi bir sorun neden olup olmadığını, genellikle bir uzman teknisyen alınacak tavsiye, ama aynı zamanda bu sorunun tam olarak ne olduğunu kontrol etmek daha iyidir? Bu tartışırken, size yardımcı olacağını araba sorunları mekanik ve mekanik size teslim etmeye devam ettiğini uzun tasarının ayrıntıları hesaplamak . Bazı otomatik şanzıman sorun giderme yaparken bulunan çok ortak sorunları ile ilgilenen bir makalede, burada iki şey size yardım için. Otomatik Şanzıman Sorunlarını Giderme bir otomatik şanzıman sorun giderme en sık karşılaşılan sorunlar aşağıda ele alınmıştır . Akışkan Sızıntı: En büyük otomatik şanzıman endişe sıvı kaçağı olmasıdır. Akışkan genellikle dolgu tüp ya gevşek ya pan conta bir arıza olduğu zaman sızıntı başlar. Ancak, bir ön tedbir olarak, sızıntı alanının çevresindeki tüm cıvataları sıkma ve aynı zamanda tüp somun sıkma bu sorunu çözebilirsiniz. Sorunlar hala devam ediyorsa, conta, hemen değiştirmek için gerekir. Dişli Problemleri : vites vites değiştirmek veya kayma şeklinde Dişli sorunları tekrar otomatik bir şanzıman ile araç sahipleri için ortak bir sorun alanıdır. Dişli değiştirme sorunları vakum veya bağ kontrolleri geliştirilen herhangi bir arıza olduğunda ya oluşursa veya sıvı seviyesi aşağı gittiğinde. Bazen iç debriyaj veya grubum başarısızlığı da vites değiştirme sorunları için sorumludur. Bu sorunun basit çare, sıvı seviyesi düzenli kontrol gerçekleştirmek ve buna göre düzeltmek için . Akışkan dökülmesi: Bu da bazen, her zaman yüksek seviyede sıvıların düşük sıvı seviyeleri otomatik şanzıman için bir sorun teşkil edemez . zahmetli kanıtlamak. Yağ doldurma tüp sıvı dökülmesi, yüksek su seviyesi nedeniyle kaynaklanan bir sorun . Ancak, iç sıvı kaçağı, yağ filtresi veya havalandırma menfezi tıkanma da bazen sıvı dökülmesinden sorumludur. Bu sorunun olası çözüm filtre değiştirme ve gerekiyorsa değiştiriniz sıvı Düzensiz Dişli kaydırılması Bazen vites değiştirme bir gecikme olabilir. Bu, bazı iç arızalı bir sonucu otomobil parçaları, sıvı veya vakum hatları kırma düşük seviyelerde . Ancak bu sorun, ya da vakum hatları değiştirerek veya tamir ederek sabit veya sıvı düzenli check-up yardımı ile önlenebilir. İletimi Aşırı ısınma : düzenli aralıklarla iletim aşırı derecede ısınması, arızalı yol açar. Aşırı ısınma ağırlıklı olarak sıvı soğutucu hatları tıkanma nedeniyle oluşur . Herhangi bir tip yağ pompası veya sıvı veya sıvı seviyeleri azalma kusur, aynı zamanda iletim aşırı ısınmasına neden olmaktadır. Bu sorun, soğutucu hatları değiştirerek ve sıvı seviyeleri güncelleyerek çözülebilir. millet Yani, bu otomatik şanzıman sorun giderme ile ilgili bir makale oldu. Bunlar bazı ortak sorunları ve diğer pek çok sorunları vardır aracınızın otomatik şanzıman neden olabilir unutmayın. Olsa bu makaleyi okuduktan sonra artık sorun algılayabilir ve bir teknisyen ile tartışmak. Otomatik şanzıman onarım mekanik kendisi tarafından ele olduğunu dikkat edin. Ancak, sizin için araç güvenliği , ben daha az pahalı bir araba check-up gibi tüm araç düzenli check-up yapmak için tavsiye ederiz araba tamir !

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
16 Ocak 2012; 20:10:53 

- ATF Otomatik Şanzıman Yağı
ATF ne biliyor musunuz? Nasıl görünüyor ve ne işe yarar? Öğrenmek için okuyun.Biz otomatik şanzıman yağı ne olduğunu anlamak doğru açmadan önce, bize otomatik şanzıman ne olduğunu biliyor. Peki, bu aracın hareket olarak vites oranları değiştiren bir otomatik şanzıman. Otomatik vites, vites değiştirirken değişen hızları ile en önemli görev sürücü hafifletir . Otomatik şanzıman ile donatılmış otomobiller, sürüş sağlayan kolaylığı nedeniyle dünyanın birçok yerinde popüler . Aslında, Amerika Birleşik Devletleri arabaların çoğu otomatik şanzıman bulunuyor. ATF muhtemelen ne olabilir? Düşünün ... Eğer doğru tahmin ve onaylamak için istekli eminim. Evet, otomatik şanzıman sıvısı (ATF) otomobil vites için bir yağlayıcı olarak hizmet vermektedir. Bir yağlayıcı olmasının yanı sıra, ATF aynı zamanda vana işlemi yardımcıları ve fren bant sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olur . Ayrıca bu araçlarda hidrolik direksiyon sistemleri hidrolik bir aracı olarak görür. ATF nelerden oluşur? Yüksek saflıktaki mineral yağ. Nispeten yeni sentetik otomatik şanzıman yağı, daha iyi performans ve hizmet ömrü sunan sahiptir . otomatik şanzıman yağının farklı türleri nelerdir ? F Tipi, tarafından 1967 yılında tanıtıldı ATFS eski formları biridir Ford ve Toyota tarafından kullanılan . Tip CJ Ford C6 yayınlar pinti için özel bir sıvı ve Dexron II, General Motors tarafından bir sıvı bileşimi benzer. Mercon Ford özgüdür ve 1997 yılında tanıtıldı. Bu sıvı, mevcut kullanımı . Mercon V, Ford tarafından tanıtılan son türüdür . Dexron ilk olarak General Motors, otomobil için kullanılmış olduğunu ATF . Dexron II, Dexron IIE, Dexron III bazı Dexron geliştirilmiş varyantları vardır. MERCON ve DEXRON serisi ATF, ana özellikleri iki. Her otomobil üreticisi aracın kullanım kılavuzu ATF özellikleri biri önerir. ATF ürünlerin özellikleri kurmuştur Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) lisansı altında satılmaktadır. her ay aracınızın otomatik şanzıman sıvı seviyesini kontrol etmek önemlidir. Bu yumuşak geçişlere sahip bir eksikliği gösteren bu otomobil parçaları, performansını artırmak için gerekli. Kullanım kılavuzu, otomobil otomatik şanzıman sıvısı yerine ayrıntıları ile vermek . Eski araçlar için önerilen aralık ATF ardışık eklemeler arasında çalışan yaklaşık 24,000-30,000 kilometre. ATF aracınızın seviyesi nasıl kontrol edebilirim? İşte nasıl arabanızda otomatik şanzıman sıvı seviyesini kontrol etmek için, vites konumu 'park' veya nötr 'park etmek gerekir. Genellikle motorun ısınması izin vermek gerekir. Kullanım kılavuzu aksi yöne işaret ediyor sürece, bir süre arabanın motoru çalışır durumda bırakın Sonraki arabanın motoru arkasında bulunan çubuğu bulmak ve kaldırmak. Sonra, sopa geri itin ve tekrar kaldırmak. Bu kez, çubuğun ucu gözlemliyoruz. , Soğuk okumalar ve sıcak olanlar için diğer için bir iki işaretler olup olmadığına bakın. ATF seviyesini kontrol edin. Çubuğu 'tam' işareti ile maç değilse, mutlaka ATF ekleyerek gerektirir. Nereye eklemek için mi merak ediyorsunuz? Peki, bu çubuğu geldiği delik, içine eklenebilir t gerekir. Bunu yapmak için bir huni kullanabilirsiniz. Çubuğu geri koymak için sıvı testi yapıldıktan sonra nerede olduğunu unutmayın. ATF bir otomobil motoru biraz ihmal edilmiş, ancak çok önemli bir bileşenidir . Otomatik şanzıman sistemi, otomobil vites değiştirme sürecini otomatikleştirerek harikalar çalıştı . Otomatik şanzıman sıvısı 'temel besin' gibi!

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
16 Ocak 2012; 20:17:43 

Otomatik Şanzıman Yağı Değişikliği
Önerilen aralıklarla otomatik şanzıman yağı değiştirme, aracın iletim sistemi soğutma düzgün işleyişi için çok önemlidir. Bu makalede, otomatik şanzıman yağı değişimi hakkında bilgi verecektir....Otomatik Şanzıman Yağı nedir?

Otomatik Şanzıman Yağı (ATF) otomatik şanzıman sahip otomobillerde yumuşak güç iletimi sağlayan bir yağıdır. Genellikle diğerinden ayırt etmek için, kırmızı veya yeşil renkli motor , motor yağı ya da antifriz gibi sıvılar . Aracın otomatik şanzıman düzgün çalıştırmak için, her 50 000 km ATF değiştirmek için tavsiye edilir. ATF belirli zaman aralıklarında bir değişiklik olmazsa, bazı otomatik şanzıman problemlerine yol açabilir . Evde ATF değiştirmeye karar verirsek, mutlaka, araç bakım için harcanan bazı dolar tasarruf edebilirsiniz . Eğer bir otomatik şanzıman yağı değişim düşünüyorsanız, uygun bir şekilde eski sıvı elden sağlamak ve aynı zamanda cildinizi veya gözlerinizi ile temas eden sıvı engelleyecek önlemleri alın. Otomatik Şanzıman Yağı Nasıl Değiştirilir ? ile başlayan , otomatik şanzıman yağı değişimi, aracın tamamen düz bir yüzey üzerinde olduğundan emin olun. Bu hassas yağ ATF yeni dolum sonra dipstick ile okuma sağlayacaktı. Eski sıvı yerine geçerken, aynı zamanda pan conta ve filtre değiştirmek için gereklidir. Ile ilgili üreticileri öneriler kontrol etmek için ihtiyaç duyduğunuz herşeyi ATF değiştirirken dikkate almak gerekir her şeyi. ATF değiştirmek için gerekli olan bazı araçlar hazır olmalıdır. Conta yerleşik bir mühür yoksa, ayrıca conta çimento gerekecektir. Küçük bir spatula, bir cırcır, huni, eski sıvı tutmak için bir tava, bir damla sac, güvenlik gözlük ve mekanik dolly ile ayarlanan bir soket gerekir. Kolayca altında gidebilirsiniz böylece ilk adım yeterli bir yükseklikte araba jack olacaktır iletim pan sürücü aks yakın araba altında yer olurdu. Arka tekerlek sürücü için araba , arabanın merkezi arkasında yer olurdu; önden çekişli otomobiller için yağı tavaya yakın otomobilin ön doğru yer olurdu. Yağı tavada çok normal değil. Iletim pan aksine drenaj cıvata olurdu , krikolar yardımı ile araba kaldırma sonra iletim pan altında yakalamak pan. Iletim pan bir tahliye cıvata oluşuyorsa, açık ve eski sıvı tamamen dışarı akmasını sağlar. , Son iki cıvata almak elinizle onun yerine tava tutmak iki zıt iletim pan cıvata, dışındaki tüm cıvataları çıkarın . Iletim pan bir drenaj cıvata ibaret değilse, onları serbest bırakmak gerek kalmadan bütün cıvataları gevşetin. ATF çıkıp izin cıvataları çıkarın. Tüm sıvı drene alalım ve sonra iletim pan çıkarmak. Onları aldığı aynı sırayla tüm cıvataları tutmak emin olun. Genellikle eski sıvı tamamen boşaltmak için 30 dakika kadar sürer. Açılan kağıda iletim pan tutun. Bazı sıvı filtre olduğunu göz önünde bulundurarak, eski filtre tutan cıvataları çıkarın ve iletim tavaya yerleştirin. Uygun konumda yeni bir filtre Bolt sonra iletim pan mıknatıs scavenge ve pan yanı sıra iletim konut kalan herhangi bir conta parçalarını kaldırmak için gerekir. Kaydırmak için yeni bir conta Fix. Slackly cıvata yerinde tutmak için güvence, konut ile iletim pan ayarlayın. Tüm cıvataları kadar sabitleme başlatmak olmadığını emin olun. Mühür Rahat olun, ama bu yeni bir conta bozabilir, üzerine sıkmayın olduğunu sağlamak . Araba altında çalışmaları bitti, ve yere geri aşağı araba almak gerekir. Arabanın kaputunu aç ve huni kullanılarak dikkatli bir şekilde uygun bir düzeyde yeni iletim ATF doldurun. Seviyesi doğru olup olmadığını çubuğu ve ölçü kullanın. Doldurulması gereken ATF doğru düzeyi hakkında emin değilseniz, araç sahibinin kılavuzuna bakın. otomatik şanzıman yağı değişimi düşünüyorsanız, en önemlisi atıfta tarafından kullanılmak üzere ATF, hangi tip belirlemek gerekir kullanım kılavuzu daha otomatik şanzıman sorun giderme , araba problemleri , araba tamir .

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
16 Ocak 2012; 20:24:22 

Tork Converter Nasıl Çalışır
Bir tork konvertör, değişmiş bir sıvı kaplin şeklidir. Bu dolaşan bir tahrik yük, bir elektrik motoru gibi, bir römork güç aktarmak için kullanılır. Tam olarak nasıl bir tork konvertör çalışır bHiç merak nasıl vites bir arabanın içinde iş ve araç hareket halinde iken vites oranları otomatik olarak değiştirilir . Evet, bu otomobilin duyulmamış kahraman, tork konvertör eseridir. Ben bir makine için bu sıfat kullanmayın, çünkü duyulmamış bir kahraman olduğunu söylüyorlar, ben, biraz personifying olabilir . Öyleyse, daha iyi bir deyişle ifade etmek gerekirse, tüm ağır vasıtalar, deniz itki sistemleri ve endüstriyel güç iletim sistemlerinin önemli bir parçası. nasıl bir tork konvertör Bu yüzden ilk önce? Temelde, tork konvertör, mekanik bir cihaz rotasyon yoluyla üretilen mekanik güç, taşımak için gerekli olan bir hidrodinamik cihaz, bir tür . Bir tork konvertör, özellikle, bir makine veya taşıyıcı dönüşü ile tahrik bir yük, içten yanmalı bir motordan güç veya elektrikli bir motor aktarır . Bu güç kaynağı yük ayıran mekanik bir debriyaj olarak hizmet vermektedir. Tork Konvertör İşleyişi bir tork konvertör ne nedenlerine açıklık sonra, 'nasıl bir tork konvertör çalışır', bizi kontrol etmesine izin verin. Bunu bilmek için, tork konvertör önemli dönen parçaların bir söz var. Bunlar:

Pompası, birincil hareket, mekanik olarak tahrik edilir.
Türbin, yük propels.
Stator, pompa ve türbin arasında bir köprü. Pompa türbin dönen yağ akışı bu stator tarafından güncellenmiştir.
Tork konvertör işleyişi hakkında konuşmak, üç işletme aşamalarında temelde vardır. Stall : Bu ​​pompa tahrikli ve hareket ettiren ana tahrik olur, ancak türbin dönmeye tahrik değildir. Özellikle araçlar, araba , vites olduğu zaman olur, ancak sürücü fren uygulanır, çünkü aracın hareket durdu olmuştur. Araç hareket etmeye başlar, çünkü bu aşama, durak denilen, pompa ve türbin hızları arasında büyük bir fark var. İvme : Bu ​​aşamada, araç veya yük daha hızlı hareket başladı . Yine de, türbin hızı ve pompa arasında büyük bir uçurum vardır. Burada, bazı tork çarpma bulabilirsiniz. Tork çarpma, türbin çıkış miline tork (gücünün özelliği, bir nesne, bir eksen etrafında döndürmek için) ifade eder. Bu aşamada, ahır koşulları daha az. Ancak, çarpma, türbin hızı ve pompa arasındaki farka bağlıdır . Aynı zamanda makinenin yanı sıra tasarım bağlıdır. Ek : türbin, pompa hızını yaklaşık% 90 ulaşmıştır Kaplin bir faz anlamına gelir. Şimdi, herhangi bir tork çarpma neredeyse yoktur . Debriyaj kadar kilit kullanıldığı yerde yeni bir çağın otomobiller, bu. Kavrama, yakıt verimliliği arttırmak bir süreci ifade eder . Tork konvertör, yük ve güç kaynağını ayıran, mekanik bir debriyaj gibi davranır . Şimdi kötü tork konvertör bazı belirtiler kontrol edelim . Yeni başlayanlar için, arabalara gelince, tork konvertör kaput gitti ilk belirtisi, ileri vites ve geri vites, sadece tam durdurmak yavaşlatmadan ise aracın kaçınmakta. Overdrive modunda başka bir belirtisi, dönüştürücüler yaşıyor ürperir. Kötü bir tork konvertör, yeterli güç üreten bir araç önleyebilirsiniz . Taşlama veya ıslık benzeyen sesler gibi garip sesler, tork konvertör işlevsiz zaman duyulabilir. Şanzıman düzgün bir vites geçiş veremez, güvenli bir şekilde tork konvertör düzgün çalışmıyor olduğu varsayılabilir. Burada bir kaç tork konvertör sorunları şunlardır:

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
16 Ocak 2012; 20:25:33 

Aşırı ısınma: Bu bir tork konvertör meydana gelen en yaygın sorundur. Şanzıman kayma Kalıcı yüksek düzeyde ısı dağılımı için dönüştürücü yeteneğini engellemektedir. Bu dönüştürücü sıvı tutucu, elastomer contalar zarar görmesine neden olur.
Stator debriyaj Nöbet: Birçok kez, stator kavramalı bir nöbet büyük yükleme ve debriyaj parçaları sonucu rahatsızlık neden olur.
Balon: Kalıcı uygulama altında çok yüksek RPM tork konvertör ile birleştiğinde, aşırı yükleme, dönüştürücü konut şeklini bozabilir. Bu balonlaşma denir. Dönüştürücü konut patlaması ya da rüptüre neden olabilir.
Bıçak veya türbin Deformasyon: dönüştürücü Aşırı ısıtma, türbin ve pompa kırılma veya deformasyona yol açabilir. Hub veya anüler kulesi ayrılmış olabilir, ya da parçaları kırılabilir.

çözüm 555 501 75 94

20 Mesaj
16 Ocak 2012; 20:35:47 

merhaba ustam..arabam audi a4 2001 1.8 turbo 140000 km de. benim arabada şöyle bi problem var araba 1. vitesten 2 ye normal geçiyor 2den 3 e normal geçiyor ama 3 ten 4 e geçerken 3 ten sonra hemn 4 e geçiyor ve araba da bi tekleme oluyor neden olabilir acaba ve çözümü!!!!!!!!!!!!!!

273 Mesaj
16 Ocak 2012; 21:01:33 

quote:

Orijinalden alıntı: kizilorda_52

merhaba ustam..arabam audi a4 2001 1.8 turbo 140000 km de. benim arabada şöyle bi problem var araba 1. vitesten 2 ye normal geçiyor 2den 3 e normal geçiyor ama 3 ten 4 e geçerken 3 ten sonra hemn 4 e geçiyor ve araba da bi tekleme oluyor neden olabilir acaba ve çözümü!!!!!!!!!!!!!!

selam arkadaşim araçcınız R yanı geri viteste vuruntulu geçiyormu veya viteslerde değişirken vuruntu varmı onu yazarmısınız teşekerler iyi günler

çözüm 555 501 75 94

56 Mesaj
17 Ocak 2012; 0:22:22 

evet arkadaşlar yavaş yavaş yine sorunlarımızı anlatıp cevap arayacağız amaç, fazla kazıklanmadan en makul şekilde araçlarımızın sorununu çözmek bize bilgilerini aktarmaya çalışan insanları küstürmeden, kızdırmadan onlardan yararlanmak. Önerileri ve bilgileri isteyen alıp uygular veya uygulamaz bu kişinin kendi elindedir, onun için emeğe saygı göstermek gerekir!!!

2013 suziki sx4 s-cross

20 Mesaj
17 Ocak 2012; 16:17:59 

ustam bazen geri vitese atıyorum ve vuruntu yapıyor ama normal viteslerde öyle vuruntu yok sadece 3 ten sonra 4 e geçerken yada üçüncü vitesin içindeyken vuruntu yapıyor

2 Mesaj
17 Ocak 2012; 22:58:38 

ustalarım ve üye arkadaşlarımdan bir ricam
çok mağdur durumdayım, bilgi ve tavsiyelerinize çok acil ihtiyacım var
25 gün önce bir arac aldım citroen c3 2002 otomatik (sekansiyel vites) 1.4i sx benzinli 120.000 km. de ankara

problemim: motor soğukken veya ilk çalıştırıldığında D viteste giderken 300-400 metre sonra bir tekleme
ardından ekranda hem kar hemde spor modu simgesi yanıyor. hız baya bir düşüyor ve gaza basıncada tam almıyor
aracın kontağını kapatıp açınca normale dönüyor ama bazen gün içinde bir kaç defa aç kapa yaptığım oluyor.
bilen ustalarımdan veya başından böyle bir şey geçen arkadaşlardan bilgilerini bekliyorum...

56 Mesaj
17 Ocak 2012; 23:05:09 

quote:

Orijinalden alıntı: acemi_c3

ustalarım ve üye arkadaşlarımdan bir ricam
çok mağdur durumdayım, bilgi ve tavsiyelerinize çok acil ihtiyacım var
25 gün önce bir arac aldım citroen c3 2002 otomatik (sekansiyel vites) 1.4i sx benzinli 120.000 km. de ankara

problemim: motor soğukken veya ilk çalıştırıldığında D viteste giderken 300-400 metre sonra bir tekleme
ardından ekranda hem kar hemde spor modu simgesi yanıyor. hız baya bir düşüyor ve gaza basıncada tam almıyor
aracın kontağını kapatıp açınca normale dönüyor ama bazen gün içinde bir kaç defa aç kapa yaptığım oluyor.
bilen ustalarımdan veya başından böyle bir şey geçen arkadaşlardan bilgilerini bekliyorum...

acemi_c3 merhaba

selenoidlerden meydana geliyor ustalarda beni destekliyecektir bu vanaları değiştirdiğinde hiç bir sorun kalmaz Kamil usta imdadına yetişir merak etme ama mutlaka orjinalini al birde yağı değiştirdinmi sorunsuz yola devam saygılar!!!

2013 suziki sx4 s-cross

20 Mesaj
18 Ocak 2012; 10:21:15 

USYAM CEVAP BEKLİYORUM AMA

20 Mesaj
18 Ocak 2012; 19:55:25 

dediğim gibi bazen geriye geçerken vuruntu yapıyor ama bugün bi şey daha buldum...

arabayla bi yarım saat falan gezdikten sonra viteslerde vuruntu olmuyor yani sorun ortadan kalkıyo... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

273 Mesaj
18 Ocak 2012; 21:34:07 

quote:

dediğim gibi bazen geriye geçerken vuruntu yapıyor ama bugün bi şey daha buldum...

arabayla bi yarım saat falan gezdikten sonra viteslerde vuruntu olmuyor yani sorun ortadan kalkıyo... ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

selam arkadaşim sizin hidroluk beyinde sorun olabilir hidroluk beyınnıze bakılması lazım ( selenigleri ) değişmesi lazımm iyi günlerii

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
18 Ocak 2012; 21:53:25 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çözüm kamil usta -- 7 Şubat 2012; 17:26:38 >

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
18 Ocak 2012; 21:56:08 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çözüm kamil usta -- 7 Şubat 2012; 17:25:28 >

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
18 Ocak 2012; 22:12:47 

arkadaşlar sizleri biraz bilgilendırdısem ne mutlu bana iyi günler

çözüm 555 501 75 94

2 Mesaj
18 Ocak 2012; 22:35:37 

black bird arkadaşım muhtemelen dediğin dir .
kamil ustam benim sorunuma bilgi verebilirmisin
şimdiden teşekkürler...

273 Mesaj
19 Ocak 2012; 14:48:15 

selam arkadaşim araçınız getirın bir bakalımm her halde ankaradasınız ben telefonum yazıyor iyi günler

çözüm 555 501 75 94

20 Mesaj
21 Ocak 2012; 21:32:47 

ustam ben kazakistanda yaşıyorum burada havalar -30 civarında dolaşıyor... bundan dolayı olması mümkün mü arabayla 15 dakika falan gezdikten sonra sorun ortadan kalkıyo hiç bi problem geçiş sorunu olmuyo.... bu yüzden arabayı satmayı düşünüyorum... maliyeti pahalı olur mu?

273 Mesaj
23 Ocak 2012; 18:42:03 

quote:

ustam ben kazakistanda yaşıyorum burada havalar -30 civarında dolaşıyor... bundan dolayı olması mümkün mü arabayla 15 dakika falan gezdikten sonra sorun ortadan kalkıyo hiç bi problem geçiş sorunu olmuyo.... bu yüzden arabayı satmayı düşünüyorum... maliyeti pahalı olur mu?

selam siz önce bir şanzıman yağın değiştırın br deneyelim arkadaşim iyi günler

çözüm 555 501 75 94

3 Mesaj
25 Ocak 2012; 18:08:32 

merhabalar öncelikle burada bilgi ve deneyimlerinizi bizlere aktardıgınız için tessekkürler buradan etkilenerek ve babamın yaslanmasında dolayı otomatik sanzımanlı bir arac aldık 2000 model vectra 1.8 at166.000 km de aracı yakalasık 10000 km den beri sorunsuz kullanırken ilk olarak yol bilgisayarında automatic gear box uyarısı vererek kendini 3 vitese te tutmaya basladı (stop edip calsıtırımca birsey kalmıyor)fakat bu araızayı cok sıkısık trafikte kaldımız zaman vermeye baslıyor motor sogukken ve kısa süreli durmalarda yasanmıyor ama sıcakken stop edip tekrar binildiğinde sıksık trafiğe veya konvoya denk gelrisek veriyor 2.sorunum ise arac ile yavaslamak istediğimde arac kendini nötr konuma almıyor ve cok sarsıntı gösteriyor stop edecek kadar oluyor ben korkumdan n ye alıyorum sonrasında vites değişimlerini devirsiz yapıyor yine diğer sorun gibi bu sorunda ısınınca meydana geliyor sanzıman yağını değiştiririsem sorunlar düzelrimi sanzıman yağına baktığımda aracta herhangi koku siyahlasma tortu yok birde dexron 2 ile mi değiştirmeliyim dexron 3 ile mi şimdiden tesekkürler sağlıkla esenlikle kalın ii çalısmalar

3062 Mesaj
26 Ocak 2012; 12:00:25 

halil35

2000 model aracın şanzıman yağı değişimi için çok geç kalınmış.. o yüzden öncelikle yağ boşaltılacak daha sonra solenoidlerin olduğu gövde sökülecek ve güzelce temizlenecek.. 11 sene aracın içinde kalan yağ ne yazık ki artık çamur kıvamındadır bu yüzden de solenoidleri tıkamış ve bu yüzden de çalışamayan solenoid arıza kodu vermiştir.. temizlik ve yeni yağ konması sonrasında bence sorun kalmaz.
dexron3 yeterlidir..

3 Mesaj
26 Ocak 2012; 19:08:27 

tessekkür ederim bildiğiniz üzere kimse kolay kolay sanzıman yağına oto.sanzımana dokunmak istemiyor bende yeni sayılırım bu işlerde benim de bilgim fazla yok sanzıman yağını tek bir seferde değiştirmem mümkün değil herhalde herhangi bir aparatı felan varmı yarısı ttürbünün içinde kalır diyorlar ekleme yaparak eski ile yeni karıstırılarak yeniliyorlar birde sanzıman yağına baktığımda renk olarak kırmızı kokusuz geliyor bu temiz olduğuınu göstermemz mi

55 Mesaj
26 Ocak 2012; 19:42:20 

Selamlar Mete Usta..

ve 1 sene oldu görüşmeyeli tekrardan hepinize iyi seneler diliyor ve sorunuma başlıyorum..

Laguna II 1,8L 16V Privileg 2002 Model

geçen sene araba yaklasik 47.000 deyken Otomatik Şanzuman bir kereye mahsuz gidiş halindeyken bir tekleme yaptı ve Otomatik Şanzuman Arızalandı diye bir bildiriyle beni uyarmıştı sonrasında yağını değiştirdim ve aradan tam bir sene geçti şimdi aynı hatayı yani arabayı çalıştırıp hareket ettikten sonra yaklaşık 2km sonra KÜT !!! diye bir ses geliyor ve Vitesi kendiliğinden 3e atıyor ve ardından da hem yazılı ve hemde sözlü olarak (Otomatik Şanzuman Arızalandı hemen ilk Tamirhaneye gidin ) diye uyarıyor fakat arabayı ıstop edip ve tekrar yeniden çalıştırdığımda ise sorun gitmiş olup sorunsuz bir şekilde yola devam edebiliyorum....bu nedir anlıyamadım??
daha henüz Renaulta gidip Şanzumanı okutturamadım ama araştırmalarım Şanzumandaki Yağ Basınç Valvelerinin yada Modülasyon Valve lerinin arızalı olabileceğini söylüyor..

sizin tecrübeniz nasıl bu konuda Şanzumanda bir mekanik sorunmu söz konusu yoksa yağ sorunumu??

şimdiden teşekkür ediyorum kendinize iyi bakın...

Sedat

2002 RENAULT LAGUNA II Authentique AG Limousine 1.8 16V HP 116 Kw 85 1783ccm [BERLiN]

56 Mesaj
27 Ocak 2012; 4:06:44 

evet arkadaşlar konu yavaş yavaş hareketleniyor meteg beyinde yorumunu görünce gerçekten çok sevindim çünkü bu insanlara ihtiyacımız var bu bir gerçek yukarıda da belirtiğim gibi tamir için ustalara bilinçli gidersek kazancımız büyük olur ne demişler bana doktor değil damdan düşeni getirin halimden ancak o anlar onun için bizi değerli yorumlarından mahrum bırakmayan insanlara saygı duyalım!!!

2013 suziki sx4 s-cross

629 Mesaj
27 Ocak 2012; 10:25:37 

Ustalar bir sorum olcak virajı dönmek için yavaşladığımda ve döndükten sonra gaza bastığımda araç bazen biranda hızlıca öne atılıyor bunun sebebi ne olabilir.??Yani döndükten sonra gaza basıyorum hafif bekliyor ve ani şekilde öne fırlıyor vuruntu yaparak.Çok sık olmuyor bu olay ve şanzuman yağı yeni değiştirildi.Arabam hyundai elantra 2004

Atamız Fatih Sultan Mehmed Han Hazretlerinin yolundayız.Biz kıyamete kadar şanlı Osmanlının torunlarıyız

Dost bi-vefa, felek bi-rahm, devran bi-sükun; dert çok, dermanyok, düşman kavi, talih zebun

182 Mesaj
27 Ocak 2012; 15:20:47 

Otomatik şanzuman ile ilgili bir sorunum yok. Sadece Meteg ve Kamil Ustaya insanların sorunları ile ilgilendikleri, cevap verdikleri ve yardımcı oldukları için ve otomatik şanzuman konusunda doğru bilgiyi paylaştıkları için kendilerine teşekkür etmek için bu mesajı yazmak istedim. Yardımcı olan, topiği canlı tutan herkese teşekkürler.

629 Mesaj
30 Ocak 2012; 19:46:50 

Nerdesiniz ustalar cevaplayacak yokmu üstteki sorumu

Atamız Fatih Sultan Mehmed Han Hazretlerinin yolundayız.Biz kıyamete kadar şanlı Osmanlının torunlarıyız

Dost bi-vefa, felek bi-rahm, devran bi-sükun; dert çok, dermanyok, düşman kavi, talih zebun

3 Mesaj
5 Şubat 2012; 14:57:49 

öncelikle herkese iyi günler. emeğinize sağlık. benim sorunum şu: 98 model golf 3 üm var ve şanzumanda bazı sıkıntılar yaşamaktayım. aracım 125000 de ve 110000 de şanzuman yağını ben değiştirdim ama benden önce değişip değişmediğini bilmiyorum. ufak tefek vuruntular yapmasının yanında asıl sorun 3 ten 4 e atarken önce boşa düşüyor gibi oluyor ve gaz verdiğim için devir 4000 4500 lere çıkıyor sonra vitesi 4 e atıyor. ama boşa atınca ayağımı gazdan çekersem hemen 4 e atıyor. ve ben aracı 3 e düşürüp tekrar 4 e falan 7-8 kere yapınca daha yapmıyor. sanırım şanzuman iyice ısınınca kesiyor ve normal geçiş sağlanıyor. ben erzincanda yaşıyorum. buralarda baktıracağım kimseler yok. acaba sorun nedir. nerede nasıl yapılır ve masrafı kabaca ne olur. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. saygılarımla. timuçin 05436673690

2288 Mesaj
5 Şubat 2012; 19:08:05 

Selamlar,

2000 model 4.6 RR araca sahibim.. Daha önceki bakımları hakkında bilgim yok, daha doğrusu ayrıntı istemedim düzenli servis bakımlı bir araç olduğunu biliyorum.

Bugün şöyle bir sorun yaşadım, araç dururken P - R arası geçişler önceki günlere göre biraz daha sert gelmeye başladı. Aslında uzun vadede sorun yaşamamak için yağ ve keçeleri komple değiştirip tüm parçaları temizletmek / gerekenleri değiştirmek istiyorum.. Bu işi Ankara'da en güvenilir neresi yapar ve bana yaklaşık maliyeti ne olur?

Bu felek kimine kavun,
Kimine kelek yedirdi...

606 Mesaj
6 Şubat 2012; 3:52:10 

Merhaba'
IS yerinde 1.4 benzin gazli otomatik 2010 era var. Bazen vites gecislerini sert yapiyor. Bunun nedeni nedir? Nasil giderilir? Tesekkur ederim.

606 Mesaj
6 Şubat 2012; 3:54:18 

Bu sorunu genelde arac sogukken yapiyor.

273 Mesaj
6 Şubat 2012; 9:51:14 

quote:

Orijinalden alıntı: Emre

Selamlar,

2000 model 4.6 RR araca sahibim.. Daha önceki bakımları hakkında bilgim yok, daha doğrusu ayrıntı istemedim düzenli servis bakımlı bir araç olduğunu biliyorum.

Bugün şöyle bir sorun yaşadım, araç dururken P - R arası geçişler önceki günlere göre biraz daha sert gelmeye başladı. Aslında uzun vadede sorun yaşamamak için yağ ve keçeleri komple değiştirip tüm parçaları temizletmek / gerekenleri değiştirmek istiyorum.. Bu işi Ankara'da en güvenilir neresi yapar ve bana yaklaşık maliyeti ne olur?

Selam,
4.6 RR aracınızın arızası ile ilgili daha önce bir çalışmamız olmuştur, bu arıza ile ilgili direkt şanzumana yönlenmek arızayı şanzumanda aramak yanlış olur,öncelikle diagnostik test cihazı ile aracın motor hata hafızası sorgulanmalı ve hava akış metre (map) değerleri sınırlar içerisindemi kont. edilmeli .
Motor tork kont.yapılmalı. Bunlar yapılmadan direkt şanzumana yönelmek size gereksiz masraf açabilir.
Daha sonrası malüm şanzuman arızalarında aracı test etmeden arıza konusunda yorum yapmak tam anlamı ile doğru veya net bir yorum olamaz.
yardımcı olabildiysem ne mutlu.
iyi çalışmalar........

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
6 Şubat 2012; 10:22:39 

quote:

Selamlar,

Selam,
4.6 RR aracınızın arızası ile ilgili daha önce bir çalışmamız olmuştur, bu arıza ile ilgili direkt şanzumana yönlenmek arızayı şanzumanda aramak yanlış olur,öncelikle diagnostik test cihazı ile aracın motor hata hafızası sorgulanmalı ve hava akış metre (map) değerleri sınırlar içerisindemi kont. edilmeli .
Motor tork kont.yapılmalı. Bunlar yapılmadan direkt şanzumana yönelmek size gereksiz masraf açabilir.
Daha sonrası malüm şanzuman arızalarında aracı test etmeden arıza konusunda yorum yapmak tam anlamı ile doğru veya net bir yorum olamaz.
yardımcı olabildiysem ne mutlu.
iyi çalışmalar........

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
6 Şubat 2012; 10:28:37 

quote:

Orijinalden alıntı: gorkemkurtul

Merhaba'
IS yerinde 1.4 benzin gazli otomatik 2010 era var. Bazen vites gecislerini sert yapiyor. Bunun nedeni nedir? Nasil giderilir? Tesekkur ederim.

merhaba,
ikinci bir sayfada arızanın soğukken aks ettirmesini yazman doğru olmuş,
araç soğukken yapması daha çok şanzuman yağı ile ilgili bir sorun olduğunu göstermektedir. Bu işin yarısı diğer yarısı ise şanzumana diagnostik yapılarak
şanzumanın soğuk ,sıcak verileri elde edilmeli ve buna göre arıza tesbiti yapılmalı.
iyi çalışmalar.........

çözüm 555 501 75 94

2288 Mesaj
6 Şubat 2012; 11:01:52 

quote:

Orijinalden alıntı: çözüm kamil usta

quote:

Merhaba'

merhaba,
araç soğukken yapması daha çok şanzuman yağı ile ilgili bir sorun olduğunu göstermektedir. Bu işin yarısı diğer yarısı ise şanzumana diagnostik yapılarak
şanzumanın soğuk ,sıcak verileri elde edilmeli ve buna göre arıza tesbiti yapılmalı.
iyi çalışmalar.........

Anladım, geçişler sorunsuz anca yine de kontrol ettirmek istiyorum. Yerinizi tarif edebilir misiniz?

Bu felek kimine kavun,
Kimine kelek yedirdi...

29 Mesaj
6 Şubat 2012; 12:26:49 

Herkese merhabalar. Benim infiniti i30 bir aracim var. 96 model ve 300.000 de. Sanziman genel olarak cok sorunsuz, ancak yaklasik 6 aydir d de veya r de beklerken .ozellikle 10-15 saniye sonra arac ayagim frende de olsa tik tik.tik diye ileri gitmeye calisiyor. sanki vites atmaya calisirmis gibi 3,4 kez yapip duruyor sonra gene yapiyor. Asli.da cok rahatsiz edici bir durum degil. Sadece dururken.sorun yapiyor. P veya n de sorun yok. Vites gecisleri sorunsuz. Sorun ne olabilir acaba yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Sanziman yagi temiz kizil renkte ve yeni degismis. Seviyesi de uygun. Tamiri bize kaca malolur acaba? Simdiden cok tesekkurler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kozyatagi341978 -- 6 Şubat 2012; 12:29:12 >

2 Mesaj
6 Şubat 2012; 19:24:40 

merhaba ustalarım benimde size bi sorum olucak aracım ısuzu gemini 92 model otomatik vites P-R-N-D4-D3-2-1 aracı 5 ay önce aldım sorun yoktu 1 hafta önce 3-4 gün araca binmedim bir kaç gün sonra arabayı çalıştırdıgımda vitese takınca stop etti daha sonra çalıştırıp tekrar gittim ama araç D4 de 1. ve 2. viteste gidiyor 2.vitesten sonra vites degiştirmiyor devir yükseliyor. geri vitesinde sorun yok D3 ve D4 takınca 2 sefer vites atıyor sonra sadece devir yükseliyor gaza bastıkca devir yükseliyor vites degiştirmiyor. şimdi ise arkadaş elektrik aksamına bakmıştı baktıktan sonra 2 viteste git şuanda sadece 1 viteste ilerliyor 2 yede geçmiyor sorun neden olabilir yagınıda ekledim şimdiden teşekkürler..KIBRIS DAN

273 Mesaj
7 Şubat 2012; 10:08:20 

quote:

quote:

quote:

Merhaba'

merhaba,
iyi çalışmalar.........

Anladım, geçişler sorunsuz anca yine de kontrol ettirmek istiyorum. Yerinizi tarif edebilir misiniz?

selamlar,
gsm: 0555 501 7594

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
7 Şubat 2012; 10:14:22 

quote:

Orijinalden alıntı: t_tuney

öncelikle herkese iyi günler. emeğinize sağlık. benim sorunum şu: 98 model golf 3 üm var ve şanzumanda bazı sıkıntılar yaşamaktayım. aracım 125000 de ve 110000 de şanzuman yağını ben değiştirdim ama benden önce değişip değişmediğini bilmiyorum. ufak tefek vuruntular yapmasının yanında asıl sorun 3 ten 4 e atarken önce boşa düşüyor gibi oluyor ve gaz verdiğim için devir 4000 4500 lere çıkıyor sonra vitesi 4 e atıyor. ama boşa atınca ayağımı gazdan çekersem hemen 4 e atıyor. ve ben aracı 3 e düşürüp tekrar 4 e falan 7-8 kere yapınca daha yapmıyor. sanırım şanzuman iyice ısınınca kesiyor ve normal geçiş sağlanıyor. ben erzincanda yaşıyorum. buralarda baktıracağım kimseler yok. acaba sorun nedir. nerede nasıl yapılır ve masrafı kabaca ne olur. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. saygılarımla. timuçin 05436673690

selam,
aslında aracınızdaki şanzuman öyle kolay arıza yapacak bir şanzuman değil ,anladığım kadarıyla
şanzuman yağı değiştirilmiş fakat sonuç getirmemiş.
3 ten 4 e doldurma yapmadığı için vites geçişiini sağlıyamıyor.şanzuman yağında yanma olup olmadığı kont. edilmeli
büyük olasılıkla şanzuman revizyonu gerekecek. yak. maliyet 1200,- olmalı ( komp. revizyon)
iyi çalışmalar.......

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
7 Şubat 2012; 10:19:33 

quote:

Orijinalden alıntı: kozyatagi341978

Herkese merhabalar. Benim infiniti i30 bir aracim var. 96 model ve 300.000 de. Sanziman genel olarak cok sorunsuz, ancak yaklasik 6 aydir d de veya r de beklerken .ozellikle 10-15 saniye sonra arac ayagim frende de olsa tik tik.tik diye ileri gitmeye calisiyor. sanki vites atmaya calisirmis gibi 3,4 kez yapip duruyor sonra gene yapiyor. Asli.da cok rahatsiz edici bir durum degil. Sadece dururken.sorun yapiyor. P veya n de sorun yok. Vites gecisleri sorunsuz. Sorun ne olabilir acaba yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Sanziman yagi temiz kizil renkte ve yeni degismis. Seviyesi de uygun. Tamiri bize kaca malolur acaba? Simdiden cok tesekkurler

selam,
şanzuman yağı yeni değiştirildiği için öncelikle şanzuman yağı seviyesi kont. edilmeli.
şanzuman yağı seviyesi toleranslar içerisinde ise eğer şanzumana yeni bir yapılandırma ve pozisyon şalteri ayarı yapılmalı.
tabikli bu yorumlar aracı test ettikten sonra daha net bir sonuç kazanacaktır.
iyi günler..........

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
7 Şubat 2012; 10:24:56 

quote:

Orijinalden alıntı: meto_71

merhaba ustalarım benimde size bi sorum olucak aracım ısuzu gemini 92 model otomatik vites P-R-N-D4-D3-2-1 aracı 5 ay önce aldım sorun yoktu 1 hafta önce 3-4 gün araca binmedim bir kaç gün sonra arabayı çalıştırdıgımda vitese takınca stop etti daha sonra çalıştırıp tekrar gittim ama araç D4 de 1. ve 2. viteste gidiyor 2.vitesten sonra vites degiştirmiyor devir yükseliyor. geri vitesinde sorun yok D3 ve D4 takınca 2 sefer vites atıyor sonra sadece devir yükseliyor gaza bastıkca devir yükseliyor vites degiştirmiyor. şimdi ise arkadaş elektrik aksamına bakmıştı baktıktan sonra 2 viteste git şuanda sadece 1 viteste ilerliyor 2 yede geçmiyor sorun neden olabilir yagınıda ekledim şimdiden teşekkürler..KIBRIS DAN

selam,
şanzuman vites değişimini gerçekleştiremiyor.Aracınız elektronik bir şanzumana sahip olmadığı için vites geçişleri mekanik basınçla sağlanmaktadıtr.
buda şanzuman içerisindeki basınç valfleri tarafından sağlanmaktadır.
kısaca şanzuman revizyonu gerekmektedir.tabiki öncesinde genel amaçlı kontrolleri yapıldıktan sonra.( yağ sev. vites halat pozisyonu vs.)
iyi günler......

çözüm 555 501 75 94

29 Mesaj
7 Şubat 2012; 18:06:45 

İlgi ve yorumlariniza cok tesekkurler. Ben istanbul'dayim onerebileceginiz bir yer var midir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

5 Mesaj
16 Şubat 2012; 17:03:10 

Merhaba arkadaşlar,
Otomatik vites ile ilgili Mete Bey'in konusunu 10 sayfa okudum, ancak vaktim sınırlı olduğu için yazmaya karar verdim. Bilgili bir arkadaş cevaplarsa minnet duyarım.

Önceki hafta 2005 model 80.000km'de Peugeot 206 1.4 benzinli XT araç aldım. Geçen hafta genel bakıma götürürken 1'den 2'ye geçişlerde vuruntu yapmaya başladı. Bir defa da S ve * ışıkları yanıp söndü. Ancak sadece araç yeni çalıştırıldığında ilk 5-10dk. Daha sonra araç ısındığında yaşamıyorum bu sorunu. S ve * yanıp sönmesi de bir daha olmadı.

Bakımda şanzıman yağı da değişti ve bilgisayara takıldığında verilen hataya göre usta .... müşürünün (tam hatırlamıyorum ne dediğini) değişmesi gerekebileceğini, bunun 500-600tl bir masrafı olduğunu, ancak şanzıman yağı değiştiği için bir süre böyle denemeyi önerdi. Fakat aynı sorun halen devam ediyor. Tabi daha büyük bir soruna dönüşmemesi için tekrar servise götürmeden önce bir de sizlerden fikir almak istedim.

273 Mesaj
16 Şubat 2012; 18:13:46 

quote:

Orijinalden alıntı: Peregrin

Merhaba arkadaşlar,
Otomatik vites ile ilgili Mete Bey'in konusunu 10 sayfa okudum, ancak vaktim sınırlı olduğu için yazmaya karar verdim. Bilgili bir arkadaş cevaplarsa minnet duyarım.

Önceki hafta 2005 model 80.000km'de Peugeot 206 1.4 benzinli XT araç aldım. Geçen hafta genel bakıma götürürken 1'den 2'ye geçişlerde vuruntu yapmaya başladı. Bir defa da S ve * ışıkları yanıp söndü. Ancak sadece araç yeni çalıştırıldığında ilk 5-10dk. Daha sonra araç ısındığında yaşamıyorum bu sorunu. S ve * yanıp sönmesi de bir daha olmadı.

Bakımda şanzıman yağı da değişti ve bilgisayara takıldığında verilen hataya göre usta .... müşürünün (tam hatırlamıyorum ne dediğini) değişmesi gerekebileceğini, bunun 500-600tl bir masrafı olduğunu, ancak şanzıman yağı değiştiği için bir süre böyle denemeyi önerdi. Fakat aynı sorun halen devam ediyor. Tabi daha büyük bir soruna dönüşmemesi için tekrar servise götürmeden önce bir de sizlerden fikir almak istedim.

selam,
aracınızın arızası peugeot araçlarında sıkça rastlanılan selenoid arızasıdır.Basınç selonoidlerinin değişmesi gerekir.( bu arıza teşhisi,sizin vermiş olduğunuz bilgiler esas alınarak konulan teşhistir.)Selonoid değişiminde dikkat edilmesi gereken husus yan sanayi olan ürünleri kullanmamak aksi halde arıza sadece 1-2 ay içerisinde tekrar aks edecektir.
iyi günler.........

Not: tahmini onarım tutarı orj. par.+işç. 450.- TL

çözüm 555 501 75 94

273 Mesaj
16 Şubat 2012; 18:28:22 

Selam .......Otomatik şanzımanlı araçta en iyi performansı elde etmek ve masraf çıkarmamak için öneriler şöyle:
1.Gaz pedalına basılıyken vites kolu P (park) ve N (boş) konumundan başka bir konuma getirilmemeli.
2.Araç hareket halindeyken P konumuna alınmamalı. Aksi takdirde ciddi hasarlar ortaya çıkabilir.
3.Geri vites (R) konumuna geçmeden önce aracın tamamen durması beklenmeli.
4.Yokuş aşağı inişlerde araç kesinlikle boşa yani N konumuna alınmamalı.
5.Otomatik şanzımalı araçlarda, motor çalışmadığında kesinlikle vurdurmak olarak bilinen uygulama yapılmamalı.
6.Otomatik şanzıman yağ değişimi zamanlarına mutlaka uyulmalı. Aksi taktirde yağ bozulur ve bozulan yağ şanzımanın performansında düşüşe ve arızalara neden olur.
7.L konumundaki sürüşlerde 50 Km’nin üstündeki hızlara çıkılmamalı
herkese kazası günler dilerımm hoşcakalın

çözüm 555 501 75 94

5 Mesaj
17 Şubat 2012; 9:31:27 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Peregrin

Merhaba arkadaşlar,

selam,
aracınızın arızası peugeot araçlarında sıkça rastlanılan selenoid arızasıdır.Basınç selonoidlerinin değişmesi gerekir.( bu arıza teşhisi,sizin vermiş olduğunuz bilgiler esas alınarak konulan teşhistir.)Selonoid değişiminde dikkat edilmesi gereken husus yan sanayi olan ürünleri kullanmamak aksi halde arıza sadece 1-2 ay içerisinde tekrar aks edecektir.
iyi günler.........

Not: tahmini onarım tutarı orj. par.+işç. 450.- TL

Teşekkürler.

4 Mesaj
19 Şubat 2012; 14:19:13 

Merhaba,
jaguar 1995 model XJR supercharged otomatik vites aracımın 1. ve 4. vitesi çalışmıyor. 2. ve 3. vites çalışıyor. Şanzuman 4L80E. şanzıman ustasına gösterdim. şanzımanda arıza olmadığını, elektriksel bir arıza olduğunu söyledi. A ve B selenoid valve lerini değiştirdim. fakat çözülmedi. Transmisyon beyini gösterdim arıza yok dediler.
Çözüm için bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.